pybik - en to uk translation catalogue (227 entries)

en: Press the Esc key to exit Edit Mode
uk: Натисніть клавішу Esc, щоб вийти з режиму редагування

note: substitution for {move_text} in statusbar text
en: {current} / {total} move | {current} / {total} moves
uk[0]: {current} з {total} ходу
uk[1]: {current} з {total} ходів
uk[2]: {current} з {total} ходів

note: substitution for {solved_text} in statusbar text
en: solved
uk: розв’язано

en: not solved
uk: не розв’язано

en: Congratulations, you have solved the puzzle!
uk: Вітаємо, ви розв’язали головоломку!

note: short description
en: Rubik's cube game
uk: Гра з кубиком Рубіка

note: The next 7 lines belong together and form the long description
en: Pybik is a 3D puzzle game about the cube invented by Ernő Rubik.
uk: Pybik — просторова гра з кубиком, винайденим Ерно Рубіком.

en: Various 3D puzzles, such as cubes, towers, prisms, tetrahedra, octahedra, dodecahedra and many more
uk: Різноманітні просторові головоломки, зокрема кубики, башточки, призми, тетраедри, октаедри, додекаедри тощо

en: Solvers for some puzzles
uk: Засоби розв’язування для деяких головоломок

note: Use something that is common in the Rubik scene in your language, sometimes it's just the equivalent of "patterns".
en: Pretty patterns
uk: Чудові візерунки

en: Editor for move sequences
uk: Редактор послідовності обертань

en: Custom colors and images on the surface of the puzzles
uk: Нетипові кольори і зображення на поверхнях головоломок

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
uk: Ця програма є вільним програмним забезпеченням. Ви можете поширювати і/або змінювати її за умов дотримання GNU General Public License у тій формі, у якій її оприлюднено Free Software Foundation; версії 3 цієї ліцензії або (якщо бажаєте) будь-якої пізнішої її версії.
    
    Ця програм поширюється у сподіванні, що вона буде корисною, але її поширення НЕ СУПРОВОДЖУЄТЬСЯ ЖОДНИМИ ГАРАНТІЯМИ навіть очевидними гарантіями КОМЕРЦІЙНОЇ ЦІННОСТІ або ПРИДАТНОСТІ ДО ПЕВНОЇ МЕТИ. Докладніше про це можна дізнатися з GNU General Public License.

note: Text between "<" and ">" is expanded to a link by the program and should not be modified. Text between "<LINK|>" and "<|>" is the translatable text for the link.
en: Read the full text of the <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> or see <http://www.gnu.org/licenses/>.
uk: Ознайомтеся з повним текстом <text:FULL_LICENSE_TEXT|>Загальної громадської ліцензії GNU<|> або відвідайте сторінку <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
uk: Ви маєте отримати копію GNU General Public License разом з цією програмою. Якщо цього не сталося, скористайтеся <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: If you find any bugs in Pybik or have a suggestion for an improvement then please submit a <{CONTACT_FILEBUG}|>bug report<|>.
uk: Якщо вами буде виявлено вади у Pybik або у вас виникнуть пропозиції щодо її покращення, будь ласка, створіть відповідний <{CONTACT_FILEBUG}|>звіт щодо вади<|>.

en: Translations are managed by the <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpad translation group<|>.
    
    If you want help to translate Pybik to your language you can do it through the <https://translations.launchpad.net/pybik|>web interface<|>.
    
    Read more about <https://help.launchpad.net/Translations|>"Translating with Launchpad"<|> and <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Starting to translate"<|>.
uk: Переклади виконуються <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>групою перекладачів Launchpad<|>.
    
    Якщо ви хочете допомогти перекласти Pybik вашою мовою, скористайтеся відповідним <https://translations.launchpad.net/pybik|>інтерфейсом<|>.
    
