pybik - en to he translation catalogue (109 entries)

en: Press the Esc key to exit Edit Mode
he: יש ללחוץ על מקש ה־Esc כדי לצאת ממצב העריכה

note: substitution for {move_text} in statusbar text
en: {current} / {total} move | {current} / {total} moves
he[0]: {current} / מהלך {total}
he[1]: {current} / {total} מהלכים

note: substitution for {solved_text} in statusbar text
en: solved
he: נפתר

en: not solved
he: לא נפתר

en: Congratulations, you have solved the puzzle!
he: ברכות, פתרת את הפאזל!

note: short description
en: Rubik's cube game
he: משחק הקובייה ההונגרית

note: Use something that is common in the Rubik scene in your language, sometimes it's just the equivalent of "patterns".
en: Pretty patterns
he: תבניות יפות

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
he: תכנית זו הנה תכנה חופשית; ניתן להפיץ אותה תחת תנאי הרישיון הציבורי הכללי של גנו כפי שפורסם על ידי קרן התכנה החופשית, בין אם גרסה 3 של הרישיון או כל גרסה עדכנית יותר לבחירתך.
    
    תכנית זו מופצת בתקווה שתביא תועלת אך אינה כוללת כל סוג של אחריות; אפילו לא מרומזת לצורכי מסחר או התאמה לצרכים מסוימים. ניתן לעיין ברישיון הציבורי הכללי של גנו לקבלת פרטים נוספים.

note: Text between "<" and ">" is expanded to a link by the program and should not be modified. Text between "<LINK|>" and "<|>" is the translatable text for the link.
en: Read the full text of the <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> or see <http://www.gnu.org/licenses/>.
he: ניתן לקרוא את התוכן המלא של <text:FULL_LICENSE_TEXT|>הרישיון הציבורי הכללי של גנו<|> להיכנס ל־<http://www.gnu.org/licenses/>.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
he: לתכנית זו אמור היה להיות מצורף עותק של הרישיון הציבורי הכללי של GNU; אם לא צורף, ניתן לבקר בכתובת <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: If you find any bugs in Pybik or have a suggestion for an improvement then please submit a <{CONTACT_FILEBUG}|>bug report<|>.
he: אם מצאת תקלות ב־Pybik או שיש לך הצעות לשיפורים נא לשלוח <{CONTACT_FILEBUG}|>דיווח על תקלה<|>.

en: Translations are managed by the <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpad translation group<|>.
    
    If you want help to translate Pybik to your language you can do it through the <https://translations.launchpad.net/pybik|>web interface<|>.
    
    Read more about <https://help.launchpad.net/Translations|>"Translating with Launchpad"<|> and <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Starting to translate"<|>.
he: התרגומים מנוהלים באמצעות <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>קבוצת התרגום של לאנצ׳פד<|>.
    
    אם בא לך לסייע בתרגום Pybik לשפתך ניתן לעשות זאת דרך <https://translations.launchpad.net/pybik|>המנשק המקוון<|>.
    
    ניתן לקרוא עוד על <https://help.launchpad.net/Translations|>"תרגום עם לאנצ׳פד"<|> ועל <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"כיצד מתחילים לתרגם"<|>.

en: Lighting
he: תאורה

en: Simple
he: פשוט

note: The next strings form the text in the help dialog: Title of the 1st paragraph
en: Using the mouse to rotate the cube
he: שימוש בעכבר לסיבוב הקובייה

en: Pybik project website
he: אתר המיזם Pybik

note: The following 6 words are for the antialiasing levels: disabled, ugly, low, medium, high, higher
en: disabled
he: מנוטרל

en: ugly
he: מכוער

en: low
he: נמוך

en: medium
he: רגיל

en: high
he: גבוה

en: higher
he: גבוה יותר

en: About Pybik
he: על אודות Pybik

en: Translators:
he: מתרגמים:

en: About
he: על אודות

en: License
he: רישיון

en: Ne&w Solved
he: &פתור חדש

en: &Quit
he: י&ציאה

en: &Set as Initial State
he: ה&גדרה כמצב ההתחלתי

en: &Reset Rotation
he: איפוס ה&סיבוב

en: &Preferences …
he: ה&עדפות …

en: &Status Bar
he: &שורת מצב

en: &Info …
he: &פרטים …

en: Rewind
he: הרצה אחורנית

en: Previous
he: אחורה

en: Stop
he: עצירה

en: Play
he: נגינה

en: Next
he: הבא

en: Forward
he: קדימה

en: Add Mark
he: הוספת סמן

en: Mark the current place in the sequence of moves
he: סימון המיקום הנוכחי ברצף המהלכים

en: Remove Mark
he: הסרת סמן

en: Remove the mark at the current place in the sequence of moves
he: הסרת סמן מהמיקום הנוכחי ברצף המהלכים

en: &Edit Bar
he: סרגל &עריכה

en: Preferences
he: העדפות

en: Animation Speed:
he: מהירות ההנפשה:

en: Mirror Distance:
he: מרחק מהמראה:

en: The program needs to be restarted for the changes to take effect.
he: יש להפעיל את התכנית מחדש כדי שהשינויים יכנסו לתוקף.

en: Graphic
he: גרפיקה

en: Mouse
he: עכבר

en: Add
he: הוספה

en: Remove
he: הסרה

en: Reset
he: איפוס

en: Keys
he: מקשים

en: Color:
he: צבע:

en: Image File:
he: קובץ תמונה:

en: Tiled
he: פרוש

en: Mosaic
he: פסיפס

en: Background:
he: רקע:

en: Appearance
he: מראה

en: Move
he: הזזה

en: Key
he: מקש

en: Open Image
he: פתיחת תמונה

en: plain
he: פשוט

en: select …
he: בחירה …

en: Press a key …
he: נא ללחוץ על מקש כלשהו …

note: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons, last character must be a semicolon. These keywords are used when searching for applications in Unity, GNOME Shell, etc.
en: rubik;cube;puzzle;magic;
he: הונגרית;רוביק;תצרף;פאזל;פזל;קסם;טריק;

en: Challenges
he: אתגרים

en: Solvers
he: פותרים

en: Top edges
he: קצוות עליונים

en: Top corners
he: פינות עליונות

en: Middle slice
he: חיתוך באמצע

en: Bottom edge orient
he: כיוון קצה תחתון

en: Bottom corner orient
he: כיוון פינה תחתונה

en: Bottom corner place
he: מיקום פינה תחתונה

en: Bottom edge place
he: מיקום קצה תחתון

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel
he: שפיגל

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel improved
he: שפיגל משופר

en: Top slice
he: חיתוך עליון

en: Stripes
he: רצועות

en: Criss-Cross
he: משבצות

en: Fried Eggs
he: ביצים מטוגנות

en: Big Fried Eggs
he: ביצים גדולות מטוגנות

en: 4 Fried Eggs
he: 4 ביצים מטוגנות

en: Chessboard
he: לוח שח

en: Cross
he: צלב

en: Zig Zag
he: זיג זג

note: T is the shape formed by the cube labels. T-Time is a pun (Tea Time) and not suitable for literal translation. Don't translate it or use something common or whatever you think makes sense.
en: T-Time
he: זמן T

en: Cube in a Cube
he: קובייה בתוך קובייה

en: Striped Cube in a Cube
he: קוביה מפוספסת בתוך קוביה

note: Superflip may be not translated, because it has a special meaning in the mathematical theory behind the Rubik's Cube.
en: Superflip
he: סופר היפוך

en: Superflip easy
he: סופר היפוך קל

en: Green Mamba
he: ממבה ירוקה

en: Anaconda
he: אנקונדה

en: Duck Feet
he: רגלי ברווז

en: Library
he: ספרייה

note: 2 rotations of the center face in the upper layer
en: 2×Up
he: 2×למעלה

en: Misc
he: שונות

en: Brick
he: לבנה

en: {0}×{1}×{2}-Brick
he: {0}×{1}×{2}-לבנה

en: Width:
he: רוחב:‏

en: Height:
he: גובה:

en: Depth:
he: עומק:

en: Tower
he: מגדל

en: {0}×{1}-Tower
he: {0}×{1}-מגדל

en: Basis:
he: בסיס:

en: Cube
he: קוביה

en: {0}×{0}×{0}-Cube
he: {0}×{0}×{0}-קוביה

en: Size:
he: גודל:‏
