django - en to hi translation catalogue (21 entries)

en: Home
hi: गृह

en: Documentation
hi: दस्तावेज़ीकरण

en: Bookmarklets
hi: बुकमार्कलेट्स

en: Documentation bookmarklets
hi: प्रलेखन बुकमार्कलेट्स

en: Documentation for this page
hi: इस पृष्ठ की प्रलेखन

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
hi: दृश्य जो उस पृष्ठ को उत्पन्न करता है के प्रलेखन के लिए किसी भी पृष्ठ पर जा सकते है.

en: Tags
hi: टैग्स

en: Filters
hi: फ़िल्टर्स

en: Models
hi: मॉडल

en: Views
hi: दृश्य

en: Templates
hi: प्रारूप

en: tag:
hi: टैग:

en: filter:
hi: छन्नी:

en: view:
hi: दृष्टि:

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
hi: %(model_name)r मॉडल %(app_label)r अनुप्रयोग में लापता है

en: model:
hi: मॉडल :

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
hi: `%(app_label)s.%(data_type)s` संबंधित वस्तु

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
hi: `%(app_label)s.%(object_name)s` संबंधित वस्तु

en: all %s
hi: सभी %s

en: number of %s
hi: %s संख्या

en: %s does not appear to be a urlpattern object
hi: %s सही यू.आऱ.एल प्रतिरूप वस्तु नहीं है
