pychess - en to it translation catalogue (981 entries)

en: _Game
it: _Partita

en: _New Game
it: _Nuova partita

en: From _Default Start Position
it: Da posizione _Default

en: From _Custom Position
it: Da posizione pe_rsonalizzata

en: From _Game Notation
it: Da _notazione del gioco

en: From Cli_pboard
it: Da_appunti

en: Play _Internet Chess
it: Gioca partita su _Internet

en: _Load Game
it: _Carica partita

en: Load _Recent Game
it: Carica Gioco _Recente

en: Load Re_mote Game
it: Carica gioco re_moto

en: _Save Game
it: _Salva partita

en: Save Game _As
it: Salva la partita con _nome

en: _Export Position
it: _Esporta Posizioni

en: Share _Game
it: Condividi _gioco

en: Player _Rating
it: _Punteggio giocatore

en: _Analyze Game
it: _Analizza partita

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Copy PGN
it: _Copia PGN

en: _Copy FEN
it: _Copia FEN

en: _Engines
it: _Motori

en: Externals
it: Esterni

en: _Actions
it: _Azioni

en: Offer _Abort
it: Offri _Abbandono

en: Offer Ad_journment
it: Offri S_ospensione

en: Offer _Draw
it: Chiedi la patta

en: Offer _Pause
it: Offri _Pausa

en: Offer _Resume
it: Chiedi la ripresa

en: Offer _Undo
it: Offri _Annullamento mossa

en: _Call Flag
it: _Verifica la bandierina

en: R_esign
it: Rinuncia

en: Ask to _Move
it: Chiedo per _Muovere

en: Auto Call _Flag
it: Verifica _bandierina automatico

en: _View
it: _Vista

en: _Rotate Board
it: _Ruota scacchiera

en: _Fullscreen
it: Sc_hermo intero

en: Leave _Fullscreen
it: _Esci da schermo intero

en: _Show Sidepanels
it: _Mostra pannello Laterale

en: _Log Viewer
it: Visua_lizza registro

en: _Hint arrow
it: _Suggerisci freccia

en: Sp_y arrow
it: Sp_ia freccia

en: New _Database
it: Nuovo _Database

en: Save database as
it: Salva database come

en: Create polyglot opening book
it: crea un libro delle aperture

en: Import chessfile
it: Importa chessfile

en: Import annotated games from endgame.nl
it: Importa partita commentata da endgame.nl

en: Import games from theweekinchess.com
it: Importa partite da theweekinchess.com

en: _Help
it: _Aiuto

en: About Chess
it: Info sul gioco

en: How to Play
it: Come Giocare

en: Tip of the Day
it: Suggerimento del giorno

en: Translate PyChess
it: Traduci PyChess

en: Report an issue
it: Segnala un problema

en: Chess client
it: Client scacchi

en: Preferences
it: Preferenze

en: The displayed name of the first human player, e.g., John.
it: Il nome visualizzato del primo giocatore umano, ad es., Giovanni.

en: <b>Name of _first human player:</b>
it: <b>Nome del _primo giocatore:</b>

en: The displayed name of the guest player, e.g., Mary.
it: Il nome visualizzato del giocatore ospite, ad es., Maria.

en: <b>Name of s_econd human player:</b>
it: <b>Nome del _secondo giocatore:</b>

en: _Hide tabs when only one game is open
it: _Nascondi le schede quando c'è una sola partita

en: If set, this hides the tab in the top of the playing window, when it is not needed.
it: se selezionato, nasconde le Tab in alto quando non servono.

en: _Use main app closer [x] to close all games
it: _Usa il pulsante principale di chiusura [x] per chiudere tutte le partite

en: If set, clicking on main application window closer first time it closes all games.
it: Se impostato, cliccando il pulsante di chiusura principale dell'applicazione si chiuderanno tutte le partite.

en: Auto _rotate board to current human player
it: _Ruota automaticamente la scacchiera verso il giocatore corrente

en: If set, the board will turn after each move, to show the natural view for the current player.
it: Se selezionato, la scacchiera ruoterà ad ogni turno, in modo che il giocatore corrente possa vederla dal proprio lato.

en: Auto _promote to queen
it: _Promuovi automaticamente la regina

en: If set, pawn promotes to queen without promotion dialog selection.
it: Se impostato, il pedone viene promosso a regina in automatico.

en: Face _to Face display mode
it: _Visualizzazione Faccia a Faccia

en: If set, the black pieces will be head down, suitable for playing against friends on mobile devices.
it: Se selezionato, i pezzi neri saranno visualizzati a testa in giù, utile per giocare contro un amico su di un dispositivo mobile.

en: Use a linear scale for the score
it: Usa una scala lineare per il punteggio

en: Unticked : the exponential stretching displays the full range of the score and enlarges the values around the null average.
    
    Ticked : the linear scale focuses on a limited range around the null average. It highlights the tiny errors and blunders better.
it: Non spuntato : lo stretching esponenziale mostra l'intero range del punteggio e ingrandisce i valori intorno alla media nulla.
    
    Spuntato : la scala lineare si concentra su un intervallo limitato intorno alla media nulla. Evidenzia meglio i piccoli errori e gli abbagli.

en: Show _captured pieces
it: Mostra pezzi _catturati

en: If set, the captured figurines will be shown next to the board.
it: Se attivo, le icone dei pezzi catturati saranno mostrate di fianco alla scacchiera.

en: Prefer figures in _notation
it: Utilizza le immagini nella _notazione

en: If set, PyChess will use figures to express moved pieces, rather than uppercase letters.
it: Se selezionato, PyChess utilizzerà le immagini per identificare le mosse, al posto delle lettere maiuscole.

en: Colorize analyzed moves
it: Colora le mosse analizzate

en: If set, PyChess will colorize suboptimal analyzed moves with red.
it: Se attivo, PyChess colorerà le mosse analizzate subottimali in rosso.

en: Show elapsed move times
it: Mostra i tempi di mossa rimanenti

en: If set, the elapsed time that a player used for the move is shown.
it: Se attivo, mostra il tempo impiegato dal giocatore per muovere.

en: Show evaluation values
it: Mostra punteggi delle valutazioni

en: If set, the hint analyzer engine evaluation value is shown.
it: Se impostato, verrà mostrato il valore calcolato dal motore di suggerimento.

en: Show FICS game numbers in tab labels
it: Mostra i numeri di partita FICS nell'etichette

en: If set, FICS game numbers in tab labels next to player names are shown.
it: Se impostato, i numeri di partita FICS saranno mostrati nelle etichette affianco al nome dei giocatori.

en: Show threatened and not protected pieces
it: Mostra pezzi minacciati e non protetti

en: <b>General Options</b>
it: <b>Opzioni generali</b>

en: F_ull board animation
it: Animazione _Completa della Scacchiera

en: Animate pieces, board rotation and more. Use this on fast machines.
it: Animazione dei pezzi, della scacchiera e altro. Da usare su computer veloci.

en: Only animate _moves
it: Animazione delle sole _mosse

en: Only animate piece moves.
it: Animazione dell movimento dei soli pezzi

en: No _animation
it: Nessuna _Animazione

en: Never use animation. Use this on slow machines.
it: Non usare animazioni. Utile per computer lenti.

en: <b>Animation</b>
it: <b>Animazione</b>

en: _General
it: _Generale

en: Use opening _book
it: Usa il li_bro delle aperture

en: If set, PyChess will suggest best opening moves on hint panel.
it: Se attivato, PyChess proporrà le migliori mosse di apertura nel pannello dei consigli.

en: Polyglot book file:
it: File del libro poliglotta:

en: Book depth max:
it: Lunghezza massima libro:

en: Used by engine players and polyglot book creator
it: Utilizzato dai motori scacchistici e dal creatore del libro polyglot

en: Exact matches only
it: Solo corrispondenze esatte

en: Use _local tablebases
it: Usa tablebase _locale

en: If set, PyChess will show game results for different moves in positions containing 6 or less pieces.
    You can download tablebase files from:
    http://www.olympuschess.com/egtb/gaviota/
it: Se impostato, PyChess mostrerà i risultati della partita per le diverse mosse nelle posizioni contenenti 6 pezzi o meno.
    Puoi scaricare la tablebase da:
    http://www.olympuschess.com/egtb/gaviota/

en: Gaviota TB path:
it: Percorso Gaviota TB:

en: Use _online tablebases
it: Usa tablebase _online

en: If set, PyChess will show game results for different moves in positions containing 6 or less pieces.
    It will search positions from http://www.k4it.de/
it: Se impostato, PyChess mostrerà i risultati della partita per le diverse mosse nelle posizioni contenenti 6 pezzi o meno.
    Cercherà le posizioni su http://www.k4it.de/

en: <b>Opening, endgame</b>
it: <b>Apertura, finale</b>

en: Use _analyzer
it: Usa l'_analizzatore

en: The analyzer will run in the background and analyze the game. <b>This is necessary for the hint mode to work</b>
it: L'analizzatore sarà attivato in background e analizzerà la partita. <b>E' una funzione necessaria per permettere il funzionamento dei suggerimenti</b>

en: Use _inverted analyzer
it: Usa analizzatore _inverso

en: The inverse analyzer will analyze the game as if your opponent was to move. <b>This is necessary for the spy mode to work</b>
it: L'analizzatore inverso analizzerà la partita come se toccasse al tuo avversario. <b>E' una funzione è necessaria per permettere il funzionamento della modalità  spia</b>

en: Maximum analysis time in seconds:
it: Durata massima dell'analisi, in secondi:

en: Infinite analysis
it: Analisi senza limite di tempo

en: <b>Analyzing</b>
it: <b>Analisi</b>

en: _Hints
it: _Consigli

en: Uninstall
it: Rimuovi

en: Ac_tive
it: A_ttivo

en: <b>Installed Sidepanels</b>
it: <b>Pannelli Laterali Installati</b>

en: Side_panels
it: _Pannelli Laterali

en: Background image path :
it: Percorso dell'immagine di sfondo:

en: <b>Welcome screen</b>
it: <b>Schermata di benvenuto</b>

en: Frame:
it: Cornice:

en: Light Squares :
it: Quadrati chiari :

en: Grid
it: Griglia

en: Dark Squares :
it: Quadrati scuri :

en: Reset Colours
it: Reimposta colori

en: Sho_w cords
it: Visualizza _Etichette

en: If set, the playing board will display labels and ranks for each chess field. These are usable in chess notation.
it: Se selezionato, la scacchiera mostrerà le etichette di riga e colonna. Usati nella notazione delle partite.

en: <b>Board Style</b>
it: <b>Stile della scacchiera</b>

en: Font:
it: Carattere:

en: <b>Move text</b>
it: <b>Testo della mossa</b>

en: <b>Chess Sets</b>
it: <b>Set di pezzi</b>

en: Themes
it: Temi

en: _Use sounds in PyChess
it: _Usare suoni in PyChess

en: A player _checks:
it: Un giocatore ha dato _scacco:

en: A player _moves:
it: Un giocatore ha _mosso:

en: Game is _drawn:
it: La partita è _patta:

en: Game is _lost:
it: La partita è pe_rsa:

en: Game is _won:
it: La partita è _vinta:

en: A player c_aptures:
it: Un giocatore ha _catturato

en: Game is _set-up:
it: La partita è stata _impostata:

en: _Observed moves:
it: Mosse _osservate

en: Observed _ends:
it: _Finali osservati:

en: Short on _time:
it: A corto di _tempo:

en: _Invalid move:
it: Mossa non val_ida:

en: Activate alarm when _remaining sec is:
it: Attiva allarme quando i secondi _rimanenti sono:

en: _Puzzle success:
it: _Puzzle risolti:

en: _Variation choices:
it: _Variazioni scelte:

en: <b>Play Sound When...</b>
it: <b>Riprodurre un suono quando...</b>

en: _Sounds
it: _Suoni

en: _Auto save finished games to .pgn file
it: Salva _automaticamente in un file .pgn le partite terminate

en: Save files to:
it: Salva file sotto:

en: Use name format:
it: Usa un formato per il nome:

en: Names:  #n1, #n2
it: Nomi: #n1, #n2

en: Year, month, day: #y, #m, #d
it: Anno, mese, giorno: #y, #m, #d

en: Save elapsed move _times
it: Salva i _tempi di mossa

en: Save analyzing engine _evaluation values
it: Salva i risultati d_el motore di analisi

en: Save _rating change values
it: Salva la va_riazioni dei punteggi

en: Indent _PGN file
it: Indenta il file _PGN

en: Warning: this option generates a formatted .pgn file which is not standards compliant
it: Attenzione: questa opzione genera un file .pgn formattato che non è conforme agli standard

en: Save _own games only
it: Salva s_olo le proprie partite

en: Save
it: Salva

en: Promotion
it: Promozione

en: Queen
it: Donna

en: Rook
it: Torre

en: Bishop
it: Alfiere

en: Knight
it: Cavallo

en: King
it: Re

en: Hawk
it: Falco

en: Elephant
it: Elefante

en: <b><big>Promote pawn to</big></b>
it: <b><big>Promuovi il pedone a</big></b>

en: Default
it: Prederfinito

en: Knights
it: Cavalli

en: Game information
it: Informazioni di gioco

en: Site:
it: Sito web:

en: Rating change:
it: Variazione punteggio:

en: For each player, the statistics provide the probability to win the game and the variation of your ELO if you lose / end into a tie / win, or simply the final ELO rating change
it: Per ogni giocatore, le statistiche indicano la probabilità di vittoria della partita e la variazione del punteggio ELO in caso di perdita / parità / vittoria, o semplicemente la variazione finale

en: Black ELO:
it: ELO neri:

en: Black:
it: Nero:

en: Round:
it: Turno:

en: White ELO:
it: ELO bianchi:

en: White:
it: Bianco:

en: Date:
it: Data:

en: Result:
it: Risultato:

en: Game
it: Partita:

en: Players:
it: Giocatori:

en: Event:
it: Evento:

en: Expected format as "yyyy.mm.dd" with the allowed joker "?"
it: Formato richiesto come "aaaa.mm.gg" con il possibile joker "?"

en: Identification
it: Identificazione

en: Additional tags
it: Tag addizionali

en: Manage engines
it: Gestisci motori di analisi

en: Command:
it: Comando:

en: Protocol:
it: Protocollo:

en: Parameters:
it: Parametri:

en: Command line parameters needed by the engine
it: Parametri a linea di comando necessari per il motore

en: Engines use uci or xboard communication protocol to talk to the GUI.
    If it can use both  you can set here which one you like.
it: I motori di analisi utilizzano il protocollo di comunicazione uci o xboard per dialogare con la GUI.
    Se entrambi i protocolli sono disponibili, qui hai la possibilità di scegliere quello che preferisci.

en: Working directory:
it: Cartella attuale:

en: The directory where the engine will be started from.
it: La cartella da cui verrà lanciato il motore d'analisi.

en: Runtime env command:
it: Comando runtime env:

en: Runtime environment of engine command (wine or node)
it: Comando runtime dell'ambiente del motore (wine o node)

en: Runtime env parameters:
it: Parametri runtime env:

en: Command line parameters needed by the runtime env
it: Parametri a linea di comando necessari per il runtime env

en: Country:
it: Nazione:

en: Country of origin of the engine
it: Nazione di orgine del motore

en: Comment:
it: Commento:

en: Free comment about the engine
it: Commento libero sul motore

en: Environment
it: Ambiente

en: Preferred level:
it: Livello preferito:

en: Level 1 is the weakest and level 20 is the strongest. You may not define a too high level if the engine is based on the depth to explore
it: Il livello 1 è il più debole mentre il livello 20 è il più forte. Non puoi scegliere un livello troppo alto se il motore si basa sulla profondità da analizzare.

en: Restore the default options
it: Reimposta le opzioni predefinite

en: Options
it: Opzioni

en: Add from folder
it: Aggiungi da una cartella

en: Detected engines
it: Motore rilevato

en: Base path:
it: Percorso di base:

en: Filter
it: Filtro

en: White
it: Bianco

en: Black
it: Nero

en: Ignore colors
it: Ignora colori

en: Event
it: Evento

en: Date
it: Data

en: Site
it: Sito

en: Annotator
it: Commentatore

en: Result
it: Risultato

en: Variant
it: Variazioni

en: Header
it: Intestazione

en: Imbalance
it: Sbilanciamento

en: White move
it: Turno del bianco

en: Black move
it: Turno del nero

en: Not a capture (quiet) move
it: Non una mossa di cattura (tranquilla)

en: Moved
it: Mosso

en: Captured
it: Mangiato

en: Side to move
it: Colore che muove

en: Material/move
it: Materiale/mossa

en: Sub-FEN :
it: Sub-FEN:

en: Analyze game
it: Analizza partita

en: Use analyzer:
it: Utilizza l'analizzatore

en: If the analyzer finds a move where the evaluation difference (the difference between the evaluation for the move it thinks is the best move and the evaluation for the move made in the game) exceeds this value, it will add an annotation for that move (consisting of the engine's Principal Variation for the move) to the Annotation panel
it: Se l'analizzatore trova una mossa in cui la differenza calcolata (differenza tra la mossa che ritiene essere la migliore e la mossa eseguita in partita) eccede questo valore, aggiungerà un commento a quella mossa (Variazione Principale di quella mossa) nel pannello dei Commenti

en: Variation annotation creation threshold in centipawns:
it: Soglia di creazione dell'annotazione di variazione in centesimi di pedone:

en: Analyze from current position
it: Analizza a partire dalla posizione attuale

en: Analyze black moves
it: Analizza mosse del nero

en: Analyze white moves
it: Analizza mosse del bianco

en: Add threatening variation lines
it: Aggiungi varianti minacciose

en: <big><b>PyChess is discovering your engines. Please wait.</b></big>
it: <big><b>PyChess sta cercando i motori installati. Attendere prego.</b></big>

en: PyChess - Connect to Internet Chess
it: PyChess - Connettiti al server scacchistico

en: <b><big>Connect to Online Chess Server</big></b>
it: <b><big>Connettiti a un server online</big></b>

en: _Name:
it: _Nome:

en: Log on as _Guest
it: Connettiti come _ospite

en: Po_rts:
it: Po_rte:

en: Lag:
it: Ritardo:

en: Use time compensation
it: Utilizza compensazione con tempo

en: S_ign up
it: _Registrati

en: Challenge: <Player>
it: Sfida: <Giocatore>

en: Send Challenge
it: Invia Sfida

en: <big>Challenge:</big>
it: Sfida:

en: Lightning:
it: Lampo:

en: 2 min, Fischer Random, Black
it: 2 min, Fischer Casuale, Nero

en: 10 min + 6 sec/move, White
it: 10 min + 6 sec/mossa, Bianco

en: _Clear Seeks
it: _Azzera Ricerche

en: _Accept
it: _Accetta

en: _Decline
it: _Rifiuta

en: Send all seeks
it: Invia tutte le sfide

en: Send seek
it: Invia Sfida

en: Create Seek
it: Crea Sfida

en: Lightning
it: Lampo

en: _Seeks / Challenges
it: _Elenco Sfide

en: Rating
it: Valutazione

en: Time
it: Durata

en: Seek _Graph
it: _Grafico Sfide

en: 0 Players Ready
it: 0 Giocatori Pronti

en: Challenge
it: Sfida

en: Observe
it: Osserva

en: Start Private Chat
it: Inizia una chat privata

en: Registered
it: Registrato

en: Guest
it: Ospite

en: Titled
it: Intitolato

en: _Player List
it: Elenco _Giocatori

en: _Game List
it: Elenco _Partite

en: _My games
it: I _miei giochi

en: Offer A_bort
it: Chiedi di smettere

en: Examine
it: Esamina

en: Pre_view
it: _Anteprima

en: _Archived
it: _Archiviato

en: Asymmetric Random
it: Casuale asimmetrico

en: Edit Seek
it: Modifica Sfida

en: Untimed
it: Senza cronometro

en: Minutes:
it: Minuti:

en:    Gain:
it:    Guadagno:

en: Time control:
it: Cronometro:

en: <b>Time Control</b>
it: <b>Cronometro</b>

en: Don't care
it: Indifferente

en: Your strength:
it: Tuo livello:

en: Opponent's strength:
it: Livello dell'avversario

en: When this button is in the "locked" state, the relationship
    between "Opponent's strength" and "Your strength" will be
    preserved when
    a) your rating for the type of game sought has changed
    b) you change the variant or the time control
it: Quando questo bottone è nello stato "bloccato", la relazione tra "Forza dell'avversario" e "Tua forza" sarà preservata quando
    a) il tuo punteggio per il tipo di partita cercata è cambiato
    b) cambi la variante o il formato di tempo

en: Center:
it: Centro:

en: Tolerance:
it: Tolleranza:

en: Hide
it: Nascondi

en: <b>Opponent Strength</b>
it: Livello dell'avversario

en: <b>Your Color</b>
it: Colore

en: Play normal chess rules
it: Gioca con le regole classiche

en: Play
it: Gioca

en: <b>Chess Variant</b>
it: Varianti

en: Rated game
it: Partita a punteggio

en: Manually accept opponent
it: Accetta avversario manualmente

en: <b>Options</b>
it: <b>Opzioni</b>

en: window1
it: finestra1

en: 0 of 0
it: 0 di 0

en: Search:
it: Cerca:

en: _Previous
it: _Precedente

en: _Next
it: _Successivo

en: Hawk at rook
it: Falco alla torre

en: Elephant at rook
it: Elefante alla torre

en: <b><big>Gating piece</big></b>
it: <b><big>Pezzo uscente</big></b>

en: New Game
it: Nuova partita

en: _Start Game
it: _Inizia partita

en: Copy FEN
it: Copia FEN

en: Clear
it: Pulito

en: Paste FEN
it: Incolla FEN

en: Initial setup
it: Configurazione iniziale

en: Engine playing strength (1=weakest, 20=strongest)
it: Forza di gioco del motore (1=più debole, 20=più forte)

en: White side - Click to exchange the players
it: Bianco - Clicca per scambiare i giocatori

en: Black side - Click to exchange the players
it: Nero - Clicca per scambiare i giocatori

en: <b>Players</b>
it: <b>Giocatori</b>

en: _Untimed
it: Senza tempo

en: Blitz:    5 min
it: Blitz:	5 min

en: Rapid:    15 min + 10 sec/move
it: Rapida:	15 min + 10 sec/mossa

en: Normal:   40 min + 15 sec/move
it: Normale:	40 min + 15 sec/mossa

en: Classical:    3 min / 40 moves
it: Classica: 3 min / 40 mosse

en: _Play Normal chess
it: _Gioca partita Normale

en: Play Fischer Random chess
it: Gioca partita Fischer Casuale

en: Play Losers chess
it: Gioca a scacchi "vinciperdi"

en: <b>Open Game</b>
it: <b>Apri Partita</b>

en: <b>Initial Position</b>
it: <b>Posizione Iniziale</b>

en: <b>Enter Game Notation</b>
it: <b>Inserire note di gioco</b>

en: Halfmove clock
it: Tempo per semimossa

en: En passant line
it: Variante en passant

en: Move number
it: Mossa numero

en: Black O-O
it: NERO O-O

en: Black O-O-O
it: NERO O-O-O

en: White O-O-O
it: BIANCO O-O-O

en: White O-O
it: BIANCO O-O

en: Rotate the board
it: Ruota la scacchiera

en: Quit PyChess
it: Esci da PyChess

en: Close _without Saving
it: Chiudi _senza salvare

en: _Save %d documents
it: _Salva %d partite

en: <big><b>There are %d games with unsaved moves. Save changes before closing?</b></big>
it: <big><b>Ci sono %d partite con mosse non salvate. Vuoi salvare prima della chiusura?</b></big>

en: Select the games you want to save:
it: Seleziona le partite che vuoi salvare:

en: If you don't save, new changes to your games will be permanently lost.
it: Se non salvi, le ultime modifiche alla tua partita saranno perse.

en: Detailed settings of players, time control and chess variant
it: Impostazioni dettagliate dei giocatori, dei formati di tempo e delle varianti eterodosse

en: _Opponent:
it: A_vversari:

en: _Your Color:
it: _Tuo Colore:

en: <b>_Start Game</b>
it: <b>_Inizia Partita</b>

en: Detailed connection settings
it: Dettaglio delle impostazioni di connessione

en: Auto login on startup
it: Autenticazione automatica all'avvio

en: <b>_Connect to server</b>
it: <b>_Connettiti al server</b>

en: Select a pgn or epd or fen chess file
it: Seleziona un file pgn, epd o fen

en: _Recent:
it: _Recente

en: Create a new database
it: Crea un nuovo database

en: <b>Open database</b>
it: <b>Apri database</b>

en: View lectures, solve puzzles or start practicing endgames
it: Guarda lezioni, risolvi problemi o comincia a esercitarti nei finali

en: Category:
it: Categoria:

en: <b>Start learning</b>
it: <b>Avvia l'apprendimento</b>

en: Tip Of The day
it: Suggerimento del giorno

en: Show tips at startup
it: Mostra suggerimenti all'avvio

en: All the links failed to fetch a relevant chess content.
it: Tutti i link hanno fallito nel trovare contenuti scacchistici rilevanti.

en: Some links were invalid.
it: Alcuni link erano invalidi.

en: The clipboard contains no relevant chess data.
it: Gli appunti non contengono alcun dato scacchistico rilevante.

en: Load a remote game
it: Carica un gioco remoto

en: Paste the link to download:
it: Incolla il link per il download:

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
it: http://it.wikipedia.org/wiki/Scacchi

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Rules_of_chess
it: http://it.wikipedia.org/wiki/Scacchi

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Open Game
it: Apri partita

en: Reading %s ...
it: Leggendo%s

en: %(counter)s game headers from %(filename)s imported
it: %(counter)s intestazioni di partita da %(filename)s importato

en: The engine %s reports an error:
it: Il motore %s segnala un errore:

en: Your opponent has offered you a draw.
it: Il tuo avversario offre la patta.

en: Your opponent has offered you a draw. If you accept this offer, the game will end with a score of 1/2 - 1/2.
it: Il tuo avversario ti ha offerto la patta. Se accetti l'offerta, la partita finirà con punteggio di 1/2 - 1/2.

en: Your opponent wants to abort the game.
it: Il tuo avversario vuole abbandonare la partita

en: Your opponent has asked that the game be aborted. If you accept this offer, the game will end with no rating change.
it: Il tuo avversario ha chiesto l'annullamento. Se accetti l'offerta, la partita finirà senza modifica di punteggio.

en: Your opponent wants to adjourn the game.
it: Il tuo avversario vuole aggiornare la partita.

en: Your opponent has asked that the game be adjourned. If you accept this offer, the game will be adjourned and you can resume it later (when your opponent is online and both players agree to resume).
it: Il tuo avversario ha chiesto che la partita venga sospesa. Se accetti questa offerta, la partita verrà sospesa e potrà essere ripresa più tardi (quando il tuo avversario sarà nuovamente online ed entrambi sarete d'accordo a riprendere).

en: Your opponent wants to undo %s move(s).
it: Il tuo avversario vuole tornare indietro di%smossa(e)

en: Your opponent has asked that the last %s move(s) be undone. If you accept this offer, the game will continue from the earlier position.
it: Il tuo avversario chiede di annullare %s mossa(e). Se accetti, il gioco riprenderà dall'ultima mossa non annullata.

en: Your opponent wants to pause the game.
it: Il tuo avversario vuole mettere la partita in pausa

en: Your opponent has asked that the game be paused. If you accept this offer, the game clock will be paused until both players agree to resume the game.
it: Il tuo avversario chiede una pausa. Se accetti, l'orologio della partita verrà fermata fino a quando entrambi i giocatori non si accorderanno per riprendere la partita.

en: Your opponent wants to resume the game.
it: Il tuo avversario vuole riprendere la partita.

en: Your opponent has asked that the game be resumed. If you accept this offer, the game clock will continue from where it was paused.
it: Il tuo avversario chiede di riprendere la partita. Se accetti, l'orologio della partita riprenderà dal momento in cui era stato messo in pausa.

en: The resignation
it: La resa

en: The flag call
it: Controllo bandierina

en: The draw offer
it: L'offerta di Patta

en: The abort offer
it: L'offerta di Abbandono

en: The adjourn offer
it: L'offerta di sospensione

en: The pause offer
it: L'offerta di pausa

en: The resume offer
it: L'offerta di Ripresa

en: The offer to switch sides
it: L'offerta di cambio lato

en: The takeback offer
it: L'offerta di Ritiro

en: resign
it: abbandona

en: call your opponents flag
it: controlla la bandierina del tuo avversario

en: offer a draw
it: offri una patta

en: offer an abort
it: offri l'abbandono

en: offer to adjourn
it: Offri di sospendere

en: offer a pause
it: offri una pausa

en: offer to resume
it: offri di riprendere

en: offer to switch sides
it: offri di cambiare lati

en: offer a takeback
it: Offri Ritiro

en: ask your opponent to move
it: richiedi all'avversario di muovere

en: Your opponent is not out of time.
it: Il tuo avversario non ha finito il tempo a disposizione.

en: The clock hasn't been started yet.
it: L'orologio non è stato ancora avviato.

en: You can't switch colors during the game.
it: Non è possibile cambiare i colori durante il gioco.

en: You have tried to undo too many moves.
it: Si è tentato di annullare troppe mosse.

en: Your opponent asks you to hurry!
it: Il tuo avversario ti chiede di fare in fretta!

en: Generally this means nothing, as the game is time-based, but if you want to             please your opponent, perhaps you should get going.
it: Generalmente, ciò non significa nulla, visto che è un gioco a tempo, ma se vuoi  accontentare il tuo avversario, forse dovresti andare avanti.

en: Accept
it: Accetta

en: Decline
it: Rifiuta

en: %s was declined by your opponent
it: %s è stato rifiutata dal tuo avversario

en: Resend %s?
it: Rimandare%s?

en: Resend
it: Manda di nuovo

en: %s was withdrawn by your opponent
it: %s è stato annullato dal tuo avversario

en: Your opponent seems to have changed their mind.
it: Sembra che il tuo avversario abbia cambiato idea.

en: Unable to accept %s
it: Impossibile accettare %s

en: Probably because it has been withdrawn.
it: Probabilmente perché è stato ritirato.

en: %s returns an error
it: %s ha riportato un errore

en: The current game is over. First, please verify the properties of the game.
it: La partita corrente è finita. Per prima cosa, per favore verifica le proprietà della partita.

en: The current game is not terminated. Its export may have a limited interest.
it: La partita corrente non è terminata. La sua esportazione potrebbe avere un interesse limitato.

en: Should %s publicly publish your game as PGN on chesspastebin.com ?
it: %s potrebbe pubblicare la tua partita come PGN su chesspastebin.com?

en: Game shared at
it: Partita condivisa su

en: (Link is available on clipboard.)
it: (Il link è disponibile negli appunti.)

en: Chess Position
it: Posizione scacchiera

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Simple Chess Position
it: Posizione semplice della scacchiera

en: The game can't be loaded, because of an error parsing FEN
it: La partita non può essere caricata a causa di un errore nell'analisi del FEN

en: Html Diagram
it: Diagramma Html

en: Chess Compositions from yacpdb.org
it: Chess Composition da yacpdb.org

en: Chess Game
it: Partita di Scacchi

en: Analyzer's primary variation
it: Variazione primaria dell'analizzatore

en: Importing game headers...
it: Importazione delle intestazioni della partita...

en: Creating .bin index file...
it: Creazione del file di index .bin...

en: Creating .scout index file...
it: Creazione del file di index .scout...

en: Invalid move.
it: Mossa non valida.

en: Error parsing %(mstr)s
it: Errore nell'analisi di %(mstr)s

en: The game can't be read to end, because of an error parsing move %(moveno)s '%(notation)s'.
it: La partita non può essere letta fino alla fine a causa di un errore di analisi mossa %(moveno)s '%(notation)s'.

en: The move failed because %s.
it: La mossa è fallita perché %s.

en: Error parsing move %(moveno)s %(mstr)s
it: Errore nell'analisi della mossa %(moveno)s%(mstr)s

en: Png image
it: Immagine Png

en: Download link
it: Link di download

en: HTML parsing
it: Analisi HTML

en: Application programming interface
it: Interfaccia di programmazione applicazioni

en: Various techniques
it: Varie tecniche

en: The first move is not provided
it: La prima mossa non è fornita

en: %d moves to find
it: %d mosse da trovare

en: Text Diagram
it: Diagramma di Testo

en: Destination Host Unreachable
it: L'host di destinazione non è raggiungibile

en: Died
it: Deceduto

en: Local Event
it: Evento locale

en: Local Site
it: Sito locale

en: Illegal
it: Illegale

en: Mate
it: Matto

en: <b>New version %s is available!</b>
it: <b> Nuova versione %s disponibile! </b>

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Antarctica
it: Antartide

en: American Samoa
it: Samoa Americane

en: Åland Islands
it: Isole Aland

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia ed Herzegovina

en: Belgium
it: Belgio

en: Saint Barthélemy
it: San Bartolomeo

en: Brunei Darussalam
it: Sultanato del Brunei

en: Bolivia (Plurinational State of)
it: Bolivia

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
it: Paesi Bassi caraibici

en: Brazil
it: Brasile

en: Bouvet Island
it: Isola Bouvet

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

en: Congo (the Democratic Republic of the)
it: Congo (Repubblica Democratica del)

en: Central African Republic
it: Repubblica Centroafricana

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Côte d'Ivoire
it: Costa d'Avorio

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Chile
it: Cile

en: Cameroon
it: Camerun

en: China
it: Cina

en: Cabo Verde
it: Capo Verde

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czechia
it: Repubblica Ceca

en: Germany
it: Germania

en: Denmark
it: Danimarca

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Egypt
it: Egitto

en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

en: Spain
it: Spagna

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Finland
it: Finlandia

en: Falkland Islands [Malvinas]
it: Isole Falkland [Malvinas]

en: Micronesia (Federated States of)
it: Micronesia (Stati Federati della)

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: France
it: Francia

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
it: Regno Unito di Gran Bretagna e Irlanda del Nord

en: French Guiana
it: Guyana Francese

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Guadeloupe
it: Guadalupe

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Greece
it: Grecia

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e Isole Sandwich Australi

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

en: Croatia
it: Croazia

en: Hungary
it: Ungheria

en: Ireland
it: Irlanda

en: Israel
it: Israele

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio britannico dell'Oceano Indiano

en: Iran (Islamic Republic of)
it: Iran (Repubblica Islamica dell')

en: Iceland
it: Islanda

en: Italy
it: Italia

en: Jordan
it: Giordania

en: Japan
it: Giappone

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
it: Corea (Repubblica Popolare Democratica di)

en: Korea (the Republic of)
it: Corea (Repubblica di)

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Lao People's Democratic Republic
it: Laos

en: Lebanon
it: Libano

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Lithuania
it: Lituania

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Latvia
it: Lettonia

en: Libya
it: Libia

en: Morocco
it: Marocco

en: Moldova (the Republic of)
it: Moldavia (Repubblica di)

en: Saint Martin (French part)
it: Saint Martin (francese)

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
it: Macedonia (ex Repubblica Jugoslavia)

en: Myanmar
it: Birmania

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Martinique
it: Martinica

en: Maldives
it: Maldive

en: Mexico
it: Messico

en: Malaysia
it: Malesia

en: Mozambique
it: Mozambico

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: Norfolk Island
it: Isole Norfolk

en: Netherlands
it: Olanda

en: Norway
it: Norvegia

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Peru
it: Perù

en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Philippines
it: Filippine

en: Poland
it: Polonia

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint Pierre e Miquelon

en: Pitcairn
it: Isole Pitcairn

en: Puerto Rico
it: Portorico

en: Palestine, State of
it: Palestina, Stato di

en: Portugal
it: Portogallo

en: Russian Federation
it: Federazione Russa

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: Sweden
it: Svezia

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
it: Saint Helena, Ascension e Tristan da Cunha

en: Svalbard and Jan Mayen
it: Svalbard e Jan Mayen

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: South Sudan
it: Sud Sudan

en: Sao Tome and Principe
it: Sao Tome e Principe

en: Sint Maarten (Dutch part)
it: Sint Maarten (olandese)

en: Syrian Arab Republic
it: Repubblica Araba Siriana

en: Eswatini
it: eSwatini

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: Chad
it: Ciad

en: French Southern Territories
it: Territori Francesi Meridionali

en: Thailand
it: Tailandia

en: Timor-Leste
it: Timor Est

en: Turkey
it: Turchia

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Taiwan (Province of China)
it: Taiwan (Provincia cinese)

en: Tanzania, United Republic of
it: Tanzania, Repubblica Unita di

en: Ukraine
it: Ucraina

en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole minori esterne degli Stati Uniti d'America

en: United States of America
it: Stati Uniti d'America

en: Holy See
it: Vaticano

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadine

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
it: Venezuela

en: Virgin Islands (British)
it: Isole Vergini britanniche

en: Virgin Islands (U.S.)
it: Isole Vergini statunitensi

en: Viet Nam
it: Vietnam

en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

en: South Africa
it: Sud Africa

en: Pawn
it: Pedone

en: N
it: C

en: B
it: A

en: R
it: T

en: Q
it: D

en: K
it: R

en: The game ended in a draw
it: La partita è finita patta.

en: %(white)s won the game
it: %(white)s vince la partita

en: %(black)s won the game
it: %(black)s vince la partita

en: The game has been killed
it: La partita è stata interrotta.

en: The game has been adjourned
it: La partita è stata sospesa

en: The game has been aborted
it: La partita è stata annullata

en: Unknown game state
it: Paese sconosciuto

en: Game cancelled
it: Partita cancellata

en: Because neither player has sufficient material to mate
it: Perché nessun giocatore ha pezzi sufficienti per dare scacco matto

en: Because the same position was repeated three times in a row
it: Perché la stessa posizione si è ripetuta per tre volte di seguito

en: Because the last 50 moves brought nothing new
it: Perché le ultime 50 mosse non hanno portato niente di nuovo

en: Because both players ran out of time
it: Perché entrambi i giocatori sono andati oltre il tempo massimo

en: Because %(mover)s stalemated
it: Perché %(mover)s è in stallo

en: Because both players agreed to a draw
it: Perché entrambi i giocatori si sono accordati per una patta

en: Because of adjudication by an admin
it: A causa di una sentenza pronunciata da un amministratore

en: Because the game exceed the max length
it: Perché la partita ha superato la lunghezza massima

en: Because %(white)s ran out of time and %(black)s has insufficient material to mate
it: Perché %(white)s è andato fuori tempo massimo e %(black)s non ha sufficienti pezzi per dare scacco matto

en: Because %(black)s ran out of time and %(white)s has insufficient material to mate
it: Perché %(black)s è andato fuori tempo massimo e %(white)s non ha sufficienti pezzi per dare scacco matto

en: Because both players have the same amount of pieces
it: Perché entrambi i giocatori hanno la stessa quantità di pezzi

en: Because both king reached the eight row
it: Perché entrambi i re hanno raggiunto l'ottava traversa

en: Because %(loser)s resigned
it: Perché %(loser)s ha abbandonato

en: Because %(loser)s ran out of time
it: Perché %(loser)s è andato fuori tempo massimo

en: Because %(loser)s was checkmated
it: Perché %(loser)s ha subito scacco matto

en: Because %(loser)s disconnected
it: Perch %(loser)s si è disconnesso

en: Because %(winner)s has fewer pieces
it: Perché %(winner)s ha un minor numero di pezzi

en: Because %(winner)s lost all pieces
it: Perché %(winner)s ha perso tutti i pezzi

en: Because %(loser)s king exploded
it: Perché il re di %(loser)s è esploso

en: Because %(winner)s king reached the center
it: Perchè il re di %(winner)s ha raggiunto il centro

en: Because %(winner)s was giving check 3 times
it: Perché %(winner)s ha dato scacco 3 volte

en: Because %(winner)s king reached the eight row
it: Perché il re di %(winner)s ha raggiunto l'ottava traversa

en: Because %(winner)s wiped out white horde
it: Perché %(winner)s ha spazzato via l'orda bianca

en: Because a player lost connection
it: Perché un giocatore ha perso la connessione

en: Because both players agreed to an adjournment
it: Perché entrambi i giocatori si sono accordati per un rinvio

en: Because the server was shut down
it: Poiché il server è stato spento.

en: Because a player lost connection and the other player requested adjournment
it: Perché un giocatore si è disconnesso e l'altro ha richiesto la sospensione

en: Because %(black)s lost connection to the server and %(white)s requested adjournment
it: Perchè %(black)s ha perso la connessione al server e %(white)s ha richiesto di aggiornare

en: Because %(white)s lost connection to the server and %(black)s requested adjournment
it: Perchè %(white)s ha perso la connessione al server e %(black)s ha richiesto di aggiornare

en: Because %(white)s lost connection to the server
it: Perchè %(white)s ha perso la connessione al server

en: Because %(black)s lost connection to the server
it: Perchè %(black)s ha perso la connessione al server

en: Because of adjudication by an admin. No rating changes have occurred.
it: A causa dell'aggiudicazione di un amministratore. Non sono state apportate modifiche al punteggio.

en: Because both players agreed to abort the game. No rating changes have occurred.
it: Perché entrambi i giocatori si sono accordati per terminare la partita. Non sono state apportate modifiche al punteggio.

en: Because of courtesy by a player. No rating changes have occurred.
it: A causa della cortesia di un giocatore. Non sono state apportate modifiche al punteggio.

en: Because a player aborted the game. Either player can abort the game without       the other's consent before the second move. No rating changes have occurred.
it: Perché uno dei giocatori ha lasciato la partita. L'altro giocatore può lasciare la partita senza il consenso prima della seconda mossa. Non sono state apportate modifiche al punteggio.

en: Because a player disconnected and there are too few moves to warrant adjournment. No rating changes have occurred.
it: Perché un giocatore si è disconnesso e ci sono troppo poche mosse per garantire un aggiudicamento. Non sono state apportate modifiche al punteggio.

en: Because the server was shut down. No rating changes have occurred.
it: Perché il server si è spento. Non sono state apportate modifiche al punteggio.

en: Because the %(white)s engine died
it: Perché il motore di %(white)s è morto

en: Because the %(black)s engine died
it: Perché il motore di %(black)s è morto.

en: Because the connection to the server was lost
it: Perché la connessione al server è stata persa

en: The reason is unknown
it: Ragione sconosciuta

en: Because practice goal reached
it: Perché è stato raggiunto l'obiettivo della pratica

en: FICS wild/4: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Randomly chosen pieces (two queens or three rooks possible)
    * Exactly one king of each color
    * Pieces placed randomly behind the pawns, SUBJECT TO THE CONSTRAINT THAT THE BISHOPS ARE BALANCED
    * No castling
    * Black's arrangement DOES NOT mirrors white's
it: FICS wild/4: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Pezzi scelti casualmente (possibili due regine o 3 torri)
    * Esattamente un re per ciascun colore
    * Pezzi posizionati casualmente dietro i pedoni, SOGGETTO AL VINCOLO CHE GLI ALFIERI SONO BILANCIATI
    * No arrocco
    * La disposizione del nero NON rispecchia quella del bianco

en: Asymmetric Random
it: Casuale asimmetrico

en: Atomic
it: Atomico

en: Classic chess rules with hidden figurines
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
it: Regole degli scacchi classiche con figurine nascoste
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: Blindfold
it: Alla cieca

en: Classic chess rules with hidden pawns
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
it: Regole degli scacchi classiche con pedoni nascosti
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: Hidden pawns
it: Pedoni nascosti

en: Classic chess rules with hidden pieces
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
it: Regole degli scacchi classiche con pezzi nascosti
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: Hidden pieces
it: Pezzi nascosti

en: Classic chess rules with all pieces white
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
it: Regole degli scacchi classiche con tutti i pezzi bianchi
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: All white
it: Tutto bianco

en: http://brainking.com/en/GameRules?tp=2
    * Placement of the pieces on the 1st and 8th row are randomized
    * The king is in the right hand corner
    * Bishops must start on opposite color squares
    * Black's starting position is obtained by rotating white's position 180 degrees around the board's center
    * No castling
it: http://brainking.com/en/GameRules?tp=2
    * Il posizionamento dei pezzi della prima ed ottava colonna è casuale
    * Il re è nell'angolo di destra
    * Gli alfieri devono iniziare su case di colore opposto
    * La posizione iniziale del nero è ottenuta ruotando la posizione del bianco di 180 gradi rispetto al centro della scacchiera
    * Nessun arrocco

en: Corner
it: Angolo

en: Fischer Random
it: Fischer Casuale

en: ICC giveaway: https://www.chessclub.com/user/help/Giveaway
it: Omaggio ICC: https://www.chessclub.com/user/help/Giveaway

en: Giveaway
it: Omaggio

en: Black have to capture all white pieces to win.
    White wants to checkmate as usual.
    White pawns on the first rank may move two squares,
    similar to pawns on the second rank.
it: Il nero deve catturare tutti i pezzi del bianco per vincere.
    Il bianco vuole dare matto come sempre
    I pedoni bianchi sulla prima traversa possono muovere di due case
    similmente ai pedoni sulla seconda traversa.

en: Bringing your king legally to the center (e4, d4, e5, d5) instantly wins the game!
    Normal rules apply in other cases and checkmate also ends the game.
it: Portando il tue re al centro (e4, d4, e5, d5) con mosse legali vince la partita!
    Le normali regole si applicano negli altri casi e anche lo scacco matto termina la partita.

en: King of the hill
it: Re della collina

en: One player starts with one less knight piece
it: Uno dei giocatori inizia con un Cavallo in meno

en: Knight odds
it: Svantaggio di Cavallo

en: Variant explained at https://www.chessvariants.com/rules/charge-of-the-light-brigade
it: Variante spiegata a: https://www.chessvariants.com/rules/charge-of-the-light-brigade

en: Charge of the light brigade
it: Carica della brigata leggera

en: Losers
it: Vinciperdi 2

en: Classic chess rules
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
it: Regole degli scacchi classici
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess

en: Normal
it: Normale

en: One player starts with one less pawn piece
it: Uno dei giocatori inizia con un Pedone in meno

en: Pawn odds
it: Svantaggio di Pedone

en: FICS wild/8a: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    White pawns start on 5th rank and black pawns on the 4th rank
it: FICS wild/8a: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    I pedoni bianchi cominciano alla quinta riga e i pedoni neri alla quarta

en: Pawns Passed
it: Pedone passato

en: FICS wild/8: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    Pawns start on 4th and 5th ranks rather than 2nd and 7th
it: FICS wild/8: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    I pedoni cominciano alla quarta e quinta riga invece che la seconda e settima

en: Pawns Pushed
it: Spinta di pedone

en: Pre-chess: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_chess_variants#Different_starting_position
it: Pre-scacchi: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_chess_variants#Different_starting_position

en: Placement
it: Posizionamento

en: One player starts with one less queen piece
it: Uno dei giocatori inizia con lal Regina in meno

en: Queen odds
it: Svantaggio di Regina

en: In this game, check is entirely forbidden: not only is it forbidden
    to move ones king into check, but it is also forbidden to check the opponents king.
    The purpose of the game is to be the first player that moves his king to the eight row.
    When white moves their king to the eight row, and black moves directly after that also
    their king to the last row, the game is a draw
    (this rule is to compensate for the advantage of white that they may move first.)
    Apart from the above, pieces move and capture precisely as in normal chess.
it: In questo gioco,lo scacco è del tutto vietato: non solo è vietato
    spostare il proprio re in scacco, ma è anche vietato dare scacco al re avversario.
    Lo scopo del gioco è quello di essere il primo giocatore che sposta il suo re sull'ottava traversa.
    Quando il bianco sposta il re sull'ottava traversa, e il nero muove subito dopo
    il suo re all'ultima traversa, la partita è patta
    (questa regola serve a compensare il vantaggio del bianco di poter muovere per primo.)
    A parte quanto sopra, i pezzi si muovono e catturano esattamente come negli scacchi normali.

en: FICS wild/3: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Randomly chosen pieces (two queens or three rooks possible)
    * Exactly one king of each color
    * Pieces placed randomly behind the pawns
    * No castling
    * Black's arrangement mirrors white's
it: FICS wild/3: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Pezzi scelti casualmente (due regine o tre alfieri possibili)
    * Esattamente un re di ogni colore
    * Pezzi piazzati casualmente dietro i pedoni
    * No arrocchi
    * L'arrangiamento dei neri è lo stesso dei bianchi

en: Random
it: Casuale

en: One player starts with one less rook piece
it: Uno dei giocatori inizia con una Torre in meno

en: Rook odds
it: Svantaggio di Torre

en: xboard nocastle: http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/2: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Random arrangement of the pieces behind the pawns
    * No castling
    * Black's arrangement mirrors white's
it: xboard noarrocco: http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/2: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Disposizione casuale dei pezzi dietro i pedoni
    * No arrocco
    * Posizionamento del nero speculare al bianco

en: Shuffle
it: Mischia

en: Suicide
it: Suicidio

en: Variant developed by Kai Laskos: http://talkchess.com/forum/viewtopic.php?t=40990
it: Variante sviluppata da Kai Laskos: http://talkchess.com/forum/viewtopic.php?t=40990

en: Win by giving check 3 times
it: Vittoria dando scacco 3 volte

en: FICS wild/5: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_variant#Chess_with_different_starting_positions
    Pawns start on their 7th rank rather than their 2nd rank!
it: FICS wild/5: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_variant#Chess_with_different_starting_positions
    I pedoni iniziano sulla loro 7a traversa invece che sulla loro 2a traversa!

en: Upside Down
it: Capovolta

en: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/0: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * White has the typical set-up at the start.
    * Black's pieces are the same, except that the King and Queen are reversed,
    * so they are not on the same files as White's King and Queen.
    * Castling is done similarly to normal chess:
    * o-o-o indicates long castling and o-o short castling.
it: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/0: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Il Bianco ha il tipico setup all'inizio.
    * Il pezzi del Nero sono gli stessi, eccetto che il Re e la Regina sono invertiti,
    * pertanto non sono sulla stessa colonna del Re e della Regina del Bianco.
    * L'arrocco viene effettuato come negli scacchi normali:
    * o-o-o indica un arrocco lungo e o-o un arrocco corto.

en: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/1: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * In this variant both sides have the same set of pieces as in normal chess.
    * The white king starts on d1 or e1 and the black king starts on d8 or e8,
    * and the rooks are in their usual positions.
    * Bishops are always on opposite colors.
    * Subject to these constraints the position of the                  pieces on their first ranks is random.
    * Castling is done similarly to normal chess:
    * o-o-o indicates long castling and o-o short castling.
it: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/1: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * In questa variante entrambi i lati hanno lo stesso set di pezzi come negli scacchi normali.
    * Il re bianco inizia in d1 o e1 e il re nero inizia in d8 o e8,
    * e le torri sono nelle loro posizioni usuali.
    * Gli alfieri sono sempre di colore opposto.
    * Fatte salve queste limitazioni la posizione dei pezzi sulla loro prima traversa è casuale.
    * L'arrocco viene effettuato come negli scacchi normali:
    * o-o-o indica un arrocco lungo e o-o un arrocco corto.

en: The connection was broken - got "end of file" message
it: La connessione è stata interrotta - ricevuto messaggio di "end of file"

en: '%s' is not a registered name
it: '%s' non è un nome registrato

en: The entered password was invalid.
    If you forgot your password, go to <a href="http://www.freechess.org/password">http://www.freechess.org/password</a> to request a new one over email.
it: La password inserita non è valida.
    Se hai dimenticato la tua password, vai su <a href="http://www.freechess.org/password">http://www.freechess.org/password</a> per richiederne una nuova per e-mail.

en: Sorry '%s' is already logged in
it: Scusa '%s' è già connesso

en: '%s' is a registered name.  If it is yours, type the password.
it: '%s' è un nome registrato. Se è il tuo, digitare la password.

en: Due to abuse problems, guest connections have been prevented.
    You can still register on http://www.freechess.org
it: A causa di problemi di abuso, le connessioni degli ospiti sono state impedite.
    Puoi ancora registrarti su http://www.freechess.org

en: Connecting to server
it: Connessione al server in corso...

en: Logging on to server
it: Autenticazione sul server in corso...

en: Setting up environment
it: Impostazione dell'ambiente

en: %(player)s is %(status)s
it: %(player)s è %(status)s

en: not playing
it: non in gioco

en: Wild
it: Selvaggio

en: Available
it: Disponibile

en: Playing
it: Giocando

en: Idle
it: In attesa

en: Examining
it: Esamino

en: Not Available
it: Non disponibile

en: Running Simul Match
it: Simul Match in esecuzione

en: In Tournament
it: Torneo in corso

en: Unrated
it: Senza punteggio

en: Rated
it: Valutata

en: %(player)s plays %(color)s
it: %(player)s gioca %(color)s

en: white
it: bianco

en: black
it: nero

en: This is a continuation of an adjourned match
it: Questa è la continuazione di una partita rinviata

en: Opponent Rating
it: Punteggio dell'avversatio

en: Manual Accept
it: Accetta manualmente

en: Private
it: Privato

en: Connection Error
it: Errore di connessione

en: Log on Error
it: Errore di accesso

en: Connection was closed
it: La connessione è terminata

en: Address Error
it: Errore indirizzo

en: Auto-logout
it: Disconnessione automatica

en: You have been logged out because you were idle more than 60 minutes
it: Sei stato disconnesso perché non attivo per più di 60 minuti

en: Guest logins disabled by FICS server
it: Login degli ospiti disabilitate dal server FICS

en: 1-minute
it: 1-minuto

en: 3-minute
it: 3-minuti

en: 5-minute
it: 5-minuti

en: 15-minute
it: 15-minuti

en: 45-minute
it: 45-minuti

en: Examined
it: Esaminato

en: Other
it: Altre

en: Administrator
it: Amministratore

en: Blindfold Account
it: Account alla cieca

en: Unregistered
it: Non registrato

en: Chess Advisor
it: Consulente

en: Service Representative
it: Rappresentante del servizio

en: Tournament Director
it: Direttore di torneo

en: Grand Master
it: Gran Maestro

en: International Master
it: Maestro internazionale

en: FIDE Master
it: Maestro FIDE

en: Woman Grand Master
it: Grande Maestro Donna

en: Woman International Master
it: Maestro Internazionale Donna

en: Woman FIDE Master
it: Maestro FIDE di sesso femminile

en: Dummy Account
it: Account fittizio

en: Candidate Master
it: Candidato Maestro

en: FIDE Arbeiter
it: Arbitro FIDE

en: National Master
it: Maestro Nazionale

en: Display Master
it: Maestro Dispaly

en: WFM
it: MFF

en: NM
it: MN

en: DM
it: MD

en: <b><big>PyChess was unable to load your panel settings</big></b>
it: <b><big>PyChess non riesce a caricare il tuo pannello delle impostazioni</big></b>

en: Your panel settings have been reset. If this problem repeats,                         you should report it to the developers
it: Le impostazioni del tuo pannello sono state ripristinate. Se questo problema si ripete, dovresti segnalarlo agli sviluppatori

en: Friends
it: Amici

en: Admin
it: Amministratore

en: More channels
it: Altri canali

en: More players
it: Altri giocatori

en: BlindFold
it: Benda

en: Guests
it: Ospiti

en: Observers
it: Osservatori

en: Go on
it: Vai avanti

en: Pause
it: Pausa

en: Ask for permissions
it: Richiedi le autorizzazioni

en: Some PyChess features require further permission in order to download external components
it: Alcune funzionalità di PyChess richiedono ulteriori permessi allo scopo di scaricare componenti esterne

en: database querying needs scoutfish
it: l'interrogazione del database richiede scoutfish

en: database opening tree needs chess_db
it: il database dell'albero di aperture richiede chess_db

en: ICC lag compensation needs timestamp
it: La compensazione del ritardo ICC richiede il timestamp

en: Don't show this dialog on startup.
it: Non mostrare questa finestra di dialog all'avvio.

en: No conversation's selected
it: Nessuna discussione selezionata

en: Loading player data
it: Caricamento dati del giocatore

en: Receiving list of players
it: Ricezione della lista dei Giocatori

en: Your turn.
it: Il tuo turno.

en: Hint
it: Suggerimento

en: Best move
it: Mossa migliore

en: Well done! %s completed.
it: Ben fatto! %s completato.

en: Well done!
it: Ben fatto!

en: Next
it: Prossimo

en: Continue
it: Continua

en: Not the best move!
it: Non la mossa migliore!

en: Retry
it: Riprova

en: PyChess Information Window
it: PyChess Finestra informazioni

en: of
it: di

en: You have opened no conversations yet
it: Non hai ancora aperto nessuna discussione

en: Only registered users may talk to this channel
it: Solo gli utenti registrati possono discutere su questo canale

en: Abort
it: Annulla

en: Select engine
it: Seleziona motore

en: Offer Rematch
it: Offri di rigiocare

en: Play Rematch
it: Rigioca la partita

en: Undo one move
it: Annulla una mossa

en: Undo two moves
it: Annulla due mosse

en: You sent an abort offer
it: Hai mandato un'offerta per terminare

en: You sent an adjournment offer
it: Hai mandato una richiesta di aggiornamento

en: You sent a draw offer
it: Hai inviato una richiesta di patta

en: You sent a pause offer
it: Hai mandato una offerta di Pausa

en: You sent a resume offer
it: Hai inviato una richiesta di riprendere

en: You sent an undo offer
it: Hai mandati una richiesta di annullamento

en: You asked your opponent to move
it: Hai chiesto al tuo avversario di muovere

en: <big><b>Engine, %s, has died</b></big>
it: <big><b>Il motore %s ha terminato l'esecuzione</b></big>

en: Offer Abort
it: Offri di annullare

en: This game can not be adjourned because one or both players are guests
it: La partita non può essere aggioranta perchè uno o entrambi i giocatori sono ospiti

en: Claim Draw
it: Chiedi la patta

en: Resume
it: Riprendi

en: Offer Pause
it: Offri Pausa

en: Offer Resume
it: Offri Ripresa

en: Undo
it: Torna indietro

en: Offer Undo
it: Offri torna indietro

en: Wait
it: Aspetta

en: Adjourn
it: Aggiorna

en: Jump to initial position
it: Visualizza la posizione iniziale

en: Step back one move
it: Visualizza la mossa precedente

en: Step forward one move
it: Visualizza la mossa successiva

en: Jump to latest position
it: Visualizza l'ultima posizione

en: Human Being
it: Essere Umano

en: Minutes:
it: Minuti:

en: Gain:
it: Incremento:

en: Rapid
it: Rapido

en: Odds
it: Svantaggio

en: Other (standard rules)
it: Altro (regole standard)

en: Other (non standard rules)
it: Altro (regole non standard)

en:  chess
it:  scacchi

en: Setup Position
it: Imposta Posizione

en: Enter Game
it: Entra nella partita

en: Open Sound File
it: Apri file sonoro

en: Sound files
it: File sonori

en: No sound
it: Nessun suono

en: Beep
it: Avviso acustico

en: Select sound file...
it: Seleziona un file sonoro...

en: Undescribed panel
it: Pannello senza descrizione

en: the move needs a piece and a cord
it: la stringa che indica la mossa deve contenere il pezzo e le coordinate

en: the captured cord (%s) is incorrect
it: la riga catturata (%s) non è corretta

en: and
it: e

en: draws
it: patta

en: mates
it: dà matto

en: puts opponent in check
it: mette l'avversario sotto scacco

en: improves king safety
it: incrementa la sicurezza del Re

en: slightly improves king safety
it: incrementa leggermente la sicurezza del Re

en: moves a rook to an open file
it: mette la Torre su una colonna aperta

en: moves an rook to a half-open file
it: mette la Torre su una colonna semi-aperta

en: moves bishop into fianchetto: %s
it: muove l'alfiere in fianchetto: %s

en: promotes a Pawn to a %s
it: promuove un pedone a %s

en: castles
it: arrocca

en: takes back material
it: si riprende il materiale

en: exchanges material
it: scambia materiale

en: captures material
it: cattura materiale

en: rescues a %s
it: salvataggio di %s

en: threatens to win material by %s
it: minaccia di cattura materiale da parte di %s

en: increases the pressure on %s
it: aumenta la pressione su %s

en: defends %s
it: difende %s

en: pins an enemy %(oppiece)s on the %(piece)s at %(cord)s
it: attacco del %(oppiece)s nemico sul %(piece)s su %(cord)s

en: White has a new piece in outpost: %s
it: Il Bianco ha un nuovo avamposto: %s

en: Black has a new piece in outpost: %s
it: Il Nero ha un nuovo avamposto: %s

en: %(color)s has a new passed pawn on %(cord)s
it: %(color)s ha un nuovo pedone passato in %(cord)s

en: half-open
it: semiaperto

en: in the %(x)s%(y)s file
it: nel file %(x)s%(y)s

en: in the %(x)s%(y)s files
it: nei file %(x)s%(y)s

en: %(color)s got a double pawn %(place)s
it: %(color)s ha un pedone doppiato in %(place)s

en: %(color)s got new double pawns %(place)s
it: %(color)s ha un nuovo pedone doppiato in %(place)s

en: %(color)s got an isolated pawn in the %(x)s file | %(color)s got isolated pawns in the %(x)s files
it[0]: %(color)s ha un pedone isolato in %(x)s fila
it[1]: %(color)s ha pedoni isolati in %(x)s fila

en: %s moves pawns into stonewall formation
it: Il %s mette i pedoni in una formazione stonewall

en: %s can no longer castle
it: %s non è possibile arroccare

en: %s can no longer castle in queenside
it: %s non è possibile arroccare sul lato di donna

en: %s can no longer castle in kingside
it: %s non è possibile arroccare sul lato di re

en: %(opcolor)s has a new trapped bishop on %(cord)s
it: %(opcolor)s ha un alfiere in trappola on %(cord)s

en: develops a pawn: %s
it: sviluppo di pedone: %s

en: brings a pawn closer to the backrow: %s
it: porta un pedone più vicino all'ultima traversa: %s

en: brings a %(piece)s closer to enemy king: %(cord)s
it: porta il %(piece)s più vicino al re avversario: %(cord)s

en: develops a %(piece)s: %(cord)s
it: sviluppo di %(piece)s: %(cord)s

en: places a %(piece)s more active: %(cord)s
it: metti il %(piece)s in posizione migliore: %(cord)s

en: White should do pawn storm in right
it: Il Bianco dovrebbe iniziare un attacco di pedoni sulla destra

en: Black should do pawn storm in left
it: Il Nero dovrebbe iniziare un attacco di pedoni sulla sinistra

en: White should do pawn storm in left
it: Il Bianco dovrebbe iniziare un attacco di pedoni sulla sinistra

en: Black should do pawn storm in right
it: Il Nero dovrebbe iniziare un attacco di pedoni sulla destra

en: Black has a rather cramped position
it: Il Nero ha una posizione piuttosto ristretta

en: Black has a slightly cramped position
it: Il Nero ha una posizione leggermente ristretta

en: White has a rather cramped position
it: Il Bianco ha una posizione piuttosto ristretta

en: White has a slightly cramped position
it: Il Bianco ha una posizione leggermente ristretta

en: Shout
it: Chiudi

en: Chess Shout
it: Chiudi scacchi

en: Unofficial channel %d
it: Canale non ufficiale %d

en: Round
it: Turno

en: Clock
it: Orologio

en: Type
it: Tipo

en: Date/Time
it: Data/Ora

en: Request Continuation
it: Richiedi di continuare

en: Examine Adjourned Game
it: Esamina partita aggiornata

en: List of server channels
it: Elenco dei canali del server

en: Win
it: Vinto

en: Draw
it: Patta

en: Loss
it: Perso

en: Sanctions
it: Sanzioni

en: Spent
it: Trascorsi

en: online in total
it: in rete su un totale di

en: Connecting
it: Connessione in corso

en: Games running: %d
it: Partite in corso: %d

en: Name
it: Nome

en: Status
it: Stato

en: Players: %d
it: Numero di Giocatori: %d

en: Challenge:
it: Sfida:

en: This option is not applicable because you're challenging a player
it: Questa opzione non è applicabile perché stai sfidando un giocatore

en: Edit Seek:
it: Modifica ricerca:

en: %(minutes)d min + %(gain)d sec/move
it: %(minutes)d min + %(gain)d sec/mossa

en: Manual
it: Comando manuale

en: Any strength
it: Qualsiasi titolo

en: You can't play rated games because you are logged in as a guest
it: Non puoi scegliere partite a punteggio perché sei connesso come "ospite"

en: You can't play rated games because "Untimed" is checked,
it: Non puoi giocare una partita a punteggio perché è selezionata l'opzione "Senza tempo",

en: and on FICS, untimed games can't be rated
it: e su FICS, le partite "Senza tempo" non possono essere a punteggio.

en: This option is not available because you're challenging a guest,
it: Questa opzione non è disponibile perché stai sfidando un "Ospite",

en: and guests can't play rated games
it: e gli "Ospiti" non possono giocare partite a punteggio

en: You can't select a variant because "Untimed" is checked,
it: Non puoi scegliere una variante perché hai selezionato "Senza cronometro",

en: and on FICS, untimed games have to be normal chess rules
it: e su FICS, le partite "Senza cronometro" devono seguire le normali regole scacchistiche

en: Change Tolerance
it: Modifica tolleranza

en:  min
it:  minuti

en: Active seeks: %d
it: Ricerche attive: %d

en:  has declined your offer for a match
it: ha declinato la tua proposta per una partita

en:  is censoring you
it: ti sta censurando

en: Seek updated
it: Richiesta aggiornata

en:  has arrived
it: è arrivato

en:  has departed
it: è partito

en:  is present
it: è presente

en: Detect type automatically
it: Rileva automaticamente il tipo

en: Save Game
it: Salva la partita

en: Export position
it: Esporta posizioni

en: <big><b>Unknown file type '%s'</b></big>
it: <big><b>Tipo di file sconosciuto '%s'</b></big>

en: Was unable to save '%(uri)s' as PyChess doesn't know the format '%(ending)s'.
it: Impossibile salvare '%(uri)s', PyChess non conosce il formato '%(ending)s'.

en: <big><b>Unable to save file '%s'</b></big>
it: <big><b>Impossibile salvare il file '%s'</b></big>

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: File exists
it: File esistente

en: <big><b>A file named '%s' already exists. Would you like to replace it?</b></big>
it: <big><b>Un file chiamato '%s' gia' esiste. Vuoi sostituirlo?</b></big>

en: The file already exists in '%s'. If you replace it, its content will be overwritten.
it: Il file gia' esiste in '%s'. Se lo sostituisci, il suo contenuto verrà sovrascritto.

en: Could not save the file
it: Impossibile salvare il file

en: <big><b>PyChess was not able to save the game</b></big>
it: <big><b>PyChess non è stato in grado di salvare la partita</b></big>

en: The error was: %s
it: L'errore è stato: %s

en: There is %d game with unsaved moves. | There are %d games with unsaved moves.
it[0]: C'è %d partita con mosse non salvate.
it[1]: Ci sono %d partite con mosse non salvate.

en: Save moves before closing?
it: Salvo le mosse prima della chiusura?

en: vs.
it: contro

en: _Save %d document | _Save %d documents
it[0]: _Salvo %d documento
it[1]: _Salvo %d documenti

en: It is not possible later to continue the game,
    if you don't save it.
it: Non sarà possibile continuare la partita, se non la salvi ora.

en: All Chess Files
it: Tutti i file scacchistici

en: Annotation
it: Annotazione

en: Annotated game
it: Partita annotata

en: Add start comment
it: Aggiungi un commento iniziale

en: Add comment
it: Aggiungi un commento

en: Edit comment
it: Modifica Commento

en: Forced move
it: Mossa forzata

en: Add move symbol
it: Aggiungi il simbolo alla mossa

en: Unclear position
it: Posizione poco chiara

en: Initiative
it: Iniziativa

en: With attack
it: Con intenzione d'attacco

en: Compensation
it: Compenso

en: Counterplay
it: Controgioco

en: Time pressure
it: Incalzato dal tempo

en: Add evaluation symbol
it: Aggiungi il simbolo di valutazione

en: round %s
it: turno %s

en: Hints
it: Suggerimenti

en: The hint panel will provide computer advice during each stage of the game
it: Il pannello dei suggerimenti segnalerà la mossa migliore in ogni fase della partita

en: Official PyChess panel.
it: Pannello ufficiale PyChess.

en: Opening Book
it: Libro delle aperture

en: The opening book will try to inspire you during the opening phase of the game by showing you common moves made by chess masters
it: Il dizionario delle aperture potrò consigliarti durante la fase iniziale della partita mostrandoti le più comuni mosse fatte dai grandi maestri.

en: Analysis by %s
it: Analisi al %s

en: %s will try to predict which move is best and which side has the advantage
it: %s proverà a prevedere la mossa migliore e quale giocatore è in vantaggio.

en: Threat analysis by %s
it: Analisi della minaccia al %s

en: %s will identify what threats would exist if it were your opponent's turn to move
it: %s identificherà quali potrebbero essere le possibili minacce se se fosse il turno dell'avversario.

en: Calculating...
it: Calcolo in corso...

en: Adding suggestions can help you find ideas, but slows down the computer's analysis.
it: Aggiungere i suggerimenti può aiutarti a pensare, ma rallenta l'analisi del computer.

en: Endgame Table
it: Tablebase

en: The endgame table will show exact analysis when there are few pieces on the board.
it: La Tablebase mostrerà un'analisi esatta quando ci sono pochi pezzi sulla scacchiera.

en: Mate in %d
it: Scacco matto in %d

en: In this position,
    there is no legal move.
it: In questa posizione, ⏎
    non è possibile nessuna mossa legale.

en: The chat panel lets you communicate with your opponent during the game, assuming he or she is interested
it: Il pannello "Chat" ti permette di comunicare con il tuo avversario durante la partita... sempre che sia interessato

en: Comments
it: Commenti

en: The comments panel will try to analyze and explain the moves played
it: Il pannello dei commenti analizza e cerca di spiegare le mosse effettuate

en: Initial position
it: Posizione iniziale

en: %(color)s moves a %(piece)s to %(cord)s
it: %(color)s muove il %(piece)s in %(cord)s

en: Engines
it: Motori

en: Move History
it: Elenco delle mosse

en: The moves sheet keeps track of the players' moves and lets you navigate through the game history
it: Il foglio delle mosse tiene traccia delle mosse dei giocatori e ti permette di navigare l'evoluzione della partita

en: Score
it: Punteggio

en: The score panel tries to evaluate the positions and shows you a graph of the game progress
it: Il pannello del punteggio prova a valutare le posizioni e mostra attraverso un grafico i progressi della partita
