pybik - en to ru translation catalogue (131 entries)

en: Press the Esc key to exit Edit Mode
ru: Нажмите на кнопку Esc для выхода из режима редактирования

note: substitution for {move_text} in statusbar text
en: {current} / {total} move | {current} / {total} moves
ru[0]: {current} / {total} ход
ru[1]: {current} / {total} хода
ru[2]: {current} / {total} ходов

note: substitution for {solved_text} in statusbar text
en: solved
ru: решено

en: not solved
ru: не решено

en: Congratulations, you have solved the puzzle!
ru: Поздравляю, вы решили головоломку!

note: short description
en: Rubik's cube game
ru: Кубик Рубика

note: The next 7 lines belong together and form the long description
en: Pybik is a 3D puzzle game about the cube invented by Ernő Rubik.
ru: Pybik — 3D-головоломка на основе куба, изобретённого Эрнё Рубиком.

en: Solvers for some puzzles
ru: Решения для некоторых головоломок

note: Use something that is common in the Rubik scene in your language, sometimes it's just the equivalent of "patterns".
en: Pretty patterns
ru: Красивые узоры

en: Editor for move sequences
ru: Редактор последовательности ходов

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ru: Это свободное программное обеспечение: его можно распространять и/или изменять на условиях GNU General Public License, опубликованной Free Software Foundation; либо версии 3 этой лицензии, либо (на ваш выбор) любой более поздней версии.
    
    Программа распространяется в надежде, что она будет полезной, но БЕЗ КАКОЙ ЛИБО ГАРАНТИИ, даже без обязательной гарантии КОМЕРЧЕСКОЙ ЦЕННОСТИ ИЛИ ПРИГОДНОСТИ ДЛЯ ОПРЕДЕЛЁННОЙ ЦЕЛИ. Подробности смотрите в тексте GNU General Public License.

note: Text between "<" and ">" is expanded to a link by the program and should not be modified. Text between "<LINK|>" and "<|>" is the translatable text for the link.
en: Read the full text of the <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> or see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ru: Прочтите полный текст <text:FULL_LICENSE_TEXT|>универсальной общественной лицензии GNU <|>, либо перейдите на сайт  <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ru: Вместе с этой программой вы должны были получить копию GNU General Public License.  Если нет, обратитесь к <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: If you find any bugs in Pybik or have a suggestion for an improvement then please submit a <{CONTACT_FILEBUG}|>bug report<|>.
ru: Если вы обнаружили ошибку в Pybik или у вас есть предложение по улучшению программы, отправьте, пожалуйста <{CONTACT_FILEBUG}|>отчёт об ошибке<|>.

en: Translations are managed by the <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpad translation group<|>.
    
    If you want help to translate Pybik to your language you can do it through the <https://translations.launchpad.net/pybik|>web interface<|>.
    
    Read more about <https://help.launchpad.net/Translations|>"Translating with Launchpad"<|> and <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Starting to translate"<|>.
ru: Перевод программы ведётся  <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>группой переводчиков Launchpad<|>.
    
    Если вы хотите помочь перевести Pybik на другие языки, вы можете сделать это через <https://translations.launchpad.net/pybik|>веб-интерфейс<|>.
    
    Узнайте больше в разделах помощи <https://help.launchpad.net/Translations|>«Translating with Launchpad»<|> и <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>«Starting to translate»<|>.

en: Lighting
ru: Освещение

en: Simple
ru: Простой

en: Select Puzzle
ru: Выбор головоломки

note: The next strings form the text in the help dialog: Title of the 1st paragraph
en: Using the mouse to rotate the cube
ru: Использование мыши для поворота куба

note: Text of the 1st paragraph, followed by bullet list items
en: Position the mouse cursor over the puzzle and you will see an arrow that gives you a hint in which direction the slice under the mouse cursor will be rotated.
ru: Наведите курсор на головоломку; появится стрелка, указывающая направление, в котором будет повёрнут выбранный сегмент.

en: The left mouse button rotates a single slice of the cube in the direction of the arrow.
ru: Левая кнопка мыши поворачивает сегмент куба в направлении, указываемом стрелкой.

en: The right mouse button rotates a single slice of the cube against the direction of the arrow.
ru: Правая кнопка мыши поворачивает сегмент куба в направлении, противоположном указываемому стрелкой.

en: To rotate the whole cube instead of a single slice press the Ctrl key together with the mouse button.
ru: Чтобы повернуть куб целиком, а не отдельный сегмент, нажмите кнопку мыши, удерживая клавишу Ctrl.

note: Title of the 2nd paragraph
en: Using the keyboard to rotate the cube
ru: Использование клавиатуры для поворота куба

note: Text of the 2nd paragraph, followed by bullet list items
en: Make sure the keyboard focus is on the cube area (e.g. click on the background of the cube). The keys can be configured in the preferences dialog, the default is:
ru: Убедитесь, что куб находится в фокусе клавиатуры (для подтверждения нажмите на задний план куба). Комбинации клавиш можно задать в настройках; по умолчанию назначены следующие значения:

note: before the item text is a list of keys
en: Moves the left, right, upper, down, front or back slice clockwise.
ru: Перемещение влево, вправо, вниз, вверх, вперёд или назад по часовой стрелке.

en: Moves a slice couterclockwise.
ru: Перемещение сегмента против часовой стрелки.

en: Moves the whole cube.
ru: Поворот всего куба.

note: Title of the 3rd paragraph
en: Other keys and buttons
ru: Другие сочетания клавиш

note: bullet list items of the 3rd paragraph
en: Mouse wheel – Zoom in/out
ru: Колёсико мыши — Приближение/Удаление

en: Arrow keys, Left mouse button on the background – Changes the direction of looking at the cube.
ru: Клавиши-стрелки, Нажатие левой кнопки мыши на заднем плане — Изменение ракурса отображения куба.

en: Pybik project website
ru: Сайт проекта Pybik

en: This plugin does not work for any model.
ru: Данный плагин не поддерживается ни для одной модели.

en: This plugin only works for:
ru: Данный плагин работает только для:

en: This puzzle is not solvable.
ru: Данную головоломку невозможно решить.

note: The following 6 words are for the antialiasing levels: disabled, ugly, low, medium, high, higher
en: disabled
ru: отключено

en: ugly
ru: ужасное

en: low
ru: низкое

en: medium
ru: среднее

en: high
ru: высокое

en: higher
ru: максимальное

en: About Pybik
ru: Об игре Pybik

en: Translators:
ru: Переводчики:

en: About
ru: О программе

en: License
ru: Лицензия

en: Help
ru: Справка

en: Ne&w Solved
ru: Н&овая собранная

en: &Quit
ru: В&ыйти

en: &Reset Rotation
ru: &Обнулить поворот

en: &Preferences …
ru: &Настройки…

en: &Status Bar
ru: &Строка состояния

en: &Info …
ru: &Информация …

en: Rewind
ru: Назад

en: Previous
ru: Предыдущее

en: Stop
ru: Стоп

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Next
ru: Следующее

en: Forward
ru: Вперёд

en: Add Mark
ru: Добавить метку

en: Mark the current place in the sequence of moves
ru: Пометить текущую позицию в последовательности вращений

en: Remove Mark
ru: Удалить метку

en: Remove the mark at the current place in the sequence of moves
ru: Убрать метку из текущей позиции в последовательности вращений

en: &Edit Bar
ru: П&анель редактирования

en: &Help …
ru: &Справка …

en: Preferences
ru: Настройки

en: Animation Speed:
ru: Скорость анимации:

en: Mirror Distance:
ru: Расстояние зеркала:

en: The program needs to be restarted for the changes to take effect.
ru: Для вступления изменений в силу, программу следует перезапустить.

en: Graphic
ru: Графика

en: Mouse
ru: Мышь

en: Add
ru: Добавить

en: Remove
ru: Удалить

en: Reset
ru: Сбросить

en: Keys
ru: Клавиши

en: Color:
ru: Цвет:

en: Image File:
ru: Изображение:

en: Tiled
ru: Черепица

en: Mosaic
ru: Мозаика

en: Background:
ru: Фон:

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Move
ru: Перемещение

en: Key
ru: Клавиша

en: Open Image
ru: Открыть изображение

en: plain
ru: нет

en: select …
ru: выбрать …

en: Press a key …
ru: Нажмите клавишу...

note: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons, last character must be a semicolon. These keywords are used when searching for applications in Unity, GNOME Shell, etc.
en: rubik;cube;puzzle;magic;
ru: Рубик;кубик;головоломка;магия;

en: Challenges
ru: Задачи

en: Solve in {} move | Solve in {} moves
ru[0]: Решение в {} ход
ru[1]: Решение в {} хода
ru[2]: Решение в {} ходов

en: Solvers
ru: Решатели

en: Top edges
ru: Верхние кромки

en: Top corners
ru: Верхние углы

en: Middle slice
ru: Средний слой

en: Bottom edge orient
ru: Ориентация нижней кромки

en: Bottom corner orient
ru: Ориентация нижнего угла

en: Bottom corner place
ru: Положение нижнего угла

en: Bottom edge place
ru: Положение нижней кромки

note: Leyan Lo is the inventor of the solution
en: Leyan Lo
ru: Леян Ло

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel improved
ru: Улушенный Spiegel

en: Top slice
ru: Верхний слой

en: Stripes
ru: Полоски

en: Criss-Cross
ru: Перекресток

en: Fried Eggs
ru: Яичница

en: Big Fried Eggs
ru: Большая яичница

en: 4 Fried Eggs
ru: 4 жареных яйца

en: Chessboard
ru: Шахматная доска

en: Cross
ru: Крест

en: Zig Zag
ru: Зигзаг

note: T is the shape formed by the cube labels. T-Time is a pun (Tea Time) and not suitable for literal translation. Don't translate it or use something common or whatever you think makes sense.
en: T-Time
ru: T-форма

en: Cube in a Cube
ru: Куб в кубе

en: Green Mamba
ru: Зеленая мамба

en: Anaconda
ru: Анаконда

en: Duck Feet
ru: Утиная лапа

en: Plus
ru: Плюс

en: Minus
ru: Минус

en: Volcano
ru: Вулкан

en: Checkerboard (easy)
ru: Шахматная доска (простая)

en: Mixed Checkerboard
ru: Смешанная шахматная доска

en: Library
ru: Библиотека

en: Misc
ru: Разное

en: Brick
ru: Блок

en: {0}×{1}×{2}-Brick
ru: {0}×{1}×{2}-Блок

en: Width:
ru: Ширина:

en: Height:
ru: Высота:

en: Depth:
ru: Глубина:

en: Tower
ru: Башня

en: {0}×{1}-Tower
ru: {0}×{1}-Башня

en: Basis:
ru: Основание:

en: Cube
ru: Куб

en: {0}×{0}×{0}-Cube
ru: {0}×{0}×{0}-Куб

en: Size:
ru: Размер:
