pybik - en to el translation catalogue (100 entries)

en: Press the Esc key to exit Edit Mode
el: Πατήστε Esc για να φύγετε από τη λειτουργία Επεξεργασίας

note: substitution for {move_text} in statusbar text
en: {current} / {total} move | {current} / {total} moves
el[0]: {current} / {total} κίνηση
el[1]: {current} / {total} κινήσεις

note: substitution for {solved_text} in statusbar text
en: solved
el: επιλυμένο

en: not solved
el: μη επιλυμένο

en: Congratulations, you have solved the puzzle!
el: Συγχαρητήρια, επιλύσατε το γρίφο!

note: Use something that is common in the Rubik scene in your language, sometimes it's just the equivalent of "patterns".
en: Pretty patterns
el: Όμορφα Μοτίβα

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
el: Το πρόγραμμα αυτό αποτελεί ελεύθερο λογισμικό: μπορείτε να το αναδιανείμετε και/ή να το τροποποιήσετε σύμφωνα με τους όρους της άδειας χρήσης GNU General Public License, όπως αυτή έχει δημοσιευτεί από το Free Software Foundation, είτε την έκδοση 3, ή (βάσει επιλογής σας) οποιαδήποτε μεταγενέστερη.
    
    Αυτό το πρόγραμμα διανέμεται με την ελπίδα ότι θα αποβεί χρήσιμο, αλλά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ, ούτε καν την εγγύηση που υπονοείται όσον αφορά την ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑ ή την ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ. Για περισσότερες λεπτομέρειες ανατρέξτε στην άδεια χρήσης GNU General Public License.

note: Text between "<" and ">" is expanded to a link by the program and should not be modified. Text between "<LINK|>" and "<|>" is the translatable text for the link.
en: Read the full text of the <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> or see <http://www.gnu.org/licenses/>.
el: Διαβάστε το πλήρες κείμενο της άδειας <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> ή επισκεφθείτε το <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
el: Θα πρέπει να έχετε λάβει αντίγραφο της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU (GPL) μαζί με το πρόγραμμα. Εάν όχι, επισκεφθείτε το <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: If you find any bugs in Pybik or have a suggestion for an improvement then please submit a <{CONTACT_FILEBUG}|>bug report<|>.
el: Αν βρείτε κάποια σφάλματα (bugs) στο Pybik ή αν έχετε κάποια πρόταση για βελτίωση, τότε παρακαλώ υποβάλετε μια <{CONTACT_FILEBUG}|>αναφορά σφάλματος<|>.

en: Translations are managed by the <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpad translation group<|>.
    
    If you want help to translate Pybik to your language you can do it through the <https://translations.launchpad.net/pybik|>web interface<|>.
    
    Read more about <https://help.launchpad.net/Translations|>"Translating with Launchpad"<|> and <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Starting to translate"<|>.
el: Οι μεταφράσεις βρίσκονται υπό τη διαχείριση της <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>μεταφραστικής ομάδας του Launchpad<|>.
    
     Αν θέλετε να βοηθήσετε στη μετάφραση του Pybik, μπορείτε να το κάνετε μέσω <https://translations.launchpad.net/pybik|>διαδικτυακής διεπαφής<|>.
    
    Διαβάστε περισσότερα: <https://help.launchpad.net/Translations|>"Μεταφράζοντας στο Launchpad"<|> και <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Ξεκινώντας τη μετάφραση"<|>.

en: Lighting
el: Φωτισμός

en: Pybik project website
el: Ιστοσελίδα του Pybik project

note: The following 6 words are for the antialiasing levels: disabled, ugly, low, medium, high, higher
en: disabled
el: απενεργοποιημένο

en: ugly
el: άσχημο

en: low
el: χαμηλό

en: medium
el: μέτριο

en: high
el: υψηλό

en: higher
el: υψηλότερο

en: About Pybik
el: Σχετικά με το Pybik

en: Translators:
el: Μεταφραστές:

en: About
el: Περί

en: License
el: Άδεια χρήσης

en: Ne&w Solved
el: Επι&λυμένο

en: &Quit
el: Έ&ξοδος

en: &Set as Initial State
el: &Ορισμός ως αρχική κατάσταση

en: &Reset Rotation
el: Επα&ναφορά Περιστροφής

en: &Preferences …
el: Π&ροτιμήσεις …

en: &Status Bar
el: Γραμμή &κατάστασης

en: &Info …
el: Πληρο&φορίες …

en: Rewind
el: Πίσω

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Stop
el: Διακοπή

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Next
el: Επόμενο

en: Forward
el: Μπροστά

en: Add Mark
el: Προσθήκη σημαδιού

en: Mark the current place in the sequence of moves
el: Σημάδεψε την τρέχουσα θέση στην αλληλουχία κινήσεων

en: Remove Mark
el: Απομάκρυνση σημαδιού

en: Remove the mark at the current place in the sequence of moves
el: Απομάκρυνε το σημάδι από την τρέχουσα θέση στην αλληλουχία κινήσεων

en: &Edit Bar
el: Μπάρα &Επεξεργασίας

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Animation Speed:
el: Ταχύτητα animation:

en: Mirror Distance:
el: Απόσταση καθρέφτη:

en: The program needs to be restarted for the changes to take effect.
el: Το πρόγραμμα χρειάζεται επανεκκίνηση για να ενεργοποιηθούν οι αλλαγές.

en: Graphic
el: Γραφικά

en: Mouse
el: Ποντίκι

en: Add
el: Προσθήκη

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Keys
el: Πλήκτρα

en: Color:
el: Χρώμα:

en: Image File:
el: Αρχείο εικόνας:

en: Tiled
el: Πλακίδια

en: Mosaic
el: Μωσαϊκό

en: Background:
el: Φόντο:

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Move
el: Κίνηση

en: Key
el: Πλήκτρο

en: Open Image
el: Άνοιγμα εικόνας

en: plain
el: απλό

en: select …
el: επιλογή ...

en: Press a key …
el: Πατήστε κάποιο πλήκτρο ...

note: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons, last character must be a semicolon. These keywords are used when searching for applications in Unity, GNOME Shell, etc.
en: rubik;cube;puzzle;magic;
el: ρούμπικ;ρουμπικ;κύβος;κυβος;γρίφος;γριφος;kybos;kivos;kyvos;kubos;kuvos;grifos;

en: Challenges
el: Δοκιμασίες

en: Solvers
el: Λύτες

en: Top edges
el: Επάνω Ακμές

en: Top corners
el: Επάνω Γωνίες

en: Middle slice
el: Μεσαίο τμήμα

en: Bottom edge orient
el: Προσανατολισμός Κάτω Ακμής

en: Bottom corner orient
el: Προσανατολισμός Κάτω Γωνίας

en: Bottom corner place
el: Τοποθέτηση Κάτω Γωνίας

en: Bottom edge place
el: Τοποθέτηση Κάτω Ακμής

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel improved
el: Βελτιωμένο Spiegel

en: Top slice
el: Επάνω Πλευρά

en: Stripes
el: Ρίγες

en: Criss-Cross
el: Σταυρωτά

en: Fried Eggs
el: Τηγανητά Αυγά

en: Big Fried Eggs
el: Μεγάλα Τηγανητά Αυγά

en: 4 Fried Eggs
el: 4 Τηγανητά Αυγά

en: Chessboard
el: Σκακιέρα

en: Cross
el: Σταυρός

en: Zig Zag
el: Ζιγκ Ζαγκ

en: Cube in a Cube
el: Κύβος μέσα σε Κύβο

en: Striped Cube in a Cube
el: Ριγέ Κύβος μέσα σε Κύβο

en: Superflip easy
el: Εύκολο Superflip

en: Library
el: Βιβλιοθήκη

note: 2 rotations of the center face in the upper layer
en: 2×Up
el: 2×Πάνω

en: Misc
el: Διάφορα

en: Brick
el: Τούβλο

en: {0}×{1}×{2}-Brick
el: Τούβλο {0}×{1}×{2}

en: Width:
el: Πλάτος:

en: Height:
el: Ύψος:

en: Depth:
el: Βάθος:

en: Tower
el: Πύργος

en: {0}×{1}-Tower
el: Πύργος {0}×{1}

en: Basis:
el: Βάση:

en: Cube
el: Κύβος

en: {0}×{0}×{0}-Cube
el: Κύβος {0}×{0}×{0}

en: Size:
el: Μέγεθος:
