django - en to mk translation catalogue (66 entries)

en: Administrative Documentation
mk: Административна документација

en: Home
mk: Дома

en: Documentation
mk: Документација

en: Bookmarklets
mk: Обележувачи

en: Documentation bookmarklets
mk: Обележувачи на документација

en: To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can select the bookmarklet from any page in the site.
mk: За да инсталирате букмарклети повлечете го линкот во траката со bookmarks, или кликенете со десното копче и додадете го во bookmarks. Така ќе можете да го одберете букмарклетот од било која страна на сајтот.

en: Documentation for this page
mk: Документација за оваа страница

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
mk: Ве носи од било која страница од документацијата до погледот кој ја генерира таа страница.

en: Tags
mk: Тагови

en: List of all the template tags and their functions.
mk: Листа на сите шаблонски тагови и нивните функции.

en: Filters
mk: Филтри

en: Filters are actions which can be applied to variables in a template to alter the output.
mk: Филтри се акции кои може да се применат на променливи во шаблон за менување на излезниот резултат.

en: Models
mk: Модели

en: Models are descriptions of all the objects in the system and their associated fields. Each model has a list of fields which can be accessed as template variables
mk: Модели се описи на сите објекти во системот и нивните полиња. Секој модел има листа на полиња до кои може да се пристапи со променливи во шаблони.

en: Views
mk: Погледи (вјуа)

en: Each page on the public site is generated by a view. The view defines which template is used to generate the page and which objects are available to that template.
mk: Секоја страна на јавниот сајт се генерира од поглед. Подгледот дефинира кој шаблон се користи за да се генерира страната и кој објекти се достапни за тој шаблон.

en: Tools for your browser to quickly access admin functionality.
mk: Алатки за вашиот веб прегледувач за брз пристап до администраторските функционалности.

en: Please install docutils
mk: Ве молиме инсталирајте docutils

en: The admin documentation system requires Python's <a href="%(link)s">docutils</a> library.
mk: На админ документацискиот систем му е потребна <a href="%(link)s">docutils</a> Python библиотеката.

en: Please ask your administrators to install <a href="%(link)s">docutils</a>.
mk: Ве молиме побарајте од вашите администратори да инсталираат <a href="%(link)s">docutils</a>.

en: Model: %(name)s
mk: Модел %(name)s

en: Fields
mk: Полиња

en: Field
mk: Поле

en: Type
mk: Тип

en: Description
mk: Опис

en: Methods with arguments
mk: Методи со аргументи

en: Method
mk: Метод

en: Arguments
mk: Аргументи

en: Back to Model documentation
mk: Назад до документација за модели.

en: Model documentation
mk: Документација за модели

en: Model groups
mk: Групи на модели

en: Templates
mk: Шаблони (темплејти)

en: Template: %(name)s
mk: Шаблон: %(name)s

en: Template: "%(name)s"
mk: Шаблон: "%(name)s"

note: Translators: Search is not a verb here, it qualifies path (a search path)
en: Search path for template "%(name)s":
mk: Пребарај ја патеката за шаблонот "%(name)s":

en: (does not exist)
mk: (не постои)

en: Back to Documentation
mk: Назад во документација

en: Template filters
mk: Шаблонски филтри

en: Template filter documentation
mk: Документација за шаблонски филтер

en: Built-in filters
mk: Вградени филтри

en: To use these filters, put <code>%(code)s</code> in your template before using the filter.
mk: За да ги користите овие филтри, внесете <code>%(code)s</code> во вашиот шаблон пред да го користите филтерот.

en: Template tags
mk: Шаблонски тагови

en: Template tag documentation
mk: Документација за шаблонски таг

en: Built-in tags
mk: Вградени тагови

en: To use these tags, put <code>%(code)s</code> in your template before using the tag.
mk: За да ги користите овие тагови, внесете <code>%(code)s</code> во вашиот шаблон пред да го користите тагот.

en: View: %(name)s
mk: Поглед: %(name)s

en: Context:
mk: Контекст:

en: Templates:
mk: Шаблони:

en: Back to View documentation
mk: Назад до документација за погледи

en: View documentation
mk: Документација за поглед

en: Jump to namespace
mk: Скокни до именски простор

en: Empty namespace
mk: Празен именски простор

en: Views by namespace %(name)s
mk: Погледи по именски простор %(name)s

en: Views by empty namespace
mk: Погледи по празен именски простор

en: 
        View function: <code>%(full_name)s</code>. Name: <code>%(url_name)s</code>.
mk: 
        Погледска функција (вју функција): <code>%(full_name)s</code>. Име: <code>%(url_name)s</code>.

en: tag:
mk: таг:

en: filter:
mk: филтер:

en: view:
mk: поглед:

en: App %(app_label)r not found
mk: Апликацијата %(app_label)r не е пронајдена

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
mk: Моделот %(model_name)r не е најден во апликацијата %(app_label)r

en: model:
mk: модел:

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
mk: поврзаниот `%(app_label)s.%(data_type)s` објект

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
mk: поврзани `%(app_label)s.%(object_name)s` објекти

en: all %s
mk: сите %s

en: number of %s
mk: број на %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
mk: %s не изгледа дека е url објект
