django - en to ja translation catalogue (65 entries)

en: Available %s
ja: 利用可能 %s

en: This is the list of available %s. You may choose some by selecting them in the box below and then clicking the "Choose" arrow between the two boxes.
ja: これが使用可能な %s のリストです。下のボックスで項目を選択し、2つのボックス間の "選択"の矢印をクリックして、いくつかを選択することができます。

en: Type into this box to filter down the list of available %s.
ja: 使用可能な %s のリストを絞り込むには、このボックスに入力します。

en: Filter
ja: フィルター

en: Choose all
ja: 全て選択

en: Click to choose all %s at once.
ja: クリックするとすべての %s を選択します。

en: Choose
ja: 選択

en: Remove
ja: 削除

en: Chosen %s
ja: 選択された %s

en: This is the list of chosen %s. You may remove some by selecting them in the box below and then clicking the "Remove" arrow between the two boxes.
ja: これが選択された %s のリストです。下のボックスで選択し、2つのボックス間の "削除"矢印をクリックして一部を削除することができます。

en: Type into this box to filter down the list of selected %s.
ja: 選択された%sのリストを絞り込むには、このボックスに入力します。

en: Remove all
ja: すべて削除

en: Click to remove all chosen %s at once.
ja: クリックするとすべての %s を選択から削除します。

en: %s selected option not visible | %s selected options not visible
ja[0]: 選択された%s件のオプションは非表示です。

en: %(sel)s of %(cnt)s selected | %(sel)s of %(cnt)s selected
ja[0]: %(cnt)s個中%(sel)s個選択

en: You have unsaved changes on individual editable fields. If you run an action, your unsaved changes will be lost.
ja: フィールドに未保存の変更があります。操作を実行すると未保存の変更は失われます。

en: You have selected an action, but you haven’t saved your changes to individual fields yet. Please click OK to save. You’ll need to re-run the action.
ja: 操作を選択しましたが、フィールドに未保存の変更があります。OKをクリックして保存してください。その後、操作を再度実行する必要があります。

en: You have selected an action, and you haven’t made any changes on individual fields. You’re probably looking for the Go button rather than the Save button.
ja: 操作を選択しましたが、フィールドに変更はありませんでした。もしかして保存ボタンではなくて実行ボタンをお探しですか。

en: Now
ja: 現在

en: Midnight
ja: 0時

en: 6 a.m.
ja: 午前 6 時

en: Noon
ja: 12時

en: 6 p.m.
ja: 午後 6 時

en: Note: You are %s hour ahead of server time. | Note: You are %s hours ahead of server time.
ja[0]: ノート: あなたの環境はサーバー時間より、%s時間進んでいます。

en: Note: You are %s hour behind server time. | Note: You are %s hours behind server time.
ja[0]: ノート: あなたの環境はサーバー時間より、%s時間遅れています。

en: Choose a Time
ja: 時間を選択

en: Choose a time
ja: 時間を選択

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Today
ja: 今日

en: Choose a Date
ja: 日付を選択

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Tomorrow
ja: 明日

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

[ctx: abbrev. month January]
en: Jan
ja: 1月

[ctx: abbrev. month February]
en: Feb
ja: 2月

[ctx: abbrev. month March]
en: Mar
ja: 3月

[ctx: abbrev. month April]
en: Apr
ja: 4月

[ctx: abbrev. month May]
en: May
ja: 5月

[ctx: abbrev. month June]
en: Jun
ja: 6月

[ctx: abbrev. month July]
en: Jul
ja: 7月

[ctx: abbrev. month August]
en: Aug
ja: 8月

[ctx: abbrev. month September]
en: Sep
ja: 9月

[ctx: abbrev. month October]
en: Oct
ja: 10月

[ctx: abbrev. month November]
en: Nov
ja: 11月

[ctx: abbrev. month December]
en: Dec
ja: 12月

[ctx: one letter Sunday]
en: S
ja: 日

[ctx: one letter Monday]
en: M
ja: 月

[ctx: one letter Tuesday]
en: T
ja: 火

[ctx: one letter Wednesday]
en: W
ja: 水

[ctx: one letter Thursday]
en: T
ja: 木

[ctx: one letter Friday]
en: F
ja: 金

[ctx: one letter Saturday]
en: S
ja: 土

en: Show
ja: 表示

en: Hide
ja: 非表示
