django - en to hu translation catalogue (62 entries)

en: Available %s
hu: Elérhető %s

en: This is the list of available %s. You may choose some by selecting them in the box below and then clicking the "Choose" arrow between the two boxes.
hu: Ez az elérhető %s listája. Úgy választhat közülük, hogy rákattint az alábbi dobozban, és megnyomja a dobozok közti "Választás" nyilat.

en: Type into this box to filter down the list of available %s.
hu: Írjon a mezőbe az elérhető %s szűréséhez.

en: Filter
hu: Szűrő

en: Choose all
hu: Mindet kijelölni

en: Click to choose all %s at once.
hu: Kattintson az összes %s kiválasztásához.

en: Choose
hu: Választás

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Chosen %s
hu: %s kiválasztva

en: This is the list of chosen %s. You may remove some by selecting them in the box below and then clicking the "Remove" arrow between the two boxes.
hu: Ez a kiválasztott %s listája. Eltávolíthat közülük, ha rákattint, majd a két doboz közti "Eltávolítás" nyílra kattint.

en: Remove all
hu: Összes törlése

en: Click to remove all chosen %s at once.
hu: Kattintson az összes %s eltávolításához.

en: %(sel)s of %(cnt)s selected | %(sel)s of %(cnt)s selected
hu[0]: %(sel)s/%(cnt)s kijelölve
hu[1]: %(sel)s/%(cnt)s kijelölve

en: You have unsaved changes on individual editable fields. If you run an action, your unsaved changes will be lost.
hu: Még el nem mentett módosításai vannak egyes szerkeszthető mezőkön. Ha most futtat egy műveletet, akkor a módosítások elvesznek.

en: You have selected an action, but you haven’t saved your changes to individual fields yet. Please click OK to save. You’ll need to re-run the action.
hu: Kiválasztott egy műveletet, de nem mentette az egyes mezőkhöz kapcsolódó módosításait. Kattintson az OK gombra a mentéshez. Újra kell futtatnia az műveletet.

en: You have selected an action, and you haven’t made any changes on individual fields. You’re probably looking for the Go button rather than the Save button.
hu: Kiválasztott egy műveletet, és nem módosított egyetlen mezőt sem. Feltehetően a Mehet gombot keresi a Mentés helyett.

en: Now
hu: Most

en: Midnight
hu: Éjfél

en: 6 a.m.
hu: Reggel 6 óra

en: Noon
hu: Dél

en: 6 p.m.
hu: Este 6 óra

en: Note: You are %s hour ahead of server time. | Note: You are %s hours ahead of server time.
hu[0]: Megjegyzés: %s órával a szerveridő előtt jársz
hu[1]: Megjegyzés: %s órával a szerveridő előtt jársz

en: Note: You are %s hour behind server time. | Note: You are %s hours behind server time.
hu[0]: Megjegyzés: %s órával a szerveridő mögött jársz
hu[1]: Megjegyzés: %s órával a szerveridő mögött jársz

en: Choose a Time
hu: Válassza ki az időt

en: Choose a time
hu: Válassza ki az időt

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Today
hu: Ma

en: Choose a Date
hu: Válassza ki a dátumot

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: Tomorrow
hu: Holnap

en: January
hu: január

en: February
hu: február

en: March
hu: március

en: April
hu: április

en: May
hu: május

en: June
hu: június

en: July
hu: július

en: August
hu: augusztus

en: September
hu: szeptember

en: October
hu: október

en: November
hu: november

en: December
hu: december

[ctx: abbrev. month January]
en: Jan
hu: jan

[ctx: abbrev. month February]
en: Feb
hu: feb

[ctx: abbrev. month March]
en: Mar
hu: már

[ctx: abbrev. month April]
en: Apr
hu: ápr

[ctx: abbrev. month May]
en: May
hu: máj

[ctx: abbrev. month June]
en: Jun
hu: jún

[ctx: abbrev. month July]
en: Jul
hu: júl

[ctx: abbrev. month August]
en: Aug
hu: aug

[ctx: abbrev. month September]
en: Sep
hu: szep

[ctx: abbrev. month October]
en: Oct
hu: okt

[ctx: abbrev. month November]
en: Nov
hu: nov

[ctx: abbrev. month December]
en: Dec
hu: dec

[ctx: one letter Sunday]
en: S
hu: V

[ctx: one letter Monday]
en: M
hu: H

[ctx: one letter Tuesday]
en: T
hu: K

[ctx: one letter Wednesday]
en: W
hu: S

[ctx: one letter Thursday]
en: T
hu: C

[ctx: one letter Friday]
en: F
hu: P

en: Show
hu: Mutat

en: Hide
hu: Elrejt
