update-manager - en to be translation catalogue (87 entries)

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 12.04 'Precise Pangolin'
be: CD-ROM з Ubuntu 12.04 'Precise Pangolin'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 11.10 'Oneiric Ocelot'
be: CD-ROM з Ubuntu 11.10 'Oneiric Ocelot'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 11.04 'Natty Narwhal'
be: CD-ROM з Ubuntu 11.04 'Natty Narwhal'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 10.10 'Maverick Meerkat'
be: CD-ROM з Ubuntu 10.10 'Maverick Meerkat'

note: Description
en: Canonical Partners
be: Партнёры Canonical

note: CompDescription
en: Software packaged by Canonical for their partners
be: Праграмы, якія Canonical запакаваў для сваіх партнёраў

note: CompDescriptionLong
en: This software is not part of Ubuntu.
be: Гэтая праграма не ўваходзіць у Ubuntu.

note: Description
en: Independent
be: Незалежны

note: CompDescription
en: Provided by third-party software developers
be: Пададзены пабочнымі распрацоўнікамі праграмаў

note: CompDescriptionLong
en: Software offered by third party developers.
be: Праграма, прапанаваная пабочнымі распрацоўнікамі.

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 10.04 'Lucid Lynx'
be: CD-ROM з Ubuntu 10.04 'Lucid Lynx'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 9.10 'Karmic Koala'
be: CD-ROM з Ubuntu 9.10 'Karmic Koala'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 9.04 'Jaunty Jackalope'
be: CD-ROM з Ubuntu 9.04 'Jaunty Jackalope'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 8.10 'Intrepid Ibex'
be: CD-ROM з Ubuntu 8.10 'Intrepid Ibex'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 8.04 'Hardy Heron'
be: CD-ROM з Ubuntu 8.04 'Hardy Heron'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 7.10 'Gutsy Gibbon'
be: CD-ROM з Ubuntu 7.10 'Gutsy Gibbon'

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 7.04 'Feisty Fawn'
be: CD-ROM з Ubuntu 7.04 'Feisty Fawn'

note: CompDescription
en: Community-maintained
be: Утрымоўваецца супольнасцю

note: CompDescription
en: Restricted software
be: Абмежаваная праграма

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 6.10 'Edgy Eft'
be: CD-ROM з Ubuntu 6.10 'Edgy Eft'

note: CompDescriptionLong
en: Canonical-supported free and open-source software
be: Свабодныя праграмы і праграмы з адкрытым кодам, што падтрымваюцца Canonical

note: CompDescription
en: Community-maintained (universe)
be: Падтрыманыя супольнасцю (universe)

note: CompDescriptionLong
en: Community-maintained free and open-source software
be: Свабодныя праграмы і праграмы з адкрытым кодам, што падтрымваюцца супольнасцю

note: CompDescription
en: Non-free drivers
be: Несвабодныя драйверы

note: CompDescriptionLong
en: Proprietary drivers for devices
be: Уласніцкія драйверы прыладаў

note: CompDescription
en: Restricted software (Multiverse)
be: Абмежаваныя праграмы (Multiverse)

note: CompDescriptionLong
en: Software restricted by copyright or legal issues
be: Праграмы, абмежаваныя аўтарскім правам ці юрыдычнымі пытаннямі

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 6.06 LTS 'Dapper Drake'
be: CD-ROM з Ubuntu 6.06 LTS 'Dapper Drake'

note: Description
en: Important security updates
be: Важныя абнаўленні бяспекі

note: Description
en: Recommended updates
be: Рэкамендаваныя абнаўленні

note: Description
en: Pre-released updates
be: Загадзя выдадзеныя абнаўленні

note: Description
en: Unsupported updates
be: Абнаўленні, што не падтрымваюцца

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 5.10 'Breezy Badger'
be: CD-ROM з Ubuntu 5.10 'Breezy Badger'

note: Description
en: Ubuntu 5.10 Security Updates
be: Абнаўленні бяспекі Ubuntu 5.10

note: Description
en: Ubuntu 5.10 Updates
be: Абнаўленні Ubuntu 5.10

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 5.04 'Hoary Hedgehog'
be: CD-ROM з Ubuntu 5.04 'Hoary Hedgehog'

note: CompDescription
en: Officially supported
be: Афіцыйна падтрымваюцца

note: Description
en: Ubuntu 5.04 Security Updates
be: Абнаўленні бяспекі Ubuntu 5.04

note: Description
en: Ubuntu 5.04 Updates
be: Абнаўленні Ubuntu 5.04

note: CompDescription
en: Community-maintained (Universe)
be: Падтымваецца супольнасцю (Universe)

note: CompDescription
en: Non-free (Multiverse)
be: Несвабодныя (Multiverse)

note: Description
en: Cdrom with Ubuntu 4.10 'Warty Warthog'
be: CD-ROM з Ubuntu 4.10 'Warty Warthog'

note: CompDescription
en: No longer officially supported
be: Больш не падтрымваюцца афіцыйна

note: CompDescription
en: Restricted copyright
be: Абмежаванае аўтарскае права

note: Description
en: Ubuntu 4.10 Security Updates
be: Абнаўленні бяспекі Ubuntu 4.10

