pybik - en to pt_BR translation catalogue (60 entries)

en: Press the Esc key to exit Edit Mode
pt_BR: Pressione a tecla ESC para sair do Modo edição

note: substitution for {move_text} in statusbar text
en: {current} / {total} move | {current} / {total} moves
pt_BR[0]: {current} / {total} movimento
pt_BR[1]: {current} / {total} movimentos

note: substitution for {solved_text} in statusbar text
en: solved
pt_BR: resolvido

en: not solved
pt_BR: não resolvido

en: Congratulations, you have solved the puzzle!
pt_BR: Parabéns! Você resolveu o quebra-cabeças!

note: Text between "<" and ">" is expanded to a link by the program and should not be modified. Text between "<LINK|>" and "<|>" is the translatable text for the link.
en: Read the full text of the <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> or see <http://www.gnu.org/licenses/>.
pt_BR: Leia na íntegra a <text:FULL_LICENSE_TEXT|>Licença Pública Geral GNU<|> ou visite <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
pt_BR: Você deve ter recebido uma cópia da Licença Pública Geral GNU junto com este programa. Caso contrário, veja <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: Lighting
pt_BR: Iluminação

en: About Pybik
pt_BR: Sobre o Pybik

en: About
pt_BR: Sobre

en: License
pt_BR: Licença

en: &Quit
pt_BR: &Sair

en: &Set as Initial State
pt_BR: Definir como estado inicial

en: &Preferences …
pt_BR: &Preferências

en: &Status Bar
pt_BR: Barra de &status

en: &Info …
pt_BR: &Informações ...

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Play
pt_BR: Reproduzir

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Forward
pt_BR: Avançar

en: Add Mark
pt_BR: Adicionar marcador

en: Mark the current place in the sequence of moves
pt_BR: Marcar o lugar atual na sequencia de movimentos

en: Remove Mark
pt_BR: Remover marcador

en: &Edit Bar
pt_BR: &Editar barra

en: Preferences
pt_BR: Perferências

en: Animation Speed:
pt_BR: Velocidade da animação:

en: Graphic
pt_BR: Gráfico

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Reset
pt_BR: Reiniciar

en: Keys
pt_BR: Chaves

en: Color:
pt_BR: Cor:

en: Image File:
pt_BR: Arquivo de imagem:

en: Mosaic
pt_BR: Mosaico

en: Background:
pt_BR: Plano de fundo:

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Move
pt_BR: Mover

en: Key
pt_BR: Tecla

en: Open Image
pt_BR: Abrir imagem

en: plain
pt_BR: plano

en: Press a key …
pt_BR: Pressione uma tecla ...

en: Challenges
pt_BR: Desafios

en: Top edges
pt_BR: Margens superiores

en: Top corners
pt_BR: Cantos superiores

en: Middle slice
pt_BR: Fatia média

en: Top slice
pt_BR: Fatia superior

en: Chessboard
pt_BR: Tabuleiro de xadrez

en: Cross
pt_BR: Cruz

en: Zig Zag
pt_BR: Zigue-zague

en: Cube in a Cube
pt_BR: Cubo em um cubo

en: Library
pt_BR: Biblioteca

en: Misc
pt_BR: Diversos

en: Brick
pt_BR: Tijolo

en: Width:
pt_BR: Largura:

en: Depth:
pt_BR: Profundidade:

en: Tower
pt_BR: Torre

en: Basis:
pt_BR: Base:

en: Cube
pt_BR: Cubo

en: Size:
pt_BR: Tamanho:
