django - en to uk translation catalogue (61 entries)

en: Available %s
uk: В наявності %s

en: This is the list of available %s. You may choose some by selecting them in the box below and then clicking the "Choose" arrow between the two boxes.
uk: Це список всіх доступних %s. Ви можете обрати деякі з них, виділивши їх у полі нижче і натиснувшт кнопку "Обрати".

en: Type into this box to filter down the list of available %s.
uk: Почніть вводити текст в цьому полі щоб відфільтрувати список доступних %s.

en: Filter
uk: Фільтр

en: Choose all
uk: Обрати всі

en: Click to choose all %s at once.
uk: Натисніть щоб обрати всі %s відразу.

en: Choose
uk: Обрати

en: Remove
uk: Видалити

en: Chosen %s
uk: Обрано %s

en: This is the list of chosen %s. You may remove some by selecting them in the box below and then clicking the "Remove" arrow between the two boxes.
uk: Це список обраних %s. Ви можете видалити деякі з них, виділивши їх у полі нижче і натиснувши кнопку "Видалити".

en: Remove all
uk: Видалити все

en: Click to remove all chosen %s at once.
uk: Натисніть щоб видалити всі обрані %s відразу.

en: %(sel)s of %(cnt)s selected | %(sel)s of %(cnt)s selected
uk[0]: Обрано %(sel)s з %(cnt)s
uk[1]: Обрано %(sel)s з %(cnt)s
uk[2]: Обрано %(sel)s з %(cnt)s
uk[3]: Обрано %(sel)s з %(cnt)s

en: You have unsaved changes on individual editable fields. If you run an action, your unsaved changes will be lost.
uk: Ви зробили якісь зміни у деяких полях. Якщо Ви виконаєте цю дію, всі незбережені зміни буде втрачено.

en: Now
uk: Зараз

en: Midnight
uk: Північ

en: 6 a.m.
uk: 6

en: Noon
uk: Полудень

en: 6 p.m.
uk: 18:00

en: Note: You are %s hour ahead of server time. | Note: You are %s hours ahead of server time.
uk[0]: Примітка: Ви на %s годину попереду серверного часу.
uk[1]: Примітка: Ви на %s години попереду серверного часу.
uk[2]: Примітка: Ви на %s годин попереду серверного часу.
uk[3]: Примітка: Ви на %s годин попереду серверного часу.

en: Note: You are %s hour behind server time. | Note: You are %s hours behind server time.
uk[0]: Примітка: Ви на %s годину позаду серверного часу.
uk[1]: Примітка: Ви на %s години позаду серверного часу.
uk[2]: Примітка: Ви на %s годин позаду серверного часу.
uk[3]: Примітка: Ви на %s годин позаду серверного часу.

en: Choose a Time
uk: Оберіть час

en: Choose a time
uk: Оберіть час

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Today
uk: Сьогодні

en: Choose a Date
uk: Оберіть дату

en: Yesterday
uk: Вчора

en: Tomorrow
uk: Завтра

en: January
uk: січня

en: February
uk: лютого

en: March
uk: березня

en: April
uk: квітня

en: May
uk: травня

en: June
uk: червня

en: July
uk: липня

en: August
uk: серпня

en: September
uk: вересня

en: October
uk: жовтня

en: November
uk: листопада

en: December
uk: грудня

[ctx: abbrev. month January]
en: Jan
uk: Січ.

[ctx: abbrev. month February]
en: Feb
uk: Лют.

[ctx: abbrev. month March]
en: Mar
uk: Берез.

[ctx: abbrev. month April]
en: Apr
uk: Квіт.

[ctx: abbrev. month May]
en: May
uk: Трав.

[ctx: abbrev. month June]
en: Jun
uk: Черв.

[ctx: abbrev. month July]
en: Jul
uk: Лип.

[ctx: abbrev. month August]
en: Aug
uk: Серп.

[ctx: abbrev. month September]
en: Sep
uk: Верес.

[ctx: abbrev. month October]
en: Oct
uk: Жовт.

[ctx: abbrev. month November]
en: Nov
uk: Листоп.

[ctx: abbrev. month December]
en: Dec
uk: Груд.

[ctx: one letter Sunday]
en: S
uk: Н

[ctx: one letter Monday]
en: M
uk: П

[ctx: one letter Tuesday]
en: T
uk: В

[ctx: one letter Wednesday]
en: W
uk: С

[ctx: one letter Thursday]
en: T
uk: Ч

[ctx: one letter Friday]
en: F
uk: П

[ctx: one letter Saturday]
en: S
uk: С

en: Show
uk: Показати

en: Hide
uk: Сховати
