pybik - en to gl translation catalogue (221 entries)

en: Press the Esc key to exit Edit Mode
gl: Prema a tecla Esc para saír do modo de edición

note: substitution for {move_text} in statusbar text
en: {current} / {total} move | {current} / {total} moves
gl[0]: {current} / {total} movemento
gl[1]: {current} / {total} movementos

note: substitution for {solved_text} in statusbar text
en: solved
gl: resolto

en: not solved
gl: sen resolver

en: Congratulations, you have solved the puzzle!
gl: Parabéns, resolveu o crebacabezas!

note: short description
en: Rubik's cube game
gl: Xogo do cubo de Rubik

note: The next 7 lines belong together and form the long description
en: Pybik is a 3D puzzle game about the cube invented by Ernő Rubik.
gl: Pybik é un crebacabezas 3D baseado no cubo inventado por Ernő Rubik.

en: Various 3D puzzles, such as cubes, towers, prisms, tetrahedra, octahedra, dodecahedra and many more
gl: Varios crebacabezas 3D, como cubos, torres, prismas, tetraedros, octaedros, dodecaedros e moitos máis

en: Solvers for some puzzles
gl: Solucionadores para algúns crebacabezas

note: Use something that is common in the Rubik scene in your language, sometimes it's just the equivalent of "patterns".
en: Pretty patterns
gl: Patróns agradábeis

en: Editor for move sequences
gl: Editor para secuencias de movementos

en: Custom colors and images on the surface of the puzzles
gl: Cores personalizadas e imaxes na superficie dos crebacabezas

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
gl: Este programa é software lbre: vostede pode redistribuílo e/ou modificalo baixo os termos da Licenza Pública Xeral GNU, tal e como é publicada pola Free Software Foundation, na súa versión 3, ou (á súa elección) segundo unha versión posterior.
    
    Este programa distribúese agardando que sexa útil, mais SEN NINGUNHA GARANTÍA, incluso sen a garantía expresa de COMERCIALIZACIÓN ou de IDONEIDADE PARA UN PROPÓSITO PARTICULAR. Vexa a Licenza Pública Xeral GNU para obter máis detalles.

note: Text between "<" and ">" is expanded to a link by the program and should not be modified. Text between "<LINK|>" and "<|>" is the translatable text for the link.
en: Read the full text of the <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> or see <http://www.gnu.org/licenses/>.
gl: Lea o texto completo da <text:FULL_LICENSE_TEXT|>Licenza Pública Xeral de GNU<|> ou olle <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
gl: Debeu recibir unha copia da Licenza pública xeral GNU xunto con este programa; en caso contrario, olle <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: If you find any bugs in Pybik or have a suggestion for an improvement then please submit a <{CONTACT_FILEBUG}|>bug report<|>.
gl: Se atopa algún erro no Pybik ou ten unha suxestión para melloralo, envíe un  <{CONTACT_FILEBUG}|>informe de erro<|>.

en: Translations are managed by the <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpad translation group<|>.
    
    If you want help to translate Pybik to your language you can do it through the <https://translations.launchpad.net/pybik|>web interface<|>.
    
    Read more about <https://help.launchpad.net/Translations|>"Translating with Launchpad"<|> and <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Starting to translate"<|>.
gl: As traducións son xestionadas polo <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Grupo de tradución de Launchpad<|>.
    
    Se quere axudar na tradución do Pybik o seu idioma pode facelo na <https://translations.launchpad.net/pybik|>interface web<|>.
    
    Bótelle unha ollada a <https://help.launchpad.net/Translations|>"Traducindo co Launchpad"<|> e <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Comezar a traducir"<|>.

en: Lighting
gl: Iluminación

note: labels are the colored stickers on the cube
en: Labels
gl: Etiquetas

en: Select Puzzle
gl: Seleccione o crebacabezas

note: 1 slice, 2 slices, 3 slices, ...
en: {} slice | {} slices
gl[0]: {} rebanda
gl[1]: {} rebandas

en: {}×{} slices
gl: {}×{} rebandas

note: The next strings form the text in the help dialog: Title of the 1st paragraph
en: Using the mouse to rotate the cube
gl: Usando o rato para rotar o cubo

note: Text of the 1st paragraph, followed by bullet list items
en: Position the mouse cursor over the puzzle and you will see an arrow that gives you a hint in which direction the slice under the mouse cursor will be rotated.
gl: Sitúe o punteiro do rato sobre o crebacabezas e vará unha frecha que indica a dirección na que vai ser xirada a a rebanda situada baixo o punteiro.

en: The left mouse button rotates a single slice of the cube in the direction of the arrow.
gl: O botón esquerdo do rato xira unha soa rebanda do cubo na dirección da frecha.

en: The right mouse button rotates a single slice of the cube against the direction of the arrow.
gl: O botón dereito do rato xira unha soa rebanda do cubo na dirección contraria a da frecha.

en: To rotate the whole cube instead of a single slice press the Ctrl key together with the mouse button.
gl: Para xirar o cubo enteiro no canto de unha soa rebanda prema a tecla Ctrl xunto co botón do rato.

note: Title of the 2nd paragraph
en: Using the keyboard to rotate the cube
gl: Usando o teclado para rotar o cubo

note: Text of the 2nd paragraph, followed by bullet list items
en: Make sure the keyboard focus is on the cube area (e.g. click on the background of the cube). The keys can be configured in the preferences dialog, the default is:
gl: Asegúrese de que o foco do teclado está na zona do cubo (p. ex. premendo no fondo do cubo). Pode configurar as teclas no  diálogo de preferencias, o predeterminado é:

note: before the item text is a list of keys
en: Moves the left, right, upper, down, front or back slice clockwise.
gl: Move as rebandas cara a esquerda, dereita, arriba, abaixo, adiante ou atrás no sentido das agullas do reloxo.

en: Moves a slice couterclockwise.
gl: Mover unha rebanda no sentido contrario das agullas do reloxo

en: Moves the whole cube.
gl: Mover todo o cubo.

note: Title of the 3rd paragraph
en: Other keys and buttons
gl: Outras teclas e botóns

note: bullet list items of the 3rd paragraph
en: Mouse wheel – Zoom in/out
gl: Roda do rato – Achegar/afastar

en: Arrow keys, Left mouse button on the background – Changes the direction of looking at the cube.
gl: As teclas de frecha, co botón esquerdo do rato premido sobre o fondo, cambia a orientación do cubo.

en: Moves keyboard focus to the sequence editor above the cube area where you can edit the move sequence in the notation described below. Hit enter when done.
gl: Despraza o foco do teclado para o editor de secuencias por riba da zona do cubo onde pode editar a secuencia de movementos na notación que se describe a seguir. Prema Intro cando teña rematado.

note: Title of the 4th paragraph
en: Notation for moves
gl: Notación para os movementos

note: Text of the 4th paragraph, followed by bullet list items
en: All moves, however they are made, are displayed progressively above the cube area:
gl: Todos os movementos, calquera que sexan, amósanse progresivamente baixo a área do cubo:

en: Moves the first, second or third slice from left clockwise. The allowed numbers are in the range from 1 to the count of parallel slices. "l1" is always the same as "l" and for the classic 3×3×3-Cube "l2" is the same as "r2-" and "l3" is the same as "r-".
gl: Move a primeira, segunda ou terceira rebanda no sentido das agullas do reloxo. Os números permitidos están no rango desde 1 ata o número de lados paralelos. «l1» é sempre o mesmo que «l», e para o clásico cubos 3×3×3 «l2» é o mesmo que «r2-» e «l3» é o mesmo que «r-».

en: You can use a space to separate groups of moves.
gl: Pode empregar un espazo para separar grupos de movementos.

en: Pybik project website
gl: Páxina web do proxecto Pybik

en: This plugin does not work for any model.
gl: Este engadido non funciona en ningún modelo.

en: This plugin only works for:
gl: Este engadido só funciona en:

en: This puzzle is not solvable.
gl: Este crebacabezas non ten solución.

note: The following 6 words are for the antialiasing levels: disabled, ugly, low, medium, high, higher
en: disabled
gl: desactivado

en: ugly
gl: pobre

en: low
gl: baixo

en: medium
gl: medio

en: high
gl: alto

en: higher
gl: moi alto

en: About Pybik
gl: Sobre o Pybik

en: Translators:
gl: Tradutores:

en: About
gl: Sobre

en: Contribute
gl: Colaborar

en: License
gl: Licenza

en: Help
gl: Axuda

en: &New Challenge
gl: &Novo desafío

en: Ne&w Solved
gl: No&vo resolto

en: &Quit
gl: &Saír

en: &Set as Initial State
gl: &Definir como estado inicial

en: &Reset Rotation
gl: &Restabelecer a rotación

en: &Preferences …
gl: &Preferencias…

en: &Status Bar
gl: Barra de &estado

en: &Info …
gl: &Información…

en: Rewind
gl: Retroceder

en: Previous
gl: Anterior

en: Stop
gl: Deter

en: Play
gl: Xogar

en: Next
gl: Seguinte

en: Forward
gl: Avanzar

en: Add Mark
gl: Engadir marca

en: Mark the current place in the sequence of moves
gl: Marcar o lugar actual na secuencia de movementos

en: Remove Mark
gl: Retirar marca

en: Remove the mark at the current place in the sequence of moves
gl: Retirar a marca do lugar actual na secuencia de movementos

en: &Edit Bar
gl: Barra de &edición

en: &Help …
gl: &Axuda…

en: Preferences
gl: Preferencias

en: Animation Speed:
gl: Velocidade da animación:

en: Mirror Distance:
gl: Distancia do espello:

en: Quality:
gl: Calidade:

en: Lower antialiasing has better performance, higher antialiasing has better quality.
gl: Un suavizado baixo ten mellor rendemento, un suavizado alto ten maior calidade.

