pychess - en to sv translation catalogue (1152 entries)

en: _Game
sv: _Parti

en: _New Game
sv: _Nytt parti

en: Play _Internet Chess
sv: Spela _internetschack

en: _Load Game
sv: _Ladda parti

en: Load _Recent Game
sv: Ladda _senaste parti

en: _Save Game
sv: _Spara parti

en: Save Game _As
sv: _Spara parti som

en: _Export Position
sv: _Exportera ställning

en: Player _Rating
sv: Spelar_rating

en: _Analyze Game
sv: _Analysera parti

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Copy PGN
sv: _Kopiera PGN

en: _Copy FEN
sv: _Kopiera FEN

en: _Engines
sv: _Motorer

en: Externals
sv: Externa

en: _Actions
sv: _Åtgärder

en: Offer _Abort
sv: Erbjud avbrott

en: Offer Ad_journment
sv: Erbjud _uppskov

en: Offer _Draw
sv: Erbjud _remi

en: Offer _Pause
sv: Erbjud _pause

en: Offer _Resume
sv: Erbjud _fortsättning

en: Offer _Undo
sv: Erbjud _ångra

en: _Call Flag
sv: _Tiden är ute

en: R_esign
sv: _Ge upp

en: Ask to _Move
sv: Be om _drag

en: Auto Call _Flag
sv: Auto-Tiden är ute

en: _View
sv: _Visa

en: _Rotate Board
sv: _Rotera brädet

en: _Fullscreen
sv: _Fullskärm

en: Leave _Fullscreen
sv: Lämna _fullskärm

en: _Show Sidepanels
sv: _Visa sidopaneler

en: _Log Viewer
sv: _Loggvisare

en: _Hint arrow
sv: _Tipspil

en: Sp_y arrow
sv: Sp_ionpil

en: Database
sv: Databas

en: New _Database
sv: Ny _Databas

en: Save database as
sv: Spara databas som

en: Create polyglot opening book
sv: Skapa polyglot öppningsbok

en: Import chessfile
sv: Importera schackfil

en: Import annotated games from endgame.nl
sv: Importera kommenterade partier från endgame.nl

en: Import games from theweekinchess.com
sv: Importera partier från theweekinchess.com

en: _Help
sv: _Hjälp

en: About Chess
sv: Om Schack

en: How to Play
sv: Hur spelar man

en: Tip of the Day
sv: Dagens tips

en: Translate PyChess
sv: Översätt PyChess

en: Chess client
sv: Schackklient

en: Preferences
sv: Inställningar

en: The displayed name of the first human player, e.g., John.
sv: Det visade namnet på den första mänskliga spelaren, t.ex. John.

en: <b>Name of _first human player:</b>
sv: <b>Namn på första spelare:</b>

en: The displayed name of the guest player, e.g., Mary.
sv: Det visade namnet på den andra mänskliga spelaren, t.ex. Mary.

en: <b>Name of s_econd human player:</b>
sv: <b>Namn på andra spelare:</b>

en: _Hide tabs when only one game is open
sv: _Göm flikar när bara ett parti är öppet

en: If set, this hides the tab in the top of the playing window, when it is not needed.
sv: Om vald, gömmer det fliken i toppen av partifönstret, när det inte behövs.

en: _Use main app closer [x] to close all games
sv: _Använd huvudprogrammets stäng-[x] för att stänga alla partier

en: If set, clicking on main application window closer first time it closes all games.
sv: Om vald, klick på huvudprogrammets stängningskryss stänger alla partier första gången.

en: Auto _rotate board to current human player
sv: Auto _rotera brädet till mänsklig spelare vid draget

en: If set, the board will turn after each move, to show the natural view for the current player.
sv: Om vald, kommer brädet att rotera efter varje drag, för att visa den naturliga vyn för spelaren vis draget.

en: Auto _promote to queen
sv: _Promovera till dam automatiskt

en: If set, pawn promotes to queen without promotion dialog selection.
sv: Om vald, bonden promoveras till dam utan val i promoveringsdialog.

en: Face _to Face display mode
sv: Visningsläge ansikte mot ansikte

en: If set, the black pieces will be head down, suitable for playing against friends on mobile devices.
sv: Om vald, kommer de svarta pjäserna att ha huvudena neråt, lämpligt vid spel på mobila enheter mot vänner.

en: Use a linear scale for the score
sv: Använd en linjär skala för poängen

en: Unticked : the exponential stretching displays the full range of the score and enlarges the values around the null average.
    
    Ticked : the linear scale focuses on a limited range around the null average. It highlights the tiny errors and blunders better.
sv: Unticked: exponentiell sträckning visar hela spalten av poängen och förstorar värdena runt nollvärdet.
    
    Ticked: den linjära skalan fokuserar på ett begränsat intervall runt nollvärdet. Det belyser de små fel och blundrar bättre.

en: Show _captured pieces
sv: Visa _tagna pjäser

en: If set, the captured figurines will be shown next to the board.
sv: Om vald, kommer de tagna pjäserna visas bredvid brädet.

en: Prefer figures in _notation
sv: Använd figurer i _notation

en: If set, PyChess will use figures to express moved pieces, rather than uppercase letters.
sv: Om vald, kommer PyChess använda figurer för att uttrycka pjäser, i stället för stora bokstäver.

en: Colorize analyzed moves
sv: Färgade analysdrag

en: If set, PyChess will colorize suboptimal analyzed moves with red.
sv: Om vald, kommer PyChess att färga suboptimala draganalyser med rött.

en: Show elapsed move times
sv: Visa förfluten tid per drag

en: If set, the elapsed time that a player used for the move is shown.
sv: Om vald, visas förfluten tid som en spelare använt per drag.

en: Show evaluation values
sv: Visa utvärderingsvärden

en: If set, the hint analyzer engine evaluation value is shown.
sv: Om vald, visas utvärderingsvärden från tipsanalysatorns motorn.

en: Show FICS game numbers in tab labels
sv: Visa FICS partinummer på fliken

en: If set, FICS game numbers in tab labels next to player names are shown.
sv: Om vald, visas FICS partinummer på fliken intill namnen på spelarna.

en: <b>General Options</b>
sv: <b>Allmänna alternativ</b>

en: F_ull board animation
sv: F_ullatändig brädesanimering

en: Animate pieces, board rotation and more. Use this on fast machines.
sv: Animera pjäser, brädes rotation och mer. Använd detta på snabba maskiner.

en: Only animate _moves
sv: Bara animera _drag

en: Only animate piece moves.
sv: Bara animera pjäsflyttningar.

en: No _animation
sv: Ingen _animering

en: Never use animation. Use this on slow machines.
sv: Använd aldrig animering. Använd detta på långsamma maskiner.

en: <b>Animation</b>
sv: <b>Animering</b>

en: _General
sv: _Allmänt

en: Use opening _book
sv: Använd öppningsbok

en: If set, PyChess will suggest best opening moves on hint panel.
sv: Om vald, kommer PyChess att föreslå bästa öppningsdragen på tipspanelen.

en: Polyglot book file:
sv: Polyglot bokfil:

en: Book depth max:
sv: Max bokdjup:

en: Used by engine players and polyglot book creator
sv: Används av motor spelare och polyglot bok skapare

en: Use _local tablebases
sv: Använd _lokala slutspelsdatabaser

en: If set, PyChess will show game results for different moves in positions containing 6 or less pieces.
    You can download tablebase files from:
    http://www.olympuschess.com/egtb/gaviota/
sv: Om vald, visar PyChess partiresultat för olika drag i positioner som innehåller 6 eller färre pjäser.
    Du kan ladda ner slutspelsdatabaser från:
    http://www.olympuschess.com/egtb/gaviota/

en: Gaviota TB path:
sv: Sökväg Gaviota-bas :

en: Use _online tablebases
sv: Använd _online slutspelsdatabaser

en: If set, PyChess will show game results for different moves in positions containing 6 or less pieces.
    It will search positions from http://www.k4it.de/
sv: Om vald, visar PyChess partiresultat för olika drag i positioner som innehåller 6 eller färre pjäser.
    Det kommer att söka positioner från http://www.k4it.de/

en: <b>Opening, endgame</b>
sv: <b>Öppningar, slutspel</b>

en: Use _analyzer
sv: Använd _analysatorn

en: The analyzer will run in the background and analyze the game. <b>This is necessary for the hint mode to work</b>
sv: Analysatorn kommer att köras i bakgrunden och analysera partiet. <b>Detta är nödvändigt för att tipspanelen ska fungera</b>

en: Use _inverted analyzer
sv: Använd _inverterad analysator

en: The inverse analyzer will analyze the game as if your opponent was to move. <b>This is necessary for the spy mode to work</b>
sv: Den inverterad analysatorn kommer analysera partiet som om din motståndare är vid draget. <b> Detta är nödvändigt för att spionläget ska fungera</b>

en: Maximum analysis time in seconds:
sv: Maximal analystid i sekunder:

en: Infinite analysis
sv: Oändlig analys

en: <b>Analyzing</b>
sv: <b>Analyserar</b>

en: _Hints
sv: _Tips

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Ac_tive
sv: Ak_tiv

en: <b>Installed Sidepanels</b>
sv: <b>Installerade sidopaneler</b>

en: Side_panels
sv: Sido_paneler

en: <b>Welcome screen</b>
sv: <b>Välkomstskärm</b>

en: Texture:
sv: Textur:

en: Frame:
sv: Ram:

en: Light Squares :
sv: Ljusa rutor:

en: Grid
sv: Rutnät

en: Dark Squares :
sv: Mörka rutor:

en: Reset Colours
sv: Återställ färger

en: Sho_w cords
sv: _Visa kordinater

en: If set, the playing board will display labels and ranks for each chess field. These are usable in chess notation.
sv: Om vald, kommer brädet att visa rader och linjer för varje schackruta. Dessa är användara för schacknotation.

en: <b>Board Style</b>
sv: <b>Brädesinställningar</b>

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: <b>Move text</b>
sv: <b>Flytta text</b>

en: <b>Chess Sets</b>
sv: <b>Schackpjäser</b>

en: Themes
sv: Tema

en: _Use sounds in PyChess
sv: _Använd ljud i PyChess

en: A player _checks:
sv: En spelare _schackar:

en: A player _moves:
sv: En spelare _drar:

en: Game is _drawn:
sv: Partiet är _remi:

en: Game is _lost:
sv: Partiet är _förlorat:

en: Game is _won:
sv: Partiet är _vunnet:

en: A player c_aptures:
sv: En spelare tar:

en: Game is _set-up:
sv: Paritet är _uppsatt:

en: _Observed moves:
sv: _Observerade drag:

en: Observed _ends:
sv: Observerade _slut:

en: Short on _time:
sv: Tidsnöd:

en: _Invalid move:
sv: _Ogiltigt drag:

en: Activate alarm when _remaining sec is:
sv: Aktivera larm när det återstår i sek:

en: _Puzzle success:
sv: _Problem framgång:

en: _Variation choices:
sv: _Variationsval:

en: <b>Play Sound When...</b>
sv: <b>Spela ljud när...</b>

en: _Sounds
sv: _Ljud

en: _Auto save finished games to .pgn file
sv: _Autospara avslutade partier till .pgn-file

en: Save files to:
sv: Spara filer till:

en: Use name format:
sv: Använd namnformat:

en: Names:  #n1, #n2
sv: Namn:  #n1, #n2

en: Year, month, day: #y, #m, #d
sv: År, månad, dag: #y, #m, #d

en: Save elapsed move _times
sv: Spara förfluten tid per drag

en: Save analyzing engine _evaluation values
sv: Spara motoranalysens värderingar

en: Save _rating change values
sv: Spara _rating ändringsvärden

en: Indent _PGN file
sv: Gör indrag i _PGN fil

en: Save _own games only
sv: Spara bara _egna partier

en: Save
sv: Spara

en: Promotion
sv: Promovering

en: Queen
sv: dam

en: Rook
sv: torn

en: Bishop
sv: löpare

en: Knight
sv: springare

en: King
sv: kung

en: Default
sv: Standard

en: Knights
sv: springare

en: Game information
sv: Partiinformation

en: Site:
sv: Plats:

en: Rating change:
sv: Änring av rating:

en: For each player, the statistics provide the probability to win the game and the variation of your ELO if you lose / end into a tie / win, or simply the final ELO rating change
sv: För varje spelare ger statistiken sannolikheten för att vinna partiet och ändringen i ditt ELO om du förlorar / spelar remi / vinner, eller helt enkelt den slutliga ELO-ratingändringen

en: Black ELO:
sv: Svart ELO:

en: Black:
sv: Svart:

en: Round:
sv: Rond:

en: White ELO:
sv: Vit ELO:

en: White:
sv: Vit:

en: Date:
sv: Datum:

en: Result:
sv: Resultat:

en: Game
sv: Parti

en: Players:
sv: Spelare:

en: Event:
sv: Händelse:

en: Expected format as "yyyy.mm.dd" with the allowed joker "?"
sv: Förväntat format som "yyyy.mm.dd" med tillåtet joker "?"

en: Identification
sv: Identifiering

en: Additional tags
sv: Ytterligare taggar

en: Manage engines
sv: Hantera motorer

en: Command:
sv: Kommando:

en: Protocol:
sv: Protokoll:

en: Parameters:
sv: Parametrar:

en: Command line parameters needed by the engine
sv: Kommandorad parametrar behövs av motorn

en: Engines use uci or xboard communication protocol to talk to the GUI.
    If it can use both  you can set here which one you like.
sv: Motorn använder uci eller xboard-kommunikationsprotokoll att prata med GUI.
    Om den kan använda båda, kan du ställa in det som passar.

en: Working directory:
sv: Arbetskatalog:

en: The directory where the engine will be started from.
sv: Katalog där motorn vill startas från.

en: Runtime env command:
sv: Runtime miljökommando:

en: Runtime environment of engine command (wine or node)
sv: Runtime-miljö för motor-kommando (wine eller nod)

en: Runtime env parameters:
sv: Runtime miljöparametrar:

en: Command line parameters needed by the runtime env
sv: Kommandoradsparametrar som behövs av runtime-miljön

en: Country:
sv: Land:

en: Country of origin of the engine
sv: Motorens ursprungsland

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Free comment about the engine
sv: Fri kommentar om motorn

en: Environment
sv: Miljö

en: Preferred level:
sv: Önskad nivå:

en: Level 1 is the weakest and level 20 is the strongest. You may not define a too high level if the engine is based on the depth to explore
sv: Nivå 1 är den svagaste och nivån 20 är den starkaste. Du får inte definiera en för hög nivå om motorn är baserad på djupet som ska undersökas

en: Restore the default options
sv: Återställ standardalternativen

en: Options
sv: Alternativ

en: White
sv: Vit

en: Black
sv: Svart

en: Ignore colors
sv: Ignorera färger

en: Date
sv: Datum

en: Site
sv: Plats

en: Annotator
sv: Kommentator

en: Result
sv: Resultat

en: Header
sv: Huvud

en: Imbalance
sv: Obalans

en: White move
sv: Vits drag

en: Black move
sv: Svarts drag

en: Not a capture (quiet) move
sv: Inget tag-drag (tyst)

en: Moved
sv: Flyttad

en: Captured
sv: Tagna

en: Side to move
sv: Sida vid draget

en: Material/move
sv: Matrial/drag

en: Sub-FEN :
sv: under-FEN

en: Pattern
sv: Mönster

en: Scout
sv: Spana

en: Analyze game
sv: Analysera parti

en: Use analyzer:
sv: Använd analysator:

en: If the analyzer finds a move where the evaluation difference (the difference between the evaluation for the move it thinks is the best move and the evaluation for the move made in the game) exceeds this value, it will add an annotation for that move (consisting of the engine's Principal Variation for the move) to the Annotation panel
sv: Om analysatorn finner ett drag där utvärderingsskillnaden (skillnaden mellan utvärderingen för draget som den anser är det bästa draget och utvärderingen för draget som görs i partiet) överstiger detta värde, kommer det att lägga till en anteckning för det draget (bestående av av motorns huvudvariant för dragen) till anteckningspanelen

en: Analyze from current position
sv: Analysera aktuell ställning

en: Analyze black moves
sv: Analysera svarta drag

en: Analyze white moves
sv: Analysera vita drag

en: Add threatening variation lines
sv: Lägg till hotande variantlinjer

en: <big><b>PyChess is discovering your engines. Please wait.</b></big>
sv: <big><b>PyChess upptäcker dina motorer. Var god vänta.</b></big>

en: PyChess - Connect to Internet Chess
sv: PyChess - anslut till internetschack

en: <b><big>Connect to Online Chess Server</big></b>
sv: <b><big>Anslut mot online schackserver</big></b>

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Name:
sv: _Namn:

en: Log on as _Guest
sv: Anslut som _Gäst

en: Host:
sv: Värd:

en: Po_rts:
sv: Po_rtar:

en: Lag:
sv: Eftersläpning:

en: Use time compensation
sv: Använd tidskompensation

en: S_ign up
sv: _Anslut

en: Challenge: <Player>
sv: Utmanare: <Player>

en: Send Challenge
sv: Skicka utmaning

en: <big>Challenge:</big>
sv: <big>Utmanare:</big>

en: Blitz:
sv: Blixt:

en: 2 min, Fischer Random, Black
sv: 2 min, Fischer Random, Svart

en: 10 min + 6 sec/move, White
sv: 10 min + 6 sec/move, Vit

en: _Clear Seeks
sv: _Rensa sökningar

en: _Accept
sv: _Acceptera

en: _Decline
sv: _Avböj

en: Send all seeks
sv: Skicka alla sökningar

en: Send seek
sv: Skicka sök

en: Create Seek
sv: Skapa sökning

en: Blitz
sv: Blixt

en: Computer
sv: Dator

en: _Seeks / Challenges
sv: _Sökningar / Utmaningar

en: Time
sv: Tid

en: Seek _Graph
sv: Sök_graf

en: 0 Players Ready
sv: 0 Spelare klara

en: Challenge
sv: Utmana

en: Observe
sv: Observera

en: Start Private Chat
sv: Starta privat chatt

en: Registered
sv: Registrerad

en: Guest
sv: Gäst

en: Titled
sv: Titel

en: _Player List
sv: _Spelarlista

en: _Game List
sv: _Partilista

en: _My games
sv: _Mina partier

en: Offer A_bort
sv: Erbjud av_brott

en: Examine
sv: Undersöka

en: Pre_view
sv: _Förhandsgranska

en: _Archived
sv: _Arkiverade

en: Asymmetric Random
sv: Asymmetrisk slumpmässig

en: Edit Seek
sv: Redigera sökning

en: Untimed
sv: Utan tid

en: Minutes:
sv: Minuter:

en:    Gain:
sv:  Inkrement:

en: Time control:
sv: Tidskontroll:

en: <b>Time Control</b>
sv: <b>Tidskontroll</b>

en: Don't care
sv: Bryr mig inte

en: Your strength:
sv: Din styrka:

en: (Blitz)
sv: (Blixt)

en: Opponent's strength:
sv: Motståndarens styrka:

en: When this button is in the "locked" state, the relationship
    between "Opponent's strength" and "Your strength" will be
    preserved when
    a) your rating for the type of game sought has changed
    b) you change the variant or the time control
sv: När denna knapp är i "låst" tillstånd, kommer förhållandet
    mellan "Motståndarens styrka" och "Din styrka" vara
    bevarad när
    a) Din rating för typ av spel som sökts har ändrats
    b) Du ändrar variant eller tidskontroll

en: Center:
sv: Centrum:

en: Tolerance:
sv: Tolerans:

en: Hide
sv: Göm

en: <b>Opponent Strength</b>
sv: <b>Motståndarstyrka</b>

en: <b>Your Color</b>
sv: <b>Din färg</b>

en: Play normal chess rules
sv: Spela med normala schackregler

en: Play
sv: Spela

en: <b>Chess Variant</b>
sv: <b>Schackvariant</b>

en: Rated game
sv: Rankat parti

en: Manually accept opponent
sv: Acceptera motståndare manuellt

en: <b>Options</b>
sv: <b>Alternativ</b>

en: window1
sv: fönster1

en: 0 of 0
sv: 0 av 0

en: Search:
sv: Sök:

en: _Previous
sv: _Föregående

en: _Next
sv: _Nästa

en: New Game
sv: Nytt parti

en: _Start Game
sv: _Starta partiet

en: Copy FEN
sv: Kopiera FEN

en: Clear
sv: Rensa

en: Paste FEN
sv: Klistra in FEN

en: Initial setup
sv: Ursprungliga inställningar

en: Engine playing strength (1=weakest, 20=strongest)
sv: Motorstyrka (1 = svagaste, 20 = starkaste)

en: White side - Click to exchange the players
sv: Vit sida - klicka för att byta spelare

en: Black side - Click to exchange the players
sv: Svart sida - klicka för att byta spelare

en: <b>Players</b>
sv: <b>Spelare</b>

en: _Untimed
sv: _Utan tid

en: Blitz:    5 min
sv: Blixt:    5 min

en: Rapid:    15 min + 10 sec/move
sv: Snabb:    15 min + 10 sek/drag

en: Normal:   40 min + 15 sec/move
sv: Normalt:   40 min + 15 sek/drag

en: Classical:    3 min / 40 moves
sv: Klassiskt:    3 min / 40 drag

en: _Play Normal chess
sv: _Spela normalt schack

en: Play Fischer Random chess
sv: Spela Fischerandom schack

en: Play Losers chess
sv: Spela Slagschack

en: <b>Open Game</b>
sv: <b>Öppna parti</b>

en: <b>Initial Position</b>
sv: <b>Startställning</b>

en: <b>Enter Game Notation</b>
sv: Skriv in partikommentar

en: Halfmove clock
sv: Halvdrags klocka

en: En passant line
sv: Passant rad

en: Move number
sv: Dragnummer

en: Black O-O
sv: Svart O-O

en: Black O-O-O
sv: Svart O-O-O

en: White O-O-O
sv: Vit O-O-O

en: White O-O
sv: Vit O-O

en: Rotate the board
sv: Rotera brädet

en: Quit PyChess
sv: Avsluta PyChess

en: Close _without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: _Save %d documents
sv: _Spara %d dokument

en: <big><b>There are %d games with unsaved moves. Save changes before closing?</b></big>
sv: <big><b>Det finns %d partier med osparade drag. Spara ändringar innan du stänger?</b></big>

en: Select the games you want to save:
sv: Välj partier du vill spara:

en: If you don't save, new changes to your games will be permanently lost.
sv: Om du inte spara, nya ändringar till dina partier kommer gå förlorade permanent.

en: Detailed settings of players, time control and chess variant
sv: Detaljerade inställningar av spelare, tidskontroll och schackvariant

en: _Opponent:
sv: _Motståndare:

en: _Your Color:
sv: _Din färg:

en: <b>_Start Game</b>
sv: <b>_Starta parti</b>

en: Detailed connection settings
sv: Detaljerade anslutningsinställningar

en: Auto login on startup
sv: Auto-inloggning vid uppstart

en: <b>_Connect to server</b>
sv: <b>_Anslut mot server</b>

en: Select a pgn or epd or fen chess file
sv: Välj en pgn, epd eller fen schackfil

en: _Recent:
sv: _Senaste:

en: Create a new database
sv: Skapa en ny databas

en: <b>Open database</b>
sv: <b>Öppna databas</b>

en: View lectures, solve puzzles or start practicing endgames
sv: Visa föreläsningar, lösa problem eller börja träna slutspel

en: Category:
sv: Kategori:

en: <b>Start learning</b>
sv: <b>Starta lektion</b>

en: Tip Of The day
sv: Dagens tips

en: Show tips at startup
sv: Visa tips vid uppstart

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
sv: http://sv.wikipedia.org/wiki/Schack

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Rules_of_chess
sv: http://sv.wikipedia.org/wiki/Schack

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Open Game
sv: Öppna parti

en: Reading %s ...
sv: Läser %s ...

en: %(counter)s game headers from %(filename)s imported
sv: %(counter)s partihuvuden från %(filename)s importerade

en: The engine %s reports an error:
sv: Motorn %s rapporterar ett fel:

en: Your opponent has offered you a draw.
sv: Din motståndare har erbjudit dig remi.

en: Your opponent has offered you a draw. If you accept this offer, the game will end with a score of 1/2 - 1/2.
sv: Din motståndare har erbjudit dig remi. Om du accepterar erbjudandet, kommer partiet sluta med resultatet 1/2 - 1/2.

en: Your opponent wants to abort the game.
sv: Din motståndare vill avbryta partiet.

en: Your opponent has asked that the game be aborted. If you accept this offer, the game will end with no rating change.
sv: Din motståndare har bett om att avbryta partiet. Om du accepterar detta erbjudande, kommer partiet att sluta utan någon ändring av rating.

en: Your opponent wants to adjourn the game.
sv: Din motståndare vill skjuta upp partiet.

en: Your opponent has asked that the game be adjourned. If you accept this offer, the game will be adjourned and you can resume it later (when your opponent is online and both players agree to resume).
sv: Din motståndare har bett om att skjuta upp partiet. Om du accepterar erbjudandet, kommer partiet att skjutas upp och du kan återuppta det senare (när din motståndare är ansluten och båda spelarna är överens om att återuppta).

en: Your opponent wants to undo %s move(s).
sv: Din motståndare vill ångra %s drag.

en: Your opponent has asked that the last %s move(s) be undone. If you accept this offer, the game will continue from the earlier position.
sv: Din motståndare har bett om att senaste %s dragen ska ångras. Om du accepterar erbjudandet, kommer partiet fortsätta från en tidigare ställning.

en: Your opponent wants to pause the game.
sv: Din motståndare vill pausa partiet.

en: Your opponent has asked that the game be paused. If you accept this offer, the game clock will be paused until both players agree to resume the game.
sv: Din motståndare har bett om att partiet ska pausas. Om du accepterar erbjudandet, kommer klockan pausas tills båda spelarna är överens om att återuppta partiet.

en: Your opponent wants to resume the game.
sv: Din motståndare vill återuppta partiet.

en: Your opponent has asked that the game be resumed. If you accept this offer, the game clock will continue from where it was paused.
sv: Din motståndare har bett om att partiet ska återupptas. Om du accepterar detta erbjudande fortsätter klockan från var den var pausad.

en: The resignation
sv: Uppgivet

en: The flag call
sv: Tiden är ute

en: The draw offer
sv: Erbjudandet att remi

en: The abort offer
sv: Erbjudandet att avbryta

en: The adjourn offer
sv: Erbjudandet att skjuta upp

en: The pause offer
sv: Erbjudantet av pause

en: The resume offer
sv: Erbjudandet att återuppta

en: The offer to switch sides
sv: Erbjudandet att byta sida

en: The takeback offer
sv: Erbjudandet att ta tillbaka

en: resign
sv: ge upp

en: call your opponents flag
sv: ange att motståndarens tid är ute

en: offer a draw
sv: erbjud en remi

en: offer an abort
sv: erbjud ett avbrott

en: offer to adjourn
sv: erbjud att skjuta upp

en: offer a pause
sv: erbjud en pause

en: offer to resume
sv: erbjud att ta tillbaka

en: offer to switch sides
sv: erbjud att byta sida

en: offer a takeback
sv: erbjud att ta tillbaka

en: ask your opponent to move
sv: be din motståndare att flytta

en: Your opponent is not out of time.
sv: Din motståndare har inte slut på tid.

en: The clock hasn't been started yet.
sv: Klockan har inte startats än.

en: You can't switch colors during the game.
sv: Du kan inte byta färg under ett parti.

en: You have tried to undo too many moves.
sv: Du har försökt att ångra för många drag.

en: Your opponent asks you to hurry!
sv: Din motståndare ber dig att skynda!

en: Generally this means nothing, as the game is time-based, but if you want to             please your opponent, perhaps you should get going.
sv: I allmänhet betyder det ingenting, eftersom spelet är tidsbaserat, men om du vill             göra din motståndare glad, borde du kanske sätta fart.

en: Accept
sv: Acceptera

en: Decline
sv: Avböj

en: %s was declined by your opponent
sv: %s accepterades inte av din motståndare

en: Resend %s?
sv: Skicka igen %s?

en: Resend
sv: Skicka igen

en: %s was withdrawn by your opponent
sv: % s togs tillbaka av din motståndare

en: Your opponent seems to have changed their mind.
sv: Din motståndare verkar ha ändrat sig.

en: Unable to accept %s
sv: Kunde inte acceptera %s

en: Probably because it has been withdrawn.
sv: Förmodligen för att den har dragits tillbaka.

en: %s returns an error
sv: %s returnerar ett fel

en: The current game is over. First, please verify the properties of the game.
sv: Det aktuella partiet är slut. Verifiera först egenskaperna hos partiet.

en: The current game is not terminated. Its export may have a limited interest.
sv: Det aktuella partiet är inte avslutat. Dess export kan ha ett begränsat intresse.

en: Should %s publicly publish your game as PGN on chesspastebin.com ?
sv: Ska %s offentligt publicera ditt parti som PGN på chesspastebin.com?

en: Game shared at
sv: Parti delat på

en: (Link is available on clipboard.)
sv: (Länk är tillgängligt på urklipp.)

en: Chess Position
sv: Schackställning

en: Unknown
sv: Okänd

en: Simple Chess Position
sv: Enkel schackställning

en: The game can't be loaded, because of an error parsing FEN
sv: Partiet kan inte läsas in, på grund av ett fel vid parsning av FEN

en: Html Diagram
sv: Html diagram

en: Chess Compositions from yacpdb.org
sv: Schackkompositioner från yacpdb.org

en: Chess Game
sv: Schackparti

en: Analyzer's primary variation
sv: Analysatorns huvudvariant

en: Importing game headers...
sv: Importerar partihuvud...

en: Creating .bin index file...
sv: Skapar .bin indexfil...

en: Creating .scout index file...
sv: Skapar .scout indexfil...

en: Invalid move.
sv: Ogiltigt drag.

en: Error parsing %(mstr)s
sv: Parsningsfel %(mstr)s

en: The game can't be read to end, because of an error parsing move %(moveno)s '%(notation)s'.
sv: Partiet kan inte läsas till slutet, på  grund av fel vid parsning av draget %(moveno)s '%(notation)s'.

en: The move failed because %s.
sv: Draget misslyckades eftersom %s.

en: Error parsing move %(moveno)s %(mstr)s
sv: Parsningsfel drag %(moveno)s %(mstr)s

en: Png image
sv: Png-bild

en: Text Diagram
sv: Text diagram

en: Destination Host Unreachable
sv: Värdmaskin onåbar

en: Died
sv: Dog

en: Local Event
sv: Lokal händelse

en: Local Site
sv: Lokal plats

en: sec
sv: sek

en: Illegal
sv: Ogiltigt

en: Mate
sv: Matt

en: <b>New version %s is available!</b>
sv: <b>Ny version %s är tillgänglig!</b>

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Albania
sv: Albanien

en: Armenia
sv: Armenien

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Austria
sv: Österrike

en: Australia
sv: Australien

en: Åland Islands
sv: Åland

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Saint Barthélemy
sv: Saint-Barthélemy

en: Bolivia (Plurinational State of)
sv: Bolivia (Mångnationella staten)

