django - en to nb translation catalogue (44 entries)

en: Available %s
nb: Tilgjengelige %s

en: This is the list of available %s. You may choose some by selecting them in the box below and then clicking the "Choose" arrow between the two boxes.
nb: Dette er listen over tilgjengelige %s. Du kan velge noen ved å markere de i boksen under og så klikke på "Velg"-pilen mellom de to boksene.

en: Type into this box to filter down the list of available %s.
nb: Skriv i dette feltet for å filtrere ned listen av tilgjengelige %s.

en: Choose all
nb: Velg alle

en: Click to choose all %s at once.
nb: Klikk for å velge alle %s samtidig

en: Choose
nb: Velg

en: Remove
nb: Slett

en: Chosen %s
nb: Valgte %s

en: This is the list of chosen %s. You may remove some by selecting them in the box below and then clicking the "Remove" arrow between the two boxes.
nb: Dette er listen over valgte %s. Du kan fjerne noen ved å markere de i boksen under og så klikke på "Fjern"-pilen mellom de to boksene.

en: Remove all
nb: Fjern alle

en: Click to remove all chosen %s at once.
nb: Klikk for å fjerne alle valgte %s samtidig

en: %(sel)s of %(cnt)s selected | %(sel)s of %(cnt)s selected
nb[0]: %(sel)s av %(cnt)s valgt
nb[1]: %(sel)s av %(cnt)s valgt

en: You have unsaved changes on individual editable fields. If you run an action, your unsaved changes will be lost.
nb: Du har ulagrede endringer i individuelle felter. Hvis du utfører en handling, vil dine ulagrede endringer gå tapt.

en: You have selected an action, but you haven’t saved your changes to individual fields yet. Please click OK to save. You’ll need to re-run the action.
nb: Du har valgt en handling, men du har ikke lagret endringene dine i individuelle felter enda. Vennligst trykk OK for å lagre. Du må utføre handlingen på nytt.

en: You have selected an action, and you haven’t made any changes on individual fields. You’re probably looking for the Go button rather than the Save button.
nb: Du har valgt en handling, og har ikke gjort noen endringer i individuelle felter. Du ser mest sannsynlig etter Gå-knappen, ikke Lagre-knappen.

en: Now
nb: Nå

en: Midnight
nb: Midnatt

en: 6 a.m.
nb: 06:00

en: Noon
nb: 12:00

en: 6 p.m.
nb: 18:00

en: Note: You are %s hour ahead of server time. | Note: You are %s hours ahead of server time.
nb[0]: Merk: Du er %s time foran server-tid.
nb[1]: Merk: Du er %s timer foran server-tid.

en: Note: You are %s hour behind server time. | Note: You are %s hours behind server time.
nb[0]: Merk: Du er %s time bak server-tid.
nb[1]: Merk: Du er %s timer bak server-tid.

en: Choose a Time
nb: Velg et klokkeslett

en: Choose a time
nb: Velg et klokkeslett

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Today
nb: I dag

en: Choose a Date
nb: Velg en dato

en: Yesterday
nb: I går

en: Tomorrow
nb: I morgen

en: January
nb: Januar

en: February
nb: Februar

en: March
nb: Mars

en: May
nb: Mai

en: June
nb: Juni

en: July
nb: Juli

en: October
nb: Oktober

en: December
nb: Desember

[ctx: abbrev. month May]
en: May
nb: Mai

[ctx: abbrev. month October]
en: Oct
nb: Okt

[ctx: abbrev. month December]
en: Dec
nb: Des

[ctx: one letter Wednesday]
en: W
nb: O

[ctx: one letter Saturday]
en: S
nb: L

en: Show
nb: Vis

en: Hide
nb: Skjul