en: Antialiasing:
gl: Suavizado:

en: The program needs to be restarted for the changes to take effect.
gl: É necesario reiniciar o programa para que os cambios teñan efecto

en: Graphic
gl: Gráfico

en: Point and click, all directions
gl: Apunte e prema, todas as direccións

en: Point and click, simplified
gl: Apunte e prema, simplificado

en: Gestures
gl: Xestos

en: Mouse
gl: Rato

en: Add
gl: Engadir

en: Remove
gl: Retirar

en: Reset
gl: Restabelecer

en: Keys
gl: Teclas

en: Color:
gl: Cor:

en: Image File:
gl: Ficheiro de imaxe:

en: Tiled
gl: Teselado

en: Mosaic
gl: Mosaico

en: Background:
gl: Fondo:

en: Appearance
gl: Aparencia

en: Move
gl: Mover

en: Key
gl: Tecla

en: Open Image
gl: Abrir a imaxe

en: plain
gl: simple

en: select …
gl: seleccionar...

en: Press a key …
gl: Prema unha tecla…

note: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons, last character must be a semicolon. These keywords are used when searching for applications in Unity, GNOME Shell, etc.
en: rubik;cube;puzzle;magic;
gl: rubik;cubo;crebacabezas;máxico;

en: Challenges
gl: Retos

en: Solve random puzzle
gl: Resolver un crebacabezas o chou

en: Solve in {} move | Solve in {} moves
gl[0]: Resolver en {} movemento
gl[1]: Resolver en {} movementos

en: Solvers
gl: Solucionadores

en: Beginner's method
gl: Método para principiantes

en: Top edges
gl: Marxes superiores

en: Top corners
gl: Cantos superiores

en: Middle slice
gl: Rebanda do medio

en: Bottom edge orient
gl: Orientar o bordo inferior

en: Bottom corner orient
gl: Orientar o canto inferior

en: Bottom corner place
gl: Situar o canto inferior

en: Bottom edge place
gl: Situar o bordo inferior

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel improved
gl: Spiegel mellorado

en: Top slice
gl: Rebanda superior

en: Stripes
gl: Raias

en: Criss-Cross
gl: Entrelazado

en: Fried Eggs
gl: Ovos fritidos

en: Big Fried Eggs
gl: Ovos fritidos grandes

en: 4 Fried Eggs
gl: 4 ovos fritidos

en: 2 Fried Eggs
gl: 2 ovos fritidos

en: Chessboard
gl: Taboleiro de xadrez

en: Cross
gl: Cruzamento

en: Zig Zag
gl: Zigzag

note: T is the shape formed by the cube labels. T-Time is a pun (Tea Time) and not suitable for literal translation. Don't translate it or use something common or whatever you think makes sense.
en: T-Time
gl: Cruzamento en T

en: Cube in a Cube
gl: Cubo nun cubo

en: Striped Cube in a Cube
gl: Cubo a raias nun cubo

en: Six square cuboids
gl: Seis paralelepípedos cadrados

en: Superflip easy
gl: Superflip doado

en: Green Mamba
gl: Mamba verde

en: Duck Feet
gl: Pé de pato

en: Plus
gl: Máis

en: Minus
gl: Menos

en: Volcano
gl: Volcán

en: Checkerboard (easy)
gl: Taboleiro de xadrex (doado)

en: Checkerboard (fast)
gl: Taboleiro de xadrex (rápido)

en: Mixed Checkerboard
gl: Taboleiro de xadrex mixto

en: Library
gl: Biblioteca

en: Swap edges
gl: Intercambiar os bordos

en: 3 edges ⟳, top layer
gl: 3 bordos ⟳, capa superior

en: 3 edges ⟲, top layer
gl: 3 bordos ⟲, capa superior

en: 3 edges, middle layer
gl: 3 bordos, capa media

en: 4 edges, front and right
gl: 4 bordos, adiante e dereita

en: 4 edges, front and back
gl: 4 bordos, adiante e atrás

en: Swap 2 edges and 2 corners, top layer
gl: Intercambiar 2 bordos e 2 cantos, capa superior

en: Flip edges
gl: Inverter bordos

en: 4 edges
gl: 4 bordos

en: 2 edges, top layer
gl: 2 bordos, capa superior

en: Swap corners
gl: Intercambiar os cantos

en: 2 corners, top layer
gl: 2 cantos, capa superior

en: 2 corners diagonal, top layer
gl: 2 cantos en diagonal, capa superior

en: 3 corners ⟳, top layer
gl: 3 cantos ⟳, capa superior

en: 3 corners ⟲, top layer
gl: 3 cantos ⟲, capa superior

en: 4 corners, top layer
gl: 4 cantos, capa superior

en: 2 corners, partial sequence, top layer
gl: 2 cantos, secuencia parcial, capa superior

en: Rotate corners
gl: Rotar os cantos

en: 1 corner ⟳, partial sequence, top layer
gl: 1 canto ⟳, secuencia parcial, capa superior

en: 1 corner ⟲, partial sequence, top layer
gl: 1 canto ⟲, secuencia parcial, capa superior

en: Rotate center
gl: Rotar o centro

note: 2 rotations of the center face in the upper layer
en: 2×Up
gl: 2×arriba

note: Up clockwise and front clockwise
en: Up ⟳ and front ⟳
gl: Arriba ⟳ e adiante ⟳

note: Up clockwise and front counterclockwise
en: Up ⟳ and front ⟲
gl: Arriba ⟳ e adiante ⟲

en: Swap center parts, up and front
gl: Intercambiar as partes centrais, arriba e adiante

note: Up clockwise and down counterclockwise
en: Up ⟳ and down ⟲
gl: Arriba ⟳ e abaixo ⟲

en: Misc
gl: Miscelánea

note: Yields in a rotated back layer, but the sequence of moves does not touch the back layer
en: Back without back
gl: Volver sen traseira

en: 2×Back without back
gl: 2xVolver sen traseira

en: Move transformations
gl: Transformacións do movemento

en: Invert move sequence
gl: Inverter a secuencia do movemento

en: Normalize cube rotations
gl: Normalizar as rotacións do cubo

en: Normalize move sequence
gl: Normalizar a secuencia de movementos

en: Brick
gl: Ladrillo

en: {0}×{1}×{2}-Brick
gl: {0}×{1}×{2}-ladrillo

en: Width:
gl: Largo:

en: Height:
gl: Alto:

en: Depth:
gl: Profundidade:

en: up
gl: arriba

en: down
gl: abaixo

en: left
gl: esquerda

en: right
gl: dereita

en: front
gl: fronte

en: back
gl: atrás

en: Tower
gl: Torre

en: {0}×{1}-Tower
gl: {0}×{1}-torre

en: Basis:
gl: Base:

en: Cube
gl: Cubo

en: {0}×{0}×{0}-Cube
gl: {0}×{0}×{0}-Cubo

en: Size:
gl: Tamaño:

en: Void Cube
gl: Cubo baleiro

en: Tetrahedron
gl: Tetraedro

en: {0}-Tetrahedron
gl: {0}-Tetraedro

en: Triangular Prism
gl: Prisma triangular

en: {0}×{1} Triangular Prism
gl: {0}×{1} prisma triangular

en: Triangular Prism (complex)
gl: Prisma triangular (complexo)

en: {0}×{1} Triangular Prism (complex)
gl: {0}×{1} prisma triangular (complexo)

en: Pentagonal Prism
gl: Prisma pentagonal

en: {0}×{1} Pentagonal Prism
gl: {0}×{1} prisma pentagonal

en: front-right
gl: fronte-dereita

en: back-right
gl: atrás-dereita

en: back-left
gl: atrás-esquerda

en: front-left
gl: fronte-esquerda

en: Pentagonal Prism (stretched)
gl: Prisma pentagonal (estirado)

en: {0}×{1} Pentagonal Prism (stretched)
gl: {0}×{1} prisma pentagonal (estirado)

en: Octahedron
gl: Octaedro

en: {0}-Octahedron
gl: {0}-Octaedro

en: Dodecahedron
gl: Dodecaedro

en: {0}-Dodecahedron
gl: {0}-Dodecaedro

en: down-back-right
gl: abaixo-atrás-dereita

en: down-front-right
gl: abaixo-fronte-dereita

en: down-front
gl: abaixo-fronte

en: down-front-left
gl: abaixo-fronte-esquerda

en: down-back-left
gl: abaixo-atrás-esquerda

en: up-back
gl: arriba-atrás

en: up-back-right
gl: arriba-atrás-dereita

en: up-front-right
gl: arriba-fronte-dereita

en: up-front-left
gl: arriba-fronte-esquerda

en: up-back-left
gl: arriba-atrás-esquerda