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
sv: Karibiska Nederländerna

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Canada
sv: Kanada

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: Congo (the Democratic Republic of the)
sv: Kongo (Demokratiska republiken)

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Congo
sv: Kongo

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Côte d'Ivoire
sv: Elfenbenskusten

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: China
sv: Kina

en: Cuba
sv: Kuba

en: Cabo Verde
sv: Kap Verde

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czechia
sv: Tjeckien

en: Germany
sv: Tyskland

en: Denmark
sv: Danmark

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Algeria
sv: Algeriet

en: Estonia
sv: Estland

en: Egypt
sv: Egyptien

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: Spain
sv: Spanien

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Falkland Islands [Malvinas]
sv: Falklandsöarna [Malvinerna]

en: Micronesia (Federated States of)
sv: Micronesien (Federerade stater)

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: France
sv: Frankrike

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
sv: Förenade konungariket Storbritannien och Nordirland

en: Georgia
sv: Georgien

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: Greenland
sv: Grönland

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Greece
sv: Grekland

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Heard Island and McDonald Islands
sv: Heard- och McDonaldöarna

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Hungary
sv: Ungern

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Ireland
sv: Irland

en: India
sv: Indien

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

en: Iraq
sv: Irak

en: Iran (Islamic Republic of)
sv: Iran (Islamiska republiken)

en: Iceland
sv: Island

en: Italy
sv: Italien

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Saint Kitts and Nevis
sv: Saint Kitts och Nevis

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
sv: Korea (Demokratiska folkrepubliken)

en: Korea (the Republic of)
sv: Korea (Republiken)

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Lao People's Democratic Republic
sv: Demokratiska folkrepubliken Laos

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Latvia
sv: Lettland

en: Libya
sv: Libyen

en: Morocco
sv: Marocko

en: Moldova (the Republic of)
sv: Moldavien (Republiken)

en: Saint Martin (French part)
sv: Saint-Martin (Franska delen)

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
sv: Makedonien (fd jugoslaviska republiken)

en: Myanmar
sv: Burma

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: Norfolk Island
sv: Norfolkön

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Norway
sv: Norge

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Poland
sv: Polen

en: Saint Pierre and Miquelon
sv: Saint-Pierre och Miquelon

en: Pitcairn
sv: Pitcairnöarna

en: Palestine, State of
sv: Palestina (stat)

en: Romania
sv: Rumänien

en: Serbia
sv: Serbien

en: Russian Federation
sv: Ryska federationen

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Sweden
sv: Sverige

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
sv: Sankta Helena, Ascension och Tristan da Cunha

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Svalbard and Jan Mayen
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Suriname
sv: Surinam

en: South Sudan
sv: Sydsudan

en: Sao Tome and Principe
sv: São Tomé och Príncipe

en: Sint Maarten (Dutch part)
sv: Sint Maarten (Holländska delen)

en: Syrian Arab Republic
sv: Syriska arabiska republiken

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Chad
sv: Tchad

en: French Southern Territories
sv: Franska sydterritorierna

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Timor-Leste
sv: Östtimor

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Taiwan (Province of China)
sv: Taiwan (Kinas provins)

en: Tanzania, United Republic of
sv: Tanzania, Förenade republiken

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United States Minor Outlying Islands
sv: Förenta staternas mindre öar i Oceanien och Västindien

en: United States of America
sv: Amerikas förenta stater

en: Holy See
sv: Heliga stolen

en: Saint Vincent and the Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
sv: Venezuela (Bolivarianska republiken)

en: Virgin Islands (British)
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: Virgin Islands (U.S.)
sv: Amerikanska Jungfruöarna

en: Viet Nam
sv: Vietnam

en: Wallis and Futuna
sv: Wallis- och Futunaöarna

en: Yemen
sv: Jemen

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: Pawn
sv: Bonde

en: P
sv: B

en: N
sv: S

en: B
sv: L

en: R
sv: T

en: Q
sv: D

en: The game ended in a draw
sv: Partiet slutade remi

en: %(white)s won the game
sv: %(white)s vann partiet

en: %(black)s won the game
sv: %(black)s vann partiet

en: The game has been killed
sv: Partiet har dödats

en: The game has been adjourned
sv: Partiet har skjutits upp

en: The game has been aborted
sv: Partiet har avbrutits

en: Unknown game state
sv: Okänd partistatus

en: Game cancelled
sv: Partiet avbrutet

en: Because neither player has sufficient material to mate
sv: för att ingen av spelare har tillräckligt med material för att göra matt

en: Because the same position was repeated three times in a row
sv: för att samma ställning har upprepats tre gånger

en: Because the last 50 moves brought nothing new
sv: för att de senaste 50 dragen inte har gett något nytt

en: Because both players ran out of time
sv: för att båda spelarna har slut på tid

en: Because %(mover)s stalemated
sv: för att %(mover)s pattsatt

en: Because both players agreed to a draw
sv: för att båda spelarna enades om remi

en: Because of adjudication by an admin
sv: på grund av avdömning från en administratör

en: Because the game exceed the max length
sv: för att partiet överstiger maxlängden

en: Because %(white)s ran out of time and %(black)s has insufficient material to mate
sv: för att %(white)s fick slut på tid och %(black)s har tillräckligt med material att göra matt

en: Because %(black)s ran out of time and %(white)s has insufficient material to mate
sv: för att %(black)s fick slut på tid och %(white)s har tillräckligt med matrial att göra matt

en: Because both players have the same amount of pieces
sv: för att båda spelarna har samma antal pjäser

en: Because both king reached the eight row
sv: Eftersom båda kungarna nådde åttonde raden

en: Because %(loser)s resigned
sv: för att %(loser)s gav upp

en: Because %(loser)s ran out of time
sv: för att %(loser)s fick slut på tid

en: Because %(loser)s was checkmated
sv: för att %(loser)s blev schackmatt

en: Because %(loser)s disconnected
sv: för att %(loser)s kopplade ifrån

en: Because %(winner)s has fewer pieces
sv: för att %(winner)s har färre pjäser

en: Because %(winner)s lost all pieces
sv: för att %(winner)s förlorade alla pjäser

en: Because %(loser)s king exploded
sv: för att %(loser)s kung exploderade

en: Because %(winner)s king reached the center
sv: för att %(winner)s kung nådde centrum

en: Because %(winner)s was giving check 3 times
sv: för att %(winner)s schackade 3 gånger

en: Because %(winner)s king reached the eight row
sv: för att %(winner)s kung nådde den åttonde raden

en: Because %(winner)s wiped out white horde
sv: Eftersom %(winner)s utplånade vits hord

en: Because a player lost connection
sv: För att en spelare tappade anslutningen

en: Because both players agreed to an adjournment
sv: För att båda spelarna kom överens om en uppskjutning

en: Because the server was shut down
sv: För att servern stängdes av

en: Because a player lost connection and the other player requested adjournment
sv: För att en spelare tappade anslutningen och den andra spelaren begärde  uppskjutning

en: Because %(black)s lost connection to the server and %(white)s requested adjournment
sv: För att %(black)s tappade anslutningen mot servern och %(white)s begärd uppskjutning

en: Because %(white)s lost connection to the server and %(black)s requested adjournment
sv: För att %(white)s tappade anslutningen mot servern och %(black)s begärde uppskjutning

en: Because %(white)s lost connection to the server
sv: För att %(white)s tappade anslutning till servern

en: Because %(black)s lost connection to the server
sv: För att %(black)s tappade anslutning till servern

en: Because of adjudication by an admin. No rating changes have occurred.
sv: På grund av avdömning av en administratör. Inga ratingförändringar har skett.

en: Because both players agreed to abort the game. No rating changes have occurred.
sv: För att båda spelarena gick med på att avbryta partiet. Inga ratingförändringar har skett.

en: Because of courtesy by a player. No rating changes have occurred.
sv: På grund av artighet av en spelare. Inga ratingförändringar har skett.

en: Because a player aborted the game. Either player can abort the game without       the other's consent before the second move. No rating changes have occurred.
sv: För att en spelare avbröt partiet. Båda spelare kan avbryta partiet utan       den andras samtycke före drag två. Inga ratingförändringar har skett.

en: Because a player disconnected and there are too few moves to warrant adjournment. No rating changes have occurred.
sv: För att en spelare kopplade ifrån och det är för få drag för att motivera uppskjutning. Inga ratingförändringar har skett.

en: Because the server was shut down. No rating changes have occurred.
sv: För att servern stängdes av. Inga ratingförändringar har skett.

en: Because the %(white)s engine died
sv: För att %(white)s motor dog

en: Because the %(black)s engine died
sv: För att %(black)s motor dog

en: Because the connection to the server was lost
sv: För att anslutningen till servern tappades

en: The reason is unknown
sv: Anledning är okänd

en: Because practice goal reached
sv: Eftersom övningsmål uppnåtts

en: FICS wild/4: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Randomly chosen pieces (two queens or three rooks possible)
    * Exactly one king of each color
    * Pieces placed randomly behind the pawns, SUBJECT TO THE CONSTRAINT THAT THE BISHOPS ARE BALANCED
    * No castling
    * Black's arrangement DOES NOT mirrors white's
sv: FICS wild/4: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Slumpmässigt utvalda pjäser (två damer eller tre torn möjliga)
    * Exakt en kung av varje färg
    * Pjäserna placeras slumpmässigt bakom bönderna, UNDERSTÄLLDA ATT LÖPARNA ÄR BALANSERADE
    * Ingen rockad
    * Svarts uppställning speglar INTE vits

en: Asymmetric Random
sv: Asymmetrisk slumpmässig

en: FICS atomic: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/atomic.html
sv: FICS atomschack: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/atomic.html

en: Atomic
sv: Atomschack

en: Classic chess rules with hidden figurines
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
sv: Klassiska schackregler med dolda pjäser
    https://sv.wikipedia.org/wiki/Blindschack

en: Blindfold
sv: Blindschack

en: Classic chess rules with hidden pawns
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
sv: Klassiska schackregler med dolda pjäser
    https://sv.wikipedia.org/wiki/Blindschack

en: Hidden pawns
sv: Dolda bönder

en: Classic chess rules with hidden pieces
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
sv: Klassiska schackregler med dolda pjäser
    https://sv.wikipedia.org/wiki/Blindschack

en: Hidden pieces
sv: Dolda pjäser

en: Classic chess rules with all pieces white
    http://en.wikipedia.org/wiki/Blindfold_chess
sv: Klassiska schackregler med alla pjäser vita
    https://sv.wikipedia.org/wiki/Blindschack

en: All white
sv: Bara vitt

en: FICS bughouse: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/bughouse.html
sv: FICS chock: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/bughouse.html

en: Bughouse
sv: Chock

en: http://brainking.com/en/GameRules?tp=2
    * Placement of the pieces on the 1st and 8th row are randomized
    * The king is in the right hand corner
    * Bishops must start on opposite color squares
    * Black's starting position is obtained by rotating white's position 180 degrees around the board's center
    * No castling
sv: http://brainking.com/en/GameRules?tp=2
    * Placering av pjäserna på 1: a och 8: e raden är slumpmässig
    * Kungen börjar i högra hörnet
    * Löparna måste börja på rutor med motsatta färger
    * Svarts startposition erhålls genom att rotera vits positionen 180 grader runt brädets centrum
    * Ingen rockad

en: Corner
sv: Hörnschack

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Chess960
    FICS wild/fr: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
sv: https://sv.wikipedia.org/wiki/Schack960
    FICS wild/fr: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html

en: Fischer Random
sv: Fischerandom

en: Black have to capture all white pieces to win.
    White wants to checkmate as usual.
    White pawns on the first rank may move two squares,
    similar to pawns on the second rank.
sv: Svart måste ta alla vita pjäser för att vinna.
    Vit vill  göra schackmatt som vanligt.
    Vita bönderna på första raden kan flyttas två rutor,
    liknande bönderna på andra raden..

en: Horde
sv: Hord

en: Bringing your king legally to the center (e4, d4, e5, d5) instantly wins the game!
    Normal rules apply in other cases and checkmate also ends the game.
sv: Genom att ta din kung enligt reglerna till centrum (e4, d4, e5, d5) vinner omedelbart spelet!
    Normala regler gäller i andra fall och schackmatt avslutar också spelet.

en: King of the hill
sv: Tomteschack

en: One player starts with one less knight piece
sv: En spelare börjar med en springare mindre

en: Knight odds
sv: Udda springare

en: Classic chess rules
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess
sv: Klassiska schackregler
    http://sv.wikipedia.org/wiki/Schack

en: Normal
sv: Normalt

en: One player starts with one less pawn piece
sv: En spelare börjar med en bonde mindre

en: Pawn odds
sv: Udda bönder

en: FICS wild/8a: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    White pawns start on 5th rank and black pawns on the 4th rank
sv: FICS wild/8a: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    Vita bönderns startar på 5:e raden och svarta bönder börjar på 4:e raden

en: Pawns Passed
sv: Bönder passerade

en: FICS wild/8: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    Pawns start on 4th and 5th ranks rather than 2nd and 7th
sv: FICS wild/8: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    Bönderna startar från 4:e och 5:e raden istället för 2:a and 7:e

en: Pawns Pushed
sv: Bönder framskjutna

en: Pre-chess: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_chess_variants#Different_starting_position
sv: Pre-schack: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_chess_variants#Different_starting_position

en: Placement
sv: Placering

en: One player starts with one less queen piece
sv: En spelare börjar med en dam mindre

en: Queen odds
sv: Udda dam

en: In this game, check is entirely forbidden: not only is it forbidden
    to move ones king into check, but it is also forbidden to check the opponents king.
    The purpose of the game is to be the first player that moves his king to the eight row.
    When white moves their king to the eight row, and black moves directly after that also
    their king to the last row, the game is a draw
    (this rule is to compensate for the advantage of white that they may move first.)
    Apart from the above, pieces move and capture precisely as in normal chess.
sv: I det här spelet är det helt förbjudet att schacka. Det är inte bara förbjudet
    att ställa kungen i schack men det är också förbjudet att schacka motståndarens kung.
    Syftet med spelet är att vara den första spelaren som flyttar sin kung till åttonde raden.
    När vit flyttar sin kung till åttonde raden och om svart flyttar sin kung därefter 
     också till sista raden, då är partiet remi
    (denna regel är till för att kompensera fördelen för vit genom att få börja.)
    Bortsett från ovanstående rör sig pjäserna och tar exakt som i normalt schack.

en: Racing Kings
sv: Rusande kungar

en: FICS wild/3: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Randomly chosen pieces (two queens or three rooks possible)
    * Exactly one king of each color
    * Pieces placed randomly behind the pawns
    * No castling
    * Black's arrangement mirrors white's
sv: FICS wild/3: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Slumpmässigt utvalda pjäser (två damer eller tre torn möjliga)
    * Exakt en kung av varje färg
    * Pjäsernas placeras slumpmässigt bakom bönderna
    * Ingen rockad
    * Svarts uppställning speglar vits

en: One player starts with one less rook piece
sv: En spelare börjar med ett torn mindre

en: Rook odds
sv: Udda torn

en: xboard nocastle: http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/2: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Random arrangement of the pieces behind the pawns
    * No castling
    * Black's arrangement mirrors white's
sv: xboard nocastle: http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/2: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Slumpmässigt placering av pjäserna bakom bönderna
    * Ingen rockad
    * Svarts uppställning speglar vits

en: Variant developed by Kai Laskos: http://talkchess.com/forum/viewtopic.php?t=40990
sv: Variant utvecklad av Kai Laskos: http://talkchess.com/forum/viewtopic.php?t=40990

en: Win by giving check 3 times
sv: Vinn genom att schacka 3 gånger

en: Three-check
sv: Tre-schack

en: FICS wild/5: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_variant#Chess_with_different_starting_positions
    Pawns start on their 7th rank rather than their 2nd rank!
sv: FICS wild/5: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_chess_variants#Different_starting_position
    Bönderna börjar på 7: e raden i stället för 2:a raden!

en: Upside Down
sv: Upp och ner

en: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/0: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * White has the typical set-up at the start.
    * Black's pieces are the same, except that the King and Queen are reversed,
    * so they are not on the same files as White's King and Queen.
    * Castling is done similarly to normal chess:
    * o-o-o indicates long castling and o-o short castling.
sv: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/0: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * Vit har den typiska uppställningen vid start.
    * Svarta pjäserna är desamma, förutom att kungen och drottningen är omvända,
    * så de är inte på samma flygel som vits kung och dam.
    * Rockad görs på samma sätt som normalt schack:
    * o-o-o indikerar lång rockad och o-o kort rockad.

en: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/1: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * In this variant both sides have the same set of pieces as in normal chess.
    * The white king starts on d1 or e1 and the black king starts on d8 or e8,
    * and the rooks are in their usual positions.
    * Bishops are always on opposite colors.
    * Subject to these constraints the position of the                  pieces on their first ranks is random.
    * Castling is done similarly to normal chess:
    * o-o-o indicates long castling and o-o short castling.
sv: xboard wildcastle http://home.hccnet.nl/h.g.muller/engine-intf.html#8
    FICS wild/1: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/wild.html
    * I denna variant har båda sidorna samma uppsättning pjäser som i normalt schack.
    * Den vita kungen börjar på d1 eller e1 och den svarta kungen börjar på d8 eller e8,
    * och torna är i sina vanliga positioner.
    * Löparna är alltid på motsatta färger.
    * Med förbehåll för dessa begränsningar är positionen                  av pjäserna på första raden slumpmässig.
    * Rockad görs på samma sätt som i normalt schack:
    * o-o-o indikerar lång rockad och o-o kort rockad.

en: The connection was broken - got "end of file" message
sv: Anslutningen bröts - fick meddelandet "slut på fil"

en: '%s' is not a registered name
sv: '%s' är inte ett registrerat namn

en: The entered password was invalid.
    If you forgot your password, go to <a href="http://www.freechess.org/password">http://www.freechess.org/password</a> to request a new one over email.
sv: Lösenordet du matade in var ogiltigt.
    Om du har glömt ditt lösenord går du till <a href="http://www.freechess.org/password"> http://www.freechess.org/password </a> för att begära ett nytt över e-post.

en: Sorry '%s' is already logged in
sv: Ledsen '%s' är redan inloggad

en: '%s' is a registered name.  If it is yours, type the password.
sv: '%s' är ett registrerat namn. Om det är ditt, skriv lösenordet.

en: Due to abuse problems, guest connections have been prevented.
    You can still register on http://www.freechess.org
sv: På grund av missbruksproblem har gästanslutningar förhindrats.
    Du kan fortfarande registrera dig på http://www.freechess.org

en: Connecting to server
sv: Anslutar mot server

en: Logging on to server
sv: Loggar på server

en: Setting up environment
sv: Ställer in miljö

en: %(player)s is %(status)s
sv: %(player)s är %(status)s

en: not playing
sv: spelar inte

en: Wild
sv: Vild

en: Online
sv: Ansluten

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Playing
sv: Spelar

en: Idle
sv: Inaktiv

en: Examining
sv: Granskning

en: Not Available
sv: Inte tillgänglig

en: In Tournament
sv: I turnering

en: Unrated
sv: Ej rankat

en: Rated
sv: Rankat

en:  + %d sec
sv:  + %d sek

en: %(player)s plays %(color)s
sv: %(player)s spelar %(color)s

en: white
sv: vit

en: black
sv: svart

en: This is a continuation of an adjourned match
sv: Det här är en fortsättning på en uppskjuten match

en: Opponent Rating
sv: Motståndarrating

en: Manual Accept
sv: Godkänn manuellt

en: Private
sv: Privat

en: Connection Error
sv: Anslutningsfel

en: Log on Error
sv: Inloggningsfel

en: Connection was closed
sv: Anslutningen var stängd

en: Address Error
sv: Adressfel

en: Auto-logout
sv: Auto-utloggning

en: You have been logged out because you were idle more than 60 minutes
sv: Du har loggats ut eftersom du var inaktiv i mer än 60 minuter

en: Guest logins disabled by FICS server
sv: Gästinloggningar inaktiverade av FICS-servern

en: 1-minute
sv: 1-minut

en: 3-minute
sv: 3-minuter

en: 5-minute
sv: 5-minuter

en: 15-minute
sv: 15-minuter

en: 45-minute
sv: 45-minuter

en: Chess960
sv: Schack960

en: Examined
sv: Undersökt

en: Other
sv: Annat

en: Administrator
sv: Administratör

en: Blindfold Account
sv: Blind-konto

en: Team Account
sv: Lagkonto

en: Unregistered
sv: Oregistrerad

en: Chess Advisor
sv: Schackrådgivare

en: Service Representative
sv: Servicerepresentant

en: Tournament Director
sv: Turneringsledare

en: Mamer Manager
sv: Mamer-Manager

en: Grand Master
sv: Stormästare

en: International Master
sv: Internationell mästare

en: FIDE Master
sv: FIDE-mästare

en: Woman Grand Master
sv: Kvinnlig Stormästare

en: Woman International Master
sv: Kvinnlig Internationell mästare

en: Woman FIDE Master
sv: Kvinnlig FIDE-mästare

en: Dummy Account
sv: Dummy konto

en: Candidate Master
sv: Kanditatmästare

en: FIDE Arbeiter
sv: FIDE domare

en: National Master
sv: Nationell mästare

en: Display Master
sv: Display mästare

en: <b><big>PyChess was unable to load your panel settings</big></b>
sv: <b><big>PyChess kunde inte ladda dina panelinställningar</big></b>

en: Your panel settings have been reset. If this problem repeats,                         you should report it to the developers
sv: Dina panelinställningar har återställts. Om problemet upprepas                         ska du rapportera det till utvecklarna

en: Friends
sv: Vänner

en: More channels
sv: Fler kanaler

en: More players
sv: Fler spelare

en: Computers
sv: Datorer

en: BlindFold
sv: Blint

en: Guests
sv: Gäster

en: Observers
sv: Observatörer

en: Go on
sv: Fortsätt

en: Ask for permissions
sv: Be om behörigheter

en: database querying needs scoutfish
sv: databasfrågan behöver scoutfish

en: database opening tree needs chess_db
sv: öppningträdets databas behöver chess_db

en: ICC lag compensation needs timestamp
sv: Kompensation för ICC eftersläpning behöver tidsstämpel

en: Don't show this dialog on startup.
sv: Visa inte den här dialogrutan vid uppstart.

en: No conversation's selected
sv: Ingen konversation vald

en: Loading player data
sv: Laddar spelarens data

en: Receiving list of players
sv: Tar emot lista över spelare

en: Your turn.
sv: Din tur.

en: Hint
sv: Tips

en: Best move
sv: Bästa drag

en: Well done! %s completed.
sv: Bra gjort! %s är avklarat.

en: Well done!
sv: Bra gjort!

en: Next
sv: Nästa

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Not the best move!
sv: Inte bästa draget!

en: Retry
sv: Försök igen

en: Cool! Now let see how it goes in the main line.
sv: Coolt! Nu kollar vi hur det går i huvudvarianten.

en: Back to main line
sv: Tillbaka till huvudvarianten

en: PyChess Information Window
sv: PyChess informationsfönster

en: of
sv: av

en: Lectures
sv: Föreläsningar

en: Lessons
sv: Lektioner

en: Puzzles
sv: Problem

en: Endgames
sv: Slutspel

en: You have opened no conversations yet
sv: Du har inte öppnat några konversationer än

en: Only registered users may talk to this channel
sv: Endast registrerade användare kan prata i den här kanalen

en: Game analyzing in progress...
sv: Partianalys pågår...

en: Do you want to abort it?
sv: Vill du avbryta det?

en: Abort
sv: Avbryt

en: You have unsaved changes. Do you want to save before leaving?
sv: Du har ändringar som inte sparats. Vill du spara innan du lämnar?

en: Option
sv: Alternativ

en: Value
sv: Värde

en: Select engine
sv: Välj motor

en: Executable files
sv: Exekverbara filer

en: The engine is already installed under the same name
sv: Motorn är redan installerad under samma namn

en:  is not installed
sv:  är inte installerat

en: <big><b>%s is not marked executable in the filesystem</b></big>
sv: <big><b>%s är inte markerat som som exekverbar i filsystemet</b></big>

en: Try chmod a+x %s
sv: Försök chmod a+x %s

en: There is something wrong with this executable
sv: Det här är något fel med denna exekverbara fil

en: Import
sv: Importera

en: Select working directory
sv: Välj arbetskatalog

en: Do you really want to restore the default options of the engine ?
sv: Vill du verkligen återställa till standardalternativen av motorn?

en: New
sv: Nytt

en: Pick a date
sv: Välj ett datum

en:  invalid engine move: %s
sv:  ogiltigt motor drag: %s

en: Offer Rematch
sv: Erbjud returmatch

en: Observe %s
sv: Observera %s

en: Play Rematch
sv: Spela returmatch

en: Undo one move
sv: Ångra ett drag

en: Undo two moves
sv: Ångra två drag

en: You sent an abort offer
sv: Du erbjöd att avbryta

en: You sent an adjournment offer
sv: Du erbjöd att skjuta upp

en: You sent a draw offer
sv: Du erbjöd remi

en: You sent a pause offer
sv: Du erbjöd en pause

en: You sent a resume offer
sv: Du erbjöd återuppta

en: You sent an undo offer
sv: Du erbjöd att ångra

en: You asked your opponent to move
sv: Du bad din motståndare att flytta

en: You sent flag call
sv: Du påpekade att tiden är ute

en: <big><b>Engine, %s, has died</b></big>
sv: <big><b>Motor, %s, har dött</b></big>

en: PyChess has lost connection to the engine, probably because it has died.
    
                 You can try to start a new game with the engine, or try to play against another one.
sv: PyChess har tappat anslutningen till motorn, troligen för att den har dött.
    
                 Du kan försöka starta ett nytt parti med den motorn, eller försöka spela mot en annan.

en: This game can be automatically aborted without rating loss because                       there has not yet been two moves made
sv: Det här spelet kan automatiskt avbrytas utan rating förlust eftersom                       det ännu inte har gjorts två drag

en: Offer Abort
sv: Erbjud avbrott

en: Your opponent must agree to abort the game because there                       has been two or more moves made
sv: Din motståndare måste gå med på att avbryta partiet eftersom det                       har gjorts två eller fler drag

en: This game can not be adjourned because one or both players are guests
sv: Detta parti kan inte avbrytas eftersom en eller båda spelarna är gäster

en: Claim Draw
sv: Kräv remi

en: Resume
sv: Återuppta

en: Offer Pause
sv: Erbjud paus

en: Offer Resume
sv: Erbjud fortsättning

en: Undo
sv: Ångra

en: Offer Undo
sv: Erbjud ångra

en:  has lagged for 30 seconds
sv:  har släpat efter i 30 sekunder

en:  is lagging heavily but hasn't disconnected
sv:  släpar kraftigt efter men har inte kopplats ifrån

en: Continue to wait for opponent, or try to adjourn the game?
sv: Fortsätt att vänta på motsåndare, eller försök att skjuta upp partiet?

en: Wait
sv: Vänta

en: Adjourn
sv: Uppskjuta

en: Jump to initial position
sv: Hoppa till utgångsställningen

en: Step back one move
sv: Stega tillbaka ett drag

en: Go back to the main line
sv: Gå tillbaka till huvudvarianten

en: Step forward one move
sv: Stega framåt ett drag

en: Jump to latest position
sv: Hoppa till senaste ställningen

en: Save arrows/circles
sv: Spara

en: Human Being
sv: Människa

en: Minutes:
sv: Minuter:

en: Moves:
sv: Drag:

en: Gain:
sv: Inkrement:

en: Classical
sv: Klassisk

en: Rapid
sv: Snabb

en: %(name)s %(minutes)d min / %(moves)d moves %(duration)s
sv: %(name)s %(minutes)d min / %(moves)d drag %(duration)s

en: %(name)s %(minutes)d min %(sign)s %(gain)d sec/move %(duration)s
sv: %(name)s %(minutes)d min %(sign)s %(gain)d sek/drag %(duration)s

en: Estimated duration : %(min)d - %(max)d minutes
sv: Beräknad tid: %(min)d - %(max)d minutes

en: Other (standard rules)
sv: Övrigt (standardregler)

en: Other (non standard rules)
sv: Övrigt (icke-standardregler)

en: Asian variants
sv: Asiatiska varianter

en:  chess
sv:  schack

en: Setup Position
sv: Ange ställning

en: Type or paste PGN game or FEN positions here
sv: Skriv eller klistra in PGN-parti eller FEN-ställningar här

en: Enter Game
sv: Partiinställningar

en: Select book file
sv: Välj bokfil

en: Opening books
sv: Spelöppningsböcker

en: Select Gaviota TB path
sv: Välj sökväg Gaviota-slutspelsdatabas

en: Open Sound File
sv: Öppna ljudfil

en: Sound files
sv: Ljudfiler

en: No sound
sv: Inget ljud

en: Beep
sv: Pip

en: Select sound file...
sv: Välj ljudfil...

en: Undescribed panel
sv: Obeskriven panel

en: Select background image file
sv: Välj bakgrundsbildfil

en: Images
sv: Bilder

en: Select auto save path
sv: Välj sökväg auto-spara

en: FEN needs 6 data fields. 
    
    %s
sv: FEN behöver 6 datafält. 
    
    %s

en: FEN needs at least 2 data fields in fenstr. 
    
    %s
sv: FEN behöver minst 2 datafält i fenstr. 
    
    %s

en: Needs 7 slashes in piece placement field. 
    
    %s
sv: Behöver 7 snedstreck i pjäsplaceringsfältet. 
    
    %s

en: Active color field must be one of w or b. 
    
    %s
sv: Aktivt färgfält måste vara en av w eller b.
    
    %s

en: Castling availability field is not legal. 
    
    %s
sv: Rockadmöjlighetsfältet är felaktigt. 
    
    %s

en: En passant cord is not legal. 
    
    %s
sv: En Passant-strängen är felaktig. 
    
    %s

en: invalid promoted piece
sv: ogiltig promoveringnspjäs

en: the move needs a piece and a cord
sv: draget behöver en pjäs och en sträng

en: the captured cord (%s) is incorrect
sv: tagna-strängen (%s) är felaktig

en: pawn capture without target piece is invalid
sv: ta en bonde utan målpjäs är ogiltigt

en: the end cord (%s) is incorrect
sv: slutsträngen (%s) är felaktig

en: and
sv: och

en: draws
sv: drag

en: mates
sv: matt

en: puts opponent in check
sv: sätter motståndaren i schack

en: improves king safety
sv: förbättrar kungens säkerhet

en: slightly improves king safety
sv: förbättrar kungens säkerhet något

en: moves a rook to an open file
sv: flyttar ett torn till en öppen linje

en: moves an rook to a half-open file
sv: flyttar ett torn till en halvöppen linje

en: moves bishop into fianchetto: %s
sv: fianchetterar löparen : %s

en: promotes a Pawn to a %s
sv: promoverar en bonde till en %s

en: castles
sv: rockerar

en: takes back material
sv: tar tillbaka material

en: sacrifices material
sv: offrar material

en: exchanges material
sv: byter material

en: captures material
sv: tar material

en: rescues a %s
sv: räddar en %s

en: threatens to win material by %s
sv: hotar att vinna material med %s

en: increases the pressure on %s
sv: ökar trycket på %s

en: defends %s
sv: försvarar %s

en: pins an enemy %(oppiece)s on the %(piece)s at %(cord)s
sv: binder en fiende %(oppiece)s med en %(piece)s på %(cord)s

en: White has a new piece in outpost: %s
sv: Vit har en ny pjäs på utposten: %s

en: Black has a new piece in outpost: %s
sv: Svart har en ny pjäs på utposten: %s

en: %(color)s has a new passed pawn on %(cord)s
sv: %(color)s har en a ny passerad bonde på %(cord)s

en: half-open
sv: halv-öppen

en: in the %(x)s%(y)s file
sv: på %(x)s%(y)s linje

en: in the %(x)s%(y)s files
sv: på %(x)s%(y)s linjer

en: %(color)s got a double pawn %(place)s
sv: %(color)s fick en dubbelbonde %(place)s

en: %(color)s got new double pawns %(place)s
sv: %(color)s fick nya dubbelbönder %(place)s

en: %(color)s got an isolated pawn in the %(x)s file | %(color)s got isolated pawns in the %(x)s files
sv[0]: %(color)s fick en isolerad bonde på %(x)s linjen
sv[1]: %(color)s fick isolerade bönder på %(x)s linjer

en: %s moves pawns into stonewall formation
sv: %s flyttar bönderna till stonewall-formation

en: %s can no longer castle
sv: %s kan inte rockera längre

en: %s can no longer castle in queenside
sv: %s kan inte rockera längre på damflygeln

en: %s can no longer castle in kingside
sv: %s kan inte rockera längre på kungsflygeln

en: %(opcolor)s has a new trapped bishop on %(cord)s
sv: %(opcolor)s har en ny instängd löpare på %(cord)s

en: develops a pawn: %s
sv: utvecklar en bonde: %s

en: brings a pawn closer to the backrow: %s
sv: för bonden närmare till 8-raden: %s

en: brings a %(piece)s closer to enemy king: %(cord)s
sv: för en %(piece)s närmare till fiendens kung: %(cord)s

en: develops a %(piece)s: %(cord)s
sv: utvecklar en %(piece)s: %(cord)s

en: places a %(piece)s more active: %(cord)s
sv: placerar en %(piece)s mer aktivt: %(cord)s

en: White should do pawn storm in right
sv: Vit borde göra en bondestorm till höger

en: Black should do pawn storm in left
sv: Svart borde göra en bondestorm till vänster

en: White should do pawn storm in left
sv: Vit borde göra en bondestorm till vänster

en: Black should do pawn storm in right
sv: Svart borde göra en bondestorm till höger

en: Black has a rather cramped position
sv: Svart har en ganska trång ställning

en: Black has a slightly cramped position
sv: Svart har en något trång ställning

en: White has a rather cramped position
sv: Vit har en ganska trång ställning

en: White has a slightly cramped position
sv: Vit har en något trång ställning

en: Shout
sv: Ropa

en: Chess Shout
sv: Schackrop

en: Unofficial channel %d
sv: Inofficiell kanal %d

en: Filters
sv: Filter

en: Filters panel can filter game list by various conditions
sv: Filterpanelen kan filtrera partilistan efter olika villkor

en: Edit selected filter
sv: Redigera markerat filter

en: Remove selected filter
sv: Ta bort markerat filter

en: Add new filter
sv: Lägg till nytt filter

en: Seq
sv: Sek

en: Create new streak sequence where listed conditions have to be satisfied in consecutive (half)moves
sv: Skapa ny strängsekvens där de angivna villkoren måste uppfyllas i efterföljande (halv)drag

en: Filter game list by various conditions
sv: Filtrera partilistan efter olika villkor

en: Sequence
sv: Sekvens

en: Streak
sv: Rad

en: Openings
sv: Öppningar

en: Openings panel can filter game list by opening moves
sv: Öppningspanelen kan filtrera partilistan på öppningsdrag

en: Move
sv: Drag

en: Games
sv: Partier

en: Winning %
sv: Vinst %

en: Filter game list by opening moves
sv: Filtrera partilistan på öppningsdrag

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Preview panel can filter game list by current game moves
sv: Förhandsgranskapanelen kan filtrera partilistan på aktuella partidrag

en: Filter game list by current game moves
sv: Filtrera partilistan på aktuella partidrag

en: Add sub-fen filter from position/circles
sv: Lägg till under-fen-filter från ställning/cirklar

en: Import PGN file
sv: Importera PGN-fil

en: Save to PGN file as...
sv: Spara PGN-fil som...

en: Open
sv: Öppna

en: Opening chessfile...
sv: Öppna schackfil...

en: Save as
sv: Spara som

en: Open chess file
sv: Öppna schackfil

en: Recreating indexes...
sv: Återskapar index...

en: Preparing to start import...
sv: Förbereder att starta import...

en: %s games processed
sv: %s partier bearbetas

en: Create New Polyglot Opening Book
sv: Skapa ny polyglot öppningsbok

en: Create Polyglot Book
sv: Skapa polyglot bok

en: Create New Pgn Database
sv: Skapa ny PGN-databas

en: <big><b>File '%s' already exists.</b></big>
sv: <big><b>Filen '%s' finns redan.</b></big>

en: %(path)s
    containing %(count)s games
sv: %(path)s
    innehåler %(count)s drag

en: W Elo
sv: V Elo

en: B Elo
sv: S Elo

en: Round
sv: Rond

en: Length
sv: Längd

en: Time control
sv: Tidskontroll

en: First games
sv: Första parti

en: Previous games
sv: Föregående parti

en: Next games
sv: Nästa parti

en: Archived
sv: Arkiverade

en: Adjourned, history and journal games list
sv: Uppskjutna, historia och journal partilista

en: Clock
sv: Klocka

en: Type
sv: Typ

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en:  with whom you have an adjourned <b>%(timecontrol)s</b> <b>%(gametype)s</b> game is online.
sv:  med den spelaren du har ett uppskjutet <b>%(timecontrol)s</b> <b>%(gametype)s</b> parti är ansluten.

en: Request Continuation
sv: Begär fortsättning

en: Examine Adjourned Game
sv: Granska uppskjutit parti

en: Talking
sv: Talande

en: List of server channels
sv: Lista över serverkanaler

en: Chat
sv: Chatt

en: Console
sv: Konsol

en: Command line interface to the chess server
sv: Kommandoradsgränssnitt mot schackservern

en: Win
sv: Vinst

en: Draw
sv: Remi

en: Loss
sv: Förlust

en: Need
sv: Behöver

en: Best
sv: Bästa

en: On FICS, your "Wild" rating encompasses all of the                         following variants at all time controls:
sv: På FICS, din "Wild"-rating omfattar alla följande                         varianter vid alla tidskontroller:

en: Sanctions
sv: Sanktioner

en: Email
sv: E-post

en: Spent
sv: Spenderat

en: online in total
sv: total tid ansluten

en: Connecting
sv: Ansluter

en: You are currently logged in as a guest but there is a completely free trial for 30 days, and beyond that, there is no charge and the account would remain active with the ability to play games. (With some restrictions. For example, no premium videos, some limitations in channels, and so on.) To register an account, go to
sv: Du är för närvarande inloggad som gäst men det finns en helt gratis provperiod i 30 dagar, och förutom det finns det ingen kostnad och kontot skulle förbli aktivt med förmågan att spela partier. (Med vissa begränsningar. Till exempel inga premiumvideor, vissa begränsningar i kanaler osv.) För att registrera ett konto, gå till

en: You are currently logged in as a guest. A guest can't play rated games and therefore isn't able to play as many of the types of matches offered as a registered user. To register an account, go to
sv: Du är för närvarande inloggad som gäst. En gäst kan inte spela rankade partier och kan därför inte spela så många typer av matcher som erbjuds som en registrerad användare. För att registrera ett konto, gå till

en: Game List
sv: Partilista

en: List of ongoing games
sv: Lista över pågående partier

en: Games running: %d
sv: Pågående partier: %d

en: News
sv: Nyheter

en: List of server news
sv: Lista över servernyheter

en: Assess
sv: Utvärdera

en: Follow
sv: Följ

en: Player List
sv: Spelarlista

en: List of players
sv: Lista över spelare

en: Name
sv: Namn

en: Players: %d
sv: Spelare: %d

en: The chain button is disabled because you are logged in as a guest. Guests                 can't establish ratings, and the chain button's state has no effect when                 there is no rating to which to tie "Opponent Strength" to
sv: Kedjeknappen är inaktiverad för att du är inloggad som gäst. Gäster                 kan inte få rating, och kedjeknappens val  har ingen effekt när                 det inte finns någon rating för att binda "Mottståndarens styrka" till

en: Challenge:
sv: Utmanare:

en: If set you can refuse players accepting your seek
sv: Om vald, kan du vägra spelare att acceptera din sökning

en: This option is not applicable because you're challenging a player
sv: Det här alternativet är inte tillgängligt för att du utmanar en spelare

en: Edit Seek:
sv: Redigera sökning:

en: %(minutes)d min + %(gain)d sec/move
sv: %(minutes)d min + %(gain)d sek/drag

en: Manual
sv: Manuell

en: Any strength
sv: Vilken styrka som helst

en: You can't play rated games because you are logged in as a guest
sv: Du kan inte spela ett rankat parti för att du är inloggad som gäst

en: You can't play rated games because "Untimed" is checked,
sv: Du kan inte spela rankade partier för att "Utan tid" är vald,

en: and on FICS, untimed games can't be rated
sv: och på FICS, kan inte partier utan tid rankas

en: This option is not available because you're challenging a guest,
sv: Det här alternativet är inte tillgängligt för att du är en utmanar en gäst,

en: and guests can't play rated games
sv: och gäster kan inte spela rankade partier

en: You can't select a variant because "Untimed" is checked,
sv: Du kan inte välja variant för att "Utan tid" är vald,

en: and on FICS, untimed games have to be normal chess rules
sv: och på FICS måste partier utan tid ha normal schackregler

en: Change Tolerance
sv: Ändra tolerans

en: Seek Graph
sv: Sökgraf

en: Handle seeks on graphical way
sv: Hantera sökningar grafiskt

en: Seeks / Challenges
sv: Sökningar / utmaningar

en: Handle seeks and challenges
sv: Hantera sökningar och utmaningar

en: Effect on ratings by the possible outcomes
sv: Påverkan av rating på möjliga resultat

en: Win:
sv: Vinster:

en: Draw:
sv: Remier:

en: Loss:
sv: Förluster:

en: New RD:
sv: Ny RD:

en: Active seeks: %d
sv: Aktiva sökningar: %d

en:  would like to resume your adjourned <b>%(time)s</b> <b>%(gametype)s</b> game.
sv:  vill du fortsätta ditt uppskjutna <b>%(time)s</b> <b>%(gametype)s</b> parti.

