pychess - en to sq translation catalogue (961 entries)

en: _Game
sq: _Lojë

en: _New Game
sq: _Lojë e Re

en: From _Default Start Position
sq: Nga _Parazgjedhur Pozicion Fillestar

en: From _Custom Position
sq: Nga _Modifikuar Pozicion

en: From _Game Notation
sq: Nga _Lojë Shënime

en: Play _Internet Chess
sq: Luaj Shah _Interneti

en: _Load Game
sq: _Ngarko Lojen

en: Load _Recent Game
sq: Ngarko Lojën e Fundit

en: Load Re_mote Game
sq: Ngarko Lojë Dist_ancë

en: _Save Game
sq: _Ruaj Lojën

en: Save Game _As
sq: Ruaj Lojën _Si

en: _Export Position
sq: _Eksporto Pozicionin

en: Share _Game
sq: Shpërndaj _Lojë

en: Player _Rating
sq: Vlerësim Lojtarit

en: _Analyze Game
sq: _Analizo Lojën

en: _Edit
sq: _Modifiko

en: _Copy PGN
sq: _Kopjo PGN

en: _Copy FEN
sq: _Kopjo FEN

en: _Engines
sq: _Motorë

en: Externals
sq: Jashtme

en: _Actions
sq: _Veprim

en: Offer _Abort
sq: Ofro Ndërpre

en: Offer Ad_journment
sq: Ofro Pezullim

en: Offer _Draw
sq: Ofro Barazim

en: Offer _Pause
sq: Ofro _Pushim

en: Offer _Resume
sq: Ofro _Rifillim

en: Offer _Undo
sq: Ofro _Kthe

en: _Call Flag
sq: _Thirr Flamur

en: R_esign
sq: Dorëh_eqje

en: Ask to _Move
sq: Kërko të _Leviz

en: Auto Call _Flag
sq: Thirr _Flamurë Auto

en: _View
sq: _Vëzhgo

en: _Rotate Board
sq: _Rotullo Fushën

en: _Fullscreen
sq: _Ekranplotë

en: Leave _Fullscreen
sq: Lëre _Ekran-plotë

en: _Show Sidepanels
sq: _Shfaq Panelanësor

en: _Log Viewer
sq: _Vëzhgo Shenime

en: _Help
sq: _Ndihmë

en: About Chess
sq: Rreth Shahut

en: How to Play
sq: Si të Luaj

en: Tip of the Day
sq: Këshillë e Ditës

en: Translate PyChess
sq: Përkthe PyShah

en: Chess client
sq: Klientë shahu

en: Preferences
sq: Preferencat

en: The displayed name of the first human player, e.g., John.
sq: Emri shfaqur i lojtarit të parë njerëzor, p.sh., John.

en: <b>Name of _first human player:</b>
sq: <b>Emri i lojtarit të parë njerëzorë:</b>

en: The displayed name of the guest player, e.g., Mary.
sq: Emri shfaqur i lojtarit vizitor, p.sh., Mary.

en: <b>Name of s_econd human player:</b>
sq: <b>Emri i lojtarit të dytë njerëzorë:</b>

en: _Hide tabs when only one game is open
sq: _Fsheh kutine kur vetëm një lojë është e hapur

en: If set, this hides the tab in the top of the playing window, when it is not needed.
sq: Nëse vendosur, kjo fsheh kutinë në krye të dritares së lojës, kur nuk është e nevojshme.

en: _Use main app closer [x] to close all games
sq: _Përdor app kryesorë afër [x] për të mbyllur të gjithë lojrat

en: If set, clicking on main application window closer first time it closes all games.
sq: Nëse është vendosur, duke klikuar në dritaren kryesore mbyllëse të programit për herë të parë mbyll të gjitha lojrat.

en: Auto _rotate board to current human player
sq: Rrotullo  fushën për lojtarin aktual njeri

en: If set, the board will turn after each move, to show the natural view for the current player.
sq: Nëse vendosur, bordi do të kthehet pas çdo lëvizje, për të treguar pamje natyrore për lojtarin aktual.

en: If set, pawn promotes to queen without promotion dialog selection.
sq: Nëse vendosur, ushtari promovohet në mbretëreshë pa zgjedhjen promovimin e dialogut.

en: Face _to Face display mode
sq: Ballë_Përballë mënyrë shfaqje

en: If set, the black pieces will be head down, suitable for playing against friends on mobile devices.
sq: Nëse vendosur, gurët e zi do të jenë kokë poshtë, të përshtatshme për të luajtur kundër miqve në pajisje të lëvizshme.

en: Show _captured pieces
sq: Shfaq gurët kapur

en: If set, the captured figurines will be shown next to the board.
sq: Nëse vendosur, gurët e kapur do të shfaqen pranë fushës.

en: Prefer figures in _notation
sq: Gurët e preferuar në _shënime

en: If set, PyChess will use figures to express moved pieces, rather than uppercase letters.
sq: Nëse vendosur, PyShah do të përdorin shifra të shprehur gurët e lëvizur, në vend të shkronjave të mëdha.

en: Colorize analyzed moves
sq: Ngjyros lëvizje të analizuara

en: If set, PyChess will colorize suboptimal analyzed moves with red.
sq: Nëse vendosur, PyChess do të ngjyrose analizat optimale të lëvizjeve me të kuqe.

en: Show elapsed move times
sq: Shfaq kohën e lëvizjeve kaluar

en: If set, the elapsed time that a player used for the move is shown.
sq: Nëse caktuar, koha e kaluar se një lojtari e përdorur për lëvizje është treguar.

en: Show evaluation values
sq: Trego vlerat e vlerësimit

en: If set, the hint analyzer engine evaluation value is shown.
sq: Nëse caktuar, vlera vlerësimit analizues së motorit është treguar.

en: Show FICS game numbers in tab labels
sq: Shfaq numrin e lojrave në kategoritë FICS

en: If set, FICS game numbers in tab labels next to player names are shown.
sq: Nëse vendoset, numri i lojrave në kategoritë do të shfaqen me emrin e lojtarëve.

en: <b>General Options</b>
sq: <b>Opsione Përgjithshme</b>

en: F_ull board animation
sq: Fushë e plotë animuar

en: Animate pieces, board rotation and more. Use this on fast machines.
sq: Zbukuro gurët, rotacionin bordit dhe më shumë. Përdoreni këtë në makinat e shpejta.

en: Only animate _moves
sq: Vetëm lëvizje të animuara

en: Only animate piece moves.
sq: Vetëm gurë të animuar levizin

en: No _animation
sq: Jo _animuar

en: Never use animation. Use this on slow machines.
sq: Asnjëherë mos përdorni animacion. Përdoreni këtë në makinat e ngadalta.

en: <b>Animation</b>
sq: <b>Animim</b>

en: _General
sq: _Përgjithshëm

en: Use opening _book
sq: Përdor hapja_librit

en: If set, PyChess will suggest best opening moves on hint panel.
sq: Nëse vendosur, PyShah do të sygjerojë levizjet hapëse më të mira në panelin shenjave.

en: Polyglot book file:
sq: Polyglot dokument libri:

en: Use _local tablebases
sq: Përdor fushëbazë lokale

en: If set, PyChess will show game results for different moves in positions containing 6 or less pieces.
    You can download tablebase files from:
    http://www.olympuschess.com/egtb/gaviota/
sq: Nëse vendosur, PyShah do të tregojnë rezultate lojë për lëvizje të ndryshme në pozita që përmbajnë 6 ose më pak gurë.
    Ju mund të shkarkoni dokumentet tabelë baza të dhënash nga:
     http://www.olympuschess.com/egtb/gaviota/

en: Gaviota TB path:
sq: Gaviota TB rrugë:

en: Use _online tablebases
sq: Përdor fushëbazë në linjë

en: If set, PyChess will show game results for different moves in positions containing 6 or less pieces.
    It will search positions from http://www.k4it.de/
sq: Nëse vendosur, PyShah do të tregojnë rezultate lojë për lëvizje të ndryshme në pozita që përmbajnë 6 ose më pak gurë.
    Do të kërkojë pozicione nga http://www.k4it.de/

en: <b>Opening, endgame</b>
sq: <b>Hapje, fund-loje</b>

en: Use _analyzer
sq: Përdor _analizuesin

en: The analyzer will run in the background and analyze the game. <b>This is necessary for the hint mode to work</b>
sq: Analizuesi do të punojë në sfond dh do të analizojë lojën. <b>Kjo është e nevojshme për mënyrën ndihmë për të punuar</b>

en: Use _inverted analyzer
sq: Përdor analizuesin kthyer

en: The inverse analyzer will analyze the game as if your opponent was to move. <b>This is necessary for the spy mode to work</b>
sq: Analizuesi kthyer do të analizojnë lojën si në qoftë se kundërshtari juaj është për të lëvizur. <b>Kjo është e nevojshme për mënyrën spiun për të punuar</b>

en: Maximum analysis time in seconds:
sq: Koha maksimale analize në sekonda:

en: <b>Analyzing</b>
sq: <b>Analizimi</b>

en: _Hints
sq: _Shenja

en: Uninstall
sq: Ç'instalo

en: Ac_tive
sq: Ak_tive

en: <b>Installed Sidepanels</b>
sq: <b>PaneliKrahut Instaluar</b>

en: Side_panels
sq: Paneli_krahut

en: <b>Welcome screen</b>
sq: <b>Miresevini</b>

en: Texture:
sq: Cilësi:

en: Light Squares :
sq: Kuti Bardhë :

en: Dark Squares :
sq: Kuti Zezë :

en: Sho_w cords
sq: Shfaq litarët

en: If set, the playing board will display labels and ranks for each chess field. These are usable in chess notation.
sq: Nëse vendosur, bordi i lojës do të tregojë etiketat dhe rradhët për çdo fushë të shahut. Këto janë të përdorshme në simbol shahu.

en: <b>Chess Sets</b>
sq: <b>Sete Shahi</b>

en: Themes
sq: Temë

en: _Use sounds in PyChess
sq: _Përdor tinguj në PyShah

en: A player _checks:
sq: Një lojtarë jep _shah:

en: A player _moves:
sq: Një lojtarl _levizë:

en: Game is _drawn:
sq: Loja _remi:

en: Game is _lost:
sq: Loja _humbëse:

en: Game is _won:
sq: Loja u _fitua:

en: A player c_aptures:
sq: Një lojtarë jep k_apë:

en: Game is _set-up:
sq: Loja është ndërt_uar:

en: _Observed moves:
sq: Lëvizje vërejtura:

en: Observed _ends:
sq: Vëzhgimi _mbaroj:

en: Short on _time:
sq: Mbaroj _koha:

en: _Invalid move:
sq: _Lëvizje gabuar:

en: Activate alarm when _remaining sec is:
sq: Aktivizo alarmin kur _sekondat e mbetur janë:

en: <b>Play Sound When...</b>
sq: <b>Luaj Tingull Kur...</b>

en: _Sounds
sq: _Tinguj

en: Save files to:
sq: Ruaj skedarë në:

en: Use name format:
sq: Formati përdoruesi:

en: Names:  #n1, #n2
sq: Emra:  #n1, #n2

en: Year, month, day: #y, #m, #d
sq: Viti, muaj, dita: #v, #m, #d

en: Save elapsed move _times
sq: Ruaj lëvizjen_kohës kaluar

en: Save analyzing engine _evaluation values
sq: Ruaj analizën e vlerave e _vlerësimit së motorit

en: Save _own games only
sq: Ruani vetën lojën _tuaj

en: Save
sq: Ruaj

en: Promotion
sq: Promocion

en: Queen
sq: Mbreteresha

en: Rook
sq: Torra

en: Bishop
sq: Oficeri

en: Knight
sq: Kali

en: King
sq: Mberti

en: Default
sq: Parazgjedhur

en: Knights
sq: Kalorës

en: Game information
sq: Informacioni lojës

en: Site:
sq: Faqe:

en: Black ELO:
sq: Zezë ELO:

en: Black:
sq: Zezë:

en: Round:
sq: Loja:

en: White ELO:
sq: Bardhë ELO:

en: White:
sq: Bardhë:

en: Date:
sq: Data:

en: Result:
sq: Rezultat:

en: Game
sq: Lojë

en: Players:
sq: Lojtarë:

en: Event:
sq: Ngjarje:

en: Identification
sq: Identifikimi

en: xboard
sq: xfusha

en: Manage engines
sq: Menaxho motorët

en: Command:
sq: Komandë:

en: Protocol:
sq: Protokoll:

en: Parameters:
sq: Parametra:

en: Engines use uci or xboard communication protocol to talk to the GUI.
    If it can use both  you can set here which one you like.
sq: Motorët përdorin protokollin UCI ose xboard për komunikim bisedimi me GUI.
    Në qoftë se kjo mund të përdorë dy ju mund të vendosni këtu cilën një që ju pëlqen.

en: Working directory:
sq: Skedarë funksional

en: The directory where the engine will be started from.
sq: Skedari ku motori do të fillojë nga.

en: Country:
sq: Shteti:

en: Country of origin of the engine
sq: Shteti i origjinës së motorit

en: Comment:
sq: Koment:

en: Environment
sq: Mjedisi

en: Options
sq: Opsione

en: Filter
sq: Filtër

en: White
sq: Bardhë

en: Black
sq: Zezë

en: Ignore colors
sq: Injoro ngjyrat

en: Event
sq: Ngjarje

en: Date
sq: Data

en: Site
sq: Faqe

en: Annotator
sq: Shënim

en: Result
sq: Rezultat

en: White move
sq: Lëviz bardhi

en: Black move
sq: Lëviz Ziu

en: Moved
sq: Lëvizur

en: Captured
sq: Kapur

en: Side to move
sq: Anë për të lëvizur

en: Analyze game
sq: Analizo lojën

en: Use analyzer:
sq: Përdorimi Analizuesit:

en: If the analyzer finds a move where the evaluation difference (the difference between the evaluation for the move it thinks is the best move and the evaluation for the move made in the game) exceeds this value, it will add an annotation for that move (consisting of the engine's Principal Variation for the move) to the Annotation panel
sq: Nëse analizuesi gjen një lëvizje ku vlerësimi dallon (dallimi në mes të vlerësimit për lëvizje mendon është veprim më i mirë dhe vlerësimi për lëvizje të bëra në lojë) tejkalon këtë vlerë, ajo do të shtojë një shënim për këtë lëvizje (të përbërë në variacionin kryesor të motorrit për lëvizje) në panelin shënimit

en: Variation annotation creation threshold in centipawns:
sq: Variacion shënim krijimi pragu në inçushtarë:

en: Analyze from current position
sq: Analizo nga pozicioni aktual

en: Analyze black moves
sq: Analizo lëvizjet zezës

en: Analyze white moves
sq: Analizo lëvizjet bardhës

en: Add threatening variation lines
sq: Shto linja kërcënuese variacioni

en: <big><b>PyChess is discovering your engines. Please wait.</b></big>
sq: <big><b>PyShah po zbulon motorët tuaj. Ju lutem prisni.</ B></big>

en: ShredderLinuxChess:
sq: ShredderLinuxShah:

en: gnuchess:
sq: gnushah:

en: PyChess - Connect to Internet Chess
sq: PyShah - Lidhu me Shahun në Internet

en: _Password:
sq: _Fjalëkalim:

en: _Name:
sq: _Emri:

en: Log on as _Guest
sq: Hyr si_Mysafir

en: Host:
sq: Pritësi:

en: Po_rts:
sq: Po_rtë:

en: S_ign up
sq: Hyr

en: Challenge: <Player>
sq: Sfidë: <Lojtari>

en: Send Challenge
sq: Dërgo Sfidë

en: <big>Challenge:</big>
sq: <big>Sfidë:</big>

en: Lightning:
sq: Ndriçimi:

en: Standard:
sq: Standart:

en: 2 min, Fischer Random, Black
sq: 2 min, Fischer Rastësishëm, Zezë

en: 10 min + 6 sec/move, White
sq: 10 min + 6 sek/leviz, Bardhë

en: _Clear Seeks
sq: _Pastro kërkim

en: _Accept
sq: _Prano

en: _Decline
sq: _Refuzo

en: Send all seeks
sq: Dërgo t'gjitha kërkimet

en: Send seek
sq: Dërgo kërkim

en: Create Seek
sq: Krijo kërkim

en: Standard
sq: Standart

en: Lightning
sq: Ndriçim

en: Computer
sq: Kompjuter

en: _Seeks / Challenges
sq: _Kërko / Sfidat

en: Rating
sq: Vlerësim

en: Time
sq: Orë

en: Seek _Graph
sq: Kërko _Grafik

en: 0 Players Ready
sq: 0 Lojtarë Gati

en: Challenge
sq: Sfidë

en: Observe
sq: Vëzhgo

en: Start Private Chat
sq: Fillo bisedë private

en: Registered
sq: Regjistruar

en: Guest
sq: Vizitor

en: Titled
sq: Titulluar

en: _Player List
sq: _Lista Lojtarëve

en: _Game List
sq: _Lista Lojrave

en: _My games
sq: _Lojërat e'mia

en: Offer A_bort
sq: Ofro Ndërpre

en: Examine
sq: Ekzaminoj

en: Pre_view
sq: Parashikim

en: _Archived
sq: _Arkivuar

en: Asymmetric Random
sq: Asimetrik të rastësishme

en: Edit Seek
sq: Redakto Kërko

en: Untimed
sq: Pambatur

en: Minutes:
sq: Minuta:

en:    Gain:
sq: Rritje:

en: Time control:
sq: kontroll Kohe:

en: <b>Time Control</b>
sq: <b>Kontroll Kohe</b>

en: Don't care
sq: Nuk dua tja di

en: Your strength:
sq: Forca juaj:

en: Opponent's strength:
sq: Forca kundërshtarit:

en: When this button is in the "locked" state, the relationship
    between "Opponent's strength" and "Your strength" will be
    preserved when
    a) your rating for the type of game sought has changed
    b) you change the variant or the time control
sq: Kur ky buton është në gjëndje "mbyllur", marrëdhënia
    midis "forcë të kundërshtarit" dhe "forcës tënde" do të jetë
    ruajtur kur
    a) Vlerësimi juaj për llojin e lojës që kërkohet ka ndryshuar
    b) ju ndryshoni variantin ose kontrollin e kohës

en: Center:
sq: Qender:

en: Hide
sq: Fsheh

en: <b>Opponent Strength</b>
sq: <b>Forca Kundërshtrarit</b>

en: <b>Your Color</b>
sq: <b>Ngjyra Juaj</b>

en: Play normal chess rules
sq: Luaj rregulla normale shahi

en: Play
sq: Luaj

en: <b>Chess Variant</b>
sq: <b>Variante Shahi</b>

en: Rated game
sq: Lojë e vlerësuar

en: Manually accept opponent
sq: Pranoni kundërshtar joautomatikisht

en: <b>Options</b>
sq: <b>Opsione</b>

en: window1
sq: Dritare1

en: 0 of 0
sq: 0 e 0

en: Search:
sq: Kërko:

en: _Previous
sq: _Mëparshme

en: _Next
sq: _tjetri

en: New Game
sq: Lojë e Re

en: _Start Game
sq: _Fillo Lojen

en: Copy FEN
sq: Kopjo FEN

en: Clear
sq: Pastro

en: Paste FEN
sq: Ngjit FEN

en: <b>Players</b>
sq: <b>Lojtarët</b>

en: _Untimed
sq: _Pamatur

en: Rapid:    15 min + 10 sec/move
sq: Shpejtë:    15 min + 10 sek/lëvizje

en: Normal:   40 min + 15 sec/move
sq: Normale:   40 min + 15 sek/lëvizje

en: _Play Normal chess
sq: _Luaj shah normal

en: Play Fischer Random chess
sq: Luaj Fischer shah Rastësishëm

en: Play Losers chess
sq: Luaj Shah T'dobët

en: <b>Open Game</b>
sq: </b>Lojë Hapur</b>

en: <b>Initial Position</b>
sq: <b>Pozicioni Fillestarë</b>

en: <b>Enter Game Notation</b>
sq: <b>Shkruaj Shënimin Lojës</b>

en: Halfmove clock
sq: Gjysëmlevizje orë

en: En passant line
sq: Një linjë kalimi

en: Move number
sq: Numërim lëvizje

en: Black O-O
sq: Zezë O-O

en: Black O-O-O
sq: Zezë O-O-O

en: White O-O-O
sq: Bardhë O-O-O

en: White O-O
sq: Bardhë O-O

en: Quit PyChess
sq: Dil PyShah

en: Close _without Saving
sq: Mbyll _pa Ruajtur

en: _Save %d documents
sq: _Ruaj %d dokumentet

en: <big><b>There are %d games with unsaved moves. Save changes before closing?</b></big>
sq: <big><b> Ka %d lojëra me lëvizje të pa-shpëtuara. Ruaj ndryshimet para mbylljes? </b></big>

en: Select the games you want to save:
sq: Zgjidhni lojrat që ju dëshironi të ruani:

en: If you don't save, new changes to your games will be permanently lost.
sq: Nëse nuk ruani, ndryshimet e reja në lojërat tuaja do të humbasin përgjithmonë.

en: _Opponent:
sq: _Kundërshtari:

en: _Your Color:
sq: _Ngjyrat Tuaja:

en: <b>_Start Game</b>
sq: <b>_Fillo Lojen</b>

en: Auto login on startup
sq: Hyrje automatike në fillim

en: <b>_Connect to server</b>
sq: <b>_Lidhu me server</b>

en: Category:
sq: Kategori:

en: Tip Of The day
sq: Këshillë e Ditës

en: Show tips at startup
sq: Shfaq këshillën në fillim

en: Welcome
sq: Mirësevini

en: Open Game
sq: Hap Lojën

en: The engine %s reports an error:
sq: Motori %s raporton një gabim:

en: Your opponent has offered you a draw.
sq: Kundërshtari juaj ju ofroi një parëzim.

en: Your opponent has offered you a draw. If you accept this offer, the game will end with a score of 1/2 - 1/2.
sq: Kundërshtari juaj ju ka ofruar një barazim. Në qoftë se ju pranoni këtë ofertë, loja do të përfundojë me një rezultat prej 1/2 - 1/2.

en: Your opponent wants to abort the game.
sq: Kundërshtari juaj do të ndërpresi lojën.

en: Your opponent has asked that the game be aborted. If you accept this offer, the game will end with no rating change.
sq: Kundërshtari juaj ka kërkuar që loja të ndërpritet. Në qoftë se ju pranoni këtë ofertë, loja do të përfundojë me asnjë vlerësim ndryshimi.

en: Your opponent wants to adjourn the game.
sq: Kundërshtari juaj do të shtyjë lojën.

en: Your opponent has asked that the game be adjourned. If you accept this offer, the game will be adjourned and you can resume it later (when your opponent is online and both players agree to resume).
sq: Kundërshtari juaj ka kërkuar që loja të shtyhet. Në qoftë se ju pranoni këtë ofertë, loja do të shtyhet dhe ju mund të rifillojë më vonë (kur kundërshtari juaj është në linjë dhe të dy lojtarët bien dakord të rinisin).

en: Your opponent wants to undo %s move(s).
sq: Kundërshtari juaj do të ribëjë %s lëvizje(s).

en: Your opponent has asked that the last %s move(s) be undone. If you accept this offer, the game will continue from the earlier position.
sq: Kundërshtari juaj ka kërkuar që lëvizjet e %s kaluara(s) të kthehen. Në qoftë se ju pranoni këtë ofertë, loja do të vazhdojë nga pozicioni mëparshëm.

en: Your opponent wants to pause the game.
sq: Kundërshtari juaj do të bëj një pauzë të lojës.

en: Your opponent has asked that the game be paused. If you accept this offer, the game clock will be paused until both players agree to resume the game.
sq: Kundërshtari juaj ka kërkuar që loja të ndalohet. Në qoftë se ju pranoni këtë ofertë, ora e lojes do të jenë ndaluar derisa të dy lojtarët të bien dakord për të rifilluar lojën.

en: Your opponent wants to resume the game.
sq: Kundërshtari juaj do të rifillojë lojën.

en: Your opponent has asked that the game be resumed. If you accept this offer, the game clock will continue from where it was paused.
sq: Kundërshtari juaj ka kërkuar që loja të rifillojë. Në qoftë se ju pranoni këtë ofertë, ora e lojes do të vazhdojë nga ku ajo ishte ndaluar.

en: The resignation
sq: Dorëheqja

en: The flag call
sq: Thirrje Flamuri

en: The draw offer
sq: Oferta Remi

en: The abort offer
sq: Ofertë ndërprerje

en: The adjourn offer
sq: Oferta pezullo

en: The pause offer
sq: Oferta pushim

en: The resume offer
sq: Oferta rinisë

en: The offer to switch sides
sq: Oferta për të ndryshuar anët

en: The takeback offer
sq: Oferta merrmbrapa

en: resign
sq: tërhiqu

en: call your opponents flag
sq: thirr flamujt e kundërshtarët tuaj

en: offer a draw
sq: Ofro një Barazim

en: offer an abort
sq: Ofro një ndërprerje

en: offer to adjourn
sq: Ofro një pezullim

en: offer a pause
sq: Ofro një pushim

en: offer to resume
sq: Ofro një rifillim

en: offer to switch sides
sq: Ofro një ndryshim anësh

en: offer a takeback
sq: Ofro një merrmbrapa

en: ask your opponent to move
sq: kërkoi kundërshtarit tuaj për të lëvizur

en: Your opponent is not out of time.
sq: Kundërshtari juaj nuk është jashtë kohe.

en: The clock hasn't been started yet.
sq: Ora nuk ka filluar ende.

en: You can't switch colors during the game.
sq: Ju nuk mund të ndryshoni ngjyra gjatë lojës.

en: You have tried to undo too many moves.
sq: Ju keni provuar për të ndrequr shumë lëvizje.

en: Your opponent asks you to hurry!
sq: Kundërshtari juaj ju pyet që të ngutemi!

en: Generally this means nothing, as the game is time-based, but if you want to             please your opponent, perhaps you should get going.
sq: Në përgjithësi kjo do të thotë asgjë, pasi loja është e bazuar në kohë, por në qoftë se ju doni të kënaqni kundërshtarin tuaj, ndoshta ju duhet të merrni do.

en: Accept
sq: Prano

en: Decline
sq: Refuzo

en: %s was declined by your opponent
sq: %s është refuzuar nga kundërshtari juaj

en: Resend %s?
sq: Ridergoni %s?

en: Resend
sq: Ridërgoni

en: %s was withdrawn by your opponent
sq: %s është tërhequr nga kundërshtari juaj

en: Your opponent seems to have changed their mind.
sq: Kundërshtari juaj duket të ketë ndryshuar mendjen e tyre.

en: Unable to accept %s
sq: Në pamundësi për të pranuar %s

en: Probably because it has been withdrawn.
sq: Ndoshta për shkak se ajo është tërhequr.

en: %s returns an error
sq: %s kthen një gabim

en: Game shared at
sq: Loja e shpërndarë në

en: (Link is available on clipboard.)
sq: (Lidhja është në dispozicion në tabelë.)

en: Chess Position
sq: Pozicion Shahu

en: Unknown
sq: Panjohur

en: Simple Chess Position
sq: Pozicion i Thjesht Shahu

en: The game can't be loaded, because of an error parsing FEN
sq: Loja nuk mund të ngarkohet, për shkak të një gabim analizues FEN

en: Chess Compositions from yacpdb.org
sq: Kompozime Shahu nga yacpdb.org

en: Chess Game
sq: Lojë Shahu

en: Analyzer's primary variation
sq: Variacioni primar i analizuesit

en: Invalid move.
sq: Lëvizje gabuar.

en: The game can't be read to end, because of an error parsing move %(moveno)s '%(notation)s'.
sq: Loja nuk mund të lexohet në fund, për shkak të një masë gabimi analize %(moveno)s '%(notation)s'.

en: The move failed because %s.
sq: Levizja dështoi për shkak se %s.

en: Error parsing move %(moveno)s %(mstr)s
sq: Gabim në analizën e lëvizjes %(moveno)s %(mstr)s

en: Png image
sq: Foto Png

en: Destination Host Unreachable
sq: Destinacion i Pritësit Paarritshëm

en: Died
sq: Vdiq

en: Local Event
sq: Ngjarje Vendorë

en: Local Site
sq: Faqja Vendore

en: sec
sq: sek

en: Illegal
sq: Paligjshëm

en: Mate
sq: Mat

en: <b>New version %s is available!</b>
sq: <b>Version i ri %s është i gatshëm!</b>

en: United Arab Emirates
sq: Emiratet e Bashkuara Arabe

en: Afghanistan
sq: Afganistan

en: Antigua and Barbuda
sq: Antigua dhe Barbuda

en: Albania
sq: Shqipëria

en: Armenia
sq: Armeni

en: Antarctica
sq: Antarktidë

en: Argentina
sq: Argjentinë

en: American Samoa
sq: Samoa Amerikane

en: Austria
sq: Austri

en: Australia
sq: Australi

en: Åland Islands
sq: Ishulli Aland

en: Azerbaijan
sq: Azerbajxhan

en: Bosnia and Herzegovina
sq: Bosnjë dhe Hercegovinë

en: Belgium
sq: Belgjikë

en: Bulgaria
sq: Bulgari

en: Saint Barthélemy
sq: Shën Barthélemy

en: Bolivia (Plurinational State of)
sq: Bolivi (Shteti Pluralization i)

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
sq: Bonaire, Sint Eustatius dhe Saba

en: Bouvet Island
sq: Ishulli Bouvet

en: Botswana
sq: Botsvanë

en: Belarus
sq: Bjellorusi

en: Canada
sq: Kanada

en: Cocos (Keeling) Islands
sq: Cocos Ishujt (Keeling)

en: Congo (the Democratic Republic of the)
sq: Kongo (Republika Demokratike e)

en: Central African Republic
sq: Republika e Afrikës Qendrore

en: Congo
sq: Kongo

en: Switzerland
sq: Zvicra

en: Côte d'Ivoire
sq: Bregun e Fildishtë

en: Cook Islands
sq: Ishujt Cook

en: Chile
sq: Kili

en: Cameroon
sq: Kamerun

en: China
sq: Kina

en: Colombia
sq: Kolombi

en: Costa Rica
sq: Kosta Rika

en: Cuba
sq: Kuba

en: Curaçao
sq: Kuraçao

en: Christmas Island
sq: Ishulli Krishtlindje

en: Cyprus
sq: Qipro

en: Czechia
sq: Çekia

en: Germany
sq: Gjermani

en: Denmark
sq: Danimarkë

en: Dominican Republic
sq: Republika Domenikane

en: Algeria
sq: Algjeri

en: Ecuador
sq: Ekuador

en: Estonia
sq: Estoni

en: Egypt
sq: Egjipt

en: Western Sahara
sq: Sahara Perëndimore

en: Spain
sq: Spanjë

en: Ethiopia
sq: Etiopi

en: Finland
sq: Finlandë

en: Falkland Islands [Malvinas]
sq: Ishujt Falkland [Malvinas]

en: Micronesia (Federated States of)
sq: Mikronezia (Shtetet Federale të)

en: Faroe Islands
sq: Ishujt Faroe

en: France
sq: Francë

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
sq: Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut

en: Georgia
sq: Gjeorgji

en: French Guiana
sq: Guiana franceze

en: Guernsey
sq: Gërnzi

en: Ghana
sq: Gana

en: Gibraltar
sq: Gjibraltar

en: Greenland
sq: Grenlandë

en: Equatorial Guinea
sq: Guinea Ekuatoriale

en: Greece
sq: Greqi

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sq: Gjeorgjia Jugore dhe Ishujt Sandwich Jugore

en: Heard Island and McDonald Islands
sq: Heard Island dhe McDonald Islands

en: Croatia
sq: Kroacia

en: Hungary
sq: Hungari

en: Indonesia
sq: Indonezi

en: Ireland
sq: Irlandë

en: Israel
sq: Izrael

en: Isle of Man
sq: ishujt e Njeriut

en: India
sq: Indi

en: British Indian Ocean Territory
sq: Territori Britanik i Oqeanit Indian

en: Iraq
sq: Irak

en: Iran (Islamic Republic of)
sq: Iran (Shteti Islamik i)

en: Iceland
sq: Islandë

en: Italy
sq: Itali

en: Jamaica
sq: Xhamaika

en: Japan
sq: Japoni

en: Kenya
sq: Kenia

en: Kyrgyzstan
sq: Kirgistan

en: Cambodia
sq: Kamboxhia

en: Saint Kitts and Nevis
sq: Saint Kitts dhe Nevis

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
sq: Korea (Republika Popullore Demokratike e)

en: Korea (the Republic of)
sq: Korea (Republika e)

en: Kuwait
sq: Kuvajt

en: Cayman Islands
sq: Ishujt Kajman

en: Kazakhstan
sq: Kazakistan

en: Lao People's Democratic Republic
sq: Republika Demokratike Popullore e Laos

en: Saint Lucia
sq: Shën Lucia

en: Liberia
sq: Liberi

en: Lithuania
sq: Lituani

en: Luxembourg
sq: Luksemburg

en: Latvia
sq: Letoni

en: Libya
sq: Libi

en: Morocco
sq: Marok

en: Monaco
sq: Monako

en: Moldova (the Republic of)
sq: Moldavia (Republika e)

en: Montenegro
sq: Mali i Zi

en: Saint Martin (French part)
sq: Shën Martin (Pjesa Franceze)

en: Madagascar
sq: Madagaskar

en: Marshall Islands
sq: Ishujt Marshall

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
sq: Maqedonia (Ish Republika Jugosllave e)

en: Mongolia
sq: Mongoli

en: Macao
sq: Makao

en: Northern Mariana Islands
sq: Ishujt Veriore të Marianës

en: Mexico
sq: Meksikë

en: Malaysia
sq: Malajzi

en: Mozambique
sq: Mozambik

en: New Caledonia
sq: Kaledonia e Re

en: Norfolk Island
sq: Ishujt Norfolk

en: Nigeria
sq: Nigeri

en: Nicaragua
sq: Nikaragua

en: Netherlands
sq: Hollandë

en: Norway
sq: Norvegji

en: New Zealand
sq: Zelanda e Re

en: French Polynesia
sq: Polinezia Franceze

en: Papua New Guinea
sq: Papua Guinea e Re

en: Philippines
sq: Filipinet

en: Poland
sq: Poloni

en: Saint Pierre and Miquelon
sq: Shën Pierre dhe Miquelon

en: Puerto Rico
sq: Porto Riko

en: Palestine, State of
sq: Palestinë, shteti i

en: Portugal
sq: Portugali

en: Paraguay
sq: Paraguaj

en: Romania
sq: Rumani

en: Serbia
sq: Serbi

en: Russian Federation
sq: Federata Ruse

en: Saudi Arabia
sq: Arabia Saudite

en: Solomon Islands
sq: Ishujt Solomon

en: Sweden
sq: Suedi

en: Singapore
sq: Singapor

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
sq: Saint Helena, Ascension dhe Tristan da Cunha

en: Slovenia
sq: Sllovenia

en: Svalbard and Jan Mayen
sq: Svalbard dhe Jan Mayen

en: South Sudan
sq: Sudani Jugor

en: Sao Tome and Principe
sq: Sao Tome dhe Principe

en: Sint Maarten (Dutch part)
sq: Sint Maarten (Pjesa Holandeze)

en: Syrian Arab Republic
sq: Republika Arabe e Sirisë

en: Turks and Caicos Islands
sq: Turks dhe Caicos Islands

en: Chad
sq: Çad

en: French Southern Territories
sq: Territoret Jugore Franceze

en: Thailand
sq: Tajlandë

en: Tajikistan
sq: Taxhikistan

en: Tunisia
sq: Tunizi

en: Turkey
sq: Turqi

en: Trinidad and Tobago
sq: Trinidad dhe Tobago

en: Taiwan (Province of China)
sq: Tajvani (Provinca e Kinës)

en: Tanzania, United Republic of
sq: Tanzania, Republika e Bashkuar e

en: Ukraine
sq: Ukrainë

en: United States Minor Outlying Islands
sq: Ishujt Minor Periferik të Shteteve të Bashkuara

en: United States of America
sq: Shtetet e Bashkuara të Amerikës

en: Saint Vincent and the Grenadines
sq: Shën Vincenti dhe Grenadinet

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
sq: Venezuela (Republika Bolivarian e)

en: Virgin Islands (British)
sq: Ishujt Virgjionale (britanike)

en: Virgin Islands (U.S.)
sq: Ishujt e Virgjër (SHBA)

en: Viet Nam
sq: Vietnam

en: Wallis and Futuna
sq: Wallis dhe Futuna

en: Yemen
sq: Jemen

en: South Africa
sq: Afrika e Jugut

en: Zimbabwe
sq: Zimbabve

en: Pawn
sq: Ushtari

en: The game ended in a draw
sq: Loja përfundoi me remi

en: %(white)s won the game
sq: %(white)s fitoi lojën

en: %(black)s won the game
sq: %(black)s fitoj lojën

en: The game has been killed
sq: Loja është vrarë

en: The game has been adjourned
sq: Loja është shtyrë

en: The game has been aborted
sq: Loja është ndërprerë

en: Unknown game state
sq: Shteti i panjohur i lojës

en: Game cancelled
sq: Loja anuluar

en: Because neither player has sufficient material to mate
sq: Sepse as lojtar nuk ka material të mjaftueshëm për tu bashkuar

en: Because the same position was repeated three times in a row
sq: Për shkak se i njëjti pozicion u përsërit tri herë radhazi

en: Because the last 50 moves brought nothing new
sq: Për shkak se 50 lëvizjet e fundit sollën asgjë të re

en: Because both players ran out of time
sq: Për shkak se të dy lojtarëve u mbraoj koha

en: Because %(mover)s stalemated
sq: Sepse %(mover)s qorrsokak

en: Because both players agreed to a draw
sq: Për shkak se të dy lojtarët ranë dakord për një barazim

en: Because of adjudication by an admin
sq: Për shkak të gjykimit nga një admin

en: Because the game exceed the max length
sq: Për shkak të lojës që kalojë gjatësinë maksimale

en: Because %(white)s ran out of time and %(black)s has insufficient material to mate
sq: Sepse %(white)s rend jashtë kohe dhe %(black)s ka materiale të pamjaftueshme për tu bashkuar

en: Because %(black)s ran out of time and %(white)s has insufficient material to mate
sq: Sepse %(black)s rend jashtë kohe dhe %(white)s ka materiale të pamjaftueshme për tu bashkuar

en: Because both players have the same amount of pieces
sq: Për shkak se të dy lojtarët kanë të njëjtën sasi të gurëve

en: Because both king reached the eight row
sq: Sepse të dy mbretët arritën rreshtin e tetë

en: Because %(loser)s resigned
sq: Sepse %(loser)s dorëheqjes

en: Because %(loser)s ran out of time
sq: Sepse %(loser)s mbaroj koha

en: Because %(loser)s was checkmated
sq: Sepse %(loser)s ishte shahmat

en: Because %(loser)s disconnected
sq: Sepse %(loser)s shkëput

en: Because %(winner)s has fewer pieces
sq: Sepse %(winner)s ka më pak gurë

en: Because %(winner)s lost all pieces
sq: Sepse %(winner)s humbi të gjithë gurët

en: Because %(loser)s king exploded
sq: Sepse %(loser)s mbreti shpërtheu

en: Because %(winner)s king reached the center
sq: Sepse %(winner)s mbreti arriti në qendër

en: Because %(winner)s was giving check 3 times
sq: Sepse %(winner)s i është dhënë shah 3 herë

en: Because a player lost connection
sq: Sepse lojtari humbi lidhjen

en: Because both players agreed to an adjournment
sq: Për shkak se të dy lojtarët ranë dakord për një shtyrje

en: Because the server was shut down
sq: Për shkak se serveri ishte fikur

en: Because a player lost connection and the other player requested adjournment
sq: Për shkak se lojtari humbi lidhjen dhe lojtari tjetër kërkoi shtyrje

en: Because %(black)s lost connection to the server and %(white)s requested adjournment
sq: Sepse %(black)s humbi lidhjen me serverin dhe %(white)s kërkoj shtyrje

en: Because %(white)s lost connection to the server and %(black)s requested adjournment
sq: Sepse %(white)s humbi lidhjen me serverin dhe %(black)s kërkoj shtyrje

en: Because %(white)s lost connection to the server
sq: Sepse %(white)s humbi lidhjen me serverin

en: Because %(black)s lost connection to the server
sq: Sepse %(black)s humbi lidhjen me serverin

en: Because of adjudication by an admin. No rating changes have occurred.
sq: Për shkak të gjykimit nga një admin. Nuk ka ndryshime vlerësim.

en: Because both players agreed to abort the game. No rating changes have occurred.
sq: Për shkak se të dy lojtarët ranë dakord të ndërpresin lojën. Nuk ka ndryshime vlerësim.

en: Because of courtesy by a player. No rating changes have occurred.
sq: Për shkak të mirësjellje nga një lojtar. Nuk ka ndryshime vlerësim.

en: Because a player aborted the game. Either player can abort the game without       the other's consent before the second move. No rating changes have occurred.
sq: Për shkak se një lojtar e ndërpreu lojën. Ose lojtari mund të ndërpresin lojën pa pëlqimin e tjetrit para lëvizje e dytë. Nuk ka ndryshime vlerësim.

en: Because a player disconnected and there are too few moves to warrant adjournment. No rating changes have occurred.
sq: Sepse një lojtar i shkëputur dhe ka shumë pak lëvizje që kërkojnë shtyrje. Nuk ka ndryshime pozicioni.

en: Because the server was shut down. No rating changes have occurred.
sq: Për shkak se serveri ishte mbyllur. Nuk ka ndryshime vlerësim.

en: Because the %(white)s engine died
sq: Sepse motorri %(white)s vdiq

en: Because the %(black)s engine died
sq: Sepse motori %(black)s vdiq

en: Because the connection to the server was lost
sq: Sepse lidhja me serverin humbi

en: The reason is unknown
sq: Arsyeja është e panjohur

en: Cambodian: http://www.khmerinstitute.org/culture/ok.html
sq: Kambodian: http://www.khmerinstitute.org/culture/ok.html

en: Cambodian
sq: Kambodian

en: FICS wild/4: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Randomly chosen pieces (two queens or three rooks possible)
    * Exactly one king of each color
    * Pieces placed randomly behind the pawns, SUBJECT TO THE CONSTRAINT THAT THE BISHOPS ARE BALANCED
    * No castling
    * Black's arrangement DOES NOT mirrors white's
sq: FICS egër/4: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Gurë të zgjedhura rastësisht (dy mbretëreshat ose tre torrë mundshme)
    * Pikërisht një mbret i çdo ngjyrë
    * Gurë të vendosura rastësisht pas ushtarëve, NËNSHTROHEN KUFIZIMI QE PESHKOPËT JANË TË BALANCUARA
    * Nuk ka rrekat
    * Rregullim zezë NUK BËN pasqyrë bardhë

en: Asymmetric Random
sq: Asimetri të Rastësishme

en: Classic chess rules with hidden figurines
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
sq: Rregullat klasike të shahut me gurët fshehur
     http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: Blindfold
sq: Qorrazi

en: Classic chess rules with hidden pawns
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
sq: Rregullat klasike të shahut me ushtarë të fshehur
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: Hidden pawns
sq: Ushtarë fshehur

en: Classic chess rules with hidden pieces
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
sq: Rregullat shahu klasike me gurë të fshehur
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: Hidden pieces
sq: Fsheh gurët

en: Classic chess rules with all pieces white
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
sq: Rregullat klasike të shahut me të gjitha gurët të bardhë
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess

en: All white
sq: Të Gjithë bardha

en: FICS bughouse: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/bughouse.html
sq: FICS shtëpi-gabimesh: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/bughouse.html

en: Bughouse
sq: Shtëpi-Gabimesh

en: http://brainking.com/en/GameRules?tp=2
    * Placement of the pieces on the 1st and 8th row are randomized
    * The king is in the right hand corner
    * Bishops must start on opposite color squares
    * Black's starting position is obtained by rotating white's position 180 degrees around the board's center
    * No castling
sq: http://brainking.com/en/GameRules?tp=2
    * Vendosja e gurëve në rreshtin e 1rë dhe 8të janë rastësishme
    * Mbreti është në këndin e djathtë
    * Peshkopët duhet të fillojë në kuti ngjyre të kundërta
    * Pozicioni fillestare zezë është marrë nga rutollim pozicionin e Bardhë 180 gradë rreth qendrës të fushës
    * Jo Rrëke

en: Corner
sq: Qoshe

en: FICS crazyhouse: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/crazyhouse.html
sq: FICS shtëpi-çmendur: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/crazyhouse.html

en: Crazyhouse
sq: Shtëpi-çmëndur

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess960
    FICS wild/fr: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
sq: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess960
    FICS egër/fr: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html

en: Fischer Random
sq: Fischer Rastësishëm

en: Bringing your king legally to the center (e4, d4, e5, d5) instantly wins the game!
    Normal rules apply in other cases and checkmate also ends the game.
sq: Sjellja e mbretit tuaj ligjërisht në qendër (e4, d4, e5, d5) menjëherë fiton lojën!
    Rregullat normale aplikohen në raste të tjera dhe shahmate gjithashtu përfundon lojën.

en: King of the hill
sq: Mbreti i lartësisë

en: One player starts with one less knight piece
sq: Një lojtar fillon me një gurë kalorë më pak

en: Knight odds
sq: shanset kalit

en: FICS losers: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/losers_chess.html
sq: FICS humbësit: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/losers_chess.html

en: Losers
sq: Humbësit

en: Classic chess rules
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
sq: Rregullat Klasike Shahut
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess

en: Normal
sq: Normale

en: One player starts with one less pawn piece
sq: Një lojtar fillon me një gurë ushtarë më pak

en: Pawn odds
sq: Shanset ushtarit

en: FICS wild/8a: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    White pawns start on 5th rank and black pawns on the 4th rank
sq: FICS egër/8a: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    Ushtarë Bardhë fillojë në radhën 5st dhe ushtarë zezë në radhën e 4rt

en: Pawns Passed
sq: Ushtari Kaloi

en: FICS wild/8: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    Pawns start on 4th and 5th ranks rather than 2nd and 7th
sq: FICS egër/8: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    Ushtarët fillojnë në radhën 4rt dhe 5st në-vend se në 2të dhe 7të

en: Pawns Pushed
sq: Ushtari U shty

en: One player starts with one less queen piece
sq: Një lojtar fillon me një gurë mbretëreshë më pak

en: Queen odds
sq: Shanset mbretëreshë

en: FICS wild/3: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Randomly chosen pieces (two queens or three rooks possible)
    * Exactly one king of each color
    * Pieces placed randomly behind the pawns
    * No castling
    * Black's arrangement mirrors white's
sq: FICS egër/3: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Gurë të zgjedhura rastësisht (dy mbretëreshat ose tre torrë mundshme)
    * Pikërisht një mbret i çdo ngjyrë
    * Gurë të vendosura rastësisht pas ushtarëve
    * Jo Rrëke
    * Rregullim zezë pasqyron bardhë

en: Random
sq: Rastësishëm

en: One player starts with one less rook piece
sq: Një lojtar fillon me një gurë torrë më pak

en: Rook odds
sq: Shanset torrës

en: xboard nocastle: http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/2: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Random arrangement of the pieces behind the pawns
    * No castling
    * Black's arrangement mirrors white's
sq: xfushë jorrëke: http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS egër/2: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Rregullim rastësishëm e gurëve pas ushtarëve
    * Jo Rrëke
    * Rregullim zezë pasqyron bardhë

en: Shuffle
sq: Përziej

en: FICS suicide: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/suicide_chess.html
sq: FICS vetëvrasje: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/suicide_chess.html

en: Suicide
sq: Vetëvrasje

en: Variant developed by Kai Laskos: http://talkchess.com/forum/viewtopic.php?t=40990
sq: Varianti i zhvilluar nga Kai Laskos: http://talkchess.com/forum/viewtopic.php?t=40990

en: Win by giving check 3 times
sq: Fito duke dhënë 3 herë shah

en: Three-check
sq: Tre-shah

en: FICS wild/5: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_variant#Chess_with_different_starting_positions
    Pawns start on their 7th rank rather than their 2nd rank!
sq: FICS egër/5: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_variant#Chess_with_different_starting_positions
    Ushtarët fillojnë radhitjen në 7të në vend se në radhitjen e 2të!

en: Upside Down
sq: kokëposhtë

en: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/0: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * White has the typical set-up at the start.
    * Black's pieces are the same, except that the King and Queen are reversed,
    * so they are not on the same files as White's King and Queen.
    * Castling is done similarly to normal chess:
    * o-o-o indicates long castling and o-o short castling.
sq: xfushë kështjellegër http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS egër/0: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Të bardhat kanë ndërtimin tipik në fillim.
    * Gurët e zi janë të njëjtë, përjashtuar që Mbreti dhe Mbretëresha janë kundërt,
    * Kështu që ata nuk janë në të njëjtat dokument si Mbreti Bardhë dhe Mbretëresha.
    * Rrëke është bërë në mënyrë të ngjashme me shahun normal:
    * o-o-o tregon rrëke të gjatë dhe o-o rrëke të shkurtër.