    Ознайомтеся з настановами щодо <https://help.launchpad.net/Translations|>перекладу за допомогою Launchpad<|> та <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>початкових кроків з перекладу<|>.

en: Lighting
uk: Підсвічування

en: Simple
uk: Простий

note: labels are the colored stickers on the cube
en: Labels
uk: Мітки

en: Select Puzzle
uk: Виберіть головоломку

note: 1 slice, 2 slices, 3 slices, ...
en: {} slice | {} slices
uk[0]: {} шар
uk[1]: {} шари
uk[2]: {} шарів

en: {}×{} slices
uk: {}×{} шарів

note: The next strings form the text in the help dialog: Title of the 1st paragraph
en: Using the mouse to rotate the cube
uk: Використання миші для обертання кубика

note: Text of the 1st paragraph, followed by bullet list items
en: Position the mouse cursor over the puzzle and you will see an arrow that gives you a hint in which direction the slice under the mouse cursor will be rotated.
uk: Розташуйте вказівник миші над головоломкою, і програма покаже стрілку, яка підкаже вам, у якому напрямку буде обернуто шар під вказівником.

en: The left mouse button rotates a single slice of the cube in the direction of the arrow.
uk: Клацання лівою кнопкою миші обертає один шар кубика у напрямку стрілки.

en: The right mouse button rotates a single slice of the cube against the direction of the arrow.
uk: Клацання правою кнопкою миші обертає один шар кубика проти напрямку стрілки.

en: To rotate the whole cube instead of a single slice press the Ctrl key together with the mouse button.
uk: Щоб обернути увесь кубик, а не лише один шар, натисніть клавішу Ctrl і клацніть відповідною кнопкою миші.

note: Title of the 2nd paragraph
en: Using the keyboard to rotate the cube
uk: Користуванн яклавіатурою для обертання кубика

note: Text of the 2nd paragraph, followed by bullet list items
en: Make sure the keyboard focus is on the cube area (e.g. click on the background of the cube). The keys can be configured in the preferences dialog, the default is:
uk: Переконайтеся, що фокус введення з клавіатури перебуває на області кубика (наприклад, клацніть лівою кнопкою миші на тлі області показу кубика). Клавіатурне керування можна налаштувати у діалоговому вікні параметрів програми. Типовим є таке:

note: before the item text is a list of keys
en: Moves the left, right, upper, down, front or back slice clockwise.
uk: Обертання ліворуч, праворуч, вгору, вниз переднього або заднього шару за годинниковою стрілкою.

en: Moves a slice couterclockwise.
uk: Обертання шару проти годинникової стрілки.

en: Moves the whole cube.
uk: Обертання усього кубика.

note: Title of the 3rd paragraph
en: Other keys and buttons
uk: Інші клавіші і кнопки

note: bullet list items of the 3rd paragraph
en: Mouse wheel – Zoom in/out
uk: Коліщатко миші: збільшення і зменшення масштабу

en: Arrow keys, Left mouse button on the background – Changes the direction of looking at the cube.
uk: Клавіші зі стрілками та клацання лівою кнопкою миші на тлі — змінити напрямок погляду на кубик.

en: Moves keyboard focus to the sequence editor above the cube area where you can edit the move sequence in the notation described below. Hit enter when done.
uk: Пересуває фокус введення з клавіатури на область редактора послідовності обертань, розташовану над областю показу кубика. Там ви зможете редагувати послідовність обертань за допомогою позначень, описаних нижче. Натисніть Enter, коли редагування буде завершено.

note: Title of the 4th paragraph
en: Notation for moves
uk: Позначення ходів

note: Text of the 4th paragraph, followed by bullet list items
en: All moves, however they are made, are displayed progressively above the cube area:
uk: Усі обертання, незалежно від способу виконання, буде показано як послідовність над областю показу кубика:

en: Moves the first, second or third slice from left clockwise. The allowed numbers are in the range from 1 to the count of parallel slices. "l1" is always the same as "l" and for the classic 3×3×3-Cube "l2" is the same as "r2-" and "l3" is the same as "r-".
uk: Обертає перший, другий і третій шар зліва за годинниковою стрілкою. Дозволені значення чисел від 1до кількість паралельних шарів. «l1» — те саме, що і «l», а для класичного кубика 3×3×3 «l2» — те саме, що і «r2-», а «l3» — те саме, що і «r-».

en: You can use a space to separate groups of moves.
uk: Ви можете скористатися пробілом для відокремлення груп обертань.

en: Pybik project website
uk: Сайт проекту Pybik

en: This plugin does not work for any model.
uk: Цей додаток не працює для жодної з моделей.

en: This plugin only works for:
uk: Цей додаток працює лише для таких моделей:

en: This puzzle is not solvable.
uk: Розв’язати цю головоломку неможливо.

note: The following 6 words are for the antialiasing levels: disabled, ugly, low, medium, high, higher
en: disabled
uk: вимкнено

en: ugly
uk: слабке

en: low
uk: низьке

en: medium
uk: середнє

en: high
uk: значне

en: higher
uk: потужне

en: About Pybik
uk: Про Pybik

en: Translators:
uk: Перекладачі:

en: About
uk: Про програму

en: Contribute
uk: Зробити внесок

en: License
uk: Ліцензія

en: Help
uk: Довідка

en: &New Challenge
uk: &Нова спроба

en: Ne&w Solved
uk: Н&овий розв’язаний

en: &Quit
uk: Ви&йти

en: &Set as Initial State
uk: З&робити початковим станом

en: &Reset Rotation
uk: С&кинути обертання

en: &Preferences …
uk: П&араметри…

en: &Status Bar
uk: Смужка &стану

en: &Info …
uk: Ін&формація…

en: Rewind
uk: Повний назад

en: Previous
uk: Попередній

en: Stop
uk: Зупинити

en: Play
uk: Пуск

en: Next
uk: Далі

en: Forward
uk: Вперед

en: Add Mark
uk: Додати позначку

en: Mark the current place in the sequence of moves
uk: Встановити позначку на поточній позиції у послідовності обертань

en: Remove Mark
uk: Вилучити позначку

en: Remove the mark at the current place in the sequence of moves
uk: Вилучити позначку з поточного місця у послідовності ходів

en: &Edit Bar
uk: Панель &редагування

en: &Help …
uk: &Довідка…

en: Preferences
uk: Параметри

en: Animation Speed:
uk: Швидкість анімації:

en: Mirror Distance:
uk: Відстань до дзеркала:

en: Quality:
uk: Якість:

en: Lower antialiasing has better performance, higher antialiasing has better quality.
uk: Нижчий рівень згладжування забезпечить кращу швидкодію, а вищий — кращу якість.

en: Antialiasing:
uk: Згладжування:

en: The program needs to be restarted for the changes to take effect.
uk: Щоб зміни набули чинності, програму слід перезапустити.

en: Graphic
uk: Графіка

en: Point and click, all directions
uk: Вкажіть і клацніть, усі напрямки

en: Point and click, simplified
uk: Вкажіть і клацніть, спрощено

en: Gestures
uk: Жести

en: Mouse
uk: Миша

en: Add
uk: Додати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Reset
uk: Скинути

en: Keys
uk: Клавіші

en: Color:
uk: Колір:

en: Image File:
uk: Файл зображення:

en: Tiled
uk: Плиткою

en: Mosaic
uk: Мозаїка

en: Background:
uk: Тло:

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Move
uk: Хід

en: Key
uk: Клавіша

en: Open Image
uk: Відкрити зображення

en: plain
uk: площина

en: select …
uk: вибрати…

en: Press a key …
uk: Натисніть клавішу…

note: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons, last character must be a semicolon. These keywords are used when searching for applications in Unity, GNOME Shell, etc.
en: rubik;cube;puzzle;magic;
uk: rubik;cube;puzzle;magic;рубік;кубик;головоломка;загадка;гра;

en: Challenges
uk: Виклики

en: Solve random puzzle
uk: Скласти випадкову головоломку

en: Solve in {} move | Solve in {} moves
uk[0]: Розв’язати за {} обертання
uk[1]: Розв’язати за {} обертання
uk[2]: Розв’язати за {} обертань

en: Solvers
uk: Розв’язувачі

en: Beginner's method
uk: Метод для початківців

en: Top edges
uk: Верхні краї

en: Top corners
uk: Верхні кути

en: Middle slice
uk: Середній шар

en: Bottom edge orient
uk: Орієнтація нижнього краю

en: Bottom corner orient
uk: Орієнтація нижнього кута

en: Bottom corner place
uk: Місце нижнього кута

en: Bottom edge place
uk: Місце нижнього краю

note: Leyan Lo is the inventor of the solution
en: Leyan Lo
uk: Леян Ло

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel
uk: Метод Шпігеля

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel improved
uk: Покращений метод Шпігеля

en: Top slice
uk: Верхній шар

en: Stripes
uk: Смуги

en: Criss-Cross
uk: Хрест-навхрест

en: Fried Eggs
uk: Яєшня

en: Big Fried Eggs
uk: Велика оката яєшня

en: 4 Fried Eggs
uk: 4 очка у яєшні

en: 2 Fried Eggs
uk: Дві яєшні

en: Chessboard
uk: Шахова дошка

en: Cross
uk: Хрестик

en: Zig Zag
uk: Зиґзаґ

note: T is the shape formed by the cube labels. T-Time is a pun (Tea Time) and not suitable for literal translation. Don't translate it or use something common or whatever you think makes sense.
en: T-Time
uk: Час-T

en: Cube in a Cube
uk: Куб у кубі

en: Striped Cube in a Cube
uk: Смуговий куб у кубі

en: Six square cuboids
uk: Шість квадратних кубоїдів

note: Superflip may be not translated, because it has a special meaning in the mathematical theory behind the Rubik's Cube.
en: Superflip
uk: Супервіддзеркалення

en: Superflip easy
uk: Просте супервіддзеркалення

en: Green Mamba
uk: Зелена мамба

en: Anaconda
uk: Анаконда

en: Duck Feet
uk: Качина лапа

en: Plus
uk: Плюс

en: Minus
uk: Мінус

en: Volcano
uk: Вулкан

en: Checkerboard (easy)
uk: Шахівниця (просто)

en: Checkerboard (fast)
uk: Шахівниця (швидко)

en: Mixed Checkerboard
uk: Мішана шахівниця

en: Tipi
uk: Тіпі

en: Library
uk: Бібліотека

en: Swap edges
uk: Поміняти місцями краї

en: 3 edges ⟳, top layer
uk: 3 реберних ⟳, верхній шар

en: 3 edges ⟲, top layer
uk: 3 реберних ⟲, верхній шар

en: 3 edges, middle layer
uk: 3 реберних, середній шар

en: 4 edges, front and right
uk: 4 реберних, передній і правий

en: 4 edges, front and back
uk: 4 реберних, передній і задній

en: Swap 2 edges and 2 corners, top layer
uk: Поміняти місцями 2 реберних і 2 кутових, верхній шар

en: Flip edges
uk: Поміняти місцями реберні

en: 4 edges
uk: 4 реберних

en: 2 edges, top layer
uk: 2 реберних, верхній шар

en: Swap corners
uk: Поміняти місцями кутові

en: 2 corners, top layer
uk: 2 кутових, верхній шар

en: 2 corners diagonal, top layer
uk: 2 кутових за діагоналлю, верхній шар

en: 3 corners ⟳, top layer
uk: 3 кутових ⟳, верхній шар

en: 3 corners ⟲, top layer
uk: 3 кутових ⟲, верхній шар

en: 4 corners, top layer
uk: 4 кутових, верхній шар

en: 2 corners, partial sequence, top layer
uk: 2 кутових, часткова послідовність, верхній шар

en: Rotate corners
uk: Обертання кутових

en: 1 corner ⟳, partial sequence, top layer
uk: 1 кутовий ⟳, часткова послідовність, верхній шар

en: 1 corner ⟲, partial sequence, top layer
uk: 1 кутовий ⟲, часткова послідовність, верхній шар

en: Rotate center
uk: Обертання центрального

note: 2 rotations of the center face in the upper layer
en: 2×Up
uk: Подвійний вгору

note: Up clockwise and front clockwise
en: Up ⟳ and front ⟳
uk: Верхній ⟳ і передній ⟳

note: Up clockwise and front counterclockwise
en: Up ⟳ and front ⟲
uk: Верхній ⟳ і передній ⟲

en: Swap center parts, up and front
uk: Обмін місцями центральних частин, верхньої і передньої

note: Up clockwise and down counterclockwise
en: Up ⟳ and down ⟲
uk: Верхній ⟳ і нижній ⟲

en: Misc
uk: Інше

note: Yields in a rotated back layer, but the sequence of moves does not touch the back layer
en: Back without back
uk: Задній без заднього

en: 2×Back without back
uk: Подвійний задній без заднього

en: Move transformations
uk: Перетворення обертань

en: Invert move sequence
uk: Інвертувати послідовність обертань

en: Normalize cube rotations
uk: Нормалізувати обертання кубика

en: Normalize move sequence
uk: Нормалізувати послідовність обертань

en: Brick
uk: Цеглинка

en: {0}×{1}×{2}-Brick
uk: Цеглинка-{0}×{1}×{2}

en: Width:
uk: Ширина:

en: Height:
uk: Висота:

en: Depth:
uk: Глибина:

en: up
uk: вгору

en: down
uk: вниз

en: left
uk: ліворуч

en: right
uk: праворуч

en: front
uk: спереду

en: back
uk: ззаду

en: Tower
uk: Башта

en: {0}×{1}-Tower
uk: Башта-{0}×{1}

en: Basis:
uk: Основа:

en: Cube
uk: Куб

en: {0}×{0}×{0}-Cube
uk: Куб-{0}×{0}×{0}

en: Size:
uk: Розмір:

en: Void Cube
uk: Порожній куб

en: Tetrahedron
uk: Тетраедр

en: {0}-Tetrahedron
uk: {0}-тетраедр

en: Triangular Prism
uk: Трикутна призма

en: {0}×{1} Triangular Prism
uk: Ктрикутна призма {0}×{1}

en: Triangular Prism (complex)
uk: Трикутна призма (складна)

en: {0}×{1} Triangular Prism (complex)
uk: Трикутна призма {0}×{1} (складна)

en: Pentagonal Prism
uk: П’ятикутна призма

en: {0}×{1} Pentagonal Prism
uk: П’ятикутна призма {0}×{1}

en: front-right
uk: спереду праворуч

en: back-right
uk: ззаду праворуч

en: back-left
uk: ззаду ліворуч

en: front-left
uk: спереду ліворуч

en: Pentagonal Prism (stretched)
uk: П’ятикутна призма (витягнута)

en: {0}×{1} Pentagonal Prism (stretched)
uk: П’ятикутна призма (витягнута) {0}×{1}

en: Octahedron
uk: Октаедр

en: {0}-Octahedron
uk: {0}-октаедр

en: Dodecahedron
uk: Додекаедр

en: {0}-Dodecahedron
uk: {0}-додекаедр

en: down-back-right
uk: вниз ззаду праворуч

en: down-front-right
uk: вниз спереду праворуч

en: down-front
uk: вниз спереду

en: down-front-left
uk: вниз спереду ліворуч

en: down-back-left
uk: вниз ззаду ліворуч

en: up-back
uk: вгору ззаду

en: up-back-right
uk: вгору назад праворуч

en: up-front-right
uk: вгору спереду праворуч

en: up-front-left
uk: вгору спереду ліворуч

en: up-back-left
uk: вгору ззаду ліворуч
