pychess - en to hu translation catalogue (1055 entries)

en: _Game
hu: _Játszma

en: _New Game
hu: _Új

en: From _Default Start Position
hu: Alapállásból

en: From _Custom Position
hu: Egyedi pozíícióból

en: From _Game Notation
hu: Játszmaleírásból

en: Play _Internet Chess
hu: _Internetes sakk

en: _Load Game
hu: Játszma be_töltése

en: Load _Recent Game
hu: _Korábbi játszmák

en: Load Re_mote Game
hu: Távoli játszma betöltése

en: _Save Game
hu: Menté_s

en: Save Game _As
hu: Mentés m_ásként

en: _Export Position
hu: Állás _exportálása

en: Share _Game
hu: Játszma megosztása

en: Player _Rating
hu: Játékos é_rtékszáma

en: _Analyze Game
hu: Játszma elemzése

en: _Edit
hu: S_zerkesztés

en: _Copy PGN
hu: PGN másolása

en: _Copy FEN
hu: FEN másolása

en: _Engines
hu: _Sakkmotorok

en: Externals
hu: Külső programok

en: _Actions
hu: _Műveletek

en: Offer _Abort
hu: _Megszakítás ajánlása

en: Offer Ad_journment
hu: _Elhalasztás ajánlása

en: Offer _Draw
hu: _Döntetlen ajánlása

en: Offer _Pause
hu: _Szünet kérése

en: Offer _Resume
hu: _Folytatás ajánlása

en: Offer _Undo
hu: _Lépés visszavétel kérése

en: _Call Flag
hu: _Időtúllépés bejelentése

en: R_esign
hu: F_eladás

en: Ask to _Move
hu: _Azonnali lépés kérése

en: Auto Call _Flag
hu: Időtúllépés automatikus bejelentése

en: _View
hu: _Nézet

en: _Rotate Board
hu: _Tábla forgatása

en: _Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: Leave _Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: _Show Sidepanels
hu: _Oldalpanelek

en: _Log Viewer
hu: _Napló

en: _Hint arrow
hu: Javaslat nyíl

en: Sp_y arrow
hu: Fenyegetés nyíl

en: Database
hu: Adatbázis

en: New _Database
hu: Új

en: Save database as
hu: Adatbázis mentése mint...

en: Create polyglot opening book
hu: Polyglot megnyitás fájl készítése

en: Import chessfile
hu: Importálás

en: Import annotated games from endgame.nl
hu: Elemzett játszmák importálása endgame.nl-ről

en: Import games from theweekinchess.com
hu: Importálás theweekinchess.com-ról

en: _Help
hu: _Súgó

en: About Chess
hu: A sakkról

en: How to Play
hu: Hogyan játsszunk

en: Tip of the Day
hu: A nap tippje

en: Translate PyChess
hu: A PyChess fordítása...

en: Chess client
hu: Sakkprogram

en: Preferences
hu: Beállítások

en: The displayed name of the first human player, e.g., John.
hu: Az első játékos neve

en: <b>Name of _first human player:</b>
hu: <b>Első játékos:</b>

en: The displayed name of the guest player, e.g., Mary.
hu: A második játékos neve

en: <b>Name of s_econd human player:</b>
hu: <b>Második játékos:</b>

en: _Hide tabs when only one game is open
hu: _Fülek elrejtése 1 játszma esetén

en: If set, this hides the tab in the top of the playing window, when it is not needed.
hu: Ha be van jelölve, akkor egyetlen játszma esetén nem lesz fölül játszma fül.

en: _Use main app closer [x] to close all games
hu: A fő ablak bezáró ikonja [x] az összes játszmát bezárja

en: If set, clicking on main application window closer first time it closes all games.
hu: Ha be van jelölve, a fő ablak bezáró ikonjára először kattintva az bezárja az összes játszmát.

en: Auto _rotate board to current human player
hu: _Automatikus táblaforgatás a lépésre következő játékos felé

en: If set, the board will turn after each move, to show the natural view for the current player.
hu: Ha be van jelölve, akkor minden lépés után a táblát elforgatja a lépésre következő játékos felé.

en: Auto _promote to queen
hu: Automatikus átváltozás vezérre

en: If set, pawn promotes to queen without promotion dialog selection.
hu: Ha be van jelölve, akkor a gyalog a kiválasztó dialógus ablak megjelenése nélkül automatikusan vezérré változik.

en: Face _to Face display mode
hu: Figurák szemtől szemben

en: If set, the black pieces will be head down, suitable for playing against friends on mobile devices.
hu: Ha be van jelölve, akkor a sötét figurák fejjel lefele látszanak. Mobil eszközökhöz ajánlott beállítás.

en: Use a linear scale for the score
hu: Az állás értékek lineáris skálázása

en: Unticked : the exponential stretching displays the full range of the score and enlarges the values around the null average.
    
    Ticked : the linear scale focuses on a limited range around the null average. It highlights the tiny errors and blunders better.
hu: Nincs bejelölve: az állás értékeket exponenciálisan skálázva jeleníti meg.
    Be van jelölve: az állás értékeket lineárisan skálázva jeleníti meg. Előnyösebb a kisebb-nagyobb hibák kiemeléséhez.

en: Show _captured pieces
hu: _Leütött figurák mutatása

en: If set, the captured figurines will be shown next to the board.
hu: Ha be van jelölve, akkor a leütött figurák is megjelennek a tábla két oldalán.

en: Prefer figures in _notation
hu: _Figurák jeleinek használata a játszmalapon

en: If set, PyChess will use figures to express moved pieces, rather than uppercase letters.
hu: Ha be van jelölve, akkor a játszmalapon betűk helyett a figurák jeleit használja.

en: Colorize analyzed moves
hu: Elemzett lépések színezése

en: If set, PyChess will colorize suboptimal analyzed moves with red.
hu: Ha be van jelölve, akkor a kevésbé jó lépéseket pirossal színezi.

en: Show elapsed move times
hu: Lépésenként felhasznált idő mutatása

en: If set, the elapsed time that a player used for the move is shown.
hu: Ha be van jelölve, akkor mutatja a játékos által lépésenként felhasznált időt

en: Show evaluation values
hu: Elemző program értékeinek mutatása

en: If set, the hint analyzer engine evaluation value is shown.
hu: Ha be van jelölve, akkor mutatja az elemző program értékeit

en: Show FICS game numbers in tab labels
hu: FICS játszma azonosítók mutatása a játszma füleken

en: If set, FICS game numbers in tab labels next to player names are shown.
hu: Ha be van jelölve, a FICS játszma azonosítók megjelennek a játékosok nevei után a játszma füleken.

en: <b>General Options</b>
hu: <b>Egyéb</b>

en: F_ull board animation
hu: _Tábla és a lépések

en: Animate pieces, board rotation and more. Use this on fast machines.
hu: Táblaforgatás és lépések esetén is animál. Gyors gépeken ajánlott.

en: Only animate _moves
hu: _Csak a lépések

en: Only animate piece moves.
hu: Csak a lépéseket animálja.

en: No _animation
hu: _Nincs

en: Never use animation. Use this on slow machines.
hu: Nincs animálás. Lassú gépek esetén ajánlott.

en: <b>Animation</b>
hu: <b>Animálás</b>

en: _General
hu: Általános

en: Use opening _book
hu: _Megnyitástár használata

en: If set, PyChess will suggest best opening moves on hint panel.
hu: Ha be van jelölve, akkor a PyChess megmutatja a legjobb megnyitási lépéseket a javaslat panelen.

en: Polyglot book file:
hu: Megnyitástár fájl:

en: Book depth max:
hu: A megnyitástár maximális mélysége:

en: Used by engine players and polyglot book creator
hu: A sakkmotorok és a Polyglot megnyitás fájlok készítése is figyelembe veszik.

en: Use _local tablebases
hu: _Helyi végjáték adatbázis használata

en: If set, PyChess will show game results for different moves in positions containing 6 or less pieces.
    You can download tablebase files from:
    http://www.olympuschess.com/egtb/gaviota/
hu: Ha be van állítva, akkor a PyChess a 6, vagy kevesebb figurát tartalmazó állások esetén megmutatja a különböző lépések kimenetelét.
    A végjáték adatbázis fájljai letölthetők innen:
    http://www.olympuschess.com/egtb/gaviota/

en: Gaviota TB path:
hu: Végjáték adatbázis útvonal:

en: Use _online tablebases
hu: _Internetes végjáték adatbázis használata

en: If set, PyChess will show game results for different moves in positions containing 6 or less pieces.
    It will search positions from http://www.k4it.de/
hu: Ha be van állítva, akkor a PyChess a 6, vagy kevesebb figurát tartalmazó állások esetén megmutatja a különböző lépések kimenetelét.
    A végjáték állásokat innen keresi ki: http://www.k4it.de/

en: <b>Opening, endgame</b>
hu: <b>Megnyitás, végjáték</b>

en: Use _analyzer
hu: _Elemző használata

en: The analyzer will run in the background and analyze the game. <b>This is necessary for the hint mode to work</b>
hu: Az elemzőprogram a háttérben futva fogja elemezni a játszmát. <b>A javaslat mód használatához szükséges.</b>

en: Use _inverted analyzer
hu: _Fordított elemző használata

en: The inverse analyzer will analyze the game as if your opponent was to move. <b>This is necessary for the spy mode to work</b>
hu: A fordított elemzőprogram úgy fogja elemezni a játszmát mintha az ellenfél következne lépésre. <b>A fenyegetés mód használatához szükséges.</b>

en: Maximum analysis time in seconds:
hu: Elemzési idő másodpercben:

en: Infinite analysis
hu: Végtelen analízis

en: <b>Analyzing</b>
hu: <b>Elemzés</b>

en: _Hints
hu: _Javaslatok

en: Uninstall
hu: Eltávolítás

en: Ac_tive
hu: Aktív

en: <b>Installed Sidepanels</b>
hu: <b>Telepített oldalpanelek</b>

en: Side_panels
hu: Oldalpanelek

en: <b>Welcome screen</b>
hu: <b>Nyitó képernyő</b>

en: Texture:
hu: Textúra:

en: Frame:
hu: Keret:

en: Light Squares :
hu: Világos mezők:

en: Grid
hu: Rács

en: Dark Squares :
hu: Sötét mezők:

en: Reset Colours
hu: Színek visszaállítása

en: Sho_w cords
hu: _Koordináták mutatása

en: If set, the playing board will display labels and ranks for each chess field. These are usable in chess notation.
hu: Ha be van jelölve, akkor a tábla körül megjeleníti a sorok és az oszlopok jeleit.

en: <b>Board Style</b>
hu: <b>Tábla stílus</b>

en: Font:
hu: Betűtípus:

en: <b>Move text</b>
hu: <b>Elemzés szövege</b>

en: <b>Chess Sets</b>
hu: <b>Sakk készletek</b>

en: Themes
hu: Témák

en: _Use sounds in PyChess
hu: _Hangok használata a PyChess-ben

en: A player _checks:
hu: _Sakkadás:

en: A player _moves:
hu: _Lépés:

en: Game is _drawn:
hu: _Döntetlen:

en: Game is _lost:
hu: _Vereség:

en: Game is _won:
hu: _Győzelem:

en: A player c_aptures:
hu: _Ütés:

en: Game is _set-up:
hu: _Kezdőállás:

en: _Observed moves:
hu: Lépés (_nézőknek):

en: Observed _ends:
hu: _Játszma vége (nézőknek):

en: Short on _time:
hu: Idő_zavar

en: _Invalid move:
hu: Szabálytalan lé_pés

en: Activate alarm when _remaining sec is:
hu: _Riasztás ha a hátralévő idő (másodpercben):

en: _Puzzle success:
hu: Összes feladvány megoldva.

en: _Variation choices:
hu: Lépés variációk:

en: <b>Play Sound When...</b>
hu: <b>Hang lejátszása ekkor...</b>

en: _Sounds
hu: Hangok

en: _Auto save finished games to .pgn file
hu: Befejezett játszmák _automatikus mentése .pgn -be

en: Save files to:
hu: Fájlok mentése ide:

en: Use name format:
hu: Fájlok elnevezésének formája:

en: Names:  #n1, #n2
hu: Nevek: #n1, #n2

en: Year, month, day: #y, #m, #d
hu: Év, hó, nap: #y, #m, #d

en: Save elapsed move _times
hu: Lépésenként felhasznált _idő mentése

en: Save analyzing engine _evaluation values
hu: _Elemző program értékeinek mentése

en: Save _rating change values
hu: Értékszám változások mentése

en: Indent _PGN file
hu: PGN fájl indentálása

en: Save _own games only
hu: Csak _saját játszmák mentése

en: Save
hu: Mentés

en: Promotion
hu: Átváltozás

en: Queen
hu: vezér

en: Rook
hu: bástya

en: Bishop
hu: futó

en: Knight
hu: huszár

en: King
hu: király

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Knights
hu: Huszárok

en: Game information
hu: Játszma információk

en: Site:
hu: Hely:

en: Rating change:
hu: Értékszám változás:

en: For each player, the statistics provide the probability to win the game and the variation of your ELO if you lose / end into a tie / win, or simply the final ELO rating change
hu: A győzelem valószínűsége, a játékos ELO pontjának változása vereség/döntetlen/győzelem esetén, vagy egyszerűen csak az ELO változása.

en: Black ELO:
hu: Sötét ELO:

en: Black:
hu: Sötét:

en: Round:
hu: Forduló:

en: White ELO:
hu: Világos ELO:

en: White:
hu: Világos:

en: Date:
hu: Dátum:

en: Result:
hu: Eredmény:

en: Game
hu: Játszma

en: Players:
hu: Játékosok:

en: Event:
hu: Esemény:

en: Expected format as "yyyy.mm.dd" with the allowed joker "?"
hu: Az elvárt forma "yyyy.mm.dd". Megengedett jokerként a "?"

en: Identification
hu: Azonosító adatok

en: Additional tags
hu: További adatok

en: uci
hu: UCI

en: xboard
hu: Xboard

en: Manage engines
hu: Sakkmotorok

en: Command:
hu: Parancs:

en: Protocol:
hu: Protokoll:

en: Parameters:
hu: Paraméterek:

en: Command line parameters needed by the engine
hu: A sakkprogram parancssori paraméterei

en: Engines use uci or xboard communication protocol to talk to the GUI.
    If it can use both  you can set here which one you like.
hu: A sakkmotorok UCI vagy Xboard protokoll használatával kommunikálnak a felhasználói felülettel.
    Amennyiben mindkettő támogatott, itt választható ki, hogy melyiket használja az adott sakkmotor.

en: Working directory:
hu: Munkakönyvtár:

en: The directory where the engine will be started from.
hu: A könyvtár ahonnan a sakkmotor indulni fog.

en: Runtime env command:
hu: A futtató környezet parancsa:

en: Runtime environment of engine command (wine or node)
hu: A sakkprogram futtató környezetének parancsa (wine vagy node):

en: Runtime env parameters:
hu: A futtató környezet paraméterei:

en: Command line parameters needed by the runtime env
hu: A futtató környezet parancssori paraméterei:

en: Country:
hu: Ország:

en: Country of origin of the engine
hu: A program készítőjének országa.

en: Comment:
hu: Megjegyzés:

en: Free comment about the engine
hu: A sakkprogrammal kapcsolatos tetszőleges szöveg

en: Environment
hu: Környezet

en: Preferred level:
hu: Ajánlott szint:

en: Level 1 is the weakest and level 20 is the strongest. You may not define a too high level if the engine is based on the depth to explore
hu: Az 1-es szint a leggyengébb a 20-as a legerősebb.

en: Restore the default options
hu: Alapértelmezett értékek visszaállítása.

en: Options
hu: Opciók

en: Add from folder
hu: Hozzáadás mappából

en: Detected engines
hu: Sakkprogramok keresése

en: Base path:
hu: Útvonal:

en: Filter
hu: Szűrő

en: White
hu: Világos

en: Black
hu: Sötét

en: Ignore colors
hu: Szín figyelmen kívül hagyása

en: Event
hu: Esemény

en: Date
hu: Dátum

en: Site
hu: Hely

en: Annotator
hu: Elemző

en: Result
hu: Eredmény

en: Variant
hu: Variáns

en: Header
hu: Fejléc

en: Imbalance
hu: Anyag egyensúlytalanság

en: White move
hu: Világos lépése

en: Black move
hu: Sötét lépése

en: Not a capture (quiet) move
hu: Nem ütés (csendes lépés)

en: Moved
hu: Lépett

en: Captured
hu: Ütött

en: Side to move
hu: Lépésre következik

en: Material/move
hu: Anyag/lépés

en: Sub-FEN :
hu: Rész FEN:

en: Pattern
hu: Minta

en: Analyze game
hu: Játszma gépi elemzése

en: Use analyzer:
hu: Elemző program:

en: If the analyzer finds a move where the evaluation difference (the difference between the evaluation for the move it thinks is the best move and the evaluation for the move made in the game) exceeds this value, it will add an annotation for that move (consisting of the engine's Principal Variation for the move) to the Annotation panel
hu: Ha az elemzőprogram olyan lépést talál amelynek értéke és az általa legjobbnak gondolt lépés értéke közötti különbség nagyobb mint ez a küszöb, akkor ehhez a lépéshez hozzáad egy megjegyzést (az általa legjobbnak tartott lépéssel kezdődő változatot) az elemzés panelen.

en: Variation annotation creation threshold in centipawns:
hu: Változat létrehozási küszöb értéke

en: Analyze from current position
hu: Elemzés az aktuális állástól

en: Analyze black moves
hu: Sötét lépéseinek elemzése

en: Analyze white moves
hu: Világos lépéseinek elemzése

en: Add threatening variation lines
hu: Fenyegetés variációk hozzáadása

en: <big><b>PyChess is discovering your engines. Please wait.</b></big>
hu: <big><b>Kis türelmet, a PyChess telepített sakkmotorokat keres.</b></big>

en: PyChess.py:
hu: PyChess.py

en: ShredderLinuxChess:
hu: ShredderLinuxChess

en: gnuchess:
hu: gnuchess

en: PyChess - Connect to Internet Chess
hu: PyChess - Kapcsolódás

en: <b><big>Connect to Online Chess Server</big></b>
hu: <b><big>Kapcsolódás sakk szerverhez</big></b>

en: _Password:
hu: _Jelszó:

en: _Name:
hu: _Név:

en: Log on as _Guest
hu: Bejelentkezés _vendégként

en: Host:
hu: Hoszt:

en: Po_rts:
hu: _Portok:

en: Use time compensation
hu: Idő kompenzáció a lépésekre

en: S_ign up
hu: _Regisztrálj

en: Challenge: <Player>
hu: Kihívás: <Játékos>

en: Send Challenge
hu: Kihívás elküldése

en: <big>Challenge:</big>
hu: <b>Kihívás:</b>

en: Lightning:
hu: Villám

en: Standard:
hu: Standard

en: Blitz:
hu: Schnell

en: 2 min, Fischer Random, Black
hu: 2 perc, Fischer Random, Sötét

en: 10 min + 6 sec/move, White
hu: 10 perc + 6 mp/lépés, Világos

en: 5 min
hu: 5 perc

en: _Clear Seeks
hu: Keresések _törlése

en: _Accept
hu: _Elfogadás

en: _Decline
hu: _Elutasítás

en: Send all seeks
hu: Minden keresés elküldése

en: Send seek
hu: Keresés elküldése

en: Create Seek
hu: Keresés

en: Blitz
hu: Schnell

en: Lightning
hu: Villám

en: Computer
hu: Számítógép

en: _Seeks / Challenges
hu: Keresések/Kihívások

en: Rating
hu: Értékszám

en: Time
hu: Idő

en: Seek _Graph
hu: Keresések grafikusan

en: 0 Players Ready
hu: 0 játékos

en: Challenge
hu: Kihívás

en: Observe
hu: Megtekint

en: Start Private Chat
hu: Magán csevegés

en: Registered
hu: Regisztrált

en: Guest
hu: Vendég

en: Titled
hu: Címviselő

en: _Player List
hu: Játékosok

en: _Game List
hu: Játszmák

en: _My games
hu: _Saját

en: Offer A_bort
hu: _Megszakítás ajánlása

en: Examine
hu: Végigjátszás

en: Pre_view
hu: _Megnéz

en: _Archived
hu: _Archívum

en: Asymmetric Random
hu: Aszimmetrikus kevert

en: Edit Seek
hu: Keresés

en: Untimed
hu: Időkontroll nélküli

en: Minutes:
hu: Perc:

en:    Gain:
hu: Jóváírás:

en: Time control:
hu: Időkontroll:

en: <b>Time Control</b>
hu: <b>Időkontroll</b>

en: Don't care
hu: Mindegy

en: Your strength:
hu: Erősséged:

en: (Blitz)
hu: (Schnell)

en: Opponent's strength:
hu: Ellenfél erőssége:

en: When this button is in the "locked" state, the relationship
    between "Opponent's strength" and "Your strength" will be
    preserved when
    a) your rating for the type of game sought has changed
    b) you change the variant or the time control
hu: Amikor ez a gomb le van zárva, a kapcsolat
    az "Ellenfél erőssége" és az "Erősséged" között
    megőrződik, amikor
    a) az értékszámod az adott típusú keresésben megváltozik
    b) megváltoztatod a sakk variánst vagy az időkontrollt.

en: Center:
hu: Közép:

en: Tolerance:
hu: Eltérés:

en: Hide
hu: Elrejt

en: <b>Opponent Strength</b>
hu: <b>Ellenfél erőssége</b>

en: <b>Your Color</b>
hu: Szín:

en: Play normal chess rules
hu: Standard

en: <b>Chess Variant</b>
hu: <b>Sakkvariánsok</b>

en: Rated game
hu: Értékelt játszma

en: Manually accept opponent
hu: Ellenfél elfogadása kézileg

en: <b>Options</b>
hu: <b>Beállítások</b>

en: 0 of 0
hu: 0/0

en: Search:
hu: Keres:

en: _Previous
hu: _Előző

en: _Next
hu: _Következő

en: New Game
hu: Új játszma

en: _Start Game
hu: _Játszma indítása

en: Copy FEN
hu: FEN másolása

en: Clear
hu: Törlés

en: Paste FEN
hu: FEN beillesztése

en: Initial setup
hu: Kezdőállás

en: Engine playing strength (1=weakest, 20=strongest)
hu: Játékerő (1=leggyengébb, 20=legerősebb)

en: White side - Click to exchange the players
hu: Világos - Kattintással a játékosok felcserélhetők

en: Black side - Click to exchange the players
hu: Sötét - Kattintással a játékosok felcserélhetők

en: <b>Players</b>
hu: <b>Játékosok</b>

en: _Untimed
hu: Időkontroll nélküli

en: Blitz:    5 min
hu: Schnell	:5 perc

en: Rapid:    15 min + 10 sec/move
hu: Rapid:	15 perc + 10mp/lépés

en: Normal:   40 min + 15 sec/move
hu: Standard:	40 perc + 15mp/lépés

en: Classical:    3 min / 40 moves
hu: Klasszikus:    3 perc / 40 lépés

en: _Play Normal chess
hu: Standard

en: Play Fischer Random chess
hu: Fischer random

en: Play Losers chess
hu: Lúzer sakk

en: <b>Open Game</b>
hu: <b>Játszma megnyitása</b>

en: <b>Initial Position</b>
hu: <b>Kezdőállás</b>

en: <b>Enter Game Notation</b>
hu: <b>Játszma beírása</b>

en: Halfmove clock
hu: Féllépés számláló

en: En passant line
hu: En passant vonal

en: Move number
hu: Lépésszám

en: Black O-O
hu: Sötét O-O

en: Black O-O-O
hu: Sötét O-O-O

en: White O-O-O
hu: Világos O-O-O

en: White O-O
hu: Világos O-O

en: Rotate the board
hu: Tábla forgatása

en: Quit PyChess
hu: Kilépés

en: Close _without Saving
hu: Bezárás mentés nélkül

en: _Save %d documents
hu: %d játszma _mentése

en: <big><b>There are %d games with unsaved moves. Save changes before closing?</b></big>
hu: <big><b>%d játszma még nincs mentve. Mentsem őket?</b></big>

en: Select the games you want to save:
hu: Válaszd ki a mentendő játszmákat:

en: If you don't save, new changes to your games will be permanently lost.
hu: Ha nem mentesz, a változások elvesznek.

en: Detailed settings of players, time control and chess variant
hu: Részletes beállítása (játékosok, idő, sakk variánsok)

en: _Opponent:
hu: Ellenfél

en: _Your Color:
hu: Szín:

en: <b>_Start Game</b>
hu: <b>Játszma indítása</b>

en: Detailed connection settings
hu: Részletes kapcsolódás beállítások

en: Auto login on startup
hu: Automatikus belépés induláskor

en: Server:
hu: Szerver:

en: <b>_Connect to server</b>
hu: <b>Kapcsolódás a szerverhez</b>

en: Select a pgn or epd or fen chess file
hu: Pgn, epd vagy fen fájl kiválasztása

en: _Recent:
hu: Előző:

en: Create a new database
hu: Új adatbázis létrehozása

en: <b>Open database</b>
hu: <b>Adatbázis megnyitása</b>

en: View lectures, solve puzzles or start practicing endgames
hu: Előadások megtekintése, feladványok megoldása, végjátékok gyakorlása

en: Category:
hu: Kategória:

en: <b>Start learning</b>
hu: <b>Tanulás megkezdése</b>

en: Tip Of The day
hu: A nap tippje

en: Show tips at startup
hu: Tippek mutatása induláskor

en: Load a remote game
hu: Távoli játszma betöltése

en: Paste the link to download:
hu: Másold ide a letöltendő játszma linkjét:

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
hu: http://hu.wikipedia.org/wiki/Sakk

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Rules_of_chess
hu: http://hu.wikipedia.org/wiki/Sakk#A_sakk_le.C3.ADr.C3.A1sa

en: Welcome
hu: Üdvözlet

en: Open Game
hu: Játszma megnyitása

en: Reading %s ...
hu: Olvasás %s ...

en: %(counter)s game headers from %(filename)s imported
hu: %(counter)s játszma fejléc importálva ebből: %(filename)s

en: The engine %s reports an error:
hu: %s sakkmotor hiba:

en: Your opponent has offered you a draw.
hu: Az ellenfeled döntetlent ajánlott.

en: Your opponent has offered you a draw. If you accept this offer, the game will end with a score of 1/2 - 1/2.
hu: Az ellenfeled döntetlent ajánlott.

en: Your opponent wants to abort the game.
hu: Az ellenfeled szeretné megszakítani a játszmát.

en: Your opponent has asked that the game be aborted. If you accept this offer, the game will end with no rating change.
hu: Az ellenfeled a játszma megszakítását ajánlja, ha elfogadod, az értékszámod nem változik.

en: Your opponent wants to adjourn the game.
hu: Az ellenfeled a játszma elhalasztását szeretné.

en: Your opponent has asked that the game be adjourned. If you accept this offer, the game will be adjourned and you can resume it later (when your opponent is online and both players agree to resume).
hu: Az ellenfeled a játszma elhalasztását ajánlotta.

en: Your opponent wants to undo %s move(s).
hu: Az ellenfeled szeretne visszavenni az utolsó %s lépését.

en: Your opponent has asked that the last %s move(s) be undone. If you accept this offer, the game will continue from the earlier position.
hu: Az ellenfeled szeretné visszavenni az utolsó %s lépését.

en: Your opponent wants to pause the game.
hu: Az ellenfeled szüneteltetni szeretné a játékot.

en: Your opponent has asked that the game be paused. If you accept this offer, the game clock will be paused until both players agree to resume the game.
hu: Az ellenfeled szünetet ajánlott.

en: Your opponent wants to resume the game.
hu: Az ellenfeled folytatni szeretné.

en: Your opponent has asked that the game be resumed. If you accept this offer, the game clock will continue from where it was paused.
hu: Az ellenfeled folytatni szeretné.

en: The resignation
hu: a feladás

en: The flag call
hu: az időtúllépés bejelentése

en: The draw offer
hu: a döntetlen ajánlat

en: The abort offer
hu: a megszakítás ajánlat

en: The adjourn offer
hu: az elhalasztás ajánlat

en: The pause offer
hu: a szünet ajánlat

en: The resume offer
hu: a folytatás ajánlat

en: The offer to switch sides
hu: a színcsere ajánlat

en: The takeback offer
hu: a lépés visszavétel ajánlat

en: resign
hu: Feladás

en: call your opponents flag
hu: időtúllépés bejelentése

en: offer a draw
hu: döntetlen ajánlása

en: offer an abort
hu: megszakítás ajánlása

en: offer to adjourn
hu: elhalasztás ajánlása

en: offer a pause
hu: szünet kérése

en: offer to resume
hu: folytatás ajánlása

en: offer to switch sides
hu: a színcsere ajánlat

en: offer a takeback
hu: lépés visszavétel kérése

en: ask your opponent to move
hu: azonnali lépés kérése

en: Your opponent is not out of time.
hu: Az ellenfeled nem lépte még túl a gondolkodási időt.

en: The clock hasn't been started yet.
hu: Az óra még nem indult el.

en: You can't switch colors during the game.
hu: Játszma közben nem lehet színt váltani.

en: You have tried to undo too many moves.
hu: Túl sok lépést próbáltál visszavonni.

en: Your opponent asks you to hurry!
hu: Az ellenfeled szeretné, hogy egy kicsit gyorsabban lépj!

en: Generally this means nothing, as the game is time-based, but if you want to             please your opponent, perhaps you should get going.
hu: Általában ez nem jelent semmi különöset, mivel a játszma időkontroll alatt folyik, de ha kedves akarsz lenni hozzá, léphetsz gyorsabban is.

en: Accept
hu: Elfogad

en: Decline
hu: Elutasít

en: %s was declined by your opponent
hu: %s elutasítva az ellenfél által

en: Resend %s?
hu: %s újraküldése?

en: Resend
hu: Újraküldés

en: %s was withdrawn by your opponent
hu: %s visszavonva az ellenfél által

en: Your opponent seems to have changed their mind.
hu: Úgy tűnik, az ellenfeled meggondolta magát.

en: Unable to accept %s
hu: Nem elfogadható a(z) %s

en: Probably because it has been withdrawn.
hu: Valószínűleg azt már visszavonták.

en: %s returns an error
hu: %s hibát adott vissza

en: The current game is over. First, please verify the properties of the game.
hu: A játszma befejeződött. Ellenőrizd a játszma tulajdonságait a főmenüben (hely, esemény, időpont, játékosok, stb.)

en: The current game is not terminated. Its export may have a limited interest.
hu: A játszma még nem fejeződött be. Biztos, hogy az exportálása mások számára érdekes lesz?

en: Should %s publicly publish your game as PGN on chesspastebin.com ?
hu: Biztos hogy %s nyilvánosan meg akarja osztani ezt a játszmát a chesspastebin.com -on?

en: Game shared at
hu: A játszma megosztva itt:

en: (Link is available on clipboard.)
hu: (a hivatkozás elérhető a vágólapon)

en: Chess Position
hu: Állás

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Simple Chess Position
hu: Egyszerű állás

en: The game can't be loaded, because of an error parsing FEN
hu: A játszmát nem lehet megnyitni hibás FEN miatt

en: Html Diagram
hu: Html diagram

en: Chess Compositions from yacpdb.org
hu: Sakk kompozíciók a yacpdb.org-ról

en: Chess Game
hu: Sakkjátszma

en: Analyzer's primary variation
hu: Az elemző elsődleges változata (PV)

en: Importing game headers...
hu: Játszma fejlécek importálása

en: Creating .bin index file...
hu: .bin index készítése...

en: Creating .scout index file...
hu: .scout index készítése...

en: Invalid move.
hu: Szabálytalan lépés.

en: Error parsing %(mstr)s
hu: Hiba ebben: %(mstr)s

en: The game can't be read to end, because of an error parsing move %(moveno)s '%(notation)s'.
hu: A játszma nem olvasható be végig, mert hiba van a következő lépésnél: %(moveno)s '%(notation)s'.

en: The move failed because %s.
hu: Sikertelen lépés: %s.

en: Error parsing move %(moveno)s %(mstr)s
hu: Hibás lépés: %(moveno)s %(mstr)s

en: Png image
hu: Pgn kép

en: Download link
hu: Letöltés linkje

en: HTML parsing
hu: HTML elemzése

en: Various techniques
hu: Vegyes technikák

en: Text Diagram
hu: Szöveg diagram

en: Destination Host Unreachable
hu: A cél gép nem érhető el

en: Died
hu: Vége

en: Local Event
hu: Helyi esemény

en: Local Site
hu: Helyben

en: min
hu:  perc

en: sec
hu: mp

en: Illegal
hu: Illegális

en: Mate
hu: Matt

en: <b>New version %s is available!</b>
hu: <b>Újabb PyChess verzió %s elérhető!</b>

en: Pawn
hu: gyalog

en: P
hu: G

en: N
hu: H

en: B
hu: F

en: R
hu: B

en: Q
hu: V

en: The game ended in a draw
hu: Döntetlen.

en: %(white)s won the game
hu: %(white)s győzött.

en: %(black)s won the game
hu: %(black)s győzött.

en: The game has been killed
hu: A játszmát leállították.

en: The game has been adjourned
hu: A játszmát elhalasztották.

en: The game has been aborted
hu: A játszmát megszakították.

en: Unknown game state
hu: Ismeretlen játszma állapot

en: Game cancelled
hu: Játszma megszakítva.

en: Because neither player has sufficient material to mate
hu: Egyik félnek sincs elég mattadó anyaga.

en: Because the same position was repeated three times in a row
hu: Háromszori állásismétlés.

en: Because the last 50 moves brought nothing new
hu: 50 lépéses szabály.

en: Because both players ran out of time
hu: Mindkét fél túllépte az időt.

en: Because %(mover)s stalemated
hu: %(mover)s pattba lépett.

en: Because both players agreed to a draw
hu: A játékosok megegyeztek adöntetlenben.

en: Because of adjudication by an admin
hu: Egy adminisztrátor döntése.

en: Because the game exceed the max length
hu: Túl hosszú játszma.

en: Because %(white)s ran out of time and %(black)s has insufficient material to mate
hu: %(white)s túllépte az időt, és %(black)s oldalán nincs elég mattadó anyag.

en: Because %(black)s ran out of time and %(white)s has insufficient material to mate
hu: %(black)s túllépte az időt, de %(white)s oldalán sincs elég mattadó anyag.

en: Because both players have the same amount of pieces
hu: Mindkét félnek azonos számú figurája maradt.

en: Because both king reached the eight row
hu: Mindkét király elérte a nyolcadik sort.

en: Because %(loser)s resigned
hu: %(loser)s feladta.

en: Because %(loser)s ran out of time
hu: %(loser)s túllépte az időt.

en: Because %(loser)s was checkmated
hu: %(loser)s mattot kapott.

en: Because %(loser)s disconnected
hu: %(loser)s kapcsolata megszakadt.

en: Because %(winner)s has fewer pieces
hu: %(winner)s kevesebb figurával rendelkezik.

en: Because %(winner)s lost all pieces
hu: %(winner)s minden figuráját leütötték.

en: Because %(loser)s king exploded
hu: %(loser)s királya megsemmisült.

en: Because %(winner)s king reached the center
hu: %(winner)s királya elérte a centrumot.

en: Because %(winner)s was giving check 3 times
hu: %(winner)s harmadszor adott sakkot.

en: Because %(winner)s king reached the eight row
hu: Mert a %(winner)s király elérte a nyolcadik sort

en: Because %(winner)s wiped out white horde
hu: Mivel %(winner)s eltakarította a világos hordát

en: Because a player lost connection
hu: A játékos kapcsolata megszakadt.

en: Because both players agreed to an adjournment
hu: Mindkét játékos beleegyezett az elhalasztásba.

en: Because the server was shut down
hu: A szerver leállt.

en: Because a player lost connection and the other player requested adjournment
hu: A kapcsolat megszakadt és az ellenfél elhalasztást kért.

en: Because %(black)s lost connection to the server and %(white)s requested adjournment
hu: %(black)s kapcsolata megszakadt és %(white)s a játszma elhalasztását kérte.

en: Because %(white)s lost connection to the server and %(black)s requested adjournment
hu: %(white)s kapcsolata megszakadt és %(black)s a játszma elhalasztását kérte.

en: Because %(white)s lost connection to the server
hu: %(white)s kapcsolata megszakadt a szerverrel.

en: Because %(black)s lost connection to the server
hu: %(black)s kapcsolata megszakadt a szerverrel.

en: Because of adjudication by an admin. No rating changes have occurred.
hu: Adminisztrátori döntés. Az értékszámok nem változtak.

en: Because both players agreed to abort the game. No rating changes have occurred.
hu: Mindkét játékos beleegyezett a megszakításba. Az értékszámok nem változtak.

en: Because of courtesy by a player. No rating changes have occurred.
hu: A játékos szívessége miatt. Az értékszámok nem változtak.

en: Because a player aborted the game. Either player can abort the game without       the other's consent before the second move. No rating changes have occurred.
hu: Az egyik játékos megszakította a játszmát. Mindkét fél büntetlenül megszakíthatja a játszmát a második lépés előtt. Az értékszámok nem változtak.

en: Because a player disconnected and there are too few moves to warrant adjournment. No rating changes have occurred.
hu: Az egyik játékos kijelentkezett, és a játszma elhalasztásához még túl kevés lépés történt. Az értékszámok nem változtak.

en: Because the server was shut down. No rating changes have occurred.
hu: A szerver leállt. Az értékszámok nem változtak.

en: Because the %(white)s engine died
hu: A %(white)s sakkmotor leállt.

en: Because the %(black)s engine died
hu: A %(black)s sakkmotor leállt.

en: Because the connection to the server was lost
hu: A kapcsolat megszakadt a szerverrel.

en: The reason is unknown
hu: Ismeretlen ok.

en: Because practice goal reached
hu: A kitűzött feladat teljesítve.

en: FICS wild/4: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Randomly chosen pieces (two queens or three rooks possible)
    * Exactly one king of each color
    * Pieces placed randomly behind the pawns, SUBJECT TO THE CONSTRAINT THAT THE BISHOPS ARE BALANCED
    * No castling
    * Black's arrangement DOES NOT mirrors white's
hu: FICS wild/4: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Véletlenszerűen választott figurák (két királynő vagy három bástya is lehet)
    * Minkét oldalon pontosan egy király
    * A tisztek a gyalogok mögött véletlenszerűen elhelyezve, de a futók szín szerint kiegyensúlyozottan
    * Nincs sáncolás
    * Sötét elrendezése nem a világos tükörképe

en: Asymmetric Random
hu: Aszimmetrikus kevert

en: Atomic
hu: Atom

en: Classic chess rules with hidden figurines
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
hu: Klasszikus sakk szabályok láthatatlan figurákkal
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: Blindfold
hu: Vak

en: Classic chess rules with hidden pawns
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
hu: Klasszikus sakk szabályok láthatatlan gyalogokkal
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: Hidden pawns
hu: Láthatatlan gyalogok

en: Classic chess rules with hidden pieces
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
hu: Klasszikus sakk szabályok láthatatlan tisztekkel
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: Hidden pieces
hu: Láthatatlan tisztek

en: Classic chess rules with all pieces white
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
hu: Klasszikus sakk szabályok csak világos figurákkal
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: All white
hu: Egyszínű figurák

en: Bughouse
hu: Tandem

en: http://brainking.com/en/GameRules?tp=2
    * Placement of the pieces on the 1st and 8th row are randomized
    * The king is in the right hand corner
    * Bishops must start on opposite color squares
    * Black's starting position is obtained by rotating white's position 180 degrees around the board's center
    * No castling
hu: http://brainking.com/en/GameRules?tp=2
    * A világos figurák elrendezése az 1. soron véletlenszerű
    * A király a jobb sarokban
    * A futók ellenkező színű mezőkön
    * A sötét figurák elrendezését a világosaknak a tábla középpontja körüli 180 fokos elforgatásával kapjuk
    * Nincs sáncolás

en: Corner
hu: Sarok

en: Crazyhouse
hu: Visszarakós

en: Fischer Random
hu: Fischer random

en: Black have to capture all white pieces to win.
    White wants to checkmate as usual.
    White pawns on the first rank may move two squares,
    similar to pawns on the second rank.
hu: Sötét le kell üsse az összes világos figurát hogy győzzön.
    Világosnak mattolnia kell, ahogy szokásos.
    Világos oldalán az első soron álló gyalogok a második soron állókhoz hasonlóan kettőt is léphetnek előre.

en: Horde
hu: Horda

en: Bringing your king legally to the center (e4, d4, e5, d5) instantly wins the game!
    Normal rules apply in other cases and checkmate also ends the game.
hu: Aki a királyával a centrumba lép, győz.
    Egyébként a normál szabályok érvényesek,
    a mattadás szabályai is.

en: King of the hill
hu: Enyém a vár, tied a lekvár!

en: One player starts with one less knight piece
hu: Az egyik játékos egy huszár hátrannyal indul

en: Knight odds
hu: Huszár előny

en: Losers
hu: Lúzer

en: Classic chess rules
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
hu: Klasszikus sakk szabályok
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess

en: Normal
hu: Standard

en: One player starts with one less pawn piece
hu: Az egyik játékos egy gyalog hátrannyal indul

en: Pawn odds
hu: Gyalog előny

en: FICS wild/8a: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    White pawns start on 5th rank and black pawns on the 4th rank
hu: FICS wild/8a: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    A világos gyalogok az 5. sorról, a sötét gyalogok a 4. sorról indulnak!

en: Pawns Passed
hu: Gyalogok a félpályán túl

en: FICS wild/8: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    Pawns start on 4th and 5th ranks rather than 2nd and 7th
hu: FICS wild/8: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    A gyalogok a 4. és 5. sorról indulnak a 2. és 7. helyett.

en: Pawns Pushed
hu: Összetolt gyalogok

en: Placement
hu: Felrakós

en: One player starts with one less queen piece
hu: Az egyik játékos egy vezér hátrannyal indul

en: Queen odds
hu: Vezér előny

en: In this game, check is entirely forbidden: not only is it forbidden
    to move ones king into check, but it is also forbidden to check the opponents king.
    The purpose of the game is to be the first player that moves his king to the eight row.
    When white moves their king to the eight row, and black moves directly after that also
    their king to the last row, the game is a draw
    (this rule is to compensate for the advantage of white that they may move first.)
    Apart from the above, pieces move and capture precisely as in normal chess.
hu: Mindenféle sakk tilos. Tilos sakkba lépni, és sakkot adni is.
    A játék célja elsőként eljuttatni a királyunkat a nyolcadik sorba.
    Ha a világos királya a nyolcadik sorba lép,
    de a következő lépésben a sötété is,
    akkor a játszma döntetlen.

en: Racing Kings
hu: Versenyző királyok

en: FICS wild/3: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Randomly chosen pieces (two queens or three rooks possible)
    * Exactly one king of each color
    * Pieces placed randomly behind the pawns
    * No castling
    * Black's arrangement mirrors white's
hu: FICS wild/3: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Véletlenszerűen választott figurák (két királynő vagy három bástya is lehet)
    * Minkét oldalon pontosan egy király
    * A tisztek a gyalogok mögött véletlenszerűen elhelyezve,
    * Nincs sáncolás
    * Sötét elrendezése a világos tükörképe

en: Random
hu: Véletlen

en: One player starts with one less rook piece
hu: Az egyik játékos egy bástya hátrannyal indul

en: Rook odds
hu: Bástya előny

en: xboard nocastle: http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/2: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Random arrangement of the pieces behind the pawns
    * No castling
    * Black's arrangement mirrors white's
hu: xboard nocastle: http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/2: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * A tisztek véletlen elrendezésben a gyalogok mögött
    * Nincs sáncolás
    * A sötét figurák elrendezése a világosak tükörképe

en: Shuffle
hu: Kevert alapállás

en: Suicide
hu: Öngyilkos

en: Variant developed by Kai Laskos: http://talkchess.com/forum/viewtopic.php?t=40990
hu: Kai Laskos által létrehozott sakk variáns: http://talkchess.com/forum/viewtopic.php?t=40990

en: Theban
hu: Spárta - Théba

en: Win by giving check 3 times
hu: Győzelem a 3. sakk beadásával

en: Three-check
hu: 3 sakk

en: FICS wild/5: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_variant#Chess_with_different_starting_positions
    Pawns start on their 7th rank rather than their 2nd rank!
hu: FICS wild/5: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_variant#Chess_with_different_starting_positions
    A gyalogok a 2. és a 7. helyett a 7.  és a 2. sorról indulnak!

en: Upside Down
hu: Fejjel lefele

en: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/0: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * White has the typical set-up at the start.
    * Black's pieces are the same, except that the King and Queen are reversed,
    * so they are not on the same files as White's King and Queen.
    * Castling is done similarly to normal chess:
    * o-o-o indicates long castling and o-o short castling.
hu: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/0: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * A világos figurák elrendezése hagyományos.
    * A sötéteké is, kivéve, hogy a király és a vezér fel van cserélve,
    * tehát azok nem a világos királyával és vezérével megegyező oszlopokon helyezkednek el.
    * A sáncolás a hagyományosnak megfelelően történik:
    * o-o-o a hosszú sánc, o-o a rövid sánc jele.

en: Wildcastle
hu: Szabálytalan sánc

en: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/1: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * In this variant both sides have the same set of pieces as in normal chess.
    * The white king starts on d1 or e1 and the black king starts on d8 or e8,
    * and the rooks are in their usual positions.
    * Bishops are always on opposite colors.
    * Subject to these constraints the position of the                  pieces on their first ranks is random.
    * Castling is done similarly to normal chess:
    * o-o-o indicates long castling and o-o short castling.
hu: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/1: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Mindkét oldal a hagyományos sakkban szokásos figurákkal rendelkezik
    * A világos király d1-en vagy e1-en áll, a sötét király d8-on vagy e8-on,
    * a bástyák a szokásos helyükön,
    * a futók ellenkező színű mezőkön állnak.
    * Ezen szabályok betartása mellett a tisztek elhelyezkedése véletlenszerű.
    * A sáncolás a hagyományosnak megfelelően történik:
    * o-o-o a hosszú sánc, o-o a rövid sánc jele.

en: Wildcastle shuffle
hu: Szabálytalan sánc, kevert

en: The connection was broken - got "end of file" message
hu: A kapcsolat megszakadt - fájl vége üzenet érkezett.

en: '%s' is not a registered name
hu: A(z) '%s' nem regisztrált név.

en: The entered password was invalid.
    If you forgot your password, go to <a href="http://www.freechess.org/password">http://www.freechess.org/password</a> to request a new one over email.
hu: Érvénytelen jelszó.
    Elfelejtette jelszó esetén a  <a href="http://www.freechess.org/password">http://www.freechess.org/password</a> címen lehet új jelszót igényelni.

en: Sorry '%s' is already logged in
hu: '%s' már bejelentkezett

en: '%s' is a registered name.  If it is yours, type the password.
hu: '%s' egy regisztrált név. Amennyiben a tied, add meg a jelszavad.

en: Due to abuse problems, guest connections have been prevented.
    You can still register on http://www.freechess.org
hu: Visszaélési problémák miatt jelenleg a vendég(guest) kapcsolatok nincsenek engedélyezve.
    Regisztráció itt lehetséges: http://www.freechess.org

en: Connecting to server
hu: Kapcsolódási a szerverhez

en: Logging on to server
hu: Bejelentkezés a szerverre

en: Setting up environment
hu: Környezet létrehozása

en: %(player)s is %(status)s
hu: %(player)s most %(status)s

en: not playing
hu: nem játszik

en: Wild
hu: Vad

en: Online
hu: Elérhető

en: Offline
hu: Nem elérhető

en: Available
hu: Elérhető

en: Playing
hu: Játszik

en: Idle
hu: Tétlen

en: Examining
hu: Végrehajtás

en: Not Available
hu: Nem elérhető

en: Running Simul Match
hu: Szimultánt játszik

en: In Tournament
hu: Versenyben

en: Unrated
hu: Nem értékelt

en: Rated
hu: Értékelt

en: %d min
hu: %d perc

en:  + %d sec
hu:  + %d mp

en: %(player)s plays %(color)s
hu: %(player)s játszik mint %(color)s

en: white
hu: világos

en: black
hu: sötét

en: This is a continuation of an adjourned match
hu: Ez egy elhalasztott játszma folytatása

en: Opponent Rating
hu: Ellenfél értékszáma

en: Manual Accept
hu: Kézi elfogadás

en: Private
hu: Magán

en: Connection Error
hu: Kapcsolódási hiba

en: Log on Error
hu: Bejelentkezési hiba

en: Connection was closed
hu: A kapcsolatot lezárták

en: Address Error
hu: Cím hiba

en: Auto-logout
hu: Automatikus kijelentkezés

en: You have been logged out because you were idle more than 60 minutes
hu: Kiléptetve 60 perc tétlenség miatt

en: Guest logins disabled by FICS server
hu: A FICS szerver nem engedélyezi a Guest (vendég) belépést.

en: 1-minute
hu: 1 perces

en: 3-minute
hu: 3 perces

en: 5-minute
hu: 5  perces

en: 15-minute
hu: 15 perces

en: 45-minute
hu: 45 perces

en: Chess960
hu: Fischer random

en: Examined
hu: Lejátszott

en: Other
hu: Egyéb

en: Bullet
hu: Villám

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: Blindfold Account
hu: Vak

en: Team Account
hu: Csapat

en: Unregistered
hu: Nem regisztrált

en: Chess Advisor
hu: Tanácsadó

en: Service Representative
hu: Szolgáltató képviselője

en: Tournament Director
hu: Verseny igazgató

en: Mamer Manager
hu: Mamer menedzser

en: Grand Master
hu: Nagymester

en: International Master
hu: Nemzetközi mester

en: FIDE Master
hu: FIDE mester

en: Woman Grand Master
hu: Női nagymester

en: Woman International Master
hu: Női nemzetközi mester

en: Woman FIDE Master
hu: Női FIDE mester

en: Dummy Account
hu: Üres felhasználó

en: Candidate Master
hu: Mesterjelölt

en: FIDE Arbeiter
hu: FIDE bíró

en: National Master
hu: Nemzeti mester

en: Display Master
hu: Képernyő mester

en: <b><big>PyChess was unable to load your panel settings</big></b>
hu: <big><b>A PyChess nem tudta menteni a játszmát.</b></big>

en: Your panel settings have been reset. If this problem repeats,                         you should report it to the developers
hu: A panel beállítások alaphelyzetbe állítva. Amennyiben ez megismétlődik, jelezze a fejlesztőknek.

en: Friends
hu: Barátok

en: Admin
hu: Rendszergazda

en: More channels
hu: További csatornák

en: More players
hu: További játékosok

en: Computers
hu: Számítógép

en: BlindFold
hu: Vaksakk

en: Guests
hu: Vendég

en: Observers
hu: Nézők

en: Go on
hu: Tovább!

en: Pause
hu: Szünet

en: Ask for permissions
hu: Engedély kérése

en: database querying needs scoutfish
hu: Az adatbázisok lekérdezéseihez szükséges a scoutfish program

en: database opening tree needs chess_db
hu: Az adatbázisok megnyitás fájához szükséges a chess_db program

en: ICC lag compensation needs timestamp
hu: Az ICC lag detektálásához szükséges a timestamp program

en: Don't show this dialog on startup.
hu: Ne jelenjen meg ez a dialógus induláskor.

en: No conversation's selected
hu: Nincs beszélgetés kiválasztva.

en: Loading player data
hu: Játékos adatainak betöltése.

en: Receiving list of players
hu: Játékosok listájának letöltése.

en: Your turn.
hu: Te lépsz.

en: Hint
hu: Javaslat

en: Best move
hu: Legjobb lépés

en: Well done! %s completed.
hu: Gratulálok! %s megoldva.

en: Well done!
hu: Gratulálok!

en: Next
hu: Következő

en: Continue
hu: Folytatás

en: Not the best move!
hu: Nem ez a legjobb lépés!

en: Retry
hu: Újra

en: Cool! Now let see how it goes in the main line.
hu: Kitűnő! Most nézzük hogyan tovább a fő változatban.

en: Back to main line
hu: Vissza a fő változatba

en: PyChess Information Window
hu: Információs ablak mutatása

en: of
hu: /

en: Lectures
hu: Előadások

en: Lessons
hu: Leckék

en: Puzzles
hu: Feladványok

en: Endgames
hu: Végjátékok

en: You have opened no conversations yet
hu: Még nem kezdtél beszélgetést.

en: Only registered users may talk to this channel
hu: Csak regisztrált felhasználók beszélhetnek ezen a csatornán.

en: Game analyzing in progress...
hu: Gépi elemzés folyamatban...

en: Do you want to abort it?
hu: Meg akarod szakítani?

en: Abort
hu: _Megszakít

en: You have unsaved changes. Do you want to save before leaving?
hu: Nem mentett változtatásaid vannak. Akarod ezeket menteni kilépés előtt.

en: Option
hu: Opció

en: Value
hu: Érték

en: Select engine
hu: Sakkmotor kiválasztása

en: Executable files
hu: Futtatható fájlok

en: <big><b>Unable to add %s</b></big>
hu: <big><b>Nem lehet hozzáadni ezt: %s</b></big>

en: The engine is already installed under the same name
hu: Ez a sakkprogram már szerepel ugyanezzel a névvel.

en:  is not installed
hu: nincs telepítve

en: <big><b>%s is not marked executable in the filesystem</b></big>
hu: <big><b>%s nincs végrehajthatónak beállítva a fájlrendszerben</b></big>

en: Try chmod a+x %s
hu: Próbáld ezt: chmod a+x %s

en: There is something wrong with this executable
hu: Valami probléma van ezzel a programmal.

en: Choose a folder
hu: Válassz ki egy mappát

en: Import
hu: Importálás

en: File name
hu: Fájlnév

en: Select working directory
hu: Munkakönyvtár kiválasztása

en: Do you really want to restore the default options of the engine ?
hu: Valóban visszaállítsam az alapértelmezett értékeket?

en: New
hu: Új

en: Pick a date
hu: Dátum kiválasztása

en:  invalid engine move: %s
hu: Érvénytelen lépés: %s

en: Offer Rematch
hu: _Visszavágó ajánlása

en: Observe %s
hu: %s megtekintése

en: Play Rematch
hu: Visszavágó

en: Undo one move
hu: Lépés visszavonása

en: Undo two moves
hu: Lépéspár visszavonása

en: You sent an abort offer
hu: Megszakítás ajánlat elküldve.

en: You sent an adjournment offer
hu: Elhalasztás ajánlat elküldve.

en: You sent a draw offer
hu: Döntetlen ajánlat elküldve.

en: You sent a pause offer
hu: Szünet ajánlat elküldve.

en: You sent a resume offer
hu: Folytatás ajánlat elküldve.

en: You sent an undo offer
hu: Lépés visszavonás ajánlat elküldve.

en: You asked your opponent to move
hu: Azonnali lépés kérése

en: You sent flag call
hu: Időtúllépés bejelentése elküldve

en: <big><b>Engine, %s, has died</b></big>
hu: <big><b>A(z) %s sakkmotor leállt.</b></big>

en: PyChess has lost connection to the engine, probably because it has died.
    
                 You can try to start a new game with the engine, or try to play against another one.
hu: A pychess elveszítette a kapcsolatot a sakkmotorral.
    
    Magpróbálhatsz indítani egy új játszmát ezzel a sakkmotorral, vagy kipróbálhatsz egy másikat.

en: This game can be automatically aborted without rating loss because                       there has not yet been two moves made
hu: Ez a játszma értékszám vesztés nélkül megszakítható, mivel még nem történt két lépés.

en: Offer Abort
hu: _Megszakítás ajánlása

en: Your opponent must agree to abort the game because there                       has been two or more moves made
hu: Az ellenfelednek bele kell egyeznie a megszakításba, mivel már kettő vagy több lépés történt a játszmában.

en: This game can not be adjourned because one or both players are guests
hu: Ezt a játszmát nem lehet elhalasztani, mert a játékosok közül legalább az egyik vendég.

en: Claim Draw
hu: Döntetlen igénylése

en: Resume
hu: Folytatás

en: Offer Pause
hu: Szünet kérése

en: Offer Resume
hu: Folytatás ajánlása

en: Undo
hu: Lépés visszavétel

en: Offer Undo
hu: Lépés visszavétel kérése

en:  has lagged for 30 seconds
hu: kapcsolata 30 másodperce késlekedik.

en:  is lagging heavily but hasn't disconnected
hu: kapcsolata erősen késlekedik, de nem szakadt meg.

en: Continue to wait for opponent, or try to adjourn the game?
hu: Tovább várakozol az ellenfélre vagy megpróbálod elhalasztani a játszmát?

en: Wait
hu: Várakozás

en: Adjourn
hu: Elhalasztás

en: Jump to initial position
hu: Kezdőállás

en: Step back one move
hu: 1 lépés vissza

en: Go back to the main line
hu: Vissza a fő vátozathoz

en: Go back to the parent line
hu: Vissza a szülő variációba

en: Step forward one move
hu: 1 lépés előre

en: Jump to latest position
hu: Utolsó pozíció

en: Save arrows/circles
hu: Nyilak/körök mentése

en: No database is currently opened.
hu: Jelenleg nincs nyitva adatbázis

en: The position does not exist in the database.
hu: Ez a pozíció nem fordul elő az adatbázisban

en: An approximate position has been found. Do you want to display it ?
hu: Csak hasonló pozíció(k) találhatók. Meg akarja nézni?

en: Human Being
hu: Ember

en: Minutes:
hu: Perc:

en: Moves:
hu: Lépés:

en: Gain:
hu: Jóváírás:

en: Classical
hu: Klasszikus

en: %(name)s %(minutes)d min / %(moves)d moves %(duration)s
hu: %(name)s %(minutes)d perc / %(moves)d lépés %(duration)s

en: %(name)s %(minutes)d min %(sign)s %(gain)d sec/move %(duration)s
hu: %(name)s %(minutes)d perc %(sign)s %(gain)d másodperc/lépés %(duration)s

en: %(name)s %(minutes)d min %(duration)s
hu: %(name)s %(minutes)d perc %(duration)s

en: Estimated duration : %(min)d - %(max)d minutes
hu: Becsült időtartam : %(min)d - %(max)d perc

en: Odds
hu: Előnyadás

en: Other (standard rules)
hu: Egyéb (standard szabályok)

en: Other (non standard rules)
hu: Egyéb (nem standard szabályok)

en: Asian variants
hu: Ázsiai változatok

en:  chess
hu:  sakk

en: Setup Position
hu: Pozíció felállítása

en: Type or paste PGN game or FEN positions here
hu: Írj vagy másolj be egy PGN játszmát vagy FEN állást ide.

en: Enter Game
hu: Játszma rögzítése

en: Select book file
hu: Megnyitástár fájl kiválasztása

en: Opening books
hu: Megnyitástár fájlok

en: Select Gaviota TB path
hu: Gaviota végjáték adatbázis könyvtár kiválasztása

en: Open Sound File
hu: Hangfájl megnyitása

en: Sound files
hu: Hang fájlok

en: No sound
hu: Nincs hang

en: Beep
hu: Csipogás

en: Select sound file...
hu: Hangfájl kiválasztása...

en: Undescribed panel
hu: Nincs leírás

en: Select background image file
hu: Háttérkép kiválasztása

en: Images
hu: Képek

en: Select auto save path
hu: Az automatikus mentés útvonalának kiválasztása

en: The releases of PyChess hold the name of historical world chess champions. Do you know the name of the current world chess champion?
hu: A PyChess kiadások neveiket a korábbi világbajnokokról kapták.

en: FEN needs 6 data fields. 
    
    %s
hu: Egy FEN állásban pontosan 6 adatmezőt kell megadni. 
    
    %s

en: FEN needs at least 2 data fields in fenstr. 
    
    %s
hu: Egy FEN állásban legalább 2 adatmezőt meg kell adni. 
    
    %s

en: Needs 7 slashes in piece placement field. 
    
    %s
hu: A figurák elhelyezkedésének leírásában 7 darab / jelnek kell lennie. 
    
    %s

en: Active color field must be one of w or b. 
    
    %s
hu: Az aktív szín jelzésére csak w és b használható. 
    
    %s

en: Castling availability field is not legal. 
    
    %s
hu: A sáncolás lehetőségeit leíró mező szabálytalan. 
    
    %s

en: En passant cord is not legal. 
    
    %s
hu: Az en-passant leíró mező szabálytalan. 
    
    %s

en: invalid promoted piece
hu: érvénytelen átváltozási figura

en: the move needs a piece and a cord
hu: egy lépéshez kell legalább egy figura és egy koordináta

en: the captured cord (%s) is incorrect
hu: a (%s) hibás mező

en: pawn capture without target piece is invalid
hu: a gyalog ütés figura megjelölés nélkül érvénytelen

en: the end cord (%s) is incorrect
hu: az érkezési mező (%s) érvénytelen

en: and
hu: és

en: draws
hu: döntetlent ér el

en: mates
hu: mattot ad

en: puts opponent in check
hu: sakkot ad

en: improves king safety
hu: növeli a királya biztonságát

en: slightly improves king safety
hu: növeli a királya biztonságát

en: moves a rook to an open file
hu: bástyája elfoglalja a nyílt vonalat

en: moves an rook to a half-open file
hu: bástya elfoglalja a félig nyílt vonalat

en: moves bishop into fianchetto: %s
hu: a futóját fianchetto fejleszti: %s

en: promotes a Pawn to a %s
hu: átváltoztatja a gyalogot: %s

en: castles
hu: besáncol

en: takes back material
hu: visszaveszi az anyagot

en: sacrifices material
hu: anyagot áldoz

en: exchanges material
hu: megváltoztatja az anyagot

en: captures material
hu: anyagot nyer

en: rescues a %s
hu: kiszabadítja ezt: %s

en: threatens to win material by %s
hu: némi anyag lenyerésével fenyeget: %s

en: increases the pressure on %s
hu: fokozza a nyomást itt: %s

en: defends %s
hu: megvédi ezt: %s

en: pins an enemy %(oppiece)s on the %(piece)s at %(cord)s
hu: leköti az ellenséges %(piece)s-t a %(cord)s mezőn álló %(oppiece)s miatt

en: White has a new piece in outpost: %s
hu: Világosnak új előörse van: %s

en: Black has a new piece in outpost: %s
hu: Sötétnek új előörse van: %s

en: %(color)s has a new passed pawn on %(cord)s
hu: %(color)s új szabad gyalogot hozott létre: %(cord)s

en: half-open
hu: félig nyílt

en: in the %(x)s%(y)s file
hu: a %(x)s%(y)s vonalon

en: in the %(x)s%(y)s files
hu: a %(x)s%(y)s vonalakon

en: %(color)s got a double pawn %(place)s
hu: %(color)s dupla gyalogot hozott létre a %(place)s

en: %(color)s got new double pawns %(place)s
hu: %(color)s új dupla gyalogot hozott létre a(z) %(place)s

en: %(color)s got an isolated pawn in the %(x)s file | %(color)s got isolated pawns in the %(x)s files
hu[0]: %(color)s izolált gyalogot hozott létre a(z) %(x)s vonalon
hu[1]: %(color)s izolált gyalogokat hozott létre a(z) %(x)s vonalakon

en: %s moves pawns into stonewall formation
hu: %s kőfal formába mozgatja a gyalogjait

en: %s can no longer castle
hu: %s ezután már nem sáncolhat

en: %s can no longer castle in queenside
hu: %s ezután már nem sáncolhat a hosszú oldalra

en: %s can no longer castle in kingside
hu: %s ezután már nem sáncolhat a rövid oldalra

en: %(opcolor)s has a new trapped bishop on %(cord)s
hu: %(opcolor)s futója csapdába esett: %(cord)s

en: develops a pawn: %s
hu: fejleszti a gyalogot: %s

en: brings a pawn closer to the backrow: %s
hu: a gyalogját közelíti az átváltozáshoz: %s

en: brings a %(piece)s closer to enemy king: %(cord)s
hu: közelebb viszi a %(piece)s-t az ellenfél királyához: %(cord)s

en: develops a %(piece)s: %(cord)s
hu: fejleszti a %(piece)s-t: %(cord)s

en: places a %(piece)s more active: %(cord)s
hu: aktívabb helyre viszi a %(piece)s-t: %(cord)s

en: White should do pawn storm in right
hu: Világos gyalogrohamot indíthatna a jobb oldalon

en: Black should do pawn storm in left
hu: Sötét gyalogrohamot indíthatna a bal oldalon

en: White should do pawn storm in left
hu: Világos gyalogrohamot indíthatna a bal oldalon

en: Black should do pawn storm in right
hu: Sötét gyalogrohamot indíthatna a jobb oldalon

en: Black has a rather cramped position
hu: Sötét állása meglehetősen kényelmetlen

en: Black has a slightly cramped position
hu: Sötét állása meglehetősen kényelmetlen

en: White has a rather cramped position
hu: Világos állása meglehetősen kényelmetlen

en: White has a slightly cramped position
hu: Sötét állása meglehetősen kényelmetlen

en: Shout
hu: Bekiabálás

en: Chess Shout
hu: Sakk bekiabálás

en: Unofficial channel %d
hu: Nem hivatalos csatorna %d

en: Filters
hu: Szűrők

en: Filters panel can filter game list by various conditions
hu: A szűrő panel használatával a játszma lista változatos módokon szűrhető.

en: Edit selected filter
hu: Szerkesztés

en: Remove selected filter
hu: Törlés

en: Add new filter
hu: Új

en: Create new streak sequence where listed conditions have to be satisfied in consecutive (half)moves
hu: Olyan új feltétel sorozatot hoz létre, melynek egyes feltételei a játszma egymás után közvetlenül következő állásaiban teljesülnek

en: Filter game list by various conditions
hu: A játszma lista szűrése különböző feltételek alapján

en: Openings
hu: Megnyitások

en: Openings panel can filter game list by opening moves
hu: A megnyitás panel használatával a játszma lista a kezdeti lépések alapján szűrhető.

en: Move
hu: Lépés

en: Games
hu: Játszmák

en: Winning %
hu: Győzelem %

en: Filter game list by opening moves
hu: A játszma lista szűrése megnyitások alapján

en: Preview
hu: Előnézet

en: Preview panel can filter game list by current game moves
hu: Az előnézet panel használatával a játszma lista az aktuális játszma lépései alapján szűrhető.

en: Filter game list by current game moves
hu: A játszma lista szűrése az aktuális játszma lépései alapján

en: Add sub-fen filter from position/circles
hu: Rész-fen szűrő hozzáadása állás/körök alapján

en: Import PGN file
hu: PGN import

en: Save to PGN file as...
hu: Mentés PGN fájlba mint...

en: Open
hu: Megnyit

en: Opening chessfile...
hu: Sakkfájl megnyitása...

en: Save as
hu: Mentés másként...

en: Open chess file
hu: Sakkfájl megnyitása

en: Recreating indexes...
hu: Index fájlok újra generálása...

en: Preparing to start import...
hu: Felkészülés az importálásra...

en: %s games processed
hu: %s játszma feldolgozva

en: Create New Polyglot Opening Book
hu: Új Polyglot megnyitás fájl készítése

en: Create Polyglot Book
hu: Polyglot fájl készítése

en: Create New Pgn Database
hu: Új PGN adatbázis lérehozása

en: <big><b>File '%s' already exists.</b></big>
hu: <big><b>A fájl '%s' már létezik.</b></big>

en: %(path)s
    containing %(count)s games
hu: %(path)s
    %(count)s játszma

en: W Elo
hu: V Élő

en: B Elo
hu: S Élő

en: Round
hu: Forduló

en: Length
hu: Hossz

en: Time control
hu: Idő kontroll

en: First games
hu: A legelső játszmák

en: Previous games
hu: Előző játszmák

en: Next games
hu: Következő játszmák

en: Archived
hu: Archív

en: Adjourned, history and journal games list
hu: Elhalasztott, múltbeli és naplózott játszmák listája

en: Clock
hu: Idő

en: Type
hu: Típus

en: Date/Time
hu: Dátum/Idő

en:  with whom you have an adjourned <b>%(timecontrol)s</b> <b>%(gametype)s</b> game is online.
hu: akivel van egy elhalasztott <b>%(timecontrol)s</b> <b>%(gametype)s</b> játszmád, elérhető.

en: Request Continuation
hu: Folytatás kérése

en: Examine Adjourned Game
hu: Elhalasztott játszma lejátszása

en: Talking
hu: Csevegés

en: List of server channels
hu: Szerver csatornák listája

en: Chat
hu: Csevegés

en: Console
hu: Konzol

en: Command line interface to the chess server
hu: A sakk szerver parancssoros felülete

en: Win
hu: Győzelem

en: Draw
hu: Döntetlen

en: Loss
hu: Vereség

en: Need
hu: Kell

en: Best
hu: Legmagasabb

en: On FICS, your "Wild" rating encompasses all of the                         following variants at all time controls:
hu: A FICS-en a "Vad" értékszám magában foglalja a következő sakkvariánsokat minden időkontroll mellett:

en: Sanctions
hu: Büntetések

en: Email
hu: E-mail

en: Spent
hu: Eltelt

en: online in total
hu: összesen a kapcsolatban

en: Connecting
hu: Kapcsolódás

en: Finger
hu: Információk (finger)

en: You are currently logged in as a guest but there is a completely free trial for 30 days, and beyond that, there is no charge and the account would remain active with the ability to play games. (With some restrictions. For example, no premium videos, some limitations in channels, and so on.) To register an account, go to
hu: Jelenleg vendégként (guest) vagy bejelentkezve, de létezik egy teljesen ingyenes 30 napos kipróbálási lehetőség, ami később sem válik automatikusan fizetőssé, és a 30 nap után is megmarad a használat lehetősége. (Néhány megszorítással. Például nem lesznek elérhetők a prémium videók, a csatornák használata korlátozott lesz, stb.) Itt regisztrálhatsz:

en: You are currently logged in as a guest. A guest can't play rated games and therefore isn't able to play as many of the types of matches offered as a registered user. To register an account, go to
hu: Jelenleg vendégként (guest) vagy bejelentkezve. Mivel a vendégek nem játszhatnak értékelt játszmákat, ezért lényegesen kevesebb fajta játszma keresést láthatnak mint a regisztrált felhasználók. Itt regisztrálhatsz:

en: Game List
hu: Játszmák

en: List of ongoing games
hu: Folyamatban lévő játszmák listája

en: Games running: %d
hu: Folyamatban lévő játszma: %d

en: News
hu: Hírek

en: List of server news
hu: Szerver hírek listája

en: Assess
hu: Értékszám változás (assess)

en: Follow
hu: Követés (follow)

en: Player List
hu: Játékosok

en: List of players
hu: Játékosok listája

en: Name
hu: Név

en: Status
hu: Státusz

en: Players: %d
hu: Aktív játékos: %d

en: The chain button is disabled because you are logged in as a guest. Guests                 can't establish ratings, and the chain button's state has no effect when                 there is no rating to which to tie "Opponent Strength" to
hu: Ez a gomb le van tiltva vendégként bejelentkezettek esetén, mert azok nem játszhatnak értékelt játszmákat.

en: Challenge:
hu: Kihívás:

en: If set you can refuse players accepting your seek
hu: Ha be van jelölve, visszautasíthatod az elfogadott kereséseket.

en: This option is not applicable because you're challenging a player
hu: Kihívás esetén ennek nincs értelme.

en: Edit Seek:
hu: Keresés:

en: %(minutes)d min + %(gain)d sec/move
hu: %(minutes)d perc + %(gain)d mp/lépés

en: Manual
hu: Kézi

en: Any strength
hu: Tetszőleges erősség

en: You can't play rated games because you are logged in as a guest
hu: Nem játszhatsz értékelt játszmákat vendégként.

en: You can't play rated games because "Untimed" is checked,
hu: Nem játszhatsz értékelt játszmát, mert az "Időkontroll nélkül" van bejelölve,

en: and on FICS, untimed games can't be rated
hu: és a FICS-en az időkontroll nélküli játszmák nem lehetnek értékeltek.

en: This option is not available because you're challenging a guest,
hu: Ez az opció tiltva van, mivel egy vendéget hívtál ki,

en: and guests can't play rated games
hu: és a vendégek nem játszhatnak értékelt játszmákat.

en: You can't select a variant because "Untimed" is checked,
hu: Nem játszhatsz sakk variánsokat, mert az "Időkontroll nélkül" van bejelölve,

en: and on FICS, untimed games have to be normal chess rules
hu: és a FICS-en az időkontroll nélküli játszmák csak standard játszmák lehetnek.

en: Change Tolerance
hu: Eltérés

en: Seek Graph
hu: Keresések grafikusan

en: Handle seeks on graphical way
hu: Keresések és kihívások grafikusan

en:  min
hu:  perc

en: Seeks / Challenges
hu: Keresések/kihívások

en: Handle seeks and challenges
hu: Keresések és kihívások listája

en: Effect on ratings by the possible outcomes
hu: A játszma kimenetelének hatása az értékszámokra

en: Win:
hu: Győzelem:

en: Draw:
hu: Döntetlen:

en: Loss:
hu: Vereség:

en: New RD:
hu: Új RD

en: Active seeks: %d
hu: Aktív keresés: %d

en:  would like to resume your adjourned <b>%(time)s</b> <b>%(gametype)s</b> game.
hu: szeretné folytatni az elhalasztott <b>%(time)s</b> <b>%(gametype)s</b> játszmádat.

en:  challenges you to a <b>%(time)s</b> %(rated)s <b>%(gametype)s</b> game
hu:  kihív téged egy <b>%(time)s</b> %(rated)s <b>%(gametype)s</b> játszmára.

en:  where <b>%(player)s</b> plays <b>%(color)s</b>.
hu:  ahol <b>%(player)s</b> játszik mint <b>%(color)s</b>.

en: Log Off
hu: Kilépés

en: New game from 1-minute playing pool
hu: Új 1 perces játszma

en: New game from 3-minute playing pool
hu: Új 3 perces játszma

en: New game from 5-minute playing pool
hu: Új 5 perces játszma

en: New game from 15-minute playing pool
hu: Új 15 perces játszma

en: New game from 25-minute playing pool
hu: Új játszma a 25 perces pool-ból

en: New game from Chess960 playing pool
hu: Új játszma a Fischer random pool-ból

en: You have to set kibitz on to see bot messages here.
hu: A kibitz változót 1-re kell állítani a konzolban, hogy itt láthasd a bot üzeneteket.

en: You may only have 3 outstanding seeks at the same time. If you want             to add a new seek you must clear your currently active seeks. Clear your seeks?
hu: Csak 3 keresés megengedett. Ha újat szeretnél, akkor előbb törölni kell az aktuális aktív kereséseidet. Törlöd a kereséseket?

en: You can't touch this! You are examining a game.
hu: Nem engedélyezett, amíg végigjátszás (examine) módban vagy.

en:  has declined your offer for a match
hu: visszautasította a játszma ajánlatodat

en:  is censoring you
hu: censor listáján szerepelsz

en:  noplay listing you
hu: noplay listáján szerepelsz

en:  uses a formula not fitting your match request:
hu: a kihívásoddal nem összeegyeztethető formulát használ:

en: to manual accept
hu: kézi elfogadás

en: to automatic accept
hu: automatikus elfogadás

en: rating range now
hu: jelenlegi értékszám tartomány

en: Seek updated
hu: Keresés frissítve

en: Your seeks have been removed
hu: Saját keresések eltávolítva

en:  has arrived
hu: megérkezett

en:  has departed
hu: távozott

en:  is present
hu: jelen van

en: Detect type automatically
hu: Automatikus típusdetektálás

en: <big><b>Error loading game</big></b>
hu: <big><b>Hiba a játszma betöltése közben</big></b>

en: Save Game
hu: Játszma mentése

en: Export position
hu: Állás exportálása

en: <big><b>Unknown file type '%s'</b></big>
hu: <big><b>Ismeretlen fájltípus '%s'</b></big>

en: Was unable to save '%(uri)s' as PyChess doesn't know the format '%(ending)s'.
hu: Nem lehet menteni '%(uri)s' -be, mert a PyChess nem ismeri a '%(ending)s' formátumot.

en: <big><b>Unable to save file '%s'</b></big>
hu: <big><b>Nem lehet menteni a '%s' fájlt</b></big>

en: You don't have the necessary rights to save the file.
        Please ensure that you have given the right path and try again.
hu: Nincs elég jogosultságod a fájl mentéséhez.
    Győződj meg róla, hogy jó útvonalat adtál meg, és próbáld újra.

en: _Replace
hu: _Felülír

en: File exists
hu: A fájl már létezik.

en: <big><b>A file named '%s' already exists. Would you like to replace it?</b></big>
hu: <big><b>A '%s' fájl már létezik. Fölül akarja írni?</b></big>

en: The file already exists in '%s'. If you replace it, its content will be overwritten.
hu: A(z) '%s' fájl már létezik. Ha lecseréli, a tartalma felülíródik.

en: Could not save the file
hu: Nem lehet menteni a fájlt.

en: <big><b>PyChess was not able to save the game</b></big>
hu: <big><b>A PyChess nem tudta menteni a játszmát.</b></big>

en: The error was: %s
hu: A hiba: %s

en: There is %d game with unsaved moves. | There are %d games with unsaved moves.
hu[0]: <big><b>%d játszma még nincs mentve.</b></big>
hu[1]: <big><b>%d játszma még nincs mentve.</b></big>

en: Save moves before closing?
hu: Akarod menteni mielőtt bezárod?

en: Unable to save to configured file.                                                     Save the games before closing?
hu: Nem lehetett menteni a beállított fájlba. Mentsük a játszmákat bezárás előtt?

en: vs.
hu: -

en: _Save %d document | _Save %d documents
hu[0]: %d játszma _mentése
hu[1]: %d játszma _mentése

en: Save the current game before you close it?
hu: Mented a játszmát bezárás előtt?

en: Unable to save to configured file.                                             Save the current game before you close it?
hu: Nem sikerült a mentés a beállított fájlba. Menti a játszmát bezárás előtt?

en: It is not possible later to continue the game,
    if you don't save it.
hu: A játszmát nem tudod később folytatni, ha most nem mented el.

en: All Chess Files
hu: Minden sakkfájl

en: Annotation
hu: Elemzés

en: Annotated game
hu: Elemzett játszma

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Add start comment
hu: Kezdő megjegyzés

en: Add comment
hu: Megjegyzés hozzáadása

en: Edit comment
hu: Megjegyzés szerkesztése

en: Good move
hu: Jó lépés

en: Bad move
hu: Rossz lépés

en: Excellent move
hu: Kitűnő lépés

en: Very bad move
hu: Nagyon rossz lépés

en: Interesting move
hu: Érdekes lépés

en: Suspicious move
hu: Gyanús lépés

en: Forced move
hu: Kikényszerített lépés

en: Add move symbol
hu: Lépés minősítése

en: Drawish
hu: Döntetlen

en: Unclear position
hu: Tisztázatlan állás

en: Slight advantage
hu: Kis előny

en: Moderate advantage
hu: Közepes előny

en: Decisive advantage
hu: Döntő előny

en: Crushing advantage
hu: Megsemmisítő előny

en: Zugzwang
hu: Lépéskényszer

en: Development advantage
hu: Fejlődési előny

en: Initiative
hu: Kezdeményezés

en: With attack
hu: Támadással

en: Compensation
hu: Kompenzáció

en: Counterplay
hu: Ellentámadás

en: Time pressure
hu: Időzavar

en: Add evaluation symbol
hu: Állás minősítése

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Symbols
hu: Szimbólum

en: All the evaluations
hu: Az össze értékelés

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: No time control
hu: Idő kontroll nélkül

en: mins
hu: perc

en: secs
hu: másodperc

en: %(time)s for %(count)d moves
hu: %(time)s perc / %(count)d lépés

en: move
hu: lépés

en: round %s
hu: %s forduló

en: Hints
hu: Javaslat

en: The hint panel will provide computer advice during each stage of the game
hu: Számítógépes segítség a játszma minden fázisában.

en: Official PyChess panel.
hu: Hivatalos PyChess panel.

en: Opening Book
hu: Megnyitástár

en: The opening book will try to inspire you during the opening phase of the game by showing you common moves made by chess masters
hu: A leggyakrabban alkalmazott lépések az adott megnyitásban

en: Analysis by %s
hu: %s elemzése

en: %s will try to predict which move is best and which side has the advantage
hu: %s  megpróbálja megállapítani a legjobb lépést és hogy melyik oldal áll jobban.

en: Threat analysis by %s
hu: %s fenyegetés elemzése

en: %s will identify what threats would exist if it were your opponent's turn to move
hu: %s  megpróbálja megállapítani, hogy mi fenyegetne, ha az ellenfél következne lépésre.

en: Calculating...
hu: Számolás...

en: Engine scores are in units of pawns, from White's point of view. Double clicking on analysis lines you can insert them into Annotation panel as variations.
hu: A sakkprogram állásértékelése egységnyi gyalog mértékben számolva, világos szemszögéből. A dupla kattintás a lépés sort az elemzés ablakba másolja új variációként.

en: Adding suggestions can help you find ideas, but slows down the computer's analysis.
hu: További javaslatok hozzáadása segíthet ötleteket meríteni, de lassítja a számítógépes elemzést.

en: Endgame Table
hu: Végjáték adatbázis

en: The endgame table will show exact analysis when there are few pieces on the board.
hu: A végjáték adatbázis használata pontos elemzést ad ha már csak néhány figura van a táblán.

en: Mate in %d
hu: Matt %d lépésben.

en: In this position,
    there is no legal move.
hu: Ebben az állásban nincs szabályos lépés.

en: The chat panel lets you communicate with your opponent during the game, assuming he or she is interested
hu: Csevegés a partnerrel játszma közben

en: Comments
hu: Megjegyzések

en: The comments panel will try to analyze and explain the moves played
hu: Magyarázó megjegyzések a lépésekhez

en: Initial position
hu: Kezdőállás

en: %(color)s moves a %(piece)s to %(cord)s
hu: %(color)s %(piece)s lép: %(cord)s

en: Engines
hu: Sakkmotorok kimenetei

en: The engine output panel shows the thinking output of chess engines (computer players) during a game
hu: A számítógépes sakkprogramok gondolkodását mutatja  a játszmák közben

en: No chess engines (computer players) are participating in this game.
hu: Ebben a játszmában egyik játékos sem számítógépes sakkprogram

en: Move History
hu: Játszmalap

en: The moves sheet keeps track of the players' moves and lets you navigate through the game history
hu: Navigálható lépéslista

en: Score
hu: Érték

en: The score panel tries to evaluate the positions and shows you a graph of the game progress
hu: Grafikus állásértékelés

en: Practice endgames with computer
hu: Végjátékok gyakorlása a számítógép ellen

en: Title
hu: Cím

en: Study FICS lectures offline
hu: Offline FICS előadások

en: Author
hu: Szerző

en: Guided interactive lessons in "guess the move" style
hu: Interaktív leckék "találd ki a következő lépést" stílusban

en: Lichess practice studies Puzzles from GM games and Chess compositions
hu: Lichess gyakorló leckék, feladványok nagymester játszmákból és sakk kompozíciók

en: others
hu: egyebek

en: Learn
hu: Tanulás

en: Quit Learning
hu: Kilépés a tanulásból

en: lessons
hu: leckék

en: Progress
hu: Előrehaladás

en: Reset my progress
hu: Előrehaladás nullázása

en: You will lose all your progress data!
hu: Az össze előrehaladás adat el fog veszni!

en: Source
hu: Forrás