en: Wildcastle
sq: Kala-terbuar

en: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/1: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * In this variant both sides have the same set of pieces as in normal chess.
    * The white king starts on d1 or e1 and the black king starts on d8 or e8,
    * and the rooks are in their usual positions.
    * Bishops are always on opposite colors.
    * Subject to these constraints the position of the                  pieces on their first ranks is random.
    * Castling is done similarly to normal chess:
    * o-o-o indicates long castling and o-o short castling.
sq: xfushë rrëke-egër http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS egër/1: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Në këtë variant të dy palët kanë të njëjtat gurë si në shah normale.
    * Mbreti i bardhë fillon në d1 ose e1 dhe mbreti i zi fillon në d8 ose e8,
    * dhe torrët janë në pozicionet e tyre të zakonshme.
    * Peshkopët janë gjithmonë në ngjyra të kundërta.
    * Në varësi të këtyre kufizimeve pozita nga pjesët në radhët e tyre të para është e rastit.
    * Rrëkea është bërë në mënyrë të ngjashme me shahun normal:
    * o-o-o tregon rrëke të gjatë dhe o-o rrëke shkurtër.

en: Wildcastle shuffle
sq: Kala-terbuar përzierje

en: The connection was broken - got "end of file" message
sq: Lidhje ishte thyer - mora "fundin e dokumentit" mesazh

en: '%s' is not a registered name
sq: '%s' nuk është një emër i regjistruar

en: The entered password was invalid.
    If you forgot your password, go to <a href="http://www.freechess.org/password">http://www.freechess.org/password</a> to request a new one over email.
sq: Fjalëkalimi i futur nuk është i vlefshëm.
    Nëse keni harruar fjalëkalimin, shko në <a href="http://www.freechess.org/password">http://www.freechess.org/password</a> për të kërkuar një të ri ndërmjet email.

en: Sorry '%s' is already logged in
sq: Më vjen keq '%s' është i kyçur tashmë

en: '%s' is a registered name.  If it is yours, type the password.
sq: '%s' është një emër i regjistruar. Në qoftë se kjo është e juaja, shkruani fjalëkalimin.

en: Due to abuse problems, guest connections have been prevented.
    You can still register on http://www.freechess.org
sq: Për shkak të abuzimeve, lidhjet anonime janë bllokuar.
    Ju mund të regjistroheni në http://www.freechess.org

en: Connecting to server
sq: Lidhu me server

en: Logging on to server
sq: Hyr në server

en: Setting up environment
sq: Ndërto mjedisin

en: %(player)s is %(status)s
sq: %(player)s është %(status)s

en: not playing
sq: dukemos luajtur

en: Wild
sq: Egër

en: Online
sq: Nëlinjë

en: Offline
sq: Jashtëlinje

en: Available
sq: Dispozicion

en: Playing
sq: Lojë

en: Idle
sq: Pushim

en: Examining
sq: Ekzaminim

en: Not Available
sq: Jo disponushëm

en: Running Simul Match
sq: Drejtimin Ndeshje Njëko

en: In Tournament
sq: Në Turne

en: Unrated
sq: Pavlersuar

en: Rated
sq: Vlerësuar

en:  + %d sec
sq:  + %d sek

en: %(player)s plays %(color)s
sq: %(player)s luan %(color)s

en: white
sq: bardhë

en: black
sq: zezë

en: This is a continuation of an adjourned match
sq: Ky është një vazhdim i një ndeshje shtyer

en: Opponent Rating
sq: Vlersimi Kundërshtarit

en: Manual Accept
sq: Prano Manualisht

en: Connection Error
sq: Gabim Lidhje

en: Log on Error
sq: Shenim mbi Gabimin

en: Connection was closed
sq: Lidhja u mbyll

en: Address Error
sq: Gabim Adrese

en: Auto-logout
sq: Dil Automatikisht

en: You have been logged out because you were idle more than 60 minutes
sq: Ju keni dalë jashtë për shkak se keni qenë pushim më shumë se 60 minuta

en: Guest logins disabled by FICS server
sq: Hyrjet anonime të bllokuar nga FICS server

en: 1-minute
sq: 1-minutë

en: 3-minute
sq: 3-minutë

en: 5-minute
sq: 5-minutë

en: 15-minute
sq: 15-minutë

en: 45-minute
sq: 45-minutë

en: Examined
sq: Ekzaminuar

en: Other
sq: Të'tjera

en: Blindfold Account
sq: Llogari Qorrazi

en: Team Account
sq: Llogari Ekipi

en: Unregistered
sq: Joregjistruar

en: Chess Advisor
sq: Këshillues Shahu

en: Service Representative
sq: Përfaqësues Shërbimi

en: Tournament Director
sq: Drejtori Turnesë

en: Mamer Manager
sq: Mamer Menaxhuan

en: Grand Master
sq: Mjeshtri Madh

en: International Master
sq: Mjeshtri Internacional

en: FIDE Master
sq: Mjeshtri FIDE

en: Woman Grand Master
sq: Mjeshtria Madhe Femërore

en: Woman International Master
sq: Mjeshtria Internacionale Femërore

en: Woman FIDE Master
sq: Mjeshtre Femër FIDE

en: Dummy Account
sq: Llogari Bedele

en: <b><big>PyChess was unable to load your panel settings</big></b>
sq: <b><big>PyShah nuk ishte në gjendje për të ngarkuar parametrat tuaj panelit</big></b>

en: Friends
sq: Shoqëria

en: More channels
sq: Më shumë kanale

en: More players
sq: Më shumë lojtarë

en: Computers
sq: Kompjutera

en: BlindFold
sq: Qorrazi

en: Guests
sq: Vizitorë

en: Observers
sq: Vëzhgues

en: Pause
sq: Pushim

en: No conversation's selected
sq: Nuk ka biseda të zgjedhura

en: Loading player data
sq: Ngarko informacionet e lojtarit

en: Receiving list of players
sq: Marrja e listës së lojtarëve

en: PyChess Information Window
sq: Dritarja Informative PyShah

en: of
sq: e

en: You have opened no conversations yet
sq: Ju nuk keni hapur biseda ende

en: Only registered users may talk to this channel
sq: Vetëm përdoruesit e regjistruar mund të bisedojnë në këtë kanal

en: Game analyzing in progress...
sq: Analiza e lojës në progres...

en: Do you want to abort it?
sq: Dëshironi ta ndërprisni?

en: Abort
sq: Ndërpre

en: Select engine
sq: Përzgjedh motorin

en: Executable files
sq: Skedarë ekzekutues

en: <big><b>Unable to add %s</b></big>
sq: <big><b>I pamundur shtimi %s</b></big>

en: There is something wrong with this executable
sq: Ka diçka të gabuar me këtë ekzekutues

en: Select working directory
sq: Përzgjedh skedarë funksional

en:  invalid engine move: %s
sq:  lëvizje e gabuar motorri: %s

en: Offer Rematch
sq: Ofro Ndeshjekthimi

en: Observe %s
sq: Vëzhgo %s

en: Play Rematch
sq: Luaj Ndeshjekthimi

en: Undo one move
sq: Kthe një veprim

en: Undo two moves
sq: Kthe dy veprime

en: You sent an abort offer
sq: Ju dërguat një ofertë ndërprerje

en: You sent an adjournment offer
sq: Ju dërguat një ofertë pezullimi

en: You sent a draw offer
sq: Ju dërguat një ofertë rem

en: You sent a pause offer
sq: Ju dërguat një ofertë pushimi

en: You sent a resume offer
sq: Ju dërguat një ofertë rinisëse

en: You sent an undo offer
sq: Ju dërguat një ofertë kthimi

en: You asked your opponent to move
sq: Ju kërkuat kundërshtarin tuaj për të lëvizur

en: You sent flag call
sq: Ju dërguat thirrje flamuri

en: <big><b>Engine, %s, has died</b></big>
sq: <big><b>Motorri, %s, ka vdekur</b></big>

en: PyChess has lost connection to the engine, probably because it has died.
    
                 You can try to start a new game with the engine, or try to play against another one.
sq: PyShah ka humbur lidhjen me motorrin, ndoshta për shkak se ka vdekur.
    
    Ju mund të përpiqeni për të filluar një lojë të re me motor, ose të përpiqeni për të luajtur kundër një tjetri.

en: This game can be automatically aborted without rating loss because                       there has not yet been two moves made
sq: Kjo lojë mund të jetë e ndërprerë automatikisht pa humbje vlerësimi, sepse nuk ka pasur ende dy lëvizje të bëra

en: Offer Abort
sq: Ofro Ndërprerje

en: Your opponent must agree to abort the game because there                       has been two or more moves made
sq: Kundërshtari juaj duhet të bie dakord për të ndërprerë lojën sepse si ka pasur dy ose më shumë lëvizje të bëra

en: This game can not be adjourned because one or both players are guests
sq: Kjo lojë nuk mund të shtyhet për shkak se një ose të dy lojtarët janë vizitorë

en: Claim Draw
sq: Pretendim Remi

en: Resume
sq: Rifillo

en: Offer Pause
sq: Ofro Pushim

en: Offer Resume
sq: Ofro Rifillim

en: Undo
sq: Kthe

en: Offer Undo
sq: Ofro  Kthe

en:  has lagged for 30 seconds
sq: është vonuar për 30 sekonda

en:  is lagging heavily but hasn't disconnected
sq: është vonuar shumë, por nuk është shkëputur

en: Continue to wait for opponent, or try to adjourn the game?
sq: Vazhdoni të prisni për kundërshtarin, ose përpiquni të shtyni lojën?

en: Wait
sq: Prit

en: Adjourn
sq: Pezulloj

en: Jump to initial position
sq: Shko ne pozicionin fillestar

en: Step back one move
sq: Shko prapa një levizje

en: Go back to the main line
sq: Kthehu mbrapa në linjën kryesore

en: Step forward one move
sq: Shko para një lëvizje

en: Jump to latest position
sq: Shko tek pozicioni fundit

en: Human Being
sq: Qenie Njerëzore

en: Minutes:
sq: Minuta:

en: Gain:
sq: Rritje:

en: Rapid
sq: Shpejtë

en: %(name)s %(minutes)d min / %(moves)d moves %(duration)s
sq: %(name)s %(minutes)d min / %(moves)d lëvizje %(duration)s

en: %(name)s %(minutes)d min %(sign)s %(gain)d sec/move %(duration)s
sq: %(name)s %(minutes)d min %(sign)s %(gain)d sek/lëvizje %(duration)s

en: Odds
sq: Shanset

en: Other (standard rules)
sq: Të tjera (rregullat standarde)

en: Other (non standard rules)
sq: Të tjera (jo rregulla standarde)

en: Asian variants
sq: Variante aziatik

en:  chess
sq: Shah

en: Setup Position
sq: Pozicioni Ndërtuesit

en: Type or paste PGN game or FEN positions here
sq: Shkruaj ose ngjit këtu pozicionet e lojës PGN ose Fen

en: Enter Game
sq: Hyr Lojë

en: Select book file
sq: Përzgjedh dokument libri

en: Opening books
sq: Hapja Librave

en: Select Gaviota TB path
sq: Zgjedh rrugën Gaviota TB

en: Open Sound File
sq: Hap Dokument Zëri

en: Sound files
sq: Dokumente zëri

en: No sound
sq: Ska volum

en: Beep
sq: Bip

en: Select sound file...
sq: Zgjedh dokument zëri...

en: Undescribed panel
sq: Paneli papërshkrimit

en: Select background image file
sq: Zgjedh imazhin e pamjes

en: Images
sq: imazhet

en: Select auto save path
sq: Zgjedh rrugën automatike ruajtëse

en: FEN needs 6 data fields. 
    
    %s
sq: FEN ka nevojë për 6 fushat e të dhënave. 
    
    %s

en: FEN needs at least 2 data fields in fenstr. 
    
    %s
sq: FEN ka nevojë për të paktën 2 fusha të dhënash në fenstr. 
    
    %s

en: Needs 7 slashes in piece placement field. 
    
    %s
sq: Nevojiten 7 lëvizje në pjesët e vendosura në fushë. 
    
    %s

en: Active color field must be one of w or b. 
    
    %s
sq: Ngjyra aktive e fushës duhet të jetë njëra e w ose b. 
    
    %s

en: Castling availability field is not legal. 
    
    %s
sq: Vlefshmëria e fushës për rrëke nuk është e ligjshme. 
    
    %s

en: En passant cord is not legal. 
    
    %s
sq: Marrëveshja kalimtare nuk është e ligjshme. 
    
    %s

en: invalid promoted piece
sq: Gurë i promovuar paligjmërisht

en: the move needs a piece and a cord
sq: veprim ka nevojë për një gurë dhe një lidhje

en: the captured cord (%s) is incorrect
sq: lidhja e kapur (%s) është e pasaktë

en: the end cord (%s) is incorrect
sq: lidhja e fundit (%s) është e pasaktë

en: and
sq: dhe

en: draws
sq: remi

en: mates
sq: shahmat

en: puts opponent in check
sq: vë kundërshtarin në shah

en: improves king safety
sq: përmirëson sigurinë mbret

en: slightly improves king safety
sq: pak përmirëson sigurinë mbret

en: moves a rook to an open file
sq: lëviz një torrë në një kuti të hapur

en: moves an rook to a half-open file
sq: lëviz një torrë në një kuti gjysmë-hapur

en: moves bishop into fianchetto: %s
sq: lëviz oficerin në fianchetto: %s

en: promotes a Pawn to a %s
sq: promovon një ushtar në një %s

en: castles
sq: kështjella

en: takes back material
sq: merr prapa materialin

en: sacrifices material
sq: sakrifikon materialin

en: exchanges material
sq: shkëmbimet materiali

en: captures material
sq: kap materialin

en: rescues a %s
sq: shpëton si %s

en: threatens to win material by %s
sq: kërcënon për të fituar materialin nga %s

en: increases the pressure on %s
sq: rrit presionin mbi %s

en: defends %s
sq: mbron %s

en: pins an enemy %(oppiece)s on the %(piece)s at %(cord)s
sq: kapë një armik %(oppiece)s në %(piece)s në %(cord)s

en: White has a new piece in outpost: %s
sq: E Bardha ka një pjesë të re nga-pas: %s

en: Black has a new piece in outpost: %s
sq: E Zeza ka një pjesë të re nga-pas: %s

en: %(color)s has a new passed pawn on %(cord)s
sq: %(color)s ka një ushtarë të ri të miratuar në %(cord)s

en: half-open
sq: gjysmë-hapur

en: in the %(x)s%(y)s file
sq: në %(x)s%(y)s dokument

en: in the %(x)s%(y)s files
sq: në %(x)s%(y)s dokumente

en: %(color)s got a double pawn %(place)s
sq: %(color)s mori një ushtar të dyfishtë %(place)s

en: %(color)s got new double pawns %(place)s
sq: %(color)s mori ushtarë të ri të dyfishtë %(place)s

en: %(color)s got an isolated pawn in the %(x)s file | %(color)s got isolated pawns in the %(x)s files
sq[0]: %(color)s mori ushtarë të izoluar në %(x)s dokument
sq[1]: %(color)s mori ushtarë të izoluar në %(x)s dokumentet

en: %s moves pawns into stonewall formation
sq: %s lëviz ushtarin në formimin Murrë-gurë

en: %s can no longer castle
sq: %s nuk mund të bëjë kalanë më

en: %s can no longer castle in queenside
sq: %s nuk mund të bëjë kalanë në anën e mbretëreshës

en: %s can no longer castle in kingside
sq: %s nuk mund të bëjë kalanë në anën e mbretit

en: %(opcolor)s has a new trapped bishop on %(cord)s
sq: %(opcolor)s ka një peshkop të ri të bllokuar në %(cord)s

en: develops a pawn: %s
sq: zhvillon një ushtarë: %s

en: brings a pawn closer to the backrow: %s
sq: sjell një ushtarë pranë kuti-mbrapa: %s

en: brings a %(piece)s closer to enemy king: %(cord)s
sq: sjellë një %(piece)s më pranë mbretit armik: %(cord)s

en: develops a %(piece)s: %(cord)s
sq: zhvillon një %(piece)s: %(cord)s

en: places a %(piece)s more active: %(cord)s
sq: vendosë një %(piece)s më aktiv: %(cord)s

en: White should do pawn storm in right
sq: E bardha duhet të bëjë stuhi me ushtarë në të djathtë

en: Black should do pawn storm in left
sq: E zeza duhet të bëjë stuhi me ushtarë në të majtë

en: White should do pawn storm in left
sq: E bardha duhet të bëjë stuhi me ushtarë në të majtë

en: Black should do pawn storm in right
sq: E zeza duhet të bëjë stuhi me ushtarë në të djathtë

en: Black has a rather cramped position
sq: E zeza ka një pozicion mjaft ngërç

en: Black has a slightly cramped position
sq: E zeza ka një pozicion pak ngërç

en: White has a rather cramped position
sq: E bardha ka një pozicion mjaft ngërç

en: White has a slightly cramped position
sq: E bardha ka një pozicion pak ngërç

en: Shout
sq: Thirrje

en: Chess Shout
sq: Thirrje shahu

en: Unofficial channel %d
sq: Kanal jozyrtar %d

en: Filters
sq: Filtër

en: Sequence
sq: Rend

en: Games
sq: Lojëra

en: Round
sq: Loja

en: Archived
sq: Arkivuar

en: Clock
sq: Ora

en: Type
sq: Tipi

en: Date/Time
sq: Data/Ora

en:  with whom you have an adjourned <b>%(timecontrol)s</b> <b>%(gametype)s</b> game is online.
sq:  me të cilët ju keni një shtyrje <b>%(timecontrol)s</b> <b>%(gametype)s</b> loja është në-linjë.

en: Request Continuation
sq: Vazhdim Kërkesë

en: Examine Adjourned Game
sq: Shqyrto Shtyrjen Lojës

en: Chat
sq: Bisedë

en: Win
sq: Fito

en: Draw
sq: Remi

en: Loss
sq: Humb

en: Best
sq: Më i Miri

en: On FICS, your "Wild" rating encompasses all of the                         following variants at all time controls:
sq: Në FICS, tuaj "Joker" Vlerësimi përfshin të gjitha variantet e mëposhtme në të gjitha kontrollet kohore:

en: Sanctions
sq: Sanksionet

en: Spent
sq: Shpenzuar

en: online in total
sq: total në linjë

en: Connecting
sq: Lidhje

en: Finger
sq: Gisht

en: Games running: %d
sq: Loja funksionale: %d

en: Assess
sq: Vlerësoj

en: Follow
sq: Ndiq

en: Name
sq: Emri

en: Players: %d
sq: Lojtarë: %d

en: The chain button is disabled because you are logged in as a guest. Guests                 can't establish ratings, and the chain button's state has no effect when                 there is no rating to which to tie "Opponent Strength" to
sq: Butoni zinxhir është me aftësi të kufizuara për shkak se ju jeni regjistruar si vizitor. Vizitorët nuk mund të krijojë vlerësime, dhe gjëndja butonin zinxhir nuk ka efekt kur nuk ka vlerësim për të cilat të lidhin "Forca kundërshtari" për të

en: Challenge:
sq: Sfidë:

en: If set you can refuse players accepting your seek
sq: Nëse vendosur ju mund të refuzoni lojtarë çë kërkojnë pranimin tuaj

en: This option is not applicable because you're challenging a player
sq: Ky opsion nuk zbatohet për shkak se ju jeni duke sfiduar një lojtarë

en: Edit Seek:
sq: Redakto Kërko:

en: %(minutes)d min + %(gain)d sec/move
sq: %(minutes)d min + %(gain)d sek/leviz

en: Manual
sq: Manuale

en: Any strength
sq: Ndonjë Forcë

en: You can't play rated games because you are logged in as a guest
sq: Ju nuk mund të luani lojëra të vlerësuara për shkak se ju jeni regjistruar si vizitor

en: You can't play rated games because "Untimed" is checked,
sq: Ju nuk mund të luani lojëra të vlerësuarat sepse "pambatur" është e kontrolluar,

en: and on FICS, untimed games can't be rated
sq: dhe në FICS, lojrat e pambatura nuk mund të vlerësohen

en: This option is not available because you're challenging a guest,
sq: Ky opsion nuk është i mundshem për shkak se ju jeni duke sfiduar një lojtarë

en: and guests can't play rated games
sq: dhe vizitorët nuk mund të luajnë lojëra të vlerësuara

en: You can't select a variant because "Untimed" is checked,
sq: Ju nuk mund të zgjidhni një variant sepse "pambatur" është i zgjedhur,

en: and on FICS, untimed games have to be normal chess rules
sq: dhe në FICS, lojra të pambatura duhen të ketë rregulla normale shahu

en: Change Tolerance
sq: Ndrysho Tolerancen

en: Effect on ratings by the possible outcomes
sq: Efekti në vlerësimet nga rezultatet e mundshme

en: Win:
sq: Fito:

en: Draw:
sq: Remi:

en: Loss:
sq: Humb:

en: New RD:
sq: RD Ri:

en: Active seeks: %d
sq: Kerkime Aktive: %d

en:  would like to resume your adjourned <b>%(time)s</b> <b>%(gametype)s</b> game.
sq:  do të doni për të rifilloni shtyrjen tuaj <b>%(time)s</b> <b>%(gametype)s</b> lojë.

