django - en to fr translation catalogue (17 entries)

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Flat Pages
fr: Pages statiques

en: Example: “/about/contact/”. Make sure to have leading and trailing slashes.
fr: Par exemple, « /a_propos/contact/ ». Vérifiez la présence du caractère « / » en début et en fin de chaîne.

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
fr: Cette valeur ne peut contenir que des lettres, des chiffres, des points, des soulignés, des tirets, des barres obliques ou des tildes.

en: Example: “/about/contact”. Make sure to have a leading slash.
fr: Par exemple, « /a_propos/contact ». Vérifiez la présence du caractère « / » en début de chaîne.

en: URL is missing a leading slash.
fr: Le caractère « / » n'est pas présent en début de chaîne.

en: URL is missing a trailing slash.
fr: Le caractère « / » n'est pas présent en fin de chaîne.

en: Flatpage with url %(url)s already exists for site %(site)s
fr: La page statique à l’URL %(url)s existe déjà pour le site %(site)s

en: title
fr: titre

en: content
fr: contenu

en: enable comments
fr: autoriser les commentaires

en: template name
fr: nom du gabarit

en: Example: “flatpages/contact_page.html”. If this isn’t provided, the system will use “flatpages/default.html”.
fr: Par exemple, « flatpages/contact_page.html ». Sans définition, le système utilisera « flatpages/default.html ».

en: registration required
fr: enregistrement requis

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
fr: Si coché, seuls les utilisateurs connectés auront la possibilité de voir cette page.

en: flat page
fr: page statique

en: flat pages
fr: pages statiques
