pybik - en to ms translation catalogue (220 entries)

en: Press the Esc key to exit Edit Mode
ms: Tekan kekunci Esc untuk keluar dari Mod Sunting

note: substitution for {move_text} in statusbar text
en: {current} / {total} move | {current} / {total} moves
ms[0]: {current} / {total} gerakan
ms[1]: {current} / {total} gerakan

note: substitution for {solved_text} in statusbar text
en: solved
ms: diselesaikan

en: not solved
ms: tidak selesai

en: Congratulations, you have solved the puzzle!
ms: Tahniah, anda telah berjaya menyelesaikannya!

note: short description
en: Rubik's cube game
ms: Permainan kiub Rubik

note: The next 7 lines belong together and form the long description
en: Pybik is a 3D puzzle game about the cube invented by Ernő Rubik.
ms: Pybik merupakan permainan teka-teki 3D mengenai kiub yang direka oleh Erno Rubik.

en: Various 3D puzzles, such as cubes, towers, prisms, tetrahedra, octahedra, dodecahedra and many more
ms: Pelbagai teka-teki 3D, seperti kiub, menara, prisma, tetrahedra, oktahedra, dodekahedra dan banyak lagi

en: Solvers for some puzzles
ms: Penyelesaian untuk beberapa teka-teki

note: Use something that is common in the Rubik scene in your language, sometimes it's just the equivalent of "patterns".
en: Pretty patterns
ms: Corak cantik

en: Editor for move sequences
ms: Penyunting untuk jujukan gerakan

en: Custom colors and images on the surface of the puzzles
ms: Suai warna dan imej pada permukaan teka-teki

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ms: Program ini adalah perisian bebas; anda boleh mengedarkannya dan/atau mengubahsuainya dibawah terma Pelesenan Awam Am GNU yang diterbitkan oleh Free Software Foundation, versi 3, atau (mengikut pilihan anda) mana-mana versi terkemudian.
    
    Perisian ini diedarkan dengan harapan ianya akan berguna, TANPA SEBARANG JAMINAN; termasuk juga KESESUAIAN UNTUK DIPASARKAN, JAMINAN KUALITI, atau JAMINAN ATAS APA JUA SEBAB. Sila lihat GNU General Public License untuk maklumat lanjut.

note: Text between "<" and ">" is expanded to a link by the program and should not be modified. Text between "<LINK|>" and "<|>" is the translatable text for the link.
en: Read the full text of the <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> or see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ms: Baca teks penuh <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> atau rujuk <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ms: Anda seharusnya menerima salinan GNU General Public License bersama program ini.  Jika tidak, sila layari <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: If you find any bugs in Pybik or have a suggestion for an improvement then please submit a <{CONTACT_FILEBUG}|>bug report<|>.
ms: Jika anda temui sebarang pepijat di dalam Pybik atau mempunyai cadangan untuk penambahbaikan, sila serahkan <{CONTACT_FILEBUG}|>laporan pepijat<|>.

en: Translations are managed by the <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpad translation group<|>.
    
    If you want help to translate Pybik to your language you can do it through the <https://translations.launchpad.net/pybik|>web interface<|>.
    
    Read more about <https://help.launchpad.net/Translations|>"Translating with Launchpad"<|> and <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Starting to translate"<|>.
ms: Terjemahan diurus oleh <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpad translation group<|>.
    
    Jika anda mahu bantu menterjemah Pybik ke bahasa ibunda anda, anda boleh lakukan melalui <https://translations.launchpad.net/pybik|>antaramuka sesawang<|>.
    
    Ketahui lebih lanjut mengenai <https://help.launchpad.net/Translations|>"Menterjemah menggunakan Launchpad"<|> dan <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Memulakan terjemahan"<|>.

en: Lighting
ms: Pencahayaan

en: Simple
ms: Ringkas

note: labels are the colored stickers on the cube
en: Labels
ms: Label

en: Select Puzzle
ms: Pilih Teka-Teki

note: 1 slice, 2 slices, 3 slices, ...
en: {} slice | {} slices
ms[0]: {} keping
ms[1]: {} keping

en: {}×{} slices
ms: {}×{} keping

note: The next strings form the text in the help dialog: Title of the 1st paragraph
en: Using the mouse to rotate the cube
ms: Boleh guna tetikus untuk memutarkan kiub

note: Text of the 1st paragraph, followed by bullet list items
en: Position the mouse cursor over the puzzle and you will see an arrow that gives you a hint in which direction the slice under the mouse cursor will be rotated.
ms: Letak kursor tetikus diatas teka-teki dan anda dapat melihat anak panah yang memberitahu pembayang yang mana arah lapisan di bawah kursor tetikus akan diputarkan.

en: The left mouse button rotates a single slice of the cube in the direction of the arrow.
ms: Butang tetikus kiri putar satu lapisan kiub dalam arah anak panah.

en: The right mouse button rotates a single slice of the cube against the direction of the arrow.
ms: Butang tetikus kanan putar satu lapisan kiub melawan arah anak panah.

en: To rotate the whole cube instead of a single slice press the Ctrl key together with the mouse button.
ms: Putar keseluruhan kiub selain dari satu lapisan dengan menekan kekunci Ctrl bersama-sama dengan butang tetikus.

note: Title of the 2nd paragraph
en: Using the keyboard to rotate the cube
ms: Gunakan papan kekunci untuk putar kiub

note: Text of the 2nd paragraph, followed by bullet list items
en: Make sure the keyboard focus is on the cube area (e.g. click on the background of the cube). The keys can be configured in the preferences dialog, the default is:
ms: Pastikan fokus papan kekunci di kawasan kiub (iaitu klik pada latar belakang kiub). Kekunci boleh dikonfigur dalam dialog keutamaan, lalai ialah:

note: before the item text is a list of keys
en: Moves the left, right, upper, down, front or back slice clockwise.
ms: Gerak lapisan kiri, kanan, atas, bawah, hadapan atau belakang mengikut arah jam.

en: Moves a slice couterclockwise.
ms: Gerak lapisan melawan jam.

en: Moves the whole cube.
ms: Gerak keseluruhan kiub.

note: Title of the 3rd paragraph
en: Other keys and buttons
ms: Lain-lain kekunci dan butang

note: bullet list items of the 3rd paragraph
en: Mouse wheel – Zoom in/out
ms: Rod tetikus - Zum masuk/keluar

en: Arrow keys, Left mouse button on the background – Changes the direction of looking at the cube.
ms: Kekunci anak panah, butang tetikus kiri pada latar belakang - Ubah arah melihat kiub.

en: Moves keyboard focus to the sequence editor above the cube area where you can edit the move sequence in the notation described below. Hit enter when done.
ms: Gerak fokus papan kekunci ke penyunting jujukan diatas kawasan kiub yang mana anda boleh sunting jujukan gerakan dalam catatan yang dijelaskan di bawah. Tekan enter bila selesai.

note: Title of the 4th paragraph
en: Notation for moves
ms: Catatan gerakan

note: Text of the 4th paragraph, followed by bullet list items
en: All moves, however they are made, are displayed progressively above the cube area:
ms: Semua gerakan, walaupun dibuat, dipapar secara prograsif atas kawasan kiub:

en: Moves the first, second or third slice from left clockwise. The allowed numbers are in the range from 1 to the count of parallel slices. "l1" is always the same as "l" and for the classic 3×3×3-Cube "l2" is the same as "r2-" and "l3" is the same as "r-".
ms: Gerak lapisan pertama, kedua atau ketiga dari arah kiri melawan jam. Bilangan yang dibenarkan dalam julat 1 untuk mengira lapisan yang selari. "l1" sentiasa sama seperti "l" dan untuk Kiub klasik 3×3×3 "l2" adalah sama dengan "r2-" dan "l3" sama dengan "r-".

en: You can use a space to separate groups of moves.
ms: Anda boleh guna ruang untuk memisahkan kumpulan gerakan.

en: Pybik project website
ms: Laman sesawang projek Pybik

en: This plugin does not work for any model.
ms: Pemalam ini tidak berfungdi pada mana mana model.

en: This plugin only works for:
ms: Pemalam ini hanya berfungsi untuk:

en: This puzzle is not solvable.
ms: Teka-teki ini tidak boleh diselesaikan.

note: The following 6 words are for the antialiasing levels: disabled, ugly, low, medium, high, higher
en: disabled
ms: dilumpuhkan

en: ugly
ms: buruk

en: low
ms: rendah

en: medium
ms: sederhana

en: high
ms: tinggi

en: higher
ms: lebih tinggi

en: About Pybik
ms: Perihal Pybik

en: Translators:
ms: Penterjemah:

en: About
ms: Perihal

en: Contribute
ms: Sumbangan

en: License
ms: Lesen

en: Help
ms: Bantuan

en: &New Challenge
ms: &Cabaran Baharu

en: Ne&w Solved
ms: Diselesai Ba&ru

en: &Quit
ms: &Keluar

en: &Set as Initial State
ms: &Tetap sebagai Keadaan Awal

en: &Reset Rotation
ms: &Tetap Semula Putaran

en: &Preferences …
ms: K&eutamaan ...

en: &Status Bar
ms: Palang &Status

en: &Info …
ms: &Maklumat ...

en: Rewind
ms: Ulang Semula

en: Previous
ms: Terdahulu

en: Stop
ms: Henti

en: Play
ms: Main

en: Next
ms: Berikutnya

en: Forward
ms: Maju

en: Add Mark
ms: Tambah Tanda

en: Mark the current place in the sequence of moves
ms: Tanda tempat semasa dalam jujukan gerakan

en: Remove Mark
ms: Buang Tanda

en: Remove the mark at the current place in the sequence of moves
ms: Buang tanda pada tempat semasa dalam jujukan gerakan

en: &Edit Bar
ms: S&unting Palang

en: &Help …
ms: &Bantuan ...

en: Preferences
ms: Keutamaan

en: Animation Speed:
ms: Kelajuan Animasi:

en: Mirror Distance:
ms: Jarak Cermin:

en: Quality:
ms: Kualiti:

en: Lower antialiasing has better performance, higher antialiasing has better quality.
ms: Antialias lebih rendah mempunyai prestasi lebih baik, antialias lebih tinggi mempunyai kualiti lebih baik.

en: Antialiasing:
ms: Anti alias:

en: The program needs to be restarted for the changes to take effect.
ms: Program perlu dimulakan semula supaya perubahan berkesan.

en: Graphic
ms: Grafik

en: Point and click, all directions
ms: Hala dan klik, semua arah

en: Point and click, simplified
ms: Hala dan klik, ringkas

en: Gestures
ms: Gerak Isyarat

en: Mouse
ms: Tetikus

en: Add
ms: Tambah

en: Remove
ms: Buang

en: Reset
ms: Tetap Semula

en: Keys
ms: Kunci

en: Color:
ms: Warna:

en: Image File:
ms: Fail Imej:

en: Tiled
ms: Berjubin

en: Mosaic
ms: Mozek

en: Background:
ms: Latar Belakang:

en: Appearance
ms: Penampilan

en: Move
ms: Gerak

en: Key
ms: Kekunci

en: Open Image
ms: Buka Imej

en: plain
ms: biasa

en: select …
ms: pilih ...

en: Press a key …
ms: Tekan mana-mana kekunci ...

note: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons, last character must be a semicolon. These keywords are used when searching for applications in Unity, GNOME Shell, etc.
en: rubik;cube;puzzle;magic;
ms: rubik;kuib;teka-teki;magik;

en: Challenges
ms: Cabaran

en: Solve random puzzle
ms: Selesaikan teka-teki rawak

en: Solve in {} move | Solve in {} moves
ms[0]: Selesai dalam {} gerakan
ms[1]: Selesai dalam {} gerakan

en: Solvers
ms: Penyelesai

en: Beginner's method
ms: Kaedah pemula

en: Top edges
ms: Pingir teratas

en: Top corners
ms: Bucu teratas

en: Middle slice
ms: Hirisan tengah

en: Bottom edge orient
ms: orientasi pinggir bawah

en: Bottom corner orient
ms: Orientasi bucu bawah

en: Bottom corner place
ms: Tempat dibucu bawah

en: Bottom edge place
ms: Tempat dipinggir bawah

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel improved
ms: Spiegel dipertingkat

en: Top slice
ms: Hirisan teratas

en: Stripes
ms: Jalur

en: Criss-Cross
ms: Silang

en: Fried Eggs
ms: Telur Goreng

en: Big Fried Eggs
ms: Telur Goreng Besar

en: 4 Fried Eggs
ms: 4 Telur Goreng

en: 2 Fried Eggs
ms: 2 Telur Goreng

en: Chessboard
ms: Papan Catur

en: Cross
ms: Silang

note: T is the shape formed by the cube labels. T-Time is a pun (Tea Time) and not suitable for literal translation. Don't translate it or use something common or whatever you think makes sense.
en: T-Time
ms: Masa-T

en: Cube in a Cube
ms: Kiub dalam Kiub

en: Striped Cube in a Cube
ms: Kiub Berjalur dalam Kiub

en: Six square cuboids
ms: Kuboid enam petak

note: Superflip may be not translated, because it has a special meaning in the mathematical theory behind the Rubik's Cube.
en: Superflip
ms: Kalih Super

en: Superflip easy
ms: Kalih super mudah

en: Green Mamba
ms: Mamba Hijau

en: Duck Feet
ms: Kaki Itik

en: Plus
ms: Tambah

en: Minus
ms: Tolak

en: Volcano
ms: Gunung Berapi

en: Checkerboard (easy)
ms: Papan dam (mudah)

en: Checkerboard (fast)
ms: Papan Dam (pantas)

en: Mixed Checkerboard
ms: Papan Dam Bercampur

en: Library
ms: Pustaka

en: Swap edges
ms: Silih pinggir

en: 3 edges ⟳, top layer
ms: 3 pinggir⟳, lapisan teratas

en: 3 edges ⟲, top layer
ms: 3 pinggir⟲, lapisan teratas

en: 3 edges, middle layer
ms: 3 pinggir, lapisan tengah

en: 4 edges, front and right
ms: 4 pinggir, hadapan dan kanan

en: 4 edges, front and back
ms: 4 pinggir, hadapan dan belakang

en: Swap 2 edges and 2 corners, top layer
ms: Silih 2 pinggir dan 2 bucu, lapisan teratas

en: Flip edges
ms: Kalih pinggir

en: 4 edges
ms: 4 pinggir

en: 2 edges, top layer
ms: 2 pinggir, lapisan teratas

en: Swap corners
ms: Silih bucu

en: 2 corners, top layer
ms: 2 bucu, lapisan teratas

en: 2 corners diagonal, top layer
ms: 2 bucu berpepenjuru, lapisan teratas

en: 3 corners ⟳, top layer
ms: 3 bucu⟳, lapisan teratas

en: 3 corners ⟲, top layer
ms: 3 bucu⟲, lapisan teratas

en: 4 corners, top layer
ms: 4 bucu, lapisan teratas

en: 2 corners, partial sequence, top layer
ms: 2 bucu, jujukan separa, lapisan teratas

en: Rotate corners
ms: Putar bucu

en: 1 corner ⟳, partial sequence, top layer
ms: 1 bucu⟳, jujjukan separa, lapisan teratas

en: 1 corner ⟲, partial sequence, top layer
ms: 1 bucu⟲, jujukan separa, lapisan teratas

en: Rotate center
ms: Putar tengah

note: 2 rotations of the center face in the upper layer
en: 2×Up
ms: 2xNaik

note: Up clockwise and front clockwise
en: Up ⟳ and front ⟳
ms: Atas ⟳ dan hadapan

note: Up clockwise and front counterclockwise
en: Up ⟳ and front ⟲
ms: Atas ⟳ dan hadapan

en: Swap center parts, up and front
ms: Silih bahagian tengah, atas dan hadapan

note: Up clockwise and down counterclockwise
en: Up ⟳ and down ⟲
ms: Atas ⟳ dan bawah

en: Misc
ms: Pelbagai

note: Yields in a rotated back layer, but the sequence of moves does not touch the back layer
en: Back without back
ms: Undur tanpa belakang

en: 2×Back without back
ms: 2×Undur tanpa belakang

en: Move transformations
ms: Gerak transformasi

en: Invert move sequence
ms: Songsangkan jujukan gerakan

en: Normalize cube rotations
ms: Normalkan putaran kiub

en: Normalize move sequence
ms: Normalkan jujukan gerakan

en: Brick
ms: Bata

en: {0}×{1}×{2}-Brick
ms: Bata-{0}×{1}×{2}

en: Width:
ms: Lebar:

en: Height:
ms: Tinggi:

en: Depth:
ms: Kedalaman:

en: up
ms: atas

en: down
ms: bawah

en: left
ms: kiri

en: right
ms: kanan

en: front
ms: hadapan

en: back
ms: undur

en: Tower
ms: Menara

en: {0}×{1}-Tower
ms: Menara-{0}×{1}

en: Basis:
ms: Asas:

en: Cube
ms: Kiub

en: {0}×{0}×{0}-Cube
ms: Kiub-{0}×{0}×{0}

en: Size:
ms: Saiz:

en: Void Cube
ms: Kiub Void

en: Triangular Prism
ms: Prisma Segitiga

en: {0}×{1} Triangular Prism
ms: {0}×{1} Prisma Segitiga

en: Triangular Prism (complex)
ms: Prosma Segitiga (kompleks)

en: {0}×{1} Triangular Prism (complex)
ms: {0}×{1} Prisma Segitiga (kompleks)

en: Pentagonal Prism
ms: Prisma Pentagon

en: {0}×{1} Pentagonal Prism
ms: {0}×{1} Prisma Pentagon

en: front-right
ms: kanan-hadapan

en: back-right
ms: kanan-belakang

en: back-left
ms: kiri-belakang

en: front-left
ms: kiri-hadapan

en: Pentagonal Prism (stretched)
ms: Prisma Pentagon (diregang)

en: {0}×{1} Pentagonal Prism (stretched)
ms: {0}×{1} Prisma Pentagon (diregang)

en: Octahedron
ms: Oktahedron

en: {0}-Octahedron
ms: {0}-Oktahedron

en: Dodecahedron
ms: Dodekahedron

en: {0}-Dodecahedron
ms: {0}-Dodekahedron

en: down-back-right
ms: bawah-belakang-kanan

en: down-front-right
ms: bawah-hadapan-kanan

en: down-front
ms: bawah-hadapan

en: down-front-left
ms: bawah-hadapan-kiri

en: down-back-left
ms: bawah-belakang-kiri

en: up-back
ms: atas-belakang

en: up-back-right
ms: atas-belakang-kanan

en: up-front-right
ms: atas-hadapan-kanan

en: up-front-left
ms: atas-hadapan-kiri

en: up-back-left
ms: atas-belakang-kiri
