django - en to fi translation catalogue (331 entries)

en: Afrikaans
fi: afrikaans

en: Arabic
fi: arabia

en: Algerian Arabic
fi: Algerian arabia

en: Asturian
fi: asturian kieli

en: Azerbaijani
fi: azeri

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Belarusian
fi: valkovenäjän kieli

en: Bengali
fi: bengali

en: Breton
fi: bretoni

en: Bosnian
fi: bosnia

en: Catalan
fi: katalaani

en: Czech
fi: tšekki

en: Welsh
fi: wales

en: Danish
fi: tanska

en: German
fi: saksa

en: Lower Sorbian
fi: Alasorbi

en: Greek
fi: kreikka

en: English
fi: englanti

en: Australian English
fi: australianenglanti

en: British English
fi: brittienglanti

en: Esperanto
fi: esperanto

en: Spanish
fi: espanja

en: Argentinian Spanish
fi: Argentiinan espanja

en: Colombian Spanish
fi: Kolumbian espanja

en: Mexican Spanish
fi: Meksikon espanja

en: Nicaraguan Spanish
fi: Nicaraguan espanja

en: Venezuelan Spanish
fi: Venezuelan espanja

en: Estonian
fi: viro

en: Basque
fi: baski

en: Persian
fi: persia

en: Finnish
fi: suomi

en: French
fi: ranska

en: Frisian
fi: friisi

en: Irish
fi: irlanti

en: Scottish Gaelic
fi: skottilainen gaeli

en: Galician
fi: galicia

en: Hebrew
fi: heprea

en: Hindi
fi: hindi

en: Croatian
fi: kroatia

en: Upper Sorbian
fi: Yläsorbi

en: Hungarian
fi: unkari

en: Armenian
fi: armenian kieli

en: Interlingua
fi: interlingua

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Igbo
fi: igbo

en: Ido
fi: ido

en: Icelandic
fi: islanti

en: Italian
fi: italia

en: Japanese
fi: japani

en: Georgian
fi: georgia

en: Kazakh
fi: kazakin kieli

en: Khmer
fi: khmerin kieli

en: Kannada
fi: kannada

en: Korean
fi: korea

en: Kyrgyz
fi: kirgiisi

en: Luxembourgish
fi: luxemburgin kieli

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Latvian
fi: latvia

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Malayalam
fi: malajalam

en: Mongolian
fi: mongolia

en: Marathi
fi: marathi

en: Malay
fi: malaiji

en: Burmese
fi: burman kieli

en: Norwegian Bokmål
fi: norja (bokmål)

en: Nepali
fi: nepalin kieli

en: Dutch
fi: hollanti

en: Norwegian Nynorsk
fi: norja (uusnorja)

en: Ossetic
fi: osseetin kieli

en: Punjabi
fi: punjabin kieli

en: Polish
fi: puola

en: Portuguese
fi: portugali

en: Brazilian Portuguese
fi: brasilian portugali

en: Romanian
fi: romania

en: Russian
fi: venäjä

en: Slovak
fi: slovakia

en: Slovenian
fi: slovenia

en: Albanian
fi: albaani

en: Serbian
fi: serbia

en: Serbian Latin
fi: serbian latina

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Swahili
fi: swahili

en: Tamil
fi: tamili

en: Telugu
fi: telugu

en: Tajik
fi: tadžikki

en: Thai
fi: thain kieli

en: Turkmen
fi: turkmeeni

en: Turkish
fi: turkki

en: Tatar
fi: tataarin kieli

en: Udmurt
fi: udmurtti

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Urdu
fi: urdu

en: Uzbek
fi: uzbekki

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: Simplified Chinese
fi: kiina (yksinkertaistettu)

en: Traditional Chinese
fi: kiina (perinteinen)

en: Messages
fi: Viestit

en: Site Maps
fi: Sivukartat

en: Static Files
fi: Staattiset tiedostot

en: Syndication
fi: Syndikointi

note: Translators: String used to replace omitted page numbers in elided page range generated by paginators, e.g. [1, 2, '…', 5, 6, 7, '…', 9, 10].
en: …
fi: ...

en: That page number is not an integer
fi: Annettu sivunumero ei ole kokonaisluku

en: That page number is less than 1
fi: Annettu sivunumero on alle 1

en: That page contains no results
fi: Annetulla sivulla ei ole tuloksia

en: Enter a valid value.
fi: Syötä oikea arvo.

en: Enter a valid URL.
fi: Syötä oikea URL-osoite.

en: Enter a valid integer.
fi: Syötä kelvollinen kokonaisluku.

en: Enter a valid email address.
fi: Syötä kelvollinen sähköpostiosoite.

note: Translators: "letters" means latin letters: a-z and A-Z.
en: Enter a valid “slug” consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
fi: Anna lyhytnimi joka koostuu vain kirjaimista, numeroista sekä ala- ja tavuviivoista.

en: Enter a valid “slug” consisting of Unicode letters, numbers, underscores, or hyphens.
fi: Anna lyhytnimi joka koostuu vain Unicode-kirjaimista, numeroista sekä ala- ja tavuviivoista.

en: Enter a valid IPv4 address.
fi: Syötä kelvollinen IPv4-osoite.

en: Enter a valid IPv6 address.
fi: Syötä kelvollinen IPv6-osoite.

en: Enter a valid IPv4 or IPv6 address.
fi: Syötä kelvollinen IPv4- tai IPv6-osoite.

en: Enter only digits separated by commas.
fi: Vain pilkulla erotetut numeromerkit kelpaavat tässä.

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
fi: Tämän arvon on oltava %(limit_value)s (nyt %(show_value)s).

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
fi: Tämän arvon on oltava enintään %(limit_value)s.

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
fi: Tämän luvun on oltava vähintään %(limit_value)s.

en: Ensure this value is a multiple of step size %(limit_value)s.
fi: Varmista, että arvo on askelkoon %(limit_value)smonikerta.

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
fi[0]: Varmista, että tämä arvo on vähintään %(limit_value)d merkin pituinen (tällä hetkellä %(show_value)d).
fi[1]: Varmista, että tämä arvo on vähintään %(limit_value)d merkkiä pitkä (tällä hetkellä %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
fi[0]: Varmista, että tämä arvo on enintään %(limit_value)d merkin pituinen (tällä hetkellä %(show_value)d).
fi[1]: Varmista, että tämä arvo on enintään %(limit_value)d merkkiä pitkä (tällä hetkellä %(show_value)d).

en: Enter a number.
fi: Syötä luku.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit in total. | Ensure that there are no more than %(max)s digits in total.
fi[0]: Tässä luvussa voi olla yhteensä enintään %(max)s numero.
fi[1]: Tässä luvussa voi olla yhteensä enintään %(max)s numeroa.

en: Ensure that there are no more than %(max)s decimal place. | Ensure that there are no more than %(max)s decimal places.
fi[0]: Tässä luvussa saa olla enintään %(max)s desimaali.
fi[1]: Tässä luvussa saa olla enintään %(max)s desimaalia.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit before the decimal point. | Ensure that there are no more than %(max)s digits before the decimal point.
fi[0]: Tässä luvussa saa olla enintään %(max)s numero ennen desimaalipilkkua.
fi[1]: Tässä luvussa saa olla enintään %(max)s numeroa ennen desimaalipilkkua.

en: File extension “%(extension)s” is not allowed. Allowed extensions are: %(allowed_extensions)s.
fi: Pääte "%(extension)s" ei ole sallittu. Sallittuja päätteitä ovat "%(allowed_extensions)s".

en: Null characters are not allowed.
fi: Tyhjiä merkkejä (null) ei sallita.

en: and
fi: ja

en: %(model_name)s with this %(field_labels)s already exists.
fi: %(model_name)s jolla on nämä %(field_labels)s on jo olemassa.

en: Constraint “%(name)s” is violated.
fi: Rajoitetta "%(name)s" loukataan.

en: Value %(value)r is not a valid choice.
fi: Arvo %(value)r ei kelpaa.

en: This field cannot be null.
fi: Tämän kentän arvo ei voi olla "null".

en: This field cannot be blank.
fi: Tämä kenttä ei voi olla tyhjä.

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
fi: %(model_name)s jolla on tämä %(field_label)s, on jo olemassa.

note: Translators: The 'lookup_type' is one of 'date', 'year' or 'month'. Eg: "Title must be unique for pub_date year"
en: %(field_label)s must be unique for %(date_field_label)s %(lookup_type)s.
fi: "%(field_label)s"-kentän on oltava uniikki suhteessa: %(date_field_label)s %(lookup_type)s.

en: Field of type: %(field_type)s
fi: Kenttä tyyppiä: %(field_type)s

en: “%(value)s” value must be either True or False.
fi: %(value)s-arvo pitää olla joko tosi tai epätosi.

en: “%(value)s” value must be either True, False, or None.
fi: %(value)s-arvo pitää olla joko tosi, epätosi tai ei mitään.

en: Boolean (Either True or False)
fi: Totuusarvo: joko tosi (True) tai epätosi (False)

en: String (up to %(max_length)s)
fi: Merkkijono (enintään %(max_length)s merkkiä)

en: Comma-separated integers
fi: Pilkulla erotetut kokonaisluvut

en: “%(value)s” value has an invalid date format. It must be in YYYY-MM-DD format.
fi: %(value)s-arvo on väärässä päivämäärämuodossa. Sen tulee olla VVVV-KK-PP -muodossa.

en: “%(value)s” value has the correct format (YYYY-MM-DD) but it is an invalid date.
fi: %(value)s-arvo on oikeassa päivämäärämuodossa (VVVV-KK-PP), muttei ole kelvollinen päivämäärä.

en: Date (without time)
fi: Päivämäärä (ilman kellonaikaa)

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ] format.
fi: %(value)s-arvon muoto ei kelpaa. Se tulee olla VVVV-KK-PP TT:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ] -muodossa.

en: “%(value)s” value has the correct format (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) but it is an invalid date/time.
fi: %(value)s-arvon muoto on oikea (VVVV-KK-PP TT:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]), mutta päivämäärä/aika ei ole kelvollinen.

en: Date (with time)
fi: Päivämäärä ja kellonaika

en: “%(value)s” value must be a decimal number.
fi: %(value)s-arvo tulee olla desimaaliluku.

en: Decimal number
fi: Desimaaliluku

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in [DD] [[HH:]MM:]ss[.uuuuuu] format.
fi: %(value)s-arvo pitää olla muodossa [PP] TT:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: Duration
fi: Kesto

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: File path
fi: Tiedostopolku

en: “%(value)s” value must be a float.
fi: %(value)s-arvo tulee olla liukuluku.

en: Floating point number
fi: Liukuluku

en: “%(value)s” value must be an integer.
fi: %(value)s-arvo tulee olla kokonaisluku.

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: Big (8 byte) integer
fi: Suuri (8-tavuinen) kokonaisluku

en: Small integer
fi: Pieni kokonaisluku

en: IPv4 address
fi: IPv4-osoite

en: IP address
fi: IP-osoite

en: “%(value)s” value must be either None, True or False.
fi: %(value)s-arvo tulee olla joko ei mitään, tosi tai epätosi.

en: Boolean (Either True, False or None)
fi: Totuusarvo: joko tosi (True), epätosi (False) tai ei mikään (None)

en: Positive big integer
fi: Suuri positiivinen kokonaisluku

en: Positive integer
fi: Positiivinen kokonaisluku

en: Positive small integer
fi: Pieni positiivinen kokonaisluku

en: Slug (up to %(max_length)s)
fi: Lyhytnimi (enintään %(max_length)s merkkiä)

en: Text
fi: Tekstiä

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
fi: %(value)s-arvo pitää olla muodossa TT:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: “%(value)s” value has the correct format (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]) but it is an invalid time.
fi: %(value)s-arvo on oikeassa muodossa (TT:MM[:ss[.uuuuuu]]), mutta kellonaika ei kelpaa.

en: Time
fi: Kellonaika

en: URL
fi: URL-osoite

en: Raw binary data
fi: Raaka binaaridata

en: “%(value)s” is not a valid UUID.
fi: %(value)s ei ole kelvollinen UUID.

en: Universally unique identifier
fi: UUID-tunnus

en: File
fi: Tiedosto

en: Image
fi: Kuva

en: A JSON object
fi: JSON-tietue

en: Value must be valid JSON.
fi: Arvon pitää olla kelvollista JSONia.

en: %(model)s instance with %(field)s %(value)r does not exist.
fi: %(model)s-tietuetta %(field)s-kentällä %(value)r ei ole olemassa.

en: Foreign Key (type determined by related field)
fi: Vierasavain (tyyppi määräytyy liittyvän kentän mukaan)

en: One-to-one relationship
fi: Yksi-yhteen -relaatio

en: %(from)s-%(to)s relationship
fi: %(from)s-%(to)s -suhde

en: %(from)s-%(to)s relationships
fi: %(from)s-%(to)s -suhteet

en: Many-to-many relationship
fi: Moni-moneen -relaatio

en: This field is required.
fi: Tämä kenttä vaaditaan.

en: Enter a whole number.
fi: Syötä kokonaisluku.

en: Enter a valid date.
fi: Syötä oikea päivämäärä.

en: Enter a valid time.
fi: Syötä oikea kellonaika.

en: Enter a valid date/time.
fi: Syötä oikea pvm/kellonaika.

en: Enter a valid duration.
fi: Syötä oikea kesto.

en: The number of days must be between {min_days} and {max_days}.
fi: Päivien määrä täytyy olla välillä {min_days} ja {max_days}.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
fi: Tiedostoa ei lähetetty. Tarkista lomakkeen koodaus (encoding).

en: No file was submitted.
fi: Yhtään tiedostoa ei ole lähetetty.

en: The submitted file is empty.
fi: Lähetetty tiedosto on tyhjä.

en: Ensure this filename has at most %(max)d character (it has %(length)d). | Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
fi[0]: Varmista, että tämä tiedostonimi on enintään %(max)d merkin pituinen (tällä hetkellä %(length)d).
fi[1]: Varmista, että tämä tiedostonimi on enintään %(max)d merkkiä pitkä (tällä hetkellä %(length)d).

en: Please either submit a file or check the clear checkbox, not both.
fi: Voit joko lähettää tai poistaa tiedoston, muttei kumpaakin samalla.

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
fi: Kuva ei kelpaa. Lähettämäsi tiedosto ei ole kuva, tai tiedosto on vioittunut.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
fi: Valitse oikea vaihtoehto. %(value)s ei ole vaihtoehtojen joukossa.

en: Enter a list of values.
fi: Syötä lista.

en: Enter a complete value.
fi: Syötä kokonainen arvo.

en: Enter a valid UUID.
fi: Syötä oikea UUID.

en: Enter a valid JSON.
fi: Syötä oikea JSON-arvo.

en: (Hidden field %(name)s) %(error)s
fi: (Piilokenttä %(name)s) %(error)s

en: ManagementForm data is missing or has been tampered with. Missing fields: %(field_names)s. You may need to file a bug report if the issue persists.
fi: ManagementForm-tiedot puuttuvat tai niitä on muutettu. Puuttuvat kentät ovat %(field_names)s. Jos ongelma toistuu, voi olla että joudut raportoimaan tämän bugina.

en: Please submit at most %(num)d form. | Please submit at most %(num)d forms.
fi[0]: Lähetä enintään%(num)d lomake.
fi[1]: Lähetä enintään %(num)d lomaketta.

en: Please submit at least %(num)d form. | Please submit at least %(num)d forms.
fi[0]: Lähetä vähintään %(num)d lomake.
fi[1]: Lähetä vähintään %(num)d lomaketta.

en: Order
fi: Järjestys

en: Delete
fi: Poista

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
fi: Korjaa kaksoisarvo kentälle %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
fi: Ole hyvä ja korjaa uniikin kentän %(field)s kaksoisarvo.

en: Please correct the duplicate values below.
fi: Korjaa alla olevat kaksoisarvot.

en: The inline value did not match the parent instance.
fi: Liittyvä arvo ei vastannut vanhempaa instanssia.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
fi: Valitse oikea vaihtoehto. Valintasi ei löydy vaihtoehtojen joukosta.

en: “%(pk)s” is not a valid value.
fi: "%(pk)s" ei ole kelvollinen arvo.

en: %(datetime)s couldn’t be interpreted in time zone %(current_timezone)s; it may be ambiguous or it may not exist.
fi: %(datetime)s -arvoa ei pystytty lukemaan aikavyöhykkeellä %(current_timezone)s; se saattaa olla moniarvoinen tai määrittämätön.

en: Clear
fi: Poista

en: Currently
fi: Tällä hetkellä

en: Change
fi: Muokkaa

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

note: Translators: Please do not add spaces around commas.
en: yes,no,maybe
fi: kyllä,ei,ehkä

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
fi[0]: %(size)d tavu
fi[1]: %(size)d tavua

en: p.m.
fi: ip

en: a.m.
fi: ap

en: PM
fi: IP

en: AM
fi: AP

en: midnight
fi: keskiyö

en: noon
fi: keskipäivä

en: Monday
fi: maanantai

en: Tuesday
fi: tiistai

en: Wednesday
fi: keskiviikko

en: Thursday
fi: torstai

en: Friday
fi: perjantai

en: Saturday
fi: lauantai

en: Sunday
fi: sunnuntai

en: Mon
fi: ma

en: Tue
fi: ti

en: Wed
fi: ke

en: Thu
fi: to

en: Fri
fi: pe

en: Sat
fi: la

en: Sun
fi: su

en: January
fi: tammikuu

en: February
fi: helmikuu

en: March
fi: maaliskuu

en: April
fi: huhtikuu

en: May
fi: toukokuu

en: June
fi: kesäkuu

en: July
fi: heinäkuu

en: August
fi: elokuu

en: September
fi: syyskuu

en: October
fi: lokakuu

en: November
fi: marraskuu

en: December
fi: joulukuu

en: jan
fi: tam

en: feb
fi: hel

en: mar
fi: maa

en: apr
fi: huh

en: may
fi: tou

en: jun
fi: kes

en: jul
fi: hei

en: aug
fi: elo

en: sep
fi: syy

en: oct
fi: lok

en: nov
fi: mar

en: dec
fi: jou

[ctx: abbrev. month]
en: Jan.
fi: tammi

[ctx: abbrev. month]
en: Feb.
fi: helmi

[ctx: abbrev. month]
en: March
fi: maalis

[ctx: abbrev. month]
en: April
fi: huhti

[ctx: abbrev. month]
en: May
fi: touko

[ctx: abbrev. month]
en: June
fi: kesä

[ctx: abbrev. month]
en: July
fi: heinä

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
fi: elo

[ctx: abbrev. month]
en: Sept.
fi: syys

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
fi: loka

[ctx: abbrev. month]
en: Nov.
fi: marras

[ctx: abbrev. month]
en: Dec.
fi: joulu

[ctx: alt. month]
en: January
fi: tammikuuta

[ctx: alt. month]
en: February
fi: helmikuuta

[ctx: alt. month]
en: March
fi: maaliskuuta

[ctx: alt. month]
en: April
fi: huhtikuuta

[ctx: alt. month]
en: May
fi: toukokuuta

[ctx: alt. month]
en: June
fi: kesäkuuta

[ctx: alt. month]
en: July
fi: heinäkuuta

[ctx: alt. month]
en: August
fi: elokuuta

[ctx: alt. month]
en: September
fi: syyskuuta

[ctx: alt. month]
en: October
fi: lokakuuta

[ctx: alt. month]
en: November
fi: marraskuuta

[ctx: alt. month]
en: December
fi: joulukuuta

en: This is not a valid IPv6 address.
fi: Tämä ei ole kelvollinen IPv6-osoite.

en: or
fi: tai

en: %(num)d year | %(num)d years
fi[0]: %(num)d vuosi
fi[1]: %(num)d vuotta

en: %(num)d month | %(num)d months
fi[0]: %(num)d kuukausi
fi[1]: %(num)d kuukautta

en: %(num)d week | %(num)d weeks
fi[0]: %(num)d viikko
fi[1]: %(num)d viikkoa

en: %(num)d day | %(num)d days
fi[0]: %(num)d päivä
fi[1]: %(num)d päivää

en: %(num)d hour | %(num)d hours
fi[0]: %(num)d tunti
fi[1]: %(num)d tuntia

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
fi[0]: %(num)d minuutti
fi[1]: %(num)d minuuttia

en: Forbidden
fi: Kielletty

en: CSRF verification failed. Request aborted.
fi: CSRF-vahvistus epäonnistui. Pyyntö hylätty.

en: You are seeing this message because this HTTPS site requires a “Referer header” to be sent by your web browser, but none was sent. This header is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
fi: Näet tämän viestin, koska tämä HTTPS-sivusto vaatii selaintasi lähettämään Referer-otsakkeen, mutta sitä ei vastaanotettu. Otsake vaaditaan turvallisuussyistä, varmistamaan etteivät kolmannet osapuolet ole ottaneet selaintasi haltuun.

