django - en to de translation catalogue (18 entries)

en: Advanced options
de: Erweiterte Optionen

en: URL
de: Adresse (URL)

en: Example: “/about/contact/”. Make sure to have leading and trailing slashes.
de: Beispiel: „/about/contact/“. Wichtig: Am Anfang und Ende muss ein Schrägstrich („/“) stehen.

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
de: Dieser Wert darf nur Buchstaben, Ziffern, Punkte, Unterstriche, Bindestriche, Schrägstriche und Tilden enthalten.

en: Example: “/about/contact”. Make sure to have a leading slash.
de: Beispiel: „/about/contact“. Wichtig: Am Anfang muss ein Schrägstrich („/“) stehen.

en: URL is missing a leading slash.
de: Der URL fehlt ein vorangestellter Schrägstrich.

en: URL is missing a trailing slash.
de: Der URL fehlt ein abschließender Schrägstrich.

en: Flatpage with url %(url)s already exists for site %(site)s
de: Flatpage mit der URL %(url)s ist für die Website %(site)s bereits vorhanden

en: title
de: Titel

en: content
de: Inhalt

en: enable comments
de: Kommentare aktivieren

en: template name
de: Name des Templates

en: Example: “flatpages/contact_page.html”. If this isn’t provided, the system will use “flatpages/default.html”.
de: Beispiel: „flatpages/contact_page.html“. Wenn dieses Feld nicht gesetzt ist, wird standardmäßig „flatpages/default.html“ benutzt.

en: registration required
de: Registrierung erforderlich

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
de: Wenn hier ein Haken gesetzt ist, können nur angemeldete Benutzer die Seite sehen.

en: sites
de: Websites

en: flat page
de: Flat Page

en: flat pages
de: Flat Pages
