update-manager - en to pt translation catalogue (37 entries)

note: CompDescription
en: Restricted software
pt: Software Restrito

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 6.10 'Edgy Eft'
pt: Cdrom com o Ubuntu 6.10 'Edgy Eft'

note: CompDescription
en: Non-free drivers
pt: Controladores não-livres

note: CompDescriptionLong
en: Proprietary drivers for devices
pt: Drivers proprietários para dispositivos

note: CompDescription
en: Restricted software (Multiverse)
pt: Software não-livre (Multiverse)

note: CompDescriptionLong
en: Software restricted by copyright or legal issues
pt: Software restringido por copyright ou questões legais

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 6.06 LTS 'Dapper Drake'
pt: Cdrom com o Ubuntu 6.06 LTS 'Dapper Drake'

note: Description
en: Important security updates
pt: Actualizações de segurança importantes

note: Description
en: Recommended updates
pt: Actualizações recomendadas

note: Description
en: Ubuntu 5.10 'Breezy Badger'
pt: Ubuntu 5.10 "Breezy Badger"

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 5.10 'Breezy Badger'
pt: Cdrom com o Ubuntu 5.10 "Breezy Badger"

note: Description
en: Ubuntu 5.10 Security Updates
pt: Ubuntu 5.10 Actualizações de Segurança

note: Description
en: Ubuntu 5.10 Updates
pt: Ubuntu 5.10 Actualizações

note: Description
en: Ubuntu 5.04 'Hoary Hedgehog'
pt: Ubuntu 5.04 "Hoary Hedgehog"

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 5.04 'Hoary Hedgehog'
pt: Cdrom com o Ubuntu 5.04 "Hoary Hedgehog"

note: CompDescription
en: Officially supported
pt: Suportado Oficialmente

note: Description
en: Ubuntu 5.04 Security Updates
pt: Actualizações de Segurança do Ubuntu 5.04

note: Description
en: Ubuntu 5.04 Updates
pt: Actualizações do Ubuntu 5.04

note: Description
en: Ubuntu 5.04 Backports
pt: Backports do Ubuntu 5.04

note: CompDescription
en: Non-free (Multiverse)
pt: Não-livre (Multiverse)

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 4.10 'Warty Warthog'
pt: Cdrom com Ubuntu 4.10 'Warty Warthog'

note: CompDescription
en: No longer officially supported
pt: Sem mais suporte oficial

note: CompDescription
en: Restricted copyright
pt: Direitos de autor restritos

note: Description
en: Ubuntu 4.10 Security Updates
pt: Actualizações de Segurança do Ubuntu 4.10

note: Description
en: Ubuntu 4.10 Updates
pt: Actualizações do Ubuntu 4.10

note: Description
en: Ubuntu 4.10 Backports
pt: Backports do Ubuntu 4.10

note: Description
en: Proposed updates
pt: Actualizações propostas

note: CompDescription
en: DFSG-compatible Software with Non-Free Dependencies
pt: Software compatível-DFSG com Dependências Não-Livres

note: CompDescription
en: Non-DFSG-compatible Software
pt: Software compatível-DFSG

note: TRANSLATORS: %s is a country
en: Server for %s
pt: Servidor para %s

note: More than one server is used. Since we don't handle this case in the user interface we set "custom servers" to true and append a list of all used servers
en: Main server
pt: Servidor principal

en: Custom servers
pt: Servidores personalizados

en: Downloading file %(current)li of %(total)li with %(speed)s/s
pt: A descarregar ficheiro %(current)li de %(total)li a %(speed)s/s

en: Downloading file %(current)li of %(total)li
pt: A descarregar ficheiro %(current)li de %(total)li

note: Setup some child widgets
en: Details
pt: Detalhes

en: The list of changes is not available
pt: A lista de alterações não está disponível.

en: Failed to download the list of changes. 
    Please check your Internet connection.
pt: Falha ao descarregar a lista de alterações. 
    Por favor verifique a sua ligação à Internet.
