django - en to hi translation catalogue (6 entries)

en: python model class name
hi: पैथॉन मॉडल क्लास नाम

en: content type
hi: विषय-सूची प्रकार

en: content types
hi: विषय-सूचियाँ प्रकार

en: Content type %(ct_id)s object has no associated model
hi: सामग्री प्रकार के  %(ct_id)s ऑब्जेक्ट कोई संबद्ध मॉडल नहीं है।

en: Content type %(ct_id)s object %(obj_id)s doesn't exist
hi: सामग्री प्रकार %(ct_id)s वस्तु %(obj_id)s मौजूद नहीं है.

en: %(ct_name)s objects don't have a get_absolute_url() method
hi: %(ct_name)s वस्तुओं की get_absolute_url() विधि नहीं है.
