django - en to ja translation catalogue (186 entries)

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
ja: 選択された %(verbose_name_plural)s の削除

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
ja: %(count)d 個の %(items)s を削除しました。

en: Cannot delete %(name)s
ja: %(name)s が削除できません

en: Are you sure?
ja: よろしいですか？

en: Administration
ja: 管理

en: All
ja: 全て

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Unknown
ja: 不明

en: Any date
ja: いつでも

en: Today
ja: 今日

en: Past 7 days
ja: 過去 7 日間

en: This month
ja: 今月

en: This year
ja: 今年

en: No date
ja: 日付なし

en: Has date
ja: 日付あり

en: Empty
ja: 空

en: Not empty
ja: 空でない

en: Please enter the correct %(username)s and password for a staff account. Note that both fields may be case-sensitive.
ja: スタッフアカウントの正しい%(username)sとパスワードを入力してください。どちらのフィールドも大文字と小文字は区別されます。

en: Action:
ja: 操作:

en: Add another %(verbose_name)s
ja: %(verbose_name)s の追加

en: Remove
ja: 削除

en: Addition
ja: 追加

en: Change
ja: 変更

en: Deletion
ja: 削除

en: action time
ja: 操作時刻

en: user
ja: ユーザー

en: content type
ja: コンテンツタイプ

en: object id
ja: オブジェクト ID

note: Translators: 'repr' means representation (https://docs.python.org/library/functions.html#repr)
en: object repr
ja: オブジェクトの文字列表現

en: action flag
ja: 操作種別

en: change message
ja: 変更メッセージ

en: log entry
ja: ログエントリー

en: log entries
ja: ログエントリー

en: Added “%(object)s”.
ja: “%(object)s” を追加しました。

en: Changed “%(object)s” — %(changes)s
ja: “%(object)s” を変更しました — %(changes)s

en: Deleted “%(object)s.”
ja: “%(object)s” を削除しました。

en: LogEntry Object
ja: ログエントリー オブジェクト

en: Added {name} “{object}”.
ja: {name} “{object}” を追加しました。

en: Added.
ja: 追加されました。

en: and
ja: と

en: Changed {fields} for {name} “{object}”.
ja: {name} “{object}” の {fields} を変更しました。

en: Changed {fields}.
ja: {fields} を変更しました。

en: Deleted {name} “{object}”.
ja: {name} “{object}” を削除しました。

en: No fields changed.
ja: 変更はありませんでした。

en: Hold down “Control”, or “Command” on a Mac, to select more than one.
ja: 複数選択するときには Control キーを押したまま選択してください。Mac は Command キーを使ってください

en: The {name} “{obj}” was added successfully.
ja: {name} “{obj}” を追加しました。

en: You may edit it again below.
ja: 以下で再度編集できます。

en: The {name} “{obj}” was added successfully. You may add another {name} below.
ja: {name} “{obj}” を追加しました。別の {name} を以下から追加できます。

en: The {name} “{obj}” was changed successfully. You may edit it again below.
ja: {name} “{obj}” を変更しました。以下から再度編集できます。

en: The {name} “{obj}” was added successfully. You may edit it again below.
ja: {name} “{obj}” を追加しました。続けて編集できます。

en: The {name} “{obj}” was changed successfully. You may add another {name} below.
ja: {name} “{obj}” を変更しました。 別の {name} を以下から追加できます。

en: The {name} “{obj}” was changed successfully.
ja: {name} “{obj}” を変更しました。

en: Items must be selected in order to perform actions on them. No items have been changed.
ja: 操作を実行するには、対象を選択する必要があります。何も変更されませんでした。

en: No action selected.
ja: 操作が選択されていません。

en: The %(name)s “%(obj)s” was deleted successfully.
ja: %(name)s “%(obj)s” を削除しました。

en: %(name)s with ID “%(key)s” doesn’t exist. Perhaps it was deleted?
ja: ID “%(key)s” の%(name)sは見つかりませんでした。削除された可能性があります。

en: Add %s
ja: %s を追加

en: Change %s
ja: %s を変更

en: View %s
ja: %sを表示

en: Database error
ja: データベースエラー

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
ja[0]: %(count)s 個の %(name)s を変更しました。

