pympress - en to ja translation catalogue (169 entries)

en: (paused)
ja: （停止中）

en: Adjust alignment of slides in projector screen
ja: 投影スクリーン上でスライドの位置を調整

en: All files
ja: 全てのファイル

en: Annotations
ja: 注釈

en: Big buttons
ja: 大きなボタン

en: Cairo can not draw gif
ja: cairoはgifを描画できません

en: Clock
ja: 時刻

en: Content and presenter window must not be on the same monitor if you start full screen!
ja: フルスクリーン表示を開始する前にコンテンツと発表者ウィンドウを同一のモニタに移動する必要があります。

en: Contributors:
ja: 貢献者:

en: Could not find the file "{}"
ja: ファイル名 "{}"が見つかりません

en: Current slide
ja: 現在のスライド

en: Error opening the file "{}"
ja: ファイル名 "{}"が開けません

en: For instructions, refer to https://github.com/Cimbali/pympress/blob/master/README.md#dependencies
ja: 使い方についてはこちらをご覧ください: https://github.com/Cimbali/pympress/blob/master/README.md#dependencies

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Next slide
ja: 次のスライド

en: No action was defined for this link
ja: このリンクには動作が定義されていません

en: Notes
ja: ノート

en: Notes position
ja: ノートの位置

en: Open _Recent
ja: 最近使ったファイル

en: Open...
ja: 開く...

en: Options:
ja: 設定:

en: PDF files
ja: PDF ファイル

en: Pause
ja: 停止

en: Play
ja: 再生

en: Pointer
ja: ポインター

en: Portable installation
ja: ポータブル版のインストール

en: Presenter fullscreen
ja: 発表者フルスクリーン表示

en: Pympress Presenter
ja: Pympress発表者

en: Pympress can not find file
ja: Pympressは␣を見つけられません

en: Pympress does not recognize link type "{}"
ja: Pympressはリンクタイプ"{}"を認識できません

en: Pympress does not yet support link type "{}"
ja: Pympressは現在のところリンクタイプ"{}"に対応していません

en: Python version {}
ja: Pythonバージョン{}

en: Set the position of notes on the pdf page (none, left, right, top, or bottom).
ja: pdfページ上のノートの位置（なし，左，右，上，下）を指定してください

en: Slide number
ja: スライド番号

en: Stop
ja: 停止

en: The log is written to
ja: ログを␣に書き出しました

en: This help
ja: このヘルプ

en: Time elapsed
ja: 経過時間

en: Time estimation
ja: 推定時間

en: Unexpected action in index "{}"
ja: 参照"{}"の予期しない操作

en: Unknow widget {} to be fullscreened, aborting.
ja: 不明なウィジェット{}がフルスクリーン表示されようとしました。中止します。

en: Unsupported OS: can't enable/disable screensaver
ja: サポートされていないOS: スクリーンセーバーを有効/無効にできません

en: Usage: {} [options] <presentation_file>
ja: 使い方: {} [options] <presentation_file>

en: Video support using {} is disabled.
ja: {}を使ったビデオサポートは無効化されています。

en: _Align content
ja: コンテンツを整列

en: _Annotations
ja: 注釈

en: _Blue
ja: _青

en: _Bottom
ja: 下

en: _Fullscreen
ja: _フルスクリーン

en: _Go to...
ja: _指定ページに移動...

en: _Green
ja: _緑

en: _Help
ja: _ヘルプ

en: _Highlight
ja: _ハイライト

en: _Jump to label
ja: _ラベルへ移動

en: _Navigation
ja: _ナビゲーション

en: _Next
ja: _次

en: _Pause timer
ja: _タイマーを一時停止

en: _Presentation
ja: _プレゼンテーション

en: _Previous
ja: _前

en: _Red
ja: _赤

en: _Reset timer
ja: _タイマーをリセット

en: _Right
ja: _右

en: _Shortcuts
ja: _ショートカット

en: _Top
ja: 上

en: _Undo zoom
ja: _拡大を戻す

en: _Zoom in
ja: _拡大

en: access denied when trying to access screen saver settings in registry!
ja: レジストリのスクリーン セーバー設定へのアクセスが拒否されました

en: duration
ja: 時間

en: name
ja: 名前

en: no action defined for this link!
ja: このリンクには動作が定義されていません

en: page label
ja: ページラベル

en: slide
ja: スライド

en: slide #
ja: スライド#

en: time
ja: 時間

en: {}, {}, {}, {}, or {}
ja: {}，{}，{}，{}，または{}

en: Additional features
ja: 追加機能

en: Close file
ja: ファイルを閉じる

en: First slide
ja: 最初のスライド

en: Go back in slide history
ja: スライド履歴で一つ前に戻る

en: Go forward in slide history
ja: スライド履歴で一つ進む

en: Go to page number
ja: ページ番号へ移動

en: Jump to page label
ja: ページラベルへ移動

en: Last slide
ja: 最後のスライド

en: Manage files
ja: ファイルを管理

en: Next slide with different label
ja: 別のラベルがついた次のスライド

en: Open file
ja: ファイルを開く

en: Play/pause timer
ja: タイマーを開始/一時停止

en: Presentation
ja: プレゼンテーション

en: Previous slide
ja: 前のスライド

en: Previous slide with different label
ja: 別のラベルがついた前のスライド

en: Quit
ja: 終了

en: Reset timer
ja: タイマーをリセット

en: Timers
ja: タイマー

en: Toggle annotations
ja: 注釈の切り替え

en: Toggle fullscreen
ja: フルスクリーンの切り替え

en: Toggle highlighting
ja: ハイライトの切り替え

en: Toggle laserpointer
ja: レーザーポインターの切り替え

en: Unzoom
ja: 縮小

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Zoom
ja: 拡大

en: (none, left, right, top, or bottom).
ja: （なし，左，右，上，下）

en: Set the position of notes on the pdf page
ja: pdfページ上のノートの位置を設定してください

en: (none, left, right, top, bottom, or after).
ja: （なし，左，右，上，下，後）

en: _Bottom half of slide
ja: _スライド下半分

en: _Left half of slide
ja: _スライド左半分

en: _Right half of slide
ja: _スライド右半分

en: _Top half of slide
ja: _スライド上半分

en: Reset talk timer
ja: 講演タイマーをリセット

en: Toggle pause of talk timer
ja: 講演タイマーを一時停止/再開

en: Highlight mode
ja: ハイライトモード

en: Never clear (manually only)
ja: 消去しない（手動のみ）

en: _Close
ja: _閉じる

en: _Open
ja: _開く

en: _Pointer
ja: _ポインター

en: _Quit
ja: _終了

en: 10th next slide
ja: 10枚後のスライド

en: 11th next slide
ja: 11枚後のスライド

en: 12th next slide
ja: 12枚後のスライド

en: 13th next slide
ja: 13枚後のスライド

en: 14th next slide
ja: 14枚後のスライド

en: 15th next slide
ja: 15枚後のスライド

en: 16th next slide
ja: 16枚後のスライド

en: 2nd next slide
ja: 2枚後のスライド

en: 3rd next slide
ja: 3枚後のスライド

en: 4th next slide
ja: 4枚後のスライド

en: 5th next slide
ja: 5枚後のスライド

en: 6th next slide
ja: 6枚後のスライド

en: 7th next slide
ja: 7枚後のスライド

en: 8th next slide
ja: 8枚後のスライド

en: 9th next slide
ja: 9枚後のスライド

en: annotations (hideable)
ja: 注釈（非表示可）

en: current slide
ja: 現在のスライド

en: horizontal
ja: 水平

en: next slide(s)
ja: 次のスライド

en: next slides count
ja: 次のスライド数

en: orientation
ja: 方向

en: resizeable
ja: サイズ変更可

en: vertical
ja: 垂直

en: widget
ja: ウィジェット

en: _Discard
ja: _破棄

en: annotations
ja: 注釈

en: _Automatic navigation
ja: _自動ナビゲーション

en: Note pages
ja: ノートページ

en: notes
ja: ノート

en: Highlighting
ja: ハイライトする

en: Layout to draw on the current slide
ja: 現在のスライドに描画するレイアウト

en: highlighting
ja: ハイライトする

en: Exit highlight on page change
ja: ページ送り時にハイライトを終了

en: Auto
ja: 自動

en: Edit layout
ja: レイアウトを編集

en: Loop
ja: ループ

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Overwrite changes instead of reloading?
ja: 再読込みの代わりに変更を上書きしますか？

en: Reload
ja: 再読込み

en: Save as...
ja: 名前を付けて保存...

en: Save changes before closing?
ja: 閉じる前に変更を保存しますか？

en: Save file
ja: ファイルを保存

en: Save file as
ja: 名前を付けてファイルを保存

en: Saving changes will overwrite the changed file!
ja: 変更を保存するとファイルが上書きされます！

en: Time per slide (s):
ja: スライドあたりの時間

en: Unsaved changes
ja: 保存されていない変更

en: Unsaved changes will be lost
ja: 保存されていない変更は破棄されます

en: Unsaved changes will be lost.
ja: 保存されていない変更は破棄されます。

en: _Save
ja: _保存

en: _Save as
ja: _名前を付けて保存

en: box
ja: ボックス

en: Highlighting with notes
ja: ノートをハイライト

en: _Deck overview
ja: デッキの概要

en: Show deck overview
ja: デッキの概要を見る
