django - en to hi translation catalogue (254 entries)

en: Afrikaans
hi: अफ़्रीकांस

en: Arabic
hi: अरबी

en: Algerian Arabic
hi: अल्जीरियाई अरब

en: Azerbaijani
hi: आज़रबाइजानी

en: Bulgarian
hi: बलगारियन

en: Belarusian
hi: बेलारूसी

en: Bengali
hi: बंगाली

en: Breton
hi: ब्रेटन

en: Bosnian
hi: बोस्नियन

en: Catalan
hi: कटलान

en: Czech
hi: च्चेक

en: Welsh
hi: वेल्श

en: Danish
hi: दानिश

en: German
hi: जर्मन

en: Greek
hi: ग्रीक

en: English
hi: अंग्रेज़ी

en: Australian English
hi: ऑस्ट्रेलियाई अंग्रेज़ी

en: British English
hi: ब्रिटिश अंग्रेजी

en: Esperanto
hi: एस्परेन्तो

en: Spanish
hi: स्पानिश

en: Argentinian Spanish
hi: अर्जेंटीना स्पैनिश

en: Colombian Spanish
hi: कोलंबियाई स्पेनी

en: Mexican Spanish
hi: मेक्सिकन स्पैनिश

en: Nicaraguan Spanish
hi: निकारागुआ स्पैनिश

en: Venezuelan Spanish
hi: वेनेज़ुएलाई स्पेनिश

en: Estonian
hi: एस्टोनियन

en: Basque
hi: बास्क

en: Persian
hi: पारसी

en: Finnish
hi: फ़िन्निश

en: French
hi: फ्रेंच

en: Frisian
hi: फ्रिसियन

en: Irish
hi: आयरिश

en: Galician
hi: गलिशियन

en: Hebrew
hi: हि‍ब्रू

en: Hindi
hi: हिंदी

en: Croatian
hi: क्रोयेशियन

en: Hungarian
hi: हंगेरियन

en: Interlingua
hi: इंतर्लिंगुआ

en: Indonesian
hi: इन्डोनेशियन

en: Icelandic
hi: आयिस्लान्डिक

en: Italian
hi: इटैलियन

en: Japanese
hi: जपानी

en: Georgian
hi: ज्योर्जियन

en: Kazakh
hi: कज़ाख

en: Khmer
hi: ख्मेर

en: Kannada
hi: कन्‍नड़

en: Korean
hi: कोरियन

en: Luxembourgish
hi: लक्संबर्गी

en: Lithuanian
hi: लिथुवेनियन

en: Latvian
hi: लात्वियन

en: Macedonian
hi: मेसिडोनियन

en: Malayalam
hi: मलयालम

en: Mongolian
hi: मंगोलियन

en: Marathi
hi: मराठी

en: Malay
hi: मलय भाषा

en: Burmese
hi: बर्मीज़

en: Nepali
hi: नेपाली

en: Dutch
hi: डच

en: Norwegian Nynorsk
hi: नार्वेजियन नायनॉर्स्क

en: Ossetic
hi: ओस्सेटिक

en: Punjabi
hi: पंजाबी

en: Polish
hi: पोलिश

en: Portuguese
hi: पुर्तगाली

en: Brazilian Portuguese
hi: ब्रजिलियन पुर्तगाली

en: Romanian
hi: रोमानियन

en: Russian
hi: रूसी

en: Slovak
hi: स्लोवाक

en: Slovenian
hi: स्लोवेनियन

en: Albanian
hi: अल्बेनियन्

en: Serbian
hi: सर्बियन

en: Serbian Latin
hi: सर्बियाई लैटिन

en: Swedish
hi: स्वीडिश

en: Swahili
hi: स्वाहिली

en: Tamil
hi: तमिल

en: Telugu
hi: तेलुगु

en: Thai
hi: थाई

en: Turkish
hi: तुर्किश

en: Tatar
hi: तातार

en: Udmurt
hi: उद्मर्त

en: Ukrainian
hi: यूक्रानियन

en: Urdu
hi: उर्दू

en: Uzbek
hi: उज़्बेक

en: Vietnamese
hi: वियतनामी

en: Simplified Chinese
hi: सरल चीनी

en: Traditional Chinese
hi: पारम्परिक चीनी

en: Messages
hi: संदेश

en: Site Maps
hi: साइट मैप

en: Static Files
hi: स्थिर फ़ाइलें

en: Syndication
hi: सिंडिकेशन

en: That page number is not an integer
hi: यह पृष्ठ संख्या पूर्णांक नहीं है

en: That page number is less than 1
hi: यह पृष्ठ संख्या 1 से कम है

en: That page contains no results
hi: उस पृष्ठ पर कोई परिणाम नहीं हैं

en: Enter a valid value.
hi: एक मान्य मूल्य दर्ज करें

en: Enter a valid URL.
hi: वैध यू.आर.एल भरें ।

en: Enter a valid integer.
hi: एक मान्य पूर्ण संख्या दर्ज करें

en: Enter a valid email address.
hi: वैध डाक पता प्रविष्ट करें।

en: Enter a valid IPv4 address.
hi: वैध आइ.पि वी 4 पता भरें ।

en: Enter a valid IPv6 address.
hi: वैध IPv6 पता दर्ज करें.

en: Enter a valid IPv4 or IPv6 address.
hi: वैध IPv4 या IPv6 पता दर्ज करें.

en: Enter only digits separated by commas.
hi: अल्पविराम अंक मात्र ही भरें ।

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
hi: सुनिश्चित करें कि यह मान %(limit_value)s (यह
     %(show_value)s  है) है ।

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
hi: सुनिश्चित करें कि यह मान  %(limit_value)s से कम या बराबर है ।

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
hi: सुनिश्चित करें यह मान  %(limit_value)s से बड़ा या बराबर है ।

en: Enter a number.
hi: एक संख्या दर्ज करें ।

en: and
hi: और

en: This field cannot be null.
hi: यह मूल्य खाली नहीं हो सकता ।

en: This field cannot be blank.
hi: इस फ़ील्ड रिक्त नहीं हो सकता है.

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
hi: इस %(field_label)s के साथ एक %(model_name)s पहले से ही उपस्थित है ।

en: Field of type: %(field_type)s
hi: फील्ड के प्रकार: %(field_type)s

en: Boolean (Either True or False)
hi: बूलियन (सही अथ‌वा गलत)

en: String (up to %(max_length)s)
hi: स्ट्रिंग (अधिकतम लम्बाई %(max_length)s)

en: Comma-separated integers
hi: अल्पविराम सीमांकित संख्या

en: Date (without time)
hi: तिथि (बिना समय)

en: Date (with time)
hi: तिथि (समय के साथ)

en: Decimal number
hi: दशमलव संख्या

en: Duration
hi: अवधि

en: Email address
hi: ईमेल पता

en: File path
hi: संचिका पथ

en: Floating point number
hi: चल बिन्दु संख्या

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: Big (8 byte) integer
hi: बड़ा (8 बाइट) पूर्णांक

en: Small integer
hi: छोटा पूर्णांक

en: IPv4 address
hi: IPv4 पता

en: IP address
hi: आइ.पि पता

en: Boolean (Either True, False or None)
hi: बूलियन (सही, गलत या कुछ नहीं)

en: Positive integer
hi: धनात्मक पूर्णांक

en: Positive small integer
hi: धनात्मक छोटा पूर्णांक

en: Slug (up to %(max_length)s)
hi: स्लग (%(max_length)s तक)

en: Text
hi: पाठ

en: Time
hi: समय

en: URL
hi: यू.आर.एल

en: File
hi: फाइल

en: Image
hi: छवि

en: A JSON object
hi: एक JSON डेटा object

en: Value must be valid JSON.
hi: दर्ज किया गया डेटा वैध JSON होना अनिवार्य है

en: Foreign Key (type determined by related field)
hi: विदेशी कुंजी (संबंधित क्षेत्र के द्वारा प्रकार निर्धारित)

en: One-to-one relationship
hi: एक-एक संबंध

en: Many-to-many relationship
hi: बहुत से कई संबंध

en: This field is required.
hi: यह क्षेत्र अपेक्षित हैं

en: Enter a whole number.
hi: एक पूर्ण संख्या दर्ज करें ।

en: Enter a valid date.
hi: वैध तिथि भरें ।

en: Enter a valid time.
hi: वैध समय भरें ।

en: Enter a valid date/time.
hi: वैध तिथि/समय भरें ।

en: Enter a valid duration.
hi: एक वैध अवधी दर्ज करें

en: The number of days must be between {min_days} and {max_days}.
hi: दिनों की संख्या {min_days} और {max_days} के बीच होना अनिवार्य है

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
hi: कोई संचिका निवेदित नहीं हुई । कृपया कूटलेखन की जाँच करें ।

en: No file was submitted.
hi: कोई संचिका निवेदित नहीं हुई ।

en: The submitted file is empty.
hi: निवेदित संचिका खाली है ।

en: Please either submit a file or check the clear checkbox, not both.
hi: कृपया या फ़ाइल प्रस्तुत करे या साफ जांचपेटी की जाँच करे,दोनों नहीं .

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
hi: वैध चित्र निवेदन करें । आप के द्वारा निवेदित संचिका अमान्य अथवा दूषित है ।

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
hi: मान्य इच्छा चयन करें । %(value)s लभ्य इच्छाओं में उप्लब्ध नहीं हैं ।

en: Enter a list of values.
hi: मूल्य सूची दर्ज करें ।

en: Enter a valid UUID.
hi: एक वैध UUID भरें

en: Enter a valid JSON.
hi: एक वैध JSON भरें

en: Order
hi: छाटें

en: Delete
hi: मिटाएँ

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
hi: कृपया %(field)s के लिए डुप्लिकेट डेटा को सही करे.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
hi: कृपया %(field)s के डुप्लिकेट डेटा जो अद्वितीय होना चाहिए को सही करें.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
hi: कृपया %(field_name)s के लिए डुप्लिकेट डेटा को सही करे जो %(date_field)s में %(lookup)s के लिए अद्वितीय होना चाहिए.

en: Please correct the duplicate values below.
hi: कृपया डुप्लिकेट मानों को सही करें.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
hi: मान्य विकल्प चयन करें । यह विकल्प उपस्थित विकल्पों में नहीं है ।

en: Clear
hi: रिक्त करें

en: Currently
hi: फिलहाल

en: Change
hi: बदलें

en: Unknown
hi: अनजान

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

note: Translators: Please do not add spaces around commas.
en: yes,no,maybe
hi: हाँ,नहीं,शायद

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
hi[0]: %(size)d बाइट
hi[1]: %(size)d बाइट

en: %s KB
hi: %s केबी

en: %s MB
hi: %s मेबी

en: %s GB
hi: %s जीबी

en: %s TB
hi: %s टीबी

en: %s PB
hi: %s पीबी

en: p.m.
hi: बजे

en: a.m.
hi: बजे

en: PM
hi: बजे

en: AM
hi: बजे

en: midnight
hi: मध्यरात्री

en: noon
hi: दोपहर

en: Monday
hi: सोम‌वार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: गुरूवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Sunday
hi: रविवार

en: Mon
hi: सोम

en: Tue
hi: मंगल

en: Wed
hi: बुध

en: Thu
hi: गुरू

en: Fri
hi: शुक्र

en: Sat
hi: शनि

en: Sun
hi: रवि

en: January
hi: जनवरी

en: February
hi: फ़रवरी

en: March
hi: मार्च

en: April
hi: अप्रैल

en: May
hi: मई

en: June
hi: जून

en: July
hi: जुलाई

en: August
hi: अगस्त

en: September
hi: सितमबर

en: October
hi: अक्टूबर

en: November
hi: नवमबर

en: December
hi: दिसमबर

en: jan
hi: जन

en: feb
hi: फ़र

en: mar
hi: मा

en: apr
hi: अप्र

en: may
hi: मई

en: jun
hi: जून

en: jul
hi: जुल

en: aug
hi: अग

en: sep
hi: सित

en: oct
hi: अक्ट

en: nov
hi: नव

en: dec
hi: दिस्

[ctx: abbrev. month]
en: Jan.
hi: जनवरी.

[ctx: abbrev. month]
en: Feb.
hi: फ़रवरी.

[ctx: abbrev. month]
en: March
hi: मार्च

[ctx: abbrev. month]
en: April
hi: अप्रैल

[ctx: abbrev. month]
en: May
hi: मई

[ctx: abbrev. month]
en: June
hi: जून

[ctx: abbrev. month]
en: July
hi: जुलाई

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
hi: अग.

[ctx: abbrev. month]
en: Sept.
hi: सितम्बर.

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
hi: अक्टूबर

[ctx: abbrev. month]
en: Nov.
hi: नवम्बर.

[ctx: abbrev. month]
en: Dec.
hi: दिसम्बर

[ctx: alt. month]
en: January
hi: जनवरी

[ctx: alt. month]
en: February
hi: फरवरी

[ctx: alt. month]
en: March
hi: मार्च

[ctx: alt. month]
en: April
hi: अप्रैल

[ctx: alt. month]
en: May
hi: मई

[ctx: alt. month]
en: June
hi: जून

[ctx: alt. month]
en: July
hi: जुलाई

[ctx: alt. month]
en: August
hi: अगस्त

[ctx: alt. month]
en: September
hi: सितंबर

[ctx: alt. month]
en: October
hi: अक्टूबर

[ctx: alt. month]
en: November
hi: नवंबर

[ctx: alt. month]
en: December
hi: दिसंबर

en: or
hi: अथवा

en: CSRF verification failed. Request aborted.
hi: CSRF सत्यापन असफल रहा. Request निरस्त की गई

en: No year specified
hi: कोई साल निर्दिष्ट नहीं किया गया

en: No month specified
hi: कोई महीने निर्दिष्ट नहीं किया गया

en: No day specified
hi: कोई दिन निर्दिष्ट नहीं किया गया

en: No week specified
hi: कोई सप्ताह निर्दिष्ट नहीं किया गया

en: No %(verbose_name_plural)s available
hi: %(verbose_name_plural)s उपलब्ध नहीं है

en: Future %(verbose_name_plural)s not available because %(class_name)s.allow_future is False.
hi: भविष्य %(verbose_name_plural)s उपलब्ध नहीं है क्योंकि %(class_name)s.allow_future गलत है.

en: No %(verbose_name)s found matching the query
hi:  इस प्रश्न %(verbose_name)s से मेल नहीं खाते है

en: Invalid page (%(page_number)s): %(message)s
hi: अवैध पन्ना (%(page_number)s): %(message)s

en: Directory indexes are not allowed here.
hi: निर्देशिका अनुक्रमित की अनुमति यहाँ नहीं है.

en: Index of %(directory)s
hi: %(directory)s का अनुक्रमणिका
