pychess - en to uk translation catalogue (107 entries)

en: _Game
uk: _Гра

en: _New Game
uk: _Нова гра

en: _Load Game
uk: _Завантажити гру

en: Load _Recent Game
uk: Завантажити _Останню гру

en: _Save Game
uk: _Зберегти гру

en: Save Game _As
uk: Зберегти гру _як

en: _Export Position
uk: _Експортувати позицію

en: Share _Game
uk: Поділитися _Грою

en: Player _Rating
uk: _Рейтинг гравця

en: _Analyze Game
uk: _Аналізувати гру

en: _Edit
uk: _Редагувати

en: _Actions
uk: _Дії

en: R_esign
uk: З_датися

en: _Fullscreen
uk: _Весь екран

en: _Log Viewer
uk: _Переглядач журналу

en: Database
uk: База даних

en: New _Database
uk: Нова _База даних

en: Save database as
uk: Зберегти базу даних як

en: _Help
uk: _Допомога

en: About Chess
uk: Про Шахи

en: Tip of the Day
uk: Порада дня

en: Translate PyChess
uk: Перекласти PyChess

en: Preferences
uk: Налаштування

en: _Hide tabs when only one game is open
uk: _Сховати вкладки, коли відкрита тільки одна гра

en: Auto _rotate board to current human player
uk: Авто _поворот дошки до поточного гравця

en: If set, the board will turn after each move, to show the natural view for the current player.
uk: Якщо відмічено, дошку буде повернуто після кожного ходу, щоб показати природній вид для поточного гравця.

en: Maximum analysis time in seconds:
uk: МАксимальний час аналізу в секундах:

en: _Hints
uk: _Підказки

en: Texture:
uk: Текстура:

en: Frame:
uk: Кадр:

en: Font:
uk: Шрифт:

en: Themes
uk: Теми

en: A player _moves:
uk: Кроки _гравця:

en: Save
uk: Зберегти

en: Queen
uk: Королева

en: Bishop
uk: Слон

en: Knight
uk: Кінь

en: King
uk: Король

en: Game information
uk: Інформація про гру

en: Site:
uk: Сайт:

en: Black:
uk: Чорний

en: Round:
uk: Раунд:

en: White:
uk: Білий

en: Date:
uk: Дата:

en: Result:
uk: Результат:

en: Game
uk: Гра

en: Players:
uk: Гравці:

en: Event:
uk: Подія:

en: Command:
uk: Команда:

en: Protocol:
uk: Протокол

en: Parameters:
uk: Параметри:

en: Country:
uk: Країна:

en: Comment:
uk: Коментарій:

en: White
uk: Білі

en: Black
uk: Чорні

en: Ignore colors
uk: Ігнорувати кольори

en: Date
uk: Дата

en: Result
uk: Результат

en: White move
uk: Хід білих

en: Black move
uk: Хід чорних

en: _Password:
uk: _Пароль:

en: _Name:
uk: _Ім’я:

en: Po_rts:
uk: По_рти:

en: Challenge: <Player>
uk: Змагання: <Player>

en: Standard:
uk: Стандарт:

en: Blitz:
uk: Блітц:

en: 10 min + 6 sec/move, White
uk: 10 хв + 6 сек/хід, Білі

en: 5 min
uk: 5 хв

en: _Accept
uk: _Прийняти

en: _Decline
uk: _Відхилити

en: Standard
uk: Стандарт

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Time
uk: Час

en: Challenge
uk: Змагання

en: _Player List
uk: _Список гравців

en: _Game List
uk: _Список ігор

en: Minutes:
uk: Хвилин:

en: Time control:
uk: Контроль часу:

en: <b>Time Control</b>
uk: <b>Контроль часу</b>

en: Don't care
uk: Все рівно

en: (Blitz)
uk: (Блітц)

en: Hide
uk: Сховати

en: <b>Your Color</b>
uk: <b>Ваш колір</b>

en: Play
uk: Грати

en: <b>Options</b>
uk: <b>Опції</b>

en: 0 of 0
uk: 0 з 0

en: Search:
uk: Пошук:

en: New Game
uk: Нова гра

en: _Start Game
uk: _Почати гру

en: <b>Players</b>
uk: <b>Гравці</b>

en: <b>Open Game</b>
uk: <b>Відкрити гру</b>

en: Quit PyChess
uk: Покинути PyChess

en: Open Game
uk: Відкрити гру

en: Accept
uk: Прийняти

en: Decline
uk: Відхилити

en: min
uk: хв

en: sec
uk: с

en: Online
uk: Онлайн

en: Offline
uk: Офлайн

en: %d min
uk: %d хв

en:  + %d sec
uk:  + %d с

en: Chat
uk: Чат

en: Save Game
uk: Зберегти гру

en: Add comment
uk: Додати коментар

en: Edit comment
uk: Редагувати коментар

en: Comments
uk: Коментарі

en: Score
uk: Рахунок
