django - en to ja translation catalogue (80 entries)

en: Personal info
ja: 個人情報

en: Permissions
ja: パーミッション

en: Important dates
ja: 重要な日程

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
ja: 主キーが %(key)r である %(name)s オブジェクトは存在しません。

en: Password changed successfully.
ja: パスワードを変更しました

en: Change password: %s
ja: パスワードの変更: %s

en: Authentication and Authorization
ja: 認証と認可

en: password
ja: パスワード

en: last login
ja: 最終ログイン

en: No password set.
ja: パスワードは設定されませんでした。

en: Invalid password format or unknown hashing algorithm.
ja: 無効なパスワードか不明なハッシュアルゴリズムです。

en: The two password fields didn’t match.
ja: 確認用パスワードが一致しません。

en: Password
ja: パスワード

en: Password confirmation
ja: パスワード(確認用)

en: Enter the same password as before, for verification.
ja: 確認のため、再度パスワードを入力してください。

en: Raw passwords are not stored, so there is no way to see this user’s password, but you can change the password using <a href="{}">this form</a>.
ja: 生のパスワードは格納されていないため、このユーザのパスワードを確認する方法はありません。しかし<a href="{}">このフォーム</a>を使用してパスワードを変更できます。

en: Please enter a correct %(username)s and password. Note that both fields may be case-sensitive.
ja: 正しい%(username)sとパスワードを入力してください。どちらのフィールドも大文字と小文字は区別されます。

en: This account is inactive.
ja: アカウントが無効です。

en: Email
ja: メールアドレス

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New password confirmation
ja: 新しいパスワード(確認用)

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
ja: 元のパスワードが間違っています。もう一度入力してください。

en: Old password
ja: 元のパスワード

en: Password (again)
ja: パスワード(確認用)

en: algorithm
ja: アルゴリズム

en: iterations
ja: イテレーション

en: salt
ja: ソルト

en: hash
ja: ハッシュ

en: variety
ja: 多様性

en: version
ja: バージョン

en: memory cost
ja: メモリーコスト

en: time cost
ja: 時間コスト

en: parallelism
ja: 並行性

en: work factor
ja: ワークファクター

en: checksum
ja: チェックサム

en: block size
ja: ブロックサイズ

en: name
ja: 名前

en: content type
ja: コンテンツタイプ

en: codename
ja: コード名

en: permission
ja: パーミッション

en: permissions
ja: パーミッション

en: group
ja: グループ

en: groups
ja: グループ

en: superuser status
ja: スーパーユーザー権限

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
ja: 全ての権限を持っているとみなされます。

en: The groups this user belongs to. A user will get all permissions granted to each of their groups.
ja: このユーザーが所属するグループ。ユーザーはそれぞれのグループに付与されたすべての権限を持ちます。

en: user permissions
ja: ユーザーパーミッション

en: Specific permissions for this user.
ja: このユーザーの持つ権限です。

en: username
ja: ユーザー名

en: Required. 150 characters or fewer. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
ja: この項目は必須です。半角アルファベット、半角数字、@/./+/-/_ で150文字以下にしてください。

en: A user with that username already exists.
ja: 同じユーザー名が既に登録済みです。

en: first name
ja: 名

en: last name
ja: 姓

en: email address
ja: メールアドレス

en: staff status
ja: スタッフ権限

en: Designates whether the user can log into this admin site.
ja: ユーザーが管理サイトにログイン可能かどうかを示します。

en: active
ja: 有効

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
ja: ユーザーがアクティブかどうかを示します。アカウントを削除する代わりに選択を解除してください。

en: date joined
ja: 登録日

en: user
ja: ユーザー

en: users
ja: ユーザー

en: This password is too short. It must contain at least %(min_length)d character. | This password is too short. It must contain at least %(min_length)d characters.
ja[0]: このパスワードは短すぎます。最低 %(min_length)d 文字以上必要です。

en: Your password must contain at least %(min_length)d character. | Your password must contain at least %(min_length)d characters.
ja[0]: パスワードは最低 %(min_length)d 文字以上必要です。

en: The password is too similar to the %(verbose_name)s.
ja: このパスワードは %(verbose_name)s と似すぎています。

en: Your password can’t be too similar to your other personal information.
ja: あなたの他の個人情報と似ているパスワードにはできません。

en: This password is too common.
ja: このパスワードは一般的すぎます。

en: Your password can’t be a commonly used password.
ja: よく使われるパスワードにはできません。

en: This password is entirely numeric.
ja: このパスワードは数字しか使われていません。

en: Your password can’t be entirely numeric.
ja: 数字だけのパスワードにはできません。

en: Password reset on %(site_name)s
ja: %(site_name)s のパスワードリセット

en: Enter a valid username. This value may contain only unaccented lowercase a-z and uppercase A-Z letters, numbers, and @/./+/-/_ characters.
ja: 有効なユーザー名を入力してください。アクセント記号を除いた半角英数、 @/./+/-/_ を使用できます。

en: Enter a valid username. This value may contain only letters, numbers, and @/./+/-/_ characters.
ja: 有効なユーザー名を入力してください。半角英数、 @/./+/-/_ を使用できます。

en: Logged out
ja: ログアウト

en: Password reset
ja: パスワードをリセット

en: Password reset sent
ja: パスワードリセットを送信しました

en: Enter new password
ja: 新しいパスワードを入力してください

en: Password reset unsuccessful
ja: パスワードのリセットに失敗しました

en: Password reset complete
ja: パスワードがリセットされました

en: Password change
ja: パスワードの変更

en: Password change successful
ja: パスワードを変更しました
