django - en to fa translation catalogue (19 entries)

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Flat Pages
fa: صفحات تخت

en: URL
fa: نشانی اینترنتی

en: Example: “/about/contact/”. Make sure to have leading and trailing slashes.
fa: مثال: '/about/contact/'. مطمئن شوید که اسلش را هم در ابتدا و هم در انتها گذاشته‌اید.

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
fa: این مقدار فقط باید حاوی حروف، اعداد، خط زیر، خط تیره و یا اسلش باشد.

en: Example: “/about/contact”. Make sure to have a leading slash.
fa: مثال: 'about/contact/'. مطمئن شوید که یک اسلش در ابتدا وجود دارد.

en: URL is missing a leading slash.
fa: در آدرس اسلش آغازین فراموش شده است.

en: URL is missing a trailing slash.
fa: در آدرس اسلش پایانی فراموش شده است.

en: Flatpage with url %(url)s already exists for site %(site)s
fa: صفحه تخت با آدرس %(url)s برای سایت %(site)s وجود دارد

en: title
fa: عنوان

en: content
fa: محتوا

en: enable comments
fa: فعال کردن نظرات

en: template name
fa: نام قالب

en: Example: “flatpages/contact_page.html”. If this isn’t provided, the system will use “flatpages/default.html”.
fa: مثال: 'flatpages/contact_page.html'. اگر این مشخص نشود، سیستم از 'flatpages/default.html' استفاده خواهد کرد.

en: registration required
fa: عضویت لازم است

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
fa: اگر این انتخاب شود، فقط کاربران وارد شده خواهند توانست این صفحه را مشاهده نمایند.

en: sites
fa: وب‌گاه‌ها

en: flat page
fa: صفحه تخت

en: flat pages
fa: صفحات تخت
