pybik - en to fi translation catalogue (145 entries)

en: Press the Esc key to exit Edit Mode
fi: Paina Esc poistuaksesi muokkaustilasta

note: substitution for {move_text} in statusbar text
en: {current} / {total} move | {current} / {total} moves
fi[0]: {current} / {total} siirto
fi[1]: {current} / {total} siirtoa

note: substitution for {solved_text} in statusbar text
en: solved
fi: ratkaistu

en: not solved
fi: ei ratkaistu

en: Congratulations, you have solved the puzzle!
fi: Onnittelut, ratkaisit pulman!

note: short description
en: Rubik's cube game
fi: Rubiikin kuutio -peli

note: The next 7 lines belong together and form the long description
en: Pybik is a 3D puzzle game about the cube invented by Ernő Rubik.
fi: Pybik on 3D-pulmapeli, joka perustuu Ernő Rubikin keksimään kuutioon.

en: Solvers for some puzzles
fi: Ratkaisumenetelmiä joihinkin pulmiin

note: Use something that is common in the Rubik scene in your language, sometimes it's just the equivalent of "patterns".
en: Pretty patterns
fi: Nätit kuviot

en: Editor for move sequences
fi: Muokkain siirtosarjoja varten

en: Custom colors and images on the surface of the puzzles
fi: Omavalintaisia värejä ja kuvia pulmien pinnoissa

note: Text between "<" and ">" is expanded to a link by the program and should not be modified. Text between "<LINK|>" and "<|>" is the translatable text for the link.
en: Read the full text of the <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> or see <http://www.gnu.org/licenses/>.
fi: Lue <text:FULL_LICENSE_TEXT|>koko GNU GPL -lisenssin teksti<|> tai katso <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
fi: Tämän ohjelman mukana pitäisi tulla kopio GPL-lisenssistä; jos näin ei ole, katso lisätietoja sivulta <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: If you find any bugs in Pybik or have a suggestion for an improvement then please submit a <{CONTACT_FILEBUG}|>bug report<|>.
fi: Jos kohtaat ongelmia Pybikin käytön suhteen tai sinulla on ideoita, tee <{CONTACT_FILEBUG}|>vikailmoitus<|>.

en: Translations are managed by the <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpad translation group<|>.
    
    If you want help to translate Pybik to your language you can do it through the <https://translations.launchpad.net/pybik|>web interface<|>.
    
    Read more about <https://help.launchpad.net/Translations|>"Translating with Launchpad"<|> and <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Starting to translate"<|>.
fi: Käännöksiä hallitsee <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpadin käännösryhmä<|>.
    
    Halutessasi voit kääntää Pybikin omalle kielellesi <https://translations.launchpad.net/pybik|>selainkäyttöliittymän kautta<|>.
    
    Lue seuraavat artikkelit: <https://help.launchpad.net/Translations|>"Translating with Launchpad"<|> ja <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Starting to translate"<|>.

en: Lighting
fi: Valaistus

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Select Puzzle
fi: Valitse pulma

note: 1 slice, 2 slices, 3 slices, ...
en: {} slice | {} slices
fi[0]: {} siivu
fi[1]: {} siivua

en: {}×{} slices
fi: {}×{} siivua

note: The next strings form the text in the help dialog: Title of the 1st paragraph
en: Using the mouse to rotate the cube
fi: Hiiren käyttäminen kuution kääntämiseksi

note: Text of the 1st paragraph, followed by bullet list items
en: Position the mouse cursor over the puzzle and you will see an arrow that gives you a hint in which direction the slice under the mouse cursor will be rotated.
fi: Aseta hiiren kursori pulman päälle, jolloin näet kursorin muuttuvan nuoleksi. Nuolen suunta osoittaa, mihin suuntaan siivua käännetään.

en: The left mouse button rotates a single slice of the cube in the direction of the arrow.
fi: Hiiren vasen näppäin kääntää kuution yksittäisen siivun nuolen osoittamaan suuntaan.

en: The right mouse button rotates a single slice of the cube against the direction of the arrow.
fi: Hiiren oikea näppäin kääntää kuution yksittäisen siivun nuolen osoittamaan vastakkaiseen suuntaan.

en: To rotate the whole cube instead of a single slice press the Ctrl key together with the mouse button.
fi: Kääntääksesi koko kuution yksittäisen siivun sijaan, pidä Ctrl pohjassa kun napsautat hiiren painiketta.

note: Title of the 2nd paragraph
en: Using the keyboard to rotate the cube
fi: Näppäimistön käyttäminen kuution kääntämiseksi

note: Text of the 2nd paragraph, followed by bullet list items
en: Make sure the keyboard focus is on the cube area (e.g. click on the background of the cube). The keys can be configured in the preferences dialog, the default is:
fi: Varmista, että näppäimistön kohdistus on kuutioalueella (voit esimerkiksi napsauttaa kuution taustaa). Näppäimiä voi muuttaa asetuksista, oletus on:

note: before the item text is a list of keys
en: Moves the left, right, upper, down, front or back slice clockwise.
fi: Siirtää vasenta, oikeaa, ylhäällä, alhaalla, edessä tai takana olevaa siivua myötäpäivään.

en: Moves a slice couterclockwise.
fi: Siirtää siivua vastapäivään.

en: Moves the whole cube.
fi: Siirtää koko kuutiota.

note: Title of the 3rd paragraph
en: Other keys and buttons
fi: Muut näppäimet ja painikkeet

note: bullet list items of the 3rd paragraph
en: Mouse wheel – Zoom in/out
fi: Hiiren rulla – suurenna tai pienennä

en: Arrow keys, Left mouse button on the background – Changes the direction of looking at the cube.
fi: Nuolinäppäimet ja hiiren vasen painike taustan päällä – muuttaa katselusuuntaa kuutiota kohti.

en: Pybik project website
fi: Pybikin verkkosivusto

en: This plugin does not work for any model.
fi: Tämä liitännäinen ei toimi kaikille malleille.

en: This plugin only works for:
fi: Tämä liitännäinen toimii vain seuraaville:

en: This puzzle is not solvable.
fi: Tämä pulma ei ole ratkaistavissa.

note: The following 6 words are for the antialiasing levels: disabled, ugly, low, medium, high, higher
en: disabled
fi: ei käytössä

en: ugly
fi: heikko

en: low
fi: matala

en: medium
fi: keskitaso

en: high
fi: korkea

en: higher
fi: paras

en: About Pybik
fi: Tietoja - Pybik

en: Translators:
fi: Kääntäjät:

en: About
fi: Tietoja

en: Contribute
fi: Osallistu

en: License
fi: Lisenssi

en: Help
fi: Ohje

en: &New Challenge
fi: &Uusi haaste

en: Ne&w Solved
fi: Uusi &ratkaistu

en: &Quit
fi: &Lopeta

en: &Set as Initial State
fi: &Aseta alkutilaksi

en: &Reset Rotation
fi: &Palauta oletussuunta

en: &Preferences …
fi: &Asetukset …

en: &Status Bar
fi: Tilapal&kki

en: &Info …
fi: Ti&etoja…

en: Rewind
fi: Kelaa takaisin

en: Previous
fi: Edellinen

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Play
fi: Toista

en: Next
fi: Seuraava

en: Forward
fi: Kelaa eteen

en: Add Mark
fi: Lisää merkki

en: Mark the current place in the sequence of moves
fi: Merkitse nykyinen sijainti siirtosarjassa

en: Remove Mark
fi: Poista merkki

en: &Edit Bar
fi: &Muokkauspalkki

en: &Help …
fi: &Ohje…

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Animation Speed:
fi: Animaationopeus:

en: Mirror Distance:
fi: Peilausetäisyys:

en: Quality:
fi: Laatu:

en: Lower antialiasing has better performance, higher antialiasing has better quality.
fi: Pienempi reunanpehmennys tarjoaa paremman suorityskyvyn, suurempi paremman kuvanlaadun.

en: Antialiasing:
fi: Reunanpehmennys:

en: The program needs to be restarted for the changes to take effect.
fi: Tämä sovellus tulee käynnistää uudelleen, jotta muutokset tulevat voimaan.

en: Graphic
fi: Grafiikka

en: Point and click, all directions
fi: Osoita ja napsauta, kaikki suunnat

en: Point and click, simplified
fi: Osoita ja napsauta, yksinkertaistettu

en: Gestures
fi: Eleet

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Add
fi: Lisää

en: Remove
fi: Poista

en: Reset
fi: Palauta oletusasetus

en: Keys
fi: Näppäimet

en: Color:
fi: Väri:

en: Image File:
fi: Kuvatiedosto:

en: Tiled
fi: Kaakeloitu

en: Mosaic
fi: Mosaiikki

en: Background:
fi: Tausta:

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Move
fi: Siirto

en: Key
fi: Näppäin

en: Open Image
fi: Avaa kuva

en: plain
fi: puhdas

en: select …
fi: valitse…

en: Press a key …
fi: Paina näppäintä…

note: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons, last character must be a semicolon. These keywords are used when searching for applications in Unity, GNOME Shell, etc.
en: rubik;cube;puzzle;magic;
fi: rubik;cube;puzzle;magic;rubikin;kuutio;pulma;

en: Challenges
fi: Haasteet

en: Solve random puzzle
fi: Ratkaise satunnainen pulma

en: Solve in {} move | Solve in {} moves
fi[0]: Ratkaise {} siirrolla
fi[1]: Ratkaise {} siirrolla

en: Solvers
fi: Ratkaisijat

en: Beginner's method
fi: Aloittelijan tapa

en: Top corners
fi: Yläkulmat

en: Middle slice
fi: Keskimmäinen siivu

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel improved
fi: Spiegel, paranneltu

en: Stripes
fi: Raidat

en: Fried Eggs
fi: Paistetut munat

en: Big Fried Eggs
fi: Isot paistetut munat

en: 4 Fried Eggs
fi: Neljä paistettua munaa

en: 2 Fried Eggs
fi: Kaksi paistettua munaa

en: Chessboard
fi: Shakkilauta

en: Cross
fi: Risti

en: Zig Zag
fi: Siksak

note: T is the shape formed by the cube labels. T-Time is a pun (Tea Time) and not suitable for literal translation. Don't translate it or use something common or whatever you think makes sense.
en: T-Time
fi: T-aika

en: Cube in a Cube
fi: Kuutio kuutiossa

en: Striped Cube in a Cube
fi: Raidallinen kuutio kuutiossa

en: Superflip easy
fi: Superflip, helppo

en: Green Mamba
fi: Vihermamba

en: Anaconda
fi: Anakonda

en: Duck Feet
fi: Ankkajalat

en: Volcano
fi: Tulivuori

en: Library
fi: Kirjasto

en: 4 edges
fi: 4 reunaa

note: Up clockwise and front clockwise
en: Up ⟳ and front ⟳
fi: Ylös ⟳ ja eteen ⟳

note: Up clockwise and front counterclockwise
en: Up ⟳ and front ⟲
fi: Ylös ⟳ ja eteen ⟲

note: Up clockwise and down counterclockwise
en: Up ⟳ and down ⟲
fi: Ylös ⟳ ja alas ⟲

en: Misc
fi: Muut

en: Invert move sequence
fi: Käänteinen siirtosarja

en: Brick
fi: Tiili

en: {0}×{1}×{2}-Brick
fi: {0}×{1}×{2}-tiili

en: Width:
fi: Leveys:

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Depth:
fi: Syvyys:

en: Tower
fi: Torni

en: {0}×{1}-Tower
fi: {0}×{1}-torni

en: Basis:
fi: Perusta:

en: Cube
fi: Kuutio

en: {0}×{0}×{0}-Cube
fi: {0}×{0}×{0}-kuutio

en: Size:
fi: Koko:

en: Tetrahedron
fi: Tetraedri

en: {0}-Tetrahedron
fi: {0}-tetraedri

en: Octahedron
fi: Oktaedri

en: {0}-Octahedron
fi: {0}-Oktaedri

en: Dodecahedron
fi: Dodekaedri

en: {0}-Dodecahedron
fi: {0}-Dodekaedri
