django - en to id translation catalogue (18 entries)

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Flat Pages
id: Halaman Tetap

en: Example: “/about/contact/”. Make sure to have leading and trailing slashes.
id: Contoh: “/about/contact/”. Pastikan memiliki awalan dan akhiran garis miring.

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
id: Nilai hanya hanya dapat berisi huruf, angka, titik, garis bawah, tanda minus, garis miring, atau tanda tilde.

en: Example: “/about/contact”. Make sure to have a leading slash.
id: Contoh: “/about/contact”. Pastikan memiliki awalan garis miring.

en: URL is missing a leading slash.
id: Tidak ada garis miring awal pada URL.

en: URL is missing a trailing slash.
id: Tidak ada garis miring akhir pada URL.

en: Flatpage with url %(url)s already exists for site %(site)s
id: Laman tetap %(url)s sudah ada untuk situs %(site)s

en: title
id: judul

en: content
id: isi

en: enable comments
id: aktifkan komentar

en: template name
id: nama templat

en: Example: “flatpages/contact_page.html”. If this isn’t provided, the system will use “flatpages/default.html”.
id: Contoh: “flatpages/contact_page.html”. Jika tidak disediakan, sistem akan menggunakan “flatpages/default.html”.

en: registration required
id: pendaftaran diwajibkan

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
id: Jika dipilih, hanya pengguna ter-otentikasi yang bisa mengunjungi halaman ini.

en: sites
id: situs

en: flat page
id: laman tetap

en: flat pages
id: laman tetap