note: Description
en: Ubuntu 4.10 Updates
be: Абнаўленні Ubuntu 4.10

note: Description
en: Proposed updates
be: Прапанаваныя абнаўленні

note: Description
en: Security updates
be: Абнаўленні бяспекі

note: Description
en: Debian current stable release
be: Цяперашняе стабільнае выданне Debian

note: CompDescription
en: DFSG-compatible Software with Non-Free Dependencies
be: Праграмы, сумяшчальныя з DFSG з несвабоднымі залежнымі

note: CompDescription
en: Non-DFSG-compatible Software
be: Праграмы, несумяшчальныя з DFSG

note: TRANSLATORS: %s is a country
en: Server for %s
be: Сервер для %s

note: More than one server is used. Since we don't handle this case in the user interface we set "custom servers" to true and append a list of all used servers
en: Main server
be: Галоўны сервер

en: Custom servers
be: Іншыя серверы

en: Downloading file %(current)li of %(total)li with %(speed)s/s
be: Выгрузка файла %(current)li з %(total)li на хуткасці %(speed)s/s

en: Downloading file %(current)li of %(total)li
be: Загрузка файла %(current)li of %(total)li

note: Setup some child widgets
en: Details
be: Падрабязнасці

en: Starting...
be: Пачынаецца...

en: Complete
be: Скончана

en: Invalid unicode in description for '%s' (%s). Please report.
be: Несапраўдны unicode у апісанні да '%s' (%s). Паведаміце, калі ласка.

en: The list of changes is not available
be: Недасяжны спіс зменаў

en: The list of changes is not available yet.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
be: Ліст зменаў пакуль што недасяжны.
    
    Глядзіце, калі ласка, http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    пакуль змены не стануць дасяжныя, альбо паспрабуйце пазней.

en: Failed to download the list of changes. 
    Please check your Internet connection.
be: Не ўдалося атрымаць спіс зменаў. 
    Калі ласка, праверце вашае далучэнне да інтэрнэту.

en: List of files for '%s' could not be read
be: Спіс файлаў да '%s' не атрымалася прачытаць

en: List of control files for '%s' could not be read
be: Спіс файлаў кіравання да '%s' не атрымалася прачытаць

en: Dependency is not satisfiable: %s
be: Залежнасць, якую не ўдаецца задаволіць: %s

en: Conflicts with the installed package '%s'
be: Канфліктуе з усталяваным пакетам '%s'

note: TRANSLATORS: the first '%s' is the package that breaks, the second the dependency that makes it break, the third the relation (e.g. >=) and the latest the version for the releation
en: Breaks existing package '%(pkgname)s' dependency %(depname)s (%(deprelation)s %(depversion)s)
be: Парушае залежнасць %(depname)s (%(deprelation)s %(depversion)s) наяўнага пакета '%(pkgname)s'

note: TRANSLATORS: the first '%s' is the package that conflicts, the second the packagename that it conflicts with (so the name of the deb the user tries to install), the third is the relation (e.g. >=) and the last is the version for the relation
en: Breaks existing package '%(pkgname)s' conflict: %(targetpkg)s (%(comptype)s %(targetver)s)
be: Парушае канфлікт %(targetpkg)s (%(comptype)s %(targetver)s) наяўнага пакета '%(pkgname)s'

en: Breaks existing package '%(pkgname)s' that conflict: '%(targetpkg)s'. But the '%(debfile)s' provides it via: '%(provides)s'
be: Парушае наяўны пакет '%(pkgname)s', які канфліктуе з: '%(targetpkg)s'. Але '%(debfile)s' забяспечваецца праз: '%(provides)s'

en: No Architecture field in the package
be: Гэты пакет не мае поля Architecture

en: Wrong architecture '%s'
be: Памылковая архітэктура '%s'

note: the deb is older than the installed
en: A later version is already installed
be: Ужо ўсталяваная апошняя версія

en: Failed to satisfy all dependencies (broken cache)
be: Не атрымалася задаволіць усе залежнасці (зламаны кэш)

en: Cannot install '%s'
be: Немагчыма ўсталяваць '%s'

en: Automatically decompressed:
be: Аўтаматычна распакаваны:

en: Automatically converted to printable ascii:
be: Аўтаматычна ператвораны ў друкаваныя ASCII:

en: Install Build-Dependencies for source package '%s' that builds %s
be: Усталяваць Build-Dependencies для зыходнага пакета '%s', які збірае %s

en: An essential package would be removed
be: Трэба было б выдаліць абавязковы пакет

en: %c%s... Done
be: %c%s... Скончана

en: Get:
be: Атрымаць:

en:  [Working]
be:  [Апрацоўваецца]

en: Media change: please insert the disc labeled
     '%s'
    in the drive '%s' and press enter
be: Змена носьбіта: Калі ласка, устаўце дыск з паметкай
     '%s'
    у прыладу '%s' і націсніце Enter

note: Trick for getting a translation from apt
en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
be: Атрымана %sB з %s (%sB/s)

en: Please provide a name for this Disc, such as 'Debian 2.1r1 Disk 1'
be: Калі ласка, падайце імя для гэтага дыска, напрыклад, 'Debian 2.1r1 Disk 1'

en: Please insert a Disc in the drive and press enter
be: Калі ласка, устаўце дыск у прыладу і націсніце Enter

en: Building data structures
be: Будуюцца структуры звестак
