pychess - en to da translation catalogue (528 entries)

en: _Game
da: _Parti

en: _New Game
da: _Nyt spil

en: Play _Internet Chess
da: Spil _Internetskak

en: _Load Game
da: _Åbn spil

en: Load _Recent Game
da: Åbn seneste spil

en: _Save Game
da: _Gem spil

en: Save Game _As
da: Gem spil _som

en: _Export Position
da: _Eksporter Stilling

en: Player _Rating
da: Spiller _Rating

en: _Analyze Game
da: _Analyser Parti

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Copy PGN
da: _Kopier PGN

en: _Copy FEN
da: _Kopier FEN

en: _Actions
da: _Handlinger

en: Offer _Abort
da: Tilbyd _afbrydelse

en: Offer Ad_journment
da: Tilbyd uds_ættelse

en: Offer _Draw
da: Tilbyd _remis

en: Offer _Pause
da: Tilbyd _pause

en: Offer _Resume
da: Tilbyd genopta_gelse

en: Offer _Undo
da: Spørg om lov at fortr_yde

en: _Call Flag
da: _Kræv sejr ved tid

en: R_esign
da: Opgiv

en: Ask to _Move
da: Bed om at _rykke

en: _View
da: _Vis

en: _Rotate Board
da: _Rotér brædt

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: Leave _Fullscreen
da: Forlad _fuldskærm

en: _Show Sidepanels
da: _Vis sidepaneler

en: _Log Viewer
da: _Logviser

en: _Hint arrow
da: _Hint pil

en: Sp_y arrow
da: Spion pil

en: New _Database
da: Ny Database

en: Save database as
da: Gem database som

en: Import chessfile
da: Importer skakfil

en: Import games from theweekinchess.com
da: Importer partier fra theweekinchess.com

en: _Help
da: _Hjælp

en: About Chess
da: Om skak

en: How to Play
da: Hvordan man spiller

en: Tip of the Day
da: Dagens tip

en: Translate PyChess
da: Oversæt PyChess

en: Chess client
da: Skak program

en: Preferences
da: Præferencer

en: The displayed name of the first human player, e.g., John.
da: Navnet på den første spiller, f.eks. Jens.

en: <b>Name of _first human player:</b>
da: <b>Navnet på den _første menneskelige spiller:</b>

en: The displayed name of the guest player, e.g., Mary.
da: Navnet på gæstespilleren, f.eks. Kirsten.

en: <b>Name of s_econd human player:</b>
da: <b>Navnet på den and_en menneskelige spiller:</b>

en: _Hide tabs when only one game is open
da: _Skjul faneblade, når kun et spil er åbent

en: If set, this hides the tab in the top of the playing window, when it is not needed.
da: Dette skjuler fanebladet i toppen af vinduet, når der ikke er brug for det.

en: Auto _rotate board to current human player
da: Automatisk _rotér brættet til den spillende menneskelige spiller

en: If set, the board will turn after each move, to show the natural view for the current player.
da: Dette drejer brættet efter hvert træk, så det vises naturligt for den spiller, der skal trække.

en: Face _to Face display mode
da: Ansigt _til ansigts visning

en: If set, the black pieces will be head down, suitable for playing against friends on mobile devices.
da: Dette spejler de sorte brikker på en måde, der gør det nemt at spille med venner på tavler.

en: Show _captured pieces
da: Vis brikker som er _slået

en: Prefer figures in _notation
da: Foretræk figurer i _notationen

en: If set, PyChess will use figures to express moved pieces, rather than uppercase letters.
da: Dette bruger figurer, når skaktræk udtrykkes, i steddet for store bogstaver.

en: Colorize analyzed moves
da: Farvelæg analyserede træk

en: F_ull board animation
da: F_uld brætanimation

en: Animate pieces, board rotation and more. Use this on fast machines.
da: Animér brikker, brætrotation og mere. Anbefalet.

en: Only animate _moves
da: Animér kun _træk

en: Only animate piece moves.
da: Animér kun brikkerne.

en: No _animation
da: Ingen _animation

en: Never use animation. Use this on slow machines.
da: Brug aldrig animation. Anbefalet for langsomme maskiner.

en: _General
da: _Generelt

en: Use opening _book
da: Brug åbningsbog

en: Use _analyzer
da: Brug _analysator

en: Use _inverted analyzer
da: Brug _omvendt analysator

en: Maximum analysis time in seconds:
da: Makisimal analysetid i sekunder:

en: Infinite analysis
da: Uendelig analyse

en: <b>Analyzing</b>
da: <b>Analyse</b>

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Ac_tive
da: Ak_tiv

en: <b>Installed Sidepanels</b>
da: <b>Installerede sidepaneler</b>

en: Side_panels
da: Side_paneler

en: <b>Welcome screen</b>
da: <b>Velkomst billede</b>

en: Light Squares :
da: Hvide felter :

en: Dark Squares :
da: Sorte felter :

en: Sho_w cords
da: V_is koordinater

en: If set, the playing board will display labels and ranks for each chess field. These are usable in chess notation.
da: Dette viser række- og kolonnenavne på skakbrættet. Det er brugbart for skaknotation.

en: _Use sounds in PyChess
da: _Brug lyde i PyChess

en: A player _checks:
da: En spiller sætter _skak:

en: A player _moves:
da: En spiller _trækker:

en: Game is _drawn:
da: Spillet ender i _remis:

en: Game is _lost:
da: Spillet _tabes:

en: Game is _won:
da: Spillet _vindes:

en: A player c_aptures:
da: En brik _slås:

en: Game is _set-up:
da: Spillet er _sat op:

en: _Observed moves:
da: _Observeret spiller rykker:

en: Observed _ends:
da: Observeret spil _slutter:

en: _Invalid move:
da: Ulovligt træk:

en: <b>Play Sound When...</b>
da: <b>Spil lyd når...</b>

en: _Sounds
da: _Lyde

en: Save files to:
da: Gem filer som:

en: Save
da: Gem

en: Promotion
da: Forfremmelse

en: Queen
da: Dronning

en: Rook
da: Tårn

en: Bishop
da: Løber

en: Knight
da: Springer

en: King
da: Konge

en: Default
da: Standard

en: Knights
da: Springere

en: Game information
da: Spil information

en: Site:
da: Sted:

en: Black ELO:
da: Sort ELO:

en: Black:
da: Sort:

en: Round:
da: Runde:

en: White ELO:
da: Hvid ELO:

en: White:
da: Hvid:

en: Event:
da: Sammenhæng:

en: Command:
da: Kommando:

en: Protocol:
da: Protokol:

en: Parameters:
da: Parametre:

en: Country:
da: Land:

en: White
da: Hvid

en: Black
da: Sort

en: Ignore colors
da: Ignorer farver

en: Date
da: Dato

en: Result
da: Resultat

en: White move
da: Hvidt træk

en: Black move
da: Sort træk

en: Captured
da: Slået

en: Pattern
da: Mønster

en: Analyze game
da: Spilanalyse

en: Analyze from current position
da: Analyser fra nuværende stilling

en: Analyze black moves
da: Analyser sorte træk

en: Analyze white moves
da: Analyser hvide træk

en: <big><b>PyChess is discovering your engines. Please wait.</b></big>
da: <big><b>PyChess finder dine motorer. Vent venligst.</b></big>

en: PyChess - Connect to Internet Chess
da: PyChess - Forbind til internetskak

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _Name:
da: _Navn:

en: Log on as _Guest
da: Log på som_Gæst

en: Po_rts:
da: Po_rte

en: S_ign up
da: Opret _bruger

en: Challenge: <Player>
da: Udfordring: <Spiller>

en: Send Challenge
da: Send Udfordring

en: <big>Challenge:</big>
da: <big>Udfordring:</big>

en: Lightning:
da: Lynskak:

en: Blitz:
da: Hurtig:

en: 2 min, Fischer Random, Black
da: 2 min, Fischer Random, Sort

en: 10 min + 6 sec/move, White
da: 10 min + 6 sek/træk, Hvid

en: _Clear Seeks
da: _Nulstil alle

en: _Accept
da: _Acceptér

en: _Decline
da: _Afvis

en: Send all seeks
da: Send alle søgninger

en: Send seek
da: Send opfordring

en: Create Seek
da: Ny Opfordring

en: Blitz
da: Hurtig

en: Lightning
da: Lynskak

en: _Seeks / Challenges
da: _Op- og Udfordringer

en: Time
da: Tid

en: Seek _Graph
da: _Grafvisning

en: 0 Players Ready
da: 0 Spillere Klar

en: Challenge
da: Udfordring

en: Observe
da: Observer

en: Start Private Chat
da: Start Privat Chat

en: Registered
da: Registreret

en: Guest
da: Gæst

en: _Player List
da: S_piller liste

en: _Game List
da: _Spilliste

en: _My games
da: _Mine partier

en: Examine
da: Undersøg

en: Pre_view
da: Forhånds_visning

en: _Archived
da: _Gemt

en: Asymmetric Random
da: Asymmetrisk tilfældig

en: Edit Seek
da: Redigér

en: Untimed
da: Uden tidsbegrænsning

en: Minutes:
da: Minutter:

en:    Gain:
da:    Ekstra:

en: Time control:
da: Tidskontrol:

en: <b>Time Control</b>
da: <b>Tidskontrol</b>

en: Don't care
da: Ligeglad

en: Your strength:
da: Din styrke:

en: (Blitz)
da: (Hurtig)

en: Opponent's strength:
da: Modstanderstyrke:

en: Hide
da: Skjul

en: <b>Opponent Strength</b>
da: <b>Modstanderstyrke</b>

en: <b>Your Color</b>
da: <b>Din farve</b>

en: Play normal chess rules
da: Spil med normale regler

en: Play
da: Afspil

en: <b>Chess Variant</b>
da: <b>Skakvariant</b>

en: Rated game
da: Rated spil

en: Manually accept opponent
da: Acceptér modstandere manuelt

en: <b>Options</b>
da: <b>Valgmuligheder</b>

en: 0 of 0
da: 0 af 0

en: Search:
da: Søg:

en: _Previous
da: _Forrige

en: _Next
da: _Næste

en: New Game
da: Nyt spil

en: _Start Game
da: _Start spil

en: <b>Players</b>
da: <b>Spillere</b>

en: Blitz:    5 min
da: Blitz: 5 min

en: Rapid:    15 min + 10 sec/move
da: Hurtig: 15 min + 10 sek/træk

en: Normal:   40 min + 15 sec/move
da: Normal: 40 min + 15 sek/træk

en: Classical:    3 min / 40 moves
da: Klassisk: 3 min / 40 træk

en: _Play Normal chess
da: Spil normal skak

en: Play Fischer Random chess
da: Spil Fischer Random skak

en: <b>Open Game</b>
da: <b>Åben spil</b>

en: <b>Initial Position</b>
da: <b>Udgangsposition</b>

en: <b>Enter Game Notation</b>
da: <b>Indtast spilnotation</b>

en: Move number
da: Træk nummer

en: Black O-O
da: Sort O-O

en: Black O-O-O
da: Sort O-O-O

en: White O-O-O
da: Hvid O-O-O

en: White O-O
da: Hvid O-O

en: Quit PyChess
da: Afslut PyChess

en: Close _without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: _Save %d documents
da: _Gem %d dokumenter

en: <big><b>There are %d games with unsaved moves. Save changes before closing?</b></big>
da: <big><b>Der er %d spil med ugemte træk. Gem ændringerne før du slutter?</b></big>

en: Select the games you want to save:
da: Vælg de spil du vil gemme:

en: If you don't save, new changes to your games will be permanently lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil nye ændringer til spillene blive tabt.

en: _Opponent:
da: M_odstander:

en: _Your Color:
da: _Din farve:

en: <b>_Start Game</b>
da: <b>_Start spil</b>

en: Auto login on startup
da: Automatisk login ved programstart

en: <b>_Connect to server</b>
da: <b>Forbind til server</b>

en: Tip Of The day
da: Dagens tip

en: Show tips at startup
da: Vis tips ved start

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
da: http://da.wikipedia.org/wiki/Skak

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Rules_of_chess
da: http://da.wikipedia.org/wiki/Skak#Spilleregler

en: Welcome
da: Velkommen

en: Open Game
da: Åbn spil

en: Reading %s ...
da: Læser %s ...

en: Your opponent has offered you a draw.
da: Din modstander har tilbudt remis.

en: Your opponent wants to abort the game.
da: Din modstander vil afbryde spillet.

en: Your opponent has asked that the game be aborted. If you accept this offer, the game will end with no rating change.
da: Din modstander har bedt om at spillet bliver afbrudt. Hvis du accepterer tilbuddet, vil spillet slutte uden nogen ændring i rating.

en: Your opponent wants to pause the game.
da: Din modstander vil sætte partiet på pause.

en: Your opponent wants to resume the game.
da: Din modstander vil genoptage partiet.

en: The resignation
da: Opgivelsen

en: The flag call
da: Kravet om tidssejr

en: The draw offer
da: Tilbudet om remi

en: The abort offer
da: TIlbudet om afbrydelse

en: The adjourn offer
da: Tilbudet om udskydelse

en: The pause offer
da: TIlbudet om pause

en: The resume offer
da: Tilbudet om genoptagelse

en: The offer to switch sides
da: Tilbudet om at skifte side

en: The takeback offer
da: Tilbudet om fortrydelse

en: resign
da: opgiv

en: call your opponents flag
da: kræv sejr ved tid

en: offer a draw
da: tilbyd remi

en: offer an abort
da: tilbyd at afbryde

en: offer to adjourn
da: tilbyd at udskyde

en: offer a pause
da: tilbyd pause

en: offer to resume
da: tilbyd at genoptage

en: offer to switch sides
da: tilbyd at skifte side

en: offer a takeback
da: anmod of at fortryde

en: ask your opponent to move
da: bed din modstander om at trække

en: Your opponent is not out of time.
da: Din modstander har stadig tid tilbage.

en: The clock hasn't been started yet.
da: Uret er endnu ikke startet.

en: You can't switch colors during the game.
da: Du kan ikke skifte side i løbet af spillet.

en: You have tried to undo too many moves.
da: Du har bedt om at udskyde for mange træk.

en: Your opponent asks you to hurry!
da: Din modstander beder dig om at skynde sig!

en: %s was declined by your opponent
da: %s blev afslået af din modstander

en: %s was withdrawn by your opponent
da: %s blev trukket tilbage af din modstander

en: Unable to accept %s
da: Kunne ikke acceptere %s

en: %s returns an error
da: %s returnerer en fejl

en: Chess Position
da: Skakposition

en: Unknown
da: Ukendt

en: Simple Chess Position
da: Simpel skakposition

en: Chess Game
da: Skakspil

en: Invalid move.
da: Ugyldigt træk.

en: The game can't be read to end, because of an error parsing move %(moveno)s '%(notation)s'.
da: Spillet kan ikke læses til ende, fordi der var en fejl i trækket %(moveno)s '%(notation)s'.

en: The move failed because %s.
da: Trækket fejlede fordi %s.

en: Destination Host Unreachable
da: Bestemmelsesstedets vært er utilgængelig

en: Died
da: Døde

en: Local Event
da: Lokalt spil

en: Local Site
da: Lige i nærheden

en: sec
da: sek

en: Albania
da: Albanien

en: Armenia
da: Armenien

en: Austria
da: Østrig

en: Australia
da: Australien

en: Côte d'Ivoire
da: Elfenbenskysten

en: China
da: Kina

en: Denmark
da: Danmark

en: Algeria
da: Algeriet

en: Estonia
da: Estland

en: Egypt
da: Egypten

en: Spain
da: Spanien

en: Faroe Islands
da: Færøerne

en: France
da: Frankrig

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
da: Storbrittanien og Nordirland

en: Georgia
da: Georgien

en: Greece
da: Grækenland

en: Guatemala
da: Guetemala

en: Croatia
da: Kroatien

en: Hungary
da: Ungarn

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Ireland
da: Irland

en: India
da: Indien

en: Netherlands
da: Holland

en: Norway
da: Norge

en: Pawn
da: Bonde

en: P
da: B

en: N
da: S

en: B
da: L

en: R
da: T

en: Q
da: D

en: The game ended in a draw
da: Spillet endte uafgjort

en: %(white)s won the game
da: %(white)s vandt spillet

en: %(black)s won the game
da: %(black)s vandt spillet

en: The game has been killed
da: Spillet er blevet dræbt

en: The game has been adjourned
da: Spillet er blevet udsat

en: The game has been aborted
da: Spillet er blevet afbrudt

en: Because neither player has sufficient material to mate
da: Fordi ingen af spillerne har tilstrækkelig materiale for at vinde

en: Because the same position was repeated three times in a row
da: Fordi den samme position har er blevet gentaget tre gange

en: Because the last 50 moves brought nothing new
da: Fordi de sidste 50 træk ikke har bragt noget nyt

en: Because both players ran out of time
da: Fordi begge spillere løb tør for tid

en: Because %(mover)s stalemated
da: Fordi %(mover)s satte pat

en: Because both players agreed to a draw
da: Fordi spillerne blev enige om remis

en: Because of adjudication by an admin
da: Pågrund af en admins bedømmelse

en: Because the game exceed the max length
da: Fordi spillet overskred den maksimale længde

en: Because %(white)s ran out of time and %(black)s has insufficient material to mate
da: Fordi %(white)s løb tør for tid og %(black)s ikke har materiale til at vinde

en: Because %(black)s ran out of time and %(white)s has insufficient material to mate
da: Fordi %(black)s løb tør for tid og %(white)s ikke har materiale til at vinde

en: Because both players have the same amount of pieces
da: Fordi begge spillere har det samme antal brikker

en: Because %(loser)s resigned
da: Fordi %(loser)s opgav

en: Because %(loser)s ran out of time
da: Fordi %(loser)s løb tør for tid

en: Because %(loser)s was checkmated
da: Fordi %(loser)s blev sat skakmat

en: Because %(loser)s disconnected
da: Fordi %(loser)s afbrød forbindelsen

en: Because %(winner)s has fewer pieces
da: Fordi %(winner)shar færre brikker

en: Because %(winner)s lost all pieces
da: Fordi %(winner)s har tabt alle brikker

en: Because %(loser)s king exploded
da: Fordi %(loser)s konge exploderede

en: Because %(winner)s king reached the center
da: Fordi %(winner)skonge nåede centrum

en: Because %(winner)s was giving check 3 times
da: Fordi %(winner)sblev sat skak 3 gange

en: Because %(winner)s king reached the eight row
da: Fordi %(winner)skonge nåede 8. række

en: Because a player lost connection
da: Fordi en spiller tabte forbindelsen

en: Because the server was shut down
da: Fordi serveren blev lukket ned

en: Because a player lost connection and the other player requested adjournment
da: Fordi en spillet tabte forbindelsen og den anden spiller anmodede om udsættelse

en: Because %(white)s lost connection to the server
da: Fordi %(white)smistede forbindelsen til serveren

en: Because %(black)s lost connection to the server
da: Fordi %(black)smistede forbindelsen til serveren

en: Because both players agreed to abort the game. No rating changes have occurred.
da: Fordi begge spillere enedes om at afbryde partiet. Der er ikke sket nogen ændring i rating.

en: Because the %(white)s engine died
da: Fordi den %(white)s motor døde

en: Because the connection to the server was lost
da: Fordi vi tabte forbindelsen til serveren

en: The reason is unknown
da: Årsagen er ukendt

en: Asymmetric Random
da: Asymmetrisk Random

en: Blindfold
da: Blindskak

en: Corner
da: Hjørne

en: Knight odds
da: Springerhandicap

en: Losers
da: Anti

en: Pawn odds
da: Bondehandicap

en: Pawns Passed
da: Bønderne passeret

en: Pawns Pushed
da: Bønderne fremskudt

en: Queen odds
da: Droningehandicap

en: Random
da: Tilfældig

en: Rook odds
da: Tårnhandicap

en: Suicide
da: Selvmord

en: Win by giving check 3 times
da: Vinder ved at sætte skak 3 gange

en: Upside Down
da: På hovedet

en: The connection was broken - got "end of file" message
da: Forbindelsen blev afbrudt. Mødte slutningen af strømmen

en: '%s' is not a registered name
da: '%s' er ikke et registreret navn

en: Sorry '%s' is already logged in
da: Beklager '%s' er allerede logget ind

en: '%s' is a registered name.  If it is yours, type the password.
da: Navnet '%s' er allerede registreret. Hvis det er dit, angiv passwordet.

en: Connecting to server
da: Tilslutter til server

en: Logging on to server
da: Logger ind på serveren

en: Setting up environment
da: Sætter det sidste op

en: Online
da: online

en: Offline
da: Afkoblet

en: Not Available
da: Ikke tilgængelig

en: Unrated
da: Ikke rated

en: white
da: hvid

en: black
da: sort

en: Opponent Rating
da: Modstanders rating

en: Private
da: Privat

en: Connection Error
da: Forbindelsesfejl

en: Log on Error
da: Kunne ikke logge på

en: Connection was closed
da: Forbindelsen blev lukket

en: Address Error
da: Adresse fejl

en: Auto-logout
da: Automatisk aflogning

en: You have been logged out because you were idle more than 60 minutes
da: Du er blevet logget af fordi du var inaktiv i mere end 60 minutter

en: Other
da: Andet

en: Blindfold Account
da: Blindskakbruger

en: Team Account
da: Holdbruger

en: Unregistered
da: Ikke registreret

en: Chess Advisor
da: Skakrådgiver

en: Service Representative
da: Servicerepræsentant

en: Tournament Director
da: Turneringsleder

en: Grand Master
da: Stormester

en: FIDE Master
da: FIDE Mester

en: Woman Grand Master
da: Kvindelig Stormester

en: Woman International Master
da: Kvindelig Internatioal mester

en: Woman FIDE Master
da: Kvindelig FIDE mester

en: <b><big>PyChess was unable to load your panel settings</big></b>
da: <b><big>PyChess kunne ikke indlæse dine paner</big></b>

en: Friends
da: Venner

en: More channels
da: Flere kanaler

en: More players
da: Flere spillere

en: Computers
da: Computere

en: Guests
da: Gæster

en: Observers
da: Tilskuere

en: No conversation's selected
da: Du har ikke valgt nogen samtaler

en: Loading player data
da: Henter spiller data

en: PyChess Information Window
da: PyChess Informationsvindue

en: of
da: af

en: You have opened no conversations yet
da: Du har ikke startet nogen samtaler endnu

en: Only registered users may talk to this channel
da: Kun registrerede brugere må snakke her

en: Offer Rematch
da: Tilbyd omkamp

en: Play Rematch
da: Spil omkamp

en: Undo one move
da: Fortryd ét træk

en: Undo two moves
da: Fortryd to træk

en: You sent a draw offer
da: Du har sendt et remistilbud

en: <big><b>Engine, %s, has died</b></big>
da: <big><b>Skakprogrammet, %s, er gået ned</b></big>

en: Wait
da: Vent

en: Jump to initial position
da: Hop til startpositionen

en: Step back one move
da: Gå et træk tilbage

en: Step forward one move
da: Gå et træk frem

en: Jump to latest position
da: Hop til den sidste position

en: Human Being
da: Menneske

en: Minutes:
da: Minutter:

en: Gain:
da: Ekstra

en: Rapid
da: Hurtig

en: Odds
da: Handicap

en:  chess
da: skak

en: Setup Position
da: Set position op

en: Enter Game
da: Indtast spil

en: Open Sound File
da: Åben lydfil

en: No sound
da: Ingen lyd

en: Beep
da: Bip

en: Select sound file...
da: Vælg lydfil...

en: Undescribed panel
da: Ubeskrævet panel

en: the move needs a piece and a cord
da: trækket skal have en brik og en koordinat

en: the captured cord (%s) is incorrect
da: den slåede koordinat (%s) er forkert

en: and
da: og

en: draws
da: sætter remis

en: mates
da: sætter skakmat

en: puts opponent in check
da: sætter skak

en: improves king safety
da: forbedrer kongens sikkerhed

en: slightly improves king safety
da: forbedrer kongens sikkerhed en smule

en: moves a rook to an open file
da: rykker et tårn til en åben linje

en: moves an rook to a half-open file
da: rykker et tårn til en halvåben linje

en: moves bishop into fianchetto: %s
da: rykker en løber i fianchetto: %s

en: promotes a Pawn to a %s
da: forfremmer en bonde til en %s

en: castles
da: rokerer

en: takes back material
da: genvinder materiale

en: exchanges material
da: udbytter materiale

en: captures material
da: vinder materiale

en: rescues a %s
da: redder en %s

en: threatens to win material by %s
da: truer med at slå på %s

en: increases the pressure on %s
da: forhøjrer presset på %s

en: defends %s
da: forsvarer %s

en: pins an enemy %(oppiece)s on the %(piece)s at %(cord)s
da: låser en fjendtlig %(oppiece)s på %(piece)s på %(cord)s

en: White has a new piece in outpost: %s
da: Hvid har en ny forpost: %s

en: Black has a new piece in outpost: %s
da: Sort har en ny forpost: %s

en: %(color)s has a new passed pawn on %(cord)s
da: %(color)s har en passeret bonde på %(cord)s

en: half-open
da: halvåben

en: in the %(x)s%(y)s file
da: i %(x)s%(y)s filen

en: in the %(x)s%(y)s files
da: i %(x)s%(y)s filerne

en: %(color)s got a double pawn %(place)s
da: %(color)s har en dobbelbonde på %(place)s

en: %(color)s got new double pawns %(place)s
da: %(color)s har nye dobbeltbønder på %(place)s

en: %(color)s got an isolated pawn in the %(x)s file | %(color)s got isolated pawns in the %(x)s files
da[0]: %(color)s har en isoleret bonde i %(x)s filen
da[1]: %(color)s har isolerende bønder i %(x)s filerne

en: %s moves pawns into stonewall formation
da: %s rykker en bonde i murformation

en: %s can no longer castle
da: %s kan ikke længere rokere

en: %s can no longer castle in queenside
da: %s kan ikke længere rokere i droningeside

en: %s can no longer castle in kingside
da: %s kan ikke længere rokere i kongeside

en: %(opcolor)s has a new trapped bishop on %(cord)s
da: %(opcolor)s har en ny fanget løbet på %(cord)s

en: develops a pawn: %s
da: udvikler en bonde: %s

en: brings a pawn closer to the backrow: %s
da: rykker en bonde tættere på bagrækken: %s

en: brings a %(piece)s closer to enemy king: %(cord)s
da: bringer en %(piece)s tættere på modstanderens konge: %(cord)s

en: develops a %(piece)s: %(cord)s
da: udvikler en %(piece)s: %(cord)s

en: places a %(piece)s more active: %(cord)s
da: placerer en %(piece)s mere aktivt: %(cord)s

en: White should do pawn storm in right
da: Hvid burde iværksætte en bondestorm i højre side

en: Black should do pawn storm in left
da: Sort burde iværksætte en bondestorm i venstre side

en: White should do pawn storm in left
da: Hvid burde iværksætte en bondestorm i venstre side

en: Black should do pawn storm in right
da: Sort burde iværksætte en bondestorm i højre side

en: Black has a rather cramped position
da: Sort har en ret lukket position

en: Black has a slightly cramped position
da: Sort har en lidt lukket position

en: White has a rather cramped position
da: Hvid har en ret lukket position

en: White has a slightly cramped position
da: Hvid har en lidt lukket position

en: Shout
da: Råb

en: Chess Shout
da: Råb om skak

en: Unofficial channel %d
da: Uofficiel kanal %d

en: Clock
da: Tid

en: Date/Time
da: Dato/tid

en: Win
da: Vundne

en: Draw
da: Remi

en: Loss
da: Tabte

en: Sanctions
da: Sanktioner

en: Spent
da: Brugt

en: online in total
da: på nettet totalt

en: Connecting
da: Tilslutter

en: Games running: %d
da: Igangværende spil: %d

en: Name
da: Navn

en: Challenge:
da: Udfordr:

en: This option is not applicable because you're challenging a player
da: Denne mulighed kan ikke bruges, fordi du udfordrer en spiller

en: Edit Seek:
da: Redigér opfordring:

en: %(minutes)d min + %(gain)d sec/move
da: %(minutes)d min + %(gain)d sek/træk

en: Manual
da: Manuel

en: You can't play rated games because you are logged in as a guest
da: Du kan ikke spille ratede spil, fordi du er logget på som gæst

en: You can't play rated games because "Untimed" is checked,
da: Du kan ikke spille ratede spil, fordi "Ubegrænset" er slået til,

en: and on FICS, untimed games can't be rated
da: og på FICS skal alle ratede spil være tidsbegrænsede

en: This option is not available because you're challenging a guest,
da: Denne mulighed er ikke tilgængelig fordi du udfordrer en gæst,

en: and guests can't play rated games
da: og gæster kan ikke spille ratede spil

en: You can't select a variant because "Untimed" is checked,
da: Du kan ikke vælge en variant fordi "Ubegrænset" er sat,

en: and on FICS, untimed games have to be normal chess rules
da: og på FICS kan kun normale spil være tidsubegrænsede

en: Change Tolerance
da: Ændr tolerance

en: Active seeks: %d
da: Aktive opfordringer: %d

en: Detect type automatically
da: Find type automatisk

en: Save Game
da: Gem spil

en: <big><b>Unknown file type '%s'</b></big>
da: <big><b>Ukendt filttype: '%s'</b></big>

en: Was unable to save '%(uri)s' as PyChess doesn't know the format '%(ending)s'.
da: Kunne ikke gemme '%(uri)s' fordi PyChess ikke kender formatet '%(ending)s'.

en: <big><b>Unable to save file '%s'</b></big>
da: <big><b>Kunne ikke gemme filen '%s'</b></big>

en: _Replace
da: _Overskriv

en: File exists
da: Filen eksisterer

en: <big><b>A file named '%s' already exists. Would you like to replace it?</b></big>
da: <big><b>Der eksisterer allerede en fil ved navnet '%s'. Kunne du tænke dig at overskrive den?</b></big>

en: The file already exists in '%s'. If you replace it, its content will be overwritten.
da: Filnavnet er allerede brugt i mappen '%s'. Hvis du overskriver den, vil dens nuværende indhold forsvinde.

en: Could not save the file
da: Kunne ikke gemme filen

en: <big><b>PyChess was not able to save the game</b></big>
da: <big><b>PyChess kunne ikke gemme spillet</b></big>

en: The error was: %s
da: Fejlen var: %s

en: There is %d game with unsaved moves. | There are %d games with unsaved moves.
da[0]: Der er %d spil med ugemte træk.
da[1]: Der er %d spil med ugemte træk.

en: Save moves before closing?
da: Gem trækkene før vi lukker?

en: vs.
da: mod

en: _Save %d document | _Save %d documents
da[0]: _Gem %d dokument
da[1]: _Gem %d dokumenter

en: It is not possible later to continue the game,
    if you don't save it.
da: Det er ikke muligt senere at fortsætte spillet, hvis du ikke gemmer det.

en: All Chess Files
da: Alle skakfiler

en: Add comment
da: Tilføj kommentar

en: Edit comment
da: Rediger kommentar

en: Official PyChess panel.
da: Officielt PyChess panel.

en: Opening Book
da: Åbningsbog

en: The opening book will try to inspire you during the opening phase of the game by showing you common moves made by chess masters
da: Åbningsbogen forsøger i åbningsfasen at inspirere dig til at prøve nye træk, ved at vise dig hvad forskellige stormestre typiske ville rykke.

en: Calculating...
da: Beregner...

en: Endgame Table
da: Slutspilstabel

en: Mate in %d
da: Mat i %d

en: The chat panel lets you communicate with your opponent during the game, assuming he or she is interested
da: Chatpanelet lader dig kommunikere med din modstander i løbet af spillet. Hvis altså han eller hun er interesseret.

en: Comments
da: Kommentarer

en: The comments panel will try to analyze and explain the moves played
da: Kommentarpanelet forsøger at analysere og forklare de træk, der rykkes.

en: Initial position
da: Udgansposition

en: %(color)s moves a %(piece)s to %(cord)s
da: %(color)s rykker en %(piece)s til %(cord)s

en: Move History
da: Notation

en: The moves sheet keeps track of the players' moves and lets you navigate through the game history
da: Notationspanelet gemmer hvad spillerne trækker, og lader dig navigere gennem spilhistorikken.

en: Score
da: Udvikling

en: The score panel tries to evaluate the positions and shows you a graph of the game progress
da: Panelet viser udviklingen i de pointtal hver position tildeles.