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
ja[0]: %(total_count)s 個選択されました

en: 0 of %(cnt)s selected
ja: %(cnt)s個の内ひとつも選択されていません

en: Change history: %s
ja: 変更履歴: %s

en: Deleting %(class_name)s %(instance)s would require deleting the following protected related objects: %(related_objects)s
ja: %(class_name)s %(instance)s を削除するには以下の保護された関連オブジェクトを削除することになります: %(related_objects)s

en: Django site admin
ja: Django サイト管理

en: Django administration
ja: Django 管理サイト

en: Site administration
ja: サイト管理

en: Log in
ja: ログイン

en: %(app)s administration
ja: %(app)s 管理

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: We’re sorry, but the requested page could not be found.
ja: 申し訳ありませんが、お探しのページは見つかりませんでした。

en: Home
ja: ホーム

en: Server error
ja: サーバーエラー

en: Server error (500)
ja: サーバーエラー (500)

en: Server Error <em>(500)</em>
ja: サーバーエラー <em>(500)</em>

en: There’s been an error. It’s been reported to the site administrators via email and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
ja: エラーが発生しました。サイト管理者にメールで報告されたので、修正されるまでしばらくお待ちください。

en: Run the selected action
ja: 選択された操作を実行

en: Go
ja: 実行

en: Click here to select the objects across all pages
ja: 全ページの項目を選択するにはここをクリック

en: Select all %(total_count)s %(module_name)s
ja: %(total_count)s個ある%(module_name)s を全て選択

en: Clear selection
ja: 選択を解除

en: Models in the %(name)s application
ja: %(name)s アプリケーション内のモデル

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: 表示

en: You don’t have permission to view or edit anything.
ja: 表示または変更のためのパーミッションがありません。

en: First, enter a username and password. Then, you’ll be able to edit more user options.
ja: まずユーザー名とパスワードを登録してください。その後詳細情報が編集可能になります。

en: Enter a username and password.
ja: ユーザー名とパスワードを入力してください。

en: Change password
ja: パスワードの変更

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
ja[0]: 下記のエラーを修正してください。

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
ja: <strong>%(username)s</strong>さんの新しいパスワードを入力してください。

en: Skip to main content
ja: スキップしてメインコンテンツへ

en: Welcome,
ja: ようこそ

en: View site
ja: サイトを表示

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Log out
ja: ログアウト

en: Breadcrumbs
ja: パンくずリスト

en: Add %(name)s
ja: %(name)s を追加

en: History
ja: 履歴

en: View on site
ja: サイト上で表示

en: Filter
ja: フィルター

en: Clear all filters
ja: 全てのフィルターを解除

en: Remove from sorting
ja: ソート条件から外します

en: Sorting priority: %(priority_number)s
ja: ソート優先順位: %(priority_number)s

en: Toggle sorting
ja: 昇順降順を切り替えます

en: Toggle theme (current theme: auto)
ja: テーマを切り替え (現在のテーマ: 自動)

en: Toggle theme (current theme: light)
ja: テーマを切り替え (現在のテーマ: ライト)

en: Toggle theme (current theme: dark)
ja: テーマを切り替え (現在のテーマ: ダーク)

en: Delete
ja: 削除

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
ja: %(object_name)s '%(escaped_object)s' の削除時に関連づけられたオブジェクトも削除しようとしましたが、あなたのアカウントには以下のタイプのオブジェクトを削除するパーミッションがありません:

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would require deleting the following protected related objects:
ja: %(object_name)s '%(escaped_object)s' を削除するには以下の保護された関連オブジェクトを削除することになります:

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
ja: %(object_name)s "%(escaped_object)s"を削除しますか？ 関連づけられている以下のオブジェクトも全て削除されます:

en: Objects
ja: オブジェクト

en: Yes, I’m sure
ja: はい、大丈夫です

en: No, take me back
ja: 戻る

en: Delete multiple objects
ja: 複数のオブジェクトを削除します

en: Deleting the selected %(objects_name)s would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
ja: 選択した %(objects_name)s を削除すると関連するオブジェクトも削除しますが、あなたのアカウントは以下のオブジェクト型を削除する権限がありません:

en: Deleting the selected %(objects_name)s would require deleting the following protected related objects:
ja: 選択した %(objects_name)s を削除すると以下の保護された関連オブジェクトを削除することになります:

en: Are you sure you want to delete the selected %(objects_name)s? All of the following objects and their related items will be deleted:
ja: 本当に選択した %(objects_name)s を削除しますか？ 以下の全てのオブジェクトと関連する要素が削除されます:

en: Delete?
ja: 削除しますか?

