pychess - en to is translation catalogue (56 entries)

en: _Game
is: _Leikur

en: _New Game
is: _Nýr leikur

en: _Load Game
is: _Hlaða inn leik

en: _Save Game
is: _Vista Leik

en: Save Game _As
is: Vista Leik _Sem

en: _Actions
is: _Aðgerðir

en: _View
is: _Sýn

en: _Rotate Board
is: Snúa Borði

en: _Help
is: _Hjálp

en: About Chess
is: Um Skák

en: Preferences
is: Stillingar

en: _Use sounds in PyChess
is: _Nota hljóð í PyChess

en: Game is _lost:
is: Leikurinn er _tapaður:

en: Game is _won:
is: Leikurinn er _unninn:

en: <b>Play Sound When...</b>
is: <b>Spila hljóð Þegar...</b>

en: Queen
is: Drottning

en: Rook
is: Hrókur

en: Bishop
is: Biskup

en: Knight
is: Riddari

en: White
is: Hvítur

en: Black
is: Svartur

en: PyChess - Connect to Internet Chess
is: PyChess - Tengjast Internet Skák

en: Log on as _Guest
is: Skrá mig inn sem _Gestur

en: Guest
is: Gestur

en: _Start Game
is: _Ræsa Leik

en: <b>Players</b>
is: <b>Spilarar</b>

en: Close _without Saving
is: _Loka án þess að vista

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
is: http://is.wikipedia.org/wiki/Sk%C3%A1k

en: Open Game
is: Opna Leik

en: Your opponent is not out of time.
is: Andstæðingur rann út á tíma.

en: Unable to accept %s
is: Get ekki tekið til baka %s

en: %s returns an error
is: %s skilar villu

en: Unknown
is: Óþekkt

en: The game ended in a draw
is: Leikurinn hefur endað í jafntefli

en: Normal
is: Venjulegt

en: Connection Error
is: Tengingarvilla

en: Log on Error
is: Innskráningarvilla

en: Human Being
is: Mannvera

en: No sound
is: Ekkert hljóð

en: Beep
is: Bíp

en: Select sound file...
is: Velja hljóðskrá...

en: draws
is: jafntefli

en: improves king safety
is: bætir öryggi kóngsins

en: defends %s
is: ver %s

en: Clock
is: Klukka

en: Email
is: Tölvupóstur

en: Connecting
is: Tengist

en: Save Game
is: Vista leik

en: <big><b>Unable to save file '%s'</b></big>
is: <big><b>Get ekki vistað skrá '%s'</b></big>

en: _Replace
is: _Skipta út

en: File exists
is: Skráin er þegar til

en: Could not save the file
is: Gat ekki vistað skrá

en: <big><b>PyChess was not able to save the game</b></big>
is: <big><b>PyChess gat ekki vistað leikinn</b></big>

en: The error was: %s
is: Villan var: %s

en: Comments
is: Athugasemdir

en: Score
is: Stig
