django - en to cs translation catalogue (329 entries)

en: Afrikaans
cs: afrikánsky

en: Arabic
cs: arabsky

en: Algerian Arabic
cs: alžírskou arabštinou

en: Asturian
cs: asturštinou

en: Azerbaijani
cs: ázerbájdžánsky

en: Bulgarian
cs: bulharsky

en: Belarusian
cs: bělorusky

en: Bengali
cs: bengálsky

en: Breton
cs: bretonsky

en: Bosnian
cs: bosensky

en: Catalan
cs: katalánsky

en: Czech
cs: česky

en: Welsh
cs: velšsky

en: Danish
cs: dánsky

en: German
cs: německy

en: Lower Sorbian
cs: dolnolužickou srbštinou

en: Greek
cs: řecky

en: English
cs: anglicky

en: Australian English
cs: australskou angličtinou

en: British English
cs: britskou angličtinou

en: Esperanto
cs: esperantsky

en: Spanish
cs: španělsky

en: Argentinian Spanish
cs: argentinskou španělštinou

en: Colombian Spanish
cs: kolumbijskou španělštinou

en: Mexican Spanish
cs: mexickou španělštinou

en: Nicaraguan Spanish
cs: nikaragujskou španělštinou

en: Venezuelan Spanish
cs: venezuelskou španělštinou

en: Estonian
cs: estonsky

en: Basque
cs: baskicky

en: Persian
cs: persky

en: Finnish
cs: finsky

en: French
cs: francouzsky

en: Frisian
cs: frísky

en: Irish
cs: irsky

en: Scottish Gaelic
cs: skotskou keltštinou

en: Galician
cs: galicijsky

en: Hebrew
cs: hebrejsky

en: Hindi
cs: hindsky

en: Croatian
cs: chorvatsky

en: Upper Sorbian
cs: hornolužickou srbštinou

en: Hungarian
cs: maďarsky

en: Armenian
cs: arménštinou

en: Interlingua
cs: interlingua

en: Indonesian
cs: indonésky

en: Igbo
cs: igboštinou

en: Ido
cs: idem

en: Icelandic
cs: islandsky

en: Italian
cs: italsky

en: Japanese
cs: japonsky

en: Georgian
cs: gruzínštinou

en: Kabyle
cs: kabylštinou

en: Kazakh
cs: kazašsky

en: Khmer
cs: khmersky

en: Kannada
cs: kannadsky

en: Korean
cs: korejsky

en: Kyrgyz
cs: kyrgyzštinou

en: Luxembourgish
cs: lucembursky

en: Lithuanian
cs: litevsky

en: Latvian
cs: lotyšsky

en: Macedonian
cs: makedonsky

en: Malayalam
cs: malajálamsky

en: Mongolian
cs: mongolsky

en: Marathi
cs: marathi

en: Malay
cs: malajštinou

en: Burmese
cs: barmštinou

en: Norwegian Bokmål
cs: bokmål norštinou

en: Nepali
cs: nepálsky

en: Dutch
cs: nizozemsky

en: Norwegian Nynorsk
cs: norsky (Nynorsk)

en: Ossetic
cs: osetštinou

en: Punjabi
cs: paňdžábsky

en: Polish
cs: polsky

en: Portuguese
cs: portugalsky

en: Brazilian Portuguese
cs: brazilskou portugalštinou

en: Romanian
cs: rumunsky

en: Russian
cs: rusky

en: Slovak
cs: slovensky

en: Slovenian
cs: slovinsky

en: Albanian
cs: albánsky

en: Serbian
cs: srbsky

en: Serbian Latin
cs: srbsky (latinkou)

en: Swedish
cs: švédsky

en: Swahili
cs: svahilsky

en: Tamil
cs: tamilsky

en: Telugu
cs: telužsky

en: Tajik
cs: Tádžik

en: Thai
cs: thajsky

en: Turkmen
cs: turkmenštinou

en: Turkish
cs: turecky

en: Tatar
cs: tatarsky

en: Udmurt
cs: udmurtsky

en: Ukrainian
cs: ukrajinsky

en: Urdu
cs: urdsky

en: Uzbek
cs: uzbecky

en: Vietnamese
cs: vietnamsky

en: Simplified Chinese
cs: čínsky (zjednodušeně)

en: Traditional Chinese
cs: čínsky (tradičně)

en: Messages
cs: Zprávy

en: Site Maps
cs: Mapy webu

en: Static Files
cs: Statické soubory

en: Syndication
cs: Syndikace

en: That page number is not an integer
cs: Číslo stránky není celé číslo.

en: That page number is less than 1
cs: Číslo stránky je menší než 1

en: That page contains no results
cs: Stránka je bez výsledků

en: Enter a valid value.
cs: Zadejte platnou hodnotu.

en: Enter a valid URL.
cs: Zadejte platnou adresu URL.

en: Enter a valid integer.
cs: Zadejte platné celé číslo.

en: Enter a valid email address.
cs: Zadejte platnou e-mailovou adresu.

note: Translators: "letters" means latin letters: a-z and A-Z.
en: Enter a valid “slug” consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
cs: Vložte platný identifikátor složený pouze z písmen, čísel, podtržítek a pomlček.

en: Enter a valid “slug” consisting of Unicode letters, numbers, underscores, or hyphens.
cs: Zadejte platný identifikátor složený pouze z písmen, čísel, podtržítek a pomlček typu Unicode.

en: Enter a valid IPv4 address.
cs: Zadejte platnou adresu typu IPv4.

en: Enter a valid IPv6 address.
cs: Zadejte platnou adresu typu IPv6.

en: Enter a valid IPv4 or IPv6 address.
cs: Zadejte platnou adresu typu IPv4 nebo IPv6.

en: Enter only digits separated by commas.
cs: Zadejte pouze číslice oddělené čárkami.

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
cs: Hodnota musí být %(limit_value)s (nyní je %(show_value)s).

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
cs: Hodnota musí být menší nebo rovna %(limit_value)s.

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
cs: Hodnota musí být větší nebo rovna %(limit_value)s.

en: Ensure this value is a multiple of step size %(limit_value)s.
cs: Ujistěte se, že tato hodnota je násobkem velikosti kroku %(limit_value)s.

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
cs[0]: Tato hodnota má mít nejméně %(limit_value)d znak (nyní má %(show_value)d).
cs[1]: Tato hodnota má mít nejméně %(limit_value)d znaky (nyní má %(show_value)d).
cs[2]: Tato hodnota má mít nejméně %(limit_value)d znaku (nyní má %(show_value)d).
cs[3]: Tato hodnota má mít nejméně %(limit_value)d znaků (nyní má %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
cs[0]: Tato hodnota má mít nejvýše %(limit_value)d znak (nyní má %(show_value)d).
cs[1]: Tato hodnota má mít nejvýše %(limit_value)d znaky (nyní má %(show_value)d).
cs[2]: Tato hodnota má mít nejvýše %(limit_value)d znaků (nyní má %(show_value)d).
cs[3]: Tato hodnota má mít nejvýše %(limit_value)d znaků (nyní má %(show_value)d).

en: Enter a number.
cs: Zadejte číslo.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit in total. | Ensure that there are no more than %(max)s digits in total.
cs[0]: Ujistěte se, že pole neobsahuje celkem více než %(max)s číslici.
cs[1]: Ujistěte se, že pole neobsahuje celkem více než %(max)s číslice.
cs[2]: Ujistěte se, že pole neobsahuje celkem více než %(max)s číslic.
cs[3]: Ujistěte se, že pole neobsahuje celkem více než %(max)s číslic.

en: Ensure that there are no more than %(max)s decimal place. | Ensure that there are no more than %(max)s decimal places.
cs[0]: Ujistěte se, že pole neobsahuje více než %(max)s desetinné místo.
cs[1]: Ujistěte se, že pole neobsahuje více než %(max)s desetinná místa.
cs[2]: Ujistěte se, že pole neobsahuje více než %(max)s desetinných míst.
cs[3]: Ujistěte se, že pole neobsahuje více než %(max)s desetinných míst.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit before the decimal point. | Ensure that there are no more than %(max)s digits before the decimal point.
cs[0]: Ujistěte se, že hodnota neobsahuje více než %(max)s místo před desetinnou čárkou (tečkou).
cs[1]: Ujistěte se, že hodnota neobsahuje více než %(max)s místa před desetinnou čárkou (tečkou).
cs[2]: Ujistěte se, že hodnota neobsahuje více než %(max)s míst před desetinnou čárkou (tečkou).
cs[3]: Ujistěte se, že hodnota neobsahuje více než %(max)s míst před desetinnou čárkou (tečkou).

en: File extension “%(extension)s” is not allowed. Allowed extensions are: %(allowed_extensions)s.
cs: Přípona souboru "%(extension)s" není povolena. Povolené jsou tyto: %(allowed_extensions)s.

en: Null characters are not allowed.
cs: Nulové znaky nejsou povoleny.

en: and
cs: a

en: %(model_name)s with this %(field_labels)s already exists.
cs: Položka %(model_name)s s touto kombinací hodnot v polích %(field_labels)s již existuje.

en: Constraint “%(name)s” is violated.
cs: Omezení "%(name)s" je porušeno.

en: Value %(value)r is not a valid choice.
cs: Hodnota %(value)r není platná možnost.

en: This field cannot be null.
cs: Pole nemůže být null.

en: This field cannot be blank.
cs: Pole nemůže být prázdné.

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
cs: Položka %(model_name)s s touto hodnotou v poli %(field_label)s již existuje.

note: Translators: The 'lookup_type' is one of 'date', 'year' or 'month'. Eg: "Title must be unique for pub_date year"
en: %(field_label)s must be unique for %(date_field_label)s %(lookup_type)s.
cs: Pole %(field_label)s musí být unikátní testem %(lookup_type)s pro pole %(date_field_label)s.

en: Field of type: %(field_type)s
cs: Pole typu: %(field_type)s

en: “%(value)s” value must be either True or False.
cs: Hodnota "%(value)s" musí být buď True nebo False.

en: “%(value)s” value must be either True, False, or None.
cs: Hodnota "%(value)s" musí být buď True, False nebo None.

en: Boolean (Either True or False)
cs: Pravdivost (buď Ano (True), nebo Ne (False))

en: String (up to %(max_length)s)
cs: Řetězec (max. %(max_length)s znaků)

en: Comma-separated integers
cs: Celá čísla oddělená čárkou

en: “%(value)s” value has an invalid date format. It must be in YYYY-MM-DD format.
cs: Hodnota "%(value)s" není platné datum. Musí být ve tvaru RRRR-MM-DD.

en: “%(value)s” value has the correct format (YYYY-MM-DD) but it is an invalid date.
cs: Ačkoli hodnota "%(value)s" je ve správném tvaru (RRRR-MM-DD), jde o neplatné datum.

en: Date (without time)
cs: Datum (bez času)

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ] format.
cs: Hodnota "%(value)s" je v neplatném tvaru, který má být RRRR-MM-DD HH:MM[:SS[.uuuuuu]][TZ].

en: “%(value)s” value has the correct format (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) but it is an invalid date/time.
cs: Ačkoli hodnota "%(value)s" je ve správném tvaru (RRRR-MM-DD HH:MM[:SS[.uuuuuu]][TZ]), jde o neplatné datum a čas.

en: Date (with time)
cs: Datum (s časem)

en: “%(value)s” value must be a decimal number.
cs: Hodnota "%(value)s" musí být desítkové číslo.

en: Decimal number
cs: Desetinné číslo

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in [DD] [[HH:]MM:]ss[.uuuuuu] format.
cs: Hodnota "%(value)s" je v neplatném tvaru, který má být [DD] [HH:[MM:]]ss[.uuuuuu].

en: Duration
cs: Doba trvání

en: Email address
cs: E-mailová adresa

en: File path
cs: Cesta k souboru

en: “%(value)s” value must be a float.
cs: Hodnota "%(value)s" musí být reálné číslo.

en: Floating point number
cs: Číslo s pohyblivou řádovou čárkou

en: “%(value)s” value must be an integer.
cs: Hodnota "%(value)s" musí být celé číslo.

en: Integer
cs: Celé číslo

en: Big (8 byte) integer
cs: Velké číslo (8 bajtů)

en: Small integer
cs: Malé celé číslo

en: IPv4 address
cs: Adresa IPv4

en: IP address
cs: Adresa IP

en: “%(value)s” value must be either None, True or False.
cs: Hodnota "%(value)s" musí být buď None, True nebo False.

en: Boolean (Either True, False or None)
cs: Pravdivost (buď Ano (True), Ne (False) nebo Nic (None))

en: Positive big integer
cs: Velké kladné celé číslo

en: Positive integer
cs: Kladné celé číslo

en: Positive small integer
cs: Kladné malé celé číslo

en: Slug (up to %(max_length)s)
cs: Identifikátor (nejvýše %(max_length)s znaků)

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
cs: Hodnota "%(value)s" je v neplatném tvaru, který má být HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: “%(value)s” value has the correct format (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]) but it is an invalid time.
cs: Ačkoli hodnota "%(value)s" je ve správném tvaru (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]), jde o neplatný čas.

en: Time
cs: Čas

en: Raw binary data
cs: Přímá binární data

en: “%(value)s” is not a valid UUID.
cs: "%(value)s" není platná hodnota typu UUID.

en: Universally unique identifier
cs: Všeobecně jedinečný identifikátor

en: File
cs: Soubor

en: Image
cs: Obrázek

en: A JSON object
cs: Objekt typu JSON

en: Value must be valid JSON.
cs: Hodnota musí být platná struktura typu JSON.

en: %(model)s instance with %(field)s %(value)r does not exist.
cs: Položka typu %(model)s s hodnotou %(field)s rovnou %(value)r neexistuje.

en: Foreign Key (type determined by related field)
cs: Cizí klíč (typ určen pomocí souvisejícího pole)

en: One-to-one relationship
cs: Vazba jedna-jedna

en: %(from)s-%(to)s relationship
cs: Vazba z %(from)s do %(to)s

en: %(from)s-%(to)s relationships
cs: Vazby z %(from)s do %(to)s

en: Many-to-many relationship
cs: Vazba mnoho-mnoho

note: Translators: If found as last label character, these punctuation characters will prevent the default label_suffix to be appended to the label
en: :?.!
cs: :?!

en: This field is required.
cs: Toto pole je třeba vyplnit.

en: Enter a whole number.
cs: Zadejte celé číslo.

en: Enter a valid date.
cs: Zadejte platné datum.

en: Enter a valid time.
cs: Zadejte platný čas.

en: Enter a valid date/time.
cs: Zadejte platné datum a čas.

en: Enter a valid duration.
cs: Zadejte platnou délku trvání.

en: The number of days must be between {min_days} and {max_days}.
cs: Počet dní musí být mezi {min_days} a {max_days}.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
cs: Soubor nebyl odeslán. Zkontrolujte parametr "encoding type" formuláře.

en: No file was submitted.
cs: Žádný soubor nebyl odeslán.

en: The submitted file is empty.
cs: Odeslaný soubor je prázdný.

en: Ensure this filename has at most %(max)d character (it has %(length)d). | Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
cs[0]: Tento název souboru má mít nejvýše %(max)d znak (nyní má %(length)d).
cs[1]: Tento název souboru má mít nejvýše %(max)d znaky (nyní má %(length)d).
cs[2]: Tento název souboru má mít nejvýše %(max)d znaku (nyní má %(length)d).
cs[3]: Tento název souboru má mít nejvýše %(max)d znaků (nyní má %(length)d).

en: Please either submit a file or check the clear checkbox, not both.
cs: Musíte vybrat cestu k souboru nebo vymazat výběr, ne obojí.

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
cs: Nahrajte platný obrázek. Odeslaný soubor buď nebyl obrázek nebo byl poškozen.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
cs: Vyberte platnou možnost, "%(value)s" není k dispozici.

en: Enter a list of values.
cs: Zadejte seznam hodnot.

en: Enter a complete value.
cs: Zadejte úplnou hodnotu.

en: Enter a valid UUID.
cs: Zadejte platné UUID.

en: Enter a valid JSON.
cs: Zadejte platnou strukturu typu JSON.

en: (Hidden field %(name)s) %(error)s
cs: (Skryté pole %(name)s) %(error)s

en: ManagementForm data is missing or has been tampered with. Missing fields: %(field_names)s. You may need to file a bug report if the issue persists.
cs: Data objektu ManagementForm chybí nebo s nimi bylo nedovoleně manipulováno. Chybějící pole: %(field_names)s. Pokud problém přetrvává, budete možná muset problém ohlásit.

en: Order
cs: Pořadí

en: Delete
cs: Odstranit

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
cs: Opravte duplicitní data v poli %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
cs: Opravte duplicitní data v poli %(field)s, které musí být unikátní.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
cs: Opravte duplicitní data v poli %(field_name)s, které musí být unikátní testem %(lookup)s pole %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
cs: Odstraňte duplicitní hodnoty níže.

en: The inline value did not match the parent instance.
cs: Hodnota typu inline neodpovídá rodičovské položce.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
cs: Vyberte platnou možnost. Tato není k dispozici.

en: “%(pk)s” is not a valid value.
cs: "%(pk)s" není platná hodnota.

en: %(datetime)s couldn’t be interpreted in time zone %(current_timezone)s; it may be ambiguous or it may not exist.
cs: Hodnotu %(datetime)s nelze interpretovat v časové zóně %(current_timezone)s; může být nejednoznačná nebo nemusí existovat.

en: Clear
cs: Zrušit

en: Currently
cs: Aktuálně

en: Change
cs: Změnit

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

note: Translators: Please do not add spaces around commas.
en: yes,no,maybe
cs: ano,ne,možná

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
cs[0]: %(size)d bajt
cs[1]: %(size)d bajty
cs[2]: %(size)d bajtů
cs[3]: %(size)d bajtů

en: p.m.
cs: odp.

en: a.m.
cs: dop.

en: PM
cs: odp.

en: AM
cs: dop.

en: midnight
cs: půlnoc

en: noon
cs: poledne

en: Monday
cs: pondělí

en: Tuesday
cs: úterý

en: Wednesday
cs: středa

en: Thursday
cs: čtvrtek

en: Friday
cs: pátek

en: Saturday
cs: sobota

en: Sunday
cs: neděle

en: Mon
cs: po

en: Tue
cs: út

en: Wed
cs: st

en: Thu
cs: čt

en: Fri
cs: pá

en: Sat
cs: so

en: Sun
cs: ne

en: January
cs: leden

en: February
cs: únor

en: March
cs: březen

en: April
cs: duben

en: May
cs: květen

en: June
cs: červen

en: July
cs: červenec

en: August
cs: srpen

en: September
cs: září

en: October
cs: říjen

en: November
cs: listopad

en: December
cs: prosinec

en: jan
cs: led

en: feb
cs: úno

en: mar
cs: bře

en: apr
cs: dub

en: may
cs: kvě

en: jun
cs: čen

en: jul
cs: čec

en: aug
cs: srp

en: sep
cs: zář

en: oct
cs: říj

en: nov
cs: lis

en: dec
cs: pro

[ctx: abbrev. month]
en: Jan.
cs: Led.

[ctx: abbrev. month]
en: Feb.
cs: Úno.

[ctx: abbrev. month]
en: March
cs: Bře.

[ctx: abbrev. month]
en: April
cs: Dub.

[ctx: abbrev. month]
en: May
cs: Kvě.

[ctx: abbrev. month]
en: June
cs: Čer.

[ctx: abbrev. month]
en: July
cs: Čec.

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
cs: Srp.

[ctx: abbrev. month]
en: Sept.
cs: Zář.

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
cs: Říj.

[ctx: abbrev. month]
en: Nov.
cs: Lis.

[ctx: abbrev. month]
en: Dec.
cs: Pro.

[ctx: alt. month]
en: January
cs: ledna

[ctx: alt. month]
en: February
cs: února

[ctx: alt. month]
en: March
cs: března

[ctx: alt. month]
en: April
cs: dubna

[ctx: alt. month]
en: May
cs: května

[ctx: alt. month]
en: June
cs: června

[ctx: alt. month]
en: July
cs: července

[ctx: alt. month]
en: August
cs: srpna

[ctx: alt. month]
en: September
cs: září

[ctx: alt. month]
en: October
cs: října

[ctx: alt. month]
en: November
cs: listopadu

[ctx: alt. month]
en: December
cs: prosince

en: This is not a valid IPv6 address.
cs: Toto není platná adresa typu IPv6.

en: or
cs: nebo

en: %(num)d year | %(num)d years
cs[0]: %(num)d rok
cs[1]: %(num)d roky
cs[2]: %(num)d roku
cs[3]: %(num)d let

en: %(num)d month | %(num)d months
cs[0]: %(num)d měsíc
cs[1]: %(num)d měsíce
cs[2]: %(num)d měsíců
cs[3]: %(num)d měsíců

en: %(num)d week | %(num)d weeks
cs[0]: %(num)d týden
cs[1]: %(num)d týdny
cs[2]: %(num)d týdne
cs[3]: %(num)d týdnů

en: %(num)d day | %(num)d days
cs[0]: %(num)d den
cs[1]: %(num)d dny
cs[2]: %(num)d dní
cs[3]: %(num)d dní

en: %(num)d hour | %(num)d hours
cs[0]: %(num)d hodina
cs[1]: %(num)d hodiny
cs[2]: %(num)d hodiny
cs[3]: %(num)d hodin

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
cs[0]: %(num)d minuta
cs[1]: %(num)d minuty
cs[2]: %(num)d minut
cs[3]: %(num)d minut

en: Forbidden
cs: Nepřístupné (Forbidden)

en: CSRF verification failed. Request aborted.
cs: Selhalo ověření typu CSRF. Požadavek byl zadržen.

en: You are seeing this message because this HTTPS site requires a “Referer header” to be sent by your web browser, but none was sent. This header is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
cs: Tuto zprávu vidíte, protože tento web na protokolu HTTPS vyžaduje, aby váš prohlížeč zaslal v požadavku záhlaví "Referer", k čemuž nedošlo. Záhlaví je požadováno z bezpečnostních důvodů pro kontrolu toho, že prohlížeče se nezmocnila třetí strana.

en: If you have configured your browser to disable “Referer” headers, please re-enable them, at least for this site, or for HTTPS connections, or for “same-origin” requests.
cs: Pokud má váš prohlížeč záhlaví "Referer" vypnuté, žádáme vás o jeho zapnutí, alespoň pro tento web nebo pro spojení typu HTTPS nebo pro požadavky typu "stejný původ" (same origin).

en: If you are using the <meta name="referrer" content="no-referrer"> tag or including the “Referrer-Policy: no-referrer” header, please remove them. The CSRF protection requires the “Referer” header to do strict referer checking. If you’re concerned about privacy, use alternatives like <a rel="noreferrer" …> for links to third-party sites.
cs: Pokud používáte značku <meta name="referrer" content="no-referrer"> nebo záhlaví "Referrer-Policy: no-referrer", odeberte je. Ochrana typu CSRF vyžaduje, aby záhlaví zajišťovalo striktní hlídání refereru. Pokud je pro vás soukromí důležité, použijte k odkazům na cizí weby alternativní možnosti jako například <a rel="noreferrer" ...>.

en: You are seeing this message because this site requires a CSRF cookie when submitting forms. This cookie is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
cs: Tato zpráva se zobrazuje, protože tento web při odesílání formulářů požaduje v souboru cookie údaj CSRF, a to z bezpečnostních důvodů, aby se zajistilo, že se vašeho prohlížeče nezmocnil někdo další.

en: If you have configured your browser to disable cookies, please re-enable them, at least for this site, or for “same-origin” requests.
cs: Pokud má váš prohlížeč soubory cookie vypnuté, žádáme vás o jejich zapnutí, alespoň pro tento web nebo pro požadavky typu "stejný původ" (same origin).

en: More information is available with DEBUG=True.
cs: V případě zapnutí volby DEBUG=True bude k dispozici více informací.

en: No year specified
cs: Nebyl specifikován rok

en: Date out of range
cs: Datum je mimo rozsah

en: No month specified
cs: Nebyl specifikován měsíc

en: No day specified
cs: Nebyl specifikován den

en: No week specified
cs: Nebyl specifikován týden

en: No %(verbose_name_plural)s available
cs: %(verbose_name_plural)s nejsou k dispozici

en: Future %(verbose_name_plural)s not available because %(class_name)s.allow_future is False.
cs: %(verbose_name_plural)s s budoucím datem nejsou k dipozici protoze %(class_name)s.allow_future je False

en: Invalid date string “%(datestr)s” given format “%(format)s”
cs: Datum "%(datestr)s" neodpovídá formátu "%(format)s"

en: No %(verbose_name)s found matching the query
cs: Nepodařilo se nalézt žádný objekt %(verbose_name)s

en: Page is not “last”, nor can it be converted to an int.
cs: Požadavek na stránku nemohl být konvertován na celé číslo, ani není "last".

en: Invalid page (%(page_number)s): %(message)s
cs: Neplatná stránka (%(page_number)s): %(message)s

en: Empty list and “%(class_name)s.allow_empty” is False.
cs: List je prázdný a "%(class_name)s.allow_empty" je nastaveno na False

en: Directory indexes are not allowed here.
cs: Indexy adresářů zde nejsou povoleny.

en: “%(path)s” does not exist
cs: Cesta "%(path)s" neexistuje

en: Index of %(directory)s
cs: Index adresáře %(directory)s

en: The install worked successfully! Congratulations!
cs: Instalace proběhla úspěšně, gratulujeme!

en: View <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">release notes</a> for Django %(version)s
cs: Zobrazit <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">poznámky k vydání</a> frameworku Django %(version)s

en: You are seeing this page because <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> is in your settings file and you have not configured any URLs.
cs: Tuto zprávu vidíte, protože máte v nastavení Djanga zapnutý vývojový režim <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> a zatím nemáte nastavena žádná URL.

en: Django Documentation
cs: Dokumentace frameworku Django

en: Topics, references, &amp; how-to’s
cs: Témata, odkazy &amp; how-to

en: Tutorial: A Polling App
cs: Tutoriál: Hlasovací aplikace

en: Get started with Django
cs: Začínáme s frameworkem Django

en: Django Community
cs: Komunita kolem frameworku Django

en: Connect, get help, or contribute
cs: Propojte se, získejte pomoc, podílejte se
