Django Debug Toolbar - en to ja translation catalogue (49 entries)

en: Debug Toolbar
ja: デバッグツールバー

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Headers
ja: ヘッダー

en: Profiling
ja: プロファイル

en: Intercept redirects
ja: リダイレクトに割込み

en: Request
ja: リクエスト

en: <unavailable>
ja: <利用不可>

en: Settings
ja: 設定

en: Signals
ja: シグナル

en: Static files
ja: 静的ファイル

en: Templates
ja: テンプレート

en: Time
ja: 時間

en: Versions
ja: バージョン

en: Hide toolbar
ja: ツールバーを隠す

en: Hide
ja: 隠す

en: Show toolbar
ja: ツールバーを表示

en: Time (ms)
ja: 時間 (ms)

en: Arguments
ja: 引数

en: Keyword arguments
ja: キーワード引数

en: Backend
ja: バックエンド

en: Request headers
ja: リクエストヘッダー

en: Key
ja: キー

en: Value
ja: 値

en: Response headers
ja: レスポンスヘッダー

en: Path
ja: パス

en: Variable
ja: 変数

en: View information
ja: ビューの情報

en: View function
ja: ビュー関数

en: URL name
ja: URL名

en: Cookies
ja: クッキー

en: No cookies
ja: クッキーはありません

en: Session data
ja: セッションデータ

en: No session data
ja: セッションデータはありません

en: Setting
ja: 設定項目

en: Signal
ja: シグナル

en: Receivers
ja: レシーバー

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Executed SQL
ja: 実行されたSQL

en: Database
ja: データベース

en: Error
ja: エラー

en: Static file path | Static file paths
ja[0]: 静的ファイルのパス

en: None
ja: ありません

en: Static file app | Static file apps
ja[0]: 静的ファイルを含むアプリケーション

en: Static file | Static files
ja[0]: 静的ファイル

en: Template | Templates
ja[0]: テンプレート

en: Context processor | Context processors
ja[0]: コンテキストプロセッサー

en: Resource
ja: リソース

en: Name
ja: 名前

en: Version
ja: バージョン
