pybik - en to kab translation catalogue (46 entries)

en: Press the Esc key to exit Edit Mode
kab: Senned ɣef Senser akken ad teffɣeḍ seg  uskar n Teẓrigt

note: substitution for {move_text} in statusbar text
en: {current} / {total} move | {current} / {total} moves
kab[0]: {current} / {total} n usenkez
kab[1]: {current} / {total} n isenkizen

note: substitution for {solved_text} in statusbar text
en: solved
kab: yefra

en: not solved
kab: ur yefri ara

en: Congratulations, you have solved the puzzle!
kab: Ayuz, tefriḍ apuzzle!

note: short description
en: Rubik's cube game
kab: Urar agasas n Rubik

note: The next 7 lines belong together and form the long description
en: Pybik is a 3D puzzle game about the cube invented by Ernő Rubik.
kab: Pybik d urar n upuzzle 3D ɣef ugasas i d-yesnulfa Ernő Rubik.

en: Lighting
kab: Asfaw

en: Simple
kab: Aḥerfi

note: labels are the colored stickers on the cube
en: Labels
kab: Tibzimin

en: Select Puzzle
kab: Fre Apuzzle

en: Pybik project website
kab: Asmel Web n usenfaṛ Pybik

en: This plugin only works for:
kab: Asiɣzef iteddu kan i :

note: The following 6 words are for the antialiasing levels: disabled, ugly, low, medium, high, higher
en: disabled
kab: yensa

en: ugly
kab: yecmet

en: low
kab: meẓẓi

en: medium
kab: alemmas

en: high
kab: ɣezzif

en: higher
kab: aɣezzfan

en: About Pybik
kab: Ɣef Pybik

en: Translators:
kab: Imsuqal:

en: About
kab: Ɣef

en: Contribute
kab: Ttekki

en: License
kab: Turagt

en: Help
kab: Tallelt

en: &Quit
kab: &Ffeɣ

en: &Preferences …
kab: &Ismenyifen…

en: &Status Bar
kab: Afe&ggag n ifecka

en: Stop
kab: Seḥbes

en: Play
kab: Urar

en: Next
kab: Ɣer zdat

en: Forward
kab: Ɣer deffir

en: Add Mark
kab: Rbu tacreḍt

en: Preferences
kab: Ismenyifen

en: Quality:
kab: Taɣara:

en: Misc
kab: Wayeḍ

en: Width:
kab: Tehri :

en: Height:
kab: Teɣzi :

en: Depth:
kab: Talqayt:

en: up
kab: d asawen

en: down
kab: d akesser

en: left
kab: azelmaḍ

en: right
kab: ayeffus

en: front
kab: zdat

en: back
kab: deffir

en: Size:
kab: Teɣzi:
