pychess - en to el translation catalogue (240 entries)

en: _Game
el: _Παιγνίδι

en: _New Game
el: _Νέο Παιxνίδι

en: Play _Internet Chess
el: Παίξτε _Διαδικτυακό Σκάκι

en: _Load Game
el: _Φόρτωση Παιχνιδιού

en: Load _Recent Game
el: Φόρτωση _Πρόσφατου Παιχνιδιού

en: _Save Game
el: Α_ποθήκευση Παιχνιδιού

en: Save Game _As
el: Αποθήκευση Παιχνιδιού Ω_ς

en: _Export Position
el: _Εξαγωγή Θέσης

en: Player _Rating
el: _Βαθμολογία Παίκτη

en: _Analyze Game
el: _Ανάλυση παρτίδας

en: _Edit
el: _Τροποποίηση

en: _Copy PGN
el: _Αντιγραφή PGN

en: _Copy FEN
el: _Αντιγραφή FEN

en: _Engines
el: _Μηχανές

en: Externals
el: Περιφερειακά

en: _Actions
el: Ε_νέργειες

en: Offer _Abort
el: _Παραίτηση

en: Offer Ad_journment
el: Προσφορά Αν_αμονής

en: Offer _Draw
el: Προσφορά _Ισοπαλίας

en: Offer _Pause
el: Πρόσφερετε _Παύση

en: Offer _Resume
el: Πρόταση _Συνέχειας

en: Offer _Undo
el: Πρόσφερετε _Αναίρεση

en: R_esign
el: Ε_γκατάληψη

en: _View
el: Προ_βολή

en: _Rotate Board
el: Π_εριστροφή Σκακιέρας

en: _Fullscreen
el: _Πλήρης οθόνη

en: Leave _Fullscreen
el: Έξοδος από _Πλήρη οθόνη

en: _Log Viewer
el: Προβολέας _Καταγραφών

en: Database
el: Βάση δεδομένων

en: New _Database
el: Νέα _Βάση δεδομένων

en: Save database as
el: Σώστε τη βάση δεδομένων ως

en: Import chessfile
el: Εσααγάγετε αρχείο σκακιού

en: Import games from theweekinchess.com
el: Εισαγωγή παιχνιδιών από το theweekinchess.com

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: About Chess
el: Σχετικά με το Σκάκι

en: How to Play
el: Πως να Παίξετε

en: Tip of the Day
el: Συμβουλή της ηΗ

en: Translate PyChess
el: Μετάφραση του PyChess

en: Chess client
el: πελάτης Σκακιού

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: The displayed name of the first human player, e.g., John.
el: Το εμφανιζόμενο όνομα του πρώτου ανθρώπινου παίκτη, π.χ. Ιωάννης

en: <b>Name of _first human player:</b>
el: <b>Όνομα του _πρώτου ανθρώπινου παίκτη:</b>

en: The displayed name of the guest player, e.g., Mary.
el: Το όνομα του καλεσμένου, π.χ. Μαρία.

en: <b>Name of s_econd human player:</b>
el: <b>Όνομα του δ_εύτερου ανθρώπινου παίκτη:</b>

en: _Hide tabs when only one game is open
el: Α_πόκρυψη καρτελών όταν είναι ανοιχτό μόνο ένα παιχνίδι

en: Colorize analyzed moves
el: Χρωματισμός των αναλυμένων κινήσεων

en: Show evaluation values
el: Προβολή τιμών ανάλυσης

en: No _animation
el: Χωρίς _κίνηση

en: <b>Animation</b>
el: <b>Κίνηση</b>

en: _General
el: _Γενικά

en: Use _analyzer
el: Χρήση _αναλυτή

en: Maximum analysis time in seconds:
el: Μέγιστος χρόνος ανάλυσης σε δευτερόλεπτα:

en: _Hints
el: _Υποδείξεις

en: Uninstall
el: Απεγκατάσταση

en: Light Squares :
el: Ανοιχτόχρωμα τετράγωνα:

en: Dark Squares :
el: Σκουρόχρωμα τετράγωνα:

en: Themes
el: Θέματα

en: _Use sounds in PyChess
el: _Χρήση Ήχων στο PyChess

en: A player _moves:
el: Ένας παίκτης _κινείται:

en: Game is _drawn:
el: Το παιχνίδι λήγει _ισόπαλο:

en: Game is _lost:
el: Το παιχνίδι λήγει _χαμένο:

en: Game is _won:
el: Το παιχνίδι λήγει σε _νίκη:

en: _Invalid move:
el: _Άκυρη κίνηση:

en: <b>Play Sound When...</b>
el: <b>Αναπαραγωγή Ήχου Όταν...</b>

en: _Sounds
el: _Ήχοι

en: Save files to:
el: Αποθήκευση αρχείων στο:

en: Names:  #n1, #n2
el: Ονόματα: #n1, #n2

en: Year, month, day: #y, #m, #d
el: Χρόνος, μήνας, ημέρα: #y, #m, #d

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Promotion
el: Προαγωγή

en: Queen
el: Βασίλισσα

en: Rook
el: Πύργος

en: Bishop
el: Αξιωματικός

en: Knight
el: Ίππος

en: King
el: Βασιλιάς

en: Knights
el: Ίπποι

en: Game information
el: Πληροφορίες παιχνιδιού

en: Site:
el: Ιστοσελίδα:

en: Black:
el: Μαύρα:

en: Round:
el: Γύρος:

en: White:
el: Λευκά:

en: Event:
el: Συμβάν:

en: Manage engines
el: Διαχείρηση μηχανών

en: Command:
el: Εντολή:

en: Protocol:
el: Πρωτόκολο:

en: Parameters:
el: Παράμετροι:

en: Engines use uci or xboard communication protocol to talk to the GUI.
    If it can use both  you can set here which one you like.
el: Οι μηχανες χρησιμοποιούν το uci ή το xboard για να επικοινωνούν με το γραφικό περιβάλλον.
    Αν αυτό μπορεί να χρησιμοιεί αμφότερα, εδώ μπορείτε να ρυθμίσετε εκείνο που επιθυμείτε.

en: Working directory:
el: Κατάλογος εργασίας:

en: The directory where the engine will be started from.
el: Ο κατάλογος από τον οποίο θα εκκινεί η μηχανή.

en: White
el: Λευκά

en: Black
el: Μαύρα

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Result
el: Αποτέλεσμα

en: Analyze game
el: Ανάλυση παρτίδας

en: Use analyzer:
el: Χρήση του αναλυτή:

en: If the analyzer finds a move where the evaluation difference (the difference between the evaluation for the move it thinks is the best move and the evaluation for the move made in the game) exceeds this value, it will add an annotation for that move (consisting of the engine's Principal Variation for the move) to the Annotation panel
el: Αν ο αναλυτής βρει μια κίνηση με την οποία η διαφορά ανάλυσης (η διαφορά μεταξύ της ανάλυσης  για την κίνηση αυτή που αυτός πιστεύει ότι είναι η καλύτερη και της ανάλυσης για την κίνηση που έγινε στην παρτίδα) υπερβαίνει την τιμή αυτή, ο αναλυτής θα προσθέσει σχολιασμό για την κίνηση αυτή (θα περιλαμβάνει την αρχική βαριάντα της μηχανής για την κίνηση) στον πίνακα των Σχολιασμών.

en: Analyze from current position
el: Ανάλυση από την τρέχουσα θέση

en: Analyze black moves
el: Ανάλυση κινήσεων μαύρου

en: Analyze white moves
el: Ανάλυση κινήσεων λευκού

en: <big><b>PyChess is discovering your engines. Please wait.</b></big>
el: <big><b>Το PyChess ανακαλύπτει τις μηχανές σας. Παρακαλώ περιμένετε.</b></big>

en: PyChess - Connect to Internet Chess
el: PyChess - Διαδικτυακή Σύνδεση

en: _Password:
el: _Συνθηματικό:

en: _Name:
el: _Όνομα:

en: Log on as _Guest
el: Συνδεθείτε ως _Επισκέπτης

en: Po_rts:
el: θύ_ρες

en: S_ign up
el: Ε_γγραφείτε

en: Challenge: <Player>
el: Πρόκληση: <Παίχτης>

en: Send Challenge
el: Αποστολή Πρόκλησης

en: <big>Challenge:</big>
el: <big>Πρόκληση:</big>

en: Lightning:
el: Αστραπιαία:

en: Standard:
el: Τυπική:

en: Blitz:
el: Μπλιτς:

en: 2 min, Fischer Random, Black
el: 2 λεπτά, Τυχαίο Φίσερ, Μαύρα

en: 10 min + 6 sec/move, White
el: 10 λεπτά + 6 δευτ/κίνηση, Λευκά

en: 5 min
el: 5 λεπτά

en: _Clear Seeks
el: _Καθαρισμός Αναζητήσεων

en: _Accept
el: _Αποδοχή

en: _Decline
el: _Άρνηση

en: Send seek
el: Αποστολή Αναζήτησης

en: Create Seek
el: Δημιουργία Αναζήτησης

en: Standard
el: Πρότυπο

en: Computer
el: Υπολογιστή

en: _Seeks / Challenges
el: _Αναζητήσεις / Προκλήσεις

en: Rating
el: Βαθμολογία

en: Time
el: Χρόνος

en: Seek _Graph
el: Γράφημα αναζήτησης

en: 0 Players Ready
el: 0 έτοιμοι παίχτες

en: Challenge
el: Πρόκληση

en: Observe
el: Παρατήρηση

en: Start Private Chat
el: Έναρξη Ιδιωτικής Συνομιλίας

en: _Player List
el: _Κατάλογος Παίκτη

en: _Game List
el: _Κατάλογος Παιχνιδιού

en: Offer A_bort
el: Προσφορά Μ_αταίωσης

en: Pre_view
el: Π_ροεπισκόπηση

en: Edit Seek
el: Επεξεργασία Αναζήτησης

en: Untimed
el: Χωρίς χρόνο

en: Minutes:
el: Λεπτά:

en:    Gain:
el:    Κέρδος:

en: Time control:
el: Έλεγχος χρόνου:

en: <b>Time Control</b>
el: <b>Έλεγχος χρόνου</b>

en: Don't care
el: Αδιάφορο

en: Your strength:
el: Η δυναμικότητά σας:

en: (Blitz)
el: (Μπλιτς)

en: Opponent's strength:
el: Δυναμικότητα αντιπάλου:

en: Center:
el: Κέντρο:

en: Tolerance:
el: Ανοχή:

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: <b>Opponent Strength</b>
el: <b>Ισχυς Αντιπάλου</b>

en: <b>Your Color</b>
el: <b>Το Χρώμα σας</b>

en: Play normal chess rules
el: Παίξτε με κανονικούς κανόνες σκακιού

en: Play
el: Παίξτε

en: <b>Chess Variant</b>
el: <b>Σκακιστική Βαριάντα</b>

en: Rated game
el: Βαθμολογημένο παιχνίδι

en: Manually accept opponent
el: Χειροκίνητη αποδοχή αντιπάλου

en: <b>Options</b>
el: <b>Επιλογές</b>

en: window1
el: παράθυρο1

en: 0 of 0
el: 0 από 0

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: _Previous
el: _Προηγούμενο

en: _Next
el: _Επόμενο

en: New Game
el: Νέο Παιχνίδι

en: _Start Game
el: Έ_ναρξη Παιχνιδιού

en: Clear
el: Καθάρισμα

en: <b>Players</b>
el: <b>Παίκτες</b>

en: _Untimed
el: _Χωρίς χρόνο

en: _Play Normal chess
el: _Παίξτε Κανονικό σκάκι

en: Play Fischer Random chess
el: Παίξτε σκάκι τύπου Τυχαίο του Φίσερ

en: Play Losers chess
el: Παίξτε σκάκι τύπου Losers

en: <b>Open Game</b>
el: <b>Ανοιχτό Παιχνίδι</b>

en: <b>Initial Position</b>
el: <b>Αρχική Θέση</b>

en: Quit PyChess
el: Έξοδος PyChess

en: Close _without Saving
el: Κλείσιμο _χωρίς αποθήκευση

en: _Save %d documents
el: _Αποθήκευση %d αρχείων

en: _Opponent:
el: _Αντίπαλος:

en: _Your Color:
el: _Το Χρώμα Σου

en: <b>_Start Game</b>
el: <b>_Έναρξη Παρτίδας</b>

en: Tip Of The day
el: Συμβουλή της ηΗ

en: Welcome
el: Καλώς ορίσατε

en: Open Game
el: 'Ανοιγμα Παιχνιδιού

en: Chess Game
el: Παρτίδα Σκακιού

en: Local Event
el: Τοπικό Γεγονός

en: min
el: λεπτ

en: sec
el: δευτ

en: Pawn
el: Πιόνι

en: P
el: Πι

en: N
el: Ι

en: R
el: Πυ

en: Q
el: Β

en: K
el: Πα

en: The game ended in a draw
el: Το παιχνίδι έληξε σε ισοπαλία

en: The reason is unknown
el: Ο λόγος είναι άγνωστος

en: Asymmetric Random
el: Τυχαίο Ασυμμετρικό

en: All white
el: Ολόλευκο

en: Corner
el: Γωνία

en: Fischer Random
el: Τυχαίο Φίσερ

en: Normal
el: Κανονικό

en: Random
el: Τυχαίο

en: Upside Down
el: Πάνω Κάτω

en: Team Account
el: Λογαριασμός Ομάδας

en: of
el: από

en: Abort
el: Ακύρωση

en: Offer Rematch
el: Πρόταση Επανάληψης

en: Play Rematch
el: Παίξτε Επανάληψη

en: Undo one move
el: Αναίρεση μιας κίνησης

en: Undo two moves
el: Αναίρεση δύο κινήσεων

en: Human Being
el: Άνθρωπος

en: Minutes:
el: Λεπτά:

en: Gain:
el: Κέρδος

en:  chess
el:  σκάκι

en: Setup Position
el: Καθορισμός Θέσης

en: Enter Game
el: Εισαγωγή στο Παιχνίδι

en: Open Sound File
el: Άνοιγμα Αρχείου Ήχου

en: No sound
el: Χωρίς ήχο

en: Beep
el: Ηχητικό σήμα

en: Select sound file...
el: Επιλογή αρχείου ήχου...

en: and
el: και

en: Round
el: Γύρος

en: Clock
el: Ρολόι

en: Type
el: Τύπος

en: Date/Time
el: Ημερομηνία/Ώρα

en: Chat
el: Συζήτηση

en: Email
el: Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο

en: Name
el: Όνομα

en:  min
el:  λεπτ

en: Detect type automatically
el: Αυτόματος εντοπισμός τύπου

en: Save Game
el: Αποθήκευση παιχνιδιού

en: <big><b>Unable to save file '%s'</b></big>
el: <big><b>Αδύνατη η αποθήκευση του αρχείου '%s'</b></big>

en: _Replace
el: _Αντικατάσταση

en: File exists
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη

en: vs.
el: εναντίων

en: _Save %d document | _Save %d documents
el[0]: _Αποθήκευση %d αρχείου
el[1]: _Αποθήκευση %d αρχείων

en: All Chess Files
el: Αρχεία Σκακιού

en: Add comment
el: Προσθήκη σχολίου

en: Edit comment
el: Επεξεργασία σχολίου

en: Analysis by %s
el: Ανάλυση από %s

en: Threat analysis by %s
el: Ανάλυση απειλών από %s

en: Mate in %d
el: Ματ σε %d

en: Comments
el: Σχόλια

en: Move History
el: Ιστορικό Κινήσεων

en: Score
el: Βαθμολογία
