django - en to nl translation catalogue (58 entries)

en: Administrative Documentation
nl: Beheerdocumentatie

en: Home
nl: Voorpagina

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Documentation bookmarklets
nl: Documentatiebookmarklets

en: To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can select the bookmarklet from any page in the site.
nl: Om bookmarklets te installeren, sleept u de koppeling naar uw bladwijzerwerkbalk, of klikt u met de rechtermuisknop op de koppeling en voegt u deze toe aan uw bladwijzers. De bookmarklet kan nu vanuit elke pagina op de website worden geselecteerd.

en: Documentation for this page
nl: Documentatie voor deze pagina

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
nl: Springt vanuit elke pagina naar de documentatie voor de weergave die die pagina genereert.

en: List of all the template tags and their functions.
nl: Overzicht van alle sjabloontags en hun functies.

en: Filters are actions which can be applied to variables in a template to alter the output.
nl: Filters zijn acties die op variabelen in een sjabloon kunnen worden toegepast om de uitvoer aan te passen.

en: Models
nl: Modellen

en: Models are descriptions of all the objects in the system and their associated fields. Each model has a list of fields which can be accessed as template variables
nl: Modellen zijn beschrijvingen van alle objecten in het systeem en hun gekoppelde velden. Elk model heeft een lijst van velden die als sjabloonvariabelen kunnen worden gekoppeld.

en: Views
nl: Weergaven

en: Each page on the public site is generated by a view. The view defines which template is used to generate the page and which objects are available to that template.
nl: Elke pagina op de publieke website wordt gegenereerd door een weergave. De weergave bepaalt welke sjabloon wordt gebruikt om de pagina te genereren en welke objecten in die sjabloon beschikbaar zijn.

en: Tools for your browser to quickly access admin functionality.
nl: Snelkoppelingen in je browser om makkelijk beheerpagina's te openen.

en: Please install docutils
nl: Docutils is niet geïnstalleerd

en: The admin documentation system requires Python’s <a href="%(link)s">docutils</a> library.
nl: Het beheerdocumentatiesysteem vereist de <a href="%(link)s">docutils</a>-bibliotheek van Python.

en: Please ask your administrators to install <a href="%(link)s">docutils</a>.
nl: Vraag de beheerder om <a href="%(link)s">docutils</a> te installeren.

en: Fields
nl: Velden

en: Field
nl: Veld

en: Description
nl: Beschrijving

en: Methods with arguments
nl: Methode met argumenten

en: Method
nl: Methode

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Back to Model documentation
nl: Terug naar Modeldocumentatie

en: Model documentation
nl: Modeldocumentatie

en: Model groups
nl: Modules

en: Templates
nl: Sjablonen

en: Template: %(name)s
nl: Sjabloon: %(name)s

en: Template: <q>%(name)s</q>
nl: Sjabloon: <q>%(name)s</q>

note: Translators: Search is not a verb here, it qualifies path (a search path)
en: Search path for template <q>%(name)s</q>:
nl: Zoekpad voor sjabloon <q>%(name)s</q>:

en: (does not exist)
nl: (bestaat niet)

en: Back to Documentation
nl: Terug naar Documentatie

en: Template filters
nl: Sjabloonfilters

en: Template filter documentation
nl: Sjabloontagdocumentatie

en: Built-in filters
nl: Standaardfilters

en: To use these filters, put <code>%(code)s</code> in your template before using the filter.
nl: Om deze filters te gebruiken, plaatst u <code>%(code)s</code> in uw sjabloon voordat u het filter gebruikt.

en: Template tags
nl: Sjabloontags

en: Template tag documentation
nl: Sjabloontagdocumentatie

en: Built-in tags
nl: Standaardtags

en: To use these tags, put <code>%(code)s</code> in your template before using the tag.
nl: Om deze tags te gebruiken, plaatst u <code>%(code)s</code> in uw sjabloon voordat u de tag gebruikt.

en: View: %(name)s
nl: Weergave: %(name)s

en: Context:
nl: Contextvariabelen:

en: Templates:
nl: Sjablonen:

en: Back to View documentation
nl: Terug naar Weergavedocumentatie

en: View documentation
nl: Weergavedocumentatie

en: Jump to namespace
nl: Naar namespace springen

en: Empty namespace
nl: Lege namespace

en: Views by namespace %(name)s
nl: Weergaven per namespace %(name)s

en: Views by empty namespace
nl: Weergaven per lege namespace

en: 
        View function: <code>%(full_name)s</code>. Name: <code>%(url_name)s</code>.
nl: 
        Weergavefunctie: <code>%(full_name)s</code>. Naam: <code>%(url_name)s</code>.

en: view:
nl: weergave:

en: App %(app_label)r not found
nl: App %(app_label)r niet gevonden

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
nl: Model %(model_name)r niet gevonden in module %(app_label)r

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
nl: het gerelateerde `%(app_label)s.%(data_type)s` object

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
nl: gerelateerde `%(app_label)s.%(object_name)s` objecten

en: all %s
nl: alle %s

en: number of %s
nl: aantal %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
nl: %s lijkt geen urlpattern-object te zijn
