pychess - en to ro translation catalogue (426 entries)

en: _Game
ro: _Joc

en: _New Game
ro: Joc _nou

en: Play _Internet Chess
ro: Joacă șah pe _internet

en: _Load Game
ro: Încarcă joc

en: _Save Game
ro: _Salvează joc

en: Save Game _As
ro: S_alvează joc ca

en: Player _Rating
ro: Evalua_re jucător

en: _Analyze Game
ro: _Analizează Jocul

en: _Edit
ro: _Editează

en: _Copy PGN
ro: _Copiază PGN-ul

en: _Engines
ro: _Motoare

en: _Actions
ro: _Acțiuni

en: Offer _Abort
ro: Oferă oprire_a jocului

en: Offer Ad_journment
ro: Oferă suspendarea _jocului

en: Offer _Draw
ro: Propune remiză

en: Offer _Pause
ro: Propune _pauză

en: Offer _Resume
ro: Propune _reluare

en: Offer _Undo
ro: Prop_une revenire

en: R_esign
ro: C_edează

en: Ask to _Move
ro: Cere mutare

en: _View
ro: _Vizualizează

en: _Rotate Board
ro: _Rotește tabla

en: _Fullscreen
ro: _Ecran complet

en: Leave _Fullscreen
ro: Părăsește _Ecran Complet

en: _Show Sidepanels
ro: Afișează panourile laterale

en: _Log Viewer
ro: Vizualizator jurna_l

en: _Help
ro: A_jutor

en: About Chess
ro: Despre șah

en: How to Play
ro: Cum se joacă

en: Tip of the Day
ro: Pontul zilei

en: Translate PyChess
ro: Tradu PyChess

en: Preferences
ro: Preferințe

en: The displayed name of the first human player, e.g., John.
ro: Numele afișat al primului jucător uman, de exemplu Ion.

en: <b>Name of _first human player:</b>
ro: <b>Numele _primului jucător uman:</b>

en: The displayed name of the guest player, e.g., Mary.
ro: Numele afișat al jucătorului oaspete, de exemplu Maria.

en: <b>Name of s_econd human player:</b>
ro: <b>Numele celui de-al _doilea jucător uman:</b>

en: _Hide tabs when only one game is open
ro: Ascunde taburi când numai un joc este deschis

en: If set, this hides the tab in the top of the playing window, when it is not needed.
ro: Dacă este ales, ascunde fila în partea superioară a ferestrii de joc când aceasta nu este necesară.

en: Auto _rotate board to current human player
ro: _Rotește tabla automat pentru jucătorul uman la mutare

en: If set, the board will turn after each move, to show the natural view for the current player.
ro: Daca este ales, tabla se va întoarce dupa fiecare mutare pentru a arătă vederea naturală a jucătorului la mutare.

en: Face _to Face display mode
ro: Modul de afișa_re fața în față

en: If set, the black pieces will be head down, suitable for playing against friends on mobile devices.
ro: Dacă este ales, piesele negre vor fi orientate în jos, adecvat pentru a juca împotriva prietenilor pe dispozitive mobile.

en: Show _captured pieces
ro: Arată _piese capturate

en: Prefer figures in _notation
ro: Prefera figurine în _notații

en: If set, PyChess will use figures to express moved pieces, rather than uppercase letters.
ro: Dacă este ales, PyChess va folosi figurine pentru a arăta piesele mutate în locul majusculilor.

en: F_ull board animation
ro: Animație totală a ta_blei

en: Animate pieces, board rotation and more. Use this on fast machines.
ro: Animează piesele, rotația tablei și altele. Recomandat doar pe calculatoarele performante.

en: Only animate _moves
ro: Animează doar _mutările

en: Only animate piece moves.
ro: Animează doar mutările pieselor.

en: No _animation
ro: Fără animații.

en: Never use animation. Use this on slow machines.
ro: Nu anima nimic. Recomandat pentru calculatoarele lente.

en: <b>Animation</b>
ro: <b>Animație</b>

en: Use _analyzer
ro: Utilizează _analizator

en: Use _inverted analyzer
ro: Utilizează analizator _inversat

en: <b>Analyzing</b>
ro: <b>Se analizează</b>

en: Uninstall
ro: Dezinstalează

en: Ac_tive
ro: Ac_tiv

en: <b>Installed Sidepanels</b>
ro: <b>Panouri laterale instalate</b>

en: Side_panels
ro: _Panouri laterale

en: Themes
ro: Teme

en: _Use sounds in PyChess
ro: _Utilizează sunete în PyChess

en: A player _checks:
ro: Un jucător dă șah:

en: A player _moves:
ro: Un jucător mută:

en: Game is _drawn:
ro: Jocul e remiză

en: Game is _lost:
ro: Jocu_l e pierdut:

en: Game is _won:
ro: Jocul este câștigat:

en: A player c_aptures:
ro: Un jucător c_apturează:

en: Game is _set-up:
ro: Jocul e _configurat:

en: _Observed moves:
ro: Mutări _observate

en: Observed _ends:
ro: Finalizări obs_ervate

en: _Invalid move:
ro: _Mutare invalidă:

en: <b>Play Sound When...</b>
ro: <b>Redă sunet când...</b>

en: _Sounds
ro: _Sunete

en: Save files to:
ro: Salvează fişiere în:

en: Year, month, day: #y, #m, #d
ro: An, lună, zi: #y, #m, #d

en: Save
ro: Salvează

en: Promotion
ro: Promovare

en: Queen
ro: Regină

en: Rook
ro: Tură

en: Bishop
ro: Nebun

en: Knight
ro: Cal

en: King
ro: Rege

en: Default
ro: Implicit

en: Game information
ro: Informații joc

en: Site:
ro: Pagină web:

en: Black:
ro: Negru:

en: Round:
ro: Rundă:

en: White:
ro: Alb:

en: Event:
ro: Eveniment:

en: Parameters:
ro: Parameteri:

en: White
ro: Alb

en: Black
ro: Negru

en: Event
ro: Eveniment

en: Date
ro: Dată

en: Result
ro: Rezultat

en: Analyze game
ro: Analizează jocul

en: Use analyzer:
ro: Foloseşte analizatorul

en: Analyze from current position
ro: Analizează de la poziţia curentă

en: <big><b>PyChess is discovering your engines. Please wait.</b></big>
ro: <big><b>PyChess caută motoarele dvs. de șah. Va rugăm așteptați.</b></big>

en: PyChess - Connect to Internet Chess
ro: Conectare la Șah pe Internet

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: _Name:
ro: _Nume:

en: Log on as _Guest
ro: Autentificare drept _Vizitator

en: Host:
ro: Gazdă:

en: Po_rts:
ro: Po_rturi;

en: S_ign up
ro: Înreg_istrare

en: Challenge: <Player>
ro: Provoacă: <Player>

en: Send Challenge
ro: Trimite Provocare

en: <big>Challenge:</big>
ro: <big>Provocare:</big>

en: Lightning:
ro: Fulger:

en: Blitz:
ro: Bliț

en: 2 min, Fischer Random, Black
ro: 2 min, Fischer aleator, Negru

en: 10 min + 6 sec/move, White
ro: 10 min + 6 sec/mutare, Alb

en: _Clear Seeks
ro: Șterge _căutările

en: _Accept
ro: _Acceptă

en: _Decline
ro: _Refuză

en: Send seek
ro: Trimite căutare

en: Create Seek
ro: Creează căutare

en: Blitz
ro: Bliț

en: Lightning
ro: Fulger

en: Computer
ro: Calculator

en: _Seeks / Challenges
ro: Căutări /  _Provocări

en: Rating
ro: Evaluare

en: Time
ro: Timp

en: Seek _Graph
ro: Grafic căutări

en: 0 Players Ready
ro: Niciun jucător pregătit

en: Challenge
ro: Provoacă

en: Observe
ro: Observă

en: Start Private Chat
ro: Pornește conversație privată

en: Guest
ro: Oaspete

en: _Player List
ro: Lista _jucătorilor

en: _Game List
ro: Lista j_ocurilor

en: Pre_view
ro: Pre_vizualizează

en: Edit Seek
ro: Editează căutare

en: Untimed
ro: Necronometrat

en: Minutes:
ro: Minute:

en:    Gain:
ro:    Câștig:

en: Time control:
ro: Control timp:

en: <b>Time Control</b>
ro: <b>Control timp</b>

en: Don't care
ro: Irelevant

en: Your strength:
ro: Evaluarea ta:

en: (Blitz)
ro: (Bliț)

en: Opponent's strength:
ro: Evaluarea oponentului:

en: Center:
ro: Centru:

en: Tolerance:
ro: Toleranță:

en: Hide
ro: Ascunde

en: <b>Opponent Strength</b>
ro: <b>Evaluarea oponentului</b>

en: <b>Your Color</b>
ro: <b>Culoarea ta</b>

en: Play normal chess rules
ro: Joacă șah cu regulile normale

en: Play
ro: Joacă

en: <b>Chess Variant</b>
ro: <b>Variantă șah</b>

en: Rated game
ro: Joc evaluat

en: Manually accept opponent
ro: Acceptă oponenții manual

en: <b>Options</b>
ro: <b>Opțiuni</b>

en: 0 of 0
ro: 0 din 0

en: Search:
ro: Caută:

en: _Previous
ro: _Precedent

en: _Next
ro: _Următor

en: New Game
ro: Joc nou

en: _Start Game
ro: _Pornește jocul

en: <b>Players</b>
ro: <b>Jucători</b>

en: _Play Normal chess
ro: Joacă șah normal

en: Play Fischer Random chess
ro: Joacă șah Fisher Aleator

en: <b>Open Game</b>
ro: <b>Deschide joc</b>

en: <b>Initial Position</b>
ro: <b>Poziția inițială</b>

en: <b>Enter Game Notation</b>
ro: <b>Introdu notația de joc</b>

en: Quit PyChess
ro: Ieși din PyChess

en: Close _without Saving
ro: Închide _fără a salva

en: _Save %d documents
ro: _Salvează %d documente

en: <big><b>There are %d games with unsaved moves. Save changes before closing?</b></big>
ro: <big><b>Există %d jocuri cu mutări nesalvate. Salvează modificări înainte de închidere?</b></big>

en: Select the games you want to save:
ro: Alege jocurile pe care vrei să le salvezi:

en: If you don't save, new changes to your games will be permanently lost.
ro: Dacă nu salvezi, noile modificări către jocurile tale vor fi pierdute definitiv.

en: _Opponent:
ro: A_dversat:

en: _Your Color:
ro: Culoarea _ta

en: <b>_Start Game</b>
ro: <b>Începe _joc<b>

en: Auto login on startup
ro: Autentificare automată la pornire

en: Tip Of The day
ro: Sfatul Zilei

en: Show tips at startup
ro: Arată sfaturi la pornire

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
ro: http://ro.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eah_%28joc%29

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Rules_of_chess
ro: http://ro.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eah_%28joc%29

en: Welcome
ro: Bun venit

en: Open Game
ro: Deschide joc

en: The resignation
ro: Abdicarea

en: The draw offer
ro: Oferta de remiză

en: The abort offer
ro: Oferta de întrerupere

en: The adjourn offer
ro: Oferta de suspendare

en: The pause offer
ro: Oferta de întrerupere

en: The resume offer
ro: Oferta de reluare

en: The offer to switch sides
ro: Oferta de schimbare a părții

en: The takeback offer
ro: Oferta de revenire

en: resign
ro: să renunțați

en: offer a draw
ro: să oferiți remiză

en: offer an abort
ro: oferă oprirea jocului

en: offer to adjourn
ro: oferă suspendarea jocului

en: offer a pause
ro: să oferiți pauză

en: offer to resume
ro: să oferiți reluare

en: offer to switch sides
ro: să oferiți schimbați partea

en: offer a takeback
ro: oferă refacerea ultimei mutări

en: ask your opponent to move
ro: să cereți adversarului să mute

en: Your opponent is not out of time.
ro: Adversarul nu a depășit timpul.

en: The clock hasn't been started yet.
ro: Cronomentrul nu a fost pornit.

en: You can't switch colors during the game.
ro: Nu puteți schimba partea în timpul jocului.

en: You have tried to undo too many moves.
ro: Ați încercat să refaceți prea multe mutări.

en: Your opponent asks you to hurry!
ro: Adversarul îți cere să te grăbești!

en: %s was declined by your opponent
ro: %s a fost respinsă de adversar.

en: %s was withdrawn by your opponent
ro: %s a fost restrasă de către adversar

en: Unable to accept %s
ro: Nu se poate accepta %s

en: %s returns an error
ro: %s întoarce o eroare

en: Chess Position
ro: Poziție de șah

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Simple Chess Position
ro: Poziție simplă de șah

en: Chess Game
ro: Joc de șah

en: Invalid move.
ro: Mutare invalidă.

en: The move failed because %s.
ro: Mutarea a eșuat pentru că %s.

en: Png image
ro: Imagine png

en: Destination Host Unreachable
ro: Serverul destinație nu e disponibil

en: Died
ro: A murit

en: Local Event
ro: Eveniment local

en: Local Site
ro: Site local

en: Pawn
ro: Pion

en: The game ended in a draw
ro: Partida s-a încheiat cu remiză

en: %(white)s won the game
ro: %(white)s a câștigat jocul

en: %(black)s won the game
ro: %(black)s a câștigat jocul

en: The game has been killed
ro: Programul a fost terminat

en: The game has been adjourned
ro: Jocul a fost suspendat

en: The game has been aborted
ro: Jocul a fost abandonat

en: Because neither player has sufficient material to mate
ro: Fiindcă niciunul din jucător nu are suficient material pentru a da șah mat

en: Because the same position was repeated three times in a row
ro: Pentru că aceeași poziție a fost repetată de trei ori la rând

en: Because the last 50 moves brought nothing new
ro: Deoarece ultimele 50 de mutari nu au schimbat situația jocului

en: Because both players ran out of time
ro: Pentru că amândoi jucători au rămas fără timp

en: Because %(mover)s stalemated
ro: Because %(mover)s a fost pus în pat.

en: Because of adjudication by an admin
ro: Din cauza deciziei unui administrator

en: Because the game exceed the max length
ro: Pentru că jocul a depășit lungimea maximă

en: Because %(white)s ran out of time and %(black)s has insufficient material to mate
ro: Pentru că %(white)s a rămas fără timp și %(black)s nu are suficient material pentru a da șah mat

en: Because %(black)s ran out of time and %(white)s has insufficient material to mate
ro: Pentru că %(black)s a rămas fără timp și %(white)s nu are suficient material pentru a da șah mat

en: Because %(loser)s resigned
ro: Pentru că %(loser)s a renunțat

en: Because %(loser)s ran out of time
ro: Pentru că %(loser)s a rămas fără timp

en: Because %(loser)s was checkmated
ro: Pentru că %(loser)s a fost pus în șah mat

en: Because %(loser)s disconnected
ro: Pentru că %(loser)s s-a deconectat

en: Because a player lost connection
ro: Pentru că un jucător s-a deconectat

en: Because a player lost connection and the other player requested adjournment
ro: Pentru că un jucător a pierdut conexiunea, iar celalt jocător a cerut o amânare

en: Because the %(white)s engine died
ro: Pentru că motorul de șah %(white)s a murit

en: Because the connection to the server was lost
ro: Pentru că conexiunea către server a fost pierdută

en: The reason is unknown
ro: Motivul este necunoscut

en: Asymmetric Random
ro: Aleator asimetric

en: Blindfold
ro: Legat la ochi

en: Corner
ro: Colț

en: Fischer Random
ro: Fischer aleator

en: Knight odds
ro: Cotele calului

en: Losers
ro: Pierzatori

en: Pawn odds
ro: Cotele pionului

en: Queen odds
ro: Cotele reginei

en: Random
ro: Aleator

en: Rook odds
ro: Cotele turei

en: Shuffle
ro: Amestecă

en: Suicide
ro: Sinucidere

en: Upside Down
ro: Răsturnat

en: The connection was broken - got "end of file" message
ro: The connection was broken - got "sfârșit de fișier" message

en: '%s' is not a registered name
ro: '%s' nu e un nume înregistrat

en: Sorry '%s' is already logged in
ro: Îmi pare rău, '%s' este deja autentificat

en: '%s' is a registered name.  If it is yours, type the password.
ro: '%s' este deja înregistrat. Dacă sunteți dumneavoastră tastaţi-vă parola.

en: Connecting to server
ro: Conectare la server

en: Logging on to server
ro: Autentificare pe server

en: Setting up environment
ro: Configureaza mediul

en: Online
ro: Conectat

en: Offline
ro: Deconectat

en: Available
ro: Disponibil

en: Unrated
ro: Neevaluat

en: Rated
ro: Evaluat

en: white
ro: alb

en: black
ro: negru

en: Private
ro: Privat

en: Connection Error
ro: Eroare la conectare

en: Log on Error
ro: Eroare autentificare

en: Connection was closed
ro: Conexiunea a fost închisă

en: Address Error
ro: Eroare adresă

en: Auto-logout
ro: Deconectare automată

en: You have been logged out because you were idle more than 60 minutes
ro: Ați fost deconectați pentru că ați fost inactive pentru mai mult de 60 minute.

en: Other
ro: Alte

en: Blindfold Account
ro: Cont legat la ochi

en: Team Account
ro: Cont echipa

en: Unregistered
ro: Neînregistrat

en: Chess Advisor
ro: Consilier șah

en: Service Representative
ro: Reprezentant serviciu

en: Tournament Director
ro: Director turneu

en: Mamer Manager
ro: Director mamer

en: Grand Master
ro: Mare maestru internațional

en: International Master
ro: Maestru internațional

en: FIDE Master
ro: Maestru FIDE

en: <b><big>PyChess was unable to load your panel settings</big></b>
ro: <b><big>PyChess nu a putut încărca setările dumneavoastră de panou</big></b>

en: Friends
ro: Prieteni

en: More channels
ro: Mai multe canale

en: More players
ro: Mai mulți jucători

en: Pause
ro: Pauză

en: No conversation's selected
ro: Nicio conversație nu a fost selectată

en: Loading player data
ro: Se încarcă datele jucătorului

en: PyChess Information Window
ro: Fereastra de informare PyChess

en: of
ro: din

en: You have opened no conversations yet
ro: Nu ați deschis nicio conversați încă

en: Only registered users may talk to this channel
ro: Doar utilizatorii înregistrați poti vorbi pe acest canal

en: Select engine
ro: Selectează motorul

en: Offer Rematch
ro: Oferiți revanșă

en: Play Rematch
ro: Jucați revanșă

en: Undo one move
ro: Refă o mutare

en: Undo two moves
ro: Refă două mutări

en: You sent a draw offer
ro: Ai trimis o ofertă de remiză

en: <big><b>Engine, %s, has died</b></big>
ro: <big><b>Motorul, %s, a murit</b></big>

en: Undo
ro: Înapoi

en: Wait
ro: Aşteaptă

en: Jump to initial position
ro: Revino poziția inițială

en: Step back one move
ro: Revino o mutare înapoi

en: Step forward one move
ro: Revino o mutare înainte

en: Jump to latest position
ro: Revino la ultima mutare

en: Human Being
ro: Ființă umană

en: Minutes:
ro: Minute:

en: Gain:
ro: Progres:

en: Odds
ro: Probabilitate

en:  chess
ro: şah

en: Setup Position
ro: Configurează poziția

en: Enter Game
ro: Intră în joc

en: Open Sound File
ro: Deschide fișier sunet

en: No sound
ro: Fără sunet

en: Beep
ro: Bip

en: Select sound file...
ro: Alege fișier sunet...

en: Undescribed panel
ro: Panou nedescris

en: the move needs a piece and a cord
ro: mutarea necesită o piesă și o căsuță

en: the captured cord (%s) is incorrect
ro: căsuța capturată (%s) este incorectă

en: and
ro: și

en: draws
ro: remize

en: mates
ro: maturi

en: puts opponent in check
ro: pune adversarul în șah

en: improves king safety
ro: imbunătățește apărarea regelui

en: slightly improves king safety
ro: îmbunătățește ușor apărarea regelui

en: moves a rook to an open file
ro: mută o tură pe o coloană deschisă

en: moves an rook to a half-open file
ro: mută o tură pe o coloană parțial deschisă

en: moves bishop into fianchetto: %s
ro: muta nebun in fianchetto: %s

en: promotes a Pawn to a %s
ro: schimbă un pion în %s

en: castles
ro: face rocada

en: takes back material
ro: ia înapoi material

en: exchanges material
ro: schimbă material

en: captures material
ro: capturează material

en: rescues a %s
ro: recupereaza un(o) %s

en: threatens to win material by %s
ro: amenință să câștige material prin %s

en: increases the pressure on %s
ro: mărește presiunea pe %s

en: defends %s
ro: apără %s

en: White has a new piece in outpost: %s
ro: Albul are o nouă piesă în avanpost: %s

en: Black has a new piece in outpost: %s
ro: Negrul are o nouă piesă în avanpost: %s

en: half-open
ro: semi-deschis

en: in the %(x)s%(y)s file
ro: în fișierul %(x)s%(y)s

en: in the %(x)s%(y)s files
ro: în fișierele %(x)s%(y)s

en: %(color)s got a double pawn %(place)s
ro: %(color)s are un pion dublu %(place)s

en: %(color)s got new double pawns %(place)s
ro: %(color)s are un nou pion dublu %(place)s

en: %(color)s got an isolated pawn in the %(x)s file | %(color)s got isolated pawns in the %(x)s files
ro[0]: %(color)s are un pion izolat pe coloana %(x)s
ro[1]: %(color)s are pioni izolati pe coloana %(x)s
ro[2]: %(color)s are pioni izolati pe coloana %(x)s

en: %s can no longer castle
ro: %s nu mai poate face rocada

en: %s can no longer castle in queenside
ro: %s nu mai poate face rocada pe partea reginei

en: %s can no longer castle in kingside
ro: %s nu mai poate face rocada pe partea regelui

en: develops a pawn: %s
ro: dezvolta un pion: %s

en: brings a pawn closer to the backrow: %s
ro: aduce un pion mai aproapte de ultima linie: %s

en: develops a %(piece)s: %(cord)s
ro: dezvoltă un(o) %(piece)s: %(cord)s

en: Black has a slightly cramped position
ro: Negrul are o poziție înghesuită

en: White has a rather cramped position
ro: Albul are o poziție înghesuită

en: Shout
ro: Strigă

en: Chess Shout
ro: Strigă șah

en: Unofficial channel %d
ro: Canal neoficial %d

en: Round
ro: Runda

en: Clock
ro: Ceas

en: Type
ro: Tip

en: Date/Time
ro: Dată/Oră

en: Chat
ro: Conversații

en: Win
ro: Victorie

en: Draw
ro: Remiză

en: Loss
ro: Pierdere

en: Email
ro: Poștă electronică

en: Spent
ro: Utilizat

en: online in total
ro: total online

en: Connecting
ro: Se conectează

en: Games running: %d
ro: Jocuri în desfășurare: %d

en: Name
ro: Nume

en: Players: %d
ro: Jucători: %d

en: Challenge:
ro: Provocare:

en: This option is not applicable because you're challenging a player
ro: Această opțiune nu este disponibilă când provoci un jucător

en: Edit Seek:
ro: Modifică căutarea:

en: %(minutes)d min + %(gain)d sec/move
ro: %(minutes)d min + %(gain)d sec/mutare

en: You can't play rated games because you are logged in as a guest
ro: Nu poți juca jocuri evaluate pentru că ești autentificat ca oaspete

en: You can't play rated games because "Untimed" is checked,
ro: Nu poți juca jocuri evaloate pentru că "Necronometrat" este ales.

en: and on FICS, untimed games can't be rated
ro: și pe FICS, jocurile necronometrate nu pot fi evaluate

en: This option is not available because you're challenging a guest,
ro: Această opțiune nu este dispobilă pentru că provoci un oaspete,

en: and guests can't play rated games
ro: iar oaspeții nu pot juca jocuri evaluate

en: You can't select a variant because "Untimed" is checked,
ro: Nu poți alege o variantă pentru ca "Necronometrat" este ales,

en: and on FICS, untimed games have to be normal chess rules
ro: și pe FICS, jocurile necronometrate se joaca cu regulile normale

en: Change Tolerance
ro: Modifică toleranța

en: Active seeks: %d
ro: Căutări active: %d

en:  has declined your offer for a match
ro: a refuzat oferta dumneavoastră pentru o partidă

en:  has arrived
ro: a ajuns

en:  is present
ro: este prezent

en: Detect type automatically
ro: Detectează tip automat

en: Save Game
ro: Salvează joc

en: <big><b>Unknown file type '%s'</b></big>
ro: <big><b>Tip de fișier necunoscut '%s'</b></big>

en: Was unable to save '%(uri)s' as PyChess doesn't know the format '%(ending)s'.
ro: Nu s-a putut salva '%(uri)s' deoarece PyChess nu știe formatul '%(ending)s'.

en: <big><b>Unable to save file '%s'</b></big>
ro: <big><b>Nu se poate salva fișierul '%s'</b></big>

en: _Replace
ro: Înlocuiește

en: File exists
ro: Fișierul există

en: <big><b>A file named '%s' already exists. Would you like to replace it?</b></big>
ro: <big><b>Un fișier numit '%s' există deja. Se dorește înlocuirea?</b></big>

en: The file already exists in '%s'. If you replace it, its content will be overwritten.
ro: Fișierul există deja în '%s'. Dacă îl înlocuiți, conținutul său va fi suprascris.

en: Could not save the file
ro: Nu s-a putut salva fișierul

en: <big><b>PyChess was not able to save the game</b></big>
ro: <big><b>PyChess nu a fost capabil să salveze jocul</b></big>

en: The error was: %s
ro: Eroarea a fost: %s

en: There is %d game with unsaved moves. | There are %d games with unsaved moves.
ro[0]: Există %d joc cu mutări nesalvate.
ro[1]: Există %d jocuri cu mutări nesalvate.
ro[2]: Există %d jocuri cu mutări nesalvate.

en: Save moves before closing?
ro: Salvează mutări înainte de închidere

en: vs.
ro: împotriva.

en: _Save %d document | _Save %d documents
ro[0]: _Salvează %d document
ro[1]: _Salvează %d documente
ro[2]: _Salvează %d de documente

en: It is not possible later to continue the game,
    if you don't save it.
ro: Nu este posibil să continuați jocul mai târziu,
    dacă nu-l salvați.

en: All Chess Files
ro: Toate fișierele de șah

en: Zugzwang
ro: Zug-zwang

en: Official PyChess panel.
ro: Panoul PyChess oficial.

en: Opening Book
ro: Cartea de deschideri

en: The opening book will try to inspire you during the opening phase of the game by showing you common moves made by chess masters
ro: Cartea de deschideri va încerca să vă inspire în timpul deschiderii jocului arătându-vă mutări frecvente ale maeștrilor din șah

en: Mate in %d
ro: Mat în %d

en: The chat panel lets you communicate with your opponent during the game, assuming he or she is interested
ro: Panoul de conversații vă dă posibilitate să comunicați cu adversarul dumneavoastră în timpul jocului, presupunând ca el sau ea este înteresat(ă).

en: Comments
ro: Comentarii

en: The comments panel will try to analyze and explain the moves played
ro: Panoul de comentarii va încerca să analizeze și să explice mutările jucate

en: Initial position
ro: Pozițiă inițială

en: Move History
ro: Istoric mutări

en: The moves sheet keeps track of the players' moves and lets you navigate through the game history
ro: Fila cu mutări înregistrează mutările jucătorilor si vă dă posibilitatea să navigați prin istoria jocului

en: Score
ro: Scor

en: The score panel tries to evaluate the positions and shows you a graph of the game progress
ro: Panoul de scor încearcă să evalueze pozițiile și să va arate un grafic al progresului jocului,
