pybik - en to pl translation catalogue (92 entries)

en: Press the Esc key to exit Edit Mode
pl: Wciśnij Esc by opuścić tryb edycji

note: substitution for {move_text} in statusbar text
en: {current} / {total} move | {current} / {total} moves
pl[0]: {current} / {total} ruch
pl[1]: {current} / {total} ruchy
pl[2]: {current} / {total} ruchów

note: substitution for {solved_text} in statusbar text
en: solved
pl: rozwiązane

en: not solved
pl: nierozwiązane

en: Congratulations, you have solved the puzzle!
pl: Gratulacje, łamigłówka rozwiązana!

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
pl: Ten program jest wolnym oprogramowaniem: możesz go redystrybuować i/lub modyfikować zgodnie z warunkami GNU General Public License opublikowanej przez Free Software Foundation (Fundacja Wolnego Oprogramowania), w wersji 3 lub (wedle Twojego uznania) każdej poprzedniej wersji.
    
    Ten program jest dystrybuowany w nadziei, iż będzie użyteczny, lecz NIE POSIADA ŻADNEJ GWARANCJI; nie posiada "dorozumianej gwarancji przydatności do sprzedaży" (IMPLIED WARRANTY OF MERCHANTABILITY) ani "dorozumianej gwarancji przydatności do określonego celu" (IMPLIED WARRANTY OF FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE). By poznać szczegóły, zajrzyj do dokumentacji GNU General Public License.

note: Text between "<" and ">" is expanded to a link by the program and should not be modified. Text between "<LINK|>" and "<|>" is the translatable text for the link.
en: Read the full text of the <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> or see <http://www.gnu.org/licenses/>.
pl: Przeczytaj pełny tekst <text:FULL_LICENSE_TEXT|>Powszechnej licencji publicznej GNU<|> lub zobacz <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
pl: Wraz z niniejszym programem dostarczono egzemplarz Powszechnej Licencji Publicznej GNU (GNU General Public License); jeśli nie - odwiedź stronę <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: If you find any bugs in Pybik or have a suggestion for an improvement then please submit a <{CONTACT_FILEBUG}|>bug report<|>.
pl: Jeśli znajdziesz jakiekolwiek błędy w programie Pybik lub masz sugestie dotyczące jego usprawnienia zgłoś <{CONTACT_FILEBUG}|>raport o błędach<|>.

en: Translations are managed by the <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpad translation group<|>.
    
    If you want help to translate Pybik to your language you can do it through the <https://translations.launchpad.net/pybik|>web interface<|>.
    
    Read more about <https://help.launchpad.net/Translations|>"Translating with Launchpad"<|> and <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Starting to translate"<|>.
pl: Tłumaczenia są zarządzane przez: <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpad translation group<|>.
    
    Jeśli chcesz pomóc przetłumaczyć Pybik na Twój język, możesz to zrobić poprzez <https://translations.launchpad.net/pybik|>interfejs sieciowy<|>.
    
    Przeczytaj więcej o <https://help.launchpad.net/Translations|>"Translating with Launchpad" (Tłumaczenie z Launchpadem)<|> oraz <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Starting to translate" (Zaczynanie tłumaczenia)<|>.

en: Lighting
pl: Oświetlenie

en: Pybik project website
pl: Strona projektu Pybik

note: The following 6 words are for the antialiasing levels: disabled, ugly, low, medium, high, higher
en: disabled
pl: wyłączony

en: ugly
pl: brzydki

en: low
pl: niski

en: medium
pl: średni

en: high
pl: wysoki

en: higher
pl: wyższy

en: About Pybik
pl: O programie Pybik

en: Translators:
pl: Tłumacze:

en: About
pl: O programie

en: License
pl: Licencja

en: Ne&w Solved
pl: No&wa rozwiązana

en: &Quit
pl: &Wyjdź

en: &Set as Initial State
pl: &Ustaw jako stan początkowy

en: &Reset Rotation
pl: &Resetuj obrót

en: &Preferences …
pl: &Preferencje

en: &Status Bar
pl: &Pasek stanu

en: &Info …
pl: &Informacje...

en: Rewind
pl: Przewiń do tyłu

en: Previous
pl: Poprzedni

en: Stop
pl: Zatrzymaj

en: Play
pl: Odtwarzaj

en: Next
pl: Następny

en: Forward
pl: Dalej

en: Add Mark
pl: Dodaj oznaczenie

en: Mark the current place in the sequence of moves
pl: Oznacz aktualne miejsce w sekwencji ruchów

en: Remove Mark
pl: Usuń oznaczenie

en: Remove the mark at the current place in the sequence of moves
pl: Usuń oznaczenie z aktualnego miejsca w sekwencji ruchów

en: &Edit Bar
pl: &Pasek edycji

en: Preferences
pl: Preferencje

en: Animation Speed:
pl: Szybkość animacji:

en: The program needs to be restarted for the changes to take effect.
pl: Aby wprowadzić zmiany niezbędne jest ponowne uruchomienie programu.

en: Graphic
pl: Grafika

en: Mouse
pl: Mysz

en: Add
pl: Dodaj

en: Remove
pl: Usuń

en: Reset
pl: Przywróć

en: Keys
pl: Klawisze

en: Color:
pl: Kolor:

en: Image File:
pl: Plik obrazu:

en: Tiled
pl: Kafelki

en: Mosaic
pl: Mozaika

en: Background:
pl: Tło:

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Move
pl: Przesuń

en: Key
pl: Klucz

en: Open Image
pl: Otwórz obraz

en: plain
pl: zwykły

en: select …
pl: wybierz ...

en: Press a key …
pl: Wciśnij dowolny klawisz ...

note: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons, last character must be a semicolon. These keywords are used when searching for applications in Unity, GNOME Shell, etc.
en: rubik;cube;puzzle;magic;
pl: rubik;kostka;puzzle;łamigłówka;magiczna;

en: Challenges
pl: Wyzwania

en: Top edges
pl: Górne krawędzie

en: Top corners
pl: Górne rogi

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel
pl: Metoda Spiegel

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel improved
pl: Ulepszona metoda Spiegel

en: Stripes
pl: Paski

en: Fried Eggs
pl: Jajka sadzone

en: Big Fried Eggs
pl: Duże jajka sadzone

en: 4 Fried Eggs
pl: 4 jajaka sadzone

en: Chessboard
pl: Szachownica

en: Zig Zag
pl: Zygzak

en: Cube in a Cube
pl: Kostka w kostce

en: Striped Cube in a Cube
pl: Pasiasta kostka w kostce

en: Superflip easy
pl: Superflip łatwy

en: Green Mamba
pl: Zielona mamba

en: Anaconda
pl: Anakonda

en: Duck Feet
pl: Kacza stopa

en: Library
pl: Biblioteka

note: 2 rotations of the center face in the upper layer
en: 2×Up
pl: 2xDo góry

en: Brick
pl: Klocek

en: {0}×{1}×{2}-Brick
pl: {0}×{1}×{2}-Klocek

en: Width:
pl: Szerokość:

en: Height:
pl: Wysokość:

en: Depth:
pl: Głębokość:

en: Tower
pl: Wieża

en: {0}×{1}-Tower
pl: {0}×{1}-Wieża

en: Basis:
pl: Podstawa

en: Cube
pl: Kostka

en: {0}×{0}×{0}-Cube
pl: {0}×{0}×{0}-Kostka

en: Size:
pl: Rozmiar:
