pychess - en to ar translation catalogue (53 entries)

en: _Game
ar: لعبة_

en: _New Game
ar: لعبة جديدة_

en: _Load Game
ar: تحميل لعبة_

en: _Save Game
ar: حفظ اللعبة_

en: Save Game _As
ar: حفظ اللعبة باسم_

en: Player _Rating
ar: ترتيب_ اللاعب

en: _Actions
ar: إجراءات_

en: Offer _Draw
ar: عرض _تعادل

en: _Call Flag
ar: طلب علم_

en: _View
ar: _عرض

en: _Rotate Board
ar: _تغيير إتجاه لوحة اللعب

en: _Log Viewer
ar: _عارض التقارير

en: _Help
ar: _مساعدة

en: About Chess
ar: بخصوص الشطرنج

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: _Hide tabs when only one game is open
ar: _إخفاء علامات التبويب فقط عندما تكون اللعبة مفتوحة

en: <b>Animation</b>
ar: <b>صور متحركة</b>

en: Use _analyzer
ar: إستخدام _المحلل

en: Use _inverted analyzer
ar: إستخدام _المحلل العكسي

en: <b>Analyzing</b>
ar: <b>تحليل</b>

en: _Use sounds in PyChess
ar: _إستخدام الصوت

en: A player _checks:
ar: اللاعب الأول _تشك ملك

en: A player _moves:
ar: اللاعب الاول _تحرك

en: Game is _drawn:
ar: اللعبه إنتهت _بالتعادل

en: Game is _lost:
ar: _خسرت اللعبة

en: Game is _won:
ar: _ربحت اللعبة

en: <b>Play Sound When...</b>
ar: <b>تشغيل الصوت عند..</b>

en: Promotion
ar: ترقية

en: Queen
ar: وزير

en: Rook
ar: قلعة

en: Bishop
ar: فيل

en: Knight
ar: الحصان

en: Game information
ar: معلومات اللعبة

en: Site:
ar: موقع

en: Round:
ar: جولة

en: Event:
ar: مناسبة

en: PyChess - Connect to Internet Chess
ar: PyChess - اتصل بالشطرنج على الانترنت

en: _Password:
ar: كلمة المرور_

en: _Name:
ar: _الاسم:

en: Log on as _Guest
ar: الدخول بحساب زائر

en: _Accept
ar: موافقة_

en: Send seek
ar: أرسل طلب

en: Rating
ar: التقييم

en: Time
ar: الوقت

en: New Game
ar: لعبة جديدة

en: _Start Game
ar: بدأ اللعبة_

en: <b>Players</b>
ar: <b>اللاعبون</b>

en: <b>Enter Game Notation</b>
ar: <b>أدخل تأشيرة اللعبة</b>

en: Open Game
ar: فتح لعبة

en: The game ended in a draw
ar: اللعبة انتهت بالتعادل

en: The game has been killed
ar: تم إنهاء اللعبة

en: Minutes:
ar: دقائق:

en: Gain:
ar: كسب
