pychess - en to fi translation catalogue (731 entries)

en: _Game
fi: _Peli

en: _New Game
fi: _Uusi peli

en: Play _Internet Chess
fi: Pelaa shakkia internetissä

en: _Load Game
fi: _Lataa peli

en: Load _Recent Game
fi: Lataa äskettäinen peli

en: _Save Game
fi: Tallenna peli

en: Save Game _As
fi: Tallenna peli -na:

en: _Export Position
fi: Vie asema

en: Player _Rating
fi: Pelaajan vahvuusluku

en: _Analyze Game
fi: Analysoi peli

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Copy PGN
fi: _Kopioi PGN

en: _Copy FEN
fi: _Kopioi FEN

en: _Engines
fi: _Shakkimoottorit

en: _Actions
fi: _Toiminnot

en: Offer _Abort
fi: Ehdota pelin keskeyttämistä

en: Offer Ad_journment
fi: Ehdota pelin lykkäämistä

en: Offer _Draw
fi: Ehdota tasapeliä

en: Offer _Pause
fi: Ehdota taukoa

en: Offer _Resume
fi: Ehdota pelin jatkamista

en: Offer _Undo
fi: Ehdota kumoamista

en: _Call Flag
fi: Vaadi voittoa ajan loppumisen nojalla

en: R_esign
fi: Luovuta

en: Ask to _Move
fi: Pyydä siirtämään

en: Auto Call _Flag
fi: Vaadi automaattisesti voittoa ajan loppumisen nojalla

en: _View
fi: _Näytä

en: _Rotate Board
fi: _Käännä lauta

en: _Fullscreen
fi: _Kokoruututila

en: Leave _Fullscreen
fi: Poistu kokoruututilasta

en: _Show Sidepanels
fi: _Näytä sivuikkunat

en: _Log Viewer
fi: _Loki

en: _Help
fi: _Apua

en: About Chess
fi: Tietoa shakista

en: How to Play
fi: Miten pelata

en: Tip of the Day
fi: Päivän vihje

en: Translate PyChess
fi: Käännä PyChess-ohjelmaa

en: Chess client
fi: Shakkipääte

en: Preferences
fi: Asetukset

en: The displayed name of the first human player, e.g., John.
fi: Ensimmäisen pelaajan nimi esim. John

en: <b>Name of _first human player:</b>
fi: <b>Ensimmäisen pelaajan nimi:</b>

en: The displayed name of the guest player, e.g., Mary.
fi: Tuntemattoman pelaajan nimi esim. Mary

en: <b>Name of s_econd human player:</b>
fi: <b>Toisen pelaajan nimi:</b>

en: _Hide tabs when only one game is open
fi: _Piilota välilehdet, kun yksi peli on auki

en: If set, this hides the tab in the top of the playing window, when it is not needed.
fi: Piilota peli-ikkunan yllä oleva välilehti tarvittaessa.

en: _Use main app closer [x] to close all games
fi: _Käytä yleistä rastia [x] sulkeaksesi kaikki pelit.

en: If set, clicking on main application window closer first time it closes all games.
fi: Pääikkunan sulkeminen ensimmäisellä kerralla sulkee kaikki pelit.

en: Auto _rotate board to current human player
fi: Käännä lauta automaattisesti nykyiselle pelaajalle.

en: If set, the board will turn after each move, to show the natural view for the current player.
fi: Jos valittuna, lauta kääntyy joka siirron jälkeen näyttäen pelivuorossa olevan pelaajan näkymän.

en: If set, pawn promotes to queen without promotion dialog selection.
fi: Sotilas korottuu kuningattareksi ilman valintaikkunaa.

en: Face _to Face display mode
fi: "Kasvotusten"-näyttö

en: If set, the black pieces will be head down, suitable for playing against friends on mobile devices.
fi: Mustan nappulat käännettyinä, sopii pelattaessa mobiililaitteilla.

en: Show _captured pieces
fi: Näytä lyödyt nappulat

en: If set, the captured figurines will be shown next to the board.
fi: Näytä lyödyt nappulat laudan vieressä.

en: Prefer figures in _notation
fi: Käytä nappuloiden symbolista merkintää notaatiossa

en: If set, PyChess will use figures to express moved pieces, rather than uppercase letters.
fi: PyChess käyttää symboleja siirtojen merkintään isojen kirjaimien sijaan.

en: Colorize analyzed moves
fi: Värjää analysoidut siirrot

en: If set, PyChess will colorize suboptimal analyzed moves with red.
fi: PyChess värjää analysoidut ala-arvoiset siirrot punaisella.

en: Show elapsed move times
fi: Näytä siirtoihin kuluneet ajat

en: If set, the elapsed time that a player used for the move is shown.
fi: Näytä pelaajan siirtoon kulunut aika.

en: Show evaluation values
fi: Näytä arviointi

en: If set, the hint analyzer engine evaluation value is shown.
fi: Jos valittuna, vihjeanalysaattorin arvo näytetään.

en: Show FICS game numbers in tab labels
fi: Näytä FICS-pelien numerot välilehdissä

en: If set, FICS game numbers in tab labels next to player names are shown.
fi: FICS-pelien numerot näytetään välilehdissä pelaajien nimien vieressä.

en: <b>General Options</b>
fi: <b>Yleiset valinnat</b>

en: F_ull board animation
fi: Laudan täysi elävöittäminen

en: Animate pieces, board rotation and more. Use this on fast machines.
fi: Elävöi nappulat, laudan kääntö ja muu. Käytä vain tehokkailla laitteilla.

en: Only animate _moves
fi: Elävöi vain siirrot

en: Only animate piece moves.
fi: Elävöi vain upseereiden siirrot.

en: No _animation
fi: Ei elävöintiä.

en: Never use animation. Use this on slow machines.
fi: Älä koskaan käytä elävöintiä. Käytä hitailla laitteilla.

en: <b>Animation</b>
fi: <b>Animointi</b>

en: _General
fi: Yleiset

en: Use opening _book
fi: Käytä avauskirjaa

en: If set, PyChess will suggest best opening moves on hint panel.
fi: Jos valittuna, PyChess näyttää parhaat avaussiirrot Vihjeet-ikkunassa.

en: Polyglot book file:
fi: Polyglot-kirjatiedosto:

en: Use _local tablebases
fi: Käytä paikallisia loppupelitaulukoita

en: If set, PyChess will show game results for different moves in positions containing 6 or less pieces.
    You can download tablebase files from:
    http://www.olympuschess.com/egtb/gaviota/
fi: PyChess näyttää pelin lopputulokset eri siirroille asemissa, joissa on 6 tai vähemmän nappuloita.
    Voit ladata loppupelitaulukot osoitteessa:
    http://www.olympuschess.com/egtb/gaviota/

en: Gaviota TB path:
fi: Gaviota-loppupelitaulukoiden hakemistopolku:

en: Use _online tablebases
fi: Käytä internetin loppupelitaulukoita

en: If set, PyChess will show game results for different moves in positions containing 6 or less pieces.
    It will search positions from http://www.k4it.de/
fi: PyChess näyttää pelin lopputulokset eri siirroille asemissa, joissa on 6 tai vähemmän nappuloita.
    Se etsii asemia tietokannasta osoitteessa http://www.k4it.de/

en: <b>Opening, endgame</b>
fi: <b>Shakkiavaus, loppupeli</b>

en: Use _analyzer
fi: Käytä analysaattoria

en: The analyzer will run in the background and analyze the game. <b>This is necessary for the hint mode to work</b>
fi: Analysaattori laskee taustalla ja analysoi peliä. <b>Tämä vaaditaan, jotta vihjemoodi toimisi.</b>

en: Use _inverted analyzer
fi: Käytä vastapuolista analysoijaa

en: The inverse analyzer will analyze the game as if your opponent was to move. <b>This is necessary for the spy mode to work</b>
fi: Vasta-analysaattori analysoi peliä vastustajan puolelta vastustajan siirtovuorolla. <b>Tämä vaaditaan, jotta tarkkailumoodi toimisi.</b>

en: Maximum analysis time in seconds:
fi: Maksimi analysointiaika sekunneissa:

en: <b>Analyzing</b>
fi: <b>Analysointi</b>

en: _Hints
fi: _Vihjeet

en: Uninstall
fi: Poista asennus

en: Ac_tive
fi: Toiminnassa

en: <b>Installed Sidepanels</b>
fi: <b>Asetetut sivuikkunat</b>

en: Side_panels
fi: Sivuikkunat

en: <b>Welcome screen</b>
fi: <b>Aloitusruutu</b>

en: Light Squares :
fi: Valkeat ruudut:

en: Dark Squares :
fi: Mustat ruudut:

en: Sho_w cords
fi: Näytä laudan koordinaatit

en: If set, the playing board will display labels and ranks for each chess field. These are usable in chess notation.
fi: Näytä pelilaudan linjat ja rivit. Tästä on hyötyä siirtojen merkinnässä.

en: <b>Chess Sets</b>
fi: <b>Shakkisetit</b>

en: Themes
fi: Teemat

en: _Use sounds in PyChess
fi: Käytä ääniä

en: A player _checks:
fi: Pelaaja shakkaa:

en: A player _moves:
fi: Pelaaja siirtää:

en: Game is _drawn:
fi:  Peli päättyy tasan:

en: Game is _lost:
fi: Peli päättyy häviöön:

en: Game is _won:
fi: Peli päättyy voittoon:

en: A player c_aptures:
fi: Pelaaja lyö nappulan:

en: Game is _set-up:
fi: Aloitustilanne:

en: _Observed moves:
fi: Suoritetut siirrot:

en: Observed _ends:
fi: Suoritettu siirto lopettaa pelin:

en: Short on _time:
fi: Aikapula:

en: _Invalid move:
fi: Laiton siirto:

en: Activate alarm when _remaining sec is:
fi: Aktivoi hälytys, kun sekunteja on jäljellä:

en: <b>Play Sound When...</b>
fi: <b>Soita äänimerkki, kun...</b>

en: _Sounds
fi: _Äänet

en: Save files to:
fi: Tallenna tiedostot polkuun:

en: Use name format:
fi: Käytä nimen formaattina:

en: Names:  #n1, #n2
fi: Nimet: #n1, #n2

en: Year, month, day: #y, #m, #d
fi: Vuosi, kuukausi, päivä: #v, #k, #p

en: Save elapsed move _times
fi: Tallenna siirtoihin kuluneet ajat

en: Save analyzing engine _evaluation values
fi: Tallenna analysoivan moottorin arvioinnit

en: Save _own games only
fi: Tallenna vain omat pelit

en: Save
fi: Tallenna

en: Promotion
fi: Korotus

en: Queen
fi: Kuningatar

en: Rook
fi: Torni

en: Bishop
fi: Lähetti

en: Knight
fi: Ratsu

en: King
fi: Kuningas

en: Default
fi: Oletus

en: Knights
fi: Ratsut

en: Game information
fi: Pelitiedot

en: Site:
fi: Paikka:

en: Black:
fi: Musta:

en: Round:
fi: Kierros:

en: White:
fi: Valkoinen:

en: Event:
fi: Tapahtuma:

en: Manage engines
fi: Hallitse shakkimoottoreita

en: Command:
fi: Komento:

en: Protocol:
fi: Protokolla:

en: Parameters:
fi: Parametrit:

en: Engines use uci or xboard communication protocol to talk to the GUI.
    If it can use both  you can set here which one you like.
fi: Shakkimooottorit käyttävät uci- tai xboard kommunikointiprotokollaa keskutellakseen GUI:n kanssa.
    Jos moottori toimii molempina, voit valita tässä tyypin.

en: Working directory:
fi: Työhakemisto:

en: The directory where the engine will be started from.
fi: Hakemisto, mistä shakkimoottori käynnistetään.

en: White
fi: Valkea

en: Black
fi: Musta

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Date
fi: Päiväys

en: Site
fi: Paikka

en: Result
fi: Tulos

en: Variant
fi: Shakkivariantti

en: Side to move
fi: Puoli siirtovuorossa

en: Analyze game
fi: Analysoi peli

en: Use analyzer:
fi: Käytä analysaattoria:

en: If the analyzer finds a move where the evaluation difference (the difference between the evaluation for the move it thinks is the best move and the evaluation for the move made in the game) exceeds this value, it will add an annotation for that move (consisting of the engine's Principal Variation for the move) to the Annotation panel
fi: Jos analysaattori löytää siirron, jonka arviointiero ( ero sen löytämän parhaan siirron ja pelatun siirron välillä) ylittää tämän arvon, se lisää kommentin kyseiselle siirrolle (koostuen moottorin päämuunnelman siirrosta) kommentti-ikkunaan.

en: Variation annotation creation threshold in centipawns:
fi: Muunnelman kommentoinnin luomisen kynnysarvo senttisotilaina:

en: Analyze from current position
fi: Analysoi nykyasemasta

en: Analyze black moves
fi: Analysoi mustan siirrot

en: Analyze white moves
fi: Analysoi valkean siirrot

en: Add threatening variation lines
fi: Lisää uhkaavat muunnelmat

en: <big><b>PyChess is discovering your engines. Please wait.</b></big>
fi: <big><b>PyChess tutkii käytettävissä olevia shakkimoottoreita. Odota hetki.</b></big>

en: PyChess - Connect to Internet Chess
fi: PyChess - Yhdistä internet-peliin

en: _Password:
fi: Salasana:

en: _Name:
fi: Nimi:

en: Log on as _Guest
fi: Kirjaudu _vierailijana

en: Host:
fi: Isäntä:

en: Challenge: <Player>
fi: Haasta:<Player>

en: Send Challenge
fi: Lähetä haaste

en: <big>Challenge:</big>
fi: <big>Haaste:</big>

en: Lightning:
fi: Salama:

en: Standard:
fi: Vakio:

en: Blitz:
fi: Pikashakki:

en: 2 min, Fischer Random, Black
fi: 2 min, Shakki960, Musta

en: 10 min + 6 sec/move, White
fi: 10 min + 6 s/siirto, Valkoinen

en: _Clear Seeks
fi: PyChess - Internet Chess: FICS

en: _Accept
fi: Hyväksy

en: _Decline
fi: Kieltäydy

en: Send all seeks
fi: Lähetä kaikki haut

en: Send seek
fi: Lähetä haku

en: Create Seek
fi: Luo haku

en: Standard
fi: Vakio

en: Blitz
fi: Pikashakki

en: Lightning
fi: Salama

en: Computer
fi: Tietokone

en: _Seeks / Challenges
fi: Haut / Haasteet

en: Time
fi: Aika

en: 0 Players Ready
fi: 0 Pelaajaa valmiina

en: Challenge
fi: Haaste

en: Observe
fi: Tarkkaile peliä

en: Start Private Chat
fi: Aloita yksityinen keskustelu

en: Registered
fi: Rekisteröitynyt

en: Guest
fi: Vieras

en: Titled
fi: Tittelöity

en: _Player List
fi: Pelaajalista

en: _Game List
fi: Pelilista

en: _My games
fi: Omat pelit

en: Offer A_bort
fi: Ehdota keskeyttämistä

en: Examine
fi: Tutki

en: Pre_view
fi: Esikatselu

en: _Archived
fi: Arkistoitu

en: Edit Seek
fi: Muokkaa hakua

en: Untimed
fi: Ei aikarajoitusta

en: Minutes:
fi: Minuutit:

en:    Gain:
fi: Ansio:

en: Time control:
fi: Peliaika:

en: <b>Time Control</b>
fi: <b>Peliaika</b>

en: Don't care
fi: Älä välitä

en: Your strength:
fi: Vahvuutesi:

en: (Blitz)
fi: (Pikashakki)

en: Opponent's strength:
fi: Vastustajan vahvuus:

en: When this button is in the "locked" state, the relationship
    between "Opponent's strength" and "Your strength" will be
    preserved when
    a) your rating for the type of game sought has changed
    b) you change the variant or the time control
fi: Kun tämä on lukittuna, vastustajan ja sinun vahvuuslukujen suhde säilyy samana, kun
    a) vahvuuslukusi tietylle pelityypille muuttuu
    b) vaihdat shakkivarianttia tai peliaikaa

en: Center:
fi: Keskusta:

en: Tolerance:
fi: Toleranssi:

en: Hide
fi: Piilota

en: <b>Opponent Strength</b>
fi: <b>Vastustajan vahvuus</b>

en: <b>Your Color</b>
fi: <b>Värisi</b>

en: Play normal chess rules
fi: Pelaa normaalisäännöillä

en: Play
fi: Pelaa

en: <b>Chess Variant</b>
fi: <b>Shakkivariantti</b>

en: Rated game
fi: Rankattu peli

en: Manually accept opponent
fi: Hyväksy vastustaja manuaalisesti

en: <b>Options</b>
fi: <b>Valinnat</b>

en: window1
fi: ikkuna1

en: 0 of 0
fi: 0 0:sta

en: Search:
fi: Hae:

en: _Previous
fi: _Edellinen

en: _Next
fi: _Seuraava

en: New Game
fi: Uusi peli

en: _Start Game
fi: _Aloita peli

en: Copy FEN
fi: Kopioi FEN

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Paste FEN
fi: Liitä FEN

en: <b>Players</b>
fi: <b>Pelaajat</b>

en: _Untimed
fi: _Ei aikarajoitusta

en: Blitz:    5 min
fi: Pika: 5 min

en: Rapid:    15 min + 10 sec/move
fi: Nopea: 15 min + 10 s/siirto

en: Normal:   40 min + 15 sec/move
fi: Normaali: 40 min + 15s/siirto

en: _Play Normal chess
fi: _Pelaa normaalia shakkia

en: Play Fischer Random chess
fi: Pelaa Shakki960:a

en: Play Losers chess
fi: Pelaa häviäjän shakkia

en: <b>Open Game</b>
fi: <b>Avaa peli</b>

en: <b>Initial Position</b>
fi: <b>Aloitusasema</b>

en: <b>Enter Game Notation</b>
fi: <b>Syötä pelinotaatio</b>

en: Halfmove clock
fi: Puolisiirtojen laskuri

en: En passant line
fi: Ohestalyönnin erittely

en: Move number
fi: Siirtonumero

en: Black O-O
fi: Musta O-O

en: Black O-O-O
fi: Musta O-O-O

en: White O-O-O
fi: Valkea O-O-O

en: White O-O
fi: Valkea O-O

en: Quit PyChess
fi: Lopeta PyChess

en: Close _without Saving
fi: Sulje tallentamatta

en: _Save %d documents
fi: Tallenna %d dokumentit

en: <big><b>There are %d games with unsaved moves. Save changes before closing?</b></big>
fi: <big><b> %d pelissä on tallentamattomia siirtoja. Tallenna muutokset ennen sulkemista?</b></big>

en: Select the games you want to save:
fi: Valitse pelit, jotka haluat tallentaa:

en: If you don't save, new changes to your games will be permanently lost.
fi: Jos et tallenna, menetät tallentamattomat muutoksesi lopullisesti.

en: _Opponent:
fi: Vastustaja:

en: _Your Color:
fi: Värisi:

en: <b>_Start Game</b>
fi: <b>Aloita peli</b>

en: Auto login on startup
fi: Kirjaudu sisään automaattisesti käynnistettäessä

en: <b>_Connect to server</b>
fi: <b>Yhdistä palvelimeen</b>

en: Tip Of The day
fi: Päivän vihje

en: Show tips at startup
fi: Näytä vihjeet käynnistyksessä

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
fi: https://fi.wikipedia.org/wiki/Shakki

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Rules_of_chess
fi: https://fi.wikipedia.org/wiki/Shakki#S.C3.A4.C3.A4nn.C3.B6t

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Open Game
fi: Avaa peli

en: The engine %s reports an error:
fi: Shakkimoottori %s raportoi virheestä:

en: Your opponent has offered you a draw.
fi: Vastustajasi tarjoaa sinulle tasapeliä.

en: Your opponent has offered you a draw. If you accept this offer, the game will end with a score of 1/2 - 1/2.
fi: Vastustajasi tarjoaa tasapeliä. Jos hyväksyt, peli päättyy pistein 1/2 - 1/2.

en: Your opponent wants to abort the game.
fi: Vastustajasi haluaa keskeyttää pelin.

en: Your opponent has asked that the game be aborted. If you accept this offer, the game will end with no rating change.
fi: Vastustajasi pyytää pelin keskeyttämistä. Jos hyväksyt, peli päättyy ilman ranking-muutoksia.

en: Your opponent wants to adjourn the game.
fi: Vastustajasi haluaa keskeyttää pelin.

en: Your opponent has asked that the game be adjourned. If you accept this offer, the game will be adjourned and you can resume it later (when your opponent is online and both players agree to resume).
fi: Vastustajasi pyytää pelin lykkäystä. Jos hyväksyt, peli lykätään, ja voit jatkaa sitä myöhemmin ( kun vastustajasi on yhteydessä ja molemmat suostuvat jatkamaan).

en: Your opponent wants to undo %s move(s).
fi: Vastustajasi haluaa peruuttaa %s siirron (siirtoa).

en: Your opponent has asked that the last %s move(s) be undone. If you accept this offer, the game will continue from the earlier position.
fi: Vastustajasi haluaa peruuttaa %s siirron (siirtoa). Jos hyväksyt, peli jatkuu aikaisemmasta asemasta.

en: Your opponent wants to pause the game.
fi: Vastustajasi haluaa pitää tauon pelistä.

en: Your opponent has asked that the game be paused. If you accept this offer, the game clock will be paused until both players agree to resume the game.
fi: Vastustajasi haluaa pitää tauon pelistä. Jos hyväksyt, kello pysäytetään, kunnes molemmat pelaajat suostuvat jatkamaan peliä.

en: Your opponent wants to resume the game.
fi: Vastustajasi haluaa jatkaa peliä.

en: Your opponent has asked that the game be resumed. If you accept this offer, the game clock will continue from where it was paused.
fi: Vastustajasi haluaa jatkaa peliä. Jos hyväksyt, kello käynnistetään siitä, mihin se pysäytettiin.

en: The resignation
fi: Luovutus

en: The flag call
fi: Voiton vaatiminen ajan loppumisen nojalla

en: The draw offer
fi: Tasapelipyyntö

en: The abort offer
fi: Keskeytyspyyntö

en: The adjourn offer
fi: Lykkäyspyyntö

en: The pause offer
fi: Taukopyyntö

en: The resume offer
fi: Jatkopyyntö

en: The offer to switch sides
fi: Puolenvaihtopyyntö

en: The takeback offer
fi: Takaisinsiirto-pyyntö

en: resign
fi: luovuttaa

en: call your opponents flag
fi: vaadi voittoa ajan loppumisen nojalla

en: offer a draw
fi: ehdota tasapeliä

en: offer an abort
fi: ehdota keskeytystä

en: offer to adjourn
fi: ehdota lykkäystä

en: offer a pause
fi: ehdota taukoa

en: offer to resume
fi: ehdota jatkoa

en: offer to switch sides
fi: ehdota puolten vaihtoa

en: offer a takeback
fi: ehdota takaisinsiirtoa

en: ask your opponent to move
fi: pyydä vastustajaa siirtämään

en: Your opponent is not out of time.
fi: Vastustajalla on vielä aikaa jäljellä.

en: The clock hasn't been started yet.
fi: Kelloa ei ole vielä käynnistetty.

en: You can't switch colors during the game.
fi: Et voi vaihtaa värejä pelin aikana.

en: You have tried to undo too many moves.
fi: Yritit peruuttaa liian monta siirtoa.

en: Your opponent asks you to hurry!
fi: Vastustajasi pyytää sinua kiirehtimään!

en: Generally this means nothing, as the game is time-based, but if you want to             please your opponent, perhaps you should get going.
fi: Yleensä tällä ei ole väliä, koska peli perustuu ajankäyttöön, mutta jos haluat miellyttää vastustajaasi, olisi ehkä aika panna töpinäksi.

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Decline
fi: Kieltäydy

en: %s was declined by your opponent
fi: Vastustajasi hylkäsi %s

en: Resend %s?
fi: Lähetä uudelleen %s?

en: Resend
fi: Lähetä uudelleen

en: %s was withdrawn by your opponent
fi: Vastustajasi vetäytyi %s

en: Your opponent seems to have changed their mind.
fi: Vastustajasi vaikuttaa vaihtaneen mieltään.

en: Unable to accept %s
fi: Kykenemätön hyväksymään %s

en: Probably because it has been withdrawn.
fi: Todennäköisesti, koska se on peruttu.

en: %s returns an error
fi: %s tuottaa virheen

en: Game shared at
fi: Peli jaetaan osoitteessa

en: (Link is available on clipboard.)
fi: (Linkki saatavissa leikepöydällä.)

en: Chess Position
fi: Shakkiasema

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Simple Chess Position
fi: Yksinkertainen shakkiasema

en: The game can't be loaded, because of an error parsing FEN
fi: Peliä ei voi ladata, koska FEN-jäsennyksessä on virhe.

en: Chess Game
fi: Shakkipeli

en: Invalid move.
fi: Laiton siirto.

en: The game can't be read to end, because of an error parsing move %(moveno)s '%(notation)s'.
fi: Peliä ei voi lukea loppuun, koska siirrossa %(moveno)s '%(notation)s' tapahtui virhe.

en: The move failed because %s.
fi: Siirto epäonnistui %s johdosta.

en: Error parsing move %(moveno)s %(mstr)s
fi: Virhe siirron %(moveno)s %(mstr)s jäsennyksessä

en: Png image
fi: Png-kuva

en: Destination Host Unreachable
fi: Verkkoyhteysongelma

en: Died
fi: Kaatunut

en: Local Event
fi: Paikallinen tapahtuma

en: Local Site
fi: Paikallinen sijainti

en: sec
fi: s

en: <b>New version %s is available!</b>
fi: <b>Uusi versio %s saatavilla!</b>

en: Pawn
fi: Sotilas

en: The game ended in a draw
fi: Peli päättyi tasan

en: %(white)s won the game
fi: %(white)s voitti pelin

en: %(black)s won the game
fi: %(black)s voitti pelin

en: The game has been killed
fi: Peli on tuhottu

en: The game has been adjourned
fi: Peli on lykätty

en: The game has been aborted
fi: Peli on keskeytetty

en: Because neither player has sufficient material to mate
fi: Koska kummallakaan pelaajalla ei riittävästi materiaalia matittamiseen.

en: Because the same position was repeated three times in a row
fi: Koska sama asema toistui kolme kertaa peräkkäin.

en: Because the last 50 moves brought nothing new
fi: Koska viimeiseen 50 siirtoon ei tapahtunut mitään uutta

en: Because both players ran out of time
fi: Koska molemmilta pelaajilta loppui aika

en: Because %(mover)s stalemated
fi: Koska %(mover)s aiheutti pattitilanteen

en: Because both players agreed to a draw
fi: Koska molemmat pelaajat suostuivat tasapeliin

en: Because of adjudication by an admin
fi: Koska ylläpitäjä tuomitsi pelin

en: Because the game exceed the max length
fi: Koska peli ylitti maksimipituuden

en: Because %(white)s ran out of time and %(black)s has insufficient material to mate
fi: Koska %(white)s aika loppui ja %(black)s on riittämätön materiaali mattiin

en: Because %(black)s ran out of time and %(white)s has insufficient material to mate
fi: Koska %(black)s aika loppui ja %(white)s on riittämätön materiaali mattiin

en: Because both players have the same amount of pieces
fi: Koska molemmilla pelaajilla on sama määrä nappuloita

en: Because %(loser)s resigned
fi: Koska %(loser)s luovutti

en: Because %(loser)s ran out of time
fi: Koska %(loser)s käytti ajan loppuun

en: Because %(loser)s was checkmated
fi: Koska %(loser)s matitettiin

en: Because %(loser)s disconnected
fi: Koska %(loser)s katkaisi yhteyden

en: Because %(winner)s has fewer pieces
fi: Koska %(winner)s on vähemmän nappuloita

en: Because %(winner)s lost all pieces
fi: Koska %(winner)s menetti kaikki nappulansa

en: Because %(loser)s king exploded
fi: Koska %(loser)s kuningas räjähti

en: Because %(winner)s king reached the center
fi: Koska %(winner)s saavutti keskustan

en: Because %(winner)s was giving check 3 times
fi: Koska %(winner)s shakkasi 3 kertaa

en: Because a player lost connection
fi: Koska pelaaja menetti yhteyden

en: Because both players agreed to an adjournment
fi: Koska molemmat pelaajat suostuivat lykkäykseen

en: Because the server was shut down
fi: Koska palvelin suljettiin

en: Because a player lost connection and the other player requested adjournment
fi: Koska pelaaja menetti yhteyden ja toinen pyysi lykkäystä

en: Because %(black)s lost connection to the server and %(white)s requested adjournment
fi: Koska %(black)s menetti yhteyden palvelimeen ja %(white)s pyysi lykkäystä

en: Because %(white)s lost connection to the server and %(black)s requested adjournment
fi: Koska %(white)s menetti yhteyden palvelimeen ja %(black)s pyysi lykkäystä

en: Because %(white)s lost connection to the server
fi: Koska %(white)s menetti yhteyden palvelimeen

en: Because %(black)s lost connection to the server
fi: Koska %(black)s menetti yhteyden palvelimeen

en: Because of adjudication by an admin. No rating changes have occurred.
fi: Koska ylläpitäjä tuomitsi pelin, rankingeissa ei tapahtunut muutoksia.

en: Because both players agreed to abort the game. No rating changes have occurred.
fi: Koska molemmat pelaajat suostuivat pelin keskeyttämiseen, Rankingeissa ei tapahtunut muutoksia.

en: Because of courtesy by a player. No rating changes have occurred.
fi: Koska pelaaja myöntyi, rankingeissa ei tapahtunut muutoksia.

en: Because a player aborted the game. Either player can abort the game without       the other's consent before the second move. No rating changes have occurred.
fi: Koska pelaa keskeytti pelin, kumpikin pelaaja voi keskeyttää pelin ilman toisen hyväksyntää ennen toista siirtoa. Rankingeissa ei tapahdu muutoksia.

en: Because a player disconnected and there are too few moves to warrant adjournment. No rating changes have occurred.
fi: Koska pelaaja katkaisi yhteyden, ja liian vähän siirtoja lykkäyksen takaamiseksi, rankingeissa ei tapahtunut muutoksia.

en: Because the server was shut down. No rating changes have occurred.
fi: Koska palvelin suljettiin, rankingeissa ei tapahtunut muutoksia.

en: Because the %(white)s engine died
fi: Koska %(white)s shakkimoottori kaatui

en: Because the %(black)s engine died
fi: Koska %(black)s shakkimoottori kaatui

en: Because the connection to the server was lost
fi: Koska yhteys palvelimeen menetettiin.

en: The reason is unknown
fi: Tuntematon syy

en: Makruk
fi: Thaimaalainen shakki

en: Cambodian: http://www.khmerinstitute.org/culture/ok.html
fi: Kambodžalainen: http://www.khmerinstitute.org/culture/ok.html

en: Cambodian
fi: Kambodžalainen

en: Blindfold
fi: Sokko

en: Hidden pawns
fi: Piilotetut sotilaat

en: Hidden pieces
fi: Piilotetut nappulat

en: All white
fi: Kaikki valkeat

en: Bughouse
fi: Tandemshakki

en: Corner
fi: Nurkka

en: Fischer Random
fi: FischerRandom-shakki

en: Bringing your king legally to the center (e4, d4, e5, d5) instantly wins the game!
    Normal rules apply in other cases and checkmate also ends the game.
fi: Tuomalla kuningas laillisesti keskustaan (e4, d4, e5, d5) voitaa pelin välittömästi!
    Normaalit säännöt pätevät muissa tapauksissa ja myös matti päättää pelin.

en: One player starts with one less knight piece
fi: Toinen pelaaja aloittaa yhtä ratsua vähemmällä

en: Knight odds
fi: Ratsutasoitus

en: Losers
fi: Häviäjän

en: Normal
fi: Normaali

en: One player starts with one less pawn piece
fi: Toinen pelaaja aloittaa yhden sotilaan häviöllä

en: Pawn odds
fi: Sotilastasoitus

en: Pawns Passed
fi: Vapaasotilaat

en: Pawns Pushed
fi: Siirretyt sotilaat

en: One player starts with one less queen piece
fi: Toinen pelaaja aloittaa kuningatarta vähemmällä

en: Queen odds
fi: Kuningatartasoitus

en: Random
fi: Satunnainen

en: One player starts with one less rook piece
fi: Toinen pelaaja aloittaa yhtä tornia vähemmällä

en: Rook odds
fi: Tornitasoitus

en: Suicide
fi: Itsemurha

en: Win by giving check 3 times
fi: Voitto shakkaamalla 3 kertaa

en: Upside Down
fi: Ylösalaisin

en: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/1: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * In this variant both sides have the same set of pieces as in normal chess.
    * The white king starts on d1 or e1 and the black king starts on d8 or e8,
    * and the rooks are in their usual positions.
    * Bishops are always on opposite colors.
    * Subject to these constraints the position of the                  pieces on their first ranks is random.
    * Castling is done similarly to normal chess:
    * o-o-o indicates long castling and o-o short castling.
fi: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/1: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * In this variant both sides have the same set of pieces as in normal chess.
    * The white king starts on d1 or e1 and the black king starts on d8 or e8,
    * and the rooks are in their usual positions.
    * Bishops are always on opposite colors.
    * Subject to these constraints the position of the pieces on their first ranks is random.
    * Castling is done similarly to normal chess:
    * o-o-o indicates long castling and o-o short castling.

en: The connection was broken - got "end of file" message
fi: Yhteys katkaistiin - saatiin viesti "end of file"

en: '%s' is not a registered name
fi: '%s' ei ole rekisteröity nimi

en: Sorry '%s' is already logged in
fi: Pahoittelen, '%s' on jo kirjautunut sisään

en: '%s' is a registered name.  If it is yours, type the password.
fi: '%s' on rekisteröity nimi. Jos omistat sen, syötä salasana.

en: Connecting to server
fi: Yhdistetään palvelimeen

en: Logging on to server
fi: Kirjaudutaan palvelimeen

en: Setting up environment
fi: Ympäristön asettaminen

en: %(player)s is %(status)s
fi: %(player)s on %(status)s

en: not playing
fi: ei pelaa

en: Available
fi: Saatavilla

en: Playing
fi: Pelaamassa

en: Idle
fi: Toimeton

en: Examining
fi: Tutkimassa

en: Not Available
fi: Ei saatavilla

en: Running Simul Match
fi: Pyörittää simultaaniottelua

en: In Tournament
fi: Turnauksessa

en: Unrated
fi: Rankkaamaton

en: Rated
fi: Ranakattu

en:  + %d sec
fi: + %d s

en: %(player)s plays %(color)s
fi: %(player)s pelaa %(color)s

en: white
fi: valkea

en: black
fi: musta

en: This is a continuation of an adjourned match
fi: Tämä on lykätyn ottelun jatko

en: Opponent Rating
fi: Vastustajan vahvuusluku

en: Manual Accept
fi: Manuaalinen hyväksyntä

en: Private
fi: Yksityinen

en: Connection Error
fi: Yhteysvirhe

en: Log on Error
fi: Kirjautumisvirhe

en: Connection was closed
fi: Yhteys suljettiin

en: Address Error
fi: Osoitevirhe

en: Auto-logout
fi: Automaattinen uloskirjautuminen

en: You have been logged out because you were idle more than 60 minutes
fi: Sinut on kirjattu ulos, koska olit toimeton yli 60 minuuttia.

en: Guest logins disabled by FICS server
fi: FICS esti sisäänkirjautumisen vieraana

en: Examined
fi: Tutkittu

en: Other
fi: Muu

en: Administrator
fi: Ylläpitäjä

en: Blindfold Account
fi: Sokko-tunnus

en: Team Account
fi: Joukkue-tunnus

en: Unregistered
fi: Rekisteröitymätön

en: Chess Advisor
fi: Shakkineuvoja

en: Service Representative
fi: Palvelun edustaja

en: Tournament Director
fi: Turnauksen johtaja

en: Grand Master
fi: Suurmestari

en: International Master
fi: Kansainvälinen mestari

en: FIDE Master
fi: FIDE-mestari

en: Woman Grand Master
fi: Naisten suurmestari

en: Woman International Master
fi: Naisten kansainvälinen mestari

en: Woman FIDE Master
fi: Naisten FIDE-mestari

en: Dummy Account
fi: Harjoitustunnus

en: <b><big>PyChess was unable to load your panel settings</big></b>
fi: <b><big>PyChess ei pystynyt lataamaan ikkuna-asetuksiasi</big></b>

en: Friends
fi: Ystävät

en: Admin
fi: Ylläpitäjä

en: More channels
fi: Enemmän kanavia

en: More players
fi: Enemmän pelaajia

en: Computers
fi: Tietokoneet

en: BlindFold
fi: Sokko

en: Guests
fi: Vieraat

en: Observers
fi: Katsojat

en: Pause
fi: Tauko

en: No conversation's selected
fi: Keskusteluja ei valittu

en: Loading player data
fi: Ladataan pelaajan tietoja

en: Receiving list of players
fi: Vastaanotetaan pelaajalistaa

en: of
fi: :sta

en: You have opened no conversations yet
fi: Et ole avannut vielä yhtään keskuteluja

en: Only registered users may talk to this channel
fi: Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat puhua tällä kanavalla

en: Game analyzing in progress...
fi: Pelin analysointi käynnissä...

en: Do you want to abort it?
fi: Haluatko keskeyttää?

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Select engine
fi: Valitse shakkimoottori

en: Executable files
fi: Suoritettavat tiedostot

en: <big><b>Unable to add %s</b></big>
fi: <big><b>Ei pysty lisäämään %s</b></big>

en: There is something wrong with this executable
fi: Suoritettavassa tiedostossa on jotain vikaa

en: Select working directory
fi: Valitse työhakemisto

en:  invalid engine move: %s
fi: Laiton moottorin siirto:  %s

en: Offer Rematch
fi: Tarjoa uusintaottelua

en: Observe %s
fi: Seuraa %s

en: Play Rematch
fi: Pelaa uusintaottelu

en: Undo one move
fi: Ota yksi siirto takaisin

en: Undo two moves
fi: Ota kaksi siirtoa takaisin

en: You sent an abort offer
fi: Lähetit keskeytyspyynnön

en: You sent an adjournment offer
fi: Lähetit lykkäyspyynnön

en: You sent a draw offer
fi: Lähetit tasapelipyynnön

en: You sent a pause offer
fi: Lähetit taukopyynnön

en: You sent a resume offer
fi: Lähetit jatkopyynnön

en: You sent an undo offer
fi: Lähetit peruutuspyynnön

en: You asked your opponent to move
fi: Pyysit vastustajaasi siirtämään

en: You sent flag call
fi: Lähetit merkkilipun tarkistuksen

en: <big><b>Engine, %s, has died</b></big>
fi: <big><b>Shakkimoottori, %s, kaatui</b></big>

en: PyChess has lost connection to the engine, probably because it has died.
    
                 You can try to start a new game with the engine, or try to play against another one.
fi: PyChess kadotti yhteyden moottoriin todennäköisesti kaatumisen johdosta.
    
    Voit aloittaa uuden pelin moottorin kanssa tai pelata toista vastaan.

en: This game can be automatically aborted without rating loss because                       there has not yet been two moves made
fi: Tämä peli voidaan keskeyttää automaattisesti ilman rankingin menetystä, koska kahta siirtoa ei ole vielä tehty.

en: Offer Abort
fi: Ehdota keskeytystä

en: Your opponent must agree to abort the game because there                       has been two or more moves made
fi: Vastustajasi täytyy suostua pelin keskeyttämiseen, koska kaksi tai enemmän siirtoa on tehty.

en: This game can not be adjourned because one or both players are guests
fi: Tätä peliä ei voi lykätä, koska toinen tai kummatkin pelaajat ovat vieraita.

en: Claim Draw
fi: Vaadi tasapeliä

en: Resume
fi: Jatka

en: Offer Pause
fi: Ehdota taukoa

en: Offer Resume
fi: Ehdota jatkoa

en: Undo
fi: Peruuta

en: Offer Undo
fi: Ehdota peruutusta

en:  has lagged for 30 seconds
fi: on laahannut 30 sekuntia

en:  is lagging heavily but hasn't disconnected
fi: laahaa pahasti, mutta ei ole katkaissut yhteyttä

en: Continue to wait for opponent, or try to adjourn the game?
fi: Jatka vastustajan odottamista tai yritä lykätä peliä?

en: Wait
fi: Odota

en: Adjourn
fi: Lykkää

en: Jump to initial position
fi: Siirry aloitusasemaan

en: Step back one move
fi: Siirry takaisin yksi siirto

en: Go back to the main line
fi: Siirry takaisin päämuunnelmaan

en: Step forward one move
fi: Siirry eteenpäin yksi siirto

en: Jump to latest position
fi: Siirry viimeisimpään asemaan

en: Human Being
fi: Ihminen

en: Minutes:
fi: Minuuttia:

en: Gain:
fi: Ansio:

en: Rapid
fi: Nopea

en: Odds
fi: Tasoitus

en: Other (standard rules)
fi: Muut (standardisäännöt)

en: Other (non standard rules)
fi: Muut (ei-standardit säännöt)

en: Asian variants
fi: Aasialaiset variantit

en:  chess
fi: shakki

en: Setup Position
fi: Luo peliasema

en: Type or paste PGN game or FEN positions here
fi: Syötä tai liitä PGN-peli tai FEN-asemat täällä

en: Enter Game
fi: Liity peliin

en: Select book file
fi: Valitse kirjastotiedosto

en: Opening books
fi: Avauskirjat

en: Select Gaviota TB path
fi: Valitse Gaviota TB-polku

en: Open Sound File
fi: Avaa äänitiedosto

en: Sound files
fi: Äänitiedostot

en: No sound
fi: Ei ääniä

en: Beep
fi: Piippaus

en: Select sound file...
fi: Valitse äänitiedosto...

en: Undescribed panel
fi: Kuvailematon ikkuna

en: Select background image file
fi: Valitse taustakuvatiedosto

en: Images
fi: Kuvat

en: Select auto save path
fi: Valitse polku automaattitallennukselle

en: FEN needs 6 data fields. 
    
    %s
fi: FEN tarvitsee 6 tietokenttää.
    
    %s

en: FEN needs at least 2 data fields in fenstr. 
    
    %s
fi: FEN tarvitsee vähintään 2 tietokenttää fenstr:ssä.
    
    %s

en: Needs 7 slashes in piece placement field. 
    
    %s
fi: Tarvitaan 7 vinoviivaa nappulansijoituskentässä.
    
    %s

en: Active color field must be one of w or b. 
    
    %s
fi: Aktiivisen värikentän täytyy olla joko w tai b.
    
    %s

en: Castling availability field is not legal. 
    
    %s
fi: Linnoitusmahdollisuus-kenttä ei ole laillinen.
    
    %s

en: En passant cord is not legal. 
    
    %s
fi: Ohestalyöntikoordinaatti ei ole laillinen.
    
    %s

en: invalid promoted piece
fi: Laiton korotettu nappula

en: the move needs a piece and a cord
fi: Siirtoon tarvitaan nappula ja koordinaatti

en: the captured cord (%s) is incorrect
fi: Lyöty koordinaatti (%s) on virheellinen

en: the end cord (%s) is incorrect
fi: Loppukoordinaatti (%s) on virheellinen

en: and
fi: ja

en: draws
fi: pelaa tasan

en: mates
fi: matittaa

en: puts opponent in check
fi: vastustaja joutuu shakkiin

en: improves king safety
fi: parantaa kuninkaan suojausta

en: slightly improves king safety
fi: parantaa hieman kuninkaan suojausta

en: moves a rook to an open file
fi: siirtää tornin avoimelle linjalle

en: moves an rook to a half-open file
fi: siirtää tornin puoliavoimelle linjalle

en: moves bishop into fianchetto: %s
fi: sivustoi lähetin: %s

en: promotes a Pawn to a %s
fi: korottaa sotilaan %s:ksi

en: castles
fi: linnoittautuu

en: takes back material
fi: saa takaisin materiaalia

en: sacrifices material
fi: uhraa materiaalia

en: exchanges material
fi: vaihtaa materiaalia

en: captures material
fi: ottaa materiaalia

en: rescues a %s
fi: pelastaa %s

en: threatens to win material by %s
fi: uhkaa voittaa materiaalia %s

en: increases the pressure on %s
fi: lisää painostusta %s

en: defends %s
fi: puolustaa %s

en: pins an enemy %(oppiece)s on the %(piece)s at %(cord)s
fi: kiinnittää vihollisen %(oppiece)s %(piece)s:lla %(cord)s

en: White has a new piece in outpost: %s
fi: Valkealla on uusi upseeri etuvartiossa: %s

en: Black has a new piece in outpost: %s
fi: Mustalla on uusi upseeri etuvartiossa: %s

en: %(color)s has a new passed pawn on %(cord)s
fi: %(color)s:lla on uusi vapaasotilas %(cord)s

en: half-open
fi: puoliavoin

en: in the %(x)s%(y)s file
fi: Tiedostossa %(x)s%(y)s

en: in the %(x)s%(y)s files
fi: Tiedostoissa %(x)s%(y)s

en: %(color)s got a double pawn %(place)s
fi: %(color)s sai kaksoissotilaan %(place)s

en: %(color)s got new double pawns %(place)s
fi: %(color)s sai uudet kaksoissotilaat %(place)s

en: %(color)s got an isolated pawn in the %(x)s file | %(color)s got isolated pawns in the %(x)s files
fi[0]: %(color)s sai eristetyn sotilaan %(x)s linjalla
fi[1]: %(color)s sai eristetyt sotilaat %(x)s linjoilla

en: %s moves pawns into stonewall formation
fi: %s siirtää sotilaat kivimuurimuodostelmaan

en: %s can no longer castle
fi: %s ei voi enää linnoittautua

en: %s can no longer castle in queenside
fi: %s ei voi enää linnoittautua kuningattaren puolelle

en: %s can no longer castle in kingside
fi: %s ei voi enää linnoittautua kuninkaan puolelle

en: %(opcolor)s has a new trapped bishop on %(cord)s
fi: %(opcolor)s on uusi lähetti ansassa %(cord)s

en: develops a pawn: %s
fi: kehittää sotilaan: %s

en: brings a pawn closer to the backrow: %s
fi: tuo sotilaan lähemmäksi takariviä: %s

en: brings a %(piece)s closer to enemy king: %(cord)s
fi: tuo %(piece)s lähemmäksi vihollisen kuningasta: %(cord)s

en: develops a %(piece)s: %(cord)s
fi: kehittää %(piece)s: %(cord)s

en: places a %(piece)s more active: %(cord)s
fi: sijoittaa %(piece)s aktiivisemmin: %(cord)s

en: White should do pawn storm in right
fi: Valkean pitäisi tehdä sotilasrynnäkkö oikealla

en: Black should do pawn storm in left
fi: Mustan pitäisi tehdä sotilasrynnäkkö vasemmalla

en: White should do pawn storm in left
fi: Valkean pitäisi tehdä sotilasrynnäkkö vasemallla

en: Black should do pawn storm in right
fi: Mustan pitäisi tehdä sotilasrynnäkkö oikealla

en: Black has a rather cramped position
fi: Mustalla on ahdas asema

en: Black has a slightly cramped position
fi: Mustalla on hieman ahdas asema

en: White has a rather cramped position
fi: Valkealla on jokseenkin ahdas asema

en: White has a slightly cramped position
fi: Valkealla on hieman ahdas asema

en: Shout
fi: Huuda

en: Chess Shout
fi: Shakkihuuto

en: Unofficial channel %d
fi: Epävirallinen kanava %d

en: Games
fi: Pelit

en: W Elo
fi: V Elo

en: B Elo
fi: M Elo

en: Round
fi: Kierros

en: Archived
fi: Arkistoitu

en: Clock
fi: Kello

en: Type
fi: Tyyppi

en: Date/Time
fi: Päivämäärä/Aika

en:  with whom you have an adjourned <b>%(timecontrol)s</b> <b>%(gametype)s</b> game is online.
fi: jonka kanssa sinulla on lykätty <b>%(timecontrol)s</b> <b>%(gametype)s</b> peli on online.

en: Request Continuation
fi: Pyydä jatkoa

en: Examine Adjourned Game
fi: Tutki lykättyä peliä

en: Chat
fi: Keskustelu

en: Win
fi: Voitto

en: Draw
fi: Tasapeli

en: Loss
fi: Häviö

en: Best
fi: Paras

en: On FICS, your "Wild" rating encompasses all of the                         following variants at all time controls:
fi: FICS:ssa, sinun "Wild" ranking sisältää kaikki seuraavat variantit kaikilla peliajoilla:

en: Sanctions
fi: Sanktiot

en: Email
fi: Sähköposti

en: Spent
fi: Käytetty

en: online in total
fi: yhteensä online

en: Connecting
fi: Yhdistetään

en: Games running: %d
fi: Peliä käynnissä: %d

en: Assess
fi: Arvioi

en: Follow
fi: Seuraa

en: Name
fi: Nimi

en: Players: %d
fi: Pelaajat: %d

en: The chain button is disabled because you are logged in as a guest. Guests                 can't establish ratings, and the chain button's state has no effect when                 there is no rating to which to tie "Opponent Strength" to
fi: Ketjutusnappi on poistettu käytöstä, koska olet kirjautunut sisään vieraana. Vieraat eivät voi luoda rankingia, ja ketjutusnapin tilalla ei ole vaikutusta, kun ei ole mihin rankingia verrata vastustajan vahvuuslukua

en: Challenge:
fi: Haaste:

en: If set you can refuse players accepting your seek
fi: Valittuna voit kieltäytyä pelaajien hyväksymistä haasteistasi

en: This option is not applicable because you're challenging a player
fi: Tämä valinta ei ole käytettävissä, koska olet haastamassa pelaajaa

en: Edit Seek:
fi: Muokaa hakua:

en: %(minutes)d min + %(gain)d sec/move
fi: %(minutes)d min + %(gain)d s/siirto

en: Manual
fi: Ohjekirja

en: Any strength
fi: Mikä tahansa vahvuus

en: You can't play rated games because you are logged in as a guest
fi: Et voi pelata rankattuja pelejä, koska olet kirjautunut sisään vieraana.

en: You can't play rated games because "Untimed" is checked,
fi: Et voi pelata pisteytettyjä pelejä, koska "Ei aikarajoitusta" on valittuna,

en: and on FICS, untimed games can't be rated
fi: ja FICS:ssä aikarajoittamia pelejä ei voi pisteyttää

en: This option is not available because you're challenging a guest,
fi: Tämä valinta ei saatavilla, koska haastat vierasta,

en: and guests can't play rated games
fi: ja vieraat eivät voi pelata rankattuja pelejä

en: You can't select a variant because "Untimed" is checked,
fi: Et voi valita vaihtoehtoa, koska "Ei aikarajoitusta" on valittuna,

en: and on FICS, untimed games have to be normal chess rules
fi: ja FICS:ssä aikarajoittamattomissa peleissä tulee olla normaalit sakkisäännöt

en: Change Tolerance
fi: Muutoksen toleranssi

en: Effect on ratings by the possible outcomes
fi: Mahdollisten tulosten vaikutus rankingiin

en: Win:
fi: Voitto:

en: Draw:
fi: Tasapeli:

en: Loss:
fi: Häviö:

en: New RD:
fi: Uusi rankingpoikkeama

en: Active seeks: %d
fi: Aktiiviset haut: %d

en:  would like to resume your adjourned <b>%(time)s</b> <b>%(gametype)s</b> game.
fi: haluaisi jatkaa sinun lykättyä <b>%(time)s</b> <b>%(gametype)s</b> peliä.

en:  challenges you to a <b>%(time)s</b> %(rated)s <b>%(gametype)s</b> game
fi: haastaa sinut  <b>%(time)s</b> %(rated)s <b>%(gametype)s</b> peliin.

en:  where <b>%(player)s</b> plays <b>%(color)s</b>.
fi: , missä <b>%(player)s</b> plays <b>%(color)s</b>.

en: You have to set kibitz on to see bot messages here.
fi: Sinun pitää asettaa kibitz päälle nähdäksesi botin viestit täällä.

en: You may only have 3 outstanding seeks at the same time. If you want             to add a new seek you must clear your currently active seeks. Clear your seeks?
fi: Maksimissaan 3 hakua samalla kertaa. Jos haluat tehdä uuden haun, sinun täytyy tyhjentää aktiiviset haut. Tyhjennä haut?

en: You can't touch this! You are examining a game.
fi: Et voi koskea tähän! Olet tutkimassa peliä.

en:  has declined your offer for a match
fi: on kieltänyt ehdotuksesi uusintaotteluun

en:  is censoring you
fi: sensoroi sinua

en:  noplay listing you
fi: musta lista

en:  uses a formula not fitting your match request:
fi: käyttää kaavaa, joka ei sovi otteluvaatimuksiisi:

en: to manual accept
fi: hyväksy manuaalisesti

en: to automatic accept
fi: hyväksy automaattisesti

en: rating range now
fi: rankingin vaihteluväli nyt

en: Seek updated
fi: Haku päivitetty

en: Your seeks have been removed
fi: Hakusi on poistettu

en:  has arrived
fi: on saapunut

en:  has departed
fi: on lähtenyt

en:  is present
fi: on läsnä

en: Detect type automatically
fi: Havaitse tyyppi automaattisesti

en: <big><b>Error loading game</big></b>
fi: <big><b>Virhe ladattaessa peliä</big></b>

en: Save Game
fi: Tallenna peli

en: Export position
fi: Vie asema

en: <big><b>Unknown file type '%s'</b></big>
fi: <big><b>Tuntematon tiedostotyyppi '%s'</b></big>

en: Was unable to save '%(uri)s' as PyChess doesn't know the format '%(ending)s'.
fi:  '%(uri)s' ei pystytty tallentamaan, koska PyChess ei tunnista formaattia '%(ending)s'.

en: <big><b>Unable to save file '%s'</b></big>
fi: <big><b>Tiedosta ei pysty tallentamaan '%s'</b></big>

en: You don't have the necessary rights to save the file.
        Please ensure that you have given the right path and try again.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia tallentaa tiedostoa.
    Varmista, että olet antanut oikean polun ja yritä uudelleen.

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: File exists
fi: Tiedosto on olemassa

en: <big><b>A file named '%s' already exists. Would you like to replace it?</b></big>
fi: <big><b>Tiedosto nimeltä '%s' on jo olemassa. Haluatko korvata sen?</b></big>

en: The file already exists in '%s'. If you replace it, its content will be overwritten.
fi: Tiedosto on jo olemassa paikassa '%s'. Jos haluat korvata sen, sen sisältö päällekirjoitetaan.

en: Could not save the file
fi: Tiedostoa ei pystytty tallentamaan

en: <big><b>PyChess was not able to save the game</b></big>
fi: <big><b>PyChess ei pystynyt tallentamaan peliä</b></big>

en: The error was: %s
fi: Virhe: %s

en: There is %d game with unsaved moves. | There are %d games with unsaved moves.
fi[0]: %d peli olemassa, jossa on tallentamattomia siirtoja.
fi[1]: %d peliä olemassa, joissa on tallentamattomia siirtoja.

en: Save moves before closing?
fi: Tallenna siirrot ennen sulkemista?

en: _Save %d document | _Save %d documents
fi[0]: _Tallenna %d dokumentti
fi[1]: _Tallenna %d dokumentit

en: Save the current game before you close it?
fi: Tallenna nykyinen peli ennen sulkemista?

en: Unable to save to configured file.                                             Save the current game before you close it?
fi: Määritettyyn tiedostoon ei pysty tallentamaan. Tallenna nykyinen peli ennen sulkemista?

en: It is not possible later to continue the game,
    if you don't save it.
fi: Peliä ei pysty jatkamaan myöhemmin,
    jos et tallenna sitä.

en: All Chess Files
fi: Kaikki shakkitiedostot

en: Annotation
fi: Kommentointi

en: Annotated game
fi: Kommentoitu peli

en: Add start comment
fi: Lisää avauskommentti

en: Add comment
fi: Lisää kommentti

en: Edit comment
fi: Muokkaa kommenttia

en: Forced move
fi: Pakotettu siirto

en: Add move symbol
fi: Lisää siirtomerkki

en: Unclear position
fi: Epäselvä asema

en: Zugzwang
fi: Siirtopakko

en: Initiative
fi: Aloite

en: With attack
fi: Valkean hyökkäys

en: Compensation
fi: Kompensaatio

en: Counterplay
fi: Vastapeli

en: Time pressure
fi: Aikapula

en: Add evaluation symbol
fi: Lisää arviointisymboli

en: round %s
fi: kierros %s

en: Hints
fi: Vihjeet

en: The hint panel will provide computer advice during each stage of the game
fi: Vihjeet-näytössä esitetään tietokoneen neuvoja kussakin pelin vaiheessa.

en: Official PyChess panel.
fi: Virallinen PyChess ikkuna.

en: Opening Book
fi: Avauskirja

en: The opening book will try to inspire you during the opening phase of the game by showing you common moves made by chess masters
fi: Avauskirja yrittää inspiroida sinua pelin avauksessa näyttämällä shakkimestareiden tekemiä yleisiä siirtoja

en: Analysis by %s
fi: %s analyysi

en: %s will try to predict which move is best and which side has the advantage
fi: %s yrittää ennustaa, mikä siirto on paras ja kummalla on etu

en: Threat analysis by %s
fi: %s:n uhka-analyysi

en: %s will identify what threats would exist if it were your opponent's turn to move
fi: %s tunnistaa vastustajan siirtovuorolla olevat uhat

en: Calculating...
fi: Laskee...

en: Engine scores are in units of pawns, from White's point of view. Double clicking on analysis lines you can insert them into Annotation panel as variations.
fi: Moottorin arvot ovat yksikkönä sotilas valkean puolelta katsottuna. Kaksoisklikkaamalla analyysirivejä voit laittaa ne Kommentti-ikkunaan muunnelmina.

en: Adding suggestions can help you find ideas, but slows down the computer's analysis.
fi: Ehdotuksien lisääminen voi auttaa sinua löytämään ideoita, mutta hidastaa tietokoneen analyysiä.

en: Endgame Table
fi: Loppupelitaulukko

en: The endgame table will show exact analysis when there are few pieces on the board.
fi: Loppupelitaulukko näyttää tarkan analyysin, kun laudalla on vähän nappuloita.

en: Mate in %d
fi: Matti %d siirrossa

en: In this position,
    there is no legal move.
fi: Tässä asemassa,
    ei ole laillisia siirtoja.

en: The chat panel lets you communicate with your opponent during the game, assuming he or she is interested
fi: Keskusteluikkunassa voit keskustella vastustajan kanssa pelin aikana, mikäli hän on kiinnostunut keskustelemaan

en: Comments
fi: Kommentit

en: The comments panel will try to analyze and explain the moves played
fi: Kommentti-ikkunassa pyritään analysoimaan sanallisesti tehtyjä siirtoja.

en: Initial position
fi: Alkuasema

en: %(color)s moves a %(piece)s to %(cord)s
fi: %(color)s siirtää %(piece)s %(cord)s

en: Engines
fi: Shakkimoottorit

en: The engine output panel shows the thinking output of chess engines (computer players) during a game
fi: Moottorin tulostusikkuna näyttää shakkimoottoreiden (tietokonepelaajien) miettimät siirrot pelin aikana

en: No chess engines (computer players) are participating in this game.
fi: Yhtään shakkimoottoria (tietokonepelaajia) ei osallistu tähän peliin.

en: Move History
fi: Siirtohistoria

en: The moves sheet keeps track of the players' moves and lets you navigate through the game history
fi: Siirtoikkuna esittää pelaajien siirrot ja mahdollistaa koko pelin siirtojen ja peliasemien valinnan

en: Score
fi: Arvot

en: The score panel tries to evaluate the positions and shows you a graph of the game progress
fi: Arvoikkunassa arvioidaan peliasemien arvot ja esitetään arvojen muutos graafisesti
