django - en to it translation catalogue (302 entries)

en: Arabic
it: Arabo

en: Algerian Arabic
it: Arabo Algerino

en: Asturian
it: Asturiano

en: Azerbaijani
it: Azero

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Bengali
it: Bengalese

en: Breton
it: Bretone

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Catalan
it: Catalano

en: Central Kurdish (Sorani)
it: Curdo centrale (Sorani)

en: Czech
it: Ceco

en: Welsh
it: Gallese

en: Danish
it: Danese

en: German
it: Tedesco

en: Lower Sorbian
it: Sorabo inferiore

en: Greek
it: Greco

en: English
it: Inglese

en: Australian English
it: Inglese Australiano

en: British English
it: Inglese britannico

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Argentinian Spanish
it: Spagnolo Argentino

en: Colombian Spanish
it: Spagnolo Colombiano

en: Mexican Spanish
it: Spagnolo Messicano

en: Nicaraguan Spanish
it: Spagnolo Nicaraguense

en: Venezuelan Spanish
it: Spagnolo venezuelano

en: Estonian
it: Estone

en: Basque
it: Basco

en: Persian
it: Persiano

en: Finnish
it: Finlandese

en: French
it: Francese

en: Frisian
it: Frisone

en: Irish
it: Irlandese

en: Scottish Gaelic
it: Gaelico Scozzese

en: Galician
it: Galiziano

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Croatian
it: Croato

en: Upper Sorbian
it: Sorabo superiore

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Armenian
it: Armeno

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Icelandic
it: Islandese

en: Italian
it: Italiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Georgian
it: Georgiano

en: Kabyle
it: Cabilo

en: Kazakh
it: Kazako

en: Korean
it: Coreano

en: Kyrgyz
it: Kirghiso

en: Luxembourgish
it: Lussemburghese

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Latvian
it: Lettone

en: Macedonian
it: Macedone

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Malay
it: Malese

en: Burmese
it: Birmano

en: Norwegian Bokmål
it: Norvegese Bokmål

en: Dutch
it: Olandese

en: Norwegian Nynorsk
it: Norvegese Nynorsk

en: Ossetic
it: Ossetico

en: Polish
it: Polacco

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Brazilian Portuguese
it: Brasiliano Portoghese

en: Romanian
it: Rumeno

en: Russian
it: Russo

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Albanian
it: Albanese

en: Serbian
it: Serbo

en: Serbian Latin
it: Serbo Latino

en: Swedish
it: Svedese

en: Thai
it: Tailandese

en: Turkmen
it: Turkmeno

en: Turkish
it: Turco

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Uzbek
it: Uzbeko

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Simplified Chinese
it: Cinese semplificato

en: Traditional Chinese
it: Cinese tradizionale

en: Messages
it: Messaggi

en: Site Maps
it: Mappa del sito

en: Static Files
it: File statici

en: Syndication
it: Aggregazione

note: Translators: String used to replace omitted page numbers in elided page range generated by paginators, e.g. [1, 2, '…', 5, 6, 7, '…', 9, 10].
en: …
it: ...

en: That page number is not an integer
it: Quel numero di pagina non è un integer

en: That page number is less than 1
it: Quel numero di pagina è minore di 1

en: That page contains no results
it: Quella pagina non presenta alcun risultato

en: Enter a valid value.
it: Inserisci un valore valido.

en: Enter a valid URL.
it: Inserisci un URL valido.

en: Enter a valid integer.
it: Inserire un numero intero valido.

en: Enter a valid email address.
it: Inserisci un indirizzo email valido.

note: Translators: "letters" means latin letters: a-z and A-Z.
en: Enter a valid “slug” consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
it: Inserisci uno "slug" valido contenente lettere, cifre, sottolineati o trattini.

en: Enter a valid “slug” consisting of Unicode letters, numbers, underscores, or hyphens.
it: Inserisci uno 'slug' valido contenente lettere, cifre, sottolineati o trattini.

en: Enter a valid IPv4 address.
it: Inserisci un indirizzo IPv4 valido.

en: Enter a valid IPv6 address.
it: Inserisci un indirizzo IPv6 valido.

en: Enter a valid IPv4 or IPv6 address.
it: Inserisci un indirizzo IPv4 o IPv6 valido.

en: Enter only digits separated by commas.
it: Inserisci solo cifre separate da virgole.

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
it: Assicurati che questo valore sia %(limit_value)s (ora è %(show_value)s).

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
it: Assicurati che questo valore sia minore o uguale a %(limit_value)s.

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
it: Assicurati che questo valore sia maggiore o uguale a %(limit_value)s.

en: Ensure this value is a multiple of step size %(limit_value)s.
it: Assicurarsi che questo valore sia un multiplo della dimensione di passo %(limit_value)s.

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
it[0]: Assicurati che questo valore contenga almeno %(limit_value)d carattere (ne ha %(show_value)d).
it[1]: Assicurati che questo valore contenga almeno %(limit_value)d caratteri (ne ha %(show_value)d).
it[2]: Assicurati che questo valore contenga almeno %(limit_value)d caratteri (ne ha %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d character (it has %(show_value)d). | Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
it[0]: Assicurati che questo valore non contenga più di %(limit_value)d carattere (ne ha %(show_value)d).
it[1]: Assicurati che questo valore non contenga più di %(limit_value)d caratteri (ne ha %(show_value)d).
it[2]: Assicurati che questo valore non contenga più di %(limit_value)d caratteri (ne ha %(show_value)d).

en: Enter a number.
it: Inserisci un numero.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit in total. | Ensure that there are no more than %(max)s digits in total.
it[0]: Assicurati che non vi sia più di %(max)s cifra in totale.
it[1]: Assicurati che non vi siano più di %(max)s cifre in totale.
it[2]: Assicurati che non vi siano più di %(max)s cifre in totale.

en: Ensure that there are no more than %(max)s decimal place. | Ensure that there are no more than %(max)s decimal places.
it[0]: Assicurati che non vi sia più di %(max)s cifra decimale.
it[1]: Assicurati che non vi siano più di %(max)s cifre decimali.
it[2]: Assicurati che non vi siano più di %(max)s cifre decimali.

en: Ensure that there are no more than %(max)s digit before the decimal point. | Ensure that there are no more than %(max)s digits before the decimal point.
it[0]: Assicurati che non vi sia più di %(max)s cifra prima della virgola.
it[1]: Assicurati che non vi siano più di %(max)s cifre prima della virgola.
it[2]: Assicurati che non vi siano più di %(max)s cifre prima della virgola.

en: File extension “%(extension)s” is not allowed. Allowed extensions are: %(allowed_extensions)s.
it: Il file con estensione "%(extension)s" non e' permesso. Le estensioni permesse sono: %(allowed_extensions)s.

en: Null characters are not allowed.
it: I caratteri null non sono ammessi.

en: and
it: e

en: %(model_name)s with this %(field_labels)s already exists.
it: %(model_name)s con questa %(field_labels)s esiste già.

en: Constraint “%(name)s” is violated.
it: Il vincolo “%(name)s” è stato violato.

en: Value %(value)r is not a valid choice.
it: Il valore %(value)r non è una scelta valida.

en: This field cannot be null.
it: Questo campo non può essere nullo.

en: This field cannot be blank.
it: Questo campo non può essere vuoto.

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
it: %(model_name)s con questo %(field_label)s esiste già.

note: Translators: The 'lookup_type' is one of 'date', 'year' or 'month'. Eg: "Title must be unique for pub_date year"
en: %(field_label)s must be unique for %(date_field_label)s %(lookup_type)s.
it: %(field_label)s deve essere unico per %(date_field_label)s %(lookup_type)s.

en: Field of type: %(field_type)s
it: Campo di tipo: %(field_type)s

en: “%(value)s” value must be either True or False.
it: Il valore "%(value)s" deve essere True oppure False.

en: “%(value)s” value must be either True, False, or None.
it: Il valore di "%(value)s" deve essere True, False o None

en: Boolean (Either True or False)
it: Booleano (Vero o Falso)

en: String (up to %(max_length)s)
it: Stringa (fino a %(max_length)s)

en: String (unlimited)
it: Stringa (illimitata)

en: Comma-separated integers
it: Interi separati da virgole

en: “%(value)s” value has an invalid date format. It must be in YYYY-MM-DD format.
it: Il valore "%(value)s" ha un formato di data non valido. Deve essere nel formato AAAA-MM-GG.

en: “%(value)s” value has the correct format (YYYY-MM-DD) but it is an invalid date.
it: Il valore di "%(value)s" ha il corretto formato (AAAA-MM-GG) ma non è una data valida.

en: Date (without time)
it: Data (senza ora)

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ] format.
it: Il valore "%(value)s" ha un formato non valido. Deve essere nel formato AAAA-MM-GG HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ].

en: “%(value)s” value has the correct format (YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) but it is an invalid date/time.
it: Il valore di "%(value)s" ha il formato corretto (AAAA-MM-GG HH:MM[:ss[.uuuuuu]][TZ]) ma non è una data/ora valida.

en: Date (with time)
it: Data (con ora)

en: “%(value)s” value must be a decimal number.
it: Il valore "%(value)s" deve essere un numero decimale.

en: Decimal number
it: Numero decimale

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in [DD] [[HH:]MM:]ss[.uuuuuu] format.
it: Il valore "%(value)s" ha un formato non valido. Deve essere nel formato [GG] [[HH:]MM:]ss[.uuuuuu].

en: Duration
it: Durata

en: Email address
it: Indirizzo email

en: File path
it: Percorso file

en: “%(value)s” value must be a float.
it: Il valore di "%(value)s" deve essere un numero a virgola mobile.

en: Floating point number
it: Numero in virgola mobile

en: “%(value)s” value must be an integer.
it: Il valore "%(value)s" deve essere un intero.

en: Integer
it: Intero

en: Big (8 byte) integer
it: Intero grande (8 byte)

en: Small integer
it: Piccolo intero

en: IPv4 address
it: Indirizzo IPv4

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: “%(value)s” value must be either None, True or False.
it: Il valore "%(value)s" deve essere None, True oppure False.

en: Boolean (Either True, False or None)
it: Booleano (True, False o None)

en: Positive big integer
it: Intero positivo

en: Positive integer
it: Intero positivo

en: Positive small integer
it: Piccolo intero positivo

en: Slug (up to %(max_length)s)
it: Slug (fino a %(max_length)s)

en: Text
it: Testo

en: “%(value)s” value has an invalid format. It must be in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
it: Il valore di "%(value)s" ha un formato non valido. Deve essere nel formato HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: “%(value)s” value has the correct format (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]) but it is an invalid time.
it: Il valore di "%(value)s" ha il corretto formato (HH:MM[:ss[.uuuuuu]]) ma non è un orario valido.

en: Time
it: Ora

en: Raw binary data
it: Dati binari grezzi

en: “%(value)s” is not a valid UUID.
it: "%(value)s" non è uno UUID valido.

en: Universally unique identifier
it: Identificatore univoco universale

en: Image
it: Immagine

en: A JSON object
it: Un oggetto JSON

en: Value must be valid JSON.
it: Il valore deve essere un JSON valido.

en: %(model)s instance with %(field)s %(value)r does not exist.
it: L'istanza del modello %(model)s con %(field)s %(value)r non esiste.

en: Foreign Key (type determined by related field)
it: Foreign Key (tipo determinato dal campo collegato)

en: One-to-one relationship
it: Relazione uno a uno

en: %(from)s-%(to)s relationship
it: relazione %(from)s-%(to)s

en: %(from)s-%(to)s relationships
it: relazioni %(from)s-%(to)s

en: Many-to-many relationship
it: Relazione molti a molti

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: Enter a whole number.
it: Inserisci un numero intero.

en: Enter a valid date.
it: Inserisci una data valida.

en: Enter a valid time.
it: Inserisci un'ora valida.

en: Enter a valid date/time.
it: Inserisci una data/ora valida.

en: Enter a valid duration.
it: Inserisci una durata valida.

en: The number of days must be between {min_days} and {max_days}.
it: Il numero di giorni deve essere compreso tra {min_days} e {max_days}

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
it: Non è stato inviato alcun file. Verifica il tipo di codifica sul form.

en: No file was submitted.
it: Nessun file è stato inviato.

en: The submitted file is empty.
it: Il file inviato è vuoto.

en: Ensure this filename has at most %(max)d character (it has %(length)d). | Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
it[0]: Assicurati che questo nome di file non contenga più di %(max)d carattere (ne ha %(length)d).
it[1]: Assicurati che questo nome di file non contenga più di %(max)d caratteri (ne ha %(length)d).
it[2]: Assicurati che questo nome di file non contenga più di %(max)d caratteri (ne ha %(length)d).

en: Please either submit a file or check the clear checkbox, not both.
it: È possibile inviare un file o selezionare la casella "svuota", ma non entrambi.

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
it: Carica un'immagine valida. Il file caricato non è un'immagine o è un'immagine danneggiata.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
it: Scegli un'opzione valida. %(value)s non è tra quelle disponibili.

en: Enter a list of values.
it: Inserisci una lista di valori.

en: Enter a complete value.
it: Inserisci un valore completo.

en: Enter a valid UUID.
it: Inserire un UUID valido.

en: Enter a valid JSON.
it: Inserisci un JSON valido.

en: (Hidden field %(name)s) %(error)s
it: (Campo nascosto %(name)s) %(error)s

en: ManagementForm data is missing or has been tampered with. Missing fields: %(field_names)s. You may need to file a bug report if the issue persists.
it: Mancano i dati ManagementForm o sono stati manomessi. Campi mancanti: %(field_names)s. Potrebbe essere necessario inviare una segnalazione di errore se il problema persiste.

en: Please submit at most %(num)d form. | Please submit at most %(num)d forms.
it[0]: Si prega di inviare al massimo %(num)d form.
it[1]: Si prega di inviare al massimo %(num)d form.
it[2]: Si prega di inviare al massimo %(num)d form.

en: Please submit at least %(num)d form. | Please submit at least %(num)d forms.
it[0]: Si prega di inviare almeno %(num)d form.
it[1]: Si prega di inviare almeno %(num)d form.
it[2]: Si prega di inviare almeno %(num)d form.

en: Order
it: Ordine

en: Delete
it: Cancella

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
it: Si prega di correggere i dati duplicati di %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
it: Si prega di correggere i dati duplicati di %(field)s, che deve essere unico.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
it: Si prega di correggere i dati duplicati di %(field_name)s che deve essere unico/a per %(lookup)s in %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
it: Si prega di correggere i dati duplicati qui sotto.

en: The inline value did not match the parent instance.
it: Il valore inline non corrisponde all'istanza padre.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
it: Scegli un'opzione valida. La scelta effettuata non compare tra quelle disponibili.

en: “%(pk)s” is not a valid value.
it: "%(pk)s" non è un valore valido.

en: %(datetime)s couldn’t be interpreted in time zone %(current_timezone)s; it may be ambiguous or it may not exist.
it:  %(datetime)s non può essere interpretato nel fuso orario %(current_timezone)s: potrebbe essere ambiguo o non esistere.

en: Clear
it: Svuota

en: Currently
it: Attualmente

en: Change
it: Cambia

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Yes
it: Sì

note: Translators: Please do not add spaces around commas.
en: yes,no,maybe
it: sì,no,forse

en: midnight
it: mezzanotte

en: noon
it: mezzogiorno

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Sunday
it: Domenica

en: Mon
it: Lun

en: Tue
it: Mar

en: Wed
it: Mer

en: Thu
it: Gio

en: Fri
it: Ven

en: Sat
it: Sab

en: Sun
it: Dom

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Maggio

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: jan
it: gen

en: may
it: mag

en: jun
it: giu

en: jul
it: lug

en: aug
it: ago

en: sep
it: set

en: oct
it: ott

en: dec
it: dic

[ctx: abbrev. month]
en: Jan.
it: Gen.

[ctx: abbrev. month]
en: March
it: Marzo

[ctx: abbrev. month]
en: April
it: Aprile

[ctx: abbrev. month]
en: May
it: Maggio

[ctx: abbrev. month]
en: June
it: Giugno

[ctx: abbrev. month]
en: July
it: Luglio

[ctx: abbrev. month]
en: Aug.
it: Ago.

[ctx: abbrev. month]
en: Sept.
it: Set.

[ctx: abbrev. month]
en: Oct.
it: Ott.

[ctx: abbrev. month]
en: Dec.
it: Dic.

[ctx: alt. month]
en: January
it: Gennaio

[ctx: alt. month]
en: February
it: Febbraio

[ctx: alt. month]
en: March
it: Marzo

[ctx: alt. month]
en: April
it: Aprile

[ctx: alt. month]
en: May
it: Maggio

[ctx: alt. month]
en: June
it: Giugno

[ctx: alt. month]
en: July
it: Luglio

[ctx: alt. month]
en: August
it: Agosto

[ctx: alt. month]
en: September
it: Settembre

[ctx: alt. month]
en: October
it: Ottobre

[ctx: alt. month]
en: November
it: Novembre

[ctx: alt. month]
en: December
it: Dicembre

en: This is not a valid IPv6 address.
it: Questo non è un indirizzo IPv6 valido.

en: or
it: o

en: %(num)d year | %(num)d years
it[0]: %(num)d anno
it[1]: %(num)d anni
it[2]: %(num)d anni

en: %(num)d month | %(num)d months
it[0]: %(num)d mese
it[1]: %(num)d mesi
it[2]: %(num)d mesi

en: %(num)d week | %(num)d weeks
it[0]: %(num)d settimana
it[1]: %(num)d settimane
it[2]: %(num)d settimane

en: %(num)d day | %(num)d days
it[0]: %(num)d giorno
it[1]: %(num)d giorni
it[2]: %(num)d giorni

en: %(num)d hour | %(num)d hours
it[0]: %(num)d ora
it[1]: %(num)d ore
it[2]: %(num)d ore

en: %(num)d minute | %(num)d minutes
it[0]: %(num)d minuto
it[1]: %(num)d minuti
it[2]: %(num)d minuti

en: Forbidden
it: Proibito

en: CSRF verification failed. Request aborted.
it: Verifica CSRF fallita. Richiesta interrotta.

en: You are seeing this message because this HTTPS site requires a “Referer header” to be sent by your web browser, but none was sent. This header is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
it: Vedi questo messaggio perchè questo sito HTTPS richiede l'invio da parte del tuo browser del “Referer header”, che non è invece stato inviato. Questo header è richiesto per motivi di sicurezza, per assicurare che il tuo browser non sia stato sabotato da terzi.

en: If you have configured your browser to disable “Referer” headers, please re-enable them, at least for this site, or for HTTPS connections, or for “same-origin” requests.
it: Se hai configurato il tuo browser web per disattivare l'invio delle intestazioni "Referer", riattiva questo invio, almeno per questo sito, o per le connessioni HTTPS, o per le connessioni "same-origin".

en: If you are using the <meta name="referrer" content="no-referrer"> tag or including the “Referrer-Policy: no-referrer” header, please remove them. The CSRF protection requires the “Referer” header to do strict referer checking. If you’re concerned about privacy, use alternatives like <a rel="noreferrer" …> for links to third-party sites.
it: Se usi il tag <meta name="referrer" content="no-referrer"> o includi header 'Referrer-Policy: no-referrer', per favore rimuovili. Per la protezione CSRF è necessario eseguire un controllo rigoroso sull'header 'Referer'. Se ti preoccupano le ricadute sulla privacy, puoi ricorrere ad alternative come <a rel="noreferrer" …> per i link a siti di terze parti.

en: You are seeing this message because this site requires a CSRF cookie when submitting forms. This cookie is required for security reasons, to ensure that your browser is not being hijacked by third parties.
it: Stai vedendo questo messaggio perché questo sito richiede un cookie CSRF quando invii dei form. Questo cookie è necessario per ragioni di sicurezza, per assicurare che il tuo browser non sia stato dirottato da terze parti.

en: If you have configured your browser to disable cookies, please re-enable them, at least for this site, or for “same-origin” requests.
it: Se hai configurato il tuo browser web per disattivare l'invio dei cookies, riattivalo almeno per questo sito, o per connessioni "same-origin"

en: More information is available with DEBUG=True.
it: Maggiorni informazioni sono disponibili con DEBUG=True

en: No year specified
it: Anno non specificato

en: Date out of range
it: Data al di fuori dell'intervallo

en: No month specified
it: Mese non specificato

en: No day specified
it: Giorno non specificato

en: No week specified
it: Settimana non specificata

en: No %(verbose_name_plural)s available
it: Nessun %(verbose_name_plural)s disponibile

en: Future %(verbose_name_plural)s not available because %(class_name)s.allow_future is False.
it: %(verbose_name_plural)s futuri/e non disponibili/e poichè %(class_name)s.allow_future è False.

en: Invalid date string “%(datestr)s” given format “%(format)s”
it: Data non valida "%(datestr)s" con il formato "%(format)s"

en: No %(verbose_name)s found matching the query
it: Trovato nessun %(verbose_name)s corrispondente alla query

en: Page is not “last”, nor can it be converted to an int.
it: La pagina non è "last", né può essere convertita in un int.

en: Invalid page (%(page_number)s): %(message)s
it: Pagina non valida (%(page_number)s): %(message)s

en: Empty list and “%(class_name)s.allow_empty” is False.
it: Lista vuota e "%(class_name)s.allow_empty" è False.

en: Directory indexes are not allowed here.
it: Indici di directory non sono consentiti qui.

en: “%(path)s” does not exist
it: "%(path)s" non esiste

en: Index of %(directory)s
it: Indice di %(directory)s

en: The install worked successfully! Congratulations!
it: Installazione completata con successo! Congratulazioni!

en: View <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">release notes</a> for Django %(version)s
it: Leggi le <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/releases/" target="_blank" rel="noopener">note di rilascio</a> per Django %(version)s

en: You are seeing this page because <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> is in your settings file and you have not configured any URLs.
it: Stai vedendo questa pagina perché hai impostato <a href="https://docs.djangoproject.com/en/%(version)s/ref/settings/#debug" target="_blank" rel="noopener">DEBUG=True</a> nel tuo file di configurazione e non hai configurato nessun URL.

en: Django Documentation
it: Documentazione di Django

en: Topics, references, &amp; how-to’s
it: Temi, riferimenti, &amp; guide

en: Tutorial: A Polling App
it: Tutorial: un'app per sondaggi

en: Get started with Django
it: Iniziare con Django

en: Django Community
it: La Community di Django

en: Connect, get help, or contribute
it: Connettiti, chiedi aiuto, o contribuisci.