en:  By %(filter_title)s
ja: %(filter_title)s で絞り込む

en: Summary
ja: 概要

en: Recent actions
ja: 最近行った操作

en: My actions
ja: 自分の操作

en: None available
ja: 利用不可

en: Unknown content
ja: 不明なコンテント

en: Something’s wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
ja: データベースのインストールに問題があります。適切なデータベーステーブルが作られているか、適切なユーザーがデータベースを読み込み可能かを確認してください。

en: You are authenticated as %(username)s, but are not authorized to access this page. Would you like to login to a different account?
ja: あなたは %(username)s として認証されましたが、このページへのアクセス許可がありません。他のアカウントでログインしますか?

en: Forgotten your password or username?
ja: パスワードまたはユーザー名を忘れましたか？

en: Toggle navigation
ja: ナビゲーションを切り替えます

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Start typing to filter…
ja: 絞り込みの入力...

en: Filter navigation items
ja: ナビゲーション項目の絞り込み

en: Date/time
ja: 日付/時刻

en: User
ja: ユーザー

en: Action
ja: 操作

en: entry | entries
ja[0]: エントリー

en: This object doesn’t have a change history. It probably wasn’t added via this admin site.
ja: このオブジェクトには変更履歴がありません。おそらくこの管理サイトで追加したものではありません。

en: Show all
ja: 全件表示

en: Save
ja: 保存

en: Popup closing…
ja: ポップアップを閉じています...

en: Search
ja: 検索

en: %(counter)s result | %(counter)s results
ja[0]: 結果 %(counter)s

en: %(full_result_count)s total
ja: 全 %(full_result_count)s 件

en: Save as new
ja: 新規保存

en: Save and add another
ja: 保存してもう一つ追加

en: Save and continue editing
ja: 保存して編集を続ける

en: Save and view
ja: 保存して表示

en: Close
ja: 閉じる

en: Change selected %(model)s
ja: 選択された %(model)s の変更

en: Add another %(model)s
ja: %(model)s の追加

en: Delete selected %(model)s
ja: 選択された %(model)s を削除

en: View selected %(model)s
ja: 選択された %(model)s を表示

en: Thanks for spending some quality time with the web site today.
ja: ご利用ありがとうございました。

en: Log in again
ja: もう一度ログイン

en: Password change
ja: パスワードの変更

en: Your password was changed.
ja: あなたのパスワードは変更されました

en: Please enter your old password, for security’s sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ja: セキュリティ上の理由から元のパスワードの入力が必要です。新しいパスワードは正しく入力したか確認できるように二度入力してください。

en: Change my password
ja: パスワードの変更

en: Password reset
ja: パスワードをリセット

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
ja: パスワードがセットされました。ログインしてください。

en: Password reset confirmation
ja: パスワードリセットの確認

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ja: 確認のために、新しいパスワードを二回入力してください。

en: New password:
ja: 新しいパスワード:

en: Confirm password:
ja: 新しいパスワード (確認用) :

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
ja: パスワードリセットのリンクが不正です。おそらくこのリンクは既に使われています。もう一度パスワードリセットしてください。

en: We’ve emailed you instructions for setting your password, if an account exists with the email you entered. You should receive them shortly.
ja: 入力されたメールアドレスを持つアカウントが存在する場合、パスワードを設定するためのメールを送信しました。すぐに届くはずです。

en: If you don’t receive an email, please make sure you’ve entered the address you registered with, and check your spam folder.
ja: メールが届かない場合は、登録したメールアドレスを入力したか確認し、スパムフォルダに入っていないか確認してください。

en: You're receiving this email because you requested a password reset for your user account at %(site_name)s.
ja: このメールは %(site_name)s で、あなたのアカウントのパスワードリセットが要求されたため、送信されました。

en: Please go to the following page and choose a new password:
ja: 次のページで新しいパスワードを選んでください:

en: Your username, in case you’ve forgotten:
ja: あなたのユーザー名 (もし忘れていたら):

en: Thanks for using our site!
ja: ご利用ありがとうございました！

en: The %(site_name)s team
ja:  %(site_name)s チーム

en: Forgotten your password? Enter your email address below, and we’ll email instructions for setting a new one.
ja: パスワードを忘れましたか? メールアドレスを以下に入力すると、新しいパスワードの設定方法をお知らせします。

en: Email address:
ja: メールアドレス:

en: Reset my password
ja: パスワードをリセット

en: All dates
ja: いつでも

en: Select %s
ja: %s を選択

en: Select %s to change
ja: 変更する %s を選択

en: Select %s to view
ja: 表示する%sを選択

en: Date:
ja: 日付:

en: Time:
ja: 時刻:

en: Lookup
ja: 検索

en: Currently:
ja: 現在の値:

en: Change:
ja: 変更後:
