pychess - en to ca translation catalogue (564 entries)

en: _Game
ca: _Partida

en: _New Game
ca: _Partida nova

en: From _Custom Position
ca: Desde_Posició Personalitzada

en: From _Game Notation
ca: Desde_Notació del Joc

en: Play _Internet Chess
ca: Juga a _Internet Chess

en: _Load Game
ca: _Carregar Partida

en: Load _Recent Game
ca: Carrega partida _recent

en: _Save Game
ca: _Desa la partida

en: Save Game _As
ca: _Anomena i desa la partida

en: _Export Position
ca: _Exporta posició

en: Player _Rating
ca: _Puntuació del Jugador

en: _Analyze Game
ca: _Analitza partida

en: _Edit
ca: _Edita

en: _Copy PGN
ca: _Copia PGN

en: _Copy FEN
ca: _Copia FEN

en: _Engines
ca: _Motors

en: _Actions
ca: _Accions

en: Offer _Abort
ca: Ofereix _abortar

en: Offer Ad_journment
ca: Ofereix a_jornar

en: Offer _Draw
ca: Ofereix _Taules

en: Offer _Pause
ca: Ofereix _pausa

en: Offer _Resume
ca: Ofereix _reprendre

en: Offer _Undo
ca: Ofereix _desfer

en: _Call Flag
ca: _Reclamar bandera

en: R_esign
ca: R_endeix-te

en: Ask to _Move
ca: Demanar que _mogui

en: Auto Call _Flag
ca: Autoreclama _bandera

en: _View
ca: _Visualitza

en: _Rotate Board
ca: _Girar el Taulell

en: _Fullscreen
ca: _Pantalla completa

en: Leave _Fullscreen
ca: Surt de la _pantalla completa

en: _Show Sidepanels
ca: _Mostra panells laterals

en: _Log Viewer
ca: _Visor d'Events

en: _Help
ca: _Ajuda

en: About Chess
ca: Quant els escacs

en: How to Play
ca: Com jugar

en: Tip of the Day
ca: Consell del dia

en: Translate PyChess
ca: Tradueix PyChess

en: Chess client
ca: Client d'escacs

en: Preferences
ca: Preferències

en: The displayed name of the first human player, e.g., John.
ca: El nom que es mostrarà pel primer jugador humà, p.ex: Joan.

en: <b>Name of _first human player:</b>
ca: <b>Nom del _primer jugador humà:</b>

en: The displayed name of the guest player, e.g., Mary.
ca: El nom que es mostrarà pel jugador convidat, p.ex: Maria.

en: <b>Name of s_econd human player:</b>
ca: <b>Nom del _segon jugador humà:</b>

en: _Hide tabs when only one game is open
ca: _Amaga pestanyes si només hi ha una partida oberta

en: If set, this hides the tab in the top of the playing window, when it is not needed.
ca: Activat, amaga la pestanya superior de la finestra de joc quan no és necessària.

en: _Use main app closer [x] to close all games
ca: _Usar botó [x] de tancament de finestra principal per tancar totes les partides

en: If set, clicking on main application window closer first time it closes all games.
ca: Activat, la primera vegada que es tanca la finestra principal del programa, es tanquen totes les partides.

en: Auto _rotate board to current human player
ca: Auto _rotar el tauler cap al jugador humà actual

en: If set, the board will turn after each move, to show the natural view for the current player.
ca: Activat, el tauler girarà després de cada jugada, oferint al jugador actual la vista natural.

en: If set, pawn promotes to queen without promotion dialog selection.
ca: Activat, es promou dama automàticament, sense diàleg de selecció.

en: Face _to Face display mode
ca: Visualització _Cara a Cara

en: If set, the black pieces will be head down, suitable for playing against friends on mobile devices.
ca: Activat, les peces negres es mostren cap avall. Adient per jugar contra amics en dispositius mòbils.

en: Show _captured pieces
ca: Mostra les peces _capturades

en: If set, the captured figurines will be shown next to the board.
ca: Activat, les peces capturades es mostraran al costat del tauler.

en: Prefer figures in _notation
ca: Usar figures en la _notació

en: If set, PyChess will use figures to express moved pieces, rather than uppercase letters.
ca: Activat, PyChess usarà figures per expressar els moviments, en lloc de lletres majúscules.

en: Colorize analyzed moves
ca: Colorejar moviments analitzats

en: If set, PyChess will colorize suboptimal analyzed moves with red.
ca: Activat, PyChess colorejarà en vermell els moviments analitzats sub-òptims.

en: Show elapsed move times
ca: Mostra temps dels moviments

en: If set, the elapsed time that a player used for the move is shown.
ca: Activat, mostra el temps que un jugador ha gastat en el moviment.

en: Show evaluation values
ca: Mostra valors d'avaluació

en: If set, the hint analyzer engine evaluation value is shown.
ca: Activat, mostra la valoració del motor analitzador de suggeriments.

en: Show FICS game numbers in tab labels
ca: Mostra número de partida FICS en la pestanya

en: If set, FICS game numbers in tab labels next to player names are shown.
ca: Activat, el número de partida de FICS apareix en l'etiqueta de pestanya, al costat del nom del jugador.

en: <b>General Options</b>
ca: <b>Opcions Generals</b>

en: F_ull board animation
ca: _Animació completa del tauler

en: Animate pieces, board rotation and more. Use this on fast machines.
ca: Animació de peces, rotació del tauler i d'altres. Usar en equips ràpids.

en: Only animate _moves
ca: Anima només els _moviments

en: Only animate piece moves.
ca: Anima només les peces

en: No _animation
ca: Sense _animació

en: Never use animation. Use this on slow machines.
ca: Desactiva les animacions. Usar en equips lents.

en: <b>Animation</b>
ca: <b>Animació</b>

en: Use opening _book
ca: Usa _llibre d'obertures

en: If set, PyChess will suggest best opening moves on hint panel.
ca: Activat, PyChess mostrarà els millors moviments en l'apertura, en el panell de suggeriments.

en: Polyglot book file:
ca: Arxiu del llibre Polyglot:

en: Use _local tablebases
ca: Usa taules de finals _locals

en: If set, PyChess will show game results for different moves in positions containing 6 or less pieces.
    You can download tablebase files from:
    http://www.olympuschess.com/egtb/gaviota/
ca: Activat, PyChess mostrarà els ressultats de partides per a diferents moviments en posicions amb 6 peces o menys.
    Podeu descarregar les taules de finals de:
    http://www.olympuschess.com/egtb/gaviota/

en: Gaviota TB path:
ca: Ruta a les taules de finals de Gaviota:

en: Use _online tablebases
ca: Usa taules de finals en _línia

en: If set, PyChess will show game results for different moves in positions containing 6 or less pieces.
    It will search positions from http://www.k4it.de/
ca: Activat, PyChess mostrarà els ressultats de la partida segons els diferents moviments en les posicions amb 6 peces o menys.
    Cercarà posicions a http://www.k4it.de/

en: <b>Opening, endgame</b>
ca: <b>Obertura, final</b>

en: Use _analyzer
ca: Usa _analitzador

en: The analyzer will run in the background and analyze the game. <b>This is necessary for the hint mode to work</b>
ca: L'analitzador s'executarà en segon plà i analitzarà la partida. <b>Això és necessari per al funcionament del mode d'ajuda</b>

en: Use _inverted analyzer
ca: Usa analitzador _invers

en: The inverse analyzer will analyze the game as if your opponent was to move. <b>This is necessary for the spy mode to work</b>
ca: L'analitzador invers analitzarà la partida com si fos el torn del vostre oponent.<b> Això és necessari per al funcionament del mode espia</b>

en: Maximum analysis time in seconds:
ca: Temps màxim d'anàlisi en segons:

en: <b>Analyzing</b>
ca: <b>Analitzant</b>

en: _Hints
ca: _Suggeriments

en: Uninstall
ca: Desinstal·la

en: Ac_tive
ca: Ac_tiu

en: <b>Installed Sidepanels</b>
ca: <b>Panells laterals instal·lats</b>

en: Side_panels
ca: _Panells laterals

en: <b>Welcome screen</b>
ca: <b>Pantalla de benvinguda</b>

en: Light Squares :
ca: Escacs clars :

en: Dark Squares :
ca: Escacs foscos :

en: Sho_w cords
ca: _Mostrar coordenades

en: If set, the playing board will display labels and ranks for each chess field. These are usable in chess notation.
ca: Activat, mostra capçaleres de files i columnes. És útil per la notació.

en: <b>Chess Sets</b>
ca: <b>Jocs de peces<b>

en: Themes
ca: Temes

en: _Use sounds in PyChess
ca: _Usa sons en PyChess

en: A player _checks:
ca: Un jugador fa es_cac:

en: A player _moves:
ca: Un jugador _mou:

en: Game is _drawn:
ca: Partida _taules:

en: Game is _lost:
ca: Partida _perduda:

en: Game is _won:
ca: Partida _guanyada:

en: A player c_aptures:
ca: Un jugador _captura:

en: Game is _set-up:
ca: Partida _establerta:

en: _Observed moves:
ca: _Moviments observats:

en: Observed _ends:
ca: _Finals observats:

en: Short on _time:
ca: Apurat de _temps:

en: _Invalid move:
ca: Moviment _invàlid:

en: Activate alarm when _remaining sec is:
ca: Alarma al _restar aquests segons:

en: <b>Play Sound When...</b>
ca: <b>Reprodueix so quan...</b>

en: _Sounds
ca: _Sons

en: Save files to:
ca: Desa arxius a:

en: Use name format:
ca: Format de nom d'usuari:

en: Names:  #n1, #n2
ca: Noms: #n1, #n2

en: Year, month, day: #y, #m, #d
ca: Any, mes, dia: #y, #m, #d

en: Save elapsed move _times
ca: Desa _temps de moviment

en: Save analyzing engine _evaluation values
ca: Desa _evaluacions del motor d'anàlisi

en: Save _own games only
ca: Desa només partides _pròpies

en: Save
ca: Desa

en: Promotion
ca: Coronar

en: Queen
ca: Dama

en: Rook
ca: Torre

en: Bishop
ca: Alfil

en: Knight
ca: Cavall

en: King
ca: Rei

en: Default
ca: Per defecte

en: Knights
ca: Cavalls

en: Game information
ca: Informació de la Partida

en: Site:
ca: Lloc:

en: Black:
ca: Negres:

en: Round:
ca: Ronda:

en: White:
ca: Blanques:

en: Event:
ca: Esdeveniment:

en: Manage engines
ca: Administra els motors

en: Command:
ca: Instrucció:

en: Parameters:
ca: Paràmetres:

en: Engines use uci or xboard communication protocol to talk to the GUI.
    If it can use both  you can set here which one you like.
ca: Els motors fan servir els protocols de comunicació uci i xboard per comunicar-se amb la interfície d'usuari.
    Si es poden fer servir tots dos, aquí podeu indicar quin dels dos preferiu.

en: Working directory:
ca: Carpeta de treball:

en: The directory where the engine will be started from.
ca: La carpeta des d'on s'inicia el motor.

en: White
ca: Blanques

en: Black
ca: Negres

en: Event
ca: Esdeveniment

en: Date
ca: Data

en: Site
ca: Lloc

en: Result
ca: Resultat

en: Side to move
ca: Bàndol que mou

en: Analyze game
ca: Analitza partida

en: Use analyzer:
ca: Usar analitzador:

en: If the analyzer finds a move where the evaluation difference (the difference between the evaluation for the move it thinks is the best move and the evaluation for the move made in the game) exceeds this value, it will add an annotation for that move (consisting of the engine's Principal Variation for the move) to the Annotation panel
ca: Si l'analitzador troba un moviment on la diferència d'avaluació (la diferència entre l'avaluació per al moviment que pensa que és el millor i l'avaluació per al moviment fet en la partida) és superior a aquest valor, s'afegirà una anotació en el moviment (que consistirà en la Variació Principal del motor per al moviment) en el panell Anotació

en: Variation annotation creation threshold in centipawns:
ca: Crear llindar de variació en centipawns (1/100 del valor d'un peó):

en: Analyze from current position
ca: Analitza des de la posició actual

en: Analyze black moves
ca: Analitza els moviments negres

en: Analyze white moves
ca: Analitza els moviments blancs

en: Add threatening variation lines
ca: Afegir variants d'amenaces

en: <big><b>PyChess is discovering your engines. Please wait.</b></big>
ca: <big><b>PyChess està buscant els vostres motors d'escacs. Espereu.</b></big>

en: PyChess - Connect to Internet Chess
ca: PyChess - Connectar-se als Escacs per Internet

en: _Password:
ca: _Contrasenya:

en: _Name:
ca: _Nom:

en: Log on as _Guest
ca: Entrar com _Visitant

en: Host:
ca: Amfitrió:

en: S_ign up
ca: _Inscriure's

en: Challenge: <Player>
ca: Desafiament: <Player>

en: Send Challenge
ca: Envia desafiament

en: <big>Challenge:</big>
ca: <big>Desafiament:</big>

en: Lightning:
ca: Llampec:

en: Standard:
ca: Estàndard:

en: 2 min, Fischer Random, Black
ca: Aleatori Fischer, 2 minutos, negres

en: 10 min + 6 sec/move, White
ca: 10 min + 6 sec/moviment, Blanques

en: 5 min
ca: 5 mins.

en: _Clear Seeks
ca: _Neteja cerques

en: _Accept
ca: _Accepta

en: _Decline
ca: _Rebutja

en: Send all seeks
ca: Envia totes les cerques

en: Send seek
ca: Envia cerca

en: Create Seek
ca: Crea cerca

en: Standard
ca: Estàndard

en: Lightning
ca: Llampec

en: Computer
ca: Ordinador

en: _Seeks / Challenges
ca: Cerques/De_safiaments

en: Rating
ca: Puntuació

en: Time
ca: Temps

en: Seek _Graph
ca: Cerca _gràfica

en: 0 Players Ready
ca: 0 jugadors llestos

en: Challenge
ca: Repte

en: Observe
ca: Observa

en: Start Private Chat
ca: Inicia xat privat

en: Registered
ca: Registrat

en: Guest
ca: Convidat

en: Titled
ca: Titulat

en: _Player List
ca: Llista de _jugadors

en: _Game List
ca: Llista de _partides

en: _My games
ca: Les _meves partides

en: Offer A_bort
ca: Ofereix a_bortar

en: Examine
ca: Examina

en: Pre_view
ca: Pre_visualització

en: _Archived
ca: _Arxivat

en: Asymmetric Random
ca: Aleatori asimètric

en: Edit Seek
ca: Edita cerca

en: Untimed
ca: Sense temps

en: Minutes:
ca: Minuts:

en:    Gain:
ca: Increment:

en: Time control:
ca: Control de temps:

en: <b>Time Control</b>
ca: <b>Control de temps</b>

en: Don't care
ca: No importa

en: Your strength:
ca: La vostra força:

en: Opponent's strength:
ca: Força de l'oponent:

en: When this button is in the "locked" state, the relationship
    between "Opponent's strength" and "Your strength" will be
    preserved when
    a) your rating for the type of game sought has changed
    b) you change the variant or the time control
ca: Si activeu aquest botó, la relació de forces entre vos i el vostre oponent es preservarà quan: 
    a) canvia la vostra puntuació en el tipus de partida buscada
    b) canvieu la variant o el control de temps

en: Center:
ca: Centre:

en: Tolerance:
ca: Tolerància:

en: Hide
ca: Amaga

en: <b>Opponent Strength</b>
ca: <b>Força de l'oponent</b>

en: <b>Your Color</b>
ca: <b>El vostre color</b>

en: Play normal chess rules
ca: Jugar escacs tradicionals

en: Play
ca: Juga

en: <b>Chess Variant</b>
ca: <b>Variant d'escacs</b>

en: Rated game
ca: Partida amb puntuació

en: Manually accept opponent
ca: Acepta oponent manualment

en: <b>Options</b>
ca: <b>Opcions</b>

en: window1
ca: finestra1

en: 0 of 0
ca: 0 de 0

en: Search:
ca: Cerca:

en: _Previous
ca: _Anterior

en: _Next
ca: _Següent

en: New Game
ca: Nova partida

en: _Start Game
ca: _Comença el joc

en: Copy FEN
ca: Copia FEN

en: Clear
ca: Neteja

en: Paste FEN
ca: Enganxa FEN

en: <b>Players</b>
ca: <b>Jugadors</b>

en: _Untimed
ca: _Sense temps

en: Rapid:    15 min + 10 sec/move
ca: Ràpid: 15 min + 10 seg/mov

en: Normal:   40 min + 15 sec/move
ca: Normal: 40 min + 15 seg/mov

en: _Play Normal chess
ca: _Jugar escacs normals

en: Play Fischer Random chess
ca: Jugar partida Aleatòria Fisher

en: Play Losers chess
ca: Jugar escacs perdedors

en: <b>Open Game</b>
ca: <b>Obrir partida</b>

en: <b>Initial Position</b>
ca: <b>Posició inicial</b>

en: <b>Enter Game Notation</b>
ca: <b>Introduïu notació de partida</b>

en: Halfmove clock
ca: Rellotge de mig moviment

en: En passant line
ca: Línia al pas

en: Move number
ca: Núm. de moviment

en: Black O-O
ca: Negres O-O

en: Black O-O-O
ca: Negres O-O-O

en: White O-O-O
ca: Blanques O-O-O

en: White O-O
ca: Blanques O-O

en: Quit PyChess
ca: Surt PyChess

en: Close _without Saving
ca: Tanca _sense desar

en: _Save %d documents
ca: _Desa %d documents

en: <big><b>There are %d games with unsaved moves. Save changes before closing?</b></big>
ca: <big><b>Hi ha %d partides amb moviments sense desar. Desar canvis abans de tancar?</b></big>

en: Select the games you want to save:
ca: Seleccioneu les partides que voleu desar:

en: If you don't save, new changes to your games will be permanently lost.
ca: Si no es desen, els canvis en les partides es perdran.

en: _Opponent:
ca: _Adversari:

en: _Your Color:
ca: _El teu Color:

en: <b>_Start Game</b>
ca: <b>_Comença la Partida</b>

en: Auto login on startup
ca: Obrir sessió a l'inici

en: <b>_Connect to server</b>
ca: <b>_Conecta al servidor<b>

en: Tip Of The day
ca: Consell del dia

en: Show tips at startup
ca: Mostra els consells a l'arrencada

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
ca: http://ca.wikipedia.org/wiki/Escacs

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Rules_of_chess
ca: http://ca.wikipedia.org/wiki/Reglament_dels_escacs

en: Welcome
ca: Us donem la benvinguda

en: Open Game
ca: Obrir Partida

en: The engine %s reports an error:
ca: El motor %s informa d'un error:

en: Your opponent has offered you a draw.
ca: El vostre oponent us ofereix taules.

en: Your opponent has offered you a draw. If you accept this offer, the game will end with a score of 1/2 - 1/2.
ca: El vostre oponent us ha ofert taules. Si accepteu, la partida conclourà amb puntuació 1/2 - 1/2.

en: Your opponent wants to abort the game.
ca: El vostre oponent vol avortar la partida.

en: Your opponent has asked that the game be aborted. If you accept this offer, the game will end with no rating change.
ca: El vostre oponent us ha sol·licitat avortar la partida. Si accepteu, s'acabarà sense canvis en la puntuació.

en: Your opponent wants to adjourn the game.
ca: El vostre oponent vol ajornar la partida

en: Your opponent has asked that the game be adjourned. If you accept this offer, the game will be adjourned and you can resume it later (when your opponent is online and both players agree to resume).
ca: El vostre oponent us ha sol·licitat ajornar la partida. Si accepteu, la partida quedarà ajornada i la podreu reprendre més tard (quan el vostre oponent estigui connectat i tots dos acordeu continuar).

en: Your opponent wants to undo %s move(s).
ca: El vostre oponent vol desfer %s moviment(s).

en: Your opponent has asked that the last %s move(s) be undone. If you accept this offer, the game will continue from the earlier position.
ca: El vostre oponent us sol·licita desfer els últims %s moviment(s). Si accepteu, la partida continuarà des de la posició anterior als moviments.

en: Your opponent wants to pause the game.
ca: El vostre oponent vol pausar la partida.

en: Your opponent has asked that the game be paused. If you accept this offer, the game clock will be paused until both players agree to resume the game.
ca: El vostre oponent us ha sol·licitat fer una pausa. Si accepteu, el rellotge s'aturarà fins que tots dos jugadors acordin continuar la partida.

en: Your opponent wants to resume the game.
ca: El vostre oponent vol continuar la partida.

en: Your opponent has asked that the game be resumed. If you accept this offer, the game clock will continue from where it was paused.
ca: El vostre oponent us ha sol·licitat reprendre la partida. Si accepteu, el rellotge tornarà a posar-se en marxa des d'on es va aturar.

en: The resignation
ca: Rendició

en: The flag call
ca: Reclam de bandera

en: The draw offer
ca: Oferta de taules

en: The abort offer
ca: Oferta d'avortar

en: The adjourn offer
ca: Oferta d'ajornament

en: The pause offer
ca: Oferta de pausa

en: The resume offer
ca: Oferta de continuació

en: The offer to switch sides
ca: Oferta de canvi de bàndols

en: The takeback offer
ca: Oferta de desfer moviments

en: resign
ca: abandona

en: call your opponents flag
ca: Reclamar bandera de l'oponent

en: offer a draw
ca: ofereix taules

en: offer an abort
ca: ofereix avortar

en: offer to adjourn
ca: ofereix ajornar

en: offer a pause
ca: ofereix una pausa

en: offer to resume
ca: ofereix reprendre

en: offer to switch sides
ca: ofereix intercanvi de bàndols

en: offer a takeback
ca: ofereix desfer

en: ask your opponent to move
ca: demanar a l'oponent que mogui

en: Your opponent is not out of time.
ca: El vostre oponent no ha esgotat el seu temps.

en: The clock hasn't been started yet.
ca: El rellotge no s'ha posat en marxa encara.

en: You can't switch colors during the game.
ca: No podeu intercanviar colors durant la partida.

en: You have tried to undo too many moves.
ca: Heu demanat desfer massa moviments.

en: Your opponent asks you to hurry!
ca: L'oponent us demana que us afanyeu!

en: Generally this means nothing, as the game is time-based, but if you want to             please your opponent, perhaps you should get going.
ca: Generalment això no vol dir res, ja que la partida és amb temps, però si voleu complaure el vostre oponent, potser haurieu de fer-ho.

en: Accept
ca: Accepta

en: Decline
ca: Rebutja

en: %s was declined by your opponent
ca: El vostre oponent ha declinat: %s

en: Resend %s?
ca: Reenviar %s?

en: Resend
ca: Reenvia

en: %s was withdrawn by your opponent
ca: %s ha estat retirat/da pel vostre oponent

en: Your opponent seems to have changed their mind.
ca: Sembla que el vostre oponent ha canviat d'idea.

en: Unable to accept %s
ca: No és possible acceptar %s

en: Probably because it has been withdrawn.
ca: Probablement perquè s'ha retirat.

en: %s returns an error
ca: %s retorna un error

en: Game shared at
ca: Partida compartida a

en: (Link is available on clipboard.)
ca: (Enllaç copiat al portapapers)

en: Chess Position
ca: Posició

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Simple Chess Position
ca: Posició de Simple Chess

en: The game can't be loaded, because of an error parsing FEN
ca: La partida no s'ha pogut llegir a causa d'un error en la cadena de posició FEN.

en: Chess Game
ca: Partida d'Escacs

en: Invalid move.
ca: Moviment invàlid.

en: The game can't be read to end, because of an error parsing move %(moveno)s '%(notation)s'.
ca: La partida no es pot llegir completa a causa d'un error en l'anàlisi del moviment %(moveno)s '%(notation)s'.

en: The move failed because %s.
ca: El moviment ha fallat a causa de %s.

en: Error parsing move %(moveno)s %(mstr)s
ca: Error analitzant el moviment %(moveno)s %(mstr)s

en: Png image
ca: Imatge png

en: Destination Host Unreachable
ca: Servidor de destinació no disponible

en: Died
ca: Mort

en: Local Event
ca: Esdeveniment local

en: Local Site
ca: Lloc local

en: sec
ca: seg

en: <b>New version %s is available!</b>
ca: <b> Disponible nova versió %s !<b>

en: Pawn
ca: Peó

en: N
ca: C

en: B
ca: A

en: R
ca: T

en: Q
ca: D

en: K
ca: R

en: The game ended in a draw
ca: La partida ha acabat en taules

en: %(white)s won the game
ca: %(white)s ha guanyat la partida

en: %(black)s won the game
ca: %(black)s ha guanyat la partida

en: The game has been killed
ca: La partida ha estat anul·lada

en: The game has been adjourned
ca: La partida s'ha ajornat

en: The game has been aborted
ca: La partida ha estat avortada

en: Because neither player has sufficient material to mate
ca: perquè cap jugador té prou material per fer escac i mat

en: Because the same position was repeated three times in a row
ca: perquè la mateixa posició s'ha repetit tres vegades seguides.

en: Because the last 50 moves brought nothing new
ca: perquè els últims 50 moviments no han aportat res de nou

en: Because both players ran out of time
ca: perquè tots dos jugadors han esgotat el seu temps

en: Because %(mover)s stalemated
ca: perquè %(mover)s està ofegat

en: Because both players agreed to a draw
ca: perquè tots dos jugadors han acordat taules

en: Because of adjudication by an admin
ca: per decisió d'un administrador

en: Because the game exceed the max length
ca: perquè la partida ha excedit la longitud màxima

en: Because %(white)s ran out of time and %(black)s has insufficient material to mate
ca: Porque %(white)s estan sense temps i %(black)s no tenen prou material per fer escac i mat

en: Because %(black)s ran out of time and %(white)s has insufficient material to mate
ca: Porque %(black)s estan sense temps i %(white)s no tenen prou material per fer escac i mat

en: Because both players have the same amount of pieces
ca: perquè tots dos jugadors tenen la mateixa quantitat de peces

en: Because %(loser)s resigned
ca: perquè %(loser)s s'ha rendit

en: Because %(loser)s ran out of time
ca: perquè %(loser)s ha esgotat el seu temps

en: Because %(loser)s was checkmated
ca: perquè %(loser)s està en escac i mat

en: Because %(loser)s disconnected
ca: perquè %(loser)s s'ha desconnectat

en: Because %(winner)s has fewer pieces
ca: perquè %(winner)s té menys peces

en: Because %(winner)s lost all pieces
ca: perquè %(winner)s ha perdut totes les peces

en: Because %(loser)s king exploded
ca: perquè el rei de %(loser)s ha explotat

en: Because %(winner)s king reached the center
ca: perquè el rei de %(winner)s ha arribat al centre

en: Because %(winner)s was giving check 3 times
ca: perquè %(winner)s ha fet escac 3 vegades

en: Because a player lost connection
ca: perquè un jugador ha perdut la connexió

en: Because both players agreed to an adjournment
ca: perquè tots dos jugadors han acordat un ajornament

en: Because the server was shut down
ca: perquè el servidor s'ha desconnectat

en: Because a player lost connection and the other player requested adjournment
ca: perquè un jugador ha perdut la connexió i l'altre ha sol·licitat l'ajornament

en: Because %(black)s lost connection to the server and %(white)s requested adjournment
ca: perquè %(black)s ha perdut la connexió amb el servidor i %(white)s ha sol·licitat ajornar la partida

en: Because %(white)s lost connection to the server and %(black)s requested adjournment
ca: perquè %(white)s ha perdut la connexió amb el servidor i %(black)s ha sol·licitat ajornar la partida

en: Because %(white)s lost connection to the server
ca: perquè %(white)s ha perdut la connexió amb el servidor

en: Because %(black)s lost connection to the server
ca: perquè %(black)s ha perdut la connexió amb el servidor

en: Because of adjudication by an admin. No rating changes have occurred.
ca: perquè un administrador ha adjudicat la partida. No hi ha canvis en la puntuació.

en: Because both players agreed to abort the game. No rating changes have occurred.
ca: perquè tots dos jugadors han acordat avortar la partida. No hi ha canvis en la puntuació.

en: Because of courtesy by a player. No rating changes have occurred.
ca: per cortesia d'un jugador. No hi ha canvis en la puntuació.

en: Because a player aborted the game. Either player can abort the game without       the other's consent before the second move. No rating changes have occurred.
ca: perquè un jugador ha avortat la partida. Qualsevol dels jugadors pot avortar la partida sense el consentiment de l'altre abans del segon moviment. No s'han produït canvis de puntuació.

en: Because a player disconnected and there are too few moves to warrant adjournment. No rating changes have occurred.
ca: perquè un jugador ha desconnectat i hi ha pocs moviments per justificar l'ajornament. No s'han produït canvis de puntuació.

en: Because the server was shut down. No rating changes have occurred.
ca: perquè el servidor ha sigut desconnectat. No hi ha canvis en la puntuació.

en: Because the %(white)s engine died
ca: perquè el motor de %(white)s ha deixat de funcionar

en: Because the %(black)s engine died
ca: perquè el motor de %(black)s ha deixat de funcionar

en: Because the connection to the server was lost
ca: perquè s'ha perdut la connexió amb el servidor

en: The reason is unknown
ca: No es coneix la raó

en: FICS wild/4: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Randomly chosen pieces (two queens or three rooks possible)
    * Exactly one king of each color
    * Pieces placed randomly behind the pawns, SUBJECT TO THE CONSTRAINT THAT THE BISHOPS ARE BALANCED
    * No castling
    * Black's arrangement DOES NOT mirrors white's
ca: FICS salvatge/4: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Peces escollides a l'atzar (pot haver-hi dues dames o tres torres)
    * Un rei per cada color
    * Peces ubicades aleatòriament darrere dels peons, AMB LA CONDICIÓ QUE ELS ALFILS ESTIGUIN BALANCEJATS
    * Sense enrocs
    * La disposició de les negres NO ÉS un mirall de les blanques

en: Asymmetric Random
ca: Aleatori asimètric

en: FICS atomic: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/atomic.html
ca: FICS atòmic: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/atomic.html

en: Atomic
ca: Atòmic

en: Classic chess rules with hidden figurines
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
ca: Regles dels escacs clàssics amb peces ocultes
    https://ca.wikipedia.org/wiki/Escacs_a_cegues

en: Blindfold
ca: A cegues

en: Classic chess rules with hidden pawns
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
ca: Regles dels escacs clàssics amb peons ocults
    https://ca.wikipedia.org/wiki/Escacs_a_cegues

en: Hidden pawns
ca: Peons ocults

en: Classic chess rules with hidden pieces
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
ca: Regles dels escacs clàssics amb peces ocultes
    https://ca.wikipedia.org/wiki/Escacs_a_cegues

en: Hidden pieces
ca: Peces ocultes

en: Classic chess rules with all pieces white
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
ca: Regles dels escacs clàssics amb totes les peces blanques
    https://ca.wikipedia.org/wiki/Escacs_a_cegues

en: All white
ca: Totes blanques

en: http://brainking.com/en/GameRules?tp=2
    * Placement of the pieces on the 1st and 8th row are randomized
    * The king is in the right hand corner
    * Bishops must start on opposite color squares
    * Black's starting position is obtained by rotating white's position 180 degrees around the board's center
    * No castling
ca: http://brainking.com/es/GameRules?tp=2
    * Ubicació aleatòria de les peces en la 1a i 8a fila 
    * El rei està a la cantonada dreta
    * Els alfils han d'iniciar en caselles de color oposat
    * La posició d'inici de negres s'obté rotant la posició de blanques 180 graus al voltant del centre del tauler
    * Sense enrocs

en: Corner
ca: Cantonada

en: King of the hill
ca: Rei del turó

en: One player starts with one less knight piece
ca: un jugador comença amb un cavall menys

en: Knight odds
ca: Avantatge de cavall

en: Losers
ca: Perdedor

en: One player starts with one less pawn piece
ca: un jugador comença amb un peó menys

en: Pawn odds
ca: Avantatge de peó

en: Pawns Passed
ca: Peons passats

en: Pawns Pushed
ca: Peons avançats

en: One player starts with one less queen piece
ca: Un jugador comença sense la dama

en: Queen odds
ca: Avantatge de dama

en: Random
ca: Aleatori

en: One player starts with one less rook piece
ca: Un jugador comença sense una torre

en: Rook odds
ca: Avantatge de torre

en: Shuffle
ca: Aleatori

en: FICS suicide: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/suicide_chess.html
ca: FICS suicida: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/suicide_chess.html

en: Suicide
ca: Suïcida

en: Win by giving check 3 times
ca: Es guanya fent escac 3 vegades

en: Three-check
ca: Tres escacs

en: Upside Down
ca: Cap per avall

en: Wildcastle shuffle
ca: Wildcastle barrejat

en: The connection was broken - got "end of file" message
ca: La connexió s'ha tallat - rebut missatge de "fi d'arxiu"

en: Sorry '%s' is already logged in
ca: Ho sentim, '%s' ja ha iniciat sessió

en: '%s' is a registered name.  If it is yours, type the password.
ca: El nom '%s' està registrat. Si sou vos, introduïu la contrasenya.

en: Due to abuse problems, guest connections have been prevented.
    You can still register on http://www.freechess.org
ca: Per problemes d'abusos, no es permeten connexions com a convidat.
    Si voleu, podeu registrar-vos a http://www.freechess.org

en: Connecting to server
ca: S'està connectant al servidor

en: Logging on to server
ca: Iniciant sessió en el servidor

en: Setting up environment
ca: Preparant l'entorn

en: %(player)s is %(status)s
ca: %(player)s és %(status)s

en: not playing
ca: no jugant

en: Wild
ca: Salvatge

en: Online
ca: En línia

en: Offline
ca: Fora de línia

en: Available
ca: Disponible

en: Playing
ca: Jugant

en: Idle
ca: Inactiu

en: Examining
ca: Examinant

en: Not Available
ca: No disponible

en: Running Simul Match
ca: Jugant simultànies

en: In Tournament
ca: En torneig

en: Unrated
ca: Sense qualificació

en: Rated
ca: Qualificat

en:  + %d sec
ca: + %d seg

en: %(player)s plays %(color)s
ca: %(player)s juga amb %(color)s

en: white
ca: blanques

en: black
ca: negres

en: This is a continuation of an adjourned match
ca: Això és la continuació d'una partida ajornada

en: Opponent Rating
ca: Puntuació de l'adversari

en: Manual Accept
ca: Accepta manualment

en: Private
ca: Privat

en: Connection Error
ca: Error de connexió

en: Log on Error
ca: Error obrint sessió

en: Connection was closed
ca: La connexió fou tancada

en: Address Error
ca: Error d'adreça

en: Auto-logout
ca: Auto-tancar sessió

en: You have been logged out because you were idle more than 60 minutes
ca: Heu estat desconnectat per inactivitat durant més de 60 minuts

en: Guest logins disabled by FICS server
ca: El servidor FICS no permet la connexió com a convidat

en: Other
ca: Altre

en: Pause
ca: Pausa

en: Offer Rematch
ca: Ofereix revenja

en: You sent an abort offer
ca: Heu ofert avortar

en: You sent an adjournment offer
ca: Heu ofert un ajornament

en: You sent a draw offer
ca: Heu ofert taules

en: You sent a pause offer
ca: Heu sol·licitat una pausa

en: You sent a resume offer
ca: Heu sol·licitat reprendre

en: You sent an undo offer
ca: Heu sol·licitat desfer

en: <big><b>Engine, %s, has died</b></big>
ca: <big><b>El motor d'escacs '%s' ha mort</b></big>

en: This game can be automatically aborted without rating loss because                       there has not yet been two moves made
ca: Aquesta partida pot ser avortada automàticament sense pèrdua de puntuació perquè encara no s'han fet dos moviments

en: Offer Abort
ca: Ofereix avortar

en: This game can not be adjourned because one or both players are guests
ca: Aquesta partida no es pot ajornar perquè almenys un dels jugadors és convidat

en: Offer Pause
ca: Demanar pausa

en: Offer Resume
ca: Demanar reprendre

en: Offer Undo
ca: Demanar desfer

en: Continue to wait for opponent, or try to adjourn the game?
ca: Continuar esperant l'oponent, o intentar ajornar la partida?

en: Wait
ca: Espera

en: Adjourn
ca: Ajorna

en: Human Being
ca: Jugador Humà

en: Gain:
ca: Increment:

en: Setup Position
ca: Edita posició

en: Opening books
ca: Llibres d'obertures

en: Select auto save path
ca: Seleccioneu la ruta d'autodesat

en: invalid promoted piece
ca: peça promoguda no vàlida

en: and
ca: i

en: promotes a Pawn to a %s
ca: promou un Peó a: %s

en: Games
ca: Partides

en: W Elo
ca: Elo blanques

en: B Elo
ca: Elo negres

en: Round
ca: Ronda

en: Archived
ca: Arxivat

en: Clock
ca: Rellotge

en: Type
ca: Tipus

en: Date/Time
ca: Data/Hora

en:  with whom you have an adjourned <b>%(timecontrol)s</b> <b>%(gametype)s</b> game is online.
ca: amb qui teniu una partida ajornada <b>%(timecontrol)s</b> <b>%(gametype)s</b> està en línia.

en: Examine Adjourned Game
ca: Examina partida ajornada

en: Chat
ca: Xat

en: Win
ca: Guanya

en: Draw
ca: Empat

en: Loss
ca: Perd

en: Best
ca: Millor

en: Sanctions
ca: Sancions

en: Email
ca: Correu electrònic

en: Spent
ca: Transcorregut

en: online in total
ca: en línia en total

en: Connecting
ca: Connectant

en: Finger
ca: Denuncia

en: Assess
ca: Avalua

en: Follow
ca: Segueix

en: Name
ca: Nom

en: Status
ca: Estat

en: The chain button is disabled because you are logged in as a guest. Guests                 can't establish ratings, and the chain button's state has no effect when                 there is no rating to which to tie "Opponent Strength" to
ca: El botó de cadena està desactivat perquè heu iniciat sessió com a convidat. Els convidats no tenen qualificació, i l'estat del botó de cadena no té cap efecte quan no hi ha qualificació amb la qual relacionar la "Força de l'oponent".

en: Challenge:
ca: Desafiament:

en: If set you can refuse players accepting your seek
ca: Activat, permet rebutjar jugadors que acceptin la vostra cerca

en: Edit Seek:
ca: Edita cerca:

en: %(minutes)d min + %(gain)d sec/move
ca: %(minutes)d min + %(gain)d seg/mov

en: Effect on ratings by the possible outcomes
ca: Efecte en les qualificacions dels possibles resultats

en: Win:
ca: Victòria:

en: Draw:
ca: Taules:

en: Loss:
ca: Derrota:

en: New RD:
ca: Nou RD:

en: Active seeks: %d
ca: Cerques actives: %d

en:  would like to resume your adjourned <b>%(time)s</b> <b>%(gametype)s</b> game.
ca: voldria continuar la partida ajornada <b>%(time)s</b> <b>%(gametype)s</b>.

en: You have to set kibitz on to see bot messages here.
ca: Heu d'activar els comentaris aliens per veure aquí els missatges del bot.

en: You may only have 3 outstanding seeks at the same time. If you want             to add a new seek you must clear your currently active seeks. Clear your seeks?
ca: Només podeu tenir 3 cerques a la vegada. Si voleu afegir una de nova, heu d'esborrar les cerques actives. Esborrar les cerques?

en: You can't touch this! You are examining a game.
ca: No podeu tocar això! Esteu examinant una partida.

en:  has declined your offer for a match
ca: ha rebutjat la vostra oferta de partida

en:  is censoring you
ca: us està censurant

en:  noplay listing you
ca: sou en la llista "noplay"

en:  uses a formula not fitting your match request:
ca: fa servir una fórmula que no s'adapta la vostra petició de partida:

en: to manual accept
ca: per acceptar manualment

en: to automatic accept
ca: per acceptar automàticament

en: rating range now
ca: rang de puntuació actual

en: Seek updated
ca: Cerca actualitzada

en: Your seeks have been removed
ca: Les vostres cerques s'han esborrat

en:  has arrived
ca: ha arribat

en:  has departed
ca: ha marxat

en:  is present
ca: és present

en: Detect type automatically
ca: Detectar format automàticament

en: Save Game
ca: Desa la partida

en: Was unable to save '%(uri)s' as PyChess doesn't know the format '%(ending)s'.
ca: No s'ha pogut desar '%(uri)s' ja que PyChess desconeix el format '%(ending)s'.

en: <big><b>Unable to save file '%s'</b></big>
ca: <big><b>No s'ha pogut desar l'arxiu '%s'</b></big>

en: You don't have the necessary rights to save the file.
        Please ensure that you have given the right path and try again.
ca: No teniu els permisos necessaris per guardar l'arxiu.
    Comproveu que heu indicat bé la ruta i torneu a provar-ho.

en: _Replace
ca: _Reemplaçar

en: File exists
ca: El fitxer ja existeix

en: Could not save the file
ca: No s'ha pogut desar l'arxiu

en: <big><b>PyChess was not able to save the game</b></big>
ca: <big><b>PyChess no ha pogut desar la partida</b></big>

en: There is %d game with unsaved moves. | There are %d games with unsaved moves.
ca[0]: Hi ha %d partida amb moviments sense desar
ca[1]: Hi ha %d partides amb moviments sense desar

en: Save moves before closing?
ca: Desar els moviments abans de tancar?

en: _Save %d document | _Save %d documents
ca[0]: _Desa %d document
ca[1]: _Desa %d documents

en: Save the current game before you close it?
ca: Voleu desar la partida actual abans de tancar-la?

en: Unable to save to configured file.                                             Save the current game before you close it?
ca: No es pot desar en l'arxiu configurat. Voleu desar la partida actual abans de tancar-la?

en: It is not possible later to continue the game,
    if you don't save it.
ca: No podreu reprendre la partida més endavant,
    si no la deseu.

en: All Chess Files
ca: Tots els Arxius d'Escacs

en: Opening Book
ca: Llibre d'Obertures

en: The opening book will try to inspire you during the opening phase of the game by showing you common moves made by chess masters
ca: El llibre d'obertures us pot servir d'inspiració durant la fase inicial de la partida. Us mostra moviments habituals dels grans mestres d'escacs

en: The endgame table will show exact analysis when there are few pieces on the board.
ca: La taula de finals mostra l'anàlisi exacte quan resten poques peces sobre el tauler.

en: Mate in %d
ca: Escac i mat en %d

en: In this position,
    there is no legal move.
ca: En aquesta posició
    no hi ha moviments vàlids.

en: The chat panel lets you communicate with your opponent during the game, assuming he or she is interested
ca: El panell de xat permet comunicar-se amb l'oponent durant la partida, si a aquest li ve de gust.

en: Comments
ca: Notes

en: The comments panel will try to analyze and explain the moves played
ca: El panell de comentaris analitza i explica els moviments realitzats

en: Initial position
ca: Posició inicial

en: %(color)s moves a %(piece)s to %(cord)s
ca: %(color)s mou %(piece)s a %(cord)s

en: Engines
ca: Motors

en: The engine output panel shows the thinking output of chess engines (computer players) during a game
ca: El panell de sortida del motor mostra el pensament del motor d'escacs (ordinador) durant una partida

en: No chess engines (computer players) are participating in this game.
ca: En aquesta partida no participa cap motor d'escacs (ordinador).

en: Move History
ca: Històric de moviments

en: The moves sheet keeps track of the players' moves and lets you navigate through the game history
ca: El full de moviments registra els moviments dels jugadors i permet navegar per l'històric de la partida

en: Score
ca: Puntuació

en: The score panel tries to evaluate the positions and shows you a graph of the game progress
ca: El panell de puntuació avalua les posicions i mostra un gràfic del progrés de la partida
