django - en to id translation catalogue (60 entries)

en: Administrative Documentation
id: Dokumentasi Administrasi

en: Home
id: Beranda

en: Documentation
id: Dokumentasi

en: Bookmarklets
id: Bookmarklet

en: Documentation bookmarklets
id: Bookmarklet dokumentasi

en: To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can select the bookmarklet from any page in the site.
id: Untuk memasang bookmarklet, tarik tautan ke bilah markah, atau klik kanan tautan dan tambahkan ke markah Anda. Sekarang Anda dapat memilih bookmarklet dari semua halaman di situs.

en: Documentation for this page
id: Dokumentasi untuk laman ini

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
id: Buka dari laman apa saja ke laman dokumentasi untuk view yang menghasilkan laman tersebut.

en: Tags
id: Tag

en: List of all the template tags and their functions.
id: Daftar seluruh tag templat dan fungsinya.

en: Filters
id: Filter

en: Filters are actions which can be applied to variables in a template to alter the output.
id: Filter merupakan tindakan yang dapat diterapkan pada variabel dalam sebuah templat untuk mengubah keluaran.

en: Models
id: Model

en: Models are descriptions of all the objects in the system and their associated fields. Each model has a list of fields which can be accessed as template variables
id: Model merupakan deskripsi semua objek dalam sistem dan bidang yang terkait. Setiap model memiliki beberapa bidang yang dapat diakses sebagai variabel templat

en: Views
id: View

en: Each page on the public site is generated by a view. The view defines which template is used to generate the page and which objects are available to that template.
id: Setiap laman pada situs publik dihasilkan oleh sebuah 'view'. 'View' mendefinisikan templat mana yang digunakan untuk menghasilkan laman dan objek mana yang tersedia untuk templat tersebut.

en: Tools for your browser to quickly access admin functionality.
id: Alat untuk peramban Anda untuk mempercepat akses fungsionalitas admin.

en: Please install docutils
id: Instal docutils.

en: The admin documentation system requires Python’s <a href="%(link)s">docutils</a> library.
id: Sistem dokumentasi admin membutuhkan pustaka <a href="%(link)s">docutils</a> Python.

en: Please ask your administrators to install <a href="%(link)s">docutils</a>.
id: Ajukan permintaan kepada administrator Anda untuk menginstal <a href="%(link)s">docutils</a>.

en: Fields
id: Bidang

en: Field
id: Bidang

en: Type
id: Tipe

en: Description
id: Deskripsi

en: Methods with arguments
id: Metode dengan argumen

en: Method
id: Metode

en: Arguments
id: Argumen

en: Back to Model documentation
id: Kembali ke Dokumentasi Model

en: Model documentation
id: Dokumentasi model

en: Model groups
id: Grup model

en: Templates
id: Templat

en: Template: %(name)s
id: Templat: %(name)s

en: Template: <q>%(name)s</q>
id: Templat: <q>%(name)s</q>

note: Translators: Search is not a verb here, it qualifies path (a search path)
en: Search path for template <q>%(name)s</q>:
id: Lokasi pencarian templat <q>%(name)s</q>:

en: (does not exist)
id: (tidak ada)

en: Back to Documentation
id: Kembali ke Dokumentasi

en: Template filters
id: Filter templat

en: Template filter documentation
id: Dokumentasi filter templat

en: Built-in filters
id: Filter bawaan

en: To use these filters, put <code>%(code)s</code> in your template before using the filter.
id: Untuk menggunakan filter ini, sertakan <code>%(code)s</code> pada templat Anda sebelum menggunakan filternya.

en: Template tags
id: Tag templat

en: Template tag documentation
id: Dokumentasi tag templat

en: Built-in tags
id: Tag bawaan

en: To use these tags, put <code>%(code)s</code> in your template before using the tag.
id: Untuk menggunakan tag ini, sertakan <code>%(code)s</code> pada templat Anda sebelum menggunakan tagnya.

en: Context:
id: Konteks:

en: Templates:
id: Templat:

en: Back to View documentation
id: Kembali ke dokumentasi Tampilan

en: View documentation
id: Dokumentasi view

en: Jump to namespace
id: Loncat ke namespace

en: Empty namespace
id: Namespace kosong

en: Views by namespace %(name)s
id: View berdasarkan namespace %(name)s

en: Views by empty namespace
id: View berdasarkan namespace kosong

en: 
        View function: <code>%(full_name)s</code>. Name: <code>%(url_name)s</code>.
id: 
        Fungsi view: <code>%(full_name)s</code>. Nama: <code>%(url_name)s</code>.

en: App %(app_label)r not found
id: Aplikasi %(app_label)r tidak ditemukan

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
id: Model %(model_name)r tidak ditemukan di aplikasi %(app_label)r

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
id: objek `%(app_label)s.%(data_type)s` yang terkait

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
id: obyek `%(app_label)s.%(object_name)s` yang terkait

en: all %s
id: semua %s

en: number of %s
id: jumlah %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
id: %s bukan berupa objek urlpattern
