django - en to sv translation catalogue (77 entries)

en: Personal info
sv: Personlig information

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Important dates
sv: Viktiga datum

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
sv: %(name)s-objekt med primärnyckel %(key)r finns inte.

en: Password changed successfully.
sv: Lösenordet ändrades framgångsrikt.

en: Change password: %s
sv: Ändra lösenord: %s

en: Authentication and Authorization
sv: Autentisering och auktorisering

en: password
sv: lösenord

en: last login
sv: senaste inloggning

en: No password set.
sv: Inget lösenord angivet.

en: Invalid password format or unknown hashing algorithm.
sv: Ogiltigt lösenordsformat eller okänd hashalgoritm.

en: The two password fields didn’t match.
sv: De två lösenordsfälten stämmer inte överens.

en: Password
sv: Lösenord

en: Password confirmation
sv: Lösenordsbekräftelse

en: Enter the same password as before, for verification.
sv: Fyll i samma lösenord som tidigare för verifiering.

en: Raw passwords are not stored, so there is no way to see this user’s password, but you can change the password using <a href="{}">this form</a>.
sv: Lösenord lagras inte direkt, så det finns inget sätt att se denna användares lösenord, men du kan ändra lösenorden med <a href="{}">detta formulär</a>.

en: Please enter a correct %(username)s and password. Note that both fields may be case-sensitive.
sv: Ange ett korrekt %(username)s och lösenord. Observera att båda fälten är skiftlägeskänsliga.

en: This account is inactive.
sv: Detta konto är inaktivt.

en: Email
sv: E-postadress

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: New password confirmation
sv: Bekräfta nytt lösenord

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
sv: Ditt gamla lösenord var felaktigt ifyllt. Var vänlig fyll i det igen.

en: Old password
sv: Gammalt lösenord

en: Password (again)
sv: Lösenord (igen)

en: algorithm
sv: algoritm

en: iterations
sv: iterationer

en: variety
sv: variation

en: memory cost
sv: minneskostnad

en: time cost
sv: tidskostnad

en: parallelism
sv: parallellism

en: work factor
sv: arbetsfaktor

en: checksum
sv: kontrollsumma

en: block size
sv: blockstorlek

en: name
sv: namn

en: content type
sv: innehållstyp

en: codename
sv: kodnamn

en: permission
sv: rättighet

en: permissions
sv: rättigheter

en: group
sv: grupp

en: groups
sv: grupper

en: superuser status
sv: superanvändare

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
sv: Anger att denna användare har alla rättigheter utan att uttryckligen tilldela dem.

en: The groups this user belongs to. A user will get all permissions granted to each of their groups.
sv: De grupper som användaren är medlem i. Användare får tillgång till alla rättigheter som deras grupper har.

en: user permissions
sv: användarättigheter

en: Specific permissions for this user.
sv: Specifika rättigheter för denna användare.

en: username
sv: användarnamn

en: Required. 150 characters or fewer. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
sv: Obligatoriskt. 150 tecken eller färre. Endast bokstäver, siffror och @/./+/-/_.

en: A user with that username already exists.
sv: En användare med det användarnamnet finns redan.

en: first name
sv: förnamn

en: last name
sv: efternamn

en: email address
sv: e-postadress

en: staff status
sv: personalstatus

en: Designates whether the user can log into this admin site.
sv: Avgör om användaren kan logga in på denna adminsida.

en: active
sv: aktiv

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
sv: Anger om användaren skall betraktas som aktiv. Avmarkera detta istället för att ta bort konton.

en: date joined
sv: registreringsdatum

en: user
sv: användare

en: users
sv: användare

en: This password is too short. It must contain at least %(min_length)d character. | This password is too short. It must contain at least %(min_length)d characters.
sv[0]: Detta lösenord är för kort. Det måste innehålla minst %(min_length)d tecken.
sv[1]: Detta lösenord är för kort. Det måste innehålla minst %(min_length)d tecken.

en: Your password must contain at least %(min_length)d character. | Your password must contain at least %(min_length)d characters.
sv[0]: Ditt lösenord måste innehålla minst %(min_length)d tecken.
sv[1]: Ditt lösenord måste innehålla minst %(min_length)d tecken.

en: The password is too similar to the %(verbose_name)s.
sv: Ditt lösenord är alltför likt %(verbose_name)s.

en: Your password can’t be too similar to your other personal information.
sv: Ditt lösenord kan inte vara alltför likt din övriga personliga information.

en: This password is too common.
sv: Detta lösenord är alldeles för vanligt.

en: Your password can’t be a commonly used password.
sv: Ditt lösenord kan inte vara ett allmänt använt lösenord.

en: This password is entirely numeric.
sv: Detta lösenord är enbart numeriskt.

en: Your password can’t be entirely numeric.
sv: Ditt lösenord kan inte bara vara numeriskt.

en: Password reset on %(site_name)s
sv: Lösenord nollställt på %(site_name)s

en: Enter a valid username. This value may contain only English letters, numbers, and @/./+/-/_ characters.
sv: Fyll i ett giltigt användarnamn. Detta värde får endast innehålla bokstäver a-z, siffror och @/./+/-/_.

en: Enter a valid username. This value may contain only letters, numbers, and @/./+/-/_ characters.
sv: Fyll i ett giltigt användarnamn. Detta värde får endast innehålla bokstäver, siffror och @/./+/-/_.

en: Logged out
sv: Utloggad

en: Password reset
sv: Nollställ lösenord

en: Password reset sent
sv: Lösenordsnollställning skickad

en: Enter new password
sv: Nytt lösenord

en: Password reset unsuccessful
sv: Lösenordsnollställning misslyckad

en: Password reset complete
sv: Nollställning av lösenord klar

en: Password change
sv: Ändra lösenord

en: Password change successful
sv: Lösenordet ändrades