en: If you have configured your browser to disable “Referer” headers, please re-enable them, at least for this site, or for HTTPS connections, or for “same-origin” requests.
fi: Jos olet konfiguroinut selaimesi olemaan lähettämättä Referer-otsaketta, ole hyvä ja kytke otsake takaisin päälle ainakin tälle sivulle, HTTPS-yhteyksille tai saman lähteen ("same-origin") pyynnöille.

en: If you are using the <meta name="referrer" content="no-referrer"> tag or including the “Referrer-Policy: no-referrer” header, please remove them. The CSRF protection requires the “Referer” header to do strict referer checking. If you’re concerned about privacy, use alternatives like <a rel="noreferrer" …> for links to third-party sites.
fi: Jos käytät <meta name="referrer" content="no-referrer">-tagia tai "Referrer-Policy: no-referrer" -otsaketta, ole hyvä ja poista ne. CSRF-suojaus vaatii Referer-otsakkeen tehdäkseen tarkan referer-tarkistuksen. Jos vaadit yksityisyyttä, käytä vaihtoehtoja kuten <a rel="noreferrer" …>linkittääksesi kolmannen osapuolen sivuille.

en: You are seeing this message because this site requires a CSRF cookie when submitting forms. This cookie is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
fi: Näet tämän viestin, koska tämä sivusto vaatii CSRF-evästeen vastaanottaessaan lomaketietoja. Eväste vaaditaan turvallisuussyistä, varmistamaan etteivät kolmannet osapuolet ole ottaneet selaintasi haltuun.

en: If you have configured your browser to disable cookies, please re-enable them, at least for this site, or for “same-origin” requests.
fi: Jos olet konfiguroinut selaimesi olemaan vastaanottamatta tai lähettämättä evästeitä, ole hyvä ja kytke evästeet takaisin päälle ainakin tälle sivulle tai saman lähteen ("same-origin") pyynnöille.

en: More information is available with DEBUG=True.
fi: Lisätietoja `DEBUG=True`-konfiguraatioasetuksella.

en: No year specified
fi: Vuosi puuttuu

en: Date out of range
fi: Päivämäärä ei alueella

en: No month specified
fi: Kuukausi puuttuu

en: No day specified
fi: Päivä puuttuu

en: No week specified
fi: Viikko puuttuu

en: No %(verbose_name_plural)s available
fi: %(verbose_name_plural)s: yhtään kohdetta ei löydy

en: Future %(verbose_name_plural)s not available because %(class_name)s.allow_future is False.
fi: %(verbose_name_plural)s: tulevia kohteita ei löydy, koska %(class_name)s.allow_future:n arvo on False.

en: Invalid date string “%(datestr)s” given format “%(format)s”
fi: Päivämäärä '%(datestr)s' ei ole muotoa '%(format)s'

en: No %(verbose_name)s found matching the query
fi: Hakua vastaavaa %(verbose_name)s -kohdetta ei löytynyt

en: Page is not “last”, nor can it be converted to an int.
fi: Sivunumero ei ole 'last' (viimeinen) eikä näytä luvulta.

en: Invalid page (%(page_number)s): %(message)s
fi: Epäkelpo sivu (%(page_number)s): %(message)s

en: Empty list and “%(class_name)s.allow_empty” is False.
fi: Lista on tyhjä, ja '%(class_name)s.allow_empty':n arvo on False.

en: Directory indexes are not allowed here.
fi: Hakemistolistauksia ei sallita täällä.

en: “%(path)s” does not exist
fi: "%(path)s" ei ole olemassa

en: Index of %(directory)s
fi: Hakemistolistaus: %(directory)s

en: The install worked successfully! Congratulations!
fi: Asennus toimi! Onneksi olkoon!

en: View <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">release notes</a> for Django %(version)s
fi: Katso Djangon version %(version)s <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">julkaisutiedot</a>

en: You are seeing this page because <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> is in your settings file and you have not configured any URLs.
fi: Näet tämän viestin, koska asetuksissasi on <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG = True</a> etkä ole konfiguroinut yhtään URL-osoitetta.

en: Django Documentation
fi: Django-dokumentaatio

en: Topics, references, &amp; how-to’s
fi: Aiheet, viittaukset &amp; how-tot

en: Tutorial: A Polling App
fi: Tutoriaali: kyselyapplikaatio

en: Get started with Django
fi: Miten päästä alkuun Djangolla

en: Django Community
fi: Django-yhteisö

en: Connect, get help, or contribute
fi: Verkostoidu, saa apua tai jatkokehitä
