update-manager - en to pt translation catalogue (93 entries)

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 12.04 'Precise Pangolin'
pt: CD-ROM com o Ubuntu 12.04 'Precise Pangolin'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 11.10 'Oneiric Ocelot'
pt: CD-ROM com o Ubuntu 11.10 'Oneiric Ocelot'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 11.04 'Natty Narwhal'
pt: CD-ROM com o Ubuntu 11.04 'Natty Narwhal'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 10.10 'Maverick Meerkat'
pt: CD-ROM com o Ubuntu 10.10 'Maverick Meerkat'

note: Description
en: Canonical Partners
pt: Parceiros da Canonical

note: CompDescription
en: Software packaged by Canonical for their partners
pt: Aplicativos empacotados pela Canonical para os seus parceiros

note: CompDescriptionLong
en: This software is not part of Ubuntu.
pt: Estes aplicativos não são parte do Ubuntu.

note: Description
en: Independent
pt: Independentes

note: CompDescription
en: Provided by third-party software developers
pt: Fornecidos por desenvolvedores de software terceiros

note: CompDescriptionLong
en: Software offered by third party developers.
pt: Aplicativos oferecidos por desenvolvedores terceiros.

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 10.04 'Lucid Lynx'
pt: CD-ROM com o Ubuntu 10.04 'Lucid Lynx'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 9.10 'Karmic Koala'
pt: CD-ROM com o Ubuntu 9.10 'Karmic Koala'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 9.04 'Jaunty Jackalope'
pt: CD-ROM com o Ubuntu 9.04 'Jaunty Jackalope'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 8.10 'Intrepid Ibex'
pt: CD-ROM com o Ubuntu 8.10 'Intrepid Ibex'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 8.04 'Hardy Heron'
pt: CD-ROM com o Ubuntu 8.04 'Hardy Heron'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 7.10 'Gutsy Gibbon'
pt: CD-ROM com o Ubuntu 7.10 'Gutsy Gibbon'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 7.04 'Feisty Fawn'
pt: CD-ROM com o Ubuntu 7.04 'Feisty Fawn'

note: CompDescription
en: Community-maintained
pt: Mantido pela comunidade

note: CompDescription
en: Restricted software
pt: Aplicativos restritos

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 6.10 'Edgy Eft'
pt: CD-ROM com o Ubuntu 6.10 'Edgy Eft'

note: CompDescriptionLong
en: Canonical-supported free and open-source software
pt: Aplicativos livres de código aberto suportados pela Canonical

note: CompDescription
en: Community-maintained (universe)
pt: Mantido pela comunidade (universe)

note: CompDescriptionLong
en: Community-maintained free and open-source software
pt: Aplicativos livres de código aberto mantidos pela comunidade

note: CompDescription
en: Non-free drivers
pt: Drivers não-livres

note: CompDescriptionLong
en: Proprietary drivers for devices
pt: Drivers proprietários para dispositivos

note: CompDescription
en: Restricted software (Multiverse)
pt: Aplicativos restritos (multiverse)

note: CompDescriptionLong
en: Software restricted by copyright or legal issues
pt: Aplicativos restritos por copyright ou questões legais

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 6.06 LTS 'Dapper Drake'
pt: CD-ROM com o Ubuntu 6.06 LTS 'Dapper Drake'

note: Description
en: Important security updates
pt: Atualizações de segurança importantes

note: Description
en: Recommended updates
pt: Atualizações recomendadas

note: Description
en: Pre-released updates
pt: Atualizações de pré-lançamento

note: Description
en: Unsupported updates
pt: Atualizações não suportadas

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 5.10 'Breezy Badger'
pt: CD-ROM com o Ubuntu 5.10 'Breezy Badger'

note: Description
en: Ubuntu 5.10 Security Updates
pt: Atualizações de segurança do Ubuntu 5.10

note: Description
en: Ubuntu 5.10 Updates
pt: Atualizações do Ubuntu 5.10

note: Description
en: Ubuntu 5.10 Backports
pt: Backports do Ubuntu 5.10

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 5.04 'Hoary Hedgehog'
pt: CD-ROM com o Ubuntu 5.04 'Hoary Hedgehog'

note: CompDescription
en: Officially supported
pt: Suportados oficialmente

note: Description
en: Ubuntu 5.04 Security Updates
pt: Atualizações de segurança do Ubuntu 5.04

note: Description
en: Ubuntu 5.04 Updates
pt: Atualizações do Ubuntu 5.04

note: Description
en: Ubuntu 5.04 Backports
pt: Backports do Ubuntu 5.04

note: CompDescription
en: Community-maintained (Universe)
pt: Mantido pela comunidade (universe)

note: CompDescription
en: Non-free (Multiverse)
pt: Não-livres (multiverse)

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 4.10 'Warty Warthog'
pt: CD-ROM com o Ubuntu 4.10 'Warty Warthog'

note: CompDescription
en: No longer officially supported
pt: Não mais suportado oficialmente

note: CompDescription
en: Restricted copyright
pt: Copyright restrito

note: Description
en: Ubuntu 4.10 Security Updates
pt: Atualizações de segurança do Ubuntu 4.10

note: Description
en: Ubuntu 4.10 Updates
pt: Atualizações do Ubuntu 4.10

note: Description
en: Ubuntu 4.10 Backports
pt: Backports do Ubuntu 4.10

note: Description
en: Proposed updates
pt: Atualizações sugeridas

note: Description
en: Security updates
pt: Atualizações de segurança

note: Description
en: Debian current stable release
pt: Atual versão estável do Debian

note: CompDescription
en: DFSG-compatible Software with Non-Free Dependencies
pt: Aplicativos compatíveis com a DFSG mas com dependências não-livres

note: CompDescription
en: Non-DFSG-compatible Software
pt: Aplicativos não compatíveis com a DFSG

note: TRANSLATORS: %s is a country
en: Server for %s
pt: Servidor - %s

note: More than one server is used. Since we don't handle this case in the user interface we set "custom servers" to true and append a list of all used servers
en: Main server
pt: Servidor principal

en: Custom servers
pt: Servidores personalizados

en: Downloading file %(current)li of %(total)li with %(speed)s/s
pt: Baixando arquivo %(current)li de %(total)li a %(speed)s/s

en: Downloading file %(current)li of %(total)li
pt: Baixando arquivo %(current)li de %(total)li

note: Setup some child widgets
en: Details
pt: Detalhes

en: Starting...
pt: Iniciando...

en: Complete
pt: Completo

en: Invalid unicode in description for '%s' (%s). Please report.
pt: Unicode inválido na descrição de '%s' (%s). Por favor, relate o erro.

en: The list of changes is not available
pt: A lista de alterações não está disponível

en: The list of changes is not available yet.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
pt: A lista de alterações ainda não está disponível.
    
    Por favor, utilize http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    até que as alterações estejam disponíveis ou tente novamente mais tarde.

en: Failed to download the list of changes. 
    Please check your Internet connection.
pt: Falha ao baixar a lista de alterações. 
    Por favor verifique sua conexão com a Internet.

en: List of files for '%s' could not be read
pt: A lista de arquivos de '%s' não pôde ser lida

en: List of control files for '%s' could not be read
pt: A lista de arquivos de controle de '%s' não pôde ser lida

en: Dependency is not satisfiable: %s
pt: A dependência não é contentável: %s

en: Conflicts with the installed package '%s'
pt: Conflita com o pacote instalado '%s'

note: TRANSLATORS: the first '%s' is the package that breaks, the second the dependency that makes it break, the third the relation (e.g. >=) and the latest the version for the releation
en: Breaks existing package '%(pkgname)s' dependency %(depname)s (%(deprelation)s %(depversion)s)
pt: Quebra o pacote existente '%(pkgname)s', dependência %(depname)s (%(deprelation)s %(depversion)s)

note: TRANSLATORS: the first '%s' is the package that conflicts, the second the packagename that it conflicts with (so the name of the deb the user tries to install), the third is the relation (e.g. >=) and the last is the version for the relation
en: Breaks existing package '%(pkgname)s' conflict: %(targetpkg)s (%(comptype)s %(targetver)s)
pt: Quebra o pacote existente '%(pkgname)s', conflito: %(targetpkg)s (%(comptype)s %(targetver)s)

en: Breaks existing package '%(pkgname)s' that conflict: '%(targetpkg)s'. But the '%(debfile)s' provides it via: '%(provides)s'
pt: Quebra o pacote existente '%(pkgname)s' que conflita com '%(targetpkg)s'. Mas '%(debfile)s' o provê via '%(provides)s'

en: No Architecture field in the package
pt: Sem campo de arquitetura no pacote

en: Wrong architecture '%s'
pt: Arquitetura incorreta '%s'

note: the deb is older than the installed
en: A later version is already installed
pt: Uma versão mais atual já está instalada

en: Failed to satisfy all dependencies (broken cache)
pt: Falha na satisfação de todas as dependências (cache quebrado)

en: Cannot install '%s'
pt: Incapaz de instalar '%s'

en: Automatically decompressed:
pt: Descompactado automaticamente:

en: Automatically converted to printable ascii:
pt: Convertido automaticamente para ascii imprimível:

en: Install Build-Dependencies for source package '%s' that builds %s
pt: Instalar dependências construtivas para o pacote fonte '%s' que constrói %s

en: An essential package would be removed
pt: Um pacote essencial teria de ser removido

en: %c%s... Done
pt: %c%s... Feito

en: Hit
pt: Atingido

en: Ign
pt: Ignorando

en: Err
pt: Erro

en: Get:
pt: Obtendo:

en:  [Working]
pt:  [Trabalhando]

en: Media change: please insert the disc labeled
     '%s'
    in the drive '%s' and press enter
pt: Mudança de mídia: por favor, insira o disco de nome
    '%s'
    no drive '%s' e tecle Enter

note: Trick for getting a translation from apt
en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
pt: Obtidos %sB em %s (%sB/s)

en: Please provide a name for this Disc, such as 'Debian 2.1r1 Disk 1'
pt: Por favor, forneça um nome para este disco, como 'Debian 6.0.1 Disco 1'

en: Please insert a Disc in the drive and press enter
pt: Por favor, insira um disco no drive e tecle Enter

en: Building data structures
pt: Construindo estruturas de dados