en:  challenges you to a <b>%(time)s</b> %(rated)s <b>%(gametype)s</b> game
sv:  utmanar dig på en <b>%(time)s</b> %(rated)s <b>%(gametype)s</b> parti

en:  where <b>%(player)s</b> plays <b>%(color)s</b>.
sv:  där <b>%(player)s</b> spelar <b>%(color)s</b>.

en: Log Off
sv: Utloggning

en: New game from 1-minute playing pool
sv: Nytt parti från 1-minuters poolen

en: New game from 3-minute playing pool
sv: Nytt parti från 3-minuters poolen

en: New game from 5-minute playing pool
sv: Nytt parti från 5-minuters poolen

en: New game from 15-minute playing pool
sv: Nytt parti från 15-minuters poolen

en: New game from 25-minute playing pool
sv: Nytt parti från 25 minuters spelpool

en: New game from Chess960 playing pool
sv: Nytt parti från Chess960 spelarpool

en: You have to set kibitz on to see bot messages here.
sv: Du måste ställa in kibitz för att se botmeddelanden här.

en: You may only have 3 outstanding seeks at the same time. If you want             to add a new seek you must clear your currently active seeks. Clear your seeks?
sv: Du får bara ha 3 utestående sökningar på samma gång. Om du vill             lägga till en ny sökning måste du rensa dina aktiva sökningar. Rensa dina sökningar?

en: You can't touch this! You are examining a game.
sv: Du kan inte röra vid det här! Du undersöker ett parti.

en:  has declined your offer for a match
sv:  har avböjt ditt erbjudande för en match

en:  is censoring you
sv:  censurerar dig

en:  noplay listing you
sv:  noplay noterar dig

en:  uses a formula not fitting your match request:
sv:  använder en formel som inte matchar din matchningsförfrågan:

en: to manual accept
sv: acceptera manuellt

en: to automatic accept
sv: acceptera automatiskt

en: rating range now
sv: ratingintervall nu

en: Seek updated
sv: Sök uppdaterad

en: Your seeks have been removed
sv: Dina sökningar har tagits bort

en:  has arrived
sv:  har anlänt

en:  has departed
sv:  har lämnat

en:  is present
sv:  är närvarande

en: Detect type automatically
sv: Identifiera typ automatiskt

en: <big><b>Error loading game</big></b>
sv: <big><b>Fel vid inläsning av parti</big></b>

en: Save Game
sv: Spara spel

en: Export position
sv: Exportera ställning

en: <big><b>Unknown file type '%s'</b></big>
sv: <big><b>Okänd filtyp '%s'</b></big>

en: Was unable to save '%(uri)s' as PyChess doesn't know the format '%(ending)s'.
sv: Det gick inte att spara '%(uri)s'. PyChess känner inte till formatet '%(ending)s'.

en: <big><b>Unable to save file '%s'</b></big>
sv: <big><b>Kunde inte spara filen '%s'</b></big>

en: You don't have the necessary rights to save the file.
        Please ensure that you have given the right path and try again.
sv: Du har inte nödvändiga rättigheter att spara filen.
        Se till att du har rätt sökväg och försök igen.

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: File exists
sv: Filen existerar

en: <big><b>A file named '%s' already exists. Would you like to replace it?</b></big>
sv: <big><b>En fil med namnet '%s' existerar redan. Vill du ersätta den?</b></big>

en: The file already exists in '%s'. If you replace it, its content will be overwritten.
sv: Filen existerar redan i '%s'. Om du ersätter den så kommer innehållet att bli överskrivet.

en: Could not save the file
sv: Kunde inte spara filen

en: <big><b>PyChess was not able to save the game</b></big>
sv: <big><b>PyChess kunde inte spara partiet</b></big>

en: The error was: %s
sv: Felet var: %s

en: There is %d game with unsaved moves. | There are %d games with unsaved moves.
sv[0]: Det är %d parti med osparade drag.
sv[1]: Det är %d partier med osparade drag.

en: Save moves before closing?
sv: Spara drag innan stängning?

en: Unable to save to configured file.                                                     Save the games before closing?
sv: Kan inte spara till konfigurationsfil.                                                     Spara partier innan du stänger?

en: _Save %d document | _Save %d documents
sv[0]: _Spara %d dokument
sv[1]: _Spara %d dokumenten

en: Save the current game before you close it?
sv: Spara det aktuella partiet innan du stänger det?

en: Unable to save to configured file.                                             Save the current game before you close it?
sv: Kan inte spara till konfigurationsfil.                                                     Spara det aktuella partiet innan du stänger?

en: It is not possible later to continue the game,
    if you don't save it.
sv: Det är inte möjligt att fortsätta partiet senare,
    om du inte sparar det.

en: All Chess Files
sv: Alla schackfiler

en: Annotation
sv: Anteckning

en: Annotated game
sv: Kommenterad parti

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Add start comment
sv: Lägg till startkommentar

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: Edit comment
sv: Redigera kommentar

en: Good move
sv: Bra drag

en: Bad move
sv: Dåligt drag

en: Excellent move
sv: Utmärkt drag

en: Very bad move
sv: Mycket dåligt drag

en: Interesting move
sv: Intressant drag

en: Suspicious move
sv: Tveksamt drag

en: Forced move
sv: Enda draget

en: Add move symbol
sv: Lägg till dragsymbol

en: Drawish
sv: Remiaktig

en: Unclear position
sv: Oklar ställning

en: Slight advantage
sv: Liten fördel

en: Moderate advantage
sv: Måttlig fördel

en: Decisive advantage
sv: Avgörande fördel

en: Crushing advantage
sv: Krossfördel

en: Zugzwang
sv: Dragtvång

en: Development advantage
sv: Utvecklingsfördel

en: Initiative
sv: Initiativ

en: With attack
sv: Med attack

en: Compensation
sv: Kompensation

en: Counterplay
sv: Motspel

en: Time pressure
sv: Tidsnöd

en: Add evaluation symbol
sv: Lägg till värderingssymbol

en: Comment
sv: Kommentar

en: Symbols
sv: Symboler

en: All the evaluations
sv: Alla utvärderingar

en: Remove
sv: Ta bort

en: No time control
sv: Ingen tidskontroll

en: mins
sv: min

en: secs
sv: sek

en: %(time)s for %(count)d moves
sv: %(time)s för %(count)d drag

en: move
sv: drag

en: round %s
sv: rond %s

en: Hints
sv: Tips

en: The hint panel will provide computer advice during each stage of the game
sv: Tipspanelen kommer att ge råd från datorn under varje steg i partiet

en: Official PyChess panel.
sv: Officiell PyChess-panel.

en: Opening Book
sv: Spelöppningsbok

en: The opening book will try to inspire you during the opening phase of the game by showing you common moves made by chess masters
sv: Spelöppningsboken kommer att försöka inspirera dig under partiets öppningsfas genom att visa dig gemensamma drag som gjorts av schackmästare

en: Analysis by %s
sv: Analyser av %s

en: %s will try to predict which move is best and which side has the advantage
sv: %s kommer att försöka förutse vilket drag som är bäst och vilken sida som har fördel

en: Threat analysis by %s
sv: Hotanalysis av %s

en: %s will identify what threats would exist if it were your opponent's turn to move
sv: %s kommer att identifiera vilka hot som skulle finnas om det var din motståndares drag

en: Calculating...
sv: Beräknar...

en: Engine scores are in units of pawns, from White's point of view. Double clicking on analysis lines you can insert them into Annotation panel as variations.
sv: Motorns poäng är i enheter av bönder, från vits synvinkel. Genom att dubbelklicka på analyslinjerna kan du infoga dem i anteckningspanelen som varianter.

en: Adding suggestions can help you find ideas, but slows down the computer's analysis.
sv: Att lägga till förslag kan hjälpa dig att hitta idéer, men saktar ner datorns analys.

en: Endgame Table
sv: Slutspelsdatabas

en: The endgame table will show exact analysis when there are few pieces on the board.
sv: Slutspelsdatabasen visar en exakt analys när det finns några få pjäser på brädet.

en: Mate in %d
sv: Matt i %d

en: In this position,
    there is no legal move.
sv: I denna ställning,
    finns det inga regelrätta drag.

en: The chat panel lets you communicate with your opponent during the game, assuming he or she is interested
sv: Chattpanelen låter dig kommunicera med din motståndare under partiet, förutsatt han eller hon är intresserad

en: Comments
sv: Kommentarer

en: The comments panel will try to analyze and explain the moves played
sv: Kommentarspanelen kommer att försöka analysera och förklara de spelade dragen

en: Initial position
sv: Utgångsställning

en: %(color)s moves a %(piece)s to %(cord)s
sv: %(color)s flyttar en  %(piece)s till %(cord)s

en: Engines
sv: Motorer

en: The engine output panel shows the thinking output of chess engines (computer players) during a game
sv: Motorpanelen visar analyserna hos schackmotorer (datorspelare) under ett parti

en: No chess engines (computer players) are participating in this game.
sv: Inga schackmotorer (datorspelare) deltar i det här parti.

en: Move History
sv: Draghistoria

en: The moves sheet keeps track of the players' moves and lets you navigate through the game history
sv: Protokollet håller koll på spelarnas drag och låter dig navigera genom partiet

en: Score
sv: Poäng

en: The score panel tries to evaluate the positions and shows you a graph of the game progress
sv: Poängpanelen försöker utvärdera ställningen och visar dig ett diagram över partiets utveckling

en: Practice endgames with computer
sv: Öva slutspel med datorn

en: Title
sv: Titel

en: Study FICS lectures offline
sv: Studera FICS-föreläsningar offline

en: Author
sv: Författare

en: Guided interactive lessons in "guess the move" style
sv: Guidade interaktiva lektioner i "gissa draget" -stilen

en: Lichess practice studies Puzzles from GM games and Chess compositions
sv: Lichess övningar studier problem  från GM-partier och schackkompositioner

en: others
sv: andra

en: Learn
sv: Lektioner

en: Quit Learning
sv: Sluta lektioner

en: lessons
sv: lektioner

en: Progress
sv: Framsteg

en: Reset my progress
sv: Återställ mina framsteg

en: You will lose all your progress data!
sv: Du kommer förlora dina framsteg!

en: Source
sv: Källa