en:  challenges you to a <b>%(time)s</b> %(rated)s <b>%(gametype)s</b> game
sq:  Ju sfidon në një <b>%(time)s</b> %(rated)s <b>%(gametype)s</b> lojë

en:  where <b>%(player)s</b> plays <b>%(color)s</b>.
sq:  ku <b>%(player)s</b> luan <b>%(color)s</b>.

en: You have to set kibitz on to see bot messages here.
sq: Ju duhet të vendoni kibitz për të parë mesazhet e robotit këtu.

en: You may only have 3 outstanding seeks at the same time. If you want             to add a new seek you must clear your currently active seeks. Clear your seeks?
sq: Ju mund të keni vetëm 3 teprica kërkuese në të njëjtën kohë. Nëse doni të shtoni një kërkesë të re ju duhet të pastroni kërkesen tuaj aktuale aktive. Pastro kërkesën tuaj?

en: You can't touch this! You are examining a game.
sq: Ju nuk mund të prekin këtë! Ju jeni duke shqyrtuar një lojë.

en:  has declined your offer for a match
sq: ka refuzuar ofertën tuaj për një ndeshje

en:  is censoring you
sq: censurimi juaj

en:  noplay listing you
sq: i listuar jashtëloje

en:  uses a formula not fitting your match request:
sq: përdor një formulë jo të përshtatshëm kërkesës tuaj për ndeshje:

en: to manual accept
sq: tek pranimi joautomatik

en: to automatic accept
sq: tek pranimi automatik

en: rating range now
sq: Vlerësimi shtrirjes tani

en: Seek updated
sq: Kërko azhornuarit

en: Your seeks have been removed
sq: Kërkimet tuaja janë hequr

en:  has arrived
sq: ka arritur

en:  has departed
sq: ka nis

en:  is present
sq: është i pranishëm

en: Detect type automatically
sq: Zbulo llojin automatikisht

en: <big><b>Error loading game</big></b>
sq: <big><b>Gabim në ngarkimin e lojës</big></b>

en: Save Game
sq: Ruaj Lojën

en: Export position
sq: Eksporto Pozicionin

en: <big><b>Unknown file type '%s'</b></big>
sq: <big><b>Tip dokumentesh panjohur '%s'</b></big>

en: Was unable to save '%(uri)s' as PyChess doesn't know the format '%(ending)s'.
sq: Në pamundësi për të ruajtur '%(uri)s' sepse PyShah nuk e di formatin '%(ending)s'.

en: <big><b>Unable to save file '%s'</b></big>
sq: <big><b>Pamundur ruajtja e dokumenti '%s'</b></big>

en: You don't have the necessary rights to save the file.
        Please ensure that you have given the right path and try again.
sq: Ju nuk keni të drejtat e nevojshme për të ruajtur dokumentin.
    Ju lutemi sigurohuni që ju kanë dhënë rrugën e drejtë dhe të provoni përsëri.

en: _Replace
sq: _Zëvendëso

en: File exists
sq: Dokumenti ekziston

en: <big><b>A file named '%s' already exists. Would you like to replace it?</b></big>
sq: <big><b>Një dokument me këtë emer '%s' ekziston. Dëshironi të zëvendësuar atë?</b></big>

en: The file already exists in '%s'. If you replace it, its content will be overwritten.
sq: Dokumenti tashmë ekziston në '%s'. Nëse ju zëvendësoni atë, përmbajtja e tij do të jetë mbishkruar.

en: Could not save the file
sq: Nuk mund të ruaj dokumentin

en: <big><b>PyChess was not able to save the game</b></big>
sq: <big><b>PyShah nuk ishte në gjendje për të ruajtur lojën</b></big>

en: The error was: %s
sq: Gabimi ishte: %s

en: There is %d game with unsaved moves. | There are %d games with unsaved moves.
sq[0]: Ka %d lojë me lëvizje të paruajtur.
sq[1]: Ka %d lojëra me lëvizje të paruajtura.

en: Save moves before closing?
sq: Ruaj lëvizjet para mbylljes?

en: _Save %d document | _Save %d documents
sq[0]: _Ruaj %d dokumentin
sq[1]: _Ruaj %d dokumentet

en: Save the current game before you close it?
sq: Ruaj lojën aktuale para se të mbyllni atë?

en: Unable to save to configured file.                                             Save the current game before you close it?
sq: Në pamundësi për të ruajtur në skedarin e konfiguruar. Ruaj lojën aktuale para se të mbyllni atë?

en: It is not possible later to continue the game,
    if you don't save it.
sq: Nuk është e mundur të vazhdojë lojën më vonë,
    nëse nuk e ruani atë.

en: All Chess Files
sq: T'gjithë Dokumente Shahu

en: Annotation
sq: Shënim

en: Annotated game
sq: Lojë e shënuar

en: Add start comment
sq: Shto koment fillimi

en: Add comment
sq: Shto koment

en: Edit comment
sq: Modifiko koment

en: Forced move
sq: Masa e detyruar

en: Add move symbol
sq: Shto simbol levizje

en: Unclear position
sq: Pozicioni Paqartë

en: Initiative
sq: iniciativë

en: With attack
sq: Me sulm

en: Compensation
sq: Kompensim

en: Counterplay
sq: Kundërlojë

en: Time pressure
sq: Presioni Koha

en: Add evaluation symbol
sq: Shto simbol vlerësimi

en: round %s
sq: loja %s

en: Hints
sq: Shenja

en: The hint panel will provide computer advice during each stage of the game
sq: Paneli shenjë do të ofrojë këshilla kompjuteri gjatë çdo fazë të lojës

en: Official PyChess panel.
sq: Paneli Zyrtarë PyShah.

en: Opening Book
sq: Hapja Librit

en: The opening book will try to inspire you during the opening phase of the game by showing you common moves made by chess masters
sq: Libri hapjes do të përpiqet për të frymëzuar ju gjatë fazës së hapjes së lojës duke ju treguar lëvizje të zakonshme të bëra nga mjeshtrit e shahut

en: Analysis by %s
sq: Analizë nga %s

en: %s will try to predict which move is best and which side has the advantage
sq: %s do të përpiqen të parashikojnë cili veprim është më i mirë dhe cila anë ka avantazhin

en: Threat analysis by %s
sq: Analiza kërcënimi nga %s

en: %s will identify what threats would exist if it were your opponent's turn to move
sq: %s do të identifikohet se çfarë kërcënime do të ekzistonte nëse do të ishte radha e kundërshtarit tuaj në lëvizje

en: Calculating...
sq: Llogaritjen...

en: Engine scores are in units of pawns, from White's point of view. Double clicking on analysis lines you can insert them into Annotation panel as variations.
sq: Rezultatet Motori janë në njësitë e ushtarëve, nga pamja e parë të Bardhë. Kliko Dyfish në linjat e analizës që ju mund të fusni ato në panel anotacion si variacion.

en: Adding suggestions can help you find ideas, but slows down the computer's analysis.
sq: Shtimi sugjerime mund të ju ndihmojë të gjeni ide, por ngadalëson analizën e kompjuterit.

en: Endgame Table
sq: Tabela Lojafundit

en: The endgame table will show exact analysis when there are few pieces on the board.
sq: Tabela Fundi i lojës do të tregojë analizën e saktë kur ka shumë pak pjesë në fushë.

en: Mate in %d
sq: Shah në %d

en: In this position,
    there is no legal move.
sq: Në këtë pozicion,
    nuk ka asnjë levizje ligjore.

en: The chat panel lets you communicate with your opponent during the game, assuming he or she is interested
sq: Paneli bisedës ju lejon të komunikoni me kundërshtarin tuaj gjatë lojës, duke supozuar se ai ose ajo është i interesuar

en: Comments
sq: Komente

en: The comments panel will try to analyze and explain the moves played
sq: Paneli komenteve do të përpiqet për të analizuar dhe shpjeguar lëvizjet luajtura

en: Initial position
sq: Pozicioni Fillestarë

en: %(color)s moves a %(piece)s to %(cord)s
sq: %(color)s lëvizë një %(piece)s në %(cord)s

en: Engines
sq: Motorët

en: The engine output panel shows the thinking output of chess engines (computer players) during a game
sq: Paneli Prodhimi Motori tregon prodhimin e menduarit të motorëve të shahut (lojtarët e kompjuterit) gjatë një lojë

en: No chess engines (computer players) are participating in this game.
sq: Jo motorët shah (lojtarët e kompjuterit) janë duke marrë pjesë në këtë lojë.

en: Move History
sq: Lëviz Histori

en: The moves sheet keeps track of the players' moves and lets you navigate through the game history
sq: Fletë lëvizje mban gjurmët e lëvizjes së lojtarëve dhe ju lejon të për të lundruar nëpër historinë e lojës

en: Score
sq: Pikë

en: The score panel tries to evaluate the positions and shows you a graph of the game progress
sq: Paneli Rezultatit përpiqet për të vlerësuar qëndrimet dhe ju tregon një grafik të progresit lojës
