pybik - en to es translation catalogue (117 entries)

en: Press the Esc key to exit Edit Mode
es: Oprima la tecla Esc para salir del modo de edición

note: substitution for {move_text} in statusbar text
en: {current} / {total} move | {current} / {total} moves
es[0]: {current} / {total} movimiento
es[1]: {current} / {total} movimientos

note: substitution for {solved_text} in statusbar text
en: solved
es: resuelto

en: not solved
es: sin resolver

en: Congratulations, you have solved the puzzle!
es: ¡Felicidades, ha resuelto el rompecabezas!

note: short description
en: Rubik's cube game
es: Juego del cubo de Rubik

note: The next 7 lines belong together and form the long description
en: Pybik is a 3D puzzle game about the cube invented by Ernő Rubik.
es: Pybik  es un juego de rompecabezas en 3D sobre el cubo inventado por Ernő Rubik.

en: Solvers for some puzzles
es: Solucionadores de algunos rompecabezas

note: Use something that is common in the Rubik scene in your language, sometimes it's just the equivalent of "patterns".
en: Pretty patterns
es: Bonitos modelos

en: Editor for move sequences
es: Editor para secuencias de movimientos

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
es: Este programa es software libre: puede redistribuirlo o modificarlo bajo los términos de la Licencia Pública General de GNU, como la publica la Free Software Foundation, ya sea la versión 3 de la Licencia, o (a su elección) cualquier versión posterior.
    
    Este programa se distribuye con la esperanza de que será útil, pero SIN NINGUNA GARANTÍA; sin siquiera la garantía implícita de COMERCIABILIDAD o IDONEIDAD PARA UN PROPÓSITO EN PARTICULAR. Consulte la Licencia Pública General de GNU para más detalles.

note: Text between "<" and ">" is expanded to a link by the program and should not be modified. Text between "<LINK|>" and "<|>" is the translatable text for the link.
en: Read the full text of the <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> or see <http://www.gnu.org/licenses/>.
es: Lea el texto completo de la <text:FULL_LICENSE_TEXT|>Licencia Pública General de GNU<|> o consulte <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
es: Debería haber recibido una copia de la Licencia Pública General GNU junto con este programa. De no ser así, visite <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: If you find any bugs in Pybik or have a suggestion for an improvement then please submit a <{CONTACT_FILEBUG}|>bug report<|>.
es: Si encuentra un error en Pybik o quiere hacer una sugerencia, cree un <{CONTACT_FILEBUG}|>informe de error<|> (en inglés).

en: Translations are managed by the <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpad translation group<|>.
    
    If you want help to translate Pybik to your language you can do it through the <https://translations.launchpad.net/pybik|>web interface<|>.
    
    Read more about <https://help.launchpad.net/Translations|>"Translating with Launchpad"<|> and <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Starting to translate"<|>.
es: El <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>grupo de traducción de Launchpad<|> gestiona las traducciones.
    
    Si quiere ayudar a traducir Pybik a su idioma natal puede hacerlo mediante la <https://translations.launchpad.net/pybik|>interfaz web<|>.
    
    Lea más sobre <https://help.launchpad.net/Translations|>traducir con Launchpad<|> y <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>cómo empezar<|>.

en: Lighting
es: Iluminación

note: labels are the colored stickers on the cube
en: Labels
es: Etiquetas

note: The next strings form the text in the help dialog: Title of the 1st paragraph
en: Using the mouse to rotate the cube
es: Usar el ratón para rotar el cubo

en: The left mouse button rotates a single slice of the cube in the direction of the arrow.
es: El botón izquierdo del ratón gira un segmento del cubo en la dirección de la flecha.

en: The right mouse button rotates a single slice of the cube against the direction of the arrow.
es: El botón derecho del ratón hace girar un segmento del cubo en contra de la dirección de la flecha.

note: Title of the 2nd paragraph
en: Using the keyboard to rotate the cube
es: Usar el teclado para rotar el cubo

note: Text of the 2nd paragraph, followed by bullet list items
en: Make sure the keyboard focus is on the cube area (e.g. click on the background of the cube). The keys can be configured in the preferences dialog, the default is:
es: Asegúrese de que el teclado se encuentra enfocado en el área del cubo (por ejemplo, haga clic en el fondo del cubo). Las teclas se pueden configurar en el diálogo de preferencias, el valor predeterminado es:

en: Pybik project website
es: Sitio web del proyecto Pybik

note: The following 6 words are for the antialiasing levels: disabled, ugly, low, medium, high, higher
en: disabled
es: desactivado

en: ugly
es: horrible

en: low
es: baja

en: medium
es: media

en: high
es: alta

en: higher
es: mayor

en: About Pybik
es: Acerca de Pybik

en: Translators:
es: Traductores:

en: About
es: Acerca de

en: Contribute
es: Contribuir

en: License
es: Licencia

en: Help
es: Ayuda

en: &Quit
es: &Salir

en: &Preferences …
es: &Preferencias…

en: &Status Bar
es: Barra de e&stado

en: &Info …
es: &Información…

en: Rewind
es: Retroceder

en: Previous
es: Anterior

en: Stop
es: Detener

en: Play
es: Reproducir

en: Next
es: Siguiente

en: Forward
es: Avanzar

en: Add Mark
es: Añadir marca

en: Mark the current place in the sequence of moves
es: Marcar el lugar actual en la secuencia de movimientos

en: Remove Mark
es: Quitar marca

en: Remove the mark at the current place in the sequence of moves
es: Desmarcar el lugar actual en la secuencia de movimientos

en: &Edit Bar
es: Barra de &edición

en: Preferences
es: Preferencias

en: Animation Speed:
es: Velocidad de la animación:

en: Mirror Distance:
es: Distancia de espejo:

en: Quality:
es: Calidad:

en: Antialiasing:
es: Suavizado de bordes:

en: The program needs to be restarted for the changes to take effect.
es: Necesita reiniciar el programa para que los cambios surtan efecto.

en: Graphic
es: Gráfico

en: Gestures
es: Gestos

en: Mouse
es: Ratón

en: Add
es: Añadir

en: Remove
es: Quitar

en: Reset
es: Restablecer

en: Keys
es: Teclas

en: Image File:
es: Archivo de imagen:

en: Tiled
es: En mosaico

en: Mosaic
es: Mosaico

en: Background:
es: Fondo:

en: Appearance
es: Apariencia

en: Move
es: Mover

en: Key
es: Clave

en: Open Image
es: Abrir imagen

en: plain
es: plano

en: select …
es: seleccionar…

en: Press a key …
es: Oprima una tecla…

note: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons, last character must be a semicolon. These keywords are used when searching for applications in Unity, GNOME Shell, etc.
en: rubik;cube;puzzle;magic;
es: rubik;cubo;rompecabezas;mágico;

en: Challenges
es: Desafíos

en: Solvers
es: Solucionadores

en: Top edges
es: Bordes superiores

en: Top corners
es: Esquinas superiores

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel improved
es: Spiegel mejorado

en: Stripes
es: Rayas

en: Criss-Cross
es: Entrecruzado

en: Fried Eggs
es: Huevos fritos

en: Big Fried Eggs
es: Huevos fritos grandes

en: 4 Fried Eggs
es: 4 huevos fritos

en: Chessboard
es: Tablero de ajedrez

en: Cross
es: Cruzado

note: T is the shape formed by the cube labels. T-Time is a pun (Tea Time) and not suitable for literal translation. Don't translate it or use something common or whatever you think makes sense.
en: T-Time
es: Hora del T

en: Cube in a Cube
es: Cubo en un cubo

en: Striped Cube in a Cube
es: Cubo de rayas en un cubo

en: Superflip easy
es: Superflip fácil

en: Green Mamba
es: Mamba verde

en: Duck Feet
es: Pies de pato

en: Volcano
es: Volcán

en: Library
es: Biblioteca

en: Misc
es: Varios

en: Brick
es: Ladrillo

en: {0}×{1}×{2}-Brick
es: {0}×{1}×{2}-Bloque

en: Width:
es: Anchura:

en: Height:
es: Altura:

en: Depth:
es: Profundidad:

en: up
es: arriba

en: down
es: abajo

en: left
es: izquierda

en: right
es: derecha

en: front
es: frente

en: back
es: atrás

en: Tower
es: Torre

en: {0}×{1}-Tower
es: {0}×{1}-Torre

en: Basis:
es: Base:

en: Cube
es: Cubo

en: {0}×{0}×{0}-Cube
es: {0}×{0}×{0}-Cubo

en: Size:
es: Tamaño:

en: Tetrahedron
es: Tetraedro

en: Pentagonal Prism
es: Prisma pentagonal

en: Octahedron
es: Octaedro

en: Dodecahedron
es: Dodecaedro
