django - en to ja translation catalogue (66 entries)

en: Administrative Documentation
ja: 管理用ドキュメント

en: Home
ja: ホーム

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Bookmarklets
ja: ブックマークレット

en: Documentation bookmarklets
ja: ドキュメントへのブックマークレット

en: To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can select the bookmarklet from any page in the site.
ja: ブックマークレットをインストールするには、リンクをブックマークツールバーにドラッグするか、 リンクを右クリックしてブックマークに追加してください。これでサイトのどのページからでもブックマークレットを選択可能になります。

en: Documentation for this page
ja: このページのドキュメント

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
ja: 各ページから、ページを生成したビューのドキュメントにジャンプします。

en: Tags
ja: タグ

en: List of all the template tags and their functions.
ja: すべてのテンプレートタグとその機能の一覧です。

en: Filters
ja: フィルター

en: Filters are actions which can be applied to variables in a template to alter the output.
ja: フィルタは、テンプレート内の変数に適用して出力を変更するためのアクションです。

en: Models
ja: モデル

en: Models are descriptions of all the objects in the system and their associated fields. Each model has a list of fields which can be accessed as template variables
ja: モデルは、すべてのシステム内のオブジェクトとそれに関連するフィールドの説明です。各モデルは、テンプレート変数としてアクセスできるフィールドのリストを持っています。

en: Views
ja: ビュー

en: Each page on the public site is generated by a view. The view defines which template is used to generate the page and which objects are available to that template.
ja: 公開サイトの各ページは、ビューによって生成されます。ビューは、ページの生成に使用されるテンプレートとそのテンプレートで利用できるオブジェクトが定義されています。

en: Tools for your browser to quickly access admin functionality.
ja: ブラウザから管理機能にすぐにアクセスするためのツールです。

en: Please install docutils
ja: docutilsをインストールして下さい

en: The admin documentation system requires Python’s <a href="%(link)s">docutils</a> library.
ja: 管理用ドキュメントシステムにはPythonの<a href="%(link)s">docutils</a>ライブラリが必要です。

en: Please ask your administrators to install <a href="%(link)s">docutils</a>.
ja: 管理者に <a href="%(link)s">docutils</a> のインストールについて問い合せて下さい。

en: Model: %(name)s
ja: モデル: %(name)s

en: Fields
ja: フィールド

en: Field
ja: フィールド

en: Type
ja: 型

en: Description
ja: 説明

en: Methods with arguments
ja: メソッドと引数

en: Method
ja: メソッド

en: Arguments
ja: 引数

en: Back to Model documentation
ja: モデルドキュメントに戻る

en: Model documentation
ja: モデルドキュメント

en: Model groups
ja: モデルグループ

en: Templates
ja: テンプレート

en: Template: %(name)s
ja: テンプレート: %(name)s

en: Template: <q>%(name)s</q>
ja: テンプレート: <q>%(name)s</q>

note: Translators: Search is not a verb here, it qualifies path (a search path)
en: Search path for template <q>%(name)s</q>:
ja: テンプレートの検索パス <q>%(name)s</q>:

en: (does not exist)
ja: (存在しません)

en: Back to Documentation
ja: ドキュメントに戻る

en: Template filters
ja: テンプレートフィルタ

en: Template filter documentation
ja: テンプレートフィルタドキュメント

en: Built-in filters
ja: 組み込みフィルタ

en: To use these filters, put <code>%(code)s</code> in your template before using the filter.
ja: これらのフィルタを使用するには、テンプレート内でのフィルタの使用箇所より前に <code>%(code)s</code> を記述してください。

en: Template tags
ja: テンプレートタグ

en: Template tag documentation
ja: テンプレートタグドキュメント

en: Built-in tags
ja: 組み込みタグ

en: To use these tags, put <code>%(code)s</code> in your template before using the tag.
ja: これらのタグを使用するためには、タグの使用箇所より前に <code>%(code)s</code> をテンプレート内に記述します。

en: View: %(name)s
ja: ビュー: %(name)s

en: Context:
ja: コンテキスト:

en: Templates:
ja: テンプレート:

en: Back to View documentation
ja: ビュードキュメントに戻る

en: View documentation
ja: ビュードキュメント

en: Jump to namespace
ja: ネームスペースへ移動

en: Empty namespace
ja: 空のネームスペース

en: Views by namespace %(name)s
ja: ネームスペース %(name)s のビュー

en: Views by empty namespace
ja: 空のネームスペースのよるビュー

en: 
        View function: <code>%(full_name)s</code>. Name: <code>%(url_name)s</code>.
ja: 
    ビュー関数: <code>%(full_name)s</code>. 名前: <code>%(url_name)s</code>.

en: tag:
ja: タグ

en: filter:
ja: フィルター

en: view:
ja: ビュー

en: App %(app_label)r not found
ja: アプリケーション %(app_label)r が見つかりません

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
ja: モデル %(model_name)r が %(app_label)r アプリケーションに見つかりません

en: model:
ja: モデル :

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
ja: `%(app_label)s.%(data_type)s` (関連オブジェクト)

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
ja: `%(app_label)s.%(object_name)s` (関連オブジェクト)

en: all %s
ja: 全ての %s

en: number of %s
ja: %s の数

en: %s does not appear to be a urlpattern object
ja: %s はurlpatternオブジェクトでは無いようです
