pychess - en to fr translation catalogue (1310 entries)

en: _Game
fr: _Partie

en: _New Game
fr: _Nouvelle partie

en: From _Default Start Position
fr: Depuis la position _classique de départ

en: From _Custom Position
fr: Depuis une _position personnalisée

en: From _Game Notation
fr: Depuis une _notation de partie

en: From Cli_pboard
fr: Depuis le p_resse-papier

en: Play _Internet Chess
fr: Jouer aux échecs en _ligne

en: _Load Game
fr: _Charger une partie

en: Load _Recent Game
fr: Charger une partie _récente

en: Load Re_mote Game
fr: Charger une partie _distante

en: _Save Game
fr: _Enregistrer la partie

en: Save Game _As
fr: Enregistrer la partie _sous...

en: _Export Position
fr: E_xporter la position

en: Share _Game
fr: Parta_ger la partie

en: Player _Rating
fr: Niveau du joueur

en: _Analyze Game
fr: _Analyser le jeu

en: _Edit
fr: _Editer

en: _Copy PGN
fr: _Copier PGN

en: _Copy FEN
fr: _Copier FEN

en: _Engines
fr: _Moteurs

en: Externals
fr: Modules externes

en: Offer _Abort
fr: Proposer un _abandon

en: Offer Ad_journment
fr: Proposer un a_journement

en: Offer _Draw
fr: Proposer _ex-aequo

en: Offer _Pause
fr: Proposer une _pause

en: Offer _Resume
fr: Proposer de _reprendre

en: Offer _Undo
fr: Proposer d'annuler le coup

en: _Call Flag
fr: _Victoire au temps

en: R_esign
fr: Abandonner

en: Ask to _Move
fr: _Demander de jouer

en: Auto Call _Flag
fr: _Drapeau automatique au temps

en: _View
fr: A_ffichage

en: _Rotate Board
fr: _Rotation de l'échiquier

en: _Fullscreen
fr: _Plein écran

en: Leave _Fullscreen
fr: Quitter le mode _plein écran

en: _Show Sidepanels
fr: _Afficher les panneaux latéraux

en: _Log Viewer
fr: _Informations du journal

en: _Hint arrow
fr: _Flèche d'indice

en: Sp_y arrow
fr: Flèche de _menace

en: Database
fr: Base de données

en: New _Database
fr: Nouvelle base de _données

en: Save database as
fr: Sauvegarder la base de données sous

en: Create polyglot opening book
fr: Créer un livre d'ouvertures Polyglot

en: Import chessfile
fr: Importer des parties

en: Import annotated games from endgame.nl
fr: Importer des parties annotées depuis endgame.nl

en: Import games from theweekinchess.com
fr: Importer des parties depuis theweekinchess.com

en: _Help
fr: A_ide

en: About Chess
fr: À propos des échecs

en: How to Play
fr: Comment jouer

en: Tip of the Day
fr: Astuce du jour

en: Translate PyChess
fr: Traduire PyChess

en: Report an issue
fr: Déclarer un incident

en: Chess client
fr: Client de jeu d'échecs

en: Preferences
fr: Préférences

en: The displayed name of the first human player, e.g., John.
fr: Le nom affiché du premier joueur humain, par exemple Pierre.

en: <b>Name of _first human player:</b>
fr: <b>Nom du _premier joueur humain :</b>

en: The displayed name of the guest player, e.g., Mary.
fr: Le nom affiché du joueur invité, par exemple Marie.

en: <b>Name of s_econd human player:</b>
fr: <b>Nom du _second joueur humain :</b>

en: _Hide tabs when only one game is open
fr: _Cacher les onglets quand une seule partie est en cours

en: If set, this hides the tab in the top of the playing window, when it is not needed.
fr: Lorsque cette option est sélectionnée, cache l'onglet en haut de la fenêtre de jeu lorsque ce n'est pas nécessaire.

en: _Use main app closer [x] to close all games
fr: _Utiliser la croix principale [x] pour fermer toutes les parties

en: If set, clicking on main application window closer first time it closes all games.
fr: Si activé, toutes les parties sont fermées en cliquant sur la croix de l'application principale

en: Auto _rotate board to current human player
fr: _Retourner automatiquement l'échiquier vers le joueur humain

en: If set, the board will turn after each move, to show the natural view for the current player.
fr: Lorsque cette option est sélectionnée, l'échiquier pivote après chaque coup pour afficher le point de vue du joueur dont c'est le tour.

en: Auto _promote to queen
fr: _Promouvoir en dame

en: If set, pawn promotes to queen without promotion dialog selection.
fr: Si sélectionné, le pion sera alors promu automatiquement en reine sans afficher le dialogue de sélection de promotion.

en: Face _to Face display mode
fr: Affichage en mode face à face

en: If set, the black pieces will be head down, suitable for playing against friends on mobile devices.
fr: Lorsque cette option est sélectionnée, les pièces noires sont affichées la tête pointant vers le bas. Adapté au jeu entre amis sur des appareils mobiles.

en: Use a linear scale for the score
fr: Utiliser une échelle linéaire pour le score

en: Unticked : the exponential stretching displays the full range of the score and enlarges the values around the null average.
    
    Ticked : the linear scale focuses on a limited range around the null average. It highlights the tiny errors and blunders better.
fr: Décoché : l'étirement exponentiel affiche toutes les valeurs possibles du score tout en élargissant les valeurs centrales proches de zéro.
    
    Coché : l'échelle linéaire se focalise sur les scores autour de la valeur zéro sans déformation. Les erreurs et les bourdes sont ainsi plus visibles.

en: Show _captured pieces
fr: Montrer les pièces _capturées

en: If set, the captured figurines will be shown next to the board.
fr: Lorsque cette option est sélectionnée, les pièces capturées seront affichées à côté de l'échiquier.

en: Prefer figures in _notation
fr: Préférer la notation avec figurines

en: If set, PyChess will use figures to express moved pieces, rather than uppercase letters.
fr: Lorsque cette option est sélectionnée, PyChess utilise des figurines pour désigner les pièces déplacées, plutôt que des lettres majuscules.

en: Colorize analyzed moves
fr: Colorer les coups analysés

en: If set, PyChess will colorize suboptimal analyzed moves with red.
fr: Si sélectionné, PyChess colorie les mouvements analysés suboptimales en rouge.

en: Show elapsed move times
fr: Montrer le temps de déplacement écoulé

en: If set, the elapsed time that a player used for the move is shown.
fr: Si sélectionné, on affiche le temps écoulé mis par un joueur pour le déplacement.

en: Show evaluation values
fr: Afficher les évaluations

en: If set, the hint analyzer engine evaluation value is shown.
fr: Lorsque cette option est sélectionnée, la valeur du coup proposé par le moteur d'analyse est affichée.

en: Show FICS game numbers in tab labels
fr: Montrer les numéros de partie FICS dans les onglets

en: If set, FICS game numbers in tab labels next to player names are shown.
fr: Si sélectionné, les numéros de partie FICS s'affichent dans les onglets à côté du nom des joueurs.

en: Show threatened and not protected pieces
fr: Afficher les pièces menacées et non protégées

en: <b>General Options</b>
fr: <b>Options générales</b>

en: F_ull board animation
fr: Échiquier totalement animé

en: Animate pieces, board rotation and more. Use this on fast machines.
fr: Anime les pièces, fait pivoter l'échiquier et plus encore. À utiliser sur une machine puissante.

en: Only animate _moves
fr: Animer seulement les coups

en: Only animate piece moves.
fr: Anime uniquement les mouvements des pièces.

en: No _animation
fr: Aucune animation

en: Never use animation. Use this on slow machines.
fr: Aucune animation durant la partie. À utiliser sur les machines les moins puissantes.

en: _General
fr: _Général

en: Use opening _book
fr: Utiliser la _bibliothèque des ouvertures

en: If set, PyChess will suggest best opening moves on hint panel.
fr: Lorsque cette option est sélectionnée, PyChess suggérera les meilleurs ouvertures possibles dans le panneau d'aide.

en: Polyglot book file:
fr: Fichier du livre Polyglot :

en: Book depth max:
fr: Profondeur maximale du livre :

en: Used by engine players and polyglot book creator
fr: Utilisé par les moteurs de jeu et le créateur de livre Polyglot

en: Exact matches only
fr: Correspondances exactes seulement

en: Use _local tablebases
fr: Utiliser les tables de base _locale

en: If set, PyChess will show game results for different moves in positions containing 6 or less pieces.
    You can download tablebase files from:
    http://www.olympuschess.com/egtb/gaviota/
fr: Si sélectionné, PyChess regardera les fins de parties d'au plus 6 pièces à la recherche de résultats.
    Les tables sont téléchargeables depuis :
    http://www.olympuschess.com/egtb/gaviota/

en: Gaviota TB path:
fr: Chemin de Gaviota TB :

en: Use _online tablebases
fr: Utiliser les tables de bases _connectées

en: If set, PyChess will show game results for different moves in positions containing 6 or less pieces.
    It will search positions from http://www.k4it.de/
fr: Si activé, PyChess montrera grâce à http://www.k4it.de les résultats de jeu pour les parties disposant d'au plus 6 pièces

en: <b>Opening, endgame</b>
fr: <b>Ouverture, fin de jeu</b>

en: Use _analyzer
fr: Utiliser _analyseur

en: The analyzer will run in the background and analyze the game. <b>This is necessary for the hint mode to work</b>
fr: L'analyseur va tourner en tâche de fond et analyser la partie. <b>C'est nécessaire pour que le mode "aide" puisse fonctionner</b>

en: Use _inverted analyzer
fr: Utiliser _analyseur inverse

en: The inverse analyzer will analyze the game as if your opponent was to move. <b>This is necessary for the spy mode to work</b>
fr: L'analyseur inverse va analyser la partie comme si c'était à votre adversaire de jouer. <b>Ceci est nécessaire pour que le mode "espion" fonctionne</b>

en: Maximum analysis time in seconds:
fr: Temps maximum d'analyse en secondes :

en: Infinite analysis
fr: Analyse infinie

en: <b>Analyzing</b>
fr: <b>Analyse</b>

en: _Hints
fr: _Astuces

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Ac_tive
fr: Actif

en: <b>Installed Sidepanels</b>
fr: <b>Panneaux latéraux installés</b>

en: Side_panels
fr: Panneaux latéraux

en: Background image path :
fr: Chemin d'accès pour l'image de fond :

en: <b>Welcome screen</b>
fr: <b>Écran d'accueil</b>

en: Texture:
fr: Texture :

en: Frame:
fr: Contour :

en: Light Squares :
fr: Cases blanches :

en: Grid
fr: Grille

en: Dark Squares :
fr: Cases noires :

en: Reset Colours
fr: Réinitialiser les couleurs

en: Sho_w cords
fr: Échiquier avec coordonnées

en: If set, the playing board will display labels and ranks for each chess field. These are usable in chess notation.
fr: Lorsque cette option est sélectionnée, les colonnes et les lignes de l'échiquier sont identifiées respectivement par des lettres et des chiffres. Cette désignation est conforme à la notation algébrique.

en: <b>Board Style</b>
fr: <b>Style de plateau</b>

en: Font:
fr: Police :

en: <b>Move text</b>
fr: <b>Coup</b>

en: <b>Chess Sets</b>
fr: <b>Échiquiers</b>

en: Themes
fr: Thèmes

en: _Use sounds in PyChess
fr: _Activer les sons

en: A player _checks:
fr: Un _joueur fait échec

en: A player _moves:
fr: Un joueur déplace :

en: Game is _drawn:
fr: Ex-aequo

en: Game is _lost:
fr: La partie est _perdue :

en: Game is _won:
fr: La partie est _gagnée :

en: A player c_aptures:
fr: Un joueur c_apture :

en: Game is _set-up:
fr: L'échiqiuer est disposé :

en: _Observed moves:
fr: _Déplacements observés :

en: Observed _ends:
fr: _Fins observées :

en: Short on _time:
fr: À court de _temps :

en: _Invalid move:
fr: _Déplacement incorrect :

en: Activate alarm when _remaining sec is:
fr: Activer l'alarme quand le temps _restant en seconde est:

en: _Puzzle success:
fr: Succès des _puzzles :

en: _Variation choices:
fr: Choix de _variations :

en: <b>Play Sound When...</b>
fr: <b>Jouer un son quand...</b>

en: _Sounds
fr: _Sons

en: _Auto save finished games to .pgn file
fr: S_auvegarder automatiquement les parties terminées en PGN

en: Save files to:
fr: Enregistrer les parties vers :

en: Use name format:
fr: Utiliser le format de nom :

en: Names:  #n1, #n2
fr: Noms :  #n1, #n2

en: Year, month, day: #y, #m, #d
fr: Année, mois, jour : #y, #m, #d

en: Save elapsed move _times
fr: Sauvegarder le _temps écoulé des déplacements

en: Save analyzing engine _evaluation values
fr: Sauv_egarder les évaluations de l'analyseur

en: Save _rating change values
fr: Sauvega_rder la modification du classement

en: Indent _PGN file
fr: Indenter le fichier _PGN

en: Warning: this option generates a formatted .pgn file which is not standards compliant
fr: Attention : l'option génère un fichier PGN formatté qui ne respecte pas les standards

en: Save _own games only
fr: Sauvegarder ses pr_opres parties seulement

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Queen
fr: Dame

en: Rook
fr: Tour

en: Bishop
fr: Fou

en: Knight
fr: Cavalier

en: King
fr: Roi

en: Hawk
fr: Faucon

en: Elephant
fr: Éléphant

en: <b><big>Promote pawn to</big></b>
fr: <b><big>Promouvoir le pion en</big></b>

en: Default
fr: Défaut

en: Knights
fr: Cavaliers

en: Game information
fr: Informations sur la partie

en: Site:
fr: Lieu :

en: Rating change:
fr: Évolution ELO :

en: For each player, the statistics provide the probability to win the game and the variation of your ELO if you lose / end into a tie / win, or simply the final ELO rating change
fr: Pour chaque joueur, vous avez une probabilité de victoire ainsi que l'évolution de votre classement ELO selon que ce soit une défaite, un nul ou une victoire, ou tout simplement la variation finale du classement ELO

en: Black ELO:
fr: ELO noir :

en: Black:
fr: Noir :

en: Round:
fr: Ronde :

en: White ELO:
fr: ELO blanc :

en: White:
fr: Blanc :

en: Date:
fr: Date :

en: Result:
fr: Résultat :

en: Game
fr: Partie

en: Players:
fr: Joueurs :

en: Event:
fr: Événement :

en: Expected format as "yyyy.mm.dd" with the allowed joker "?"
fr: Format attendu en "aaaa.mm.jj" avec le joker possible "?"

en: Additional tags
fr: Attributs additionnels

en: Manage engines
fr: Gérer les moteurs

en: Command:
fr: Commande :

en: Protocol:
fr: Protocole :

en: Parameters:
fr: Paramètres :

en: Command line parameters needed by the engine
fr: Paramètres de commande requis pour le moteur d'échecs.

en: Engines use uci or xboard communication protocol to talk to the GUI.
    If it can use both  you can set here which one you like.
fr: Afin de communiquer avec l'interface graphique, les moteurs d'échecs utilisent le protocole UCI ou xboard.
    Définissez ici le protocole que vous souhaitez utiliser.

en: Working directory:
fr: Répertoire de travail :

en: The directory where the engine will be started from.
fr: Le dossier à partir duquel le moteur sera lancé.

en: Runtime env command:
fr: Commande d'environnement :

en: Runtime environment of engine command (wine or node)
fr: Commande d'environnement du moteur (wine ou node)

en: Runtime env parameters:
fr: Paramètres d'environnement :

en: Command line parameters needed by the runtime env
fr: Paramètres requis pour le processus d'environnement

en: Country:
fr: Pays :

en: Country of origin of the engine
fr: Pays d'origine du moteur

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Free comment about the engine
fr: Commentaire libre à propos du moteur de jeu

en: Environment
fr: Environnement

en: Preferred level:
fr: Niveau préféré :

en: Level 1 is the weakest and level 20 is the strongest. You may not define a too high level if the engine is based on the depth to explore
fr: Le niveau 1 est le plus faible et le niveau 20 est le plus fort. Vous ne devez pas définir une valeur trop élevée si le moteur dépend de la profondeur de jeu

en: Restore the default options
fr: Restaurer les options par défaut

en: Add from folder
fr: Ajouter par dossier

en: Detected engines
fr: Moteurs détectés

en: Base path:
fr: Racine :

en: Filter
fr: Filtre

en: White
fr: Blanc

en: Black
fr: Noir

en: Ignore colors
fr: Ignorer les couleurs

en: Event
fr: Événement

en: Site
fr: Lieu

en: Annotator
fr: Commentateur

en: Result
fr: Résultat

en: Variant
fr: Variation

en: Header
fr: Entête

en: Imbalance
fr: Déséquilibre

en: White move
fr: Coup des blancs

en: Black move
fr: Coup des noirs

en: Not a capture (quiet) move
fr: Pas un mouvement de capture

en: Moved
fr: Déplacé

en: Captured
fr: Capturé

en: Side to move
fr: Couleur du tour

en: Material/move
fr: Pièce/Coup

en: Sub-FEN :
fr: Sous-FEN :

en: Pattern
fr: Motif

en: Analyze game
fr: Analyser le jeu

en: Use analyzer:
fr: Utiliser l'analyseur :

en: If the analyzer finds a move where the evaluation difference (the difference between the evaluation for the move it thinks is the best move and the evaluation for the move made in the game) exceeds this value, it will add an annotation for that move (consisting of the engine's Principal Variation for the move) to the Annotation panel
fr: Si l'analyseur détecte un coup où la différence d'évaluation (la différence entre l'évaluation pour ce qu'il pense être le meilleur coup et l'évaluation du coup joué) dépasse cette valeur, il ajoute une annotation pour ce coup (sous la forme de la variation principale du moteur pour le coup) dans le panneau d'annotation

en: Variation annotation creation threshold in centipawns:
fr: Seuil de variation en centipions pour l'annotation :

en: Analyze from current position
fr: Analyser à partir de la position actuelle

en: Analyze black moves
fr: Analyser les mouvements des noirs

en: Analyze white moves
fr: Analyser les mouvements des blancs

en: Add threatening variation lines
fr: Ajouter les lignes de menace

en: <big><b>PyChess is discovering your engines. Please wait.</b></big>
fr: <big><b>PyChess recherche les moteurs de jeu disponibles. Veuillez patienter.</b></big>

en: PyChess.py:
fr: PyChess.py :

en: ShredderLinuxChess:
fr: ShredderLinuxChess :

en: gnuchess:
fr: gnuchess :

en: PyChess - Connect to Internet Chess
fr: Connexion serveur d'échecs en ligne FICS

en: <b><big>Connect to Online Chess Server</big></b>
fr: <b><big>Se connecter à des serveurs d'échecs en ligne</big></b>

en: _Password:
fr: Mot de _passe :

en: _Name:
fr: _Nom :

en: Log on as _Guest
fr: Se connecter en tant qu' _invité

en: Host:
fr: Hôte :

en: Po_rts:
fr: Po_rts :

en: Lag:
fr: Latence :

en: Use time compensation
fr: Utiliser la compensation de temps

en: S_ign up
fr: _Inscription

en: Challenge: <Player>
fr: Défier : <Player>

en: Send Challenge
fr: Envoyer un défi

en: <big>Challenge:</big>
fr: <big>Défier :</big>

en: Lightning:
fr: Lightning :

en: Standard:
fr: Standard :

en: Blitz:
fr: Blitz :

en: 2 min, Fischer Random, Black
fr: 2 min, échecs aléatoires Fischer, Noir

en: 10 min + 6 sec/move, White
fr: 10 min + 6 s/coup, Blanc

en: _Clear Seeks
fr: _Initialiser les offres de parties

en: _Accept
fr: _Accepter

en: _Decline
fr: _Refuser

en: Send all seeks
fr: Envoyer toutes les requêtes

en: Send seek
fr: Envoyer une requête

en: Create Seek
fr: Créer une requête

en: Computer
fr: Ordinateur

en: _Seeks / Challenges
fr: Requêtes / Défis

en: Rating
fr: Classement

en: Time
fr: Cadence

en: Seek _Graph
fr: _Graphe des requêtes

en: 0 Players Ready
fr: 0 Joueur prêt

en: Challenge
fr: Défi

en: Observe
fr: Observer

en: Start Private Chat
fr: Démarrer conversation privée

en: Registered
fr: Enregistré

en: Guest
fr: Invité

en: Titled
fr: Titré

en: _Player List
fr: Liste des joueurs

en: _Game List
fr: Liste des parties

en: _My games
fr: _Mes parties

en: Offer A_bort
fr: Proposer l'a_bandon

en: Examine
fr: Examiner

en: Pre_view
fr: Aperçu

en: _Archived
fr: _Archivé

en: Asymmetric Random
fr: Aléatoire asymmétrique

en: Edit Seek
fr: Editer une requête

en: Untimed
fr: Sans décompte de temps

en: Minutes:
fr: Minutes :

en:    Gain:
fr:    Gain :

en: Time control:
fr: Cadence :

en: <b>Time Control</b>
fr: <b>Paramètres de la pendule</b>

en: Don't care
fr: Pas de préférence

en: Your strength:
fr: Votre niveau :

en: Opponent's strength:
fr: Niveau de l'adversaire :

en: When this button is in the "locked" state, the relationship
    between "Opponent's strength" and "Your strength" will be
    preserved when
    a) your rating for the type of game sought has changed
    b) you change the variant or the time control
fr: Quand le bouton est actif, l'écart de force sera préservé
    entre vous et l'adversaire si :
    a) votre classement pour le type de jeu recherché a changé
    b) vous changez la variante ou le contrôle du temps

en: Center:
fr: Centre :

en: Tolerance:
fr: Tolérance :

en: Hide
fr: Masquer

en: <b>Opponent Strength</b>
fr: <b>Force de l'adversaire</b>

en: <b>Your Color</b>
fr: <b>Votre couleur</b>

en: Play normal chess rules
fr: Jouer avec les règles normales des échecs

en: Play
fr: Jouer

en: <b>Chess Variant</b>
fr: <b>Variante</b>

en: Rated game
fr: Partie avec classement

en: Manually accept opponent
fr: Accepter l'adversaire manuellement

en: window1
fr: Fenêtre 1

en: 0 of 0
fr: 0 de 0

en: Search:
fr: Rechercher :

en: _Previous
fr: _Précédent

en: _Next
fr: _Suivant

en: Hawk at rook
fr: Faucon sur la tour

en: Elephant at rook
fr: Éléphant sur la tour

en: <b><big>Gating piece</big></b>
fr: <b><big>Pièce appelable</big></b>

en: New Game
fr: Nouvelle partie

en: _Start Game
fr: _Commencer la partie

en: Copy FEN
fr: Copier FEN

en: Clear
fr: Effacer

en: Paste FEN
fr: Coller FEN

en: Initial setup
fr: Position initiale

en: Engine playing strength (1=weakest, 20=strongest)
fr: Force de jeu du moteur (1=faible, 20=fort)

en: White side - Click to exchange the players
fr: Côté blanc - Cliquez pour échanger les joueurs

en: Black side - Click to exchange the players
fr: Côté noir - Cliquez pour échanger les joueurs

en: <b>Players</b>
fr: <b>Joueurs</b>

en: _Untimed
fr: _Sans cadence

en: Blitz:    5 min
fr: Blitz : 5 min

en: Rapid:    15 min + 10 sec/move
fr: Rapide : 15 min + 10 sec/déplacement

en: Normal:   40 min + 15 sec/move
fr: Normale : 40 min + 15 sec/déplacement

en: Classical:    3 min / 40 moves
fr: Classique :    3 min / 40 coups

en: _Play Normal chess
fr: _Jouer les règles normales

en: Play Fischer Random chess
fr: Jouer aux échecs aléatoires Fischer

en: Play Losers chess
fr: Jouer à Qui Perd Gagne

en: <b>Open Game</b>
fr: <b>Charger une partie</b>

en: <b>Initial Position</b>
fr: <b>Position initiale</b>

en: <b>Enter Game Notation</b>
fr: <b>Entrer l'évaluation de la partie</b>

en: Halfmove clock
fr: Compteur de demi-mouvements

en: En passant line
fr: En passant

en: Move number
fr: Numéro de déplacement

en: Black O-O
fr: Noirs O-O

en: Black O-O-O
fr: Noirs O-O-O

en: White O-O-O
fr: Blancs O-O-O

en: White O-O
fr: Blancs O-O

en: Rotate the board
fr: Tourner le plateau

en: Quit PyChess
fr: Quitter PyChess

en: Close _without Saving
fr: Fermer _sans enregistrer

en: _Save %d documents
fr: _Sauvegarder %d documents

en: <big><b>There are %d games with unsaved moves. Save changes before closing?</b></big>
fr: <big><b>Il y a %d parties avec des coups non sauvegardés. Enregistrer les changements avant de fermer ?</b></big>

en: Select the games you want to save:
fr: Sélectionner les parties à sauvegarder :

en: If you don't save, new changes to your games will be permanently lost.
fr: Si vous ne sauvegardez pas, les changements des parties seront définitivement perdus.

en: Detailed settings of players, time control and chess variant
fr: Paramètres détaillés des joueurs, du contrôle du temps et de la variante de jeu

en: _Opponent:
fr: _Adversaire :

en: _Your Color:
fr: _Votre couleur :

en: <b>_Start Game</b>
fr: <b>_Démarrer la partie</b>

en: Detailed connection settings
fr: Paramètres détaillés de connexion

en: Auto login on startup
fr: Connexion automatique au démarrage

en: Server:
fr: Serveur :

en: <b>_Connect to server</b>
fr: <b>_Connexion au serveur</b>

en: Select a pgn or epd or fen chess file
fr: Sélectionner un fichier d'échecs PGN, EPD ou FEN

en: _Recent:
fr: _Récent :

en: Create a new database
fr: Créer une nouvelle base

en: <b>Open database</b>
fr: <b>Ouvrir une base</b>

en: View lectures, solve puzzles or start practicing endgames
fr: Lire des cours, résoudre des puzzles ou pratiquer des fins de parties

en: Category:
fr: Catégorie :

en: <b>Start learning</b>
fr: <b>Démarrer l'apprentissage</b>

en: Tip Of The day
fr: Astuce du jour

en: Show tips at startup
fr: Afficher des astuces au démarrage

en: All the links failed to fetch a relevant chess content.
fr: Aucun lien n'a pas permis de trouver des parties d'échecs.

en: Some links were invalid.
fr: Des liens furent invalides.

en: The clipboard contains no relevant chess data.
fr: Le presse-papier ne contient aucune partie d'échecs.

en: Load a remote game
fr: Charger une partie distante

en: Paste the link to download:
fr: Collez le lien à télécharger :

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
fr: https://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89checs

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Rules_of_chess
fr: http://fr.wikipedia.org/wiki/R%C3%A8gles_du_jeu_d%27%C3%A9checs

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Open Game
fr: Ouvrir une partie

en: Reading %s ...
fr: Lecture de %s ...

en: %(counter)s game headers from %(filename)s imported
fr: %(counter)s en-têtes de parties de %(filename)s importés

en: The engine %s reports an error:
fr: Le moteur %s a signalé une erreur :

en: Your opponent has offered you a draw.
fr: Votre adversaire vous propose un match nul.

en: Your opponent has offered you a draw. If you accept this offer, the game will end with a score of 1/2 - 1/2.
fr: Votre adversaire vous propose un nul. Si vous acceptez cette proposition, la partie se terminera avec un score de 1/2 - 1/2.

en: Your opponent wants to abort the game.
fr: Votre adversaire veut abandonner la partie.

en: Your opponent has asked that the game be aborted. If you accept this offer, the game will end with no rating change.
fr: Votre  adversaire propose d'abandonner la partie. Si vous acceptez cette proposition, la partie terminera sans modification du niveau.

en: Your opponent wants to adjourn the game.
fr: Votre adversaire veut ajourner le jeu.

en: Your opponent has asked that the game be adjourned. If you accept this offer, the game will be adjourned and you can resume it later (when your opponent is online and both players agree to resume).
fr: Votre adversaire à demander d'ajourner la partie. Si vous acceptez cette proposition, la partie sera ajournée et vous pourrez la reprendre plus tard (quand votre adversaire est connecté et que les deux joueurs acceptent de reprendre la partie).

en: Your opponent wants to undo %s move(s).
fr: Votre adversaire veut annuler %s déplacement(s).

en: Your opponent has asked that the last %s move(s) be undone. If you accept this offer, the game will continue from the earlier position.
fr: Votre adversaire propose d'annuler le(s) %s coups précédents. Si vous acceptez cette proposition, la partie continuera à partir de l'ancienne position.

en: Your opponent wants to pause the game.
fr: Votre adversaire veut mettre en pause la partie.

en: Your opponent has asked that the game be paused. If you accept this offer, the game clock will be paused until both players agree to resume the game.
fr: Votre adversaire souhaite faire une pause. Si vous acceptez cette proposition, la pendule sera arrêtée jusqu'à ce que les deux joueurs acceptent de reprendre la partie.

en: Your opponent wants to resume the game.
fr: Votre adversaire veut reprendre la partie.

en: Your opponent has asked that the game be resumed. If you accept this offer, the game clock will continue from where it was paused.
fr: Votre adversaire souhaite reprendre la partie. Si vous acceptez cette proposition, la pendule reprendra là où elle a été arrêtée

en: The resignation
fr: L'abandon

en: The flag call
fr: La chute du drapeau

en: The draw offer
fr: La proposition de nul

en: The abort offer
fr: La proposition d'abandon

en: The adjourn offer
fr: La proposition d'ajournement

en: The pause offer
fr: La proposition de pause

en: The resume offer
fr: La proposition de reprendre

en: The offer to switch sides
fr: La proposition de changer de côté

en: The takeback offer
fr: La proposition d'annuler le dernier coup

en: resign
fr: abandonner

en: call your opponents flag
fr: demander la victoire au temps

en: offer a draw
fr: proposer un nul

en: offer an abort
fr: proposer un abandon

en: offer to adjourn
fr: proposer d'ajourner

en: offer a pause
fr: proposer une pause

en: offer to resume
fr: proposer de reprendre

en: offer to switch sides
fr: proposer de changer de côté

en: offer a takeback
fr: Proposer d'annuler le dernier coup

en: ask your opponent to move
fr: demander à l'adversaire de jouer

en: Your opponent is not out of time.
fr: Votre adversaire n'a pas dépassé le temps imparti.

en: The clock hasn't been started yet.
fr: La pendule n'a pas encore commencé.

en: You can't switch colors during the game.
fr: Vous ne pouvez pas changer de couleur pendant la partie.

en: You have tried to undo too many moves.
fr: Vous avez essayé d'annuler trop de mouvements.

en: Your opponent asks you to hurry!
fr: Votre adversaire vous demande de vous dépêcher.

en: Generally this means nothing, as the game is time-based, but if you want to             please your opponent, perhaps you should get going.
fr: Généralement, cela ne signifie rien puisque la partie est chronométrée, sauf pour faire plaisir à votre adversaire.

en: Accept
fr: Accepter

en: Decline
fr: Décliner

en: %s was declined by your opponent
fr: %s a été décliné par votre adversaire

en: Resend %s?
fr: Ré-envoyer %s ?

en: Resend
fr: Ré-envoyer

en: %s was withdrawn by your opponent
fr: %s a été retiré pas votre adversaire

en: Your opponent seems to have changed their mind.
fr: Votre adversaire semble avoir changer d'avis.

en: Unable to accept %s
fr: Impossible d'accepter %s

en: Probably because it has been withdrawn.
fr: Probablement parce que l'élément a été retiré.

en: %s returns an error
fr: %s retourne une erreur

en: The current game is over. First, please verify the properties of the game.
fr: La partie actuelle est terminée. Vérifiez d'abord ses propriétés, s'il vous plaît.

en: The current game is not terminated. Its export may have a limited interest.
fr: La partie actuelle n'est pas terminée. L'exporter aurait un intérêt limité.

en: Should %s publicly publish your game as PGN on chesspastebin.com ?
fr: Est-ce que %s doit publier publiquement votre partie en PGN sur chesspastebin.com ?

en: Game shared at
fr: Partie partagée à

en: (Link is available on clipboard.)
fr: (Le lien est disponible dans le presse-papiers.)

en: Chess Position
fr: Position d'échec

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Simple Chess Position
fr: Position simple des pièces

en: The game can't be loaded, because of an error parsing FEN
fr: Impossible de charger la partie car une erreur s'est produite lors de l'interprétation du fichier FEN

en: Html Diagram
fr: Diagramme HTML

en: Chess Compositions from yacpdb.org
fr: Études d'échecs de yacpdb.org

en: Chess Game
fr: Partie d'échecs

en: Analyzer's primary variation
fr: Variation principale de l'analyseur

en: Importing game headers...
fr: Importation des en-têtes de partie...

en: Creating .bin index file...
fr: Création du fichier d'index .bin...

en: Creating .scout index file...
fr: Création du fichier d'index .scout...

en: Invalid move.
fr: Déplacement invalide.

en: Error parsing %(mstr)s
fr: Erreur de lecture %(mstr)s

en: The game can't be read to end, because of an error parsing move %(moveno)s '%(notation)s'.
fr: La partie n'a pas pu être lue jusqu'à la fin à cause d'une erreur d'interprétation au coup %(moveno)s '%(notation)s'.

en: The move failed because %s.
fr: Le coup n'a pas réussi à cause de %s.

en: Error parsing move %(moveno)s %(mstr)s
fr: Erreur pour analyser le mouvement %(moveno)s %(mstr)s

en: Png image
fr: Image PNG

en: Download link
fr: Lien de téléchargement

en: HTML parsing
fr: Extraction HTML

en: Application programming interface
fr: Interface de programmation applicative

en: Various techniques
fr: Techniques diverses

en: The first move is not provided
fr: Le premier coup est indisponible

en: %d moves to find
fr: %d coups à trouver

en: Text Diagram
fr: Diagramme texte

en: Destination Host Unreachable
fr: Hôte Inaccessible

en: Died
fr: Arrêté

en: Local Event
fr: Événement local

en: Local Site
fr: Site local

en: Illegal
fr: Illégal

en: Mate
fr: Mat

en: <b>New version %s is available!</b>
fr: <b>Une nouvelle version %s est disponible!</b>

en: Andorra
fr: Andorre

en: United Arab Emirates
fr: Emirats arabes unis

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Albania
fr: Albanie

en: Armenia
fr: Arménie

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Argentina
fr: Argentine

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Austria
fr: Autriche

en: Australia
fr: Australie

en: Åland Islands
fr: Iles Åland

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belgium
fr: Belgique

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Bahrain
fr: Bahraïn

en: Benin
fr: Bénin

en: Saint Barthélemy
fr: Saint-Barthélemy

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Brunei Darussalam
fr: Brunéi Darussalam

en: Bolivia (Plurinational State of)
fr: Bolivie (État plurinational de)

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
fr: Bonaire, Saint-Eustache et Saba

en: Brazil
fr: Brésil

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bouvet Island
fr: Ile Bouvet

en: Belarus
fr: Bélarus

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Iles Cocos (Keeling)

en: Congo (the Democratic Republic of the)
fr: Congo (la République démocratique du)

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Cook Islands
fr: Iles Cook

en: Chile
fr: Chili

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: China
fr: Chine

en: Colombia
fr: Colombie

en: Christmas Island
fr: Ile Christmas

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czechia
fr: Tchéquie

en: Germany
fr: Allemagne

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: Algeria
fr: Algérie

en: Ecuador
fr: Equateur

en: Estonia
fr: Estonie

en: Egypt
fr: Egypte

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Eritrea
fr: Erythrée

en: Spain
fr: Espagne

en: Ethiopia
fr: Ethiopie

en: Finland
fr: Finlande

en: Fiji
fr: Fidji

en: Falkland Islands [Malvinas]
fr: Iles Malouines

en: Micronesia (Federated States of)
fr: Micronésie (États fédérés de)

en: Faroe Islands
fr: Iles Féroé

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
fr: Royaume-Uni de Grande-Bretagne et d'Irlande du Nord

en: Grenada
fr: Grenade

en: Georgia
fr: Géorgie

en: French Guiana
fr: Guyane française

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: Greenland
fr: Groenland

en: Gambia
fr: Gambie

en: Guinea
fr: Guinée

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Greece
fr: Grèce

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud-et-les Îles Sandwich du Sud

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Heard-et-Îles MacDonald

en: Croatia
fr: Croatie

en: Haiti
fr: Haïti

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Ireland
fr: Irlande

en: Israel
fr: Israël

en: Isle of Man
fr: Ile de Man

en: India
fr: Inde

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'océan indien

en: Iran (Islamic Republic of)
fr: Iran (la République islamique d')

en: Iceland
fr: Islande

en: Italy
fr: Italie

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Japan
fr: Japon

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Comoros
fr: Comores

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Kitts-et-Nevis

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
fr: Corée (la République populaire démocratique de)

en: Korea (the Republic of)
fr: Corée (la République de)

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Cayman Islands
fr: Iles Cayman

en: Lao People's Democratic Republic
fr: Laos (République démocratique populaire)

en: Lebanon
fr: Liban

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Liberia
fr: Libéria

en: Lithuania
fr: Lithuanie

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Libya
fr: Libye

en: Morocco
fr: Maroc

en: Moldova (the Republic of)
fr: Moldavie (la République de)

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Saint Martin (French part)
fr: Saint-Martin (partie française)

en: Marshall Islands
fr: Iles Marshall

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
fr: Macédoine (l'ex‑République yougoslave de)

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Northern Mariana Islands
fr: Iles Mariannes du Nord

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Malta
fr: Malte

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Namibia
fr: Namibie

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: Norfolk Island
fr: Ile Norfolk

en: Nigeria
fr: Nigérie

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Norway
fr: Norvège

en: Nepal
fr: Népal

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Peru
fr: Pérou

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Poland
fr: Pologne

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Palestine, State of
fr: Palestine (État de)

en: Palau
fr: Palaos

en: Réunion
fr: Réunion (La)

en: Romania
fr: Roumanie

en: Serbia
fr: Serbie

en: Russian Federation
fr: Russie (la Fédération de)

en: Saudi Arabia
fr: Arabie saoudite

en: Solomon Islands
fr: Iles Salomon

en: Sudan
fr: Soudan

en: Sweden
fr: Suède

en: Singapore
fr: Singapour

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
fr: Sainte-Hélène, Ascension et Tristan da Cunha

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et l'Île Jan Mayen

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Sudan
fr: Soudan du Sud

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: Sint Maarten (Dutch part)
fr: Saint-Martin (partie néerlandaise)

en: Syrian Arab Republic
fr: Syrie (la République arabe)

en: Turks and Caicos Islands
fr: Iles Turks-et-Caïcos

en: Chad
fr: Tchad

en: French Southern Territories
fr: Terres australes françaises

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Taiwan (Province of China)
fr: Taïwan (Province de Chine)

en: Tanzania, United Republic of
fr: Tanzanie (la République-Unie de)

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Iles mineures éloignées des États-Unis

en: United States of America
fr: Etats-Unis d'Amérique

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Holy See
fr: Vatican (État de la Cité du)

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les Grenadines

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
fr: Venezuela (République bolivarienne du)

en: Virgin Islands (British)
fr: Iles Vierges britanniques

en: Virgin Islands (U.S.)
fr: Iles Vierges des États-Unis

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis-et-Futuna

en: Yemen
fr: Yémen

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: Zambia
fr: Zambie

en: Pawn
fr: Pion

en: N
fr: C

en: B
fr: F

en: R
fr: T

en: Q
fr: D

en: K
fr: R

en: The game ended in a draw
fr: La partie s'est terminée par un match nul

en: %(white)s won the game
fr: %(white)s gagne la partie

en: %(black)s won the game
fr: %(black)s gagne la partie

en: The game has been killed
fr: La partie a été détruite

en: The game has been adjourned
fr: La partie est suspendue

en: The game has been aborted
fr: La partie a été abandonée

en: Unknown game state
fr: Statut de la partie inconnu

en: Game cancelled
fr: Partie annulée

en: Because neither player has sufficient material to mate
fr: Parce que aucun des joueurs n'a suffisamment de pièce pour mettre en échec

en: Because the same position was repeated three times in a row
fr: Parce que la même position a été répétée trois fois d'affilée.

en: Because the last 50 moves brought nothing new
fr: Parce que les 50 derniers coups n'ont rien apporté de nouveau.

en: Because both players ran out of time
fr: Parce que les deux joueurs ont dépassé leur limite de temps.

en: Because %(mover)s stalemated
fr: Parce que %(mover)s a fait un pat.

en: Because both players agreed to a draw
fr: Parce que les deux joueurs ont accepté un match nul

en: Because of adjudication by an admin
fr: Par arbitrage d'un administrateur

en: Because the game exceed the max length
fr: Parce que la partie a dépassé la longueur maximale

en: Because %(white)s ran out of time and %(black)s has insufficient material to mate
fr: Parce que les %(white)s ont écoulé leur temps de jeu et que les %(black)s n'ont plus suffisamment de pièces pour mettre en échec

en: Because %(black)s ran out of time and %(white)s has insufficient material to mate
fr: Parce que les %(black)s ont écoulé leur temps de jeu et que les %(white)s n'ont plus suffisamment de pièces pour mettre en échec

en: Because both players have the same amount of pieces
fr: Parce que les deux joueurs ont le même nombre de pièces.

en: Because both king reached the eight row
fr: Parce que le roi a atteint la huitième rangée

en: Because %(loser)s resigned
fr: Parce que %(loser)s a abandonné

en: Because %(loser)s ran out of time
fr: Parce que %(loser)s a dépassé son temps réglementaire

en: Because %(loser)s was checkmated
fr: Parce %(loser)s était échec et mat

en: Because %(loser)s disconnected
fr: Parce que %(loser)s s'est déconnecté

en: Because %(winner)s has fewer pieces
fr: Parce que %(winner)s a moins de pièces

en: Because %(winner)s lost all pieces
fr: Parce que %(winner)s a perdu toutes ses pièces

en: Because %(loser)s king exploded
fr: Parce que le roi de %(loser)s a explosé

en: Because %(winner)s king reached the center
fr: Parce que le roi de %(winner)s a atteint le centre

en: Because %(winner)s was giving check 3 times
fr: Parce que %(winner)s a mis en échec 3 fois

en: Because %(winner)s king reached the eight row
fr: Parce que le roi de %(winner)s a atteint la huitième ligne

en: Because %(winner)s wiped out white horde
fr: Parce que %(winner)s a repoussé la horde blanche

en: Because a player lost connection
fr: Parce qu'un joueur a perdu sa connexion

en: Because both players agreed to an adjournment
fr: Parce que les deux joueurs ont décidé d'un ajournement

en: Because the server was shut down
fr: Parce que le serveur a été arrêté

en: Because a player lost connection and the other player requested adjournment
fr: Parce qu'un joueur a perdu sa connexion et que l'autre joueur a demandé un report de la partie

en: Because %(black)s lost connection to the server and %(white)s requested adjournment
fr: Parce que le joueur %(black)s a perdu la connexion au serveur et que le joueur %(white)s a demandé d'ajourner la partie

en: Because %(white)s lost connection to the server and %(black)s requested adjournment
fr: Parce que le joueur %(white)s a perdu la connexion au serveur et que le joueur %(black)s a demandé d'ajourner la partie

en: Because %(white)s lost connection to the server
fr: Parce que le joueur %(white)s a perdu la connexion au serveur

en: Because %(black)s lost connection to the server
fr: Parce que le joueur %(black)s a perdu la connexion au serveur

en: Because of adjudication by an admin. No rating changes have occurred.
fr: A cause d'une adjudication par l'administrateur. Aucune évaluation n'a été effectuée.

en: Because both players agreed to abort the game. No rating changes have occurred.
fr: Parce que les deux joueurs ont accepté d'annuler le jeu. Aucune évaluation n'a été effectuée.

en: Because of courtesy by a player. No rating changes have occurred.
fr: Du à la courtoisie d'un joueur. Aucune évaluation n'a été effectuée.

en: Because a player aborted the game. Either player can abort the game without       the other's consent before the second move. No rating changes have occurred.
fr: Parce qu'un joueur a annulé la partie, ou qu'un des joueurs n'avait pas déjà terminé son premier tour. Aucune modification de classement n'a eu lieu.

en: Because a player disconnected and there are too few moves to warrant adjournment. No rating changes have occurred.
fr: Parce qu'un joueur s'est déconnecté et qu'il y a trop peu de déplacement pour avoir un ajournement. Aucune évaluation n'a été effectuée.

en: Because the server was shut down. No rating changes have occurred.
fr: Parce que le serveur a été éteint. Aucune évaluation n'a été effectuée.

en: Because the %(white)s engine died
fr: Parce que le calculateur de %(white)s a rendu l'âme

en: Because the %(black)s engine died
fr: Parce que le calculateur de %(black)s a rendu l'âme

en: Because the connection to the server was lost
fr: Parce que la connexion au serveur a été perdue.

en: The reason is unknown
fr: La raison est inconnue

en: Because practice goal reached
fr: Parce que l'objectif de l'entraînement est atteint

en: ASEAN: http://www.ncf-phil.org/downloadables/2014/May/Asean_chess/Laws_of_ASEAN_Chess_2011_Nov_26.doc
fr: Échecs asiatiques : http://www.ncf-phil.org/downloadables/2014/May/Asean_chess/Laws_of_ASEAN_Chess_2011_Nov_26.doc

en: ASEAN
fr: Asiatique

en: Makruk: http://en.wikipedia.org/wiki/Makruk
fr: Échecs thaïlandais Makruk : http://fr.wikipedia.org/wiki/Makruk

en: Makruk
fr: Thaïlandais (Makruk)

en: Cambodian: http://www.khmerinstitute.org/culture/ok.html
fr: Échecs cambodgiens : http://www.khmerinstitute.org/culture/ok.html

en: Cambodian
fr: Cambodgien

en: Ai-Wok: http://www.open-aurec.com/wbforum/viewtopic.php?p=199364&sid=20963a1de2c164050de019e5ed6bf7c4#p199364
fr: Ai-Wok : http://www.open-aurec.com/wbforum/viewtopic.php?p=199364#p199364

en: Sittuyin: http://en.wikipedia.org/wiki/Sittuyin
fr: Échecs birmans Sittuyin : http://en.wikipedia.org/wiki/Sittuyin

en: Sittuyin
fr: Birman (Sittuyin)

en: FICS wild/4: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Randomly chosen pieces (two queens or three rooks possible)
    * Exactly one king of each color
    * Pieces placed randomly behind the pawns, SUBJECT TO THE CONSTRAINT THAT THE BISHOPS ARE BALANCED
    * No castling
    * Black's arrangement DOES NOT mirrors white's
fr: FICS wild/4: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Pièces choisies aléatoirement (deux reines ou trois roques possibles)
    * Exactement un roi de chaque couleur
    * Pièces placées aléatoirement derrières les pions, SOUMIS A LA CONTRAINTE QUE LES FOUS SOIENT ÉQUILIBRÉS
    * Pas de roque
    * La position des Noirs ne doient pas être la même que celle des blancs

en: Asymmetric Random
fr: Echecs aléatoires asymétriques

en: FICS atomic: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/atomic.html
fr: FICS atomique : http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/atomic.html

en: Atomic
fr: Atomique

en: Classic chess rules with hidden figurines
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
fr: Règle classique des échecs à l'aveugle
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: Blindfold
fr: Partie à l'aveugle

en: Classic chess rules with hidden pawns
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
fr: Règles des échecs classiques avec les pions non affichés
    http://fr.wikipedia.org/wiki/Partie_%C3%A0_l%27aveugle

en: Hidden pawns
fr: Pions cachés

en: Classic chess rules with hidden pieces
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
fr: Règles des échecs classiques avec les pièces non affichées
    http://fr.wikipedia.org/wiki/Partie_%C3%A0_l%27aveugle

en: Hidden pieces
fr: Pièces cachées

en: Classic chess rules with all pieces white
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
fr: Règles des échecs classiques avec toutes les pièces en blanc
    http://fr.wikipedia.org/wiki/Partie_%C3%A0_l%27aveugle

en: All white
fr: Tout blanc

en: FICS bughouse: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/bughouse.html
fr: Blitz à quatre FICS : http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/bughouse.html

en: Bughouse
fr: Blitz à quatre

en: http://brainking.com/en/GameRules?tp=2
    * Placement of the pieces on the 1st and 8th row are randomized
    * The king is in the right hand corner
    * Bishops must start on opposite color squares
    * Black's starting position is obtained by rotating white's position 180 degrees around the board's center
    * No castling
fr: http://brainking.com/en/GameRules?tp=2
    * Placement aléatoire des pièces sur les 1ère et 8ème lignes
    * Roi positionné dans le coin droit du joueur
    * Couleur opposée des fous pour chaque joueur
    * Position noire obtenue par rotation centrale à 180°
    * Pas de roque

en: Corner
fr: Coin

en: FICS crazyhouse: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/crazyhouse.html
fr: Maison de fou FICS : http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/crazyhouse.html

en: Crazyhouse
fr: Maison de fou

en: EuroShogi: http://en.wikipedia.org/wiki/EuroShogi
fr: EuroShogi : http://en.wikipedia.org/wiki/EuroShogi

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess960
    FICS wild/fr: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
fr: https://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89checs_al%C3%A9atoires_Fischer
    FICS wild/fr: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html

en: Fischer Random
fr: Fischer aléatoire

en: Giveaway
fr: Suicide en tant que "giveaway"

en: Black have to capture all white pieces to win.
    White wants to checkmate as usual.
    White pawns on the first rank may move two squares,
    similar to pawns on the second rank.
fr: Les Noirs doivent capturer toutes les pièces blanches.
    Les Blancs doivent mater comme d'habitude.
    Les pions blancs des première et deuxième lignes peuvent sauter deux cases.

en: Bringing your king legally to the center (e4, d4, e5, d5) instantly wins the game!
    Normal rules apply in other cases and checkmate also ends the game.
fr: Amener légalement le roi au centre du plateau (e4, d4, e5, d5) fait gagner la partie instantanément!
    Les règles classiques s'appliquent dans tous les autres cas et un mat conclut la partie.

en: King of the hill
fr: Roi de la colline

en: One player starts with one less knight piece
fr: Un joueur commence avec un cavalier en moins

en: Knight odds
fr: Handicap d'un cavalier

en: Variant explained at https://www.chessvariants.com/rules/charge-of-the-light-brigade
fr: Variante expliquée à https://www.chessvariants.com/rules/charge-of-the-light-brigade

en: Charge of the light brigade
fr: Charge de la brigade légère

en: FICS losers: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/losers_chess.html
fr: Qui perd gagne : http://fr.wikipedia.org/wiki/Qui_perd_gagne_(échecs)

en: Losers
fr: Qui perd gagne

en: Classic chess rules
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
fr: Règles classiques des échecs
    https://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89checs

en: One player starts with one less pawn piece
fr: Un joueur commence avec un pion en moins

en: Pawn odds
fr: Handicap d'un pion

en: FICS wild/8a: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    White pawns start on 5th rank and black pawns on the 4th rank
fr: FICS wild/8a: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    Les pions blancs commencent sur la 5ème ligne et les pions noirs sur la 4ème ligne

en: Pawns Passed
fr: Pions libres

en: FICS wild/8: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    Pawns start on 4th and 5th ranks rather than 2nd and 7th
fr: FICS wild/8: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    Les pions commencent en face à face sur les 2 lignes centrales

en: Pawns Pushed
fr: Pions poussés

en: One player starts with one less queen piece
fr: Un joueur commence avec une reine en moins

en: Queen odds
fr: Handicap de la reine

en: In this game, check is entirely forbidden: not only is it forbidden
    to move ones king into check, but it is also forbidden to check the opponents king.
    The purpose of the game is to be the first player that moves his king to the eight row.
    When white moves their king to the eight row, and black moves directly after that also
    their king to the last row, the game is a draw
    (this rule is to compensate for the advantage of white that they may move first.)
    Apart from the above, pieces move and capture precisely as in normal chess.
fr: La mise en échec est interdite que ce soit pour soi ou l'adversaire.
    Le but est d'amener en premier son roi sur la huitième ligne.
    La partie est nulle si les deux rois atteignent la huitième ligne durant le même tour.
    Cette règle évite aux Noirs d'être désavantagés de ne pas avoir joué en premier.
    Les mouvements et les captures des pièces suivent les règles classiques.

en: Racing Kings
fr: Course des rois

en: FICS wild/3: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Randomly chosen pieces (two queens or three rooks possible)
    * Exactly one king of each color
    * Pieces placed randomly behind the pawns
    * No castling
    * Black's arrangement mirrors white's
fr: FICS wild/3: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Pièces aléatoires (deux reines ou trois tours sont possibles)
    * Un roi par joueur
    * Pièces disposées aléatoirement derrière les pions
    * Pas de roque
    * Pièces en face-à-face de chaque côté

en: Random
fr: Aléatoire

en: One player starts with one less rook piece
fr: Un joueur commence avec une tour de moins

en: Rook odds
fr: Handicap d'une tour

en: S-Chess: https://en.wikipedia.org/wiki/Seirawan_chess
fr: Seirawan : https://en.wikipedia.org/wiki/Seirawan_chess

en: S-Chess
fr: Seirawan

en: xboard nocastle: http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/2: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Random arrangement of the pieces behind the pawns
    * No castling
    * Black's arrangement mirrors white's
fr: xboard nocastle: http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/2: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Placement aléatoire des pièces derrière les pions
    * Pas de roque
    * Arrangement des pièces des Noirs en miroir des Blancs

en: Shuffle
fr: Aléatoire

en: FICS suicide: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/suicide_chess.html
fr: Échecs suicide FICS : http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/suicide_chess.html

en: Variant developed by Kai Laskos: http://talkchess.com/forum/viewtopic.php?t=40990
fr: Variante développée par Kai Laskos: http://talkchess.com/forum/viewtopic.php?t=40990

en: Theban
fr: Donjon

en: Win by giving check 3 times
fr: Victoire en donnant 3 échecs

en: Three-check
fr: Trois échecs

en: FICS wild/5: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_variant#Chess_with_different_starting_positions
    Pawns start on their 7th rank rather than their 2nd rank!
fr: FICS wild/5: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_variant#Chess_with_different_starting_positions
    Les pions commencent sur leur 7ème ligne au lieu de leur 2ème!

en: Upside Down
fr: Camps inversés

en: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/0: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * White has the typical set-up at the start.
    * Black's pieces are the same, except that the King and Queen are reversed,
    * so they are not on the same files as White's King and Queen.
    * Castling is done similarly to normal chess:
    * o-o-o indicates long castling and o-o short castling.
fr: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/0: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Les Blancs sont disposés de façon classique.
    * Les Noirs le sont également, sauf que le Roi et la Reine sont permutés.
    * Ainsi les Roi et Reine adverses se font face dans la même colonne.
    * Le roque est exécuté selon les règles standards:
    * o-o-o est le grand roque et o-o est le petit roque.

en: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/1: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * In this variant both sides have the same set of pieces as in normal chess.
    * The white king starts on d1 or e1 and the black king starts on d8 or e8,
    * and the rooks are in their usual positions.
    * Bishops are always on opposite colors.
    * Subject to these constraints the position of the                  pieces on their first ranks is random.
    * Castling is done similarly to normal chess:
    * o-o-o indicates long castling and o-o short castling.
fr: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/1: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Dans cette variante, les deux côtés ont les mêmes pièces.
    * Le roi blanc commence en d1 ou e1, et le roi noir en d8 ou e8.
    * Les tours sont dans les coins.
    * Les fous sont de cases de couleurs opposées.
    * La position des autres pièces sont aléatoires sur leur première ligne.
    * Les règles du roque sont habituelles.

en: Wildcastle shuffle
fr: Wildcastle mélangé

en: The connection was broken - got "end of file" message
fr: La connexion a été coupée - message "fin de fichier" reçu

en: '%s' is not a registered name
fr: '%s' n'est pas un nom enregistré

en: The entered password was invalid.
    If you forgot your password, go to <a href="http://www.freechess.org/password">http://www.freechess.org/password</a> to request a new one over email.
fr: Le mot de passe saisi est invalide.
    Si vous l'avez oublié, allez sur <a href="http://www.freechess.org/password">http://www.freechess.org/password</a> pour en demander un nouveau par courriel.

en: Sorry '%s' is already logged in
fr: Désolé '%s' est déjà connecté

en: '%s' is a registered name.  If it is yours, type the password.
fr: '%s' est un nom enregistré. Si c'est le vôtre, saisissez le mot de passe.

en: Due to abuse problems, guest connections have been prevented.
    You can still register on http://www.freechess.org
fr: Suite à des abus, les connexions en mode invité sont interdites. 
    Vous pouvez toujours vous enregistrer sur http://www.freechess.org

en: Connecting to server
fr: Connexion au serveur

en: Logging on to server
fr: Début de transaction

en: Setting up environment
fr: Paramètrage de l'environnement

en: %(player)s is %(status)s
fr: %(player)s est %(status)s

en: not playing
fr: ne joue pas

en: Wild
fr: Variantes "Wild"

en: Online
fr: Connecté

en: Offline
fr: Déconnecté

en: Available
fr: Disponible

en: Playing
fr: Lecture

en: Idle
fr: Inactif

en: Examining
fr: Analyse en cours

en: Not Available
fr: Indisponible

en: Running Simul Match
fr: Partie simultanée

en: In Tournament
fr: En tournoi

en: Unrated
fr: Non noté

en: Rated
fr: Noté

en:  + %d sec
fr:  + %d s

en: %(player)s plays %(color)s
fr: %(player)s joue %(color)s

en: white
fr: blanc

en: black
fr: noir

en: This is a continuation of an adjourned match
fr: C'est la suite d'un jeu suspendu

en: Opponent Rating
fr: Niveau de l'adversaire

en: Manual Accept
fr: Accepter manuellement

en: Private
fr: Privé

en: Connection Error
fr: Erreur de connexion

en: Log on Error
fr: Erreur à l'authentification

en: Connection was closed
fr: La connexion a été fermée

en: Address Error
fr: Erreur d'adressage

en: Auto-logout
fr: Déconnexion automatique

en: You have been logged out because you were idle more than 60 minutes
fr: Vous avez été déconnecté parce que vous étiez inactif pendant plus de 60 minutes

en: Guest logins disabled by FICS server
fr: Connexions anonymes désactivées par le serveur FICS

en: 1-minute
fr: 1 minute

en: 3-minute
fr: 3 minutes

en: 5-minute
fr: 5 minutes

en: 15-minute
fr: 15 minutes

en: 45-minute
fr: 45 minutes

en: Examined
fr: Analysé

en: Other
fr: Autre

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Blindfold Account
fr: Compte "à l'aveugle" (blindfold)

en: Team Account
fr: Compte "équipe" (team)

en: Unregistered
fr: Non-enregistré

en: Chess Advisor
fr: Conseiller en échecs

en: Service Representative
fr: Agent de service

en: Tournament Director
fr: Directeur de tournoi

en: Grand Master
fr: Grand Maître

en: International Master
fr: Maître International

en: FIDE Master
fr: Maître FIDE

en: Woman Grand Master
fr: Grand Maître féminin

en: Woman International Master
fr: Maître Internationale Féminine

en: Woman FIDE Master
fr: Maître FIDE féminine

en: Dummy Account
fr: Compte fictif

en: Candidate Master
fr: Candidat Maître

en: FIDE Arbeiter
fr: Arbitre FIDE

en: National Master
fr: Maître National

en: Display Master
fr: Maître commentateur

en: SR
fr: AS

en: TD
fr: DT

en: IM
fr: MI

en: FM
fr: MF

en: WGM
fr: GMf

en: WIM
fr: MIF

en: WFM
fr: FMf

en: <b><big>PyChess was unable to load your panel settings</big></b>
fr: <b><big>PyChess n'a pas pu charger les paramètres de votre panneau</big></b>

en: Your panel settings have been reset. If this problem repeats,                         you should report it to the developers
fr: Les paramètres des panneaux ont été réinitialisés. Contactez les développeurs si le problème persiste.

en: Friends
fr: Amis

en: Admin
fr: Administrateur

en: More channels
fr: Plus de canaux

en: More players
fr: Plus de joueurs

en: Computers
fr: Ordinateurs

en: BlindFold
fr: À l'aveugle

en: Guests
fr: Invités

en: Observers
fr: Observateurs

en: Go on
fr: Continuer

en: Ask for permissions
fr: Demander les permissions

en: Some PyChess features require further permission in order to download external components
fr: Des fonctionnalités de PyChess requièrent votre autorisation pour télécharger des modules externes

en: database querying needs scoutfish
fr: L'interrogation de la base de données requiert scoutfish

en: database opening tree needs chess_db
fr: La base des ouvertures requiert chess_db

en: ICC lag compensation needs timestamp
fr: La compensation de la latence ICC requiert timestamp

en: Don't show this dialog on startup.
fr: Ne pas afficher la fenêtre au démarrage

en: No conversation's selected
fr: Aucune consersation selectionée

en: Loading player data
fr: Chargement des informations du joueur

en: Receiving list of players
fr: Réception de la liste des joueurs

en: Your turn.
fr: Votre tour.

en: Hint
fr: Indice

en: Best move
fr: Meilleur coup

en: Well done! %s completed.
fr: Bien joué ! %s terminé.

en: Well done!
fr: Bien joué !

en: Next
fr: Suivant

en: Continue
fr: Continuer

en: Not the best move!
fr: Pas le meilleur coup !

en: Retry
fr: Réessayer

en: Cool! Now let see how it goes in the main line.
fr: Super ! Regardons maintenant quelle est la ligne principale.

en: Back to main line
fr: Retour à la ligne principale

en: PyChess Information Window
fr: Fenêtre d'Information PyChess

en: of
fr: sur

en: Lectures
fr: Cours

en: Lessons
fr: Leçons

en: Endgames
fr: Fins de parties

en: You have opened no conversations yet
fr: Vous n'avez pas encore ouvert de conversation

en: Only registered users may talk to this channel
fr: Seuls les utilisateurs enregistrés peuvent discuter sur ce canal

en: Game analyzing in progress...
fr: Analyse de la partie en cours...

en: Do you want to abort it?
fr: Voulez-vous l'annuler ?

en: Abort
fr: Abandonner

en: You have unsaved changes. Do you want to save before leaving?
fr: Vous avez des modifications non enregistrées. Voulez-vous les sauvegarder avant de quitter ?

en: Value
fr: Valeur

en: Select engine
fr: Sélectionner un moteur

en: Executable files
fr: Fichiers exécutables

en: <big><b>Unable to add %s</b></big>
fr: <big><b>Impossible d'ajouter %s</b></big>

en: The engine is already installed under the same name
fr: Le moteur est déjà installé sous le même nom

en:  is not installed
fr: n'est pas installé

en: <big><b>%s is not marked executable in the filesystem</b></big>
fr: <big><b>%s n'est pas exécutable d'après ses propriétés de fichier</b></big>

en: Try chmod a+x %s
fr: Essayez chmod a+x %s

en: There is something wrong with this executable
fr: Le fichier exécutable ne semble pas correct

en: Choose a folder
fr: Choisir un dossier

en: Import
fr: Importer

en: File name
fr: Nom de fichier

en: Select working directory
fr: Choisir le répertoire de travail

en: Do you really want to restore the default options of the engine ?
fr: Voulez-vous vraiment restaurer les options par défaut du moteur de jeu ?

en: New
fr: Nouveau

en: Tag
fr: Attribut

en: Pick a date
fr: Choisir une date

en:  invalid engine move: %s
fr: mouvement invalide du moteur : %s

en: Offer Rematch
fr: Proposer une revanche

en: Play Rematch
fr: Jouer la revanche

en: Undo one move
fr: Annuler un coup

en: Undo two moves
fr: Annuler deux coups

en: You sent an abort offer
fr: Vous avez envoyé une proposition d'abandon

en: You sent an adjournment offer
fr: Vous avez proposé un ajournement de la partie

en: You sent a draw offer
fr: Vous avez proposé un match nul

en: You sent a pause offer
fr: Vous avez envoyé une proposition de pause

en: You sent a resume offer
fr: Vous avez proposé de reprendre la partie

en: You sent an undo offer
fr: Vous avez envoyé une proposition d'annuler le dernier coup

en: You asked your opponent to move
fr: Vous avez demandé à votre adversaire de jouer

en: You sent flag call
fr: Vous avez appelé le drapeau

en: <big><b>Engine, %s, has died</b></big>
fr: <big><b>Le calculateur, %s, a rendu l'âme</b></big>

en: PyChess has lost connection to the engine, probably because it has died.
    
                 You can try to start a new game with the engine, or try to play against another one.
fr: PyChess a perdu la connexion avec le moteur, probablement en raison de son plantage.
    
    Vous pouvez essayer de démarrer une nouvelle partie avec le moteur, ou de jouer contre un autre.

en: This game can be automatically aborted without rating loss because                       there has not yet been two moves made
fr: La partie peut être annulée automatiquement sans perte de classement parce que deux mouvements n'ont pas encore été faits.

en: Offer Abort
fr: Proposer un abandon

en: Your opponent must agree to abort the game because there                       has been two or more moves made
fr: Votre adversaire doit confirmer l'abandon de la partie parce qu'au moins deux mouvements ont été déjà faits.

en: This game can not be adjourned because one or both players are guests
fr: Cette partie ne peut pas être ajournée car au moins un des joueurs est un invité

en: Claim Draw
fr: Demander Nulle

en: Resume
fr: Reprendre

en: Offer Pause
fr: Proposer une pause

en: Offer Resume
fr: Proposer de reprendre

en: Undo
fr: Annuler le coup

en: Offer Undo
fr: Proposer d'annuler le coup

en:  has lagged for 30 seconds
fr: a eu un retard de connexion de 30 secondes

en:  is lagging heavily but hasn't disconnected
fr: a des retards de connexion mais n'a pas été deconnecté

en: Continue to wait for opponent, or try to adjourn the game?
fr: Continuer d'attendre un adversaire, ou tenter d'ajourner le jeu?

en: Wait
fr: Attendez

en: Adjourn
fr: Ajourner

en: Jump to initial position
fr: Revenir à la position initiale

en: Step back one move
fr: Reculer d'un coup

en: Go back to the main line
fr: Retour à la ligne principale

en: Go back to the parent line
fr: Retour à la ligne parente

en: Step forward one move
fr: Avancer d'un coup

en: Jump to latest position
fr: Aller à la dernière position

en: Find position in current database
fr: Trouver la position dans la base de données

en: Save arrows/circles
fr: Sauvegarder les flèches et les cercles

en: No database is currently opened.
fr: Aucune base de données n'est encore ouverte.

en: The position does not exist in the database.
fr: La position n'existe pas dans la base de données.

en: An approximate position has been found. Do you want to display it ?
fr: Une position approximative a été trouvée. Voulez-vous l'afficher ?

en: Human Being
fr: Humain

en: Minutes:
fr: Minutes :

en: Moves:
fr: Coups :

en: Gain:
fr: Incrément

en: Classical
fr: Classique

en: Rapid
fr: Rapide

en: %(name)s %(minutes)d min / %(moves)d moves %(duration)s
fr: %(name)s %(minutes)d min / %(moves)d coups %(duration)s

en: %(name)s %(minutes)d min %(sign)s %(gain)d sec/move %(duration)s
fr: %(name)s %(minutes)d min %(sign)s %(gain)d sec/coup %(duration)s

en: Estimated duration : %(min)d - %(max)d minutes
fr: Durée estimée : %(min)d - %(max)d minutes

en: Odds
fr: Handicap

en: Other (standard rules)
fr: Autre (règles standards)

en: Other (non standard rules)
fr: Autre (règles non standards)

en: Asian variants
fr: Variantes asiatiques

en:  chess
fr:  échec

en: Start position from the opening book
fr: Position de départ depuis la bibliothèque d'ouvertures

en: Type an ECO code or a keyword (with wildcard *):
fr: Saisissez un code ECO ou un mot-clé (avec le joker *) :

en: No position was found. Do you want to use the default setup ?
fr: Aucune position n'a été trouvée. Voulez-vous utiliser celle par défaut ?

en: Setup Position
fr: Disposer les pièces

en: Type or paste PGN game or FEN positions here
fr: Saisissez ou collez ici une partie PGN ou une position FEN

en: Enter Game
fr: Entrer dans la partie

en: Select book file
fr: Sélectionner une bibliothèque

en: Opening books
fr: Bibliothèques d'ouvertures

en: Select Gaviota TB path
fr: Sélectionner le chemin des tables Gaviota

en: Open Sound File
fr: Ouvrir le fichier de son

en: Sound files
fr: Fichiers de son

en: No sound
fr: Aucun son

en: Select sound file...
fr: Sélectionnez un fichier son...

en: Undescribed panel
fr: Panneau non décrit

en: Select background image file
fr: Sélectionner l'image d'arrière-plan

en: Select auto save path
fr: Sélectionner le chemin pour l'enregistrement automatique

en: PyChess is an open-source chess application that can be enhanced by any chess enthusiast: bug reports, source code, documentation, translations, feature requests, user assistance... Let's get in touch at <b>https://pychess.github.io</b>
fr: PyChess est une interface de jeu d'échecs open-source qui peut être améliorée par tous les joueurs enthousiastes : rapports de bugs, code source, documentation, traductions, demandes de fonctionnalités, assistance aux joueurs... Prenez contact sur <b>https://pychess.github.io</b>

en: PyChess supports a wide range of chess engines, variants, Internet servers, and lessons. It is a perfect desktop application to conveniently improve your chess skills.
fr: PyChess prend en charge un large éventail de moteurs d'échecs, de variantes, de serveurs en ligne et de cours théoriques. C'est une application de bureau parfaite pour accroître commodément vos compétences aux échecs.

en: The releases of PyChess hold the name of historical world chess champions. Do you know the name of the current world chess champion?
fr: Les versions de PyChess portent le nom de champions du monde historiques aux échecs. Connaissez-vous le nom du champion actuel ?

en: Did you know that you can help translate PyChess into your own language, <b>Help</b> > <b>Translate PyChess</b>.
fr: Savez-vous que vous pouvez aider à traduire PyChess dans votre langue via le menu <b>Aide</b> > <b>Traduire PyChess</b> ?

en: A game consists of an opening, a middle-game and an end-game. PyChess is able to train you thanks to its opening book, its supported chess engines and its training module.
fr: Une partie est constituée d'une ouverture, d'un milieu de partie et d'une fin de partie. PyChess peut vous entraîner dans chaque phase grâce à son livre d'ouverture, à ses moteurs de jeu et à son module d'apprentissage.

en: Did you know that it is possible to finish a chess game in just 2 turns?
fr: Savez-vous qu'il est possible de terminer une partie d'échecs en seulement 2 tours ?

en: Did you know that a knight is better placed in the center of the board?
fr: Savez-vous qu'un cavalier est plus actif au centre de l'échiquier ?

en: Did you know that moving the queen at the very beginning of a game does not offer any particular advantage?
fr: Savez-vous que le déplacement de la reine en tout début de partie n'offre généralement pas d'avantage particulier ?

en: Did you know that having two-colored bishops working together is very powerful?
fr: Savez-vous qu'avoir une paire de fou sur des cases de couleurs opposées est très fort ?

en: Did you know that the rooks are generally engaged late in the game?
fr: Savez-vous que les tours sont souvent engagées tardivement dans une partie ?

en: Did you know that the king can move across two squares under certain conditions? This is called castling.
fr: Savez-vous que le roi peut se déplacer de deux cases sous certaines conditions ? Ce mouvement est appelé le roque.

en: Did you know that the number of possible chess games exceeds the number of atoms in the Universe?
fr: Savez-vous que le nombre de parties possibles est plus grand que celui des atomes dans l'univers ?

en: You can start a new game with <b>Game</b> > <b>New Game</b>, then choose the <b>Players</b>, <b>Time Control</b> and <b>Chess Variants</b>.
fr: Vous pouvez démarrer une partie via le menu <b>Partie</b> > <b>Nouvelle partie</b>, puis choisissez les <b>joueurs</b>, la <b>cadence</b> et la <b>variante de jeu</b>.

en: You can choose from 20 different difficulties to play against the computer. It will mainly affect the engines available time to think.
fr: Contre l'ordinateur, vous pouvez choisir parmi 20 niveaux de difficulté. Le temps de réflexion disponible pour le moteur de jeu en dépendra.

en: The level 20 engine difficulty gives full autonomy to the chess engine in managing its own time during the game.
fr: Le niveau 20 donne au moteur d'échecs une autonomie totale dans la gestion de son temps de jeu.

en: To save a game use <b>Game</b> > <b>Save Game As</b>, provide the filename, and choose where you want it to be saved. At the bottom choose the extension type of the file, and <b>Save</b>.
fr: Pour sauvegarder une partie <b>Partie</b> > <b>Enregistrer la partie sous</b>, choisissez un nom et où le fichier doit être sauvé. En bas, choisissez l'extension du fichier et <b>Enregistrer</b>.

en:  Calling the flag is the termination of the current game when the time of your opponent is over. If the clock is on your side, click on the menu item <b>Actions</b> > <b>Call Flag</b> to claim the victory.
fr: Le tombé du drapeau est l'arrêt de la partie quand le temps de votre adversaire est écoulé. S'il vous reste du temps, cliquez sur le menu <b>Actions</b> > <b>Appel du drapeau</b> pour revendiquer la victoire.

en: Press <b>Ctrl+Z</b> to ask your opponent to rollback the last played move. Against a computer or for an unrated game, undoing is generally automatically accepted.
fr: Appuyez sur <b>Ctrl+Z</b> pour demander à votre adversaire s'il veut bien annuler le dernier coup joué. Contre un ordinateur ou dans une partie amicale, l'annulation est généralement acceptée.

en: To play in <b>Fullscreen mode</b>, just press the key <b>F11</b>. Press it again to exit this mode.
fr: Pour jouer en <b>plein écran</b>, appuyez sur la touche <b>F11</b>. Refaites-le pour le quitter ce mode.

en: Many sounds are emitted by PyChess while you are playing if you activate them in the preferences: <b>Settings</b> > <b>Preferences</b> > <b>Sound tab</b> > <b>Use sounds in PyChess</b>.
fr: PyChess produit des sons lors des parties s'ils sont activés dans les préférences : menu <b>Éditer</b> > <b>Préférences</b> > onglet <b>Sons</b> > <b>Activer les sons</b>.

en: Did you know that a game is generally finished after 20 to 40 moves per player? The estimated duration of a game is displayed when you configure a new game.
fr: Savez-vous qu'une partie est généralement terminée après 20 à 40 coups par joueur ? La durée est estimée quand vous configurez une nouvelle partie.

en: The standard file format to manage chess games is <b>PGN</b>. It stands for Portable Game Notation. Do not get confused with PNG which is a common file format to store drawings and pictures.
fr: Le format de fichier standard pour les échecs est <b>PGN</b>. Il signifie «Portable Game Notation» (notation portable de parties). Il ne faut pas le confondre avec le format PNG qui est utilisé pour sauvegarder des dessins et des images simples.

en: You can share a position by using the exchange format <b>FEN</b>, which stands for Forsyth-Edwards Notation. This format is also adapted for the chess variants.
fr: Vous pouvez partager une position d'échecs au format d'échange <b>FEN</b> qui signifie «Forsyth-Edwards Notation». Ce format est aussi adapté pour les variantes d'échecs.

en: You must define a chess engine in the preferences in order to use the local chess analysis. By default, PyChess recommends the use of the free engine named Stockfish which is renowned to be among the strongest engines in the world.
fr: Vous devez définir un moteur d'échecs dans les préférences afin d'utiliser l'analyse locale. Par défaut, PyChess vous recommande d'utiliser le moteur gratuit Stockfish qui est reconnu comme le plus fort au monde.

en: <b>Hint mode</b> analyzes your game to show you the best current move. Enable it with the shortcut <b>Ctrl+H</b> or from the <b>View</b> menu.
fr: La <b>flèche d'indice</b> vous montre le meilleur coup possible dans la position courante. Activez-la avec le raccourci <b>Ctrl+H</b> du menu <b>Affichage</b>.

en: <b>Spy mode</b> analyzes the threats and shows the best move that your opponent would play if it was his turn. Enable it with the shortcut <b>Ctrl+Y</b> or from the <b>View</b> menu.
fr: Le <b>mode espion</b> analyse les menaces, c'est-à-dire le meilleur coup que jouerait votre adversaire si c'était à lui de jouer. Activez-le avec le raccourci <b>Ctrl+Y</b> depuis le menu <b>Affichage</b>.

en: <b>Ponder</b> is an option available in some chess engines that allows thinking when it is not the engine's turn. Using this feature will consume more resources on your computer.
fr: <b>Ponder</b> est une des options d'un moteur d'échecs qui consiste à l'autoriser à réfléchir alors que ce n'est pas son tour. Ceci consomme plus de ressources matérielles sur votre ordinateur.

en: <b>MultiPV</b> is an option of some chess engines that shows other possible good moves. They are displayed in the panel <b>Hints</b>. The value can be adapted from that panel with a double-click on the displayed figure.
fr: <b>MultiPV</b> est une option de certains moteurs d'échecs qui affiche les meilleurs coups alternatifs dans le <b>panneau d'indices</b>. Leur nombre peut être adapté depuis les options du moteur, ou en double-cliquant sur le chiffre par défaut du panneau d'indices.

en: You cannot use the local chess analysis mode while you are playing an unterminated game over the Internet. Else you would be a cheater.
fr: Au risque de vous faire passer pour un tricheur, l'analyse locale de position ne peut pas être utilisée durant une partie en ligne non terminée.

en: An evaluation of +2.3 is an advantage for White of more than 2 pawns, even if White and Black have the same number of pawns. The position of all the pieces and their mobility are some of the factors that contribute to the engine score.
fr: Une évaluation de +2,3 est un avantage pour les Blancs de plus de 2 pions, même si les Blancs et les Noirs ont le même nombre de pions. La position des pièces et leur mobilité sont quelques uns des facteurs qui contribuent à la détermination du score.

en: PyChess includes a chess engine that offers an evaluation for any chess position. Winning against PyChess engine is a coherent way to succeed in chess and improve your skills.
fr: PyChess inclut un moteur d'échecs analysant n'importe quelle position d'échecs classique ou de variante. Gagner contre PyChess est une manière cohérente de progresser aux échecs.

en: The rating is your strength: 1500 is a good average player, 2000 is a national champion and 2800 is the best human chess champion. You can view the ratings of the players via the <b>Properties</b> in the <b>Game</b> menu. The difference of points gives you your chance to win and the projected evolution of your rating. If your rating is provisional, it is appended with a question mark '?', for example 1399?.
fr: Le <b>classement</b> est votre force de jeu : 1500 est un bon joueur moyen, 2000 est un champion national et 2800 est le meilleur champion du monde. Dans les propriétés de la partie accessible depuis le menu Partie, la différence de points vous donne votre probabilité de gagner et l'évolution projetée de votre classement. Si celui-ci n'est pas stabilisé, apposez un point d'interrogation '?' à la fin (exemple: 1399?).

en: Several rating systems exist to evaluate your skills in chess. The most common one is called ELO (from its creator Arpad Elo) which was established in 1970. Schematically, the concept is to engage +/- 20 points for a game and that you will win or lose proportionally to the difference of ELO points you have with your opponent.
fr: Plusieurs systèmes de notation existent pour évaluer votre niveau aux échecs. Le plus commun est ELO (de son créateur Arpad Elo) établi en 1970. Schématiquement, le concept est d'engager ±20 points dans une partie que vous gagnerez ou perdrez proportionnellement à l'écart de points ELO que vous avez avec votre adversaire.

en: Each chess engine has its own evaluation function. It is normal to get varying scores for the same position when using different engines.
fr: Chaque moteur d'échecs a sa propre fonction d'évaluation. Il est normal d'obtenir différents scores pour une même position.

en: The opening book gives you the first few moves that are considered to be good from a theoretical perspective. You are free to play any other legal move.
fr: La bibliothèque d'ouvertures vous donne les mouvements qui sont considérés comme bons d'un point de vue théorique. Vous êtes libre de jouer n'importe quel autre mouvement autorisé à tout moment.

en: The <b>Gaviota tables</b> are precalculated positions that tell the final outcome of the current game in terms of win, loss or draw.
fr: Les <b>tables Gaviota</b> sont des positions précalculées qui indiquent l'issue possible d'une position en termes de victoire, de défaite ou de nul.

en: Did you know that your computer is too small to store a 7-piece endgame database? That's why the Gaviota tablebase is limited to 5 pieces.
fr: Savez-vous que votre ordinateur est trop petit pour stocker une base de fins de parties de 7 pièces ? C'est pourquoi la base Gaviota est limitée à 5 pièces.

en: A tablebase can be connected either to PyChess, or to a compatible chess engine.
fr: Une table de positions peut être connectée à PyChess ou à un moteur d'échecs compatible.

en: The <b>DTZ</b> is the distance to zero, so the remaining possible moves to end the game in a tie as soon as possible.
fr: Le <b>DTZ</b> est la distance jusqu'au score zéro, c'est-à-dire le nombre de coups restants avant de pouvoir considérer la partie comme nulle.

en: The chess variants consist of changing the start position, the rules of the game, the types of the pieces... The gameplay is totally modified, so you must use specialized chess engines to play against the computer.
fr: Les variantes d'échecs consistent à changer la position de départ, les règles du jeu, le type des pièces... La tactique étant totalement chamboulée, vous devez utiliser des moteurs de jeu dédiés pour défier l'ordinateur.

en: In Chess960, the order of the main pieces are shuffled in a precise manner. Therefore, you cannot use the opening book and you should change your tactical habits.
fr: Dans la variante Chess960, les pièces principales sur les première et huitième lignes sont mélangées selon un ordre précis. Par conséquent, vous ne pouvez pas employer la bibliothèque d'ouvertures et cela change vos habitudes tactiques.

en: When playing crazyhouse chess, the captured pieces change of ownership and can reappear on the board at a later turn.
fr: Aux échecs crazyhouse, les pièces capturées changent de camp et peuvent réapparaître sur l'échiquier à un tour ultérieur.

en: Suicide chess, giveaway chess or antichess are all the same variant: you must give your pieces to your opponent by forcing the captures like at draughts (aka checkers). The outcome of the game can change completely if you make an incorrect move.
fr: Les termes "suicide", "give away" et "antichess" désignent tous la même variante de jeu : vous devez donner vos pièces à votre adversaire en forçant les captures comme au jeu de dames. Le résultat de la partie peut changer du tout au tout si vous effectuez un mouvement incorrect.

en: Playing horde in PyChess consists in destroying an onslaught of 36 white pawns with a normal set of black pieces.
fr: Jouer la variante "horde" dans PyChess consiste à détruire une armée de 36 pions blancs à l'aide d'un jeu normal de pièces noires.

en: You might be interested in playing King of the hill where the goal is to either checkmate or to place your king in the middle of the board, instead of protecting it in a corner of the board as usual.
fr: Vous seriez intéressé pour jouer à la variante «roi de la colline» si votre objectif est de placer le roi au centre de l'échiquier plutôt que de le protéger d'un échec dans un coin comme à l'habitude.

en: A lot of fun is offered by atomic chess where one destroys all the surrounding main pieces at each capture.
fr: Dans la variante des échecs atomiques, les pièces sont détruites tout autour d'une case où une capture a eu lieu.

en: The experienced chess players can use blind pieces by starting a new variant game.
fr: Les joueurs expérimentés peuvent jouer à l'aveugle en commençant une nouvelle variante de jeu.

en: You should sign up online to play on an Internet chess server, so that you can find your games later and see the evolution of your rating. In <b>Preferences</b> PyChess provides the possibility to save your played games locally as well.
fr: Vous devriez vous enregistrer en ligne pour jouer sur un serveur d'échecs, de sorte de pouvoir retrouver vos parties plus tard et sauvegarder votre classement. Dans les préférences, PyChess a toujours la possibilité de sauvegarder localement vos parties.

en: Time compensation is a feature that doesn't waste your clock time because of the latency of your Internet connection. The module can be downloaded from the menu <b>Edit</b> > <b>Externals</b>.
fr: La compensation de temps est une fonctionnalité qui évite de retirer du temps à votre horloge à cause de la latence de votre connexion Internet. Le module peut être téléchargé à partir du menu menu <b>Éditer</b> > <b>Modules externes</b>.

en: You can play against chess engines on an Internet chess server. Use the filter to include or exclude them from the available players.
fr: Vous pouvez jouer contre des moteurs d'échecs sur un serveur Internet. Utilisez le filtre pour les inclure ou exclure parmi les joueurs disponibles.

en: The communication with an Internet chess server is not standardized. Therefore, you can only connect to the supported chess servers in PyChess, like freechess.org or chessclub.com
fr: La communication avec un serveur d'échecs Internet n'est pas standardisée. Par conséquent, vous pouvez uniquement vous connecter aux serveurs d’échecs pris en charge par PyChess, comme freechess.org ou chessclub.com.

en: PyChess is able to download chess games remotely from the following websites:
    
    ,
fr: PyChess est en mesure de télécharger des parties d'échec

en: PyChess uses the external module Scoutfish to evaluate the chess databases. For example, it is possible to extract the games where some pieces are in precise count or positions.
fr: PyChess utilise le module externe Scoutfish pour évaluer les bases de données d'échecs. Par exemple, il est possible d'extraire les parties où quelques pièces sont dans une position donnée.

en: Parser/ChessDB is an external module used by PyChess to show the expected outcome for a given position.
fr: Parser/ChessDB est un module externe utilisé par PyChess pour afficher les résultats possibles de la position courante.

en: SQLite is an internal module used to describe the loaded PGN files, so that PyChess can retrieve the games very quickly during a search.
fr: SQLite est un module interne utilisé pour décrire les fichiers PGN et qui accélère la recherche de parties.

en: PyChess generates three information files when a PGN file is opened: .sqlite (description), .scout (positions), .bin (book and outcomes). These files can be removed manually if desired.
fr: PyChess génère 3 informations quand un fichier PGN est ouvert : .sqlite (description), .scout (positions) et .bin (mouvements et résultats). Ces fichiers peuvent être supprimés manuellement si nécessaire.

en: PyChess provides offline lessons to learn chess so that you will never be disappointed if you have no Internet connection.
fr: PyChess utilise des cours hors-ligne pour vous apprendre les échecs. Vous ne serez alors jamais déçu si vous n'avez aucune connexion Internet.

en: To start Learning, click on the <b>Book icon</b> available on the <b>Welcome</b> screen. Or choose a category next to the button to start an activity directly.
fr: Pour commencer à apprendre, cliquez sur le <b>bouton livre</b> disponible sur la page d'accueil. Ou choisissez la catégorie à côté du bouton afin de démarrer l'activité directement.

en: The <b>Lectures</b> are commented games to learn step-by-step strategy and principles of some chess techniques. Just watch, read and learn.
fr: Les <b>cours</b> sont des parties commentées pour apprendre par étapes la stratégie et les principes du jeu. Laissez-vous guider en regardant et lisant.

en: Whatever the number of pawns, an <b>end-game</b> starts when the board consists of certain main pieces : 1 rook vs 1 bishop, 1 queen versus 2 rooks, etc... Knowing the right endgame moves will help you not miss a checkmate!
fr: Quel que soit le nombre de pions, une fin de partie commence quand l'échiquier contient certaines pièces principales : 1 tour contre 1 fou, 1 dame contre 2 tours, etc... Connaître les coups vous aidera à ne pas rater l'échec et mat !

en: A <b>Puzzle</b> is a set of simple positions classified by themes where you guess the best moves. It helps you understand patterns to perform an accurate attack or defense.
fr: Un <b>puzzle</b> est un ensemble de positions simples et classifiées par thème pour lequel vous devez deviner les meilleurs coups. Ceci vous aide à comprendre les motifs pour conduire une attaque ou une défense précis.

en: A <b>Lesson</b> is a complex study that explains the tactics for a given position. It is common to view circles and arrows over the board to focus on the behavior of the pieces, the threats, etc...
fr: Une <b>leçon</b> est une étude complexe qui explique la tactique dans une position donnée. Il est fréquent d'avoir des cercles et des flèches affichés sur l'échiquier pour se concentrer sur le comportement des pièces, les menaces, etc...

en: FEN needs 6 data fields. 
    
    %s
fr: FEN nécessite 6 champs de données.
    
    %s

en: FEN needs at least 2 data fields in fenstr. 
    
    %s
fr: FEN requiert au moins 2 champs de données dans fenstr.
    
    %s

en: Needs 7 slashes in piece placement field. 
    
    %s
fr: Le champ de position des pièces nécessite 7 barres obliques.
    
    %s

en: Active color field must be one of w or b. 
    
    %s
fr: Le camp du joueur doit être w (blanc) ou b (noir).
    
    %s

en: Castling availability field is not legal. 
    
    %s
fr: Le champ pour le roque n'est pas légal.
    
    %s

en: En passant cord is not legal. 
    
    %s
fr: Coordonnée invalide pour la case en passant.
    
    %s

en: invalid promoted piece
fr: Pièce promue invalide.

en: the move needs a piece and a cord
fr: le coup nécessite une pièce et une position

en: the captured cord (%s) is incorrect
fr: la position capturée (%s) est incorrecte

en: pawn capture without target piece is invalid
fr: la capture du pion sans pièce à prendre est impossible

en: the end cord (%s) is incorrect
fr: la position de fin (%s) est incorrecte

en: no %(piece)s is able to move to %(cord)s
fr: aucun %(piece)s ne peut bouger en %(cord)s

en: and
fr: et

en: draws
fr: obtient le nul

en: mates
fr: mate

en: puts opponent in check
fr: met l'adversaire en échec

en: improves king safety
fr: amélioré la sécurité du roi

en: slightly improves king safety
fr: améliore légérement la sécurité du roi

en: moves a rook to an open file
fr: met une tour sur une colonne ouverte

en: moves an rook to a half-open file
fr: met la tour sur une colonne semi-ouverte

en: moves bishop into fianchetto: %s
fr: met le fou en fianchetto : %s

en: promotes a Pawn to a %s
fr: promeut le pion en %s

en: castles
fr: roque

en: takes back material
fr: reprend une pièce

en: sacrifices material
fr: sacrifie du matériel

en: exchanges material
fr: échange une pièce

en: captures material
fr: capture une pièce

en: rescues a %s
fr: protège un %s

en: threatens to win material by %s
fr: menace de prendre une pièce par %s

en: increases the pressure on %s
fr: fait pression sur %s

en: defends %s
fr: défend %s

en: pins an enemy %(oppiece)s on the %(piece)s at %(cord)s
fr: cloue un %(oppiece)s ennemi au %(piece)s en %(cord)s

en: White has a new piece in outpost: %s
fr: Les blancs posent une nouvelle pièce en%s

en: Black has a new piece in outpost: %s
fr: Les noirs postent une nouvelle pièce en : %s

en: %(color)s has a new passed pawn on %(cord)s
fr: %(color)s a un nouveau pion passé en %(cord)s

en: half-open
fr: semi-ouverte

en: in the %(x)s%(y)s file
fr: dans la colonne %(x)s%(y)s

en: in the %(x)s%(y)s files
fr: dans les colonnes %(x)s%(y)s

en: %(color)s got a double pawn %(place)s
fr: %(color)s a des pions doublés %(place)s

en: %(color)s got new double pawns %(place)s
fr: %(color)s a des nouveaux pions doublés %(place)s

en: %(color)s got an isolated pawn in the %(x)s file | %(color)s got isolated pawns in the %(x)s files
fr[0]: %(color)s a un pion isolé en colonne %(x)s
fr[1]: %(color)s a des pions isolés dans les colonnes %(x)s

en: %s moves pawns into stonewall formation
fr: %s adopte une formation stonewall

en: %s can no longer castle
fr: %s ne peut plus faire de roque

en: %s can no longer castle in queenside
fr: %s ne peut plus faire de grand roque

en: %s can no longer castle in kingside
fr: %s ne peut plus faire de petit roque

en: %(opcolor)s has a new trapped bishop on %(cord)s
fr: Les %(opcolor)s ont un nouveau fou piégé en %(cord)s

en: develops a pawn: %s
fr: avance un pion : %s

en: brings a pawn closer to the backrow: %s
fr: avance un pion vers la rangée : %s

en: brings a %(piece)s closer to enemy king: %(cord)s
fr: déplace un %(piece)s plus près du roi adverse : %(cord)s

en: develops a %(piece)s: %(cord)s
fr: Développe un %(piece)s: %(cord)s

en: places a %(piece)s more active: %(cord)s
fr: Rend un %(piece)s plus actif : %(cord)s

en: White should do pawn storm in right
fr: Les blancs devraient mener une attaque de pions sur l'aile droite

en: Black should do pawn storm in left
fr: Les noirs devraient mener une attaque de pions sur l'aile gauche

en: White should do pawn storm in left
fr: Les blancs devraient mener une attaque de pions sur l'aile gauche

en: Black should do pawn storm in right
fr: Les noirs devraient mener une attaque de pions sur l'aile droite

en: Black has a rather cramped position
fr: Les noirs ont une position plutôt resserrée

en: Black has a slightly cramped position
fr: Les noirs ont une position légèrement resserrée

en: White has a rather cramped position
fr: Les blancs ont une position plutôt resserrée

en: White has a slightly cramped position
fr: Les blancs ont une position légèrement resserrée

en: Shout
fr: Crier

en: Chess Shout
fr: Crier

en: Unofficial channel %d
fr: Canal non officiel %d

en: Filters
fr: Filtres

en: Filters panel can filter game list by various conditions
fr: Le panneau des filtres expose différents critères pour réduire la liste des parties

en: Edit selected filter
fr: Modifier le filtre sélectionné

en: Remove selected filter
fr: Supprimer le filtre sélectionné

en: Add new filter
fr: Ajouter un nouveau filtre

en: Seq
fr: Séq

en: Create new sequence where listed conditions may be satisfied at different times in a game
fr: Créer une nouvelle séquence dont les conditions peuvent être satisfaites à différents moments du jeu

en: Str
fr: Sér

en: Create new streak sequence where listed conditions have to be satisfied in consecutive (half)moves
fr: Créer une nouvelle séquence en série dont les conditions peuvent être satisfaites pour des (demi-)mouvements consécutifs

en: Filter game list by various conditions
fr: Filtrer la liste des parties selon divers critères

en: Sequence
fr: Séquence

en: Streak
fr: Série

en: Openings
fr: Ouvertures

en: Openings panel can filter game list by opening moves
fr: Le panneau des ouvertures peut filtrer les parties par mouvements d'ouverture

en: Move
fr: Coup

en: Games
fr: Parties

en: Winning %
fr: Victoires %

en: Filter game list by opening moves
fr: Filtrer les parties par mouvements d'ouverture

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview panel can filter game list by current game moves
fr: Le panneau de prévisualisation peut filtrer les parties avec les mouvements actuels

en: Filter game list by current game moves
fr: Filtrer les parties par les mouvements de la partie courante

en: Add sub-fen filter from position/circles
fr: Ajouter un filtre sous-FEN depuis la position/cercles

en: Import PGN file
fr: Importer un fichier PGN

en: Save to PGN file as...
fr: Sauvegarder le fichier PGN sous...

en: Open
fr: Ouvrir

en: Opening chessfile...
fr: Ouverture des parties...

en: Save as
fr: Sauvegarder sous...

en: Open chess file
fr: Ouvrir une partie d'échecs

en: Recreating indexes...
fr: Recréation des index...

en: Preparing to start import...
fr: Préparation de l'importation...

en: %s games processed
fr: %s parties traitées

en: Create New Polyglot Opening Book
fr: Créer un nouveau livre d'ouvertures Polyglot

en: Create Polyglot Book
fr: Créer un livre Polyglot

en: Create New Pgn Database
fr: Créer une nouvelle base PGN

en: <big><b>File '%s' already exists.</b></big>
fr: <big><b>Le fichier '%s' existe déjà.</b></big>

en: %(path)s
    containing %(count)s games
fr: %(path)s
    contient %(count)s parties

en: W Elo
fr: B Elo

en: B Elo
fr: N Elo

en: Round
fr: Ronde

en: Length
fr: Longueur

en: Time control
fr: Contrôle du temps

en: First games
fr: Premières parties

en: Previous games
fr: Parties précédentes

en: Next games
fr: Parties suivantes

en: Archived
fr: Archivé

en: Adjourned, history and journal games list
fr: Liste des parties ajournées et historisées

en: Clock
fr: Pendule

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en:  with whom you have an adjourned <b>%(timecontrol)s</b> <b>%(gametype)s</b> game is online.
fr:  avec qui vous avez une partie ajournée "<b>%(timecontrol)s</b> <b>%(gametype)s</b>" est en ligne.

en: Request Continuation
fr: Demander à poursuivre

en: Examine Adjourned Game
fr: Examiner la partie ajournée

en: Talking
fr: Conversations

en: List of server channels
fr: Liste des canaux du serveur

en: Command line interface to the chess server
fr: Interface en ligne de commande vers le serveur d'échecs

en: Win
fr: Gagné

en: Draw
fr: Nulle

en: Loss
fr: Perdu

en: Need
fr: Besoin

en: Best
fr: Meilleur

en: On FICS, your "Wild" rating encompasses all of the                         following variants at all time controls:
fr: Avec FICS, le classement "Wild" considère l'ensemble des cadences de jeu :

en: Email
fr: Adresse électronique

en: Spent
fr: Dépensé

en: online in total
fr: Connectés au total

en: Connecting
fr: Connexion en cours

en: Finger
fr: Identité

en: You are currently logged in as a guest but there is a completely free trial for 30 days, and beyond that, there is no charge and the account would remain active with the ability to play games. (With some restrictions. For example, no premium videos, some limitations in channels, and so on.) To register an account, go to
fr: Vous êtes enregistré comme invité et bénéficiez d'une période d'essai de 30 jours. Au-delà, votre compte restera actif mais quelques restrictions s'appliqueront, comme l'absence de vidéos premium, canaux réduits... Pour vous enregistrer, allez à

en: You are currently logged in as a guest. A guest can't play rated games and therefore isn't able to play as many of the types of matches offered as a registered user. To register an account, go to
fr: Vous êtes enregistré comme visiteur n'ayant pas la possibilité de jouer des parties classées. De ce fait, vous ne pouvez pas bénéficier de toutes les opportunités de jeu tant que vous ne créez pas de compte à

en: Game List
fr: Liste des parties

en: List of ongoing games
fr: Liste des parties en cours

en: Games running: %d
fr: Parties en cours : %d

en: News
fr: Informations

en: List of server news
fr: Liste des annonces du serveur

en: Assess
fr: Évaluer

en: Follow
fr: Suivre

en: Player List
fr: Liste des joueurs

en: List of players
fr: Liste des joueurs

en: Name
fr: Nom

en: Status
fr: État

en: Players: %d
fr: Joueurs : %d

en: The chain button is disabled because you are logged in as a guest. Guests                 can't establish ratings, and the chain button's state has no effect when                 there is no rating to which to tie "Opponent Strength" to
fr: Le bouton de lien est désactivé parce que vous êtes enregistré comme invité. Les invités ne peuvent pas être classés, donc le bouton n'aurait aucun effet

en: Challenge:
fr: Défier :

en: If set you can refuse players accepting your seek
fr: Si activé, vous pouvez refuser les joueurs acceptant vos demandes

en: This option is not applicable because you're challenging a player
fr: Cette option n'est pas disponible parce que vous défier un joueur

en: Edit Seek:
fr: Editer une requête

en: %(minutes)d min + %(gain)d sec/move
fr: %(minutes)d min + %(gain)d s/coup

en: Manual
fr: Manuel

en: Any strength
fr: N'importe quel niveau

en: You can't play rated games because you are logged in as a guest
fr: Connecté en tant qu'invité, vous ne pouvez pas jouer de partie évaluée.

en: You can't play rated games because "Untimed" is checked,
fr: L'option "sans cadence" étant sélectionnée, vous ne pouvez pas jouer de partie.

en: and on FICS, untimed games can't be rated
fr: et sur FICS, les parties jouées sans contrôle de temps ne peuvent pas être évaluées.

en: This option is not available because you're challenging a guest,
fr: Cette option n'est pas disponible, parce que vous défiez un invité,

en: and guests can't play rated games
fr: et les invités ne peuvent pas jouer de parties évaluées.

en: You can't select a variant because "Untimed" is checked,
fr: L'option "sans cadence" étant sélectionnée, vous ne ne pouvez pas choisir de variante,

en: and on FICS, untimed games have to be normal chess rules
fr: et sur FICS, les parties sans contrôle de temps suivent les règles normales des échecs

en: Change Tolerance
fr: Modifier la tolérance

en: Seek Graph
fr: Graphique des parties

en: Handle seeks on graphical way
fr: Gérer les demandes de partie graphiquement

en: Seeks / Challenges
fr: Parties disponibles

en: Handle seeks and challenges
fr: Gérer les requêtes et les défis

en: Effect on ratings by the possible outcomes
fr: Effet sur les classements de la fin de partie

en: Win:
fr: Victoire :

en: Draw:
fr: Nul :

en: Loss:
fr: Défaite :

en: New RD:
fr: Nouveau RD :

en: Active seeks: %d
fr: Requêtes actives : %d

en:  would like to resume your adjourned <b>%(time)s</b> <b>%(gametype)s</b> game.
fr: désire reprendre la partie <b>%(gametype)s</b> ajournée <b>%(time)s</b>.

en:  challenges you to a <b>%(time)s</b> %(rated)s <b>%(gametype)s</b> game
fr:  vous challenge pour une partie "<b>%(time)s</b> %(rated)s <b>%(gametype)s</b>"

en:  where <b>%(player)s</b> plays <b>%(color)s</b>.
fr: Où <b>%(player)s</b> joue <b>%(color)s</b>.

en: ICS
fr: Internet (ICS)

en: Log Off
fr: Déconnecter

en: New game from 1-minute playing pool
fr: Nouvelle partie de 1 minute

en: New game from 3-minute playing pool
fr: Nouvelle partie de 3 minutes

en: New game from 5-minute playing pool
fr: Nouvelle partie de 5 minutes

en: New game from 15-minute playing pool
fr: Nouvelle partie de 15 minutes

en: New game from 25-minute playing pool
fr: Nouvelle partie de 25 minutes

en: New game from Chess960 playing pool
fr: Nouvelle partie Chess960

en: You have to set kibitz on to see bot messages here.
fr: Vous devez activer kibitz pour voir ici les messages automatiques.

en: You may only have 3 outstanding seeks at the same time. If you want             to add a new seek you must clear your currently active seeks. Clear your seeks?
fr: Vous ne pouvez avoir que 3 requêtes ouvertes simultanément. Voulez-vous effacer toutes vos demandes pour créer la nouvelle ?

en: You can't touch this! You are examining a game.
fr: Vous ne pouvez pas y toucher en examination de partie.

en:  has declined your offer for a match
fr: a décliné votre proposition de jeu

en:  is censoring you
fr: vous a censuré

en:  noplay listing you
fr: aucun jeu ne vous liste

en:  uses a formula not fitting your match request:
fr: utilisation d'une formule ne correspondant pas à votre demande de correspondance :

en: to manual accept
fr: Accepter manuellement

en: to automatic accept
fr: Accepter automatiquement

en: rating range now
fr: évaluation de l'ensemble maintenant

en: Seek updated
fr: Proposition mise à jour

en: Your seeks have been removed
fr: Vos propositions ont été supprimées

en:  has arrived
fr: est arrivé

en:  has departed
fr: est parti

en:  is present
fr: est présent

en: Detect type automatically
fr: Détecter le type automatiquement

en: <big><b>Error loading game</big></b>
fr: <big><b>Erreur au chargement de la partie</big></b>

en: Save Game
fr: Sauvegarder la partie

en: Export position
fr: Exporter la position

en: <big><b>Unknown file type '%s'</b></big>
fr: <big><b>Type de fichier inconnu '%s'</b></big>

en: Was unable to save '%(uri)s' as PyChess doesn't know the format '%(ending)s'.
fr: PyChess n'a pas pu sauvegarder '%(uri)s' car il ne reconnaît pas le format '%(ending)s'.

en: <big><b>Unable to save file '%s'</b></big>
fr: <big><b>Impossible de sauver le fichier '%s'</b></big>

en: You don't have the necessary rights to save the file.
        Please ensure that you have given the right path and try again.
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour sauvegarder le fichier.
    Assurez-vous d'avoir donné le bon chemin puis réessayez.

en: _Replace
fr: _Remplacer

en: File exists
fr: Le fichier existe

en: <big><b>A file named '%s' already exists. Would you like to replace it?</b></big>
fr: <big><b>Un fichier nommé '%s' existe déjà. Voulez-vous le remplacer?</b></big>

en: The file already exists in '%s'. If you replace it, its content will be overwritten.
fr: Le fichier existe déjà dans  '%s'. Si vous le remplacez, son contenu sera écrasé.

en: Could not save the file
fr: Impossible de sauvegarder le fichier

en: <big><b>PyChess was not able to save the game</b></big>
fr: <big><b>PyChess n'est pas capable de sauvegarder la partie</b></big>

en: The error was: %s
fr: L'erreur est : %s

en: There is %d game with unsaved moves. | There are %d games with unsaved moves.
fr[0]: Il y a %d partie avec des coups non sauvegardés.
fr[1]: Il y a %d parties avec des coups non sauvegardés.

en: Save moves before closing?
fr: Sauvegarder les coups avant de fermer ?

en: Unable to save to configured file.                                                     Save the games before closing?
fr: Impossible d'enregistrer dans le fichier cible.
    Enregistrer les parties avant de fermer?

en: vs.
fr: contre

en: _Save %d document | _Save %d documents
fr[0]: _Sauvegarder %d document
fr[1]: _Sauvegarder %d documents

en: Save the current game before you close it?
fr: Sauvegarder la partie courante avant de la fermer ?

en: Unable to save to configured file.                                             Save the current game before you close it?
fr: Impossible d'enregistrer dans le fichier cible.
    Enregistrer la partie en cours avant de la fermer?

en: It is not possible later to continue the game,
    if you don't save it.
fr: Il ne sera pas possible de continuer cette partie plus tard
    si vous ne la sauvegardez pas.

en: All Chess Files
fr: Tous les fichiers d'échecs

en: Annotated game
fr: Partie commentée

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Add start comment
fr: Ajouter un premier commentaire

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Edit comment
fr: Éditer un commentaire

en: Good move
fr: Bon coup

en: Bad move
fr: Mauvais coup

en: Excellent move
fr: Excellent coup

en: Very bad move
fr: Très mauvais coup

en: Interesting move
fr: Coup intéressant

en: Suspicious move
fr: Coup suspect

en: Forced move
fr: Coup forcé

en: Add move symbol
fr: Ajouter une annotation de la position

en: Drawish
fr: Tendance nulle

en: Unclear position
fr: Position pas claire

en: Slight advantage
fr: Avantage léger

en: Moderate advantage
fr: Avantage modéré

en: Decisive advantage
fr: Avantage décisif

en: Crushing advantage
fr: Avantage écrasant

en: Zugzwang
fr: Zugzwang (coup forcé)

en: Development advantage
fr: Avantage de développement

en: With attack
fr: En attaquant

en: Counterplay
fr: Contre-jeu

en: Time pressure
fr: Pressé par le temps

en: Add evaluation symbol
fr: Ajouter une annotation

en: Comment
fr: Commentaire

en: Symbols
fr: Symboles

en: All the evaluations
fr: Toutes les évaluations

en: Remove
fr: Supprimer

en: No time control
fr: Pas de contrôle du temps

en: %(time)s for %(count)d moves
fr: %(time)s pour %(count)d coups

en: move
fr: coup

en: round %s
fr: ronde %s

en: Hints
fr: Indices

en: The hint panel will provide computer advice during each stage of the game
fr: L'écran d'indice fournira des conseils de l'ordinateur à chaque étape du jeu.

en: Official PyChess panel.
fr: Panneau officiel de PyChess.

en: Opening Book
fr: Bibliothèque d'ouvertures

en: The opening book will try to inspire you during the opening phase of the game by showing you common moves made by chess masters
fr: Le livre des ouvertures va essayer de vous inspirer pendant la phase d'ouverture en vous montrant les coups les plus joués par des maîtres.

en: Analysis by %s
fr: Analyse par %s

en: %s will try to predict which move is best and which side has the advantage
fr: %s va essayer de prédire quel est le meilleur déplacement et qui de noir ou blanc a l'avantage

en: Threat analysis by %s
fr: Menace analysée par %s

en: %s will identify what threats would exist if it were your opponent's turn to move
fr: %s va identifier quelles menaces pourraient exister si c'était à votre adversaire de jouer

en: Calculating...
fr: Calculs en cours...

en: Engine scores are in units of pawns, from White's point of view. Double clicking on analysis lines you can insert them into Annotation panel as variations.
fr: Les scores de l'analyseur sont exprimés en unité de pions au bénéfice positif des Blancs. En double-cliquant sur la ligne, vous pouvez les insérer comme variante dans le panneau Annotation.

en: Adding suggestions can help you find ideas, but slows down the computer's analysis.
fr: Ajouter des suggestions peut vous aider à trouver des idées, mais ralentit l'analyse de l'ordinateur.

en: Endgame Table
fr: Tableau de fin de partie

en: The endgame table will show exact analysis when there are few pieces on the board.
fr: La table de fin de jeu montre une analyse exacte uniquement lorsqu'il ne reste que quelques pièces sur l'échiquer.

en: Mate in %d
fr: Mat en %d

en: In this position,
    there is no legal move.
fr: Dans cette position,
    il n'y a pas de coup légal.

en: The chat panel lets you communicate with your opponent during the game, assuming he or she is interested
fr: Le panneau de chat vous permet de communiquer avec votre adversaire pendant le jeu, en supposant qu'il ou elle soit intéressé(e).

en: Comments
fr: Commentaires

en: The comments panel will try to analyze and explain the moves played
fr: Ce panneau de commentaires va essayer d'analyser et d'expliquer les coups joués.

en: Initial position
fr: Position initiale

en: %(color)s moves a %(piece)s to %(cord)s
fr: %(color)s déplace un %(piece)s en %(cord)s

en: Engines
fr: Moteurs

en: The engine output panel shows the thinking output of chess engines (computer players) during a game
fr: Durant une partie, le panneau d'affichage du moteur montre le résultat des calculs du moteur d'échecs.

en: No chess engines (computer players) are participating in this game.
fr: Aucun moteur d'échecs (Intelligence Artificielle) ne participe à ce jeu.

en: Move History
fr: Coups joués

en: The moves sheet keeps track of the players' moves and lets you navigate through the game history
fr: La feuille de jeu assure le suivi des coups des joueurs et vous permet de naviguer dans l'historique du jeu.

en: The score panel tries to evaluate the positions and shows you a graph of the game progress
fr: Le panneau de score essaie d'évaluer les positions et vous montre un graphe de la progression du jeu.

en: Practice endgames with computer
fr: Pratiquer des fins de parties contre l'ordinateur

en: Title
fr: Titre

en: Study FICS lectures offline
fr: Étude hors ligne de cours FICS

en: Author
fr: Auteur

en: Guided interactive lessons in "guess the move" style
fr: Leçons interactives pour deviner le coup

en: Lichess practice studies Puzzles from GM games and Chess compositions
fr: Études Lichess issues de parties de grands maîtres ou de compositions

en: others
fr: Autres

en: Learn
fr: Apprendre

en: Quit Learning
fr: Quitter l'apprentissage

en: lessons
fr: leçons

en: Progress
fr: Progression

en: Reset my progress
fr: Effacer la progression

en: You will lose all your progress data!
fr: Vous allez perdre toute vos données de progression !

en: Reset
fr: RàZ

en: This will reset the progress to 0 for the puzzle "{title}"
fr: La progression du puzzle "{title}" va être remise à zéro.
